Co miał Jezus przeciwko Żydom

6 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
16 sek

Za co Jezus krytykował Żydów?

Dyskusja

Maciej
6 lat temu

Hej Martin. Chyba nie bylo sie co obawiac o zalew antysemityzmu..po 4 dniach ani sztuki antysemity..to ja sprobuje ;)
Co do tresci odcinka - ogolnie chyba byles dosc laskawy ale w wielu spostrzezeniach celny. Co do trzeciego z wymienionych punktow - Jezus chyba nie krytykowal faryzeuszy o przestrzeganie prawa Boskiego? Tu jest dosc dosadny fragment ew. Marka:
"Ten lud czci Mnie wargami,
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
7 Ale czci Mnie na próżno,
ucząc zasad podanych przez ludzi"
Pozatym dzieki za ten odcinek i dobrze wiedziec, ze zaciagasz czasem tematy z publiki :D pozdro

Martin
6 lat temu

Hehe, faktycznie, cisza tu że aż boli w uszach.

Lukszmar
6 lat temu

Jak, dla mnie to najważniejsze z tego wszystkiego jest przypomnienie, że Jezus krytykował ludzi za szukanie poważania u innych ludzi, itp. Czyli za bardzo chcemy się podobać innym i za dużo o tym myślimy. Poza tym, oczywiście bardzo ważna jest krytyka za brak wiary i konsekwencji w działaniu...

Kamilowski
6 lat temu

Świetny odcinek Martin. Ubrałeś w delikatne słowa to co wytacza się ze mnie, podczas wyrzutu adrenaliny, gdy mi się pięści zaciskają jak widzę i słyszę, prawicowych katolików "patriotów". Walczę ze swoim odruchem ale mnie krew zalewa jak sobie uświadamiam jak zmanipulowanym społeczeństwem jesteśmy i w co brniemy.
Wczoraj wróciłem z pracy późną nocą. Nie chciało mi się spać. "Odmóżdżałem" się przed tv(oglądam 1 na miesiąc). Trafiłem na jakiś dokument z niejakim biskupem Depo(Częstochowa). Gość powiedział, że Maria królowa polski jest dla każdego Polaka - podkreślił to wielokrotnie - prawdziwą matką bo wspierała nas zawsze w trudnych czasach i dzięki niej przetrwał nasz patriotyzm. Kurde ja się nie poczuwam. Czemu inteligentna osoba wierzy w takie brednie. O co tu kurde chodzi.
Pozdro
KamilowskiZŁY

Martin
6 lat temu

Eh.
O tym wsparciu królowej to mnie korci, żeby zrobić odcinek. Bo ten mit narodowy tak się rozchodzi z rzeczywistością, że jak ktoś z dystansu spojrzy to naprawdę trudno nie czuć irytacji.

Z drugiej strony nie chcę odwracać uwagi od ważniejszych tematów. Ale z trzeciej dla wielu ludzi ten temat jest ważny. Nie powinien być. Ale jest.

Paheu
6 lat temu

Ciekawe co miał Bóg do Polaków przed drugą wojną światową...

Martin
6 lat temu

A to mało tego było?
Powszechny antysemityzm choćby. O bałwochwalstwie to nawet nie wspominam. Według Biblii obie te rzeczy Boga mocno drażnią.

GrubeJajcaRumcajsa
6 lat temu

-Antysemityzm
-Bałwochwalstwo
-Agresja wobec Litwy (bunt Żeligowskiego) , Czechosłowacji (zajęcie Zaolzia w 1938)
-Zdrada Ukrainy (Traktat Ryski)
-Prześladowanie chłopów i mniejszości narodowych
-Polski nacjonalizm
Jeszcze pewnie by się dużo tego znalazło.

Paheu
6 lat temu

Dzięki za szybką odpowiedź. Od kiedy przeczytałem Biblię, poznałem dzieje Izraela i przyjąłem, że to Bóg kieruje losem narodów i je sądzi, całkiem inaczej patrzę na losy świata.

A co sądzicie o tym, że dany naród ma taką władzę na jaką zasługuje?

GrubeJajcaRumcajsa
6 lat temu

Jak tak patrzę na Polaków, Rosjan, ale i Niemców lub Francuzów to myślę, że to jak najbardziej prawda. Mógłbym na przykładzie Polski uzasadnić to twierdzenie, ale nie chcę wyjść na polonofoba, więc sobie daruję :).

Poza tym dzisiejszy system polityczny większości krajów determinuje taki stan rzeczy. W demokracji nie wygrywa ten kto ma najlepsze postulaty, tylko ten, którego postulaty podobają się masom. Im lud głupszy, bardziej butny tym głupszą i bardziej butną władzę będzie wybierał.

Tak sprostuję jeszcze, że NIE jestem zwolennikiem dyktatury, żeby kto nader daleko idących wniosków nie wyciągnął z mojej wypowiedzi :).

"Od kiedy przeczytałem Biblię, poznałem dzieje Izraela i przyjąłem, że to Bóg kieruje losem narodów i je sądzi, całkiem inaczej patrzę na losy świata."
Zgodzę się, odkąd się tak prawdziwie nawróciłem przyznam szczerzę, że również w dziejach ludzkości widzę jakiś ukryty plan, czasami okrutny i surowy, ale mimo wszystko zawsze wychodzący na prostą. Zupełnie inaczej patrzę na słynnego akwarelistę z wąsikiem dzisiaj, gdy mam dużo większą wiedzę i historyczną i teologiczną, niż kiedyś.

Paheu
6 lat temu

A jakie bałwochwalstwo konkretnie mieliście na myśli w poprzednim komentarzu?

Martin
6 lat temu

Jak to jakie? No a jakie są w Polsce? Oddawanie ludziom czci należnej Bogu. Zobacz ile kapliczek jest w Polsce. I kto jest tam w tych kapliczkach, Bóg?

Paheu
6 lat temu

Ok, to jasne. Myślałem, że coś szczególnego rozwinęło się w tamtym okresie.
A złoty wiek w Polsce czego był efektem? Wtedy też katolicyzm dominował.

Mateusz
6 lat temu

W samej Europie były i są zarówno rozwinięte, ogarnięte i bogate kraje tradycyjnie katolickie (Austria), jak i zapuszczone kraje protestanckie o tragicznej historii (Łotwa). Katolicka, a potem ateistyczna Francja była potęgą w czasach, kiedy w protestanckiej Szwecji bieda aż piszczała. Protestanckie Czechy w 1620 roku przegrały bitwę na Białej Górze z katolikami, przez co w pień wyrżnięto im całą elitę narodu. Bywa też w drugą stronę (obecna Norwegia vs Polska). Zależy jak sobie dobierzesz przykłady.

Tak naprawdę pomyślność kraju zależy od masy czynników typu położenie, gospodarka, ustrój polityczny, zwykłe szczęście. Czasem wyznanie też ma wpływ, bo np. przyjąłeś wiarę sąsiada i dzięki temu cię nie najechał w epoce wojen religijnych.

Ale to czy ktoś się modli do obrazu czy akurat nie, to szczerze mówiąc nie zauważyłem żeby miało wpływ na cokolwiek.

Martin
6 lat temu

Na pewno nie ma wpływu na cokolwiek tekst na etykiecie.
Nie chodzi o to jak się kto nazywa, tylko jak kto postępuje.

Maciej
6 lat temu

Ja sie tak zastanawiam o jakim tu antysemityźmie jest mowa (w komentarzach)? Sam go w swoim otoczeniu nie widze, a i w życiu politycznym dostrzegam raczej dość powszechną postawę uniżoności wobec środowisk żydowskich. Chyba, że przyjmujecie ogólnie przyjętą definicję, o której mowi np. S. Michalkiewicz - że antysemityzmem nazywa sie obecnie spostrzegawczość...

gerald1972
6 lat temu

Może masz niewielkie otoczenie Macieju?

Lukszmar
6 lat temu

Dlaczego Bóg miałby karać wszystkich polaków czy inne narody... To serio pytanie... Ludzie wy chyba nie zdajecie sobie sprawy ile skurwysyństwa przez całe życie każdy z nas narobił... Z kolei przez całe stulecia mogło się tego nazbierać, że hoho. I nie chodzi tutaj tylko o bałwochwalstwo same. Bóg na serio traktuje każdy grzech nawet najmniejszy. To, że naśmiewacie się chamsko z sąsiada, że kogoś pobiliście, że coś komuś nie oddaliście chociaż się domagał, że komuś nogę podłożyliście, itp itd. Patrząc przez pryzmat tego i całej historii ludzkości to ja bym raczej zadał pytanie takie - dlaczego Bóg jeszcze tego wszystkiego nie zakończył... Dlaczego nie wybił nas wszystkich co do jednego...

Na szczęście Bóg jest też miłosierny i widzi też, że oprócz całego skurwysyństwa które robimy też jest w nas sporo dobra, staramy się (a przynajmniej część z nas), a sam świat w którym żyjemy nie jest idealny (prawdopodobnie bardzo daleki od tego co było na początku historii ludzkości). No i przy okazji po potopie, Bóg obiecał Neomu, że nie będzie już nigdy takiej wielkiej katastrofy gdzie prawie wszyscy ludzie zginą (nie licząc apokalipsy która będzie już definitywnym końcem tego świata).

Maciej
6 lat temu

"Może masz niewielkie otoczenie Macieju?"

No @gerald1972 - respekt - miażdżący argument..
Ale załóżmy roboczo, że moje otoczenie nie jest niewielkie..

gerald1972
6 lat temu

No, załóżmy. Jest niewielkie

Maciej
6 lat temu

gERALT - JESTEE

GrubeJajcaRumcajsa
6 lat temu

Macieju, czytaj ze zrozumieniem. Mówiąc o antysemityzmie pisałem o czasach II RP, kiedy ten był na porządku dziennym. Przykłady? Bardzo proszę, w latach 30. wprowadzano na polskich uczelniach getta ławkowe, dochodziło do pogromów antyżydowskich jak Pogrom w Wilnie w 1919 roku, albo Masakra w Pińsku, powstawały organizacje antyżydowskie, słynne hasło: "Żydzi na Madagaskar" też spopularyzowało się w II RP.

Maciej
6 lat temu

GrubeJajcaRumcajsa - piszesz o zajsciach z czasów wojny polsko-bolszewickiej, w której żydzi stanęli po stronie bolszewików (1919). Nie jest chyba zaskoczeniem, że podczas wojny strony nawzajem się wyniszczają? Nie zrozum mnie źle - nikogo tu nie próbuje usprawiedliwiać. Niemniej czasy te są tak odległe, że nie jesteśmy w stanie z całą pewnością powiedzieć co i dlaczego sie wydarzyło..
W czasie II wojny wyszło jaka ta Polska jest antysemicka - nie było drugiego takiego kraju, w którym tak powszechnie ratowano żydów przed hitlerowcami ryzykując życiem swoim i swojej rodziny. Co więcej - polskie państwo podziemne wydawało i wykonywało wyroki śmierci na szmalcownikach. Te fakty są najlepszym obrazem tzw. 'polskiego antysemityzmu' II RP.

Mateusz
6 lat temu

Ilu konkretnie tych Żydów stanęło po stronie bolszewików? Wszyscy?

A czy antypolonizm też jest ok, bo Polacy - Feliks Dzierżyński i jego Polrewkom- stanęli po stronie bolszewików?

A raport Morgenthaua o masakrach dokonanych na Żydach w 1918-1919 czytałeś?

A Żydów powszechnie ratowano też np. w Danii, gdzie dzięki sprytowi i ogromnej skuteczności uratowano ich ponad 90%. Także nie ma co robić z siebie mesjasza narodów.

Nie polecam słuchać nieuków i rasistów pokroju Michalkiewicza.

Martin
6 lat temu

No dobrze by było zachować jakiś trzeźwy obraz tych Polaków, bo to prawda, że w Yad Vashem faktycznie długa ściana polskich nazwisk, ale i prawda, że taki pogrom kielecki to się jednak skądś wziął. Za dużo jest źródeł, z których wyraźnie widać obromną skalę i powszechność antysemityzmu w Polsce, żeby było się nad czym zastanawiać. Można sobie zadawać pytania dlaczego i to jest zawsze bardzo dobre pytanie.

Ale mimo to żadnych obraźliwych ataków personalnych z nazwiska tutaj nie chcę, zwłaszcza wobec ludzi, którzy nie mogą odpowiedzieć. A gdyby mogli, to też nie chcę.

Można było powiedzieć swoje zdanie, Mateusz, bez ostatniego zdania. Bo nazywanie 70-letniego profesora, prawnika, dziennikarza, wykładowcę i publicystę nieukiem najbardziej dyskredytuje tego, kto go w taki sposób ocenia. Zwłaszcza kiedy sam wpisu w wikipedii nie ma i tak dalej.

Krótko mówiąc, bez ad personam tutaj.

Po tematach jeździjmy, panowie, nie po ludziach.

Mateusz
6 lat temu

Mi tam szczerze mówiąc ani tytuły, ani wiek nie imponują, tylko wiedza. A u Michalkiewicza widziałem takie bzdury odnośnie historii, że głowa siada.

Profesorem nie jest.

Ale skoro sobie nie życzysz, to przepraszam za nieuka. Rasisty nie odwołuję.

Maciej
6 lat temu

Ciekawe - możesz przytoczyć jedną z takich bzdur?

Mateusz
6 lat temu

W zasadzie jak wpiszesz w Google "michalkiewicz żydzi", to znajdziesz całe stosy teorii spiskowych. Ale jak chcesz konkretny przykład, to proszę. Weźmy na warsztat pierwszy lepszy tekst z bloga.

www.michalkiewicz.pl

Parę co lepszych bzdurek:
- Żydzi wywołują rewolucje komunistyczne w celu przejęcia władzy nad światem,
- Na Zachodzie trwa teraz rewolucja komunistyczna (czy on w ogóle wie co to jest komunizm?),
- wg redaktora, komunizm w Polsce instalowali przede wszystkim Żydzi"przy pomocy sowieckich bagnetów", a nie jak mógłby ktoś przeczytać w podręczniku, Związek Radziecki przy pomocy kolaborantów wśród Polaków i ocalałych Żydów.

Plus parę innych kwiatków mniejszej wagi.

On ma jakąś swoją wizję historii, w której Żydzi odpowiadają za całe zło i tak sterują światem, żeby w końcu przejąć władzę w wyniku globalnej rewolucji.

Jak dla mnie to nie jest kwestia innych poglądów, tylko zwykłego zaślepienia i antysemityzmu.

Martin
6 lat temu

No Michalkiewicz fajnie gada i wiele ma zalet, ale na punkcie Żydów ma jakąś dziwaczną obsesję. Jak zaczyna się temat o Żydach, to jego wnioski biegną tak daleko, że nawet Korwin zostaje z tyłu.

Dobra, ale przestańmy gadać o Stanisławie, tylko temat, temat jakiś. Please.

Maciej
6 lat temu

Ja się z Wami nie zgadzam Mateuszu i Martinie - może i wnioski Stanisława idą daleko, ale to jeszcze stanowczo za mało aby wyzywać go od rasistów czy ludzi opentanych obsesją. Zarzucanie mu natomiast nieznajomości terminu komunizm to wybacz, ale świadczy tylko o Tobie Mateuszu.
Ale skoro Martin ucinasz ten wątek to może zapytam czy ktoś tutaj miał okazję posłuchać Waldemara Chrostowskiego? Zwłaszcza w tematach historii Narodu Bożego Wybrania? Wiem wiem - to ksiądz i pewnie juz z tego tytułu u wielu bedzie skreślony, ale jemu nieznajomości świata żydowskiego zarzucić nie można - napewno warto posłuchać.

Martin
6 lat temu

Co to jest "świat żydowski"?

Maciej
6 lat temu

Izrael diaspora żydowska żydzi zasymilowani. Generalnie wyznawcy Judaizmu.

Martin
6 lat temu

No ja znam trochę takich, ale nigdy nie zauważyłem, żeby mieli jakiś "świat". To bardzo różni ludzie byli.

A myślisz, że można mówić, że jest gdzieś "świat katolików" i że ktoś ten świat zna? Nie boisz się, że za daleko idzie taka generalizacja?

Mateusz
6 lat temu

"Daleko idące wnioski" oskarżające Żydów o wywoływanie zła na świecie i spiski w celu przejęcia władzy, to jest właśnie definicja antysemityzmu, który jest formą rasizmu. To nie jest wyzwisko, tak się po prostu ten pogląd nazywa.

Chcesz zobaczyć rewolucję komunistyczną - poczytaj o październikowej, o chińskiej, albo o Komunie Paryskiej. Sam się przekonasz i łatwo zobaczysz różnice z obecną Europą :-P

A wiesz o tym, że większość Żydów nie wyznaje judaizmu jako religii, tylko przestrzega części zaleceń na zasadzie tradycji? Serio serio. Rozmawiałem, byłem w Izraelu, widziałem.

Maciej
6 lat temu

No widzisz Martin - Ty znasz trochę takich, ja osobiście nie znam, a chciałbym poznać, serio! Uważam, że jesteś bardzo cennym źródłem wiedzy w tym temacie (dlatego prosiłem Cię o ten oddinek;) ale byłbym żałosnym człowiekiem wyrabiając sobie zdanie tylko na podstawie Twojej czy Mateusza relacji. I nie możesz zaprzeczyć, że Twoja wiedza też nie jest pełna, pozbawiona luk. Ale to tej wiedzy nie dezawuuje. Nie mówię, że Waldemar Chrostowski, o którym wspomniałem, wie wszystko o wszystkich żydach i o każdym z osobna - absolutnie nie! Niemniej jego wiedza o lata świetlne wyprzedza moją i jak sądzę większości tzw. przeciętnych zjadaczy chleba.
Tak samo jestem otwarty na argumenty Wasze, pana Weisa, Stanisława Michalkiewicza, naczelnego rabina polski, Mateusza i wszystkich, którzy wogóle ten temat poruszają.

Skoro zaszliśmy juz w takie strony to jak myślicie - za co Jezus pochwaliłby/skrytykowałby Żydów DZISIAJ?

Maciej
6 lat temu

Martin: Apropos świata katolików - oczywiście, że jest coś takiego; na takiej samej zasadzie na jakiej istnieje świat islamski, świat protestancki, świat cherześcijański, buddyjski.. I jest mnóstwo ekspertów mniejszych i większych od świata katolickiego (Ty jesteś jednym z nich - Hubert juz nie za bardzo ;) Tylko ten świat widze na co dzień i już średnio mnie on interesuje..
Natomiast świat żydowski jest bardzo słabo znany - dlatego budzi taką ciekawość. Nie wiem natomiast dlaczego poruszenie tematu świata żydowskiego detonuje tak stanowcze, przepełnione agresją i emocjami reakcje. Łatwiej przejść przez pole minowe niż rzeczowo porozmawiać na temat żydów.

Martin
6 lat temu

Jeżeli jestem ekspertem od świata katolickiego, to posłuchaj mnie jako eksperta: nie ma czegoś takiego jak "świat katolicki". O wiele za mało jest wśród katolików cech wspólnych, żeby można mówić o świecie. Budowanie spójnych grup, których w rzeczywistości nie ma, prowadzi do absurdalnych wizji świata, bo zmusza do wyobrażania sobie, że ludzie są inni niż są naprawdę.

Ten problem nie ma nic wspólnego z Żydami. Można sobie zbudować grupę z dowolnych ludzi. Powiedzmy blondynów. Najpierw zakładamy, że istnieje świat blondynów, a następnie wyobrażamy sobie jak on tam od środka może wyglądać. Fakt, że nikt w takim świecie nie był, tylko dodatkowo nas nakręca, że to tajemnicze i podejrzane i na pewno mają jakieś mroczne sekrety i spiski.

Stoi za tym jakieś perwersyjne napawanie się strachem własnym i strachem innych, przyjemność poczucia się wspólnotą kosztem innych ludzi i inne paskudztwa, które w nas głęboko siedzą.

I ja jestem za tym, żeby tych paskudztw nie dokarmiać. Dokarmianie paskudztwa rodzi z czasem potwora.

I póki człowiek nie uświadomi sobie, że to jego wewnętrzne paskudztwa każą mu budować tajemnicze światy blondynów, to rozmowa nie będzie miała nic z rzeczowości.

Tyle.

Maciej
6 lat temu

Specjalnie użyłem słowa ŚWIAT ponieważ tak jak świat nie jest jednorodny (mamy państwa, kontynenty, morza, regiony, krainy i miliony innych kategorii) tak samo nie jest i świat żydowski(Judaizm biblijny, rabiniczny, świecki, talmudyczny, syjonistyczny, internacjonalistyczny, ortodoksyjny, Mesjański itd..)
I mówię o tym nie poto, zeby wszystkich żydów wrzucić do 1 wora i nadać im taką czy inną etykietę, tylko po to aby zapoczątkować dalsze niuansowanie co w dalej pozwoli mi lepiej te grupy poznać.
Mowisz, że nie można generalizować i że nie istnieje świat ten czy inny bo nie da sie wydzielić wspólnych cech. Nie przeszkadza to jednak kilku osobom w tej dyskusji wrzucić polaków do wspolnej kategorii 'antysemici przepbrzydli'. Ja się z Tobą zgadzam - tego typu niesprawiedliwe generalizowanie rodzi potwory i potwór zrodzony z oskarżania narodu polskiego o antysemityzm bedzie nie mniej straszny niz inne! Dla mnie osobiście bedzie o tyle gorszy, że jestem polakiem i ten potwór uderzy bezpośrednio we mnie.
Polacy juz mają bardzo złą opinie za granicą i niewiele jest prób zniuansowania tej opinii - postarajmy się chociaż na tym forum zerwać z takimi generalizacjami i spojrzeć realnie..

Martin
6 lat temu

Forum jest tu: www.nieprofesjonalisci.com
A tutaj piszemy generalnie komentarze do odcinka.

To co piszesz najbardziej przekonuje ludzi z zewnątrz, do uogólnienia, że Polacy są narodowcami i rasistami. Ja jestem właśnie z zewnątrz, mówię jak widzę. Mieszkańcy cywilizowanego świata nie rozmawiają już w taki sposób, do narodowości nie przywiązują takiej wagi jak za czasów obu wielkich wojen. Może nauczyli się czegoś, i dobrze. Obsesja na punkcie narodów trzyma się za to mocno na wschodzie Europy, a i też nie wszędzie.

Teraz robisz dokładnie przeciwną rzecz, którą chcesz osiągnąć.

Maciej
6 lat temu

Ludzie się dzielą i tworzą grupy czy tego chcemy czy nie. Obecnie podziały narodowe są nadal silne i nie zanosi się na zmiane w bliskiej perspektywie.
Nie wiem natomiast na czym miałaby polegać likwidacja tego podziału - czy powstała by z tego globalna idylla chrześcijańska czy moze bolszewia 2.0 (albo coś pomiędzy).
Oczywiście chciałbym z całego serca aby ludzie nawrócili się powszechnie i autentycznie poszli za Jezusem - świat stałby się miejscem przyjaznym człowiekowi. Ale nawet Jezus nie miał złudzeń co do tego. Jedno jasno wynika z historii - wielkie twory są z reguły mniej przyjazne człowiekowi niż małe.
Mówisz, że ludzie "zachodu" nie rozumują juz w kategoriach narodowych. Może to dlatego, że żyją w dostatku wynikającym z faktu, że całe państwa żyją z rabunku słabszych państw? Komu w takich warunkach chce sie wnikać w takie rzeczy? Ciekaw jestem co bedzie kiedy ten dostatek nagle się ulotni.. i okaże się, że pozostały całe rzesze nic nie potrafiących, myslacych roszczeniowo tłumów?
ps. dzieki za adres do forum - rozejrze się. Ogólnie myslałeś o jakims ustandaryzowaniu Swojego portalu albo chociaż o przewodniku co i gdzie?

Martin
6 lat temu

Myślałem.

Maciej
6 lat temu

Hej - mam jeszcze 1 pytanie (o ile jeszcze mnie nie znienawidziliście ;)
Czytałem gdzieś o Talmudzie - ponoć jest zapisem tradycji ustnej Starego Testamentu przekazywaną jeszcze od czasów Mojżesza. Czy w związku z tym chrześcijanie też powinni studiować Talmud? Co na ten temat sądzicie?

gerald1972
6 lat temu

A czemu ktoś miałby Cię znienawidzić Macieju?
Jeśli chodzi o Talmud najlepiej zapytać u źródła. Na forum Nieprofesjonalnych jest niejaki Eliahu, Żyd faryzeusz, jego najlepiej zapytać czym jest Talmud z pewnością odpowie, no tak myślę.
Czy chrześcijanie powinni studiować? A nie wiem czy powinni, ale z pewnością mogą, bo czemu nie?

P.S. Wybacz jeśli Cię zirytowałem dopytywaniem o otoczenie, ale wychodzę z założenia, że wszyscy mamy niewielkie otoczenie i np to, że w moim otoczeniu nie ma niewidomych nie znaczy, że ich nie ma w ogóle.
Antysemityzm jest.
Podobnie jak antysąsiadyzm czy antybliźnizm. Nie przepadamy za tymi, którzy w naszym wyobrażeniu mają więcej. A w wyobrażeniu wielu, Żydzi rządzą światem i stąd niechęć i nienawiść. Między innymi stąd.
Przyjmij przeprosiny od geralda i zapraszam na forum nieprofesjonalnych. Kliknij na gołębia a gołąb poprowadzi;)

Maciej
6 lat temu

Dzieki gerald:) Eliahu faktycznie dominuje na forum, wypytam go.. Nie mam żalu do Ciebie i innych. Mam poprostu wrażenie, że wypowiedzenie pewnych słów kluczowych od razu powoduje przydzielenie rozmówcy do pewnej kategorii, i że mnie wrzucono w kategorie "z nim nie gadać"...
Słucham Martina od dawna - otworzył mi oczy na wiele spraw - przede wszystkim na 'świat katolicyzmu' którego częścią byłem. Jednak słuchając Martina zacząłem się zastanawiać jak wyewoluował 'naród wybrany' po zakonczeniu Starego Testamentu. Próbując poruszyć ten temat poczułem się jak bym stanął po drugiej stronie jakiejś niepisanej barykady.
Większość życia nie zastanawiałem sie na temat Judaizmu i jego wyznawców(pewnie tak jak większość 'normalnych' ludzi). W zasadzie nie mogę powiedzieć, że znam kogoś wyznającego Judaizm. Niemniej żydzi na tym świecie istnieją i udawanie, że tak nie jest to najlepszy sposób na podsycanie wszelkich fobii i strachów. Wg mnie najlepszym sposobem aby te fobie uciszyć jest jawność - zrezygnowanie z tajemnicy. Uciszanie pytających, czy nazywanie ich antysemitami może sugerować, że strachy jednak nie są bezpodstawne..

gerald1972
6 lat temu

@Maciej
"Eliahu faktycznie dominuje na forum, wypytam go.."
Ekhm, a skąd taki wniosek, że dominuje?

I skąd ta ciekawość na temat akurat "narodu wybranego" ?

Maciej
6 lat temu

"skąd taki wniosek, że dominuje?"
Może słówko nie dość dobrze dobrane - to stąd, ze rzuciłem okiem ostatnio na forum nieprofesjonalnych i Eliahu przewijał się w niemal każdej dyskusji.

A skąd ciekawość?
Moj znajomy kiedyś powiedział mi coś w stylu - "Bóg obiecał Żydom, ze będą panować nad innymi narodami". Nie była to żadna forma obrażania, czy negowania roli Jezusa - poprostu stwierdzenie faktu dla niego oczywistego. Nie interesowały mnie wtedy zbytnio sprawy duchowe czy wiara jako taka, ale ździwiły mnie takie słowa w ustach chrześcijanina. Do dziś została mi ta ciekawość - czy te obietnice z Biblii są nadal aktualne? Czy naród wybrany przez Boga, po 2 tysiącach lat od ukrzyżowania Jezusa - dalej może z dumą tytuować się 'Narodem Wybranym', przeznaczonym do panowania nad innymi narodami? Czy obecnie Judaizm też stawia takie pytania i próbuje na nie odpowiedzieć?

Martin
6 lat temu

A ta obietnica to na pewno w Biblii? Bo ja tam takiej nie widziałem.

Widziałem co prawda obietnicę, że będą JAKIŚ CZAS panowali nad NIEKTÓRYMI narodami i to WARUNKOWO, ale nie widziałem nigdzie zapisu, że to jest ich przeznaczenie.

Jeżeli sobie przeszukacie treść Biblii szukając słów "panowanie" i "narody" to znajdziecie fragment, który faktycznie mówi o panowaniu nad wszystkimi, zawsze, bezwarunkowo i bezterminowo:

"Powierzono mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a jego królestwo nie ulegnie zagładzie".

Jeżeli ktoś ciekawy czy ten, kto ma panować, to naród wybrany czy może ktoś/coś innego to niech zerknie do Daniela 7:14

A jak ktoś jeszcze ma wątpliwości, to zacytuję Psalm 22:
"Do Pana należy królestwo, On panuje nad narodami. Tylko jemu oddawać będą cześć wszyscy możni ziemi, Padną przed nim na kolana wszyscy, którzy się w proch obracają, I nie mogą utrzymać się przy życiu".

Podkreślam słowo "tylko".

A skąd się wziął ten pogląd, że Żydzi uzurpują sobie prawo do panowania nad światem, to ja nie wiem. Na pewno nie z Biblii. Każdy powód dobry, żeby się bać, I guess.

Mateusz
6 lat temu

Tak Bogiem a prawdą, to jest też Iz 49:22-23, gdzie ewidentnie jest mowa o odbudowanym Izraelu, że " Twarzą do ziemi pokłon ci będą oddawać i lizać będą kurz z twoich nóg."

Tylko, że to nie pisali Żydzi, a ich przodkowie 2500 lat temu. Od tego czasu, jakby ktoś nie zauważył, świat się mocno zmienił i judaizm też.

Każde imperium się przez jakiś czas uważało za nadludzi. Tyle, że Izajasz tutaj fantazjuje o imperium, którego Izraelici już nigdy nie mieli okazji zbudować.

Może warto się zacząć bardziej bać np. USA albo Wielkiej Brytanii (oj tak, oni też mieli takie teksty! i nawet je zaczęli wprowadzać w życie!).

A obecnie to większość Żydów i tak traktuje to wszystko mocno symbolicznie i alegorycznie.

Martin
6 lat temu

To dalej nie jest mowa ani o tym, że to będzie "na wieki", ani że to wszystkie narody, ani nawet kiedy to będzie. Wiadomo tylko, że będzie jakiś złoty okres. Zresztą może nawet jest teraz, kto wie.

Ale przede wszystkim dalej ta sytuacja, którą Bóg opisuje, jest tylko i wyłącznie ze względu na Boga, a nie na zasługi tych ludzi. No chyba, że zasługą jest "pokładanie nadziei w Panu".

Nie ma w Biblii obrazu Narodu Wybranego, który jest dumny, zarozumiały i patrzy na wszystkich z góry, a Bóg im jeszcze za to obiecuje władzę nad światem.

Przeciwnie, są obietnice, że jeżeli będą mieli taką postawę to będą przez innych poniżani, prześladowani i będą pośmiewiskiem. I jak pokazała historia tak właśnie bywało i to dość często, więc coś mi się zdaje, że gdzie był dym tam musiał być i ogień.

Tak czy inaczej ten obraz panującego nad światem zarozumiałego Żyda to nie jest nic, co można wyciągnąć z Biblii.

gerald1972
6 lat temu

@Maciej
"Większość życia nie zastanawiałem sie na temat Judaizmu i jego wyznawców(pewnie tak jak większość 'normalnych' ludzi). W zasadzie nie mogę powiedzieć, że znam kogoś wyznającego Judaizm. Niemniej żydzi na tym świecie istnieją i udawanie, że tak nie jest to najlepszy sposób na podsycanie wszelkich fobii i strachów. Wg mnie najlepszym sposobem aby te fobie uciszyć jest jawność - zrezygnowanie z tajemnicy.

Czy obecnie Judaizm też stawia takie pytania i próbuje na nie odpowiedzieć?"

Żydzi są i najlepiej o to, co Ciebie nurtuje zapytaj Żyda . Po prostu.
Najlepszym sposobem na przezwyciężenie strachu jest pogadanie ze "strachem" i okaże się, że strach nie jest taki straszny, jak go malują.

Eliahu tutaj Ci nie odpowie, bo Martin zbanował go profilaktycznie czy prewencyjnie na Odwyku, ale na forum pisać może, póki mu się jeszcze chce.
Tak, że zapraszam do rozwiewania tajemnic i gaszenia fobii i strachu;)

Maciej
6 lat temu

Co do tych obietnic wobec Narodu Wybranego - też nie wiem dlaczego moj znajomy powiedział to co powiedział, ale jak sądzę, nie jest to pogląd odosobniony w różnych zborach protestanckich i mysle, że w pewnym stopniu także ogólnie wśród ludzi. Skąd mógł się wziąć? Być może chodzi o klątwę rzuconą przez Noego na Kananna i jego potomków i błogosławieństwo dane Semowi (ks. Rodzaju 9,25-27).
Niemniej moje fobie czy strachy, nawet gdyby były realne, nie mają tu nic do rzeczy. Mi chodzi o prosty fakt, że walka z antysemityzmem nie powinna polegać na obrzucaniu wyzwiskami każdego, kto wypowie jakieś słowo klucz, tylko na kulturalnej dyskusji - tłumaczeniu. Dla mnie ktoś, kto z góry wali w każdego podejrzanego 'cholerny antysemita' nie rózni sie zbytnio od prostaka walącego co 2 zdanie 'cholerni Żydzi'.

gerald1972
6 lat temu

Może od słów przejdźmy do czynów.
Czwarty raz Cię zapraszam do pogadania z Żydem.
Gadałeś Macieju?

Maciej
6 lat temu

Jeszcze nie - narazie gadam z Wami ;) Ale spokojnie - na forum też sie zaloguje..

gerald1972
6 lat temu

Bo wiesz...
Nie jesteśmy Żydami.
To tak jak walić dowcipy o Polakach w USA. Tylko, że ci je powtarzają, którzy o Polakach nie mają pojęcia.
Tak, że pogadać se można
Tylko po co?
Ja daję Ci odskocznię. Jeśli chcesz czegoś dowiedzieć się o Żydach, pogadaj z Żydem.
Ja znam jednego Żyda. Na jakiej podstawie chcesz ode mnie dowiedzieć się o Żydach skoro znam jednego?
Poznasz, zweryfikuj i daj znać. Temat ciekawy i wododojny

Mariusz Mariu
6 lat temu

Film nie działa, przeglądarka nie może go znaleźć na serwerze

Kaziq
6 lat temu

Odwyk ma awarię. Na głównej stronie jest informacja: www.odwyk.com

Mariusz Mariu
6 lat temu

"Pan Jezus i Matka Boska nie byli żydami......"
youtu.be
Szczyt ignorancji i megalomani

Co jeszcze?