Episkopat stanowczo zaprzecza jakoby Jezus miał penisa

11 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
32min

Odcinek specjalny: o nagości w Biblii. A to wszystko w kontekście rozbieranej sesji Agnieszki Radwańskiej i jej wydalenia przez Krucjatę Młodych.

Dyskusja

Ella
11 lat temu

I zaprzeczają też, że piękno ludzkiego ciała jest celowym zamiarem Boga. Tu musiał coś szatan namieszać. :-)

Łukasz Kotowski
11 lat temu

Tak tylko zaznaczę, że jednak to Bóg ubrał, okrył ciała Adama i Ewy.
Nie były to przepaski miejsc intymnych, ale "pełne" ubranie. Oczywiście, że Bóg stworzył ciała ludzi i mamy się cieszyć ich pięknem, lecz w pewnych granicach np. małżeństwie.

Jest coś takiego jak jeszcze gorszenie (tak wiem, mam odchylenia i jestem zboczony skoro patrzenie na nagie ciało kobiety wywołuje u mnie jakąś reakcję, choć z drugiej strony to chyba nazywa się bycie mężczyzną) oraz gloryfikacje ciała ciężko nazwać owocem Ducha moim zdaniem.

Paweł pisząc do Tymoteusza mówi by kobiety ubierały się skromnie, lecz coś mi się wydaje, że jednak nie chodziło mu o skąpo. Raczej nie musiał pisać, aby w ogóle się ubierały, bo pokazywanie ciała nawet do głowy wśród wierzących nie przychodziło.
Śmieszne trochę, że w Piśmie widzimy coś takiego, że zakrywanie włosów jest uznawane za objaw pokory i skromności a dziś możesz być nago i jest oki dla części osób.
Skoro mamy być święci to w jaki sposób ta świętość uwidacznia się w ubiorze, w czym się różni chrześcijanin od niewierzącego?

To tylko moje katolicko fanatyczne ciemnogrodzkie odchylenia, fobie, manie i choroby :) Ewentualnie działanie szatana

Pozdrawiam

Piotr
11 lat temu

Ładne zdjęcia są tylko ładnymi zdjęciami i nie mają nic wspólnego z żywym ciałem. Gdyby wziąść dowolne zdjęcie i zrobić dwa podpisy - jeden negatywny i jeden pozytywny, to odbiorca utożsamiłby się z podpisem, a nie z obrazem. Więc ciężar problemu leży "w odczuciu/duchu" z natury nieprzekładalnym na język szczególnie ten, który jest ośmieszony. Więc nie czepiaj się języka, ale się zastanów czy na pewno espn chodzi o promocję piękna ludzkiego ciała, czy też sprzedaż iluzji, że ludzkie ciało jest ładne.

ks. N.a.t.a.n.e.k
11 lat temu

Jeśli twoje dziecko robi sesję zdjęciową dla ESPN to wiedz, że tam się coś dzieje!

Łukasz Kotowski
11 lat temu

Ciekawy jest również przykład Dawida. Tyle, że polecam spojrzeć na historię Dawida i Batszeby.
Zaczęło się tak niewinnie, król (taki prawdziwy a nie Korwin krul :) )„jedynie” sobie stał i podziwiał wdzięki kąpiącej się Batszeby a skończyło się zamordowaniem jej męża. Skoro mamy się uczyć na błędach innych i uczyć się z Pisma to też tak róbmy.

Zgadzam się, że zdjęcia Radwańskiej i posągi, które Martin pokazał są tym samym. Dla mnie to znany od dawna i wbrew Bogu kult ciała, witalności, sprawności. Dlatego stawianie, jako przykład i normę takiej kultury nie pasuje do obrazu w Biblii.

„Podobnie kobiety powinny mieć ubiór przyzwoity, występować skromnie i powściągliwie, a nie stroić się w kunsztowne sploty włosów ani w złoto czy w perły, czy kosztowne szaty, lecz jak przystoi kobietom, które są prawdziwie pobożne, zdobić się dobrymi uczynkami.”- 1 List do Tymoteusza 2:9-10.

Pokazywanie wszystkim swojego nagiego ciała nie pasuje mi do żadnej z wyżej wymienionej rzeczy. Jak i do wzoru kobiety z 31 rozdziału Przypowieści Salomona.

Ale jak pisałem mam odchylenia katofaszystowskie i chciałbym by wszystkie kobiety nosiły burki,tak uprzedzam gdyby ktoś chciał taki argument dać. :)

Hej

Łukasz
11 lat temu

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wszyscy bawią się w ocenianie: zgrzeszyła czy nie zgrzeszyła? Potępić, pochwalić czy olać? Trzeba uważać z osądami, bo nikt nie może znać wszystkich aspektów sprawy prócz Agnieszki, to jest kwestia jej relacji z Jezusem i na samych domysłach można się nieźle przejechać.

d-d
11 lat temu

Jak to nie ma podtekstu erotycznego? Aha czyli nagość nie jest wabikiem, nie służy prowokowaniu? Człowieku, co ty bierzesz? Jeśli chcą pokazać zdrowe i wysportowane ciało, to mogli ją pokazać w samej bieliźnie. Ale nie, im zależy, żeby wywoływać skojarzenia i grzebać czytelnikom w rozporkach bez pytania ich o zgodę (choć ci co to kupują, robią to właśnie by sobie zrobić dobrze). Cały ten ocieka głupotą, przykro mi. Pojęcie krzywdy nie ogranicza się do nie wiem - samego zadania bólu czy szkody, - krzywdą jest jakiekolwiek działanie które działa na czyjąś niekorzyść, więc to może też być zwykłe nadużycie czyjejś niewinności. Ja nie lubię, jak ktoś mi jakieś media próbują grzebać ręką w rozporku epatując jak onet codziennie wrzucać jakiś piprzny temat by przyciągać uwagę. Dalej, jeśli ktoś nie widzi różnicy między nagą ręką a nagim ciałem - to albo jest niedojrzały seksulanie, albo coś innego z nim jest nie tak. Usprawiedliwianie głupoty nie czyni mądrym.

Martin
11 lat temu

No, jak cię, d-d, podnieca posąg Dawida i figurka łuczniczki, to faktycznie "nagość jest wabikiem". Ja nic nie biorę, ale może ty powinieneś.

Przypomnę to co oczywiste: ESPN to pismo o sporcie (wszedł ktoś na ich stronę przynajmniej?) Zdjęcia, które pokazują to zdjęcia tylko sportowców. Żadne modelki, żadni celebryci - tylko sport. Na zdjęciach eksponuje się ruch, mięśnie, zwinność, proporcje. Nie są w pozach kojarzących się seksualnie. Wszystkie części intymne są zawsze ukryte. Wreszcie: jest tyle samo kobiet co mężczyzn.

Inny oczywisty fakt jest taki, że jak ktoś szuka świerszczyka to sobie znajdzie znacznie lepsze, tańsze i jednoznacznie seksualne. I z jedną płcią.

Jeżeli bałbyś się patrzeć na posąg Dawida, żeby cię nie uznano za homoseksualistę, to powiedz: kto ma tak naprawdę problem, ty czy rzeźbiarz?

Jeżeli patrzysz na zdjęcia tenisistki w ESPN i pierwsze co tam dostrzegasz to seks, seks, seks, to kto się powinien leczyć, ty czy wydawca?

Nie rozumiem dlaczego na zdjęciu tygrysa w skoku, konia, kota można widzieć po prostu piękno, ale na zdjęciu kobiety to już ma być niemożliwe? Owszem, jest możliwe. Pod warunkiem, że się nie myśli ciągle tylko o jednym.

Martin
11 lat temu

W skrócie:

Łukasz - Dawid patrzył na Batszebę. Ale patrzył i wcześniej setki razy i problemu nie było. Król Cyrus ciągle patrzył na gołe baby i Bóg uczynił go wielkim, dał mu imperium i nazywa go "swoim sługą". Achaszwerosz z księgi Estery to samo. Więc sorry, ale teza, że z golizny płynie zło nie przejdzie.

"Kult ciała" jest w takim samym stopniu kultem co kult konia, kota albo orła. Po prostu ktoś się nie wstydził powiedzieć głośno, że to piękne. Zauważ, że w sztuce katolickiej jest mnóstwo golizny i żadnego "kultu" w tym nie ma.

Z drugiej strony jeżeli ktoś pokazuje ciało w oderwaniu od seksu (wreszcie) to raczej należałoby podziękować, bo to jest przywracanie szacunku i podziwu dla bądź co bądź wspaniałego dzieła Boga. Zamiast wulgarnego i prymitywnego kojarzenia nagości wyłącznie z seksem.

Nikt tu nie mówił o chodzeniu po ulicach z gołym tyłkiem. Nie wiem z czym polemizujesz, ale na pewno nie ze mną.

Jeżeli nie umiesz rozdzielić podziwianie piękna ciała kobiety od "reakcji" to owszem, jesteś zdrowym mężczyzną. Tyle, że prymitywnym. Grzech to nie jest, ale chwały też w tym nie ma.

Cieszyć się pięknem ciała tylko w małżeństwie? A gdzież to jest w Biblii?

Łukasz Kotowski
11 lat temu

Na kogo patrzy setki razy, na Batszebę? Ja w tekście widzę, że nie znał jej wcześniej. Nawet gdyby znał to dopiero widząc Batszebę kąpiącą się zrobił, co zrobił.U Dawida jednak to zło wyszło.
Gdzie jest napisane, że wszyscy oni gapili się ciągle na gołe baby?

To, że Bóg nazywa kogoś swoim sługą jeszcze nie znaczy, iż ten człowiek jest krystalicznie dobry.
My jesteśmy dziećmi Najwyższego i sprawiedliwi, ale nie swoją sprawiedliwością. O Dawidzie, który wiele „nabroił” Bóg powiedział „mąż według serca mego”.

Powiem szczerze, że na katolickiej sztuce się nie znam i za bardzo mnie nie interesuje.
Nigdzie nie pisałem, że ktoś mówił o chodzeniu po ulicach z gołym tyłkiem.

A dlaczego mam podziwiać ciała przypadkowych kobiet, gdzie jest tak napisane, sugerowane lub pochwalane? Przytaczałem wcześniej, co Bóg powiedział na, co mamy zwracać uwagę. Mąż podziwia ciało żony i odwrotnie.

Może być i określenie "prymitywny", choć bardziej bym powiedział biblijnie konserwatywny, ponieważ nie widzę innego podejścia w Piśmie.

Bym również nie mylił chęci przywracania szacunku i podziwu z chęcią zwiększenia sprzedaży. Którą częścią owocu Ducha jest wystawianie swojego ciała by podziwiali je inni?

Ella
11 lat temu

Właśnie dlatego potrzebna jest hierarchia ważności. Inaczej łatwo się pogubić i zaplątać.
Wymagamy od siebie, nie robimy nagonki na innych. O to chyba chodziło Martinowi. Fakt, że zdjęcia ładne i trudno je za źródło grzechu uznać. Jeśli źródła grzechu nie mam w sobie, to te zdjęcia mnie z mojej drogi nie zwiodą. Problem w tym, że pod sztandarem Boga, używając argumentów z Biblii, robi się nagonkę na drugiego człowieka. A przecież Jezus sprowadził prawo do dwóch przykazań. To drugie jest, żeby kochać swego bliźniego. Jak ktoś nie potrafi w życie wprowadzić prawa w tak prostej formie, to rozdrabnianie się na szczegóły raczej mu nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Najpierw trzeba pojąć założenie, a dopiero potem, kiedy się wie o co właściwie chodzi, można dopracowywać szczegóły. Mnie miłość do drugiego człowieka każe zobaczyć na tych zdjęciach piękno drugiego człowieka. Nie dopatruję się w tym złych intencji, nie szukam powodu do potępienia, nie korzystam z okazji, żeby kogoś załatwić, wyeliminować, zdyskredytować. Jeżeli już, to korzystam z okazji, żeby popracować nad sobą. Duch Święty zawsze na czas mnie ostrzega, żebym przyjrzała się swoim reakcjom dokładnie.

Martin
11 lat temu

Nikt nie musi podziwiać niczego, oczywiście.
Ale ten kto potrafi zapomnieć na chwilę o sobie, o swoich lękach, słabościach, obsesjach, ten umie podziwiać tak zachód słońca, tygrysa, kolibra, jak i ciało pięknej kobiety.

Którego owocu Ducha to jest skutkiem to ja naprawdę nie wiem, ale jestem pewien, że ta wolność od natrętnego szukania dookoła siebie brudu, niebezpieczeństwa i zagrożenia, jest zdecydowanie jego owocem.

Nikogo nie namawiam do gapienia się na to, co go prowadzi do problemów. Przeciwnie, ostrzegam.

Ale życzę każdemu tej samokontroli, opanowania i wolności, która pozwala popatrzeć na nagą kobietę i wzruszyć się zamiast ślinić. Popatrzeć na posąg mężczyzny z podziwem, zamiast podejrzeniami o homoseksualizm.

To jest wolność, ta najważniejsza, wolność od tego co nas w nas samych zniewala. Od złości, oskarżeń, podejrzeń, lęków. I rozmaitych pożądań. Za tą wolność jestem mojego Bogu bardzo wdzięczny.

No, a skończę to wszystko fragmentem, który zaskakująco dobrze pasuje do sytuacji: "dla czystych wszystko jest czyste, a dla pokalanych i niewierzących nic nie jest czyste, ale pokalane są zarówno ich umysł, jak i sumienie". [Tyt 1:15]

Mariusz1
11 lat temu

Jak ktos chce ogladac golasow to niech poprostu zamieszka w dzikiej afrykanskiej wiosce, gdzie nikt golego kawalka cycka czy penisa nie robi problemu.

Osobiscie uwazam ze dobre by bbylo zrobienie takich stref gdzie jest golizna i takich gdzie nie ma to kazdy by se wybral co woli....

Mnie golizna nie razi, ale razi zmuszanie do jej ogladania... Takiego starego dziadka znam co se lubi golo lazic pol bidy jak zobacze go ja czy zona, gorzej jak synek maly widzi...
Taki widok nie nalezy do przyjemnych stara dupa i obwisle jaja pomarszczony penis.
Zygac sie chce...... ... Rozumiem ze wolnosc ale bez przesady szanujmy innych.

Grabix
11 lat temu

Ci ludzie, który lubią wytykać palcami, osądzać, potępiać i mentalnie kamienować, dowodzą tylko, że Jezusa nie znają. Tym samym nawet nie "przekreślają własnych słów" - oni czynią je NIEISTOTNYMI.

Ale jak tu przyznawać się do Jezusa, kiedy ci którzy najwięcej o nim mówią, to ci, którzy mają najwięcej paranoi?

Z trzeciej strony, czego oczekiwać od ludzi, którzy nazwali się "krucjatą" - przecież muszą mieć jakiegoś wroga, nie?

Ella
11 lat temu

No właśnie, szanujmy innych. Nawet takiego dziadka, który może nie do końca już wie, co robi. Może starość mu w głowie zamieszała i stąd ta jego skłonność do pokazywania się nago. W czym synkowi może zaszkodzić taki widok? Nie wiem. Ty Mariusz też będziesz kiedyś stary i pomarszczony, jeśli dożyjesz. Jeżeli będziesz miał szczęście i umrzesz, zanim staniesz się niesamodzielny, może nikt nie będzie musiał się brzydzić myjąc Twoje stare, pomarszczone ciało i zmieniając Ci pampersa. Naucz dziecko tolerancji, nie pruderii.

Łukasz Kotowski
11 lat temu

Trudno jest uzasadnić i umotywować rozbieranie się i pokazywanie publicznie nagiego ciała i „ożenić” to z Bogiem.
Jakiekolwiek motywy, które za tym stoją nie są biblijne oraz nie wiele mają wspólnego z tym, co wiemy o owocu Ducha Świętego.
I o ile twierdzenie, iż podziwiamy piękno ciała jest ciekawe to po prostu Najwyższy nie dał nam takiego przyzwolenia. Z historii Dawida i Batszeby oraz pewnie każdy by mógł podobne podać z życia swojego bądź ludzi żyjącymi obok nas powinniśmy się uczyć i wyciągać wnioski.

Jeżeli wolność ma być furtką, aby robić coś, co Bogu się nie podoba i co może prowadzić do grzechu to Ja podziękuje za tak rozumianą wolność.
O ile widzę dużo plusów libertariańskich poglądów to przekładanie tych idei do chrześcijaństwa nie pasuje do tego, co możemy przeczytać w Piśmie.

Fragment z listu do Tytusa rzeczywiście dobry, ale polecam dalszą część by zrozumieć wers 15.
„Twierdzą, że znają Boga, uczynkami zaś temu przeczą, będąc ludźmi obrzydliwymi, zbuntowanymi i niezdolnymi do żadnego dobrego czynu.”

„Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!” Bycie świętym raczej nie jest naśladowaniem i płynięciem z prądem kultury w której żyjemy.

Pozdrawiam Hej :)

yerski
11 lat temu

Zgadzam się z Martinem, uważam, że liczy się kontekst.
Rozumiem, że w tej sesji chodziło o nawiązanie do piekan antycznych zawodników i tak te zdjęcia wyglądają. Nie widzę wyuzdania, wulgarności itp.
Jak kogoś to podnieca, że musi z wariatem lecieć w krzaki, to problem tkwi raczej w nim.

A swoją drogą kojarzycie posąg Gdańskiego Neptuna? Powstał w 1615r. i miał ... siusiaka. W 1988r (373 lata później !!!) zarządzono, żeby siusiaka zakryć :)

Mateusz100
11 lat temu

Niedługo jak dziewczyny będą grały w tenisa w stringach, to też nikogo to nie będzie szokować :) Porównajcie sobie chociażby stroje sportowe i plażowe sprzed 100 lat z obecnymi. Reakcja kościoła może i była zbyt "wybiórcza" i może powinni jej wpierw zwrócić uwagę osobiście.
Biblia wyraźnie mówi negatywnie o pożądanie oczu, ciała i pysze z życia. Po co ktoś robi sobie takie zdjęcie. Po co jakakolwiek kobieta ma robić sobie takie zdjęcia. Jeżeli po to żeby się pochwalić swoim ciałem to wtedy podchodzi to pod dumę. Jeżeli już jakaś kobieta chce się czymś publicznie chwalić to niech to będą jej cechy charakteru, a nie wysportowane ciało.
Ciekawe czy gdyby wziąć mózg mężczyzny pod lupę i zobaczyć jakie wydziela on substancje chemiczne i zbadać jego aktywność podczas patrzenia na takie zdjęcie, to czy rzeczywiście nie było by ono podniecające. Wziąłbym do takiego testu powiedzmy europejczyka i kogoś z krajów arabskich, gdzie kobiety nie chodzą z cyckami na wierzchu i w spodniach długosci męskich bokserek i zobaczył jak ludzie z zachodu są uodpornieni na niektóre bodźce.
To jest moje zdanie i wiadomo, że nie każdy będzie się z nim zgadzać.

Grabix
11 lat temu

Wj, Martin wywaliłeś już ten brelok? Nie wywalaj, tylko im odeślij z jakimś listem wytłumaczenie. I możesz zrobić z tego akcję "Wstydzę się Krucjaty Młodych", gdzie zachęcisz ludzie, którzy maję te breloki, żeby się zastanowili czy by nie chcieli się ich pozbyć i jak tak, to najlepiej niech też im odeślą.

Łukasz Kotowski
11 lat temu

18@Mateusz100

Ja się zgadzam :)

Martin
11 lat temu

Przypomnę, że na oryginalnych olimpiadach wszyscy zawodnicy startowali bez strojów, bez stringów i w ogóle bez niczego.

Nie wiem czemu ma służyć przywoływanie plaż sprzed stu lat: temu, że ludzie byli jeszcze bardziej pomyleni niż dziś? Historia nie kończy się ani na stuleciach ani na Polsce, ani nawet na Europie. Jak już szukać co normalne dla człowieka a co nie, to czemu nie, spróbujmy, ale może jednak w szerszym kontekście. Ja nie mam tyle wiedzy, jak ktoś się zna, niech nam napisze.

A przy okazji, bywały też i takie czasy i miejsca, gdzie się dziewczynom zabraniano nawet myć nago. Z powodów, oczywiście, "kościelnych".

Łukasz, a nie zapędzasz się trochę z tym "co Bogu się nie podoba"? Gdzie jest w Biblii o tym co się Bogu nie podoba odnośnie nagości? Odwoływanie się bez końca do Batszeby jest takim samym nieporozumieniem jak odwoływanie się do ś.p. Onana w sprawie... eee... innej .

A po co kobieta ma robić zdjęcie i czy to z dumy wynika czy czego innego, to naprawdę nie nasza sprawa. Osądzanie czyjegoś sumienia i ocenianie motywacji jest popularnym objawem ludowej pobożności, ale mnie to zawsze jakoś mierziło.

Marcin
11 lat temu

18. Mateusz100 Czyli pracy modelek nie pochwalasz "pracują ciałem" a zapewniam Ciebie, że więcej pokazują niż było na tych zdjęciach.

Grabix
11 lat temu

@Mateusz100: "Biblia wyraźnie mówi negatywnie o pożądanie oczu" - no Jezus np. powiedział "Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie." [Mat 5:29]. Ale ludzi chyba rozumiają te słowa następująco: "Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, pobij kobietę, na którą się patrzyłeś"...
Pamiętajmy o kontekście o jakim mówimy. Zdjęcie pani Radwańskiej nie jest erotyczne, jest artystyczne. Nie wiem jakie problemy trzeba mieć, żeby się przez nie podniecić, więc jeśli ktoś ma, to to jest jego problem a nie jej.

Mateusz100
11 lat temu

Nie chodzi tutaj o pracowanie ciałem, tylko o obnażanie ciała. Jażeli jakaś dziewczyna prezentuje normalne ubrania, a nie stroje kąpielowe to w porządku. Jednak praca większości modelek chyba nie przynosi chwały Bogu.
www.dailymail.co.uk

Łukasz Kotowski
11 lat temu

Martin „…Przypomnę, że na oryginalnych olimpiadach wszyscy zawodnicy startowali bez strojów, bez stringów i w ogóle bez niczego….”
Możliwe, że tak było lecz chyba nie chcesz powiedzieć, iż powinniśmy wracać do Tego? Podobnie wtedy jak i teraz jest to gloryfikacja ciała człowieka a nie Boga.

Przywoływanie moim zdaniem ma na celu zwrócenie uwagi jak bardzo i szybko kultura w której żyjemy się zmienia. Cały czas Bóg mówił do Izraela, aby nie przyjmowali zwyczajów, praktyk oraz kultury pogańskich narodów. To samo widzimy w NT.

Motywacje i stan serca poznajemy po owocach. Z Biblii wiemy jakie one mają być, jaki jest owoc Ducha Świętego.
W przypadku kobiet to fragmenty gdzie Bóg powiedział, co powinno je cechować już przytaczałem wcześniej, rozbieranie się i publiczne pokazywanie nagiego ciała w żaden sposób nie da się wytłumaczyć tym o czym jest tam mowa.

Grabix oczywiście zawsze coś się znajdzie - sztuka, norma kulturowa, dobre intencje.

Jaki jest owoc tego, oddawanie czci Bogu, wskazywanie na Chrystusa i pokora?
Nikt nikogo nie bije i nie ma takiego zamiaru. Najwyższy zmienia serca i daje wolność, jak już zwracasz na siebie uwagę to dobrymi czynami, charakterem.

Pozdrawiam

Ella
11 lat temu

Skoro w relacji z Bogiem chodzi o mnie i moje postępowanie, a nie o ocenianie cudzych zachowań, to może jak kto ma problemy z nagością, to niech sobie skorzysta i poćwiczy, żeby zapanować nad odruchami. To się daje zrobić. Z racji swojego zawodu widzę często nagie ciała i wiem o czym mówię. Można nakręcać się w myślenie o seksie, a można skierować myśli na właściwy tor. To jest prosta sprawa. Spoglądam wgłąb siebie, pytam się siebie o swój cel, uświadamiam go sobie i idę w tym kierunku.
W tym wypadku myślę sobie, że ruch może mnie przybliżyć do celu, jakim jest piękna sylwetka. Proszę bardzo, jest pokora, jest wybór drogi z Chrystusem, jest cześć. Niestety nie wychodzi, kiedy się ustala normy i zasady, a wymagania stawia się innym, nie sobie.:-(

Łukasz, owoc może być właśnie taki, że ktoś ma okazję nad sobą popracować. Takie zdjęcia dają ku temu okazję. Bardzo dobrą okazję. Nie ucząc się panowania nad sobą można przypadkowo otworzyć drzwi, za którymi ktoś się przebiera i mieć problem. Wtedy już nie będziesz mógł obwiniać dziewczyny, która np poplamiła sobie sukienkę.

Piotr4
11 lat temu

Zapominacie moi Drodzy, że ta Pani, żeby wziąć udział w sesji, musiała paradować nago przed fotografami.
Ciekaw jestem, co byście powiedzieli, gdyby Wasze dziewczyny / żony chciały się udać na taką sesję. Przecież "to tylko artyzm", no nie?

Uważajcie na to, co ma choćby pozór zła.

michal
11 lat temu

Dlaczego biskupi ubierają się w piękne szaty? Żeby się chwalić? Propagować kult pięknych szat? Nie każdego przecież stać na o wiele skromniejsze, a ciało każdy ma idealne, bo stworzone przez Boga. Czy w związku z tym nie ma tu gdzieś hipokryzji, jeśli robi się komuś zarzut, że chwali się swoim ciałem, a samemu tak wielką uwagę przywiązuje się do dzieła rąk ludzkich?

Marcin
11 lat temu

28. kiwi Jasne, że jest to hipokryzja (Choć oni ten przepych jakoś tam tłumaczą.).
Jej zdjęcia były czystą głupotą ale przez to mam ją skreślić? Jest też przypowieść o belce w oku. Tak niektórzy się oburzają a gorsze rzeczy robimy na co dzień. Jezus by powiedział coś w stylu "Idź i nie czyń tego więcej".
24. Mateusz100 Powiedzmy, że ich narzekanie o jej ciężkości raczej mnie nie przekonuje. I są prace bardziej użyteczne dla ludzi.

Voitas
11 lat temu

No wlasnie poj~ńców na "punkcie religii" nie brakuje, ale nie znaczy to, ze sa oni - ONI - religijni. Chociaz moze i religijni sa, ale czesto - niewierzacy :(
Zreszta do wszelkich religii/sekt itp garna sie ludzie z deka szemrani ;) jakas w tym zasada jest... do "krucjaty mlodych: rozpedzdzcie sie i - "barana" w sciane (moze sie przydac" - choc moze juz na to za pozno). ALE NIE TYLKO DO KRUCJATY MLODYCH. :(

Don Camilo
11 lat temu

WSTYD jest skutkiem ubocznym pierwszego grzechu tym niemniej często spełnia w dzisiejszym świecie pozytywną rolę. Czym innym jest wstydzenie się swoich niedoskonałości fizycznym lub intelektualnych a czym innym - wstydzenie się wyrządzenia ZŁA.
Oczywiście ta pozytywna rola wstydu dotyczy głównie ludzi ze "świata" - chrześcijanom, których grzeszenie brzydzi wystarczy używać uczciwości.

katol
11 lat temu

Martin od jakiegoś czasu zabawia się w obronę każdego grzechu jaki można znaleźć. . CO drugie zdanie to brednia i sączy się nienawiść w stosunku do ludzi z inną wrażliwością (tych co chcą być wierni, czyści i oddani) . Ale może choroba martina to zbawienie od Pana Boga, żeby przestał głupoty gadać. Dzięki Bogu jestem katolem.

joAnna
11 lat temu

Katol, zatem daj nam dobry przykład. Powiedz kilka mądrzejszych zdań od Martina i obroń swoich racji. Przedstaw konkretne argumenty jak inni niezgadzający się z Martinem (np. Łukasz, Mateusz100).
Bo wiesz.. ja też mogę powiedzieć, że pieprzysz głupoty w każdym zdaniu. I co z tego ktokolwiek ma?

Ella
11 lat temu

Katol, czy tak daleko odszedł KK od Boga, że jego członkowie cieszą się z cudzego nieszczęścia? Czy to może tylko Ty tak pobłądziłeś?
Przypomnę, Chrystus nakazuje kochać bliźniego, a według mnie kochać, to życzyć mu zdrowia, a nie cieszyć się z jego choroby i jeszcze sobie plany na tym budować.
W Chrześcijaństwie chodzi nie o to, kto ma rację, tylko o to, żeby słuchać i naśladować Chrystusa. Przecież jeśli masz inne zdanie, to możesz się wypowiedzieć. Jeśli z pozycji Twojej wiedzy coś jest źle zinterpretowane, to przedstaw kontrargumenty.
Grzechy to coś, co należy zwalczać u siebie. Jeżeli mówimy o tym samym u innych, to jest to próba wyniesienia siebie kosztem innej osoby- przeciwieństwo pokory. Jestem ciekawa jakim cytatem z Biblii poprzesz fakt takiego postępowania.
Bycie innego zdania nie daje Chrześcijaninowi prawa do ataku na przeciwnika. To nie jest miłość.

Meshuge
11 lat temu

Zastanawiam się która część ciała Agnieszki tak zgorszyła co niektórych . Bo jesli gorszący jest sam fakt że była naga to czy gdyby miała na sobie bikini to byłaby już ubrana ? Którą część ciała kobieta musi zakryć aby nie wywoływać takich emocji i nie być postrzegana przez mężczyzn jako obiekt pożadania ? Niektórych mężczyzn podniecają długie włosy , usta , ramiona , szyja , stopy itp. W takim razie nasuwa się wniosek że kobieta powinna być okryta od czubka głowy po palce u stóp :D A jesli mnie podnieca klatka piersiowa mężczyzny to dlaczego nie zakładają na plażę biustonoszy aby mnie nie gorszyć ? W końcu cycki to cycki , różnią się tylko rozmiarem ( i też nie zawsze ;)) Jeśli w takim razie nagość to brak okrycia piersi i łona to dla mnie Agnieszka nie była naga , bo żadna z tych części nie była widoczna na zdjęciach które widziałam . No chyba że nie widziałam wszystkich .

Ella
11 lat temu

Wypowiedź godna mowy obrończej w sądzie. Czyżby jakaś adwokat? :-)

Meshuge
11 lat temu

Oj Ella , daleko mi do osądzania innych a tym samym do oskarżania lub obrony :-) Moją intencją nie było tłumaczenie czynu Agnieszki . Wypowiedziałam tylko swoją opinię na temat , który stał się głośny w ostatnim czasie .

Akces1
10 lat temu

Można mieć inne zdanie. Moim zdaniem właśnie wstyd jest rzeczą fajną, ale to moje zdanie, wykreowaną przez społeczeństwo, nie przez biblię, więc nie można abstrahować granic pornografii od podejścia społeczeństwa. Między dyskobolem a Radwańską jest różnica - dyskobol to rzeźba, a Radwańska to zdjęcie. Ponieważ gołe rzeźby są wszędzie nie można tego zaliczyć do pornografii, bo przez swoją publiczność same się z tego wykluczyły. Ponieważ jednak zdjęcia są uważane za niestosowne, to nie powinno ich być publicznie (w gazecie to nie jest publicznie). Moim zdaniem zdjęcia Radwańskiej mają charakter erotyczny i to jest kwestia subiektywna. Wielu ludziom się to erotycznie kojarzy, może to nie oni są jacyś chorzy.

Co jeszcze?