Odwyk jest potrzebny!

Tak uważają ci, którzy go wspierają od 15 lat. Tak uważają patroni, którzy wspierają co miesiąc. Tak uważają ci, którzy pomagają w pracy. I ja też tak uważam.

Jeżeli też ci się tak wydaje, jeżeli program pomógł w czymkolwiek tobie albo innym i jeśli chcesz się przyczynić do pomagania, a nie masz czasu na dodatkową pracę, zostań sponsorem Odwyku!

Bo chciałbym, żeby wszystko, co jest tu publikowane było dostępne za darmo. Ale darmowych rzeczy nie ma. Wszystko kosztuje: kosztuje domena, kosztuje serwer, transfer (a w przypadku plików multimedianych jest spory), sprzęt do nagrywania, oprogramowanie.

Ale najwięcej kosztuję ja i mój czas. Czas i praca. Największy koszt to bezpieczeństwo i pewność, że odcinki będą zawsze działać, że nowy pojawi się kiedy trzeba i że każdy błąd będzie naprawiony natychmiast. Odwyk, żeby dobrze działać, wymaga tego wszystkiego.

Mogę to sfinansować sam - i tak zresztą robiłem od początku. Jestem programistą, mogę łatwo na siebie zarobić. Ale wtedy mój czas i praca będą wykorzystywane gdzie indziej i na co innego. Wtedy czasu i energii zostanie niewiele. Na pewno za mało, żeby cokolwiek się rozwijało.

Krótko mówiąc, Odwyku nie da się prowadzić bez finansowania. Właśnie dlatego, że jest za darmo. Koniec, kropka, trudno, pech.

Co ciekawe, przez ponad dwanaście lat istnienia Odwyk nie był nigdy sponsorowany przez żaden kościół ani organizację religijną. Nie, żebym jakoś bardzo nie chciał. Po prostu nigdy nikt się nie zgłosił.

Dziwne, nie? Wydawać by się mogło, że to kościołom i organizacjom chrześcijańskim powinno najbardziej zależeć na tym, żeby ludzi zachęcać do czytania Biblii i samodzielnego myślenia. Żeby być bliżej zwykłego człowieka i mieć z nim lepszy kontakt.

Cóż, możliwe, że mają ważniejsze wydatki niż wspieranie Odwyku. Miejmy nadzieję.

Odwyk utrzymują więc przy życiu po prostu ludzie. Jest w tym coś fajnego, coś, co pasuje do tej inicjatywy. Bo taki jest właśnie ten program: ludzki. Więc finansowany jest też po ludzku.

Jeżeli ci się tu podoba, rzuć czasem parę złotych "na tacę". Bo jak taka rozgłośnia zbankrutuje, to co nam zostanie do słuchania? Radio Maryja?... Prymas Polski?... Proboszcz w kościele?... Tele-ewangelista?...

Jest kilka możliwoścci:

 • Systemem płatności internetowych (wygodnie)
 • Ręczny przelew na konto w złotówkach, euro albo funtach
 • PayPal (najdrożej)
 • Waluty elektroniczne (najlepiej)
 • Stałym comiesięcznym wsparciem: żeby ludzie byli szczęśliwi.

Wybierz co ci pasuje.

To raczej nudne, ale jeżeli kogoś interesują takie rzeczy, to żadna tajemnica.

Od strony formalno-prawnej Odwyk działa w sposób dziwny, nietypowy i skomplikowany.

Odwyk.com jest formalnie własnością brytyjskiej spółki Liberty Media Limited (dane na dole strony). Pliki z treściami znajdują się z kolei na serwerach w Niemczech, Holandii i USA. Ja jestem jedynym właścicielem i dyrektorem brytyjskiej spółki, jestem obywatelem polskim a mieszkam w Hiszpanii. Stwarza to ciekawą sytuację prawną. Bo domyśl się teraz, którego prawo obowiązuje w której kwestii.

Ja tam nie wiem i wszystko mi jedno. Cieszy mnie tylko, że nie polskie. Polskie prawo jest fatalne, a administracja państwowa jeszcze gorsza. System prawny polski jest zorientowany na utrudnianie życia albo wręcz prześladowanie każdego obywatela, który przejawia inicjatywę. Zwłaszcza nietypową. Dlatego przeniosłem się za granicę.

Formalnie więc: jeżeli nigdzie nie jest nigdzie zaznaczone inaczej, kiedy sponsorujesz Odwyk, dajesz po prostu darowiznę mi osobiście. Chyba, że chcesz zostać comiesięcznym patronem korzystając z PayPal. Wtedy formalnie kupujesz usługę subskrypcji od firmy Liberty Media Ltd.

Ostatecznie różnica jest wyłącznie formalna: wszystko tak czy inaczej trafia do mojej dyspozycji. A ja inwestuję w Odwyk i inne projekty najlepiej jak potrafię.

Nie musisz mieć pieniędzy, żeby mieć możliwości.

Możesz mieć też czas. Jeżeli masz i możliwości i czas to masz wszystko. Wystarczy już tylko ruszyć głową, żeby zamienić te dwie rzeczy na pieniądze.

Ale nawet, jeżeli dopiero zaczynasz tą drogą, projekt Odwyk możesz wspierać na różne sposoby:

 • Polecaj znajomym.
 • Podrzucaj propozycje tematów.
 • Przysyłaj pomysły, zgłaszaj błędy.
 • Udzielaj się: komentuj, pisz na forum, komentuj na FB.
 • Zrób kilka intrygujących ilustracji do odcinków.
 • Nagraj krótką, śmieszną reklamówkę dźwiękową (do 30 sekund).
 • Reklamuj Odwyk wszędzie, gdzie ludzie mogą być zainteresowani.
 • Ucz się! To zwiększy twoje możliwości.
 • Ćwicz dyscyplinę! To da ci więcej czasu do dyspozycji.

Rzuć na tacę!

Jak? Najlepiej przez internet. Łatwo, szybko i wygodnie. Możesz wybrać dowolną metodę:

Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: