5 wytrychów wiary

8 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
52min

Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał się na śmierć oraz instrukcja jak w kilka minut uzyskać odpowiedź Boga na zadane pytanie.

Dyskusja

Mateusz100
8 lat temu

NIe oglądałem jeszcze całego odcinka, ale przyszedł mi na myśl ten filmik: www.youtube.com Jest tutaj o tym, że jak zapytamy ateistę, czy gdyby chrześcijaństwo było prawdą, to czy uwierzyłby w Jezusa i niektórzy mogą odpowiedzieć, że nie.

Krzysztof Czarnobrody
8 lat temu

Po raz pierwszy napiszę przed odsłuchaniem odcinka, że czas w jakim można dostać odpowiedź od Boga, to zależy od Jego woli, a nie naszej, czasem są to sekundy, a czasem lata. A teraz posłucham odcinka.

Grainyday
8 lat temu

Jasne Krzysztof, ja przed odsluchaniem odcinka Ci odpowiem na Twoj komentarz - czas jest pojeciem wzglednym i zalezy totalnie od obserwatora ( uklada odniesienia) i nie istnieje jako zjawisko bezwgledne . wiec oczywiscie ze Bog odpowiada na pytanie w kilka minut.

Martin
8 lat temu

Tak sobie czytam i się zastanawiam czy ktoś jeszcze słucha te odcinki...

Ktoś

A już myślałem, że pozbyłeś się tej żydowskiej nuty w tle. Nie można zmienić jej na coś nieogranego?

domingo33gda
8 lat temu

słucha ale kto sie przyzna którego wytrycha uzywa - wiec lepiej zamilknąc ;)
moze lepiej by była cisza ;)

Mateeee
8 lat temu

A już myślałem, że pozbyłeś się tej żydowskiej nuty w tle. Nie można zmienić jej na coś nieogranego?

Martin
8 lat temu

Ej, no jak tak mówisz to się zaczynam zastanawiać czy jest sens jeszcze nagrywać nowe rzeczy. I tam mówię o rzeczach, których mało kto chce słuchać. Jednych to denerwuje, a innych nie obchodzi.

A może to zimowa deprecha albo co?

Ktoś

A już myślałem, że pozbyłeś się tej żydowskiej nuty w tle. Nie można zmienić jej na coś nieogranego?

domingo33gda
8 lat temu

jaka tam deprecha człowieka martwi ze mało zdziała jak vianey ;)- joke
ale cisza swoje robi oj cisza potrafi duzo zrobic do samego centrum problemu sie wzyna i krzyczy choc nic słychac

megg
8 lat temu

Martin, ja przesłuchałam całość...jest ok! tak trzymaj :)

A to jest przesłanie ode mnie...czy Wam czegoś/Kogoś nie przypomina?
hmm... już chyba Ktoś dawno temu...no sama nie wiem :P
www.youtube.com

ps
Sławka, tu Ci odpiszę..bo mogę :)
Na PRAWDĘ, to jam "skrzywienie" od zawsze...i chyba tak mi już zostanie.
bo..."Prawda nas wyzwoli" ...bo Prawda ma moc!
Choć najważniejsza jest Miłość :)
pps
Martin nie ma deprechy...dzisiaj, np były biało- bajkowe krajobrazy...trzeba tylko nauczyć się widzieć to piękno dookoła...to wyzwala....i człowiek niczego się nie boi.
Ehhh...skoda, że czasami się o tym zapomina...i...wolę nie kończyć.
:)

Krzysztof Czarnobrody
8 lat temu

@3 Przyszła mi do głowy parafraza: "Bóg się nie spóźnia z odpowiedzią, on daje ją na czas".

@4 A to tutaj są jakieś odcinki czegoś?

Rafał4
8 lat temu

@9 Jest taka telenowela z gwiazdorską obsadą, przeczytaj napisy końcowe pod odcinkami ;) Ostatnio było między innymi o wielkich konfliktach międzywyznaniowych, prawdach nieobjawionych i wyścig na przekleństwa biblijne. Dzisiaj też zapowiada się ciekawie, mamy gościa specjalnego - istotę z Orionu! :D

Daniel6
8 lat temu

@Martin, trafne spostrzeżenia. Ciągoty do stosowania "wytrychów" każdemu mogą się trafiać. Trzeba się badać, więc warto znać. Dobrze wziąć do głowy przy czytaniu i rozmyślaniu nad Biblią by wiedzieć jakiego podejścia unikać.
Bardzo łatwo niestety utrudnić sobie podejście do zrozumienia stosowaniem jakiegoś "wytrycha"

Admiral
8 lat temu

Czym Martin tak stuka podczas audycji? brzmi jak jakieś szklane kulki

pitupitu
8 lat temu

szklanymi kulkami

Krzysztof Czarnobrody
8 lat temu

Nosi najwyraźniej dwie szklane kulki i trą o siebie jak się wierci, czasem stukają.

Sławka
8 lat temu

Widocznie się zeszkliły. Stąd ta depresja.

Petro
8 lat temu

A ja najbardziej lubię te odcinki, w których Martin zbiera do kupy te postawy, które widzę na co dzień i je identyfikuje, nazywa i ocenia, systematyzuje wiedzę.
To jeden z tych odcinków. Drugi taki o odcinek np. to ten o hiperstymulacji.

Don Camilo1
8 lat temu

Teza o jednej logice - takiej samej u Boga jak u ludzi - też jest niefalsyfikowalna.

Powała
8 lat temu

J 11:25 bw "Rzekł jej Jezus: Jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."

Jak to sprawdzić?

Daniel6
8 lat temu

Dalej czytaj albo sprawdź choć 44 werset

Powała
8 lat temu

@18 Nadal pytam jak sprawdzić? I słowa Jezusa i wskrzeszenie Łazarza.

Daniel6
8 lat temu

Np przez przeanalizowanie reakcji przeciwników, którzy na pewno skorzystali by z okazji i przyczepiliby się do tego.( Martin też zamieścił kiedyś odcinek fajny o tym. Więcej argumentów w nim było. Nie pamiętam tytułu niestety, jak ktoś kojarzy niech napisze)
Przeciwnicy czepiali się wszystkiego co możliwe, ale jeśli chodzi o cuda to ich największym argumentem sobota bywała:)
Gdyby to było kłamstwem to czy chrześcijanie, którzy to widzieli byliby gotowi umierać za to?

Jhazper
8 lat temu

Szkaplerz karmelikański? Dziewięć pierwszych piątków miesiąca??? Jakie bajery oni mają. Wow. Harry Potter i Szkaplerz Karmelikański, dobry tytuł na kolejną część.

Powała
8 lat temu

@20 Obecnie żyjący chrześcijanie tego nie widzieli a też są gotowi za to umierać, więc to żaden argument. Relacje mamy od jednego człowieka i nie ważne ile ludzi wg niego to widziało. Więc jak to sprawdzić?

Daniel6
8 lat temu

Zapis monitoringu z tego dnia nie jest dostępny:) dlatego dziś można tylko (aż)wierzyć. może być to wiara oparta na mocnych argumentach i każdy może inne przytoczyć ale pozostanie wiarą. Mnie przekonuje to, że czytam o tym w niezwykłej księdze w której historii zbyt wielkie nagromadzenie "przupadków" jest by za przypadki można je uznawać. Między napisaniem pierwszej a ostatniej minęło kilkanaście stuleci. Mimo to jest, spójna, logiczna i po 2 tysiącach lat jest nadal najlepszym drogowskazem w życiu. Na dodatektłumaczy dlaczego i po co tu jesteśmy i daje odpowiedzi na większość pytań które zadałbym Bogu. Jej treść i to jak przetrwała mnie przekonuje. Innych może co innego.
Dziś można być przekonanym na podstawie sprawdzania i wypływającej z tego wiary a w pierwszym wieku byli przekonani bo widzieli na własne oczy. To dwie różne rzeczy.

Martin
8 lat temu

To jest racja - nie ma jak sprawdzić, żeby być pewnym. Trzeba zaryzykować i z czasem się przekonać idzie co się w praktyce sprawdza a co nie. Czy Biblia jako całość jest źródłem godnym zaufania.

Ale rozmowy i spory jakie ludzie między sobą toczą w kwestii Boga, bardzo często mają już to wspólne fundamentalne założenie, że Biblia jest wiarygodnym źródłem. Więc można się do tego jednego założenia ograniczyć, a wszystko inne już sprawdzać.

Może to nie idealna sytuacja, ale mamy co lepszego? Lepiej się skoncentrować na jednej rzeczy, której wiarygodności się ufa (a i tak nie bez mocnych argumentów przecież), niż nie ufać niczemu albo ufać wszystkiemu.

I tak też odruchowo większość ludzi robi. Jedni księdzu, inni "nauce", ewolucji, mamie, kościołowi, ideologii czy czemuś innemu. Ale przeważnie to jedna taka rzecz, najwyżej dwie, trzy. A cała reszta poglądów już jest sprawdzana i dopasowywana do tego jednego fundamentu.

Grzegorz
8 lat temu

13:45 mowisz o logice ze boska jest taka sama jak ludzka jak sie to ma do slow z biblii ktore mowia ze u BOGA wszystko jest mozliwe :) logicznym jest ze na swiecie nie wszystko jest mozliwe ale ponoc dzieki wierze niby jest wszystko mozliwe nawet na ziemi jest taki kawalek w bibli ze wiara mozna gore przeniesc

Remi
8 lat temu

Martin, a może to jest tak, że skoro zmartwychwstanie Jezusa jest możliwe do sprawdzenia i potwierdzenia metodami historycznymi, to uwiarygodnia ono tym samym Jego obietnice? Bo jeśli zmartwychwstania nie było, to bez sensu to wszystko.

mam
8 lat temu

Ten odcinek to jeden z najlepszych jakie ostatnio nagrałeś.

Daniel6
8 lat temu

1 Kor 15:12-19
Racja, na tym to się opiera

Powała
8 lat temu

@24. Martin
Ale w którym miejscu zatrzymać się w zaufaniu? Na Abrachamie? Mojżeszu? Na Jezusie? Na Mahomecie (zaufać, że Żydzi zakłamali ST a chrześcijanie trochę źle zrozumieli Jezusa)? Na Mormonie?
Jak zdecydować gdzie leży granica zaufania? Jeżeli na podstawie własnych doświadczeń, to o co czepiać się islamistów? Ich zaufanie i doświadczenia mówią im że jest git jak jest.

26. Remi
Nie jest możliwe "metodami historycznymi".

Mateusz100
8 lat temu

Martin. Bez zbędnego pisania z mojej strony. Jak rozumiesz te słowa? "Bądźcie posłuszni przewodnikom waszym i bądźcie im ulegli; oni to bowiem czuwają nad duszami waszymi i zdadzą z tego sprawę; niechże to czynią z radością, a nie ze wzdychaniem, gdyż to wyszłoby wam na szkodę." (List do Hebrajczyków 13:17). Bo mi to się nie zgadza z tym co powiedziałeś w tym odcinku.

Martin
8 lat temu

Żeby słuchać papieża. Zawsze. I we wszystkim.

domingo33gda
8 lat temu

ja tam nie bardzo rozmumiem czemu talk mało opiera sie na proroctwie jakby Pismo nie zalecało tego jako rozpoznanie wszystkiego

Mateusz100
8 lat temu

W ramach przećwiczenia nierobienia wytrychów w praktyce, polecam posłuchać odcinek od 38:40 i porównać ten fragment wypowiedzi z listem do Hebrajczyków 13:17 i zastanowić się nad tematem.

Domarael
8 lat temu

Odcinek daje do myślenia. Czyli do relacji z Bogiem nie jest mi potrzebny nikt poza Bogiem. Sam szukałem takiej drogi na skróty, takiego wytrychu. Myślę też, że człowiek mający wsparcie w drugim wierzącym człowieku, będzie miał więcej wytrwałości w razie pokus świata.

PS
Po odcinku poszedłem z wielką radością uczyć się języka angielskiego. Dzięki

Pytajmierz
8 lat temu

Bolesny odcinek.

Rafał4
8 lat temu

Mam do was pytanie, zwłaszcza do Ciebie Martin. Jestem ciekaw, jak interpretujecie najczęściej przytaczane proroctwo w NT?

"Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje."

Chodzi mi dokładnie o to, kto wymawia te słowa, kim jest Pan nr1 (adresat) i Pan nr2(odbiorca).
Żeby uniknąć spamu, proponuję lajkować odpowiedzi, z którymi się utożsamiacie, z góry dziękuję za odpowiedzi :)

domingo33gda
8 lat temu

to dotyczy czasu panowania krolestwa 1000letniego tzw dnia panskiego 6 tysiaclecie dzien Panski i krolestwo Mesjanskie kiedy Pan wraca jako wladca nie jako sługa

Martin
8 lat temu

Rzekł Bóg do Mesjasza.

Rafał4
8 lat temu

Tak jak próbowałem to wam wytłumaczyć jakiś czas temu. Co wam z samej wiedzy, samego zapoznania się z tekstem, jak nie rozumiecie podstaw? Wyśmiewacie się z Żydów i Muzułmanów, a oni przecież też znają Pismo. Słowa te wymawia Jezus: Rzekł Bóg Ojciec do Ducha Świętego. Pozdrawiam i życzę pokory, zwłaszcza w osądzaniu innych.

"Kto rozezna Twoją wolę, jeśli nie obdarzysz go mądrością? Jeśli nie ześlesz z wysoka Twego świętego ducha?"

Martin
8 lat temu

Dziękujemy za profesjonalny i protekcjonalny osąd i życzymy wesołego jajka. Co prawda nie wiem kto to są "my", ale jakoś mnie to nie specjalnie interesuje.

Sławka
8 lat temu

Rafał4.Piszesz,że wyśmiewamy się z Żydów.W którym miejscu ja to robię? Jeżeli piszę o KK,że ma swoje interpretacje Biblii, niekoniecznie z nią zgodne, czy to znaczy, że naśmiewam się z katolików? Jeżeli piszę o Żydach i ich pismach i interpretacjach, które nawet Jezus potępiał, to jest naśmiewanie?Czy mógłbyś podać dokładnie miejsce tego cytatu,o który pytałeś?

Pytajmierz
8 lat temu

A ja się zastanawiam, czy to czczenie obrazów i posągów Jezusa przez katolików jest tak samo złe jak czczenie posągów innych bożków? Czy bałwochwalstwo bałwochwalstwu równe? A może to kolejny wytrych katolicki? Niby jest w liście do Koryntian, że:

"Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego."

Czy to znaczy, że Bóg skaże na potępienie ludzi głęboko wierzących i postępujących na ogół dobrze, których jedyną wadą jest to, że modlą się do Niego przez posągi i obrazy? Bo by wychodziło na to, że piekło czeka każdego, kto nie zna całej Biblii. Nie ogarniam już, gubię się w tym.

No tak czy nie? Ale tak czy nie?!

Daniel6
8 lat temu

Dzieje 2:34 wypowiedź Piotra (wynika z kontekstu) powołuje się na słowa Dawida Ps 110:1
Wyraźnie proroctwo do Jezusa odniesione jest. Panem Ducha Świętego nikt chyba w Biblii nie nazywał. Nie spotkałem się z tym.
Nie wiem jak tam czegoś innego można się doszukać...
Kolejny naginany argument, że Duch Święty jest osobą?

domingo33gda
8 lat temu

no musi by c wytrych teologiczny bo przeciez koscioł rzymski nie bładzi - nic z tego ze nie zgadza sie z innymi tekstami ale twn mozna sobie tak wytłumaczy i napowewno nma racje bo poprostu nie bładzi :)

marii rez tam nie ma a kosciół rzymkski ja widzi jako arke i jako niewiste z objawienia i co z tego ze nie zgadza sie z innymi grunt ze nie bładzi
:)

Sławka
8 lat temu

Ale następne zdanie dobitnie to tłumaczy... A zatem niech wie NA PEWNO cały dom Izraela, że Bóg ustanowił Panem i Chrystusem tego Jezusa....
Pytajmierz. Masz ten sam problem, co ci wszyscy, którzy zatrzymali się na ST i nie przyjęli Jezusa. Jeżeli oddajesz swoje życie Jezusowi i szczerze przyjmujesz go do swojego serca, to nie będziesz tym pijakiem, cudzołożnikiem itd. Idziesz do nieba dzięki Jezusowi -bez żadnych warunków. Wystarczy szczera deklaracja! Powinieneś tylko,znając Jezusa i przestrzegając zasady, że trzeba go naśladować, zastanowić się, rozważyć w sercu, czy modlenie się do obrazka jest właściwe. To wystarczy :)

domingo33gda
8 lat temu

do nieba tez sie nie idzie kolejny wytrych teologiczny - spi sie w ziemi az do zmartwychwstania

ale jak ske natworzy duzo wytrychów to potem wszystkie zamki sie otwiera patykiem

potem patyk czyscia trzeba
bpo nie ma juz ziemskiego krolowania ktore oczyszcza
to trzeba sobi do nieba dorobic czysciec

albo przyjac do nieba grzeszników

a potem trzeba sobie wytrych pieknosci roznorodnosci dorobic to tych grzeszników
cywilizacja łacinska to jeden wielki wytrych

Pytajmierz
8 lat temu

@Sławka
Ale ja nie pisałem o sobie, tylko o katolikach. Ja wiem, że się nie powinno do obrazów i rzeźb modlić, ale są katolicy, którzy postępują tak jak Jezus, z tym wyjątkiem, że czczą obrazy i rzeźby. I się pytam - co z nimi? Zasługują na potępienie czy nie?

Sławka
8 lat temu

Domingo. Jak napiszę Królestwo Niebios będziesz zadowolony? To tylko dobór słów.

domingo33gda
8 lat temu

alez , zasługuja na czysciec - problem w tym ze go nie ma :)

ale jak juz raz sie zacznie odchodzic od prawdy to potem mozna juz tylko bajac :)

Daniel6
8 lat temu

@Pytajmierz Bałwochwalstwo to bałwochwalstwo. Jak Bóg do tego podchodzi to widać przez całą Biblię, np w opisie z 32 rozdziału Wyjścia. Jak Izraelici cielca i święto "ku czci Boga" po swojemu zrobili to ten Bóg zachwycony raczej nie był ;) Ozeasza 13:2; Ps 132:15, masę tego jest. Widać, że forma oddawania czci (wizerunki, obrzędy itp) ma bardzo duże znaczenie dla Boga. Cieszy się Jego uznaniem albo nie.
A co do piekła to inny temat. Pojmowanie piekła jako miejsce wiecznych mąkę którym Bóg karze ludzi nie wynika z Biblii ale jest zapożyczone z pogaństwa. Dobry straszak na wiernych to był i jest do dzisiaj, ale ubliża Bogu.

Remi
8 lat temu

Ad. 29 - No to jest tak powalający argument, że gdybym czytając go stał, to bym się chyba przewrócił.

Daniel6
8 lat temu

@Sławka jesteś pewna, że deklaracja wystarczy? Każdy kto do Jezusa Panie woła będzie zbawiony? Bez żadnych warunków?

domingo33gda
8 lat temu

dobrze Daniel gada bo oni maja swoj sposób i w tym problem ze ludzie zawsze maja swoj sposob - mysla ze piekło to bardzo dobry policjant wiec korzystajmy

Pytajmierz
8 lat temu

@50 Daniel

Owszem, w Starym Testamencie Bóg karze Izraelitów za bałwochwalstwo. Ale od gojów nie wymaga tego samego co od narodu wybranego. Stąd moja zagwostka.

A co do piekła jako miejsca wiecznych mąk to wcale nie z pogaństwa wynika, tylko właśnie z Nowego Testamentu. Chyba że wolisz zastosować wytrych i przymknąć oko na te fragmenty:

„Syn Człowieczy pośle swoich aniołów i zbiorą z Królestwa jego wszystkie zgorszenia, i tych, którzy popełniają nieprawość, i wrzucą ich do pieca ognistego; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów" (Ew. Mateusza 13, 41-42).

„Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom" (Ew. Mateusza 25, 41).

„Pić będzie samo czyste wino gniewu Bożego z kielicha jego gniewu i będzie męczony w ogniu i w siarce wobec świętych aniołów i wobec Baranka. A dym ich męki unosi się w górę na wieki wieków i nie mają wytchnienia we dnie i w nocy (Obj. Jana 14, 10-11).

„Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga" (Objawienie Jana 21,8).

domingo33gda
8 lat temu

Pytajmierzu wcale tak tam nie napisano ze piekło to wieczne meki
a wytrych zastosowano o wiele wczesniej - zycie wieczne dla wszystkich

Pytajmierz
8 lat temu

55. domingo33gda
Mniejsza o to, czy piekło to będzie natychmiastowe zniszczenie duszy, czy wieczne męki duszy. Mnie zastanawia, jak można ze spokojem stwierdzić, że wszyscy katolicy zostaną skazani przez Boga na potępienie za modlenie się do Boga przez obraz lub przez rzeźbę? Bo do tego się to sprowadza. A znam sporo katolików, którzy wierzą w Boga i czynią jak Jezus z tą różnicą, że czynią bałwochwalstwo. Na czym w końcu Jezusowi bardziej zależy - na postępowaniu tak jak on czy na modlitwie bez udziału rzeźb i obrazów?

domingo33gda
8 lat temu

problem w tym, nie tykle w piekle ale w załozeniu o duszy ze ty to ten duszek
diabeł wmowił ludziom ze ich prawdziwe zycie to duszek ulatujacy

Mateusz100
8 lat temu

Człowiek zbawiony jest też nowonarodzony. Bóg stworzył go na nowo i dał mu swojego Ducha Świętego. Bóg uświęca każdego nowonarodzonego chrześcijanina. Wiąże się to m.in. z oczyszczaniem go z "brudów". Jeżeli dana osoba jest rzeczywiście zbawiona, to skutkiem uświęcania powinno być stopniowe porzucanie pewnych praktyk. Bóg powinien przez Ducha Świętego pokazywać zbawionej osobie, że popełnia grzech. Jeżeli ktoś natomiast przez kilka lat jest w KK i rzeczywiście oddaje cześć wytworom rąk ludzkich, to ja bym tutaj poddał w wątpliwość czy taka osoba rzeczywiście jest zbawiona. 1 rozdział listu do Rzymian mówi m.in. o oddawaniu czci bałwanom. Wiara, która zbawia wiąże się też z upamiętaniem. "Pozostali ludzie, którzy nie zginęli od tych plag, nie odwrócili się od uczynków rąk swoich, nie przestając oddawać czci demonom oraz bałwanom złotym i srebrnym, i spiżowym, i kamiennym, i drewnianym, które nie mogą ani widzieć, ani słyszeć, ani chodzić, I nie odwrócili się od zabójstw swoich ani od swoich czarów, ani od wszeteczeństwa swego, ani od kradzieży swoich." (Objawienie 9:20-21)

domingo33gda
8 lat temu

ps

bez czyscia nie obejdzie sie tematu - musi byc czysciec
dlatego go wymyslono

Mateusz100
8 lat temu

Zapytaj się ich dlaczego uważają, że pójdą do nieba. Chrześcijanin powinien odpowiedzieć, że idzie do nieba dlatego, że Jezus zapłacił na krzyżu na jego grzechy i nic do tego nie dodać.

domingo33gda
8 lat temu

nie moze byc bo w "niebie" sa nieskalani a ni z głupimi swoimi myslami
nie ma ze grzesznicy do nieba

Rafał4
8 lat temu

"On się naśmiewa z szyderców, a pokornym udziela swej łaski." Widzicie zależność między szyderą, a pokorą?
Są fragmenty o tym, jak Maryja dowiedziała się o dobrej nowinie, przyjęła otwarcie Jezusa z radością (pomimo, że w konsekwencji do dziś wielu uważa ją za prostytutkę), głosiła ewangelię ciotce, chodziła za Jezusem, prosiła go i została wysłuchana, dostała schronienie od Jezusa, gdy miał odejść, dała świadectwo wiary ryzykując życiem trwając przy krzyżowaniu, kiedy nawet apostołowie uciekli. Rozumiem, że tych fragmentów nie było lub można je olać. Po co więc one?
Wyobraźcie sobie model, gdzie w centrum jest Jezus, a punkty w przestrzeni to ludzie. Można przemieszczać się w różnych kierunkach, ale przybliżając się do tych blisko centrum, automatycznie zbliżamy się też do Jezusa. Mi też nie podobają się zachowania ludzi, którzy zamiast Boga mają Maryję, proponuję zmienić źródło informacji o KK ze starej babci np na dominikan. Owszem KK ma wiele grzechów, sam też nie jestem idealny (patrz post wyżej), ale większość zarzutów jest pomówieniami. Zobaczcie co jest napisane w kkk o "kulcie" świętych. Jezus jest pośrednikiem do Boga. Poproszenia o wstawiennictwo też w NT nie było?

domingo33gda
8 lat temu

maryja z objawien to nie jest w ogole Maryja a ojciec klamstwa przeberany za anioła swiatłosci - proponuje w ogole wyrzucic dominikanów

Pytajmierz
8 lat temu

58. Mateusz100
Wreszcie jakaś odpowiedź, a nie owijanie w bawełnę. Dzięki.

domingo33gda
8 lat temu

no kosioł rzymski ma mase bajek - chcesz ich słucha mozna isc na effatha
super bajki

Mateusz
8 lat temu

To nie do końca prawda, co Martin mówił o logice. Logika klasyczna (taka jaką używamy na codzień) składa się z zestawu aksjomatów - zasad wnioskowania - z których wymieniony był tylko jeden (prawda nie jest fałszem). W różnych teoriach matematycznych stosuje się czasem inne logiki. Jest np. logika konstruktywna, gdzie zdanie może nie być ani prawdziwe, ani fałszywe. Taka logika odrzuca prawo wyłączonego środka i dowody nie wprost, ale zasada "prawda nie jest fałszem" dalej obowiązuje.

Także sprawa jest nieco bardziej złożona i jak najbardziej może być więcej niż jedna logika. Oczywiście poprawności takiego czy innego systemu logicznego nie da się udowodnić (bo niby jak?). Ale to są już zagwozdki dla matematykow i filozofów.

domingo33gda
8 lat temu

maryja zbawiennicza maryja wstawiennicza maryja chroniaca , pielgrzymujaca, osłaniajaca, dodajaca, wspierajaca, arka, krzyz, pod krzyzem za krzyzem, nad krzyzem, w krzyzu, pociagajaca, wybawiajaca, nieskalana, niepokalanie poczeta, swieta nad swietymi, brama złota, dom przymierza araka zaranna brama dawidowa wieza z kosci słoniowej, krolowa nieba, brama niebieska, miazdzaca szatana, ta ktorej oddano panowanie .. biała czarna zielona czerowona jaka tylko chcesz

cały stek poganskich bredni wielkiej matki "mariologicznych" oczywiscie "ugruntowany" na Bibli -do kazdej marii odpowiedni fragment bo jakze by inaczej

a kto by wam głosił inna ewanglie niz te ktorasmy wam przekazali niech bedzie przeklety
chocby "maria" z nieba inną opaowiadała niech bedzie przekleta

brednie wam głosza ubrane w złote szaty a lud -ale suuper
a daniela o małym roguy ktory wyrósł i bluznił Bogiu to kogo to obchodzi - przeciez mariologia taka suuper i w dodatku ją widac łauuuu

daniel mowi rzym jest fałszem
to załozenie podstawowe potem mozna dochodzic kto jeszcze czerpie z rzymu i gdzie jego corki
jesli sie odrzuci załozenie podstawowe to bajki rosną - bo kłamstwo moze tylko rosnąc

Daniel6
8 lat temu

Ogień zniszczenie, a nie wieczne męki symbolizuje w Obj 20:14 jest napisane, że tak będzie z piekłem i śmiercią. Można więc bez strachu przed wiecznymi mękami wybrać co się chce. Czy iść wąską drogą czy szeroką. Uczciwy wybór. Życie albo śmierć.
Wg Biblii niektóre uczynki dość jednoznacznie jednak uniemożliwiają zbawienie. Więc jeśli jakaś religia na to pozwala to zwyczajnie "w maliny wpuszcza"
Ludzi osądzać nie możemy. O tym kto zbawiony będzie a kto nie, Bóg decyduje.
Może znajdzie jakąś okoliczność łagodzącą, skorzysta z prawa łaski. Robił to już.
Wydaje mi się logiczne, że od podających się za chrześcijan Bóg więcej wymaga a nie mniej.
"Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy" (List do Hebrajczyków 10,26 BW)
A każdy rzucający kamieniami w katolików dobrze jak by się najpierw zastanowił nad tym, co sam będzie robił 25 grudnia w dniu święta słońca niezwyciężonego.

domingo33gda
8 lat temu

jak to co bedzie roblł ?- ja ide rąbac drewna na styczen :)

Rafał4
8 lat temu

Z tego co wiem, nikt nie mówi w KK o modlitwie DO obrazu. Nie jest prawdą też, że KK przyzwala na "odstępstwa", choć jestem katolikiem dopiero czwarty miesiac, to widziałem, jak ksiądz napomina staruszki, lecz kto by się przejmował tym, co ksiądz ma do powiedzenia. Nie znam się na obrazach, nie korzystam z nich, ale zauważyłem, że przedstawiają raczej Jezusa objawionego, a nie "to co wysoko na niebie i głęboko pod ziemią". Na dobrą sprawę, mówiąc o Jezusie stwarzamy pewien obraz, tylko nie jest wydrukowany na kartce.

Proponuję przyjrzeć się MĄDREMU łotrowi wiszącemu na krzyżu obok Jezusa.
"Każdy grzech i bluźnierstwo będą ludziom odpuszczone, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone.".

domingo33gda
8 lat temu

a ja uparcie proponuje sie przygladac danielowi i proroctwie o dziejach swiata - bo bez pochodni prorctwa jest ciemnosc

nie po to pisma wrociiły wsrod lud by je olewac - wrociły by swiecic prorotwem i by błedu uniknąc

Mateusz100
8 lat temu

A to nie było tak, że przez lata KK zabraniał czytać Biblii, bądź ludzie nie umieli czytać itp? Księża sobie wymyślali różne doktryny. Np umarł bogaty ksiądz i żona chapnęła cały spadek. No to trzeba wprowadzić celibat, żeby księża mogli poświęcać więcej czasu wiernym i Bogu. Potem gdy druk się rozpowszechniał, ludzie uczyli się czytać itp., nastało pewne zamieszanie. Dobra panowie zwołujemy posiedzenie i trzeba ogarnąć nasze doktryny. Maryja usłyszała, że jest błogosławiona. Nieważne, że błogosławionymi są nazywane setki innych osób w Biblii, to musi znaczyć, że należy się jej cześć i chwała, pomimo tego, iż jest napisane, że Panu Bogu służyć będziesz i tylko jemu cześć oddawać. Kupienie sproszkowanych zębów św. XYZ jest uzasadnione biblijnie. Wystarczy tylko wrzucić do kanonu dodatkową księgę, w której złożono ofiarę za zmarłych. Wyrwany z kontekstu fragment "nie wyjdziesz stąd dopóki nie oddasz całego długu" jest oczywisty, ale dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi, to chodzi o... czyściec! Najbardziej intratny produkt biznesowy w historii świata. Maryja musiała być bez grzechu, pomimo tego iż nazywa Boga zbawicielem/odkupicielem. Ach ci protestanci.

Sławka
8 lat temu

Pytajmierz @47,56
Nieznajomość Prawa szkodzi.
Jak czczą obrazy, to już nie postępują jak Jezus. Zresztą, który katolik tak naprawdę oddał życie Jezusowi i to rozumie?
Czy tak ciężko z tego bałwochwalstwa zrezygnować?
Czy zasługują na potępienie? Na szczęście nie jestem Bogiem :)
Daniel @52
Deklaracja wystarczy. Jezus nie stawia żadnych warunków poza dwoma, oddać Mu swoje życie i postępować jak on. Z tym drugim jest dużo problemów :)

domingo33gda
8 lat temu

tak nie jest napisane ze deklaracja wystarczy jest napisane ze nie wystarczy
Panie Panie czyz nie w twoje imie cuda czynilismy..

to nie jest o poganach ale o tych ktorzy nie tyko deklarowali ale i czynili znacznie wiecej

"czysciec" byc musi w teologi
bez czyscia wszystko sie wali - pytanie co jest czysciem
bo miejsca dla duszek nie ma
"duszek" tez zreszta nie ma

Remi
8 lat temu

Czyściec to pewni ludzie, Domingo...

Jewptylianin
8 lat temu

Liczyłem na poradnik. ;/

domingo33gda
8 lat temu

to jest poradnik - wyczysc mozg z tradycji ojców

luc7
8 lat temu

Wow. To jest ten gość od piosenki counter strike'a którego widziałem na kongresie nowej prawicy :D I jeszcze biblijnie wierzący - po prostu kumulacja.

Grainyday
8 lat temu

Z powyzszego odcinka mozna by wywiesc wrazenie, ze Martin uwazasz ze jestes wolny od wymienionych oto 5 wytrychow wiary - moze sie myle. Martin po prostu bardzo zadko mowisz w co KONKRETNIE wiezysz -a szkoda bo bardzo szybko bym cie posegregowal do wyzej wymienionych 5 szufladek.W Trojce Przenjaswietsza (Dogmat) ? W monoteistycznego Boga w Trzech postaciach z ktorych kazda jest osobnym bytem ( Tajemnica Wiary) , w gwiazdke betlejemska ktora w jakis sposob ``prowadzila`` magow i `wisiala `` nad wioska ? (naukowy nonsens) , w genealogie Jezusa prowadzaca do krola Dawida w dwojaki rozny od siebie sposob , w tym od Jozefa (?) ( Dogmat niomylnosci zrodla?) itd itd ... MArtin to nic zlego ze w cos wierzysz i masz swoj system ktory sam dla siebie (odrzucajac autorytet drugiej ososby) tworzysz - nie oceniaj jednak zbyt surowo innych jesli robia to samo . acha bardzo mi sie spodobalo co powiedziales o mistyce lingwistycznej ! Mysle ze mistyka to jedyna droga do niezrozumienia lecz odczucia Boga ... co do Twojej tezy ze istnieje jedna jedyna logika i to jest akurat ta ktora przyapdkowo ( z tragarzami) ty wyznajesz - po alkoholu, w gniewie w milosci wyznaje sie te sama logike ? ech .. nara !

Locust
8 lat temu

Nie wiem czy czepiałbym się słówka "mój" przy tej rozmowie o liderach. :) Rozumiem koncepcję, ale to chyba lekka przesada. Jak bym mieszkał w Efezie w czasach pierwszych chrześcijan to starszyzna efeska to by była "moja" starszyzna, a o starszyźnie korynckiej bym pewnie tak nie powiedział. Tak poza tym to świetny odcinek :)

adii
8 lat temu

Wow. To jest ten gość od piosenki counter strike'a którego widziałem na kongresie nowej prawicy :D I jeszcze biblijnie wierzący - po prostu kumulacja.
" Oczywiście poprawności takiego czy innego systemu logicznego nie da się udowodnić" - bo nie trzeba, prawa myślenia podstawowe absolutnie jak: prawo tożsamości, niesprzeczności, wyłączonego środka i racji dostatecznej są OCZYWISTE i wpisane w rozumowanie intuicyjne, wynikają z racji istnienia takiego a nie innego świata obiektywnego, tak a nie inaczej urządzonego ontologicznie, a problem ma ten kto "filozofuje" w ten sposób że nawet te postawy podważa "swoim sceptycyzmem" - to tzw. idealizm filozoficzny, który tworzy relatywizm. Zobaczcie Mc Inery "nauka logicznego myślenia" - tego w szkołach nie uczą, mała a przydatna książeczka, systematyzuje rzeczy zdawałoby się proste, ale wykręcane w tym upadłym świecie, dlatego ze grzeszny człowiek nieraz zamiast szukać prawdy ,chce ją sobie tworzyć - stąd te dzikie i dziwaczne prądy intelektualno-filozoficzne podważajace nawet istnienie realnego istnienia...

Jacek z Odrowążów
8 lat temu

Pytanie do Martina. W odcinku o wytrychach mówisz, że w biblii nie ma mowy o czyśćcu. Rozumiem, że nie chodzi Ci o takie dokładne słowo (bo takiego nie ma), ale o taki stan duszy, która nie jest ani zbawiona, ani potępiona i której można by pomagać np. modlitwą, czy ofiarami. Ale taką właśnie wymowę ma końcówka rozdziału 12. Drugiej Księgi Machabejskiej. Mamy tam wyraźną pochwałę tego, co zrobił Juda i jego ludzie (ofiara i modlitwy za zmarłych, którzy mieli na sumieniu przewinienie). Gdyby nie było tego trzeciego stanu (umownie nazwanego czyśćcem), to ich postępowanie nie miałoby sensu. Czyż nie jest to rozumowy (racjonalny) sposób dojścia do idei czyśćca?

Martin
8 lat temu

Druga Księga Machabejska nie jest częścią Biblii.

Żeby uniknąć długich dyskusji o apokryfach ze skomplikowanymi wątkami historycznymi sprowadzę sprawę do jednego prostego zdania: według naszej wiedzy w tym zestawie Pism, na który powoływał się Jezus i o którym mówił, nie było tej księgi.

Żeby było jasne: księga jest autentyczna i jak najbardziej warta poczytania. Tyle tylko, że nie jest w zestawie.

Nawiasem mówiąc, te właśnie fragmenty sugerujące istnienie czyśćca były powodem dodania tej księgi Deuterokanonicznej do kanonu przez Kościół Rzymskokatolicki w XV wieku. I warto odnotować, że kolejność była taka: najpierw sformułowano dogmat o czyśćcu, a potem dodano do Biblii księgi, które miały ten dogmat udowadniać.

Taki sposób postępowania jest wynikiem błędów poznawczych i prowadzi do następnych błędów. Można w taki sposób udowodnić co się tylko chce, dobierając jako "dowody" tylko to, co komuś pasuje, ale waga takiego dowodu jest z punktu widzenia logiki żadna.

Mówiłem o błędach poznawczych w www.odwyk.com

Długi odcinek i wymaga skupienia, ale ważny i może się przydać.

Jacek z Odrowążów
8 lat temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę zmierz się jeszcze z takim rozumowaniem. W Ewangelii Mateusza, w miejscu gdzie opisywana jest śmierć Jezusa, możemy przeczytać: "A oto zasłona świątyni rozdarła się na dwoje, od góry aż do dołu; ziemia zadrżała, a skały zaczęły pękać. Grobowce pootwierały się i wiele ciał świętych, którzy już pomarli, odzyskało życie; wyszły z grobów po Jego zmartwychwstaniu, przyszły do miasta i były oglądane przez wielu." Skąd dusze powróciły do ciał? Z piekła (wiecznego potępienia) nie mogły, bo przecież (Łk 16, 26) "ogromna przepaść między nami i wami, tak że ci, którzy chcieliby stąd przejść do was - nie mogą, ani stamtąd nikt nie może tu przybyć", jeśli z nieba, to trochę dziwne, że nie - jak zazwyczaj - w jakimś blasku i chwale (jak różni aniołowie, czy Mojżesz i Eliasz obok Jezusa na górze przemienienia), i czemu akurat w chwili odkupieńczej śmierci Jezusa? Bo były odłączone od Boga, ale tylko czasowo (koncepcja czyśćca). Ich postać, jakaś forma zombi, wskazywałaby właśnie, że nie byli do końca tacy święci. Przede wszystkim jednak wagę zdaje się tu mieć zbieżność czasowa ich odzyskania życia i śmierci Jezusa.

Martin
8 lat temu

Nie wiem skąd wróciły.
Ale jak kiedyś spotkam kogoś, kto odzyskał życie, wyszedł z grobu i chodził po Warszawie, to na pewno go zapytam.

Grzegorz2
7 lat temu

Jest jeszcze jeden często spotykany wytrych wiary. Można go nazwać "symbolicznie i niedosłownie". Dzięki niemu każdy może interpretować Biblię jak mu się żywnie podoba. Ulubiony wytrych ewolucjonistów teistycznych, anihilacjonistów i całego nurtu tzw. "chrześcijaństwa ezoterycznego".

Co jeszcze?