Wszystkie odcinki programu "Odwyk"

469. Jak pierwsi chrześcijanie

12 dni temu
Tak wyglądał OdwykCamp w 2018 roku. Jedni mówią, że było jak u pierwszych chrześcijan, inni że jak na koncercie Marilyn Manson. To co wiem na pewno to, że nie padało, że ryby skakały i że żaby śpiewały. A ludzie mieli ciekawe historie do opowiedzenia.
Link 18min 4 48%

468. Komu Bóg pokazał tyłek

4 tygodnie temu
Czy wiesz, że w samym środku Watykanu znajduje się obraz Boga z wypiętym, gołym tyłkiem? Skąd to się tam wzięło? Najprawdopodobniej z Biblii. Ale to nie jest odcinek o tylnych częściach ciała. To jest odcinek o tym co Bóg ma na myśli, pokazując nam swój tyłek. I czy powinniśmy się z tego cieszyć.
Link 34min 14 59%

467. Bóg i marzenia

ponad miesiąc temu
Czy wolno marzyć? Mieć marzenia - czy to po chrześcijańsku? Czy Bóg spełnia marzenia? Czy jest sens dążyć do nich? Co myślicie?
Link 35min 16 54%

466. Biblia jest niedzisiejsza

2 miesiące temu
Nie da się ukryć, że Biblia mówi o wołach, owcach, jeździe na ośle i niewolnikach. Czyli o rzeczach dzisiaj nieaktualnych. Czy Biblia jest niedzisiejsza? Jeżeli jest to co z tym zrobić?
Link 43min 10 57%

465. Co miał Jezus przeciwko Żydom

2 miesiące temu
Za co Jezus krytykował Żydów?
Link 16 sek 54 58%

464. Można się nie zgadzać

2 miesiące temu
Jezus opowiedział kiedyś przypowieść o dwóch ludziach, którzy budowali domy. Jeden budował po niemiecku, a drugi po polsku. O kim właściwie mówi ta historia? Zwróciłeś uwagę, że wniosek z niej jest trochę dziwny? A skoro już o tym mowa, to o co właściwie chodzi w byciu chrześcijaninem? O to, żeby się z zgadzać z Jezusem? Żeby mieć prawidłowe poglądy? Żeby trzymać się prawdy? Czy coś jeszcze innego?
Link 48min 11 76%

463. Nierówność płci

3 miesiące temu
Równość i nierówność płci według Biblii. Wiadomo, że męczyzna i kobieta się różnią. Ale czy Bóg stworzył ich równymi czy nierównymi? I co z koncepcją, że mąż ma być głową a żona ma go słuchać we wszystkim? Jak się sprawdza taki dobry model chrześcijańskiego związku?
Link 36min 34 54%

462. Wielkanoc w siedmiu punktach

3 miesiące temu
Z Wielkanocą jest ten sam problem co z Bożym Narodzeniem - nie wiadomo jak to święto ocenić. Nie wiadomo czy lepiej obchodzić czy nie obchodzić. Wielkanoc to mieszanka elementów chrześcijańskich, pogańskich i kultury konsumpcji. Co wychodzi kiedy zestawić ją z Biblią? Wychodzi siedem punktów. Myślę, że pomogą ci bardziej świadomie podejść do Wielkanocy.
Link 44min 33 62%

461. Smoki i dinozaury

4 miesiące temu
Czy smoki mogły żyć naprawdę? Czy smoki to tylko mity i legendy, czy da się znaleźć też bardziej wiarygodne źródła? Dowiesz się z tego odcinka o tym, gdzie dinozaury hodowano i w jakim celu, o tym w jakich lasach widywano smoki jeszcze na początku XX wieku oraz jaką część smoka chińscy lekarze polecali na nerki.
Link 56min 15 61%

460. Za co Jezus skrytykował kościół

4 miesiące temu
O trzech typach kościołów, o tym że ap. Paweł uczył inaczej niż Jezus, o tym kiedy Bóg nie daje, kiedy go wspólnie proszą, ale przede wszystkim o tym jak Jezus skrytykował kościół. mówiąc:

"Gdzie dwóch lub trzech spotyka się w moje imię tam ja jestem pośród nich"

Gdzie tu krytyka? Posłuchaj odcinka.

Link 55min 31 64%

459. Jak być ojcem?

5 miesiące temu
Biblia mówi, że "wszelkie ojcostwo pochodzi od Boga". Znaczy - ważna rzecz, ten ojciec, i Bóg przyznaje sie, że jest twórcą tego zjawiska. Co w takim razie Biblia mówi o tym jak być ojcem? Jakiś poradnik? Couching mały? Instrukcje? Wytyczne? Rozkazy? Wskazówki?
Link 51min 61 47%

458. Nieposłuszeństwo

5 miesiące temu
Nieposłuszni Bogu ludzie - czasem są w Biblii karani, czasem nie są, a bywa, ze są nawet nagradzani. Czy życie z Bogiem sprowadza się do posłuszeństwa? Jak bardzo Bogu zależy na tym, żeby go słuchać? Czy nagradzani są tylko ci, którzy są grzeczni, ci którzy zrzekli się swojej niezależności?
Link 62min 22 56%

457. Skąd się biorą ateiści?

6 miesiące temu
Ile jest ateistów w Polsce i w Europie? Skąd się biorą? Trzy rodzaje ateistów: ateista-papuga, ateista-uczciwy, ateista-tchórzliwy.
Link 46min 67 67%

456. Niech żyją sekty: Oneida

6 miesiące temu
Oneida - chrześcijańska grupa z nowoczesnym podejściem do seksu w XIX wieku. Poza tym, że dzieci planowała komisja produkowali też łyżki. Może będzie z tego nowy cykl o sektach, komunach chrześcijańskich i nie tylko? Nowy rok zaczynam od przeziębienia gardła i dlatego taki temat: luźniejszy ale ciekawy.
Link 46min 3 58%

455. Czy Maria była dziewicą

7 miesiące temu
Maria, Miriam albo Maryja była podobno dziewicą, kiedy urodziła Jezusa. Podobno została dziewicą na zawsze. Co mówi na ten temat Biblia? I dlaczego jest ważne, żeby to ustalić?
Link 34min 10 67%

454. Nie będziesz brał imienia nadaremno

7 miesiące temu
Trzecie przykazanie z dziesięciu mówi: nie będziesz nadaremno. Ale co? Brał? Wzywał? Używał? O co chodzi w tym przykazaniu? I dlaczego to takie ważne, że znalazło się w czołówce najważniejszych przykazań? Ja się dowiedziałem dopiero niedawno, a ty dowiesz się teraz.
Link 49min 22 64%

453. Kto utrzymywał Jezusa?

8 miesiące temu
Wydawałoby się, że Biblia nic nie mówi o tym, kto finansował działalność Jezusa. Ale okazuje się, że mówi. Odpowiedź na to pytanie może zdziwić. Między innymi pokazuje, że Jezus nie był konserwatywnym chrześcijaninem ani człowiekiem honorowym...
Link 43min 6 54%

452. Uzdrawiające chustki św. Pawła

8 miesiące temu
Apostoł Paweł uzdrawiał chustkami a Piotr cieniem. Jezus z kolei ślilną i błotem. Samson miał siłę we włosach, a Mojżesz w lasce. Czy według Biblii przedmioty mogą nabrać mocy? Jak to wszystko rozumieć?
Link 55min 15 59%

451. Celibat, Biblia i ja

9 miesiące temu
Czy ksiądz, pastor, rabin itd powinien mieć żonę czy nie? Czy Biblia popiera celibat czy wręcz przeciwnie? Jakie są dane i na co wskazują. I to co ważniejsze: co tak naprawdę jest problemem w tym całym celibacie i skąd tyle trudności w takiej prostej sprawie?
Link 49min 26 58%

450. Komu grzechy odpuścicie są im odpuszczone

9 miesiące temu
Często cytowany fragment z ewangelii Jana mówi: "którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". Jak rozumieć ten fragment? Kościół katolicki twierdzi, że to o spowiedzi. Łatwo wykazać w Biblii, że to nie może być o spowiedzi. Ale jeżeli nie o spowiedzi to o czym?
Link 56min 49 78%

449. Męskość

10 miesiące temu
Męskość w Biblii - to jest temat tego odcinka. Założę się, że tego co mam do powiedzenia nie usłyszycie na chrześcijańskiej konferencji dla mężczyzn.
Link 60min 35 65%

448. A żeby ich tak szlag trafił

10 miesiące temu
Co powiniem chrześcijanin życzyć rządzącym, politykom, urzędnikom? Zwłaszcza tym bardziej szkodliwym? Czy modlić się o sukcesy i powodzenie dla nich, czy raczej, żeby poczuli na własnej skórze to, co robią innym? To nie takie proste. Prawo mówi jedno, Jezus drugie, społeczeństwo trzecie a uzasadnienia rozmaite. Opowiem wam co ja o tym wyczytałem i wywnioskowałem.
Link 41min 51 55%

447. Misjonarze Odwyku w akcji

11 miesiące temu
Ja i kilku słuchaczy Odwyku byliśmy na obozie chrześcijańskim dla dzieci w Chersoniu na Ukrainie. Opowiadamy (i pokazujemy - ponad 350 zdjęć) jak było.
Link 46min 10 43%

446. Pokaż jak się modlisz, a powiem ci kim jesteś

ponad rok temu
Pokaż jak się modlisz, a powiem ci kim jesteś, czyli: jak się modlić tak, żeby nie robić z Boga idioty.
Link 45min 24 81%

445. Ekologia, wegetarianizm, Biblia

ponad rok temu
Ochrona środowiska - co na to Biblia? Czy Bóg każe chronić środowisko? Czy śmiecenie jest grzechem? Co ma Bóg przeciwko jedzeniu kury?
Link 41min 15 54%

444. Bo nie miałem wyboru!

ponad rok temu
Dlaczego ludzie idą na nudne studia? Dlaczego wybierają nieciekawe prace? Dlaczego się nawracają?

Bo nie mają wyboru!

W tym odcinku o uzależnieniu od okoliczności, miłości do przymusu i jak to wpływa na chrześcijaństwo.

Link 51min 22 66%

443. Świadkowie Jehowy - w czym problem?

ponad rok temu
Wszyscy mają problem ze Świadkami Jehowy. Wszyscy, poza Świadkami Jehowy. O co w tym chodzi? Czy ta organizacja jest chrześcijańska? Czy jest szkodliwa? Z której strony w ogóle to ugryźć ten problem?

Dziś dźwięk trochę gorszej jakości, z powodu usterki, która była z powodu tego, że jak się do końca nie wyzdrowiało, to się dużo głupich błędów popełnia.

Ale że błędy to tak pięknie ludzka rzecz, postanowiłem puścić odcinek w takiej właśnie pięknie ludzko błędnej formie.

Ale posłuchajcie mimo to, bo trudno znaleźć spojrzenie na Świadków Jehowy od tej strony, a wydaje mi się, że to właśnie ta strona jest najbardziej istotnym problemem.

Nagranie miało miejsce w kościele, do którego szczególnie zapraszam. Gdzie ten kościół można znaleźć dowiecie się na końcu.

Link 73min 117 114%

442. Objawienia fatimskie

ponad rok temu
W 1917 roku w Fatimie w Portugalii trójka dzieci rozmawiała z postacią z nieba. Kim była ta postać? Co chciała? I przede wszystkim: jak objawienia fatimskie komponują się z Biblią?
Link 56min 92 163%

441. Rozdział Kościoła od Państwa od Biblii

ponad rok temu

Czy Boże Narodzenie powinno być świętem państwowym, dniem wolnym od pracy? Czy sprawy religii, wiary, Boga powinno się mieszać z życiem publicznym, społecznym, politycznym? Jak to było w czasach Biblii? I jak to powinno wyglądać według Jezusa?

Link 50min 19 45%

440. Komu dawać a komu nie dawać

ponad rok temu
Pijakom, nierobom, leniom oraz wszystkim złym ludziom chrześcijanie mówią nie. I nie dają, choćby nie wiem jak prosili. A co, powinni?
Link 19min 27 49%

439. Bioenergoterapia biblijna

ponad rok temu

Zainspirował mnie Zbigniew Nowak oraz "ręce, które leczą". Oglądałem i zastanawiałem się czym się różni jego podejście do podejścia różnych grup chrześcijan, z którymi miewałem do czynienia. Doszedłem do niepokojącego wniosku, że niczym. Więc może istnieje coś takiego jak bioenergoterapia biblijna?

Link 44min 21 15%

438. Czy dzieci idą do nieba?

ponad rok temu
A dokładniej: czy nieochrzczone dzieci idą do nieba? Właściwie to ten odcinek mógłby trwać 30 sekund, ale wtedy byłby zupełnie nieprzydatny. Jak większość 30-sekundowych odcinków wyjaśniających trudne tematy.
Link 43min 25 43%

437. Praca

ponad rok temu
Połowa z nas jest pracoholikami, a druga połowa leniami. Jest jeszcze trzecia połowa. I pewnie czwarta, tylko taka malutka. A w Biblii można znaleźć całkiem sporo o pracy. I to praktycznie. I dobrze, bo to ważna część życia.
Link 44min 16 56%

436. Post nie jest dla chrześcijan

ponad rok temu

Uczniowie Jana chrzciciela pościli. Faryzeusze pościli. Katolicy - poszczą. Protestanci - poszczą. Muzułmanie - poszczą. A kto nie pościł? Uczniowie Jezusa! W odcinku tym kiedy pościć a kiedy nie pościć i dlaczego - wyłącznie na podstawie Biblii.

Link 33min 66 57%

435. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie - o co tu chodzi?

ponad rok temu
Jedna z najbardziej niezrozumianych przypowieści Jezusa to opowieść o miłosiernym Samarytaninie. Jak naprawdę brzmi odpowiedź na pytanie "kto jest moim bliźnim"? Co ważnego ludzie przegapiają w tej przypowieści?
Link 59min 14 61%

434. Po najmniejszej linii oporu

ponad rok temu
Biblia na temat chodzenia po linii najmniejszego oporu. Czyli wybierania tego, co chwilowo najłatwiejsze. Biblia jest bardzo życiową książką i dzisiaj bardzo życiowy odcinek.
Link 37min 20 49%

433. Głupi jak chrześcijanin

ponad rok temu
Czy chrześcijanin ma prawo być głupi? Na ile rozgarnięty być powinien, a na ile to zbędne? Czy wiara i oddanie Bogu czynią wiedzę i umiejętności zbędnymi?
Link 53min 29 55%

432. Biblia dla dzieci

ponad rok temu
Biblia dla dzieci - dobry pomysł czy nie najlepszy? Jak przerobić Biblię, żeby nadawała się dla dzieci? Czy w ogóle Biblia jest dla dzieci?
Link 50min 41 46%

431. Czy Bóg popiera władzę

ponad rok temu
W innych odcinkach było o tym jak według Biblii chrześcijanin ma traktować władzę. W tym będzie o tym, jak sam Bóg widzi władzę. I z jakiego powodu wśród 10 przykazań nie ma przykazania "będziesz słuchać króla".
Link 45min 77 48%

430. Teatrzyk odwykowy: jasełka 2016

ponad rok temu

Na koniec roku i wesołych świąt, sztuka nieprofesjonalna o narodzeniu Jezusa.
Sztuka ma za zadanie przybliżyć zwykłym ludziom zwykłość ludzi z Biblii. Oraz zrobić tak, żeby było trochę wesołości.
W związku z tym do sztuki należy podejść z dystansem.

Link 6min 4 33%

429. Kapitan własnego życia - wywiad

ponad rok temu
Kuba Wąsek przeprowadził ze mną wywiad do swojego nowego podcastu: "kapitanowie własnego życia".

Rozmowa była na tyle ciekawa i blisko zahaczająca o sprawy związane z Biblią, Jezusem i stosunkiem człowieka do tego wszystkiego, że postanowiłem umieścić ją i tutaj.

Dowiesz się z rozmowy o tym jak pomóc komuś zostać kapitanem swojego życia, czy warto zostać takim kapitanem i czy kłóci się to z chrześcijaństwem, czy wręcz przeciwnie.
Link 21min 16 56%

428. Święty Mikołaj i Biblia

ponad rok temu
Czy chrześcijanie powinni się bawić w Świętego Mikołaja? Czy to biblijne? Czy to szkodliwe?
Link 25min 14 49%

427. Spodziewaj się najgorszego

ponad rok temu
Czego się ludzie spodziewają po Bogu? Mam wrażenie, że wszystkiego najgorszego. W tym odcinku o modlitwach i o tym jak się modlić. Albo może: jak się nie modlić. Bo są w tym kraju różne bardzo popularne rodzaje modlitwy, których w Biblii na pewno nie znajdziesz.
Link 38min 19 56%

426. Kawiarnia w Suracie - opowiadanie

ponad rok temu

Kawiarnia w Suracie to krótkie, a mądre opowiadanie o Bogu, ludziach, sporze o religie i punktach widzenia. Napisał je Lew Tołstoj według oryginału Bernardina de Saint-Pierre. Ponieważ opowiadanie daje do myślenia jak najlepsze odcinki Odwyku, postanowiłem je na Odwyku umieścić, ale ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem wersji polskiej.

Więc sam zorganizowałem tłumaczenie i lektora (może ktoś z was pozna go po głosie) i teraz możecie posłuchać, podumać i wyciągnąć wnioski.

"Kawiarnia w Suracie" nie odpowiada na pytanie "jaka religia jest najlepsza", ale daje dużą lepszą odpowiedź na dużo ważniejsze pytanie...

Link 19min 19 50%

425. Biskup - boży cieć

ponad rok temu
Jak powinna wyglądać struktura kościoła według Biblii? Kim byli biskupi i starsi? Gdzie w Biblii jest miejsce dla pastora i księdza? Czy powinniśmy przebudować dzisiejsze kościoły a jeżeli tak to po co? To wszystko - jak zawsze - wyłącznie na podstawie Biblii.
Link 61min 11 54%

424. Czy w Biblii jest msza?

ponad rok temu
Współczesne kościoły są nabożeństwocentryczne. Czy msza, nabożeństwo czy inna niedzielna celebracja ma dzisiaj tą samą rolę, którą miała w Biblii? Czy w Biblii jest msza? Czy pierwsi chrześcijanie chodzili na nabo? Czy Jezus to kazał robić?
Link 36min 27 81%

423. Carpe diem

ponad rok temu
Codzienne zadowolenie z życia i poczucie szczęścia jest możliwe i wbrew pozorom nie takie trudne. Jezus mówił, żeby się nie przejmować przyszłością, nie martwić o nią i nie troszczyć o to co będzie. Czy to znaczy, że Biblia zachęca do bycia hipisem? Lekceważenia konsekwencji? Nie inwestowania w przyszłość?

Kto wie, być może jedną zmianą w sposobie myślenia można zmienić życie w ciągłym stresie w życie w poczuciu codziennego zadowolenia?

Link 37min 33 64%

422. Jak zostać chrześcijaninem?

ponad rok temu
Najprościej jak potrafię: jak zostać chrześcijaninem? W odcinku gościnnie występuje pan Murzyn z Dżungli.
Link 26min 52 80%

421. Bóg to nie Kaczyński

ponad rok temu
Dlaczego Bóg pozwala na zło?

Dużo ludzi nie jest w stanie przeskoczyć złych prezentów od dobrej osoby. Dużo ludzi spodziewa się też po Bogu najgorszego.

A ja wiem co zrobić, żeby znosiło się to o wiele lżej.

A zacząć należy od uświadomienia sobie jednego: że Bóg to nie Kaczyński...

Link 38min 43 66%

420. Czy modlić się za zmarłych?

ponad rok temu
Modlitwa za zmarłych - według Biblii. Czy wolno? Czy to bezpieczne? Co to daje? Co to zmienia?
Link 20min 38 68%

419. Bóg ojciec i Bóg szef

ponad rok temu
W Biblii są opisane różne rodzaje relacji człowiek-Bóg.

Jedną z nich jest syn-ojciec, inną uczeń-mistrz. I to nie jest jedno i to samo.

Trzeba jr znać, trzeba rozumieć, trzeba rozróżniać. A jak kto chętny to nawet można i stosować.

Link 36min 17 63%

418. Gdzie mieszkał Jezus?

2 lata temu
Jezus mieszkał w niebie.

Ale pytanie brzmi: gdzie mieszkał kiedy żył na ziemi? I czy ta informacja może się do czegoś przydać w praktyce?

W Biblii jest wystarczająco dużo informacji, żeby odpowiedzieć całkiem precyzyjnie na to pytanie. Ale tylko bardzo uważny czytelnik je znajdzie, skojarzy i wyciągnie wnioski.

Link 28min 34 62%

417. Czy Jezus kazał potępiać?

2 lata temu
Banalne pytania wcale nie są banalne jak nad nimi odpowiednio długo pomyśleć. Ten odcinek mówi o ocenianiu, o sądzeniu, ale przede wszystkim o dążeniu do świętości. Czyli w sumie o czymś pozytywnym. I też o tym, co Jezus chciał powiedzieć przez swoje podejrzane zachowanie, kiedy to miał okazję kogoś sprawiedliwie ocenić i słusznie potępić a tego nie zrobił.
Link 38min 36 53%

416. Jak zostać masonem

2 lata temu
Masoni są wśród nas! Niestety jest ich za mało, żeby porządnie wypytać i poznać, więc póki się jakiś nie znajdzie, poznajmy na razie to co damy radę.

Czy masoni są wrogami Biblii i Boga? Czy czczą szatana? Czy strach się bać? Czy chrześcijanin może być masonem bez wyrzekania się Jezusa? Czy ich cele i wartości są zbieżne z celami chrześcijańskimi?

Posłuchaj - a potem podyskutujmy w komentarzach.

Link 67min 27 77%

415. Jak Bóg jest dobry to czemu jest piekło?

2 lata temu
Jak Bóg może skazywać na całą wieczność tortur za kilkadziesiąt lat złego zachowania? Gdzie tu elementarna sprawiedliwość? To jedno z częstszych pytań. I odpowiem na to w tym odcinku tak konkretnie, jak tylko potrafię. A do pomocy wezmę sobie Hioba.
Link 45min 107 123%

414. Homoseksualizm i Biblia

2 lata temu
Biblia kojarzy się jako radykalny i zdecydowany przeciwnik homoseksualizmu. I nie bez podstaw. Ale pytanie: jak radykalny, jak zdecydowany i jakiego homoseksualizmu. A co, jeżeli są geje gorszego lepszego sortu i geje gorszego sortu?

W tym odcinku cytuję najważniejsze wnioski autora książki "God and the Gay Christian", która stara się wykazać, że Bóg niekoniecznie jest homofobem.

Link 36min 35 55%

413. Życie rodzinne Jezusa

2 lata temu
Jeżeli chodzi o podejście do rodziny ten odcinek jest kontrowersyjny wielce. Ale nie bardziej niż to jak do rodziny podchodził Jezus. W odcinku przegląd Świętych Rodzin - polecam oglądać z obrazem. Przy okazji - czy Jezus miał psa?
Link 50min 43 109%

412. Jak zmartwychwstać bez wysiłku

2 lata temu
W tym odcinku o zmartwychwstaniu dla mas - kto zmartwychwstanie, kiedy, jak oraz czy ci, co się dali skremować, mają szansę. Przy okazji dowiecie się, jakie ciekawe rzeczy można zrobić z nieboszczykiem (i czy po zrobieniu tych rzeczy jest szansa na zmartwychwstanie).
Link 35min 16 58%

411. Obowiązki dobrej żony

2 lata temu
Obowiązki żony są przestarzałe. Małżeństwo też jest przestarzałe. I w ogóle chrześcijaństwo jest przestarzałe. To może Biblia też jest przestarzała? Co powinny dzisiaj robić żony? Czy w ogóle żony mają jeszcze sens?
Link 47min 70 85%

410. Sukces - grzech czy obowiązek?

2 lata temu
Ludzie sukcesu w Biblii i dążenie do sukcesu według Biblii. Biblia i sukces - raz a porządnie.
Link 45min 37 66%

409. Czy Jezus kazał się dzielić?

2 lata temu
Jeden ksiądz powiedział niedawno coś kontrowersyjnego: Jezus wcale nie kazał się dzielić.

Niejeden ksiądz woli nauczanie Kościoła niż Biblię, ale ten twierdzi, że to co mówi, wynika z Biblii.

Czy to prawda?

Link 44min 17 60%

408. Egoizm to nie pycha?

2 lata temu
7 grzechów głównych: pycha.

O ten temat zahaczałem przy okazji innych tematów, ale tym razem wprost o dumie. I coś nowego do myślenia: czy pycha to tylko inne określenie egoizmu czy jednak coś innego?

W tym odcinku - tak jak i w innych - nie chodzi o teoretyzowanie, tylko o praktykę. Między miłością lub egoizmem, pokorą i pychą żyją prawdziwi ludzie w realnym świecie. A może twoja głowa sięga chmur? A może nie zauważyłeś, że nadąłeś się tak, że ocierasz się już o śmieszność?

Jak ci się podoba taka perspektywa?

Link 46min 10 81%

407. Jezus też był feministą

2 lata temu
Czy Jezus był feministą? Czy kobiety mają rację, że walczą o prawa kobiet? Czy Biblia jest po ich stronie?
Link 33min 20 90%

406. Zmartwychwstał czy nie - co za różnica?

2 lata temu
Zmartwychwstanie Jezusa powinno być najczęściej dyskutowaną kontrowersją chrześcijaństwa. A nie jest. Dlaczego?

Co zmienia to czy grób Jezusa był pusty czy nie? Co za różnica czy zmartwychwstanie to fakt czy legenda?

Może w święta wielkanocne mało kogo interesuje temat zmartwychwstania Jezusa, bo to po prostu zbyt oczywiste?

Link 47min 25 126%

405. Jak prawidłowo jeść Jezusa?

2 lata temu
Jak powszechnie wiadomo Jezus mówił, żeby go jeść. Bądźcie kanibalami i jedzcie mi ciało - mówił. Bądźcie wampirami i pijcie mi krew - mówił.

Katolicy twierdzą, że chodziło mu o to, żeby jeść opłatek i pić wino - to ostatnie ustami księdza.

A o co mu chodziło według Biblii? Jak prawidłowo należy jeść Jezusa?

Link 38min 33 125%

404. Młot na czarownice

2 lata temu
"Malleus Maleficarum", czyli "Młot na czarownice" - bestseller utrzymujący się na listach przebojów Europy przez kilka stuleci. Spopularyzował polowania na czarownice i nauczył ludzi jak się bać sąsiada.

Poczytam wam w tym odcinku co ciekawsze fragmenty. Będzie i śmiesznie i strasznie.

Link 47min 22 95%

403. Nawóz i ewangelia

2 lata temu
Jezus w Biblii kazał "czynić innych uczniami". To jest jasne, zrozumiałe i powszechnie wiadome, ale prawdziwe pytanie brzmi: jak?

Czyli: co ma wspólnego ewangelia z gównem.

Link 51min 25 117%

402. Czy dusza jest nieśmiertelna?

2 lata temu
Śmierć - powód, dla którego ten cały Odwyk w ogóle istnieje. Życie, śmierć i ważne pytanie: czy dusza ludzka jest nieśmiertelna? Co się dzieje z człowiekiem po śmierci?
Link 44min 50 123%

401. Ewolucja: najmniejszy silnik świata

2 lata temu
Bakterie ponoć wyewoluowały. Dobrze, ale jak?

Kiedy mówimy ogólnie wszystko jest jasne i proste. Prawdziwe problemy pojawiają się kiedy zaczynamy mówić o szczegółach. Największy problem ewolucji znajduje się być może w najmniejszym organizmie.

W tym odcinku o tym, co ciekawego na temat Boga, Biblii i ewolucji ma do powiedzenia bakteria.

Link 41min 63 115%

400. Woda święcona

2 lata temu
Co to jest woda święcona? Jak się ją robi? Po co ona jest? Czy Jezus by ją pił czy się w niej mył?

Żeby było ciekawiej w tej audycji pokażę jak się robi wodę święconą, a nawet jeszcze mocniejszą niż święcona! Tą z nagrania już wypiłem, ale jak ktoś potrzebuje, mogę zrobić więcej. Mam też na składzie Flamaster Wiary. Dostępne w ciągłej sprzedaży w nieograniczonych ilościach.

Link 52min 12 103%

399. Chrześcijanie - rasa panów

2 lata temu
Istnieje wśród chrześcijan specyficzna odmiana rasizmu. Podejście przypominające podejście krajów kolonizujących do kolonizowanych.

O co chodzi? I jaki to ma związek z Biblią?

Posłuchaj przez pół godzinki i wyciągnij własne wnioski.

Link 29min 21 88%

398. Historia świata według Miao

2 lata temu
Miao to nazwa ludów żyjących w południowych Chinach. Edgar Truax żył wśród nich jako misjonarz. W 1991 opublikował tłumaczenie historii świata według Miao przekazywanej w ustnej formie z pokolenia na pokolenie. Na ile mitologia ludów z Chin może być zgodna z Biblią?

Posłuchaj.

Link 46min 14 88%

397. Biblia i narkotyki

2 lata temu
Czy Jezus ćpałby herbatę? Czy tlen jest narkotykiem, który niszczy ciało będące Świątynią Bożą? Jak brzmi modlitwa przed zjedzeniem grzyba?

W tym odcinku wywiad z człowiekiem, który niejednym się w życiu szprycował. A wszystko w kontekście Biblii i Boga.

I oczywiście - po ludzku i z luzem.

Link 37min 74 95%

396. Radość

2 lata temu
Radość, wesołość, szczęście, uciecha, błogość, euforia, ukontentowanie.

Co to ma wspólnego z Biblią? Powszechnie uważa się, że nic. Od radości do Biblii jest jak od słońca do księżyca.

A ja się na przykład nie zgadzam. Ani ociupinkę!

Link 47min 44 102%

395. Szatan - życie i twórczość

2 lata temu
Szatan, czyli diabeł według Biblii. Czy jest niezależny? Czy jest samodzielny? Czy mieszka z rodzicami? Jaki ma pomysł na siebie? Czy strach się bać, czy też przeciwnie - nie przejmować się specjalnie?
Link 47min 93 132%

394. Co zrobić z byłą żoną?

2 lata temu
Tego tematu w kościele się nie porusza. A ja się nie boję. Więc wrzucam kij w mrowisko i zadaję pytanie: jak podejść do kwestii rozwodu, żeby było zgodnie z Biblią? A zwłaszcza w zgodzie z autorem Biblii?
Link 47min 30 173%

393. Najlepsze balangi w Biblii

2 lata temu
Dziesięć najlepszych imprez w Biblii. I przy okazji odpowiedź na pytanie: czy chrześcijaninowi godzi się imprezować, balangować, ucztować i robić biby.
Link 33min 8 97%

392. Gwiazda Betlejemska

2 lata temu
Czym była gwiazda betlejemska, która przyprowadziła mędrców ze wschodu? Kometa? Helikopter? UFO?

Odpowiem też na pytanie kiedy najprawdopodobniej urodził się Jezus.

W tym odcinku wystąpiło najładniejsze niebo w tym roku.

Link 36min 21 76%

391. Czy wielkość ma znaczenie

2 lata temu
Kim jest wielki człowiek według Biblii? I kim jest mały człowiek? Czy w ogóle wielkość ma znaczenie? Czy powinniśmy chcieć być wielkim?

Odcinek o wielkości.

Link 51min 24 74%

390. Czy chrześcijanin powinien być sknerą?

2 lata temu
O tym jak zarabiać mówi się często, rzadziej o tym jak wydawać. Jak tą sprawę widzi Biblia: czy raczej należy oszczędzać czy raczej należy być hojnym? Skąpym czy rozrzutnym?
Link 28min 12 69%

389. Ewolucja jest jak seks

2 lata temu
Ewolucja jest jak seks - jest pociągająca, wszyscy jej chcą i nikt się nie zastanawia dlaczego.

Co nas tak naprawdę kręci w teorii ewolucji? Co sprawia, że jest taka atrakcyjna? Czym tak bardzo do nas przemawia?

Link 47min 123 110%

388. 5 wytrychów wiary

2 lata temu
Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał się na śmierć oraz instrukcja jak w kilka minut uzyskać odpowiedź Boga na zadane pytanie.
Link 52min 90 113%

387. Chrześcijanin kontra terroryzm

2 lata temu
Jak chrześcijanin powinien podchodzić do zagrożenia terroryzmem? Jak się bronić przed Islamem? Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie czy jest to kwestia indywidualna?
Link 20min 156 124%

386. Samochód Jezusa

2 lata temu
Gdyby Jezus żył dzisiaj to jaki miałby samochód? Czy miałby komórkę? Wolałby komputer, laptop czy tablet?

Czy potrafisz sobie wyobrazić Jezusa bez sandałów, za to w dżinsach?

Odcinek o tym czy da się Jezusa wyjąć z kontekstu historii, kultury, języka i czasów.

Link 43min 44 93%

385. Chrześcijański szef

2 lata temu
Chciałbyś mieć w pracy szefa chrześcijanina? Jesteś szefem chrześcijaninem? Czy chrześcijanin w ogóle powinien być szefem, czy to nie jest rodzaj wywyższania się? Odcinek o szefie, kierowniku, liderze.
Link 32min 64 66%

384. Czy Bóg jest mściwy?

2 lata temu
Bóg mściciel, Bóg zemsty, pomsta należy do Pana i tak dalej. Jak pogodzić mściwość Boga z miłością Jezusa? Odcinek do pomyślenia, odcinek o zemście. Dużo pytań, mało odpowiedzi, więc jak nie lubisz myśleć - nie słuchaj!
Link 48min 17 99%

383. Jaki był pierwszy język?

2 lata temu
Jaki był pierwszy język na ziemi i jaki będzie ostatni? Skąd się wzięły języki i jaki Bóg ma stosunek do tego, że jeden do niego po polsku, drugi po niemiecku a trzeci po arabsku? Odcinek językowy.
Link 47min 48 123%

382. Bóg skandalista

2 lata temu
O skandalach w Biblii. Kto był największym skandalistą? Czy chrześcijanin powinien unikać skandali? Dlaczego skandale nas kręcą?
Link 63min 106 121%

381. Dlaczego zginął Jan Chrzciciel?

2 lata temu
Sprawa zabójstwa Jana Chrzciciela. Podejdźmy do niej tak, jak podszedłby Sherlock Holmes. I spróbujmy znaleźć ciekawszą odpowiedź niż "zabili go źli ludzie".
Link 35min 34 103%

380. Więcej grzechu!

2 lata temu
Jak dużo jest w Biblii o grzechach i grzeszeniu? Jak dużo chrześcijanin powinien o tym myśleć? Czy mówienie o grzechu jest konieczne, żeby ktoś się nawrócił? I w ogóle jak dużo grzechu to za dużo?
Link 34min 56 109%

379. My i oni - czyli obcy w Biblii

2 lata temu
Co mówi Biblia o obcych? Jak mamy traktować tych, którzy nie są "swoi" i "nasi"? I o czym tak naprawdę mówi przypowieść o synu marnotrawnym?

Ten odcinek miał duże problemy techniczne z mikrofonem - rozleciał się podczas nagrywania. Ale zdecydowałem, że odcinek jest za ciekawy, żeby go nie publikować. No więc jest.

Link 48min 20 96%

378. Kim jest Dża?

2 lata temu
Co to są rastafarianie? Czy to religia? Czy ich Jah to Bóg z Biblii? W którym miejscu Biblia poleca palić zioło? Czy chrześcijanie mają z rastamanami po drodze? Czy w dymku marihuany mieszka Bóg? Czy wszystko będzie dobrze? I co na to wszystko Dża?
Link 40min 35 140%

377. Przekleństwo sukcesu

2 lata temu
Sukces, nagroda, pozytywny przekaz i pochwała - jesteśmy tym karmieni już od tak długo, że wpadliśmy w uzależnienie. Jak ten nałóg wpływa na szukanie Boga i czytanie Biblii? Jak wpływa w ogóle na życie? To ważny odcinek o największym uzależnieniu naszych czasów i największym przekleństwie naszych dzieci.
Link 55min 16 114%

376. Bóg niszczyciel

2 lata temu
Bóg niszczy. Tak mówi Biblia. Tak mówi doświadczenie. Bywa, że Bóg przechodzi nam przez życie i zostają po nim gruzy i zniszczenie. Jest ból, jest płacz i tyle z tego. Ale jak się uważniej przyjrzeć, to właśnie niekoniecznie tyle z tego.
Link 42min 37 145%

375. Uciekać albo żyć

3 lata temu
To nie jest normalny odcinek, to odcinek na wakacje. Tak bardziej od siebie. No takie, powiedzmy, kazanie.

Kto chce, niech pomoże dzieckom i dołączy do Złombolu. Szczegóły na końcu.

Link 41min 12 118%

374. Co dwie żony to nie jedna

3 lata temu
Wielożeństwo (poligynia) w Biblii występuje. Ale w dzisiejszym chrześcijaństwie jest całkowicie nieakceptowane.

Pytanie: dlaczego?

Link 63min 117 158%

373. Jak zmienić kościół w odwyk

3 lata temu
10 zmian jakie wprowadziłbym do typowego kościoła, żeby go zmienić w Odwyk.
Link 47min 26 107%

372. Czy Bóg każe robić dzieci?

3 lata temu
Pojawiło się takie pytanie: czy małżeństwo może się nie rozmnażać? Czy to grzech nie robić dzieci? Czy Bóg patrzy niechętnie na seks dla samej przyjemności?

I ja odpowiem na to pytanie.

Link 36min 39 169%

371. Fatum

3 lata temu
Kiedy spotyka cię ciąg złych wydarzeń, możesz mieć wrażenie, że ciąży na tobie fatum. Los się na ciebie uwziął. Różnie się to określa, ale chodzi o to samo. A czy w Biblii jest fatum?
Link 41min 10 118%

370. To historia Abrahama - dżentelmena a nie chama

3 lata temu
Z cyklu "wielcy ludzie Biblii", dziś Abraham. Biografia ojca narodów, od którego, według Biblii (i Koranu, o ile się nie mylę, też), pochodzą Żydzi, Arabowie i parę innych narodów. A ciekawe to życie miał!
Link 42min 13 102%

369. Ewolucja: po prostu komórka

3 lata temu
Zanim zdecydujesz czy swoje istnienie zawdzięczasz ewolucji czy projektowi, musisz wcześniej ogarnąć z grubsza budowę komórki. W tym odcinku o komórce, ale bez naukowego nudzenia. Będzie na chłopski rozum i z obrazkami. Do ogarnięcia dla każdego.
Link 29min 116 144%

368. Krótki odcinek o narzekaniu

3 lata temu
Dlaczego w Biblii nie ma przykazania "nie będziesz narzekać"?
Link 24min 11 97%

367. Kontrowersje z Jerozolimy

3 lata temu
Odcinek specjalny! Relacja z Izraela oczami odwykowymi. Zdjęcia, filmy i rozmowy, z ulic i dachów Jerozolimy. Udział biorą: Martin, Hubert i Piotr.
Link 42min 17 186%

366. Walka duchowa, czyli Harry Potter w kościele

3 lata temu
U chrześcijan często występuje walka duchowa. A w Biblii występuje? W sumie występuje. Ale niekoniecznie o to samo chodzi.

O co dokładnie chodzi w tym odcinku dowiecie się jak posłuchacie.

Link 50min 31 130%

365. Tyle jest niesprawiedliwości na świecie

3 lata temu
Na świecie jest tyle niesprawiedliwości, a wy co? Weźmiecie się za naprawianie świata czy nie?

Jezus chyba coś mówił na temat naprawiania świata i walki z niesprawiedliwością? Czy nie mówił?

Link 34min 17 125%

364. Kuszenie Boga

3 lata temu
Czy wystawiałeś kiedyś Boga na próbę? Co o kuszeniu Boga mówi Biblia - ostrzega przed tym czy zachęca?
Link 49min 15 154%

363. Kto stoi za tęczą?

3 lata temu
Noe to nie tylko potop i pijaństwo. To również tęcza. I przykazania.

Czy wiedziałeś na przykład, że oprócz Starego Przymierza i Nowego Przymierza istnieje też przymierze Noego? Może i wiedziałeś, ale wątpię, że wiedziałeś, że istnieje praktycznie cała religia oparta na tym przymierzu!

Posłuchaj, a dowiesz się o co chodzi.

Link 46min 22 132%

362. Mam 18 lat - po co mi Jezus?

3 lata temu
Specjalny odcinek wielkanocny: wywiad z Dianą, która właśnie skończyła 18 lat. Jak jesteś starszy to spróbuj zrozumieć jak myśli młode pokolenie, a jak jesteś młodszy zastanów się jakie ty masz podejście.

A Dianę przepraszam, że ją wycisnąłem jak rasowy dziennikarz, ale takie moje zadanie - wymyślać trudne pytania i dokopywać się do sedna.

Kto obchodzi: wesołych świąt. Kto nie obchodzi: wesołego życia.

Link 54min 26 376%

361. Czy Jezus był Żydem?

3 lata temu
Czy Jezus się uważał za Żyda? Czy chrześcijanie powinni się judaizować? I jak obchodzić Wielkanoc: po katolicku czy po żydowsku?
Link 44min 29 161%

360. Rachunek sumienia

3 lata temu
Arytmetyka dobra i zła. Czyli: jak sobie w głowie przeliczać dobre i złe uczynki. Czyli: czy w niebie jest waga?
Link 33min 17 129%

359. Zdrowy i chory egoizm

3 lata temu
Na czym polega zdrowy egoizm i czy chrześcijanin ma być zdrowym egoistą. A na końcu odcinka kreskówkowa przypowieść. Tak, nadaje się dla dzieci (tym razem).
Link 45min 55 132%

358. Bóg, Honor, Ojczyzna, Biblia!

3 lata temu
Patriotyzm, kraj, ojczyzna. Czy chrześcijanin może być patriotą? Czy Bóg potępia zdrajców ojczyzny? Czy w Biblii występują postawy patriotyczne?
Link 33min 48 141%

357. Przypadek Jana Pawła

3 lata temu
O Wielkich Nauczycielach i ich Wielkich Naukach. A przykładem będzie Jan Paweł. Z USA.
Link 56min 26 360%

356. Czy Jezus nosił brodę?

3 lata temu
Wśród chrześcijan kwitnie miłość do włosów. Mężczyźni lubią brody, a kobiety długie włosy. Czy wzięło się to z Biblii? Co ma Biblia do brody?
Link 35min 70 119%

355. Biblia w 5 minut

3 lata temu
Jak streścić Biblię w 5 minut? Co byś z niej wybrał, jako najważniejsze przesłanie do przekazania? Ten odcinek trwa dłużej niż 5 minut, bo się tak długo zastanawiam jak ją streścić. Ale w końcu ją streszczam!
Link 39min 22 189%

354. Odcinek opiekuńczy

3 lata temu
Bóg kojarzy się często z kimś kto się nami opiekuje i troszczy. Czy to na pewno dobre skojarzenie? Czy z Biblii wynika, że Bóg traktuje nas jak dzieci?
Link 45min 20 114%

353. Dobre na serce

3 lata temu
Serce to organ, który występuje w Biblii ponad 500 razy. Bóg ciągle czegoś chce od naszego serca. Czy na pewno rozumiesz co to właściwie jest to serce w Biblii?
Link 41min 19 124%

352. Dlaczego nie możemy się dogadać (2/2)

3 lata temu
Największe usterki w naszych mózgach. Jeżeli nie słuchałeś części pierwszej, znajdziesz ją tutaj.
Link 62min 33 117%

351. Dlaczego nie możemy się dogadać (1/2)

3 lata temu
Wszystko przez błędy poznawcze. Usterki naszego mózgu. Dziury w rozumie, które zaburzają prawidłową ocenę. Odcinek jest długi, ale ważny i pożyteczny, więc tym razem podzieliłem na dwie części.
Link 40min 9 157%

350. Niecierpliwość

3 lata temu
Ważne co Biblia mówi, ale ważne też to, czego nie mówi. Zwłaszcza, że tego czego nie mówi jest więcej. Ale dla naszego życia to może być bardzo istotne. Odcinek o cierpliwości i niecierpliwości.
Link 54min 24 250%

349. Jak traktować księdza?

3 lata temu
Jak traktować księdza kiedy się nie za bardzo wierzy w jego kapłańskość i apostolskość? Czy do księdza można mówić "proszę pana"?
Link 53min 33 228%

348. Trzech Króli

3 lata temu
Święto "Trzech Króli" to najbardziej absurdalne, bezpodstawne, bezsensowne święto w Polsce. Nie byłoby by sensu o nim mówić, gdyby nie to, że reprezentuje bardzo powszechny sposób myślenia. Odcinek z gościem i z rysunkami.
Link 29min 80 222%

347. Jak zrozumieć chrześcijana?

3 lata temu
Chrześcijanin to gatunek, do którego wiele osób podchodzi z nieufnością. To dlaczego, że go nie rozumieją. Jak zrozumieć chrześcijana opowiadam w tym odcinku.
Link 29min 28 122%

346. Koniec Bożego Narodzenia

3 lata temu
O ewolucji poglądów na temat Bożego Narodzenia. A może jednak lepiej wyrzucić całkiem Jezusa z tych świąt? Zróbmy sobie święta cywilne i po problemie.
Link 34min 38 114%

345. Jego eminencja chrześcijanin

3 lata temu
Ludzie lubią się tytułować. Co o tym mówi Biblia? I jak właściwie powinniśmy do siebie mówić?
Link 38min 38 117%

344. Nauczyciel

3 lata temu
Kim jest nauczyciel w Biblii? Kto w kościele powinien uczyć? Czym się różni rabin od uczonego w Piśmie? W tym odcinku wszystko o nauczycielach i uczeniu w Biblii.
Link 51min 23 125%

343. Bóg to narcyz

3 lata temu
Dziś zaglądam w umysł jednemu głupiemu ateiście i sprawdzam czy Bóg z Biblii nie jest przypadkiem skoncentrowanym na sobie narcyzem.
Link 51min 53 185%

342. Lista przebojów Biblii

3 lata temu
Całkowicie subiektywna i tendencyjna lista 10 najciekawszych historii w Biblii.
Link 47min 70 140%

341. Boże, daj mi beczkę (wywiad)

3 lata temu
Ewangelista, który nie nawraca. Rozmowa ze Sławkiem, ulicznym ewangelistą (zawodowym?) o jego pracy, jego podejściu i o tym czy ewangelizacja różni się od akwizycji.
Link 49min 16 146%

340. Jak się podobać

3 lata temu
Człowiek lubi jak go lubią. Odruchowo postępujemy więc tak, żeby się wszystkim podobać. A co mówi o tym Biblia? Mamy dążyć do tego, żeby się podobać wszystkim?
Link 33min 72 122%

339. Kiedy najlepiej umrzeć?

3 lata temu
Brittany Maynard skróciła sobie życie. Co wywołało na nowo dyskusję o eutanazji. Jedni za, drudzy przeciw, a mnie interesuje jak Biblia widzi eutanazję i śmierć.
Link 57min 94 145%

338. Ile trzeba wiedzieć żeby czytać Biblię?

3 lata temu
Co potrzeba wiedzieć, znać i umieć, żeby przeczytać Biblię i coś z tego rozumieć? Czy Biblia wymaga dużo specjalistycznej wiedzy?
Link 39min 63 143%

337. Kogo to obchodzi?

3 lata temu
Biblia twierdzi, że wszyscy ludzie to kłamcy i dzieli świat na prawdę i kłamstwo. Czy ludzie naprawdę tak bardzo kochają kłamać?
Link 68min 26 127%

336. Ewolucja na chłopski rozum

3 lata temu
Niekonsekwencje, niespójności i sprzeczności, które mnie w teorii ewolucji najbardziej drażnią. Pogawędka bez naukowego żargonu. Tak na chłopski rozum.
Link 62min 196 237%

335. 15 trudnych pytań

3 lata temu
Może nie wszystkie z tych pytań są trudne, ale większość zdecydowanie jest. Posłuchaj i pomyśl jak ty byś na nie odpowiedział.
Link 52min 76 208%

334. Hitler też był od Boga

3 lata temu
Czesław Gruszka jest chrześcijaninem, mieszka w Świdniku i ma 92 lata. Posłuchajcie o jego przeżyciach z czasu wojny, a wnioskami podzielcie się w komentarzach.
Link 25min 17 177%

333. Jak nawrócić rodziców

3 lata temu
Z rodzicami sprawa jest trudna. Zwłaszcza kiedy wierzą w co innego niż ty. Ten odcinek to niezbędnik jak sobie radzić z perspektywy Biblii. W odcinku głosów udzielili: Aga, Karolina, Sylwek i Kazik.
Link 45min 78 217%

332. Niebezpieczne związki

3 lata temu
O związkach między katoliczką a nie-katolikiem, ateistą a chrześcijanką i tak dalej. Czy warto próbować? Czy ma to szanse? Co o tym mówi Biblia?
Link 39min 35 299%

331. Jak nawrócić ateistę?

3 lata temu
Wielu z nas lubi nawracać ateistów. To wspaniały sport i dobra rozrywka. Ale czy na pewno robimy to poprawnie?
Link 33min 43 337%

330. Władza chrześcijan

3 lata temu
Władza męża, władza ojca, władza szefa i władza nauczyciela. Władza wśród chrześcijan jest na porządku dziennym. Odcinek o rządzeniu i Biblii.
Link 32min 33 221%

329. Podróże w Biblii

3 lata temu
Jeszcze raz o podróżach. Ten temat już był, ale czasem dobrze sobie przypomnieć. W tym tygodniu jeżdżę po świecie, więc to taki odcinek przelotny. Za tydzień zaczynamy nowy sezon Odwyku!
Link 31min 32 118%

328. Tradycja!

3 lata temu
Tradycja to temat, który wywołuje skrajne reakcje. Zwłaszcza ta w kościołach. W tym odcinku opowiadam o tradycji od strony Biblii. I pytam ludzi co o tym myślą (taka mała ankietka).
Link 38min 116 205%

327. Ja czyli nikt

4 lata temu
W tym odcinku przypominam, że Eliasz był człowiekiem jak my, a Mojżesz nie uważał się za nikogo specjalnego. Ogólnie niewielu się uważało za dostatecznie wyjątkowych, żeby się brać za coś wielkiego. Czyli pewnie tak samo jak ty.
Link 22min 9 144%

326. Wojna!

4 lata temu
Wojny w naszym życiu są. Niektórzy żyją w stanie wojny całe lata. Biblia mówi trochę o wojnach, ale co z tego może się nam przydać w życiu? Coś tam jednak może.
Link 49min 42 136%

325. Jezus kontra Salomon

4 lata temu
Salomon mówił przypowieści i Jezus też mówił przypowieści. Ale zupełnie inaczej. Kto był lepszy? Odcinek bardzo wakacyjny z historyjką o takim-synu.
Link 26min 54 109%

324. Wyznania byłego zakonnika

4 lata temu
Były już wyznania byłej zakonnicy, teraz wywiad z byłym zakonnikiem. Łukasz był 7 lat w zakonie franciszkanów i w seminarium.
Link 52min 30 219%

323. Właściwe priorytety

4 lata temu
Odcinek audio, bo są wakacje i strasznie gorąco. O chrześcijańskich priorytetach. Bóg, żona, dzieci, praca i tak dalej - jaka powinna być kolejność?
Link 42min 56 135%

322. Bóg bierze łapówki?

4 lata temu
Mistrzostwa świata piłki nożnej, gracze się modlą przed meczami. O co? No chyba o zwycięstwo, bo o co innego? Czy Bóg im pomaga? Czy to dobry pomysł się modlić o zwycięstwo? Co może być nie tak w takiej modlitwie? Zobaczymy czy brałeś pod uwagę punkt widzenia, o którym mówię w tym odcinku.
Link 34min 34 102%

321. Przeżyj to sam

4 lata temu
O Bogu przy praniu. O emocjach w Biblii. O emocjach, uczuciach, pasjach i wszystkim co w człowieku irracjonalne i niekonkretne.
Link 44min 14 151%

320. Ja sam

4 lata temu
Człowiek podobno jest stworzeniem stadnym. Ale w rzeczywistości mamy duży opór żeby robić coś razem. Strach? Egoizm? Niezrozumienie? I czy coś o tym mówi Biblia?
Link 59min 29 139%

319. Śmierdzące kompromisy

4 lata temu
Co mówi Biblia o chodzeniu na kompromisy? Jak ocenić nieuczciwe środki dla osiągnięcia uczciwego celu? Biblia coś-tam o tym jednak mówi.
Link 44min 22 140%

318. Z czym się je dzieci w Biblii?

4 lata temu
Dzieci w Biblii. Gdzie występują i co o dzieciach jest. Z okazji Dnia Dziecka odcinek z udziałem ekspertów!
Link 29min 22 296%

317. Bóg pisze testament

4 lata temu
Nowy i Stary Testament bardzo się różnią. Ale zupełnie inaczej niż większość ludzi myśli. Bóg ten sam, ale... O ważnych podobieństwach i ważnych różnicach między różnymi Testamentami (bo tak naprawdę jest ich więcej niż 2) w tym odcinku.
Link 47min 25 227%

316. Ewangelizacja neokatechumenalna

4 lata temu
Dziś podglądamy jak wygląda katolicka ewangelizacja. A przy okazji o tym co to w ogóle jest ta ewangelizacja, po co to jest i jak powinno wyglądać według Biblii. Starałem się ograniczyć własną ocenę do minimum, więc odcinek, mam nadzieję, skłoni do własnych przemyśleń. Jak cały Odwyk.
Link 24min 45 331%

315. Wiara ze Wschodu

4 lata temu
Odcinek - opowieść. Opowiada Aljona. Będzie o Ukrainie, Rosji, Bogu, o chustkach na głowie i o tym z czym się na Wschodzie kojarzy słowo "baptysta".
Link 21min 54 129%

314. Świat kontra Bóg

4 lata temu
Czy kupowanie ubezpieczenia to życie "według świata" i "wrogość wobec Boga"? W Biblii występuje pojęcie "świat" w negatywnym kontekście. Chrześcijanie używają go często do tego, żeby powiedzieć kulturalnie, że coś jest złe, brzydkie i szatańskie. O co chodzi z tym złym światem w Biblii opowiem w tym odcinku.
Link 50min 76 168%

313. Znaj pana

4 lata temu
Dlaczego uczniowie maniakalnie starają się o dobre oceny? Dlaczego pracownicy tak łatwo zgadzają się na nadgodziny? Dlaczego stare konie nie wyprowadzają się od mamy? I co to wszystko ma wspólnego z Bogiem i Biblią? O tym wszystkim w tym mocno życiowym odcinku.
Link 39min 19 161%

312. Znaczenie imion w Biblii

4 lata temu
Imiona w Biblii. Kto jest kto. Od Aarona do Zzacheusza - co które imię znaczy. Imiona królów i prostytutek, hebrajskie i rzymskie, do wyboru, do koloru. Odcinek łąkowy i letni, i mało absorbujący. Słuchać przy lodach albo piwku.
Link 65min 15 126%

311. Przegląd Jezusów Zmartwychwstałych

4 lata temu
W tym wielkanocnym odcinku przedstawiam wam najbardziej znane obrazy zmartwychwstania. Ile w nich realizmu? Na ile dają do myślenia? Na których Jezus jest chudy, na których gruby, a których wygląda jak Żyd? Zobaczcie - koniecznie w wersji video!
Link 47min 21 191%

310. Czy zło pochodzi od Boga

4 lata temu
Powracający temat: czy kiedy spotyka nas coś złego, to Bóg za to odpowiada czy nie? Co mówią ludzie? Co mówią pastorzy? Co mówi Biblia. Wszystko będzie jasne po tym odcinku.
Link 34min 51 217%

309. Zmiana planów

4 lata temu
To co, będzie jakaś zmiana planów? Czy nie będzie?
Link 42min 10 134%

308. YouTube kontra Bóg

4 lata temu
Ten odcinek mówi o największej chorobie XXI wieku - o współczesnych narkotykach. O hiper-stymulacji mózgu i o jej konsekwencjach. Dowiesz się w czym najbardziej szkodzi pornografia i co jest od niej gorsze. Pokażę ci też jej konsekwencje na zdjęciach. Widzę, że pojawiają się dilerzy Boga i mam bardzo złe zdanie na temat tego zjawiska. Poważnie: oprzytomnijcie, ludzie.
Link 38min 57 431%

307. Powołanie

4 lata temu
Co Biblia mówi o powołaniu. O tym jak powołanie rozpoznać i jak na powołanie czekać. Albo nie czekać. Czy to jest ważne żeby mieć powołanie?
Link 38min 23 131%

306. Co zrobić jak wróci?

4 lata temu
Co zrobić jak Jezus wróci? I dokąd wróci jeżeli wróci? I co zrobić jeżeli przegapisz? I kiedy wróci? I najważniejsze: w co ten Jezus będzie ubrany?
Link 41min 71 134%

305. Proroctwo o Polsce

4 lata temu
Słyszeliście kiedyś proroctwo? Jak nie to dzisiaj usłyszycie. I będziemy analizować. Dam też kilka krótkich rad jak prorokować, żeby nie wpaść.
Link 45min 10 163%

304. Zabawa w Boga

4 lata temu
Bóg jako zabawka. Albo rozrywka. Albo gra.
Link 41min 26 146%

303. Sens życia

4 lata temu
Sens życia według Biblii. Jak znaleźć sens życia bez Google.
Link 45min 39 159%

302. Antychryst

4 lata temu
Przegląd kandydatów na antychrysta.
Link 51min 22 161%

301. Mały słowniczek seksu

4 lata temu
Seks w Biblii. Co znaczą te wszystkie różne określenia? Czym się różnią wszeteczeństwo, cudzołóstwo i rozwiązłość?
Link 59min 82 219%

300. Eksperyment z wodą

4 lata temu
Eksperymentalnie udowadniam, że Biblia ma moc wpływać na wodę! Poza tym analizuję na przykładzie Dr Masaru Emoto czym się różni podejście naukowe od podejścia udającego naukowe. Okaże się też czy Bóg lubi Ślepą Gienię.
Link 47min 17 184%

299. Podejrzany ten odcinek

4 lata temu
Nieufność i podejrzliwość. Co o nich mówi Biblia? Dlaczego to takie powszechne? Czy to z zawiści? W tym odcinku dużo dobrych rzeczy do pozastanawiania się. Na przykład taka sprawa: dlaczego starszy są mądrzejsi, a mimo to źle radzą młodym?
Link 59min 40 150%

298. Ateiści w Biblii

4 lata temu
Zastanawiałeś się kiedyś ilu ateistów jest w Biblii? I jakie są właściwie kary za ateizm? Posłuchaj, ten odcinek może cię zdziwić.
Link 58min 125 231%

297. W imię Boga

4 lata temu
O zabijaniu w imię Boga. Czy każdy Bóg każe zabijać? Czy ten z Biblii też? Czy to nie wstrętne? I czy nie lepiej zapobiegać niż karać?
Link 54min 31 115%

296. Odcinek sromotny

4 lata temu
Czy to co zgodne z naturą podoba się Bogu? Czy to co przeciwne naturze jest grzechem? Co na to Biblia? Posłuchaj - może inaczej podejdziesz do filozofii gender i homoseksualizmu.
Link 45min 102 164%

295. Jasełka 2013

4 lata temu
Dziękuję wszystkim, którzy postanowili pobawić się razem ze mną! Tym, którzy wysłali swój głos gratuluję, tym którzy się nie załapali dziękuję. Niektórzy zrobili to bardzo fajnie, ale z powodów technicznych nie mogłem użyć ich głosów - szkoda. Ale jak na trzy dni pracy (bardzo intensywnej) wyszło chyba całkiem miło, nie? Wesołości, zabawy i ludzkiego podejścia - oby jak najwięcej w tym smutnym kraju.
Link 8min 24 55%

294. Jezusowe narodzenie

4 lata temu
Trzy ważne rzeczy związane z Bożym Narodzeniem, na które założę się, że nie zwróciłeś uwagi. No, może na jedną z nich najwyżej. A już myślałem, że o Bożym Narodzeniu już wszystko zostało powiedziane, co było do powiedzenia.
Link 50min 52 134%

293. Lenie śmierdzące

4 lata temu
Siedem grzechów głównych: lenistwo. Które ściśle mówiąc grzechem nie jest, ale to nie znaczy, że Biblia nie ma na ten temat nic do powiedzenia. Bardzo popularne zjawisko. Warto wiedzieć co na to Biblia.
Link 59min 35 144%

292. Jak on to robił: optymizm

4 lata temu
Czy jesteś zwycięzcą - według Biblii? I czy Jezus był optymistą czy pesymistą? I czy chrześcijaństwo jest według Biblii optymistyczne czy pesymistyczne? I jak się najlepiej nastawić? I jak się Jezus nastawiał?
Link 53min 43 134%

291. Jak on to robił: demony.

4 lata temu
Czy Jezus jest fajny? Seria odcinków o najważniejszej postaci w Biblii. O tym jak to robił.

Dzisiaj o tym jak wyrzucał demony.

A przy okazji coś o mistrzach, czeladnikach i o tym od kogo się uczyć a od kogo nie.

Link 54min 61 172%

290. Słowa jak pięści

4 lata temu
Czy można zbluzganie traktować tak samo jak pobicie? Czy słowa mogą być grzechem same z siebie, czy raczej tylko prowadzą do grzechu? Co na ten temat mówi Biblia? Ważny temat!
Link 47min 40 108%

289. Zarabianie na Bogu

4 lata temu
Mało ludzi to robi, ale temat popularny. Czy zarabianie na Bogu budzi u ciebie niesmak? Co Bóg na to, że ludzie na nim zarabiają? Parę myśli na ten temat i na temat niebezpieczeństw prowadzenia biznesu. Trochę chaotycznie, bom ciągle zmęczony po wielogodzinnej relacji z Marszu Niepodległości...
Link 61min 63 124%

288. UFO w Biblii

4 lata temu
Gdzie w Biblii występuje UFO? Jak wytłumaczyć statki kosmiczne w Biblii? Z której planety pochodzą aniołowie? I co z tego wszystkiego wynika?
Link 57min 32 223%

287. Pokaż co masz

4 lata temu
W tym odcinku powiem ci jedno zdanie. Pomyśl czy się z nim zgadzasz czy nie.

Trudno opisać o czym jest ten odcinek. Jest o posiadaniu, pracy, upokorzeniu i denerwujących szczylach. Ale fundamentem tego wszystkiego jest to jedno zdanie.

Link 48min 20 143%

286. Wieczne odpoczywanie

4 lata temu
Odcinek o pogrzebach. Czy chrześcijanin powinien chodzić na groby czy nie chodzić? Wolno zapalić znicza dziadkowi czy nie? A Biblia w ogóle każe grzebać zmarłych? Czy nie?
Link 47min 87 170%

285. Jezus i 18-stu apostołów

4 lata temu
Apostoł - po co toto komu? Czy to nie to samo co ewangelista? Czy ksiądz też jest takim apostołem? Czy występują dzisiaj i po czym ich poznać? Takie pytania i na wszystkie dziś jest odpowiedź.
Link 49min 62 154%

284. Jezus i Kryszna

4 lata temu
Obywatel Kryszna i jego życiorys. W tym odcinku porównamy obu panów, żeby się przekonać ile jest podobieństw i wspólnych motywów w życiu Jezusa i życiu Kryszny. Czyli w skrócie: na ile sprawdza się film Zeitgeist.
Link 52min 45 161%

283. Biblia pełna błędów

4 lata temu
Ile jest błędów w tekście Nowego Testamentu? Co one zmieniają? Na ile wiarogodny jest tekst Biblii, który mamy dzisiaj? Jak działał głuchy telefon przez 20 wieków? Wbrew pozorom nie ma w tym odcinku nic kontrowersyjnego - tylko powszechnie dostępne fakty i informacje (które oczywiście mało kto zna).
Link 63min 155 312%

282. Cała Biblia w godzinę

4 lata temu
Poczytałbyś coś z Biblii, ale nie chce ci się całej? No to przeczytaj taki kawałek, który cię zainteresuje! Dziś dla ciebie przewodnik po Biblii. Spis treści. W skrócie o czym która księga mówi, i dlaczego fajnie przeczytać akurat ją.
Link 66min 94 209%

281. Starość jest jak wódka

4 lata temu
O starych prykach i sędziwych starcach. Jak wygląda starość w Biblii a jak wygląda starość w rzeczywistości. I skąd te różnice.
Link 60min 48 141%

280. Wyznania byłej zakonnicy

4 lata temu
Wywiad. O życiu w zakonie. Co się je, jak się śpi i o czym się gada. Jeżeli rozważasz taką opcję - posłuchaj! Jeżeli nie - też posłuchaj, bo ciekawe.
Link 60min 70 433%

279. Twoje serce jest wierzące

4 lata temu
Ewolucja: skąd się wzięło serce? I czy serce jest wierzące czy ateistyczne? Gadam, gawędzę i wyjaśniam kolejny raz dlaczego koncepcja ewolucji mnie nie przekonuje. Kontr-argumenty mile widziane. Linki mniej. Skoro tu jesteś, to wolimy posłuchać ciebie, więc podziel się opinią, a nie odsyłaj do innych.
Link 42min 112 166%

278. Teatrzyk odwykowy: Babel

4 lata temu
Historyjka o wieży Babel - to ostatni teatrzyk odwykowy w te wakacje!
Link 7min 23 63%

277. Pierwsze: nie podważaj!

4 lata temu
Kontrola. O tym jest odcinek - o kontroli. Temat emocjonalny, a przekaz brutalny, więc kto się spodziewa fiołków, ten się rozczaruje. W tym odcinku raczej bojowo.
Link 57min 37 132%

276. Bóg jest nie fair!

5 lat temu
A co zrobić kiedy Bóg się zachowuje jak złośliwy sadysta?
Link 35min 20 165%

275. Teatrzyk odwykowy: Noe

5 lat temu
Nieznane aspekty historii potopu.
Link 10min 11 68%

274. Letnie kazanie Crzszmana

5 lat temu
Oto Martin wstał z łoża i wziął się za mikrofon. Teatrzyku jeszcze nie ma (będzie, będzie), ale jest za to wakacyjne kazanie Crzszmana!
Link 34min 15 85%

273. Episkopat stanowczo zaprzecza jakoby Jezus miał penisa

5 lat temu
Odcinek specjalny: o nagości w Biblii. A to wszystko w kontekście rozbieranej sesji Agnieszki Radwańskiej i jej wydalenia przez Krucjatę Młodych.
Link 32min 38 213%

272. Teatrzyk odwykowy: Raj utracony

5 lat temu
Dzieje upadku ludzkości. Na podstawie Gen 3.
Link 12min 12 103%

271. Teatrzyk odwykowy: Stworzenie

5 lat temu
Odwyk ma wakacje, a w wakacje są odcinki specjalne. Dziś pierwszy Teatrzyk Odwykowy: Stworzenie!
Link 9min 52 93%

270. Czy ściągi są grzechem?

5 lat temu
Ostatni odcinek przed wakacjami! A w nim temat, z którym łatwo się nie zgodzić: że według Biblii zasada "to co nie krzywdzi innych, jest dozwolone" nie zawsze wystarczy. Biblia ma też inną zasadę - o tym w odcinku.
Link 39min 29 88%

269. Żyć i żreć

5 lat temu
Siedem grzechów głównych: obżarstwo.

Odcinek o obżeraniu się. A dokładniej o "nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu". I co na to Biblia, żeby było jasne.

Link 47min 19 144%

268. Grzech sodomski

5 lat temu
Odcinek tym co dokładnie było grzechem sodomskim według Biblii (a nie Cejrowskiego). Grzech, któremu Bóg szczególnie się sprzeciwia i którego straszliwie nie lubi.
Link 52min 24 261%

267. Logika religii

5 lat temu
My tu o jakichś zaawansowanych kwestiach gadamy, jakieś predestynacje, jakieś dary języków, a tu proszę: ludzie najprostszych rzeczy nie rozumieją. Takich jak w tym odcinku.
Link 42min 95 175%

266. Dobry Bóg do zabawy

5 lat temu
O problemach, nieszczęściach i kłopotach. O prawdziwych bajkach braci Grimm. O podejściu do życia jako fajnej wycieczki. O Bogu jako sposobie na dobrą zabawę. W tym odcinku strasznie się zżymam na niedojrzałość ludzi. Powiedz: mam rację czy nie?
Link 55min 25 112%

265. Liderzy czy demokracja?

5 lat temu
Czy Jezusa wolał demokrację czy jednak prowadzenie liderów? Skąd się w ogóle biorą liderzy? Kto się do tego nadaje i czy w ogóle powinno być coś takiego, skoro jest Duch Święty?
Link 48min 34 84%

264. Wiara jest dla głupich

5 lat temu
Wiara. To, bez czego Bogu podobać się nie można. Co to jest ta wiara i jakie ma znaczenie według Biblii. Przy okazji, ten odcinek może wyjaśnić dlaczego wielu ludziom trudno przeżyć coś z Bogiem. Kto wie.
Link 51min 27 148%

263. Lilie polne (film)

5 lat temu
Dziś pierwszy raz i zupełnie wyjątkowo, film. Dlaczego film na Odwyku? Bo to film stary, tematycznie odwykowy, krąży wokół Biblii, Boga, zaufania. A i pokazuje jak to się z ułomnościami ludzi komponuje.

Film miły i pomyśleć przy nim można.

Dla formalności dodam tylko, że film jest od 1991 roku w domenie publicznej, więc można śmiało ściągać i oglądać. Prawa autorskie wygasły po 28 latach (nie przedłużono ich, sprawdziłem).

W filmie mówią po angielsku, niemiecku i hiszpańsku, a napisy są polskie.

Link 90min 11 142%

262. Trzecia Prawda Tischnera

5 lat temu
Jak nie wiesz co to jest Trzecia Prawda Tischnera, to poszukaj w internecie. A w tym odcinku ważna rzecz: prawda. Czy Bóg może sprzeciwiać się mówieniu prawdy? A może.
Link 43min 19 110%

261. Jak załatwić wroga

5 lat temu
Czy Bóg pomaga załatwiać naszych wrogów?
Link 28min 70 157%

260. Co za błąd!

5 lat temu
O pomyłkach i błędach, o przyznawaniu się do nich i o poprawianiu. W Biblii jest dużo o błędach, a nasze zachowanie się na tych błędach często koncentruje. Zwłaszcza chrześcijanie lubią błędy usłużnie poprawiać - zwłaszcza u innych.
Link 61min 23 127%

259. Dawid i Goliat

5 lat temu
Historia o Dawidzie i Goliacie. W wersji realistycznej, chociaż niestety bez bluzgów, które na pewno miały wtedy miejsce. Szkoda. Z Biblii można naprawdę dużo wyczytać, kiedy się poczyta uważnie i z wyobraźnią!
Link 70min 33 195%

258. Chrześcijańskie króliki doświadczalne

5 lat temu
O tym, że zawodowcy zbudowali Titanica, a amatorzy Arkę Noego.

A dokładniej o doświadczeniu. Co ciekawego o doświadczaniu i doświadczeniu z Biblii można wyczytać i jak się to może przydać w życiu.

Link 44min 18 109%

257. Przegląd darów duchowych

5 lat temu
Po kolei zbiorczo o tym jakie dary duchowe są w Biblii, co to są dary, czemu są duchowe i po co komu one i na co. Na koniec posłuchacie jak brzmi mówienie językami i co ma nauka do powiedzenia na ten temat.
Link 74min 81 166%

256. Bóg jest na Cyprze

5 lat temu
Dziś Cypr bankrutuje. Banki zamknięte, pieniądze przepadły, katastrofa. Ludzie ratują co mogą, ale w końcu cały europejski system finansowy się zawali.

Czy Bóg za tym wszystkim stoi czy to wszystko tylko ludzkie działanie? Czy w Biblii da się znaleźć odpowiedź na pytanie czy Bóg jest dziś na Cyprze?

Poza tym w odcinku dużo o końcu. Koniec - to ważna rzecz!

Po raz pierwszy odcinek nagrywany całkowicie na żywo i z udziałem "publiczności". Komentujcie co sądzicie o nowym sposobie odwykowania.

Link 53min 23 155%

255. Co mówi Stonehenge?

5 lat temu
Byłem niedawno pooglądać Stonehenge. Pole, owce, dużo kamieni. Patrzyłem i ciekawe rzeczy przyszły mi do głowy.

W tym odcinku jest w końcu co oglądać. Nie tylko kamienie filmowałem, zobaczycie też bardzo dużo ładnych zwierzątek. I nawet muzyczka jest ładna.

Po prostu bardzo ładny odcinek.

Link 32min 51 151%

254. Ale wypas

5 lat temu
Duszpasterze oraz pasterzdusze. O tym kto kogo pasie w Biblii. Po co, dlaczego i czy to potrzebne. I ważna rzecz na koniec: czy pasąc należy też doić.
Link 65min 61 142%

253. To skandal!

5 lat temu
Odcinek o zgorszeniu, skandalizowaniu, jedzeniu mięsa, chodzeniu w długich włosach i czipach bestii i wszystkim, co może innych razić.

Kiedy razić, kiedy nie razić, o co się obrazić i w ogóle o co w tym wszystkim chodzi według Biblii.

Link 44min 87 163%

252. Chrześcijanie z innych krajów

5 lat temu
Odcinek nagrany w Londynie, podczas łażenia po Hyde Park'u. Można w nim zobaczyć dużo trawy, wiewiórki, kaczki i inne takie. Poza tym mówię o chrześcijanach z innych krajów niż Polska. Wielu nie znam, więc liczę na komentarze od tych, którzy znają!
Link 37min 47 163%

251. A propos

5 lat temu
Dziś jestem w drodze, więc macie odcinek specjalny. Który może nawet zacznie nową, fajną serię. Tym razem niejaki Unfa nagrał komentarz do tego co mówiłem w poprzednim odcinku. Jeszcze inny punkt widzenia, z moim komentarzem na końcu. Posłuchajcie.
Link 49min 73 146%

250. Lewatywa

5 lat temu
Czy Jezus robiłby sobie lewatywę?
Link 41min 93 176%

249. Święte obrazy

5 lat temu
To dziwne, ale dotąd nie było odcinka o świętych obrazach. A może był, ale nie pamiętam.

Tak czy inaczej, dziś trochę gadania o problemie obrazów do modlenia i klękania. Jak się to ma do Biblii, jak to sobie ludzie tłumaczą i jak można podejść do tego inaczej.

Odcinek pojawił się z opóźnieniem, bo wiatr był dziś taki, że wywrócił mi kamerę i uszkodził dysk. Długo nagranie odzyskiwałem, ale się udało. Tylko czasem są problemy z obrazem.

Aha, a Matka Boska Wietrzna to nie obrażanie, tylko żart odcinkowy. Reakcja humorem nieobowiązkowa (znaczy: wolno się śmiertelnie obrażać).

Link 46min 96 245%

248. Jak używać karmy

5 lat temu
O obcych religiach, filozofiach i poglądach. O ludziach, co mają obce poglądy. Co z nimi zrobić? W tym odcinku głównie o tym, jak się zabierać za przekonywanie ludzi.
Link 53min 56 153%

247. Emigracja

5 lat temu
Wiecie, że cała historia ludzkości zaczęła się od emigracji? W tym odcinku o emigracji w Biblii.
Link 54min 49 47%

246. Piłat - patron porządnych ludzi

5 lat temu
Prefekt Judei Pontius Pilatus - życie i twórczość. W odcinku o tym jaki był Piłat naprawdę, w jakiej był sytuacji i co byś zrobił na jego miejscu.
Link 68min 50 154%

245. Handelek i Biblia

5 lat temu
Spekulanci, handlarze, sprzedawcy. Mało kto chce nimi być. I nie kojarzą się specjalnie pozytywnie. Ciekawe dlaczego. Ale jeszcze ciekawsze co o tym mówi Biblia. A wiesz kto był pierwszym spekulantem w Biblii?
Link 51min 91 105%

244. Stężenie Biblii w świętach

5 lat temu
Dziś obliczę ilu procentowe są święta. Chodzi o stężenie Biblii w Bożym Narodzeniu, oczywiście, nie o co innego.
Link 56min 185 187%

243. Archeologia: gdzie jest ten Babel?

5 lat temu
Odcinek archeologiczny. O wieży Babel był już odcinek, ale mało archeologiczny. Dziś rozmawiam z archeologiem na temat tego ile narobiłem błędów w tamtym odcinku, gdzie ta wieża Babel naprawdę stała i co naprawdę wiemy o tamtych czasach.
Link 61min 65 209%

242. Po czym poznać chrześcijanina?

5 lat temu
Po zaangażowaniu? Chodzeniu do kościoła? Darach duchowych? Biblia mówi coś na ten temat. W tym odcinku o tym co najbardziej wyróżnia chrześcijan w oczach innych. Przynajmniej powinno.
Link 42min 58 171%

241. Jak ma na imię Jezus?

5 lat temu
Druga część odcinka o imionach w Biblii. Jeżeli przegapiłeś pierwszy odcinek, to jest tutaj: http://www.odwyk.com/?p=episode&e=1617
Link 36min 32 96%

240. Jak ma na imię Bóg?

5 lat temu
O tym jakie Bóg ma imiona i w jakim języku i co one znaczą i po co są. Część pierwsza (druga będzie jutro!)
Link 40min 10 105%

239. Czy Jezus był pacyfistą?

5 lat temu
O podejściu do wojny i unikaniu wojny. O tym czym się różni podejście do wojny w Starym i Nowym Testamencie i czy Jezus był pacyfistą. Od razu mówię, że nie daję tu gotowych odpowiedzi typu "czy chrześcijanin powinien iść do wojska" - na to już musisz odpowiedzieć sobie sam.
Link 56min 37 127%

238. Biblia a dupa

5 lat temu
O brzydkich słowach w Biblii.
Link 44min 32 144%

237. Czym mogę służyć?

5 lat temu
Biblia mówi dużo o służeniu i o panowaniu. Ale łatwo to przegapić. A może niełatwo, tylko po prostu nikt o tym nie chce słyszeć? W tym odcinku o sługach i panach.
Link 48min 33 107%

236. No i chwała Bogu

5 lat temu
Chwała i duma. U człowieka i u Boga. Ten temat w Biblii jest bardzo ważny, a mam wrażenie, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę.
Link 49min 20 119%

235. Niech żyje bieda

5 lat temu
Przybywa ludzi, którzy mówią o bogaceniu się jako sposobie na życie dla chrześcijanina. A jak to widzi Biblia? Odcinek o bogaceniu się i pieniądzach. Temat już był, ale wtedy było o innej paranoi, teraz jest o innej.
Link 44min 89 176%

234. Ewolucja: jak powstało oko?

5 lat temu
W odpowiedzi na popularne ewolucyjne wytłumaczenie tego jak powstało oko, rzucam trochę szczegółów. To powinno wyczerpująco wyjaśnić dlaczego jestem tak bardzo sceptyczny.
Link 47min 101 216%

233. Wieża Babel

5 lat temu
Każdy słyszał o wieży Babel. Mało kto wie o co chodzi. Dlaczego Bóg nie chciał tego budowania? Co mu to szkodziło? I co to ma wspólnego z Europą? O tym wszystkim w tym długim, ale treściwym, odcinku.
Link 66min 25 159%

232. Bierny, mierny ale wierny

5 lat temu
O tym co Biblia mówi o BMW.
Link 52min 39 130%

231. Katolicy, protestanci i ci trzeci

5 lat temu
Jak zwykle, kiedy chcę powiedzieć o czymś ważnym, nie wychodzi mi tak jak chciałem. Przede wszystkim - za długi ten odcinek. Ale może wytrzymacie. Bo mówię o tym na czym ta największa różnica między różnymi postawami chrześcijańskimi polega. I że da się mimo wszystko sprawdzić, którego podejścia najlepiej jest się trzymać.
Link 71min 70 232%

230. Coach Jezus

5 lat temu
Wychodzi na to, że Jezus był coachem. I to dobrym. Co to jest coach? Dowiedziecie się z dzisiejszej rozmowy.
Link 20min 24 154%

229. Chcice i zachcianki

5 lat temu
Tym razem bardziej o tym co Biblia mówi o ludziach niż o Bogu. Odcinek o naszych dziwnych i nielogicznych ludzkich słabostkach, zachciankach i irracjonalnych zachowaniach. Jest o nich w Biblii. Z czego płynie wniosek, że Biblia nas zna.
Link 56min 43 232%

228. Pokuta

5 lat temu
Zaczynamy siódmy rok istnienia Odwyku! W tym odcinku o pokucie: spowiadać się czy nie spowiadać? Co na ten temat mówi Biblia.
Link 44min 34 248%

227. Watykan

5 lat temu
Odcinek z Watykanu. Jak dziś wygląda w Watykan? Co się zmieniło przez parę wieków i co z tego wszystkiego zostało.
Link 11min 43 365%

226. Przypowieść o orle

6 lat temu
Przypowieść o orle.
Link 3min 36 117%

225. Przypowieść o nauczycielu

6 lat temu
Przypowieść o nauczycielu muzyki. A ja wyjeżdżam na 2 tygodnie. Następna przypowieść będzie w piątek, 17 sierpnia.
Link 4min 45 112%

224. Przypowieść o latających rybach

6 lat temu
Napisałem przypowieść, ale że robiłem to między pociągiem, OdwykCampem, wakacjami i deszczem, spieszyłem się i się nie zapisała. Strasznie mnie to przygnębiło. Ale nagrałem z głowy, żeby nie zaginęło do końca. Oto przypowieść z Helu (story from Hel).
Link 9min 66 87%

223. Przypowieść o mocy modlitwy

6 lat temu
Oto przypowieść o mocy modlitwy. Pamiętajcie, OdwykCamp już w ten piątek! Kto chce, niech przyjeżdża. Szczegóły na forum.
Link 10min 17 131%

222. Przypowieść o ziarnie

6 lat temu
Kolejna wakacyjna przypowieść z wakacyjną przedmową. Czy można mieć wakacje od Boga?
Link 10min 17 154%

221. Przypowieść o modelkach

6 lat temu
Odwyk w trybie wakacyjnym. Zamiast długiego gadania, krótka przypowieść. Mniej niż 5 minut odcinka. Więcej gadania o Bogu będzie dziś (wtorek) o 20:00 na żywo.
Link 5min 32 148%

220. Przypowieść o pecie

6 lat temu
Wakacje! Nie ma zwykłych odcinków. Zamiast tego będzie cykl przypowieści odwykowych. I skróty z Wieczorów Odwykowych. Tam to się dzieje! Co wtorek na żywo o ósmej.
Link 16min 27 164%

219. Co jest najważniejsze?

6 lat temu
O tematach-obsesjach: końcu świata, świętowaniu szabatu, jedynie słusznych kościołach, chrzcie i innych. O tym jak zachować równowagę i nie wpaść niechcący w oszołomstwo. To dość proste wbrew pozorom. Bardzo praktyczny odcinek.
Link 47min 74 253%

218. Wy niewierne Tomasze!

6 lat temu
Odcinek o sceptykach. Czy Biblia tępi sceptycyzm? Czy wiara jest sprzeczna z byciem sceptycznym? Posłuchaj o tchórzach, leniach, sceptykach i wierzących.
Link 41min 71 227%

217. Przegraj z Bogiem

6 lat temu
Odcinek dla tych, którzy czują się ciągle przegranymi i dla tych, którzy głoszą chrześcijańskie życie w wiecznym zwycięstwie. Co mówi Biblia o przegrywaniu i o zwycięstwie.
Link 47min 52 195%

216. Biblia według Kwejka

6 lat temu
Dziś trochę luźniej - o tym jak na Biblię patrzy autor jednego rysunku na Kwejku. I w których punktach ma rację, a w których pokazał, że nie umie czytać.
Link 61min 61 228%

215. Muły Pana Boga

6 lat temu
Odcinek o byciu upartym jak muł. I przykłady z Biblii. I wnioski. I niestety kosiarka za oknem (czy panowie muszą od bladego świtu?!)
Link 34min 39 217%

214. Niedzielna świętość

6 lat temu
O sacrum i profanum - o dwóch strefach życia: powszedniej i odświętnej. Co Biblia mówi na temat podziału na święte i nieświęte w tym krótkim, acz treściwym odcinku posłuchać można.
Link 35min 27 213%

213. Proście, a kto wie...

6 lat temu
Co Biblia mówi o proszeniu Boga? Czy lepiej o nic nie prosić, żeby nie wyjść na egoistę? Tym bardziej, że Bóg i tak wie co potrzebujemy? Odcinek o tym jak prosić Boga, żeby coś dobrego z tego wyszło.
Link 64min 15 83%

212. W chrześcijańskim domu

6 lat temu
Co chrześcijanin powinien mieć w domu? Jak żyć na co dzień? Czego słuchać? Jaki wieszać krzyż na ścianie i gdzie najlepiej naklejać naklejki? O codzienności chrześcijańskiej - na podstawie Biblii, oczywiście.
Link 31min 84 249%

211. Czyściec jest pusty!

6 lat temu
Czyściec. W Biblii nie występuje, ale czy da się dowieść, że skoro Biblia o nim milczy, to znaczy, że go nie ma? Wszystko na temat czyśćca zebrane w jednym odcinku.
Link 45min 37 319%

210. Bóg - wersja uproszczona

6 lat temu
Znacie taką broszurkę "4 prawa duchowego życia"? Znacie takiego człowieka jak Sławomir Mrożek? O tym dziś będzie. O Bogu głośnym i Bogu uproszczonym.
Link 35min 92 184%

209. Za stary, za młody

6 lat temu
Starość i młodość w Biblii. Czy Biblia segreguje ludzi pod względem wieku? Czy Bóg przewiduje emeryturę? Czy dzieci mają okres ochronny w Biblii? O tym w odcinku. Więcej na żywo o 20:00 na www.odwyk.tv.
Link 46min 31 151%

208. Skąd się wziął Kościół?

6 lat temu
Odcinek historyczny. O tym jak to się stało, że kościół z prześladowanej, odizolowanej wspólnoty wierzących zmienił się w potężną, dobrze zorganizowaną organizację. Wszystkie błędy, pomyłki, pomylone daty, źle wymówione nazwiska prosimy poprawiać w audycji na żywo. Co wtorek o 20:00 na www.odwyk.tv.
Link 53min 58 427%

207. Jak się robi paschę?

6 lat temu
((Pesach = pascha) <> wielkanoc) O tym jak wygląda prawdziwa żydowska pascha - ta sama, którą obchodził Jezus.
Link 37min 50 693%

206. Dotyk anioła

6 lat temu
A aniołach w Biblii. Kim są? Gdzie mieszkają? Jak wyglądają? Po co nam one? O tym co na ten temat mówi Biblia.
Link 57min 36 556%

205. Apokryfy

6 lat temu
O ewangelii Judasza, dzieciństwie Jezusa, i historia Adama i Ewy. Czyli o tym dlaczego akurat ten, a nie inny, zestaw ksiąg powinien być w Biblii.
Link 79min 28 321%

204. Ciało 2.0

6 lat temu
Rola ciała w dzisiejszym świecie. Oraz trochę o tym, skąd wziąć lepsze ciało i ile to kosztuje. (video lepszej jakości będzie za jakieś 2 godzinki)
Link 43min 47 563%

203. Teoria potopu

6 lat temu
Jakie są ślady po potopie? Ile się tworzą skamieniałości? Jak technicznie mógł przebiegać potop? Odcinek potopowy.
Link 49min 65 858%

202. Jak wyglądał Jezus?

6 lat temu
Bardzo mi przykro, ale wychodzi na to, że Jezus był... eee... ciapatym brudasem. A do tego Żydem.
Link 33min 49 1031%

201. Umieralność - 100%

6 lat temu
O tym, że każdy umrze. Wiedziałeś o tym? Ja mam wrażenie, że większość ludzi nie wie. Śmierć i umieranie w kontekście Biblii, Boga, OOBE i życia po śmierci.
Link 46min 51 331%

200. Pesymista Salomon

6 lat temu
W Biblii jest sporo tekstu autorstwa Salomona - bardzo mądrego i bardzo bogatego pana. W tym odcinku i tym co konkretnie ma do powiedzenia Salomon: na temat głupoty, mądrości, bogactwa, szczęścia, życia, śmierci i Boga. Przy okazji parę dobrych rad biznesowych - może się przydać.
Link 51min 50 861%

199. Rak duszy

6 lat temu
Wybaczanie w Biblii. Czy Bóg w ogóle może wybaczyć? Czy człowiekowi to potrzebne do szczęścia? O Biblii i o praktyce.
Link 51min 29 403%

198. Rozmowy z upadłym ewangelistą

6 lat temu
Hugo Kosiński - redaktor, publicysta i założyciel radia KonteStacja opowiada o tym, że kiedyś był ewangelistą. Dziś myśli o biznesie i budowaniu mediów. Czy Hugo się stoczył? Posłuchaj i wydaj werdykt!
Link 46min 22 35%

197. Choroby i uzdrowienia

6 lat temu
O chorobach i uzdrawianiu w Biblii.
Link 54min 29 209%

196. Wolna wola kontra Bóg

6 lat temu
Czy mamy wolną wolę czy też Bóg wie z góry co zrobimy? Długo odkładałem ten problem - teraz przyszła pora, żeby o nim wreszcie pogadać. W rolach głównych: Martin Lechowicz, kucharz, święty Mikołaj oraz pan samochodzik.
Link 33min 55 231%

195. Ewolucja flaszek

6 lat temu
Odpowiedzi na kilka pytań w temacie ewolucji. Jeszcze raz o tym, co to są ogniwa pośrednie, których szukamy. I o tym, dlaczego nimi nie są. Odcinek ilustrowany flaszkami.
Link 43min 76 350%

194. Idźcie i indoktrynujcie

6 lat temu
Jezus posyłał, żeby iść i głosić. Ale co? I jak? I do kogo? I o tym jest ten odcinek.
Link 55min 37 40%

193. Wszystko albo nic

6 lat temu
Ostatni odcinek w tym roku. Z piosenką na koniec. Odcinek o tym czy Jezus jest komunistą i czy Bóg jest wrednym kapitalistą. Oraz o tym czy jest trzecia noga i gdzie się znajduje.
Link 35min 67 357%

192. Dziewictwo konsekrowane

6 lat temu
Jako, że Martin chory, dzisiaj trochę luźniejsza gadka. O dziewicach duchowych i o dziewicach prawdziwych.
Link 26min 31 51%

191. Pan jest adminem moim

6 lat temu
O języku chrześcijańskim. W jaki sposób o Bogu mówić i jakich używać porównań.
Link 23min 29 172%

190. Przestarzała Biblia

6 lat temu
O Biblii - czy jest przestarzała? Czy aktualna? Co w niej jest przedawnione, a co ma dziś wartość? Czy warto w ogóle czytać o przepisach sprzed paru tysięcy lat?
Link 43min 34 221%

189. W imię zasad, bożysynu!

6 lat temu
O tym, jaką przewagę mają ludzie źli nad ludźmi dobrymi. I czy to dobre być dobrym i jakie niebezpieczeństwa czekają ludzi idealnych. Odcinek bez łatwych odpowiedzi: do samodzielnego pomyślenia.
Link 44min 35 181%

188. Największe kłamstwo wszechświata

6 lat temu
O pierwszym i najbardziej destrukcyjnym kłamstwie, jakie w Biblii się pojawia. I o satanizmie nieco - tak przy okazji
Link 44min 25 260%

187. Odcinek o waleniu

6 lat temu
Jonasz i wieloryb. O tym co jest możliwe, co prawdopodobne, co niedorzeczne, a z czego można się śmiać.
Link 41min 48 218%

186. Prześladowania

6 lat temu
O tym dlaczego nie ma prześladowań chrześcijan, i o tym dlaczego są. I o tym czy każdy kto chce być chrześcijaninem powinien być prześladowany.
Link 36min 27 183%

185. Największe ludobójstwa Boga

6 lat temu
O ludobójstwach Boga. Bóg ma więcej ludzi na sumieniu niż Hitler i Stalin razem wzięci. Jak można wierzyć w takiego Boga? O tym właśnie ten odcinek...
Link 56min 40 198%

184. Kościół Przenajświętszej Nauki

6 lat temu
Kiedy nauka każe odrzucić Biblię. I kiedy człowiek powinien odrzucić naukę. I o Einsteinie, i kwantach, i zatrzymanym słońcu, i siedmiu dniach stworzenia.
Link 49min 37 206%

183. Prorok

6 lat temu
Gdzie są prorocy z tamtych lat...
Link 54min 25 288%

182. Tam, gdzie kończy się teoria

6 lat temu
Dużo gadania o Duchu Świętym.
Link 67min 32 464%

181. Ja ci dam kapłana!

6 lat temu
O kapłanach w Biblii. Kim byli w Starym Testamencie i kim są w Nowym. I czy powinni być dziś? I kto? I dlaczego? A w tle biegają biegacze. A na samym końcu biegnie warzywo.
Link 38min 24 303%

180. Opanuj się!

6 lat temu
O tym, że chodzi w tym wszystkim o to, kto jest czyim panem. I że może to wcale jest nie najgorsza możliwa rzecz, kiedy człowiek jest swoim własnym panem? A dlaczego? Posłuchajcie...
Link 33min 31 282%

179. Krytyka

6 lat temu
O dobrym i złym krytykowaniu. O krytykach w Biblii. O tym czy należy powiedzieć pięknej kobiecie, że ma wielkiego pryszcza. I jak. I kiedy. I po co.
Link 38min 15 230%

178. Wywiad z ateistą

6 lat temu
Bohaterem odcinka jest ateista. Może nie do końca typowy, ale to oceńcie sami. Co ateista myśli o Biblii?
Link 18min 52 379%

177. Reinkarnacja

6 lat temu
Krótki odcinek wakacyjny. Jak pogodzić reinkarnację z Biblią?
Link 19min 49 253%

176. Archeologia: dwie wersje Boga

7 lat temu
Archeologia i Biblia: o górze Karmel, Eliaszu, i o dwóch wersjach Boga. Bóg, do którego prowadzi wiele dróg - co o tym wszystkim mówi Biblia. I jak o tym wszystkim powiedzieć babci...
Link 51min 22 66%

175. Wakacje z sektą

7 lat temu
Opowieść Karola z Wrocławia o pewnej grupie chrześcijan, która... Aa, najlepiej po prostu posłuchać.
Link 48min 62 69%

174. Reklamą jestem, la la!

7 lat temu
O dwóch podejściach do kwestii Boga: "męskim" i "kobiecym". Dziś więcej kobiecego. Poza tym odkrywam, że jestem chodzącą reklamą. Na koniec fragment wystąpienia "Korzenia" (Leszek Korzeniecki) na obozie w Dyminie: krótka historia jednego ćpuna.
Link 36min 33 273%

173. Scenki i wykłady obozowe

7 lat temu
Wieczorny występ Martina i Janusza na obozie w Dyminie w lipcu 2011. Tak to wyglądało: scenki i trochę gadania. O wartościach chrześcijańskich, systemie wartości i innych. Obóz organizuje fundacja Głos Ewangelii - polecam ich reportaże!
Link 39min 27 353%

172. Archeologia: Har-Magedon

7 lat temu
O bitwach pod Megiddo - miejscu, gdzie ma się odbyć ostateczna wielka bitwa (Armagedon = Har Megiddo). Kolejny odcinek z serii archeologii biblijnej.
Link 39min 26 48%

171. Zawsze w ruchu

7 lat temu
Biblia jest pełna podróży, podróżników, wypraw i wędrówek. Ciekawe czy jest tego jakiś powód? To ostatni mój odcinek przed pisarską wyprawą w lecie 2011.
Link 35min 23 220%

170. Uwaga! Zły człowiek.

7 lat temu
Czy ludzie są z natury źli czy dobrze? O tym, co mówi Biblia i o tym, dlaczego to ważne.
Link 31min 47 325%

169. Faryzeusze, bo musze

7 lat temu
O tym kim naprawdę byli Faryzeusze i jaki był z nimi problem. I o tym, że jak byli, tak są nadal. Zwłaszcza wśród chrześcijan.
Link 45min 34 300%

168. Strach

7 lat temu
Strach w Biblii. O tym kiedy się bać i czego. I o tym jakie są biblijne lekarstwa na to, żeby się nie bać.
Link 50min 29 54%

167. Superman Jezus i latający chrześcijanie

7 lat temu
O tak zwanym pochwyceniu. Czyli po części o końcu świata właściwie też.
Link 33min 42 328%

166. Czy Bóg się ukrywa?

7 lat temu
Odcinek, w którym próbuję odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Bóg się ukrywa? Dlaczego trudno go usłyszeć? Czy się w ogóle da? I w jaki sposób?
Link 55min 68 690%

165. Czy się stoi czy się klęczy...

7 lat temu
Czy się stoi czy się klęczy, Bóg na pewno się odwdzięczy. Czyli o tym kiedy stać, kiedy siadać, kiedy klęczeć i kiedy leżeć krzyżem. Według Biblii, oczywiście.
Link 39min 56 359%

164. Archeologia: powrót do Edenu

7 lat temu
Gdzie dokładnie był Eden i gdzie jest teraz? Kim byli starożytni super-bohaterowie według Biblii? Czy Herkules mógł żyć naprawdę? Co mówią o przeszłości Biblia, historia i archeologia razem. Gościem w tym odcinku znów Beata - specjalista od archeologii biblijnej.
Link 58min 129 84%

163. Jak narysować ewolucję

7 lat temu
Jeszcze raz o problemach z teorią ewolucji - ale tym razem z obrazkami. Siadłem na podłodze i postanowiłem narysować co mi się nie podoba.
Link 53min 117 826%

162. Kto dał najwięcej

7 lat temu
Biblia mówi nie tylko o tym jak obsługiwać Boga, ale też o tym jaki Bóg jest. Dziś cecha pierwsza: Bóg daje. Komu i czego - o tym posłuchaj w odcinku.
Link 43min 42 294%

161. Wszystko pod kontrolą

7 lat temu
O tym jak człowiek sobie wszystko porządnie zaplanuje, a tutaj nic mu nie wychodzi. I co z tego wynika. I co na to wszystko Biblia.
Link 21min 37 32%

160. Czym się różnią Bóg i Mel Gibson

7 lat temu
Pytania i odpowiedzi. A oprócz tego rozmaite porównania: na przykład porównanie Boga do Mela Gibsona.
Link 44min 50 327%

159. Poszukiwacze Zaginionej Księgi

7 lat temu
Księga Henocha. O tym co tam jest, o tym czy powinna być częścią Biblii i o tym kim według księgi Henocha byli przybysze z nieba po których zostały legendy, wiedza i budowle świadczące o zaawansowanej technologii.
Link 67min 51 577%

158. Porno-odcinek

7 lat temu
Pornografia i Biblia. Czyli odcinek o pornolach. Pewnie nic szczególnie szokującego nie usłyszycie, bo temat w miarę oczywisty, ale myślę, że parę wniosków może was zaskoczyć. Ciekaw jestem waszego zdania na ten temat - piszcie w komentarzach.
Link 57min 88 834%

157. Piwo, UFO i archeologia

7 lat temu
Rozmowa o archeologii (również archeologii zakazanej) z kimś, kto zna się na tym lepiej niż autor Odwyku. Będzie o tajemniczych megalitach, o prawdziwej lokalizacji góry Golgota, o starożytności piwa, o tym czym mogło być przedpotopowe UFO i o wielu innych sprawach. Sam Indiana Jones by tym odcinkiem nie pogardził!
Link 56min 62 76%

156. Czego Bóg ci nigdy nie wybaczy?

7 lat temu
Istnieje według Biblii jedno przestępstwo, od którego nie ma odwrotu. Jeden jedyny grzech, którego nigdy nie będzie można wybaczyć. Co to jest? Posłuchaj w odcinku...
Link 46min 54 525%

155. Odcinek dla mężczyzn

7 lat temu
Ponieważ tydzień temu było o kobietach i dla kobiet, dla równowagi będzie o mężczyznach i dla mężczyzn. O tym skąd się w Biblii wzięły płci, co to jest małżeństwo, co jest fundamentalną cechą mężczyzny i różne inne dygresje i wynurzenia.
Link 64min 47 498%

154. Odcinek dla kobiet

7 lat temu
Dziś odcinek dla kobiet od kobiet. Ale o mężczyznach. I o kobietach też. Historie kilku kobiet, Biblia i co o tym wszystkim myśleć.
Link 39min 54 473%

153. Bo scriptura była za sola...

7 lat temu
Odcinek o trzech różnych podejściach do Boga, Biblii i kościoła. O zasadzie Sola Scriptura i o powiązaniu między pośrednikiem a jego odpowiedzialnością.
Link 45min 108 377%

152. Sens życia

7 lat temu
Odcinek o tym, żeby nie zapomnieć co jest ostatecznym celem życia według Biblii
Link 25min 78 385%

151. Czy samobójstwo jest grzechem?

7 lat temu
O samobójstwie odcinek.
Link 52min 86 437%

150. Odcinek osobisty

7 lat temu
W tym odcinku opowiadam coś więcej o sobie (wreszcie!). Między innymi dowiecie się skąd się wzięło imię "Martin", jak dawniej spędzałem wakacje oraz jak przestałem być glizdą. Ale przede wszystkim mówię w tym odcinku o tym na ile chrześcijaństwo jest sprawą intelektualną, a na ile osobistą.
Link 55min 110 66%

149. Podstawy podstaw

7 lat temu
O tym co trzeba wiedzieć, zanim się w ogóle zacznie gadać o Biblii, Bogu i spiskach Watykanu. Podstawy podstaw. Szczególnie podziękowania za pomoc w odcinku dla Kolumny Zygmunta
Link 52min 117 347%

148. Eli, lema sabachtani?

7 lat temu
Odcinek dla każdego kto nie do końca rozumie dlaczego Jezus krzyknął "Eli, lema sabachtani" ("Boże mój, dlaczegoś mnie opuścił"). Bo Józef Tischner na przykład nie rozumie...
Link 51min 109 400%

147. Koniec świata - część 2 - jak?

7 lat temu
Druga część odcinka o końcu świata. Tym razem o tym jak będzie mniej więcej wyglądać i czego należy się spodziewać. Coś o czipach i o liczbie 666 też się znajdzie...
Link 54min 53 269%

146. Koniec świata - część 1 - kiedy?

7 lat temu
Pierwsza część odcinka o końcu świata. O tym gdzie o tym jest w Biblii, co o tym jest i jaka jest data. Część druga jutro...
Link 45min 76 360%

145. Good Job!

7 lat temu
Wszystko o Jobie/Hiobie/Dżobie i o jego księdze. Tajemnice księgi Joba w Odwyku.
Link 62min 42 278%

144. Ewolucja tak na oko

7 lat temu
Odcinek mocno ewolucyjny. O tym co Darwin zobaczył na Galapagos, co ja zobaczyłem w Muzeum Zoologii w Cambridge, co ludzie widzą patrząc na "ewolucyjny rozwój konia", a czego nie zauważają. Odcinek podsumowuje mniej więcej dlaczego nie wierzę w ewolucję. Przekonuje cię to? Nie przekonuje? Posłuchaj...
Link 69min 58 686%

143. Fajnie jest pomagać

7 lat temu
O różnych charytatywnych inicjatywach, o tym czy są one bezinteresowne czy nie, o sponsorowaniu odwykowego dziecka i o tym co Anonimowi Alkoholicy mają wspólnego z Biblią.
Link 57min 40 180%

142. Wszyscy jesteśmy Żydami

7 lat temu
Krótki (bo zimno) odcinek o tym co ma biblijne chrześcijaństwo do biblijnych Żydów. Wesołej Chanuki!
Link 13min 69 232%

141. Odcinek bezkompromisowy

7 lat temu
Jak bardzo można pójść na kompromis w życiu z Bogiem? Co da się z czym pogodzić a co się pogodzić nie da? O tym, i o owym, i o książce "I dared to call Him Father", i o innych dygresjach w pierwszym video-odcinku wyplutym przez nowy procesor.
Link 50min 109 274%

140. Zemsta do mnie należy

7 lat temu
W tym odcinku - ostatnim złożonym na emerytowanym procesorze - dużo i praktycznie na temat tego co się dzieje, kiedy ktoś ci wyrządzi niesprawiedliwość, co się może dziać, i co z tego wynika. O sprawiedliwości, zemście, Biblii i życiu. W tym odcinku dużo mówi też Becia.
Link 43min 120 39%

139. Z czym się je Mormona

7 lat temu
W ramach powiększania wiedzy o religiach, informacje o Mormonach. O księdze Mormona, o małżeństwach, o tym skąd się wzięli, co robią, jacy są i gdzie ich można znaleźć. Z Martinem rozmawia Marek.
Link 64min 88 53%

138. Kiedy wyjść z kościoła

7 lat temu
Odcinek dla wszystkich, których chodzi po głowie wyjście z kościoła raz a porządnie. Odcinek nagrany w Cambridge. Jakość słaba, bo z netbooka to i Salomon nie wyciśnie...
Link 44min 106 50%

137. Kambridżowe dzieci

7 lat temu
Odcinka dziś w zasadzie nie ma. Bo autor wyjechał sobie do Cambridge oddychnąć. Dziś więc odcinek typu "by the way". O dzieciach. Bo dookoła mnie sobie tutaj akurat latają.
Link 28min 16 21%

136. O piosenkach i śpiewaniu

7 lat temu
Po 15 godzinach produkcji, odcinek jest w końcu na serwerze. Tym razem pogaduszka o śpiewaniu w kościołach i nie tylko. Z przykładami.
Link 62min 74 299%

135. Jak czytać Biblię...

7 lat temu
Jak czytać Biblię, żeby coś z niej zrozumieć. Parę zasad czytania tekstów i parę kwiecistych, soczystych przykładów.
Link 37min 152 275%

134. Chorobliwy odcinek kobiecy

7 lat temu
Kobiety - co mówi o nich Koran i co mówi o nich Biblia. A przy okazji o wizji nieba w Koranie, o porządku społecznym, o trajkotaniu, o włosach. Aż godzinka słuchania, ale temat ciekawy.
Link 64min 29 43%

133. PIO czyli Pytania I Odpowiedzi

7 lat temu
Pytania, na które każdy katolik powinien znać odpowiedź - taki tytuł miał zbiór 80 pytań znaleziony gdzieś w sieci. Katolikiem co prawda nie jestem, ale odpowiedzieć spróbuję, bo niektóre są ciekawe.
Link 56min 119 326%

132. O powstawaniu gatunków

7 lat temu
Całkiem możliwe, że 150 lat temu uznałbym teorię ewolucji za całkiem prawdopodobną. Ale już 50 lat temu zdecydowanie bym odrzucił. Dlaczego? Co się zmieniło przez ten czas. O tym w odcinku. O tym, że zmiana zmianie nierówna i o co z tego wynika.
Link 47min 90 354%

131. God's Vehicle

7 lat temu
Kolejny odcinek po angielsku. Tym razem Greg Babal, muzyk, nauczyciel, kompozytor i ogólnie fajny człowiek. Warto posłuchać co myśli o sprawach odwykowych... Polskie napisy zrobili Tobiasz Karoń "unfa" i Jan Bernat - dzięki!
Link 23min 22 176%

130. Martin miażdży Pawlukiewicza...

7 lat temu
Czyli ostateczne (mam nadzieję) spojrzenie na problem kultu maryjnego przez Biblię. Sprowokował mnie podcast "7-me niebo", gdzie przedstawiono argumentację, że kult Marii i Biblia idą w parze. No nie idą. I o tym odcinek.
Link 55min 134 147%

129. Przeciw bliźniemu swemu

8 lat temu
Odcinek o mijaniu się z prawdą, mataczeniu, kłamaniu oraz łganiu jak pies. Co na temat kłamstwa mówi Biblia i jaką wagę do niego przykłada.
Link 61 47%

128. Zacznijmy od krzyża...

8 lat temu
Koniec wakacji! Zaczynamy. Na początek krótko o symbolach chrześcijaństwa. Z okazji tego, że temat ostatnio głośny. A na początku odcinka mała scenka ilustrująca...
Link 85 51%

127. Przerwa!

8 lat temu
Odwykowa przerwa wakacyjna! Wyjeżdżam sobie. W tym odcinku usłyszycie to właśnie ogłoszenie oraz informacje o ciekawej darmowej grze - grze w komórkę. Link w pierwszym komentarzu do odcinka na stronie www.odwyk.com
Link 25min 78 21%

126. Władzuchna

8 lat temu
Czy chrześcijanin powinien być posłuszny władzy? Co mówi Biblia na ten temat? I do jakich wniosków samemu można dojść?
Link 28 32%

125. O złych kreacjonistach

8 lat temu
Tragedia - zgubiłem gdzieś swoje nagrania z Londynu! Zginęły przy przeprowadzce. Będę szukał. A tymczasem odcinek dość ogólny, gdzie mówię o dwóch rodzajach kreacjonizmu, dwóch rodzajach ewolucjonizmu, i jednym czymś co trudno do końca określić, bo nie ma to sensu. Poza tym przegląd polskich i nie tylko stron kreacjonistycznych oraz kilka nazwisk, które warto znać (m.in. o dr Howindzie parę słów).
Link 94 64%

124. Dlaczego nie ma dziś odcinka

8 lat temu
Dziś miał być odcinek o ważnych i poważnych sprawach, ale się nie dało. Przez Adriana...
Link 25 26%

123. Wakacje i Biblia

8 lat temu
O szabacie było dużo, ale o odpoczywaniu mało. Czy wiedziałeś, że w Biblii jest przykazanie mówiące o wakacjach? No, może nie do końca wakacje, ale... a, najlepiej sam posłuchaj.
Link 39min 29 26%

122. Sennik odwykowy

8 lat temu
Miałem sen. Nieprzeciętny sen. I pod jego wpływem postanowiłem zrobić odcinek o snach. Czy sny mogą być od Boga? I czy da się je tłumaczyć? I jak? Co o tym wszystkim mówi Biblia? O tym mówię w tym odcinku...
Link 54min 18 49%

121. Zmiennicy

8 lat temu
W tym odcinku o koncepcji "postęp kontra tradycja". Czyli o tym, czy Bóg jest za postępem i zmianami czy za konserwatyzmem i brakiem zmian. No, nie tylko o tym, ale mniej więcej o tym.
Link 25 35%

120. Kim Jezus nie jest?

8 lat temu
W tym odcinku o fundamentach chrześcijaństwa. Oraz o tym kim Jezus NIE jest (bo żeby wiedzieć kim ktoś jest, czasem dobrze najpierw wiedzieć kim on nie jest).
Link 32 55%

119. Dwa chrzty Martina

8 lat temu
Z okazji lekkiego niedomagania na zdrowiu odcinek wizualnie zubożony. Opowiem wam w tym odcinku o tym jak wyglądał mój chrzest.
Link 44min 22 41%

118. Odcinek in English

8 lat temu
Wywiad z moim friendem - a przy okazji pastorem z USA. Jako, że Greg po polsku mówi tak sobie, ten odcinek jest cały po angielsku. Polskie napisy dorobili unfa i Jan Bernat. Kupa roboty - 6 godzin pracy! Wielkie dzięki. Plik WMV (bez napisów) do pobrania: http://www.odwyk.com/video/ODWYK_2010-05-25.wmv
Link 15min 45 27%

117. Co może jeden człowiek?

8 lat temu
Jeszcze raz odcinek bez obrazu. Tym razem luźna, acz inspirująca, opowieść o tym, że jeden człowiek może jednak coś zmienić. Czyli znowu o Biblii po ludzku...
Link 43min 33 37%

116. Odcinek Krawiecki

8 lat temu
Kolejna opowieść z życia. Tym razem Krawiec. Krawiec opowiada na przykład o tym, jak się modlił i pokonał tym Michnika w sobie. O co chodzi? Posłuchajcie...
Link 25min 40 53%

115. Co by palił Jezus?

8 lat temu
What would Jesus smoke? Czyli o podejściu Biblii do Coca-Coli, kawy i marihuany.
Link 44 57%

114. Becia

8 lat temu
Historie z życia Beci.
Link 45 71%

113. Koniom wędzidła w gęby

8 lat temu
Język kościelny, chrześcijański slang, boża nowomowa. Namaszczony szczególnym dotykiem (alleluja) na-języczny odcinek. Amen? Po szczegóły kliknij "play"...
Link 32 30%

112. Odwyk Narodowy

8 lat temu
Jak widać Teoria Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności, o której mówiłem w ostatnim odcinku się sprawdza - nastąpił właśnie taki zbieg okoliczności w skali ogólno-narodowej. Na tę okoliczność odcinek o tym jaki stosunek ma według Biblii Bóg do narodów, krajów i państw. W szczególności - do Polski.
Link 44min 82 56%

111. Teoria Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności

8 lat temu
O tym na czym polega metoda hrabiego Monte Christo, o rzucie monetą 50 razy, oraz o praktycznym, choć niebezpiecznym sposobie na wpuszczenie Boga do swojego życia. Odcinek wyszedł ciut topornie, bo w tym kraju w czasie świąt człowieka ogarnia takie lenistwo, że dobrych parę dni trzeba, żeby wrócić do siebie.
Link 40min 51 66%

110. Kościół z papieru

8 lat temu
Pomyśl: ile zaświadczeń, pozwoleń i dokumentów potrzeba żeby wziąć dziś ślub w przeciętnym kościele? Odcinek o chrześcijaństwie sformalizowanym w kontekście Biblii. Gościnnie występują: gołębie, wrony, dwie osoby na trawce oraz niewidzialne kaczki.
Link 28min 100 43%

109. Spisek pierwszych chrześcijan

8 lat temu
Historia zmartwychwstania Jezusa została spisana przez naocznych świadków - ale może coś źle rozumiemy? Może tak naprawdę nie umarł? Mógł to być spisek uczniów czy nie mógł? Na ile jest to prawdopodobne?
Link 69min 71 73%

108. Szatańskie interwały

8 lat temu
Dziś odcinek bardzo późno i tylko w audio - a to z tego powodu, że nagrywam w tym tygodniu nową płytę i mam chwilowe programy czasowe. Tym niemniej dziś odcinek na ważny dla wielu temat: muzyka. Czy istnieje coś takiego jak demoniczna muzyka? Muzyka, która Bogu się nie podoba? Co na to Biblia? Posłuchajcie...
Link 30min 117 140%

107. Harry Potter i Odwyk Filozoficzny

8 lat temu
W tym odcinku Harry Potter zmierzy się z tajemnicą Odwyku...
Link 43min 167 74%

106. Dzieciom wstęp wzbroniony

8 lat temu
Czy chrześcijanin powinien być zdziecinniałym, infantylnym prostakiem? Co właściwie mówi Biblia o dzieciach? Czy można być poważnym dzieckiem? Odcinek nagrałem zaraz po powrocie z demonstracji w bardzo poważnej i bardzo ważnej sprawie - i przypomniało mi się to co Jezus mówił o dzieciach. Posłuchajcie...
Link 34min 48 41%

105. Grzechy lekkie, ciężkie i lekkopółśrednie

8 lat temu
Tym razem o temacie, który mi jakoś uciekł. O tym co to grzech i z czym się to je i co dla nas z tego wynika. A żeby nie było za nudno i ciężko, w odcinku występuje gościnnie kaczka (już drugi raz!) oraz żonglowanie kolorowymi piłeczkami.
Link 37min 86 53%

104. Odcinek smutny

8 lat temu
Tym razem tylko gadanie - wizji nie ma. Nie ma z powodu kręgosłupa. W tym odcinku mówię o tym, że smutno mi się zrobiło trochę, i o tym dlaczego mi się smutno zrobiło. Niestety zapomniałem na koniec powiedzieć, co sprawia dlaczego mimo wszystko weselej mi - ale o tym powiem na żywo w Nocach na Odwyku w środę...
Link 53min 108 35%

103. Budujemy nowy kościół

8 lat temu
A co by było, jakby kościół dziś wyglądał tak jak ten opisany w Biblii? A jak właściwie był zorganizowany kościół na samym początku? Jak według Biblii miał być zbudowany? I czy mogłoby to działać dzisiaj? I o tym jest dzisiejszy odcinek...
Link 38min 27 37%

102. Bóg, wolność i kaczka

8 lat temu
Dlaczego Bóg zostawił w ogrodzie Eden drzewo? Dlaczego ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym dał swojemu synowi spadek jeszcze za życia? Dlaczego Bóg pozwala na zło? Odpowiedź na to pytanie jest w tym odcinku: jak ważna dla Boga jest wolność wyboru i co z tego dla nas wynika...
Link 58min 43 49%

101. Boga nie ma! - rzekł Dawkins

8 lat temu
Jeszcze raz o tym czy Bóg jest czy go nie ma. W książce "Bóg urojony" Richard Dawkins ma coś do powiedzenia na ten temat. A ja też się chciałem jakoś do tego odnieść. Przy okazji dowiecie się, że Dawkins wcale nie wierzy, że życie na Ziemi powstało spontanicznie w drodze abiogenezy. Wychodzi na to, że w tę część teorii ewolucji nawet największy propagator darwinizmu już nie wierzy...
Link 57min 86 97%

100. Ja chcę do nieba!

8 lat temu
Jak myślicie, jak jest w niebie? Dużo o tym Biblia nie mówi, ale jednak coś-tam mówi... Poza gadaniem o niebie post-scriptum do audycji o demonach, wyrazy uznania dla słuchaczy i jak zwykle dużo różnych dygresji. Dziś odcinek późno, z powodu reinstalacji systemu operacyjnego. Nowy serwer, nowy system - czuję się jakbym się narodził na nowo...
Link 43min 65 64%

99. Egzorcyzmy Chopina - część 2

8 lat temu
Chopin opowiada o tym jak wygląda wyrzucanie demonów - ciąg dalszy. Ta część opowiadania zawiera trochę drastycznych momentów, więc jeżeli tego typu historie źle na ciebie działają, to lepiej tej odcinek pominąć.
Link 25min 88 68%

98. Egzorcyzmy Chopina - część 1

8 lat temu
Chopin opowiada o tym jak wygląda wyrzucanie demonów. Wie o czym mówi, bo wiele razy brał w tym udział. Nagranie dostałem już dawno temu, ale tak się stało, że publikuję dopiero teraz. Popracowałem za to nad nim parę godzin, żeby lepiej się słuchało - efektem pracy są dwa bardzo ciekawe odcinki, z których dowiecie się o wyrzucaniu demonów więcej niż byście chcieli. Może w końcu przestaniecie mnie o to pytać... Małym dzieciom raczej tego do słuchania nie polecamy (zwłaszcza części drugiej, która będzie jutro), ale wszystkim pozostałym te dwa odcinki szczególnie polecam!
Link 23min 27 79%

97. Odcinek specjalny - ogłoszenie!

8 lat temu
Istnienie Odwyku jest zagrożone! Dlaczego? Posłuchaj. Sprawdzimy jak Bóg działa w praktyce...
Link 9min 14 19%

96. Grzech pierworodny

8 lat temu
Odcinek o tym co Biblia mówi na temat grzechu pierworodnego. Video pojawi się za kilka godzin, a audio z kolei jest tak słabej jakości z powodu małego awaryjki związanej z rejestratorem i bateriami. Skupmy się jednak na treści a nie na sprawach technicznych i spróbujmy skomentować temat w komentarzach na www.odwyk.com...
Link 42min 37 57%

95. Szczęśliwych Nowych Roków!

8 lat temu
Ponieważ ciągle są jakieś święta, dziś znów odcinek luźniejszy. O tym, że Nowy Rok zaczyna się w czterech różnych dniach, o tym, że w Biblii go nie ma i o tym czy coś z tego wynika.
Link 17min 20 18%

94. Orędzie na święta

8 lat temu
Martin opowiada o świętach. Następnie czyta historię narodzin Jezusa z hebrajskiego tłumaczenia greki na polski, a na koniec życzy naprawdę fajnych świąt żegnając piosenką o drzewie. Zapraszam na Wigilię Wigilii na Odwyku o 23:00 w środę. Na żywo!
Link 42min 26 26%

93. Pierwsza Komunia Święta

8 lat temu
O tajemniczych i mrocznych powiązaniach Pierwszej Komunii Świętej z Biblią...
Link 17min 47 58%

92. Śluby pozakościelne

8 lat temu
O tym, co Biblia mówi o ślubach. I czy do ślubu potrzebne jest bierzmowanie.
Link 27min 33 43%

91. Chrześcijanin chrześcijaninowi wilkiem

8 lat temu
Dziś nagranie niejakiego Wolfa, które mi przysłał w zamierzchłych czasach. Postanowiłem odświeżyć, a przy okazji zachęcić innych - jeżeli masz ciekawą historię do opowiedzenia, przyślij do mnie. I w ogóle jeżeli masz coś do powiedzenia - mów! Pisz! Nagrywaj! Publikuj! Nie siedź cicho w kącie, nie przeżywaj życia wyłącznie jako konsument. Poza tym nie jest to zbyt udany odcinek, ale przynajmniej udało mi się zdążyć przed północą. Następne będą lepsze.
Link 32min 30 35%

90. Parę słów z Cambridge...

8 lat temu
Przerwa odwykowa, bo Martin jest w Cambridge. Co on tam robi? Dowiesz się z tego szybkiego, krótkiego odcinka.
Link 14min 13 24%

89. Trójca, Dwójca czy Jedynca

8 lat temu
Dziś odcinek o Trójcy. O tym co to za koncepcja, kto jest kim i czy jest ich jeden, czy dwóch, czy trzech (czy czterech?). A przede wszystko o tym jak się to wszystko ma do Biblii. Dzisiejszy odcinek, lepszy, szybszy i ładniejszy, powstał wyłącznie dzięki Sponsorom! Podziękowania głównie dla tego ostatniego Sponsora, dzięki któremu mogłem kupić program Vegas Movie Studio. Im więcej wspieracie tym lepiej Odwyk się rozwija! Dzięki! Martin Lechowicz
Link 23min 22 72%

88. Nie kradnij

8 lat temu
Ósme: nie kradnij! Czyli o tym co oznacza kradzież we współczesnym świecie. Zapraszam do komentowania (i nie zgadzania się), bo sprawa wcale nie jest prosta...
Link 60min 41 37%

87. Homo-odcinek

8 lat temu
Odcinek o tym co mówi Biblia o homo-sprawach. Jak człowiek, który chciałby się trzymać Biblii, powinien podchodzić do homo-kwestii? Posłuchajcie - i pokomentujcie!
Link 43min 40 82%

86. YouTube vs archeologia

8 lat temu
W tym odcinku o wojujących ateistach i archeologii biblijnej. Dr Patton mówi o tym co wykopano na górze Gerizim.
Link 34min 44 58%

85. Odcinek ekumeniczny

8 lat temu
O tym co jeden papież powiedział na temat ekumenizmu, o tym czy łączenie się religii jest dobrym pomysłem, jak tego dokonać i co na to wszystko Biblia.
Link 63min 29 39%

84. Jak wywołać sobie ducha

8 lat temu
Jako, że niedługo Halloween/Święto Zmarłych/Wszystkich Świętych, w tym odcinku o krainie umarłych i o wywoływaniu na przykład ducha dziadka. Jeżeli macie ciekawe historie związane z tematem wywoływania czegoś, to zapraszam do pisania komentarzy i (najlepiej) na Noce na Odwyku - w środę o 23:00! Można będzie wtedy zadzwonić i opowiedzieć o tym na antenie.
Link 41min 20 51%

83. Odcinek mutacyjny

8 lat temu
W tym odcinku pokazuję na żywo jak zmutować chomika...
Link 29min 44 34%

82. Instrukcja obsługi Biblii

8 lat temu
Ciąg dalszy gadania o Biblii. O tym z czego się składa Biblia, o tym skąd się wziął Stary Testament, o zwojach znad Morza Martwego, o tym dlaczego w Biblii Tysiąclecia jest 7 ksiąg więcej niż w innych i o cudzie opłatkowym w Białymstoku.
Link 65min 14 49%

81. Skąd się wzięła Biblia

8 lat temu
Odcinek pierwszy nowego Odwyku - w którym mówię o Biblii: skąd się wzięła, czy jest wiarygodna i po co właściwie ją czytać. Oprócz tego: o kościołach, o tłumaczeniach, o rozumie, o skakaniu przez okno i o Mormonach.
Link 66min 32 91%

80. Na początku...

9 lat temu
Co to jest Odwyk? Dla kogo? Po co? Jak to będzie wyglądać? Dowiesz się z tego wstępnego odcinka.
Link 12min 68 23%

79. Odcinek Szczepana

9 lat temu
Odwyk wciąż w trybie wakacyjnym. Martin jeździ po Polsce z gitarą czekając na przygody i poznając ludzi, a w międzyczasie na Odwyku Szczepan opowiada o tym co mu się ostatnio przydarzyło i jak w tym wszystkim dostrzegł siły nadprzydodzone. Czyli Boga w tym wypadku. Odcinek niestandardowy, niedługi, ale treściwy, więc warto posłuchać.
Link 17min 15 27%

78. O ojczenaszu i namolnych modlitwach

9 lat temu
Znów prowadzi Kylu, bo Martin ma ciągle odwyk od Odwyku. Ten odcinek o tym, że Michael Jackson umarł, że Bóg daje pracę, o tym, gdzie to właściwie jest napisane, że Bóg kocha grzeszników i o namolności modlitwy. Kylu znów stanął na wysokości zadania!
Link 20min 42%

77. Odcinek Maryjny - prowadzi Kylu, Martin odpoczywa

9 lat temu
Po raz pierwszy, eksperymentalnie odcinek Odwyku nie prowadzony przez Martina! Bądźcie łaskawi dla Kylu - to jego pierwszy raz, a nie jest łatwo mówić przed tak wymagającą publicznością. Tym bardziej, że temat trudny, drażliwy i delikatny, zwłaszcza w Polsce. Czyli o tym, co mówi Biblia o Marii (vel Maryja vel Mirian), matce Jezusa. Posłuchajcie i piszcie co o tym myślicie w komentarzach pod odcinkiem. Warto posłuchać do końca, bo im dalej, tym lepiej.
Link 25min 5 36%

76. Wszystko o spowiedzi

9 lat temu
W tym odcinku wszystko na temat spowiedzi. W szczególności o tym, co na ten temat mówi Biblia. Przy okazji zachęcam do przysyłania mi NAGRAŃ, które mógłbym puścić w Odwyku! Jeżeli masz coś ciekawego do opowiedzenia o swoich przygodach z Bogiem, Biblią etc. weź kawałek mikrofonu, nagraj i prześlij to do mnie mailem na adres: martin(małpa)odwyk.com
Link 54min 1 64%

75. Władza Świętego Piotra

9 lat temu
Czyli o tym co Biblia mówi na temat papieża i skąd się wzięła władza świętego Piotra.
Link 35min 2 60%

74. O nieczystości, zmazach i pustym grobie

9 lat temu
Żeby te święta nie poszły na marne (jak to często bywa ze świętami), postanowiłem nagrać odcinek o pustym grobie. Będzie o tym jak się ma droga krzyżowa do Biblii, o tym czy Jezus naprawdę zmartwychwstał i jeżeli nie, to jak to wszystko wyjaśnić, a wcześniej jeszcze trochę o zmazach nocnych, seksie, nieczystości i biednym Onanie.
Link 77min 3 73%

73. Odcinek seksualny (pamięci Onana syna Judy)

9 lat temu
W tym odcinku - o wiele za długim, za co przepraszam - opowiadam o seksie z punktu widzenia Boga (a o Bogu z punktu widzenia Biblii). O tym jaki Bóg ma stosunek do seksu, i tym czy według Biblii seks jest tylko po to, żeby rodzić dzieci, o tym w ile osób jest OK, a w ile BE i o tym czy ideologia, której nazwa pochodzi od świętej pamięci Onana (Mark - marksizm, Stalin - stalinizm, Onan - ...) jest według Biblii grzechem. Z góry przepraszam za ewentualne przynudzanie, powtarzanie się i chaotyczność. Ale temat taki... śliski. Weźcie pod uwagę na ile gromów się narażam z różnych stron i wybaczcie lekki stres.
Link 58min 6 105%

72. Odcinek sprawiedliwy

9 lat temu
O tym czym się różni dobry od sprawiedliwego i o tym, że nie sposób zrozumieć Nowego Testamentu bez zrozumienia o co chodzi z tą sprawiedliwością. Jako że jest to ważny temat, odcinek jest znowu trochę za długi i trochę niepoukładany. A może to z powodu tego, że było rano, a ja kawy nie piłem...
Link 49min 3 41%

71. Odcinek postny

9 lat temu
Po odpowiedziach na pytania słuchaczy (zwłaszcza jedno szczególnie ciekawe o ewolucji i Bogu) o tym co Biblia mówi na temat postu.
Link 40min 1 48%

70. Odcinek o chlebie i winie

9 lat temu
Ten odcinek jest niestety dłuuuugi - prawie godzina! Z góry przepraszam. Tym razem będzie o tym co jedni nazywają "komunią", inni "wieczerzą pańską", jeszcze inni "eucharystią", a co Biblia nazywa "łamaniem chleba". Czyli w skrócie o tym dlaczego Jezus kazał siebie jeść...
Link 60min 1 60%

69. Odcinek piekielny

9 lat temu
Na początku odpowiedzi na pytania słuchaczy (proszę o następne!), a potem o tym, co Biblia mówi na temat piekła...
Link 30min 4 64%

68. Odcinek o świętach

9 lat temu
O tym jakie święta Bóg kazał przestrzegać w Biblii. Komu, kiedy, po co i na co. Czyli po prostu - odcinek świąteczny.
Link 23min 28%

67. Odcinek o żonach

9 lat temu
O tym co Biblia mówi o żonach. I o mężach. I o małżeństwie. I o tym czy Adam i Ewa byli mężem i żoną. I o tym czy nie lepiej przypadkiem zostać bezżonnym...
Link 41min 1 55%

66. Módlmy się...

9 lat temu
O tym co to jest modlitwa i jak to się robi. I o tym jak to się robiło w Biblii. I o tym jak to najlepiej robić.
Link 44min 2 60%

65. Kiedy Bóg za dobre karze a za złe wynagradza...

9 lat temu
Po długiej przerwie, wywołaną różnymi osobistymi przeżyciami, odcinek o Jobie (Hiobie). O tym dlaczego Bóg karze za dobre. O tym jak to ugryźć, że tobie jest tak źle, sensu nie widzisz za grosz, a Bóg wydaje się postępować odwrotnie niż się po nim spodziewasz...
Link 50min 5 51%

64. Bóg, który nie zna gniewu?

9 lat temu
O gniewie Boga, Apokalipsie, Potopie, zniszczeniu Sodomy i Gomory, zarazach, wojnach i kataklizmach zesłanych przez Boga, który... nie zna gniewu.
Link 39min 2 51%

63. Czy Bóg kazał dawać na tacę?

9 lat temu
Czy pieniądze są złe? Czy Bóg zabrania zarabiać? Co Biblia mówi o dawaniu na tacę? Czy Bóg kazał dawać pieniądze na kościół czy to kwestia dobrej woli?
Link 43min 2 57%

62. Ewolucja: fakty i mity

9 lat temu
W tym zdecydowanie zbyt długim odcinku (godzina...) opowiadam o faktach i mitach w teorii ewolucji. Mit - to coś co ludzie myślą, że jest oczywistą oczywistością, a tak naprawdę jest to nieprawdziwa nieprawda...
Link 63min 2 64%

61. Bóg nie żyje

9 lat temu
Odcinek o tym czy Bóg istnieje czy nie, i jakie są na to dowody. Odtąd odcinki już regularnie - nowy odwykowy rok szkolny uważam za otwarty!
Link 44min 2 52%

60. Relacja czy religia?

10 lat temu
Odcinek długi, ważny i trochę nietypowy. Tym razem trochę mniej o Biblii, trochę więcej o życiu - moim w szczególności. O tym jak było, o tym jak jest i na czym polega różnica.
Link 52min 1 59%

59. A za co ja mam ich szanować?

10 lat temu
Odcinek szósty, w którym mowa jest o tym, co Biblia mówi o rodzicach. Odcinek lekko chaotyczny, bo jeszcze jestem rozkojarzony po powrocie z Chorwacji.
Link 24min 42%

58. Przepraszam, czy tu nawracają?

10 lat temu
W tym odcinku o nawracaniu. O tym kto, kogo, po co i dlaczego chce nas ponawracać. O tym czy powinien i czy nam się to podoba.
Link 35min 4 32%

57. Żywot Briana

10 lat temu
Czyli o tym, czy Bóg ma poczucie humoru. Oprócz tego o różnicy między Żydami, katolikami i protestantami, o życiu po życiu i o dezynfekowaniu gwoździ przez Rzymian. Ale głównie o tym z czego i kiedy Bóg się śmieje.
Link 39min 2 69%

56. Czy pan jesteś wierzący?

10 lat temu
Do tego odcinka zainspirowały mnie występy Polaków w piłkarskim pucharze Europy. Co ma wspólnego piłka nożna z Bogiem? W jednym i drugim przypadku, żeby wygrać, trzeba wierzyć.
Krótko mówiąc odcinek jest o tym, co to znaczy być wierzącym (według Biblii, oczywiście).
Link 52min 1 42%

55. Wszystko o krucjatach

10 lat temu
Z tego strasznie długiego odcinka dowiesz się kiedy były krucjaty, ile ich było, kto w nich brał udział, po co, dlaczego, gdzie, z kim i jak właściwie to wszystko wyglądało. Po tej godzinie męczarni historycznej będziesz mógł sam ocenić kto jest winny czego i kto się za co powinien wstydzić.
Link 73min 1 70%

54. Bierzmowanie

10 lat temu
Zaczynamy! Pierwszy odcinek drugiego sezonu Odwyku! Z cyklu o sakramentach: bierzmowanie. Chyba już coś było na ten albo podobny temat - przepraszam, jeżeli coś powtórzyłem. Początki sezonów zawsze są trudne...
Link 46min 1 39%

53. Sezon 2 - teaser

10 lat temu
Odcinek zapowiadająco-podrażniający. Przekąska przed nowym sezonem Odwyku. W tym odcinku świetny reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka "Matki Ćpunów".
Link 34min 27%

52. Odwyk - co będzie dalej?

10 lat temu
Ogłaszam, co postanowiłem odnośnie przyszłości Odwyku. Oprócz tego kilka ostatnich przemyśleń. I na koniec cytat - cytat, który sam z siebie jest argumentem na to, że warto nagrywać coś takiego jak Odwyk...
Link 13min 22%

51. Odwyk chwilowo nieczynny

10 lat temu
Zawieszam nagrywanie Odwyku. A to jest moja ostatnia sesja odwykowa - przynajmniej na pewien czas. Co ty na to? A może lepiej czytać niż słuchać? Posłuchaj odcinka i napisz co myślisz: w komentarzu lub mailem: martin,małpa,odwyk.com.
Link 58min 1 27%

50. Sobota czyli niedziela

10 lat temu
O tym, co to znaczy "dzień święty święcić" i o który właściwie dzień chodzi.
Link 43min 5 60%

49. Kult świętych

10 lat temu
Odcinek (teoretycznie) pięćdziesiąty na kontrowersyjny temat kultu świętych. O tym, co Biblia mówi o świętych, do czego zachęca, a do czego zniechęca. Czyli biblijny punkt widzenia, jak to zwykle na odwyku. Zapraszam do komentowania!
Link 33min 1 90%

48. Odcinek depresyjny

10 lat temu
W którym opowiadam o gojach szabatowych, streszczam historię zawodów Eliasza pod hasłem "który Bóg jest lepszy" oraz daję dobre rady jak pomagać przygnębionym, zdołowanym ludziom.
Link 51min 2 47%

47. Ewolucja: z kim nie warto rozmawiać

10 lat temu
Kolejny odcinek ewolucyjny. A w nim: małe podsumowanie noworoczne, później o tym z kim nie warto rozmawiać o ewolucji, następnie parę komentarzy i na koniec krótka lista argumentów przemawiających za kreacjonizmem, nie będących jedynie zaprzeczeniem ewolucjonizmu.
Link 66min 1 58%

46. O co chodzi w Bożym Narodzeniu

10 lat temu
Czyli o tym, skąd się wzięło, co w nich jest prawdą, a co nie, a na koniec o tym, co jest motywacją współczesnego człowieka i o co właściwie chodzi (a o co nie) w Bożym Narodzeniu.
Link 46min 1 37%

45. Bramy nieba płomienie piekła

10 lat temu
Tym razem odcinek wyjątkowy, bo z terenu. W niedzielę pojechałem do nieznanego kościoła na nieznany spektakl. Tytuł: "Bramy nieba płomienie piekła". Może w waszym mieście też kiedyś zagrają. A tak czy owak, odwiedzanie nieznanych kościołów nie jest ani straszne ani niebezpieczne.
Link 23min 4 53%

44. Ten Bóg to lubi rozdawać

10 lat temu
Najpierw opowieść okolicznościowa z życia Martina. A potem wszystko o proszeniu i dostawaniu, o zbiegach okoliczności i pewnych interesujących cechach charakteru Boga z Biblii. A także o tym czemu Odwykiem zawracam wam głowę, o tym czy jestem nawiedzonym fanatykiem i o tym dlaczego ludziom tak trudno brać coś za darmo.
Link 45min 3 61%

43. Koniec świata

10 lat temu
W odcinku 43 wszystko o końcu świata: Antychryst, Wielki Babilon, 666, Armagedon, jednym słowem: apokalipsa. Ponadto: o profesjonalizmie słów kilka, recenzja "Studium Życia" (w MP3), o brzytwie Ockhama.
Znów długi odcinek - godzinka z hakiem. No przepraszam, jestem jeszcze trochę chory i trudno się skupić...
Link 71min 2 62%

42. Horus, Mitra, Kryszna, Jezus - czy czymś się różnią?

10 lat temu
Zdecydowanie za długi odcinek: radzę pominąć. A dla wytrwałych mówię o co chodzi: ostatnio krąży po internecie film "Zeitgeist", w którym stawia się tezę, że chrześcijański Jezus jest niczym więcej niż kopią egipskiego Horusa. W tym odcinku moja opinia w tej kwestii. Trochę podobieństw, trochę różnic, i trochę za długo...
Link 52min 1 73%

41. Kreacjonizm: czy kreacjonizm jest niebezpieczny?

10 lat temu
O tym czy kreacjonizm jest zagrożeniem dla swobód obywatelskich, o tym czy w ogóle ma to jakieś znaczenie, o różnicy między teorią naukową i nienaukową i o tym w jakich okolicznościach wyskoczyłbyś przez okno. Odcinek mocno dygresyjny...
Link 40min 2 54%

40. Bierzmowanie

10 lat temu
O tym skąd się wzięło bierzmowanie, o tym czym jest, czym miało być i przede wszystkim o tym co jest w Biblii na ten temat.
Link 37min 51%

39. Mój idealny kościół

10 lat temu
O wspólnotach, grupkach, kościołach, o tym jak bym chciał, żeby było, o tym, że lepiej razem niż osobno i parę różnych dygresji. A na końcu o tym, że zlecam Bogu znalezienie mieszkania i ciekawe co z tego wyjdzie.
Link 46min 4 57%

38. Chrzest

10 lat temu
O kropieniu, zanurzaniu, grzechu pierworodnym i wszystkim, co się wiąże z chrztem. A głównie o tym, czym jest chrzest w Biblii.
Link 45min 1 69%

37. Ewolucja: przodkowie człowieka

10 lat temu
O tym, kto był przodkiem człowieka, co mówią skamieniałości, ile ich jest i co z tego wynika. A wcześniej o tym, że Rada Europy zna się na nauce lepiej od naukowców i o tym, jaką oszałamiającą wiedzę mają panie katechetki.
Link 40min 1 69%

36. Odcinek demoniczny

10 lat temu
Uwaga! Strasznie długi odcinek, trwa ponad godzinę!

Jak ktoś nie lubi słuchać o demonach, świecie duchowym, rzeczach ponadnaturalnych i nie lubi cytatów z Biblii, to odradzam słuchanie, bo w tym odcinku jest tego pełno.
A tak z innej beczki: może ktoś inny przejmie ode mnie Odwyk(.com), bo ja się zmęczyłem, robię za długie odcinki i zaczynam przynudzać... Czekam na chętnych.
Link 74min 2 95%

35. Miłość jest jak seks

10 lat temu
Ten odcinek to taki odwyk od dysput nad znaczeniami słów. Będzie o miłości. Jak zwykle z punktu widzenia Biblii i jak zwykle z punktu widzenia mojego osobistego. A o miłości z punktu widzenia twojego, przeczytamy w komentarzach, które zostawisz, mam nadzieję. Napisz, co myślisz: www.odwyk.com
Link 25min 7 74%

34. Sakramencko dobry odcinek

10 lat temu
Czyli dziś: komentarz do komentarza o mnie na konserwatywnym forum, o zasadzie "sukcesji apostolskiej" w Kościele oraz o sakramentach i o kapłanach. Oczywiście z punktu widzenia Biblii. Wiem, bardzo życiowe problemy... Ale kto wie, może komuś się przyda? Jestem ciekaw komentarzy. I oczywiście, zachęcam do bluzgów. To znaczy, chciałem powiedzieć: do konstruktywnej krytyki...
Link 2 85%

33. Odcinek alkoholowy

11 lat temu
O tym czy picie i palenie jest grzechem. A dokładniej o tym, co na ten temat mówi Biblia. Zapraszam do komentowania pod odcinkiem!
Link 2 60%

32. Żona Jezusa

11 lat temu
Będzie o Teorii Zamkniętych Drzwi i odpowiedzi na komentarze do ostatniego odcinka, czyli: o tym jak 2+2=4 wyewoluowało w 2+2=5 w odpowiednio długim czasie, o przemilczanej żonie Jezusa, o tym ile było ewangelii i o ocenie z religii na świadectwie.
Link 43min 95%

31. Ewolucja: Podejście naukowe czy wiara?

11 lat temu
Ostatni odcinek przed podróżą, a w nim o tym, czy ewolucja to teoria naukowa czy wcale nie. Oprócz tego kilka słów o mojej podróży i o SLOT Art Festival, na który się wybieram i gdzie można mnie będzie spotkać osobiście. Szukajcie namiotu z piracką flagą! A tu jest graficzna ilustracja do audycji.
Link 21min 1 59%

30. Jak wybrać kościół?

11 lat temu
Wywiad z redaktorem naczelnym serwisu Korespondent.pl. Oprócz tego informuję, że jadę w podróż! Przez miesiąc mnie nie będzie. Szczegóły i relacja z podróży na stronie http://Trip.CompletelyUnprofessional.com.
Link 1 57%

29. ... a mógł zabić!

11 lat temu
Odcinek dość wyjątkowy. Relacja z tego, co mi się przydarzyło w niedzielę i jakie z tego wyciągnąłem wnioski. O bezpieczeństwie, o kontroli, o tym, czy sh*t happens i o tym, czy Bóg to taki Lenin w niebiosach.
Link 2 45%

28. Biblia - FAQ!

11 lat temu
O apostołach, o braciach Jezusa, o UFO, o alkoholu, o wniebowstąpieniu, o wielożeństwie, o masturbacji, defekacji, homoseksualizmie i wielu innych rzeczach w Biblii. Czyli po prostu: Biblijne FAQ - pytania i odpowiedzi.
Link 3 101%

27. Przewodnik po kościołach

11 lat temu
W odcinku 27 omawiam kościoły, z którymi można się zetknąć w Polsce. Jeżeli nie wiesz co jest sektą, a co kościołem, jeżeli nie rozróżniasz Adwentystów od Świadków Jehowy, jeżeli nie wiesz do jakiego kościoła chodzi Chuck Norris - to ten odcinek jest dla ciebie.
Link 5 76%

26. Ewolucja: prawdopodobieństwo

11 lat temu
W odcinku 26 znów coś o ewolucji. Tym razem z punktu widzenia rachunku prawdopodobieństwa. Na ile prawdopodobne jest, że powstaliśmy przypadkiem? Posłuchaj i skomentuj!
Link 2 60%

25. Aborcja

11 lat temu
Skoro słuchacze sami już zaczęli dyskutować na ten temat, przyszedł czas żebym też coś o tym powiedział. Odcinek o aborcji - trochę z punktu widzenia Biblii, trochę z życia, ale głównie z myślenia. Może trochę inne podejście do tematu niż zwykle się słyszy. Zapraszam do posłuchania i dyskusji w komentarzach!
Link 8 90%

24. Potop

11 lat temu
Legendy o potopie wśród ludów świata.
Link 2 69%

23. Opowieść o dziadku

11 lat temu
Ostatnio było dużo teorii, to teraz trochę z życia. Opowieść o dziadku.
Link 1 53%

22. Historia świata według Biblii

11 lat temu
Chronologiczne streszczenie tego, co się działo według Biblii. Może trochę za długi odcinek, ale może się przyda tym, którzy nie czytali całej Biblii. Dobrze mieć ogólny obraz na całość historii według Biblii, zanim się przeczyta szczegółowo.
Link 38min 5 87%

21. Broń, przemoc i chrześcijanin

11 lat temu
O broni, o masakrze na uniwersytecie w Virginii, o Biblii, o tym kiedy uczeń Jezusa powinien stosować przemoc, o tym po co komu broń oraz inne moje myśli krążące wokół (bardzo świeżego) tematu.
Link 30min 4 61%

20. Po co nam te święta?

11 lat temu
O świętach, o policjantach na przystanku, o tym czy kościół dla wierzącego jak Polska dla Polaków, czy odwrotnie, o tym co by musiało się stać, żebym skakał na jednej nodze 3 razy dziennie do końca życia i o tym, że ludzie z jakiegoś dziwnego powodu nie chcą za darmo i po znajomości.
Link 27min 3 55%

19. Zawiść, zazdrość i depresja

11 lat temu
O tym, że porównujemy się z innymi, wyciągamy (pochopne) wnioski i co z tego wynika. O tym, że porównywać się będziemy, bo to naturalne, i że zawsze będą lepsi, zawsze będą gorsi, no i właściwie co z tego?
Link 30min 4 79%

18. Chwaściory

11 lat temu
Odcinek o tym, że odwyk jest wybitnie potrzebny, a kiedy chwasty się rozrosną trzeba zacząć je wyrywać.
Link 18min 56%

17. Dziesięć przykazań

11 lat temu
W odcinku 17stym przestawiam: dziesięć przykazań - pełna wersja. Czytać dosłownie - na własną odpowiedzialność.
Link 21min 16 106%

16. Czy Jezus chodziłby do kościoła?

11 lat temu
O tym czy Jezus chodziłby do kościoła, do jakiego, i ogólnie o tym, po co się chodzi do kościoła.
Link 34min 4 111%

15. O dawaniu i braniu

11 lat temu
Odcinek 15, a w nim o tym, czy należy dawać, obdarowywać i darzyć, komu i kiedy, na co, po co, jak dużo i jak często. Oprócz tego dobre rady. Na przykład jak nie robić z człowieka ofiary losu.
Link 43min 1 62%

14. Ewolucja: mutacje

11 lat temu
Po ponad 40 dniach przerwy w końcu Odwyk ruszył dalej! Dziś znów o ewolucji - o tym dlaczego nie wierzę, że przez mutacje cokolwiek mogło wyewoluować. Zapraszam do komentowania odcinka na stronie www.odwyk.com.
Link 33min 1 71%

13. Zmiany, przypadek i śmierć

11 lat temu
O tym, że wszystko się zmienia, o tym ile jest w życiu przypadku i o tym, jak łatwo jest umrzeć. Oprócz tego dwie moje piosenki (z góry przepraszam - jakość jest marna).
Link 32min 5 82%

12. Dolina Suchych Kości

11 lat temu
W odcinku 12 będzie: o dwóch rodzajach chrześcijan, o tym jak pierwszy ogień gaśnie oraz o dolinie suchych kości.
Link 22min 5 81%

11. Bóg, Biblia i pieniądze

11 lat temu
Z okazji osiągnięcia dna finansowego dziś podcast na temat pieniędzy. Oczywiście w kontekście Boga, Biblii i całej reszty.
Link 29min 2 82%

10. Ewolucja: i z czego tu się śmiać?

11 lat temu
Odcinek dziesiąty o ewolucji. Będzie o tym, jak to Giertych mówił o kreacjoniźmie i wszystkim zrobiło się wesoło, a następnie podam zwięzłą listę głównych zarzutów wobec teorii ewolucji, coby pokazać, że nic nie jest tak oczywiste, jak to się pokazuje.
Link 29min 1 113%

9. Na smutną pogodę

11 lat temu
W odcinku dziewiątym czytam wiersz. Taka poezja odwykowa, żeby zdystansować się trochę od pędu codziennego życia. I żeby nabrać pogody wewnętrznej, skoro zewnętrzna nie dopisała.
Link 9min 1 87%

8. Bóg od poniedziałku do piątku

11 lat temu
O debacie telewizyjnej na temat ewangelii Judasza, o przepaści pomiędzy wiedzą o Bogu, a znaniem Boga, o ładowaniu akumulatorów, o tym, czy dziedziną działania Boga jest tylko psychologia i wypełnianie pustki w życiu. O tym, czy Bóg może być częścią życia od poniedziałku do piątku, czy jest tylko psychologicznym Bogiem niedzielnym.
Link 20min 2 89%

7. Ewolucja: datowanie

11 lat temu
W odcinku 7 mówię o tym, jak się mierzy wiek skamieniałości i innych rzeczy, skąd się wzięły te miliony lat i na ile są wiarygodne. W komentarzu na stronie podaję źródła do bardziej szczegółowych materiałów.
Link 34min 12 137%

6. Jezus z Zielonego Wzgórza

11 lat temu
Odcinek szósty, dygresyjny i burzliwy. Mówię w nim, co myślę na temat przedstawiania Jezusa w pewien specyficzny sposób...
Link 18min 3 102%

5. Co to jest chrześcijanin?

11 lat temu
Znów mało udany odcinek - jakoś nie czułem się dziś najlepiej. Zacząłem o tym co znaczy słowo chrześcijanin, a potem myśli pobiegły luźno w dal, niestety. Eh, za tydzień będzie lepiej (miejmy nadzieję).
Link 21min 1 106%

4. Ewolucja: jak pogodzić Boga z ewolucją?

12 lat temu
Czy można wierzyć jednocześnie w Boga i w teorię ewolucji? Oczywiście, że można. Ale pytanie czy można pogodzić Biblię z teorią ewolucji? Na to właśnie pytanie odpowiadam w pierwszym odcinku z cyklu "Ewolucja".
Link 28min 4 159%

3. Odwyk - początek

12 lat temu
Nieszczególnie udany odcinek: miejscami mówię za szybko i za nerwowo, niespójnie, nielogicznie i mało sensownie - ale jednak jest - początek odwyku. Teraz będzie już tylko lepiej! Zapraszam za tydzień!
Link 18min 91%

2. Bóg nie dla poezji policzył moje włosy

12 lat temu
Mirosław Kulec opowiada o swoim życiu. Bez obaw, to nie autobiografia, jakby to było nudne, to bym nie puszczał. :-) Całość nagrania można znaleźć tutaj.
Link 27min 8 188%

1. Wstępniak

12 lat temu
Po miesiącach przygotowań Odwyk w końcu rusza! Odcinek pierwszy, w którym wyjaśniam o czym ten podcast będzie.
Link 18min 6 153%