Czy Biblia jest płaska?

3 lata temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
59min

Które spiskowe teorie mają oparcie w Biblii? Co można znaleźć w Piśmie Świętym o Iluminatach rządzących światem, masonach, NWO, kosmitach żyjących między nami i płaskiej ziemi? I czy Jezus miał w końcu tą żonę czy nie?

Jak ktoś ciekawy innych wielkich spisków i sensacji i co o nich mówi Biblia, to może zrobię drugi odcinek. Ale wolałbym nie.

Dyskusja

Andrzej
3 lata temu

Nie żebym się wymądrzał, ale widziałem płaski kawałek ziemi kiedyś...

Martin
3 lata temu

Ja to widziałem nawet wklęsły!

piotr
3 lata temu

A ja widzialem okragly talerz ...i daje kciuka w dol za odcinek bo mi nie lezy z moim swiatopogladem i Biblijnym opisem. No moze poza ta historia z gnostycka ewangelia.

Marek
3 lata temu

Ja nie rozumiem tej dyskusji o płaskości, czy kulistości ziemi. Przecież wiadomo, że ziemia przyjmuje kształt doniczki. Czy kto widział kulistą donicę, czy też taka w postaci naleśnika. Czy kto z tych dyskutantów zaprosił do debaty jakiegoś profesora ogrodnictwa? • A na poważnie, Martin zgadzam się z Tobą, że rozważanie płaskości ziemi świadczy tylko o brakach w wykształceniu. Koniec kropka.

Andrzej
3 lata temu

no niekoniecznie, mogą też świadczyć o wykształceniu w brakach. Ludziom różnych rzeczy brakuje, np. łatek. Jak ktoś komuś chce łatkę przyczepić, a nie chce urazić np.jego uczuć religijnych, to taki powszechnie rozważany i ogólnozrozumiały temat załatwia dyskusję. A tak na marginesie, ten wklęsły kawałek to w którą stronę?

Myszowór
3 lata temu

Dla mnie to bez różnicy, czy ziemia jest kwadratowa, trójkątna albo taboretem pod nogami Boga.

Kamilowski
3 lata temu

Siema! Pierwszy film z którego robię notatki do późniejszego komentarza;)

1 Mówisz, że grupa jak Illuminaci nie jest opisana w Biblii i raczej nie istnieje. Ameryka Północna i Indianie oraz Australia i Aborygeni tez nie są opisani w Słowie a istnieją.

2 Biblia opisuje Szatana jako władcę powietrza. Skąd przekonanie, że nie posługuje się siatką ludzi, żeby zakulisowo zarządzali światem. Władza upaja - owszem - ale rządzenie z fotela pasażera zdejmuje odpowiedzialność - patrz Jarek K.

3 Co powiesz o tych teoriach spiskowych - chociażby MK Ultra i kontrola umysłu - które okazały się prawdą. USA wydało miliardy dolarów na ten program i w odtajnionych dokumentach jest tego potwierdzenie.

Martin
3 lata temu

1. Odcinek nie był o tym co istnieje a co nie, tylko o tym czy Biblia jest na to dowodem czy nie.
2. Hitler też się posługiwał siatką ludzi. Każdy kto rządzi posługuje się siatką ludzi, bo taka jest natura władzy. Ale nie sieć rządzi pająkiem, tylko pająk siecią, a pytanie w odcinku było: kto według Biblii rządzi światem, a nie kto jest czyim narzędziem.
3. Nic nie powiem, bo nie mają one nic wspólnego z Biblią. Odwyk to program o Biblii, nie o spiskach. Ja tylko patrzę na powiązania tych teorii z tym, co w Biblii można znaleźć.

Ale o spiskach i sensacyjnych teoriach możemy pogadać w audycji na żywo. Tam gadamy o wszystkim bez ograniczeń. Tak że zapraszam na "Izbę Wytrzeźwień", bo to akurat dzisiaj!

Heretic
3 lata temu

Wszyscy fanatycy tzw `chrzescijanscy` na ktorych sie natknalem maja dziwaczne poglady bardzo czesto nienaukowe - zawsze uzywaja Biblii to ich udowodnienia i biora cie jako zakladnika i jesli nie wierzysz w spisek to znaczy ze nie wierzysz w Njswietsza Panienke i jestes tzw satanista . Teorie na ktore sie natknalem u pastorow

1. Ziemia jest plaska
2. Plaska ziemia jest przykryta kopula
3. Plaska ziemia jest przykryta kopula poza ktora jest dom Boga a nie kosmos
4 Plaska Ziemia jest centrum wszechswiata (tego zreszta nie ma)
5 Ksiezyc to hologram (czego dowodzi zle projektowany `cien` ktory nan rzuca ziemia)
6. Ewolucja nie miala miejsca
7. Ziemia ma cos okolo 5 tys lat
8 Potop mial miejsce i zycie zaczelo sie od potopu i par zwierzat ktore wyszly z arki w jednym miejscu i jednym czasie na ziemi (gor Ararak ? w dzisiejszej Turcji) >


Na te `teorie` - bo nazwac to teoria moze tylko ktos kto pojecia o nauce nie ma i metodologii - napotkalem sie wielokrotnie gloszone z najwieksza powaga i autorytetem .

Celowo ominalem `teorie` kosciola katolockiego - bo ten jak wiadomo zmienia zdanie i w ciekawy sposob i jakze pokretny odcian sie sam od siebie ale nie od swojej nieomylnosci.

Martin
3 lata temu

Trochę mało przekonujące to co mówisz, skoro robisz to samo co zarzucasz innym. Uznałeś właśnie automatycznie każdego kto się z tobą nie zgadza za kogoś "kto pojęcia o nauce nie ma i metodologii". Oni mówią, że jak się z nimi nie zgadzasz to jesteś satanista, a ty mówisz że jak ja inni się z tobą nie zgodzą, to są debilami.

Jak mówię mnie nie przekonuje ten głos i wolałbym, żeby trzeźwości bronił ktoś, kto najpierw się postara żeby lubić i szanować trochę ludzi, a dopiero potem z nimi rozmawia. Trzeźwe i racjonalne podejście nie musi oznaczać bycia agresywnym.

Nawiasem mówiąc wrzucanie punktów 1-5 z 6-8 nie jest nieuczciwe. Pierwsze punkty są sprawdzalne, łatwe do wykazania powtarzalnymi doświadczeniami, obliczeniami i obserwowalne. Zestawiać to z przekonaniem, że się wie dobrze co się działo milion lat temu nie wygląda za dobrze. Ani to trzeźwe, ani naukowe.

Nie wszystko jest w naszym zasięgu poznania. Mieszanie koncepcji sprawdzalnych z domysłami i wnioskowaniem z poszlak i założeń, to nie naukowe podejście tylko za daleko posunięty entuzjazm. Tudzież arogancja.

Której za dużo w tych czasach.

piotr
3 lata temu

Kto by pomyslal ...ze to wlasnie w Portsmouth w 1900r. nauczycielowi grozono wiezieniem za gloszeniem heretyckiej doktryny o sferycznej Ziemi. Dowod w linku chroniclingamerica.loc.gov

Kosmologia Biblijna wersety www.pinterest.co.uk

O Zydowskim spisku przeciwko Pawlowi - Dz 23:12

Efezów 6:10-13 Na ostatek, bracia moi! zmacniajcie się w Panu i w sile mocy jego; Obleczcie się w zupełną zbroję Bożą, abyście mogli stać przeciwko zasadzkom dyjabelskim. Albowiem nie mamy boju przeciwko krwi i ciału, ale przeciwko księstwom, przeciwko zwierzchnościom, przeciwko dzierżawcom świata ciemności wieku tego, przeciwko duchownym złościom, które są wysoko. A przetoż weźmijcie zupełną zbroję Bożą, abyście mogli dać odpór w dzień zły, a wszystko wykonawszy, ostać się.

1 Tm 6:20-21 Tymoteuszu! Strzeż tego, co ci powierzono, unikaj pospolitej, pustej mowy i sprzecznych twierdzeń, błędnej, rzekomej nauki, do której niejeden przystał i od wiary odpadł. Łaska niech będzie z wami. Amen.

www.iluminaci.pl

Martin
3 lata temu

A toś mnie zaskoczył. Ciekawa sprawa, że ciągle był takie problemy. Kto wie, może w 2020 będą grozić jednemu podcasterowi więzieniem za głoszenie heretyckiej opinii, że covid-19 nie zniknie nigdy, i że nie jest to Czarna Śmierć i nie umrze od niego nawet 1 promil ludzi, nie mówiąc już o 20% czy więcej.

Zdjęcie kosmologii z linka nie obrazuje kosmologii biblijnej. Ilustruje wierzenia ludzi w starożytności, wnioski, z które z Biblii wyciągali lub może nawet wyobrażenia, na podstawie których fragmenty Biblii były pisane.

Ale nie jest to obraz tego co Biblia sama z siebie pisze, a tylko jedna z możliwych interpretacji. Inną, równie dobrą interpretacją, jest to czego się uczyliśmy w szkole podstawowej o układzie słonecznym.

piotr
3 lata temu

No tak. Tylko ze dowody swiadcza, ze uczymy sie tej wersji w szkolach dopiero od ok 100 lat. Wczesniej o tym nikt nie slyszal. Jak dla mnie to jest Indoktrynacja a nie Edukacja www.loc.gov earth

Heretic
3 lata temu

Martin podalem liste teorii ktore mocno ewangelizujacy pastorzy bardzo czesto glosili w mojej obecnosci. Jabardziej mnie interesuje jako osobe ktora bardzo dobrze Biblii nie zna czy to co mowili lub mowia mozna faktycznie wyprowadzic z Tory i Ewangelii - drugie to to czy jest to az tak super wazne dla Ewangelizacji.

Dla ludzi niewierzacych - spraw wyglada odmiennie - dla ososby ktora posluguje sie tylko i wylacznie metodologia naukowa wazne jest czy mozna w jasny sposob obalic wierzenia pastora co jest dla nich jednoznaczne z tym ze oto Biblia sie `myli` .

Oczywiscie wierzacy moga , i to wlasnie robia - odrzucic rozumowe i naukowe podejscie i zastepuja ja wiara.

NIe chcialem ci wejsc na odcisk ani na twoje przekonania co do ewolucji czy Arki . Bardzo mnie interesuje czy raczej umiesz powiedziec czy twoje a moze i innych pastorow przkonania ( niezgodne z obecnym stanem wiedzy ) sa integralna sprawa wiary .
Zeby nie bylo - ja sam jestem umiarkowanym sceptykiem co do wypraw na ksiezyc i spacerow po nim wlatach 70- jestem sam niestety w tlumie, powszechnie uwazanych za durniow i analfabetow w tej materii. Dzieki !

Martin
3 lata temu

Wierzący równie często odrzucają rozmowę i zastępują ją wiarą co niewierzący. Z punktu widzenia mentalnej i psychicznej postawy człowieka, przekonanie o tym, że organizmy żywe ktoś stworzył, zaprojektował czy powstały same przez spontaniczne mutacje opiera się na tym samym: na wierze, że tak jest.

Wiara u jednego wynika z argumentów, a u innego z presji społecznej, u trzeciego z chęci bycia uznanym w grupie, ale istota sprawy jest ta sama. Ludzie wierzą. I traktują te swoje przekonania religijnie. Wiara w otoczce naukowości dalej jest wiarą. Tyle że zamiast kapłanów czy pastorów są naukowcy i media.

No mi się to mało podoba. Jest wiele spraw których nie poznamy w taki sposób i tak dobrze, żeby mówić o pewności czy udowodnieniu. Trudno. Ale ubieranie wiary w strój nauki zdradza religijną naturę takiego podejścia.

Nie ma czegoś takiego jak "obecny stan wiedzy". Są tylko popularne teorie. Czy popularność przesądza o ich prawdziwości? Czy zmienia automatycznie opinie w fakty? Czy to popularne poglądy to już "stan wiedzy"?

Takie podejście zdradzałoby, że nie ma nauki, tylko kolejna dogmatyczna religia oparta na posłuszeństwie kapłanom, których zdanie jest ostateczne i niepodważalne.

piotr
3 lata temu

Nasi przodkowie szli z widlami na glosicieli "nauki", ktora byla sprzeczna z Biblijna wiara ich i ich przodkow. Uwazam, ze aby niektorzy z nas uwierzyli w nieomylnosc klamliwych teorii naukowych, podwazajacych Biblijna prawde, niezbedne byly spiski dzierzawcow wladzy na tej Ziemi.
Psalm 83:3-6 Bo się oto nieprzyjaciele twoi burzą, a ci, którzy cię w nienawiści mają, podnoszą głowę. Przeciwko ludowi twemu wymyślili chytrą radę, a spiknęli się przeciw tym, których ty ochraniasz; Mówiąc: Pójdźcie, a wytraćmy ich, niech nie będą narodem, tak, żeby i nie wspominano więcej imienia Izraelskiego. Albowiem spiknęli się jednomyślnie, przymierze przeciwko tobie uczynili:
Efektem jest to, ze wierzacy w prawdy Biblijne i tzw truthseekerzy sa obecnie wysmiewani, i uznawani za oszolomow i nieukow, a niektorzy z tych co dali sie czesciowo zwiezc (pobierajac czasem nauki w zalozonych przez Jezuitow uniwersytetach!) posuwaja sie do tak skrajnych pogladow, by twierdzic ze Swieci Bozy ludzie, ktorzy pod natchnieniem Ducha Swietego spisywali Biblie, tez takimi "nieukami" byli. Boze chron! przed tym, do jakich jeszcze wnioskow moze to prowadzic.
Polecam art: compass.org

mrovka
3 lata temu

Lubie Ci sluchac..Moze z nie wszystkim sie zgadzam,co bylo powiedziane w tym odcinku,ale lubie wysluchac Twoj punkt widzenia.

To jak powiedziales ze 2000 lat temu ludzie wiedzieli o kulistosci Ziemi,a motloch sie bal ze spadna w przepasc to tu masz dowod ze sa ludzie na swiecie ktorzy wiedza wiecej od innych - moim zdaniem bardzo podobnie dziala iluminactwo w czasach obecnych..np kreowanie pieniadza

Zbyt uprosciles pojecie gnozy,fakt,mozna latwo przejsc z gnozy do fantazji,ale nie wspomniales ze prawdziwa gnoza w czlowieku zaczyna sie od jakiegos przezycia czegos co jest nie wytlumaczalne przy znanych metodach i naukach - wydaje mi sie ze ten fakt trzeba zawsze zaznaczac przy opisywaniu gnozy...choc przyznaje ze ja sam to przedstawilem banalnie

W Ksiegach Henocha sa dziwne opisy Ziemi lub czegos na orbicie - moze to jest inspiracja dla wyznawcow plaskiej Ziemi...tak tylko sobie gdybam.

I jedno co powinno byc niezniszczalne w tym odcinku..Ludzie,wlaczcie myslenie i nie sugerujcie sie opinia z YT :) lub ZROBCIE wszystko,by sami zweryfikowac jakies nie wygodne zagadnienie..tutaj Martin ma 100% racji

Martin
3 lata temu

Iluminactwo (czy jak to tam nazwać) to by był doskonały pomysł i w przeszłych wiekach rozsądniejsi, twóczy ludzie co się łączyli we wpływowe grupy, dali dużo dobrego dla ludzi. Problem w tym, że w tym wieku te wpływowe grupy to nie są najrozsądniejsi i najbardziej twórczy, tylko tchórzliwi, nieoczytani głupcy bez wyobraźni i odpowiedzialności. Kreowanie pieniądza to nie skutek żadnych dalekosiężnych mrocznych planów, to zwyczajna reakcja tchórzy i głupców na problemy, których rozwiązanie jest trudne, bolesne i wymaga dużych poświęceń.

Kiedy człowiek wpadnie w ciąg długu, mądrość i odwaga każą go jak najszybciej przerwać, żeby zacząć budować od zera na zdrowych fundamentach. Krótkowzroczna głupota i strach każą odwlekać problem aż sam się naprawi. Oceńcie sami, którą drogą idą ci co podejmują globalne decyzje.

Może i racja z tą gnozą: można ją w sumie podzielić na dwie. Ja miałem na myśli tą fantazyjną, magiczną. Ona strasznie kręci ludzi.

Pomimo tego, że myślenie na własną rękę i na własne ryzyko oznacza tysiąc błędów i po drodze, to i tak najlepsze rozwiązanie. Błędy są nieuniknione i tak, i tak trzeba za nie płacić. Ja wolę płacić za swoje, i sam mieć nagrodę za dobre wybory.

Co jeszcze?