• Odwyk
 • ·
 • 17
 • ·
 • 81%
 • ·
 • 6 lat temu

arek1
arek1
6 lat temu

szczęść Boże wszystkim, troszeczkę chciałbym z innej perspektywy; mówisz Marti troszkę jak uczony w piśmie i faryzeusz,a mianowicie jeżeli mógłbym nieśmiało wtrącić słowo Jezusa o najważniejszym przykazaniu które On nam dał, tak tak- będziesz kochał bliźniego swego jak siebie samego- i mamy tu odpowiedź na trochę głupi wywód księdza stryczka czy innego pstryczka, jeżeli nie wyjdziemy od podstawy chrześcijaństwa w tym przykazaniu zawartego, to cała reszta wydaje się słowotokiem "misiów" i innych "wydawaczy" i wypaczonych interpretacji lekko pysznych nauczycieli; chciałbym zwrócić wam uwagę, że właśnie przykazanie miłości rozumiane prosto jak Jezus je powiedział, załatwia wszystkie ludzkie problemy, jednak zatwardziałość serc i umysłów ludzi każe im samym komplikować sobie życie dopowiadając coraz to nowe argumenty ukazujące co niby Jezus miał na myśli; zróbmy reset i zacznijmy słuchać Jezusa -Jego samego; niech Was Bóg błogosławi i obdarzy łaskami wiary,miłości i mądrości

Martin
Martin
6 lat temu

"Szczęść Boże"???

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Jezus kazał być doskonałym. Na zero to jest każdy chrześcijanin i tak, bo Jezus zapłacił. Ale jak ktoś już idzie za Jezusem, to ma do tej doskonałości dążyć.

A druga rzecz, to z 2. listu do Koryntian 8:
"Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić. Tak więc udzielam wam rady, a to przyniesie pożytek wam, którzy zaczęliście już ubiegłego roku nie tylko chcieć, lecz i działać. Doprowadźcie teraz to dzieło do końca, aby czynne podzielenie się tym, co macie, potwierdzało waszą chętną gotowość. A gotowość uznaje się nie według tego, czego się nie ma, lecz według tego, co się ma. Nie o to bowiem idzie, żeby innym sprawiać ulgę, a sobie utrapienie, lecz żeby była równość. Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość według tego, co jest napisane: Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele. "

Martin
Martin
6 lat temu

O, i bardzo dobry komentarz.

Chociaż nie do końca mówi o tym samym. Bo tam była mowa o tym, żeby to w ramach wspólnoty się jedni z drugimi dzielili, a tutaj dyskusja jest o generalnej zasadzie moralnej.

Jest to też sytuacja, kiedy - jak wynika z tekstu - ludzie sami z siebie postanowili i chcieli i nawet zaczęli działać w celu "wyrównywania nierówności społecznych". Na szczęście tylko wewnątrz własnej grupy i oczywiście nie pod przymusem.

Poza tym zwracam też uwagę, że Paweł tutaj pisze o tym, że udziela rady, a nie występuje jako apostoł.

Co do tej rady to jestem akurat sceptyczny, bo to właśnie to idealistyczne podejście doprowadziło do biedy wśród świętych w Jerozolimie. I jego skutki właśnie miały naprawiać grupy mniej idealistyczne.

I powiem, że bardzo dobrze, że ludzie nawzajem o siebie dbają. Że nie ma tak, że jeden głoduje a drugiemu się marnuje. To jest przecież idea wspólnoty, żeby się dzielić.

Ale nie z przymusu moralnego przecież.

A okazja do dawania to jest zaszczyt a nie upierdliwość.

Bo jak to fajnie przestawił Jezus: "będziesz błogosławiony, bo nie mają ci czym odpłacić. Odpłatę bowiem będziesz miał przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych" [Luk 14:14]

mam
mam
6 lat temu

To chyba było o tym, żeby się podzielić z Kościołami w Macedonii, więc ta równość to wśród chrześcijan, tak dla ścisłości.

Don Camilo
Don Camilo
6 lat temu

Jeśli Jezus to Bóg to swego czasu nakazał:
"Kiedy żąć będziecie zboże ziemi waszej, nie będziesz żął aż do samego skraju pola i nie będziesz zbierał kłosów pozostałych na polu. 10 Nie będziesz ogołacał winnicy i nie będziesz zbierał tego, co spadło na ziemię w winnicy. Zostawisz to dla ubogiego i dla przybysza. Ja jestem Pan, Bóg wasz!" (III Mojżeszowa 19:9-10).

Martin
Martin
6 lat temu

Słusznie!

Kierownik
Kierownik
6 lat temu

Nareście strona została zmodernizowana i tryb mobilny działa narescie filmy na telefonie mogę oglądać na całym ekranie bo wcześniej nie było to zbyt przyjemne oglądanie. Chwała Ci za to

6 lat temu

6 lat temu

Amen!!!

Don Camilo
Don Camilo
6 lat temu

Temat pokazuje, że kłopotem Polaków (w tym: chrześcijan) jest język. Wypowiadanie zdań w 100% prawdziwych i logicznych może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ponieważ ksiądz nie dodał, że chodziło o dzielenie się jedynie dochodem, odmalował w oczach laików obraz Jezusa-łapczywgo skąpca. A wystarczyło takie zdanie: "Jezus uwielbiał pomagać biednym w oparciu o miłość i dobrowolność".

Postawienie tezy, że Jezus nie kazał się dzielić też -bez dodatkowego uzasadnienia - może być mylące. ZAWSZE, kiedy świadomie pomagamy innym, dzielimy się - przynajmniej swoim niemożliwym do odzyskania czasem.

Didym
Didym
6 lat temu

Taki drobiazg, to Abraham dał dziesięcinę Melchizedekowi, a nie odwrotnie. Melchizedek dał mu błogosławieństwo, chleb i wino

Martin
Martin
6 lat temu

Słusznie!
Na szczęście niewiele to zmienia w temacie.

Daniel4
Daniel4
6 lat temu

Warto przytoczyć 2 List do Koryntian 9: 6-9
"
Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie. 7 Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg. 8 A Bóg może zlać na was całą obfitość łaski, tak byście mając wszystkiego i zawsze pod dostatkiem, bogaci byli we wszystkie dobre uczynki 9 według tego, co jest napisane: Rozproszył, dał ubogim, sprawiedliwość Jego trwa na wieki.
"

Co ciekawe w ST występują fragmenty nakazujące się dzielić, nakazujące dbać o biednych, chorych, sieroty i wdowy - ktoś wstawił ostatnio na facebookowym fanpage przemowę o tym, czy Żydzi ukradli Egipcjanom dobra, czy Bóg kazał im kraść itd. Człowiek, który to prowadził podał sporą ilość fragmentów na temat dawania biednym.

Rafał4
Rafał4
6 lat temu

1.
Był pewien bogaty człowiek. Ubierał się w purpurę i bisior i każdego dnia wystawnie ucztował.
Przed bramą jego domu leżał pokryty wrzodami pewien żebrak, imieniem Łazarz,
który pragnął nasycić się resztkami ze stołu bogacza. Lecz tylko psy przychodziły i lizały mu wrzody.
Gdy żebrak umarł, został zaniesiony przez aniołów na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pochowany.
Cierpiąc męki w piekle, podniósł oczy i ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.

Dzielić się miłością, to znaczy dzielić się wszystkim

2. Jezus wcale nie wydaje się być zachwycony postawą bogatego dostojnika, nie ma tego w tekście. Młodzieniec pyta o to, co zrobić, żeby otrzymać życie wieczne, bogactwo przeszkadzało mu w pójściu za Jezusem.

3. W dziejach jest mowa o wspólnocie dóbr, ale nie jest napisane, że ci, którzy sprzedali majątki oddawali wszystko (ale się dzielili). Jest napisane, że to Barnaba oddał całość uzyskanych pieniędzy, dzięki czemu cieszył się wyjątkową chwałą. Ananiasz i jego żona oszukali, bo zależało im na takiej chwale.

4. Warto wspomnieć, że Hiob dzielił się dobrami ze wszystkimi, którzy do jego przyszli. Osobiście nie stać mnie, żeby być bogatym

Martin
Martin
6 lat temu

Ej, no jak nie ma tego w tekście?

BW (i BT też): "Wtedy Jezus spojrzał nań z miłością i rzekł mu..." [Mar 10:21]
Biblia Gdańska: "A Jezus spojrzawszy nań, rozmiłował się go, i rzekł mu..." [Mar 10:21]

No jeżeli to jest postawa "Jezus nie był zachwycony", to niech mną się zawsze Jezus w taki sposób nie zachwyca!

Rafał4
Rafał4
6 lat temu

Rzeczywiście, zatrzymałem się na wersji Łukasza. Nie mniej jednak warto się pochylić nad tym przypadkiem, Jezus nad wszystkimi się zmiłował, a mimo to nie wszyscy będą mieli życie wieczne, nie każdy za nim idzie

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 80% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

80%

Odwyk wsparli

 • Sebastian

  Sebastian dał 78zł

  2022-06-30
 • Mariusz

  Mariusz dał 10zł

  2022-06-28
 • Adelbert

  Adelbert dał 10zł

  2022-06-28
 • Od świętego Mikołaja

  Od świętego Mikołaja dał 200zł

  2022-06-27
 • Andrzej

  Andrzej dał 50zł

  2022-06-27
 • Michał Cierniak

  Michał Cierniak dał 100zł

  2022-06-26
 • Karol - na odwyk i na szczęście!

  Karol - na odwyk i na szczęście! dał 50zł

  2022-06-24
 • Est Est

  Est Est dał 25zł

  2022-06-24
 • W34

  W34 dał 50zł

  2022-06-24
 • Mikolaj

  Mikolaj dał 50zł

  2022-06-23
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: