• Odwyk
 • ·
 • 10
 • ·
 • 59%
 • ·
 • 2 lata temu

Andrzej
Andrzej
2 lata temu

Bo to nie było chrześcijaństwo tylko kościelnictwo. A czy prawdziwe chrześcijaństwo może upaść? Jak ktoś sobie wydrukuje wizytówkę z tytułem "Chrześcijanin" to jeszcze nie znaczy, że nim jest. Jezus całe życie pomagał, uzdrawiał, pocieszał i nawracał. Ci, którzy pomagają, uzdrawiają, pocieszają i nawracają w Jego imię chyba nadal mają się dobrze :). A to, że druk wizytówek stał się łatwiejszy nie znaczy, że masowo przybywa chrześcijan. Tych od Chrystusa.

Martin
Martin
2 lata temu

Ja to wiem, ale wytłumacz to teraz miliardowi ludzi.

Zwyczajny człowiek na ulicy nie spędza długich miesięcy życia na czytanie Biblii, odwiedzanie kościołów, porównywanie tekstu z interpretacjami ani nie ma czasu na studia porównawcze podejścia do życia ludzi z kościołów z tym co Biblia mówi o byciu chrześcijaninem.

Zwyczajny człowiek idzie do kościoła, bo go zaproszą. Słucha. Widzi. I wyciąga wnioski na zasadzie: skoro ci ludzie reprezentują Boga, to Bóg musi być taki jak ci ludzie.

Po czym odnotowuje sobie w pamięci: Biblia to nonsens, kościół to przytułek dla ubogich rozumem.

Nie możemy po prostu zignorować ten fakt, że monopol na przedstawianie chrześcijaństwa przejęły kościoły, bo inaczej sami skończymy w jakiejś przytulnej głębokiej dziurze, i stracimy kontakt ze światem i stracimy wpływ na świat.

A przypomnę znowu: podstawowym poleceniem Jezusa dla swoich uczniów było mieć wpływ na świat. Taka jest racja bytu każdej zorganizowanej grupy chrześcijan. Wszystko inne miało (znowu, według Biblii) służyć temu celowi.

Z tego powodu ja nie potrafię powiedzieć "nie szkodzi". No właśnie szkodzi. W dłuższej perspektywie szkodzi tak, że chyba trudno o większą szkodliwość.

Andrzej
Andrzej
2 lata temu

No szkodzi, szkodzi... wszystko szkodzi... Jezus założył już swój kościół ze 2 tyś. lat temu a mimo to co jakiś czas ludzie zakładają kolejne z aspiracjami na monopol ... Myślę, że nie ma co się przejmować monopolem (bo bywa czasami użyteczny) i trzeba dalej z ludźmi rozmawiać o Bogu i Biblii w zwykłych codziennych sytuacjach. Bóg siódmego dnia odpoczywał, w dni powszednie coś tworzył...

Heretic
Heretic
2 lata temu

NIe sledzisz byc moze ruchow katolickich a tam tez wielki kryzyz - katolicyzm COVID rozsadza od wewnatrz - poszlo o komunie na reke ktora dopuszczona w czasie pandemii. Mliony katolikow odbieraja to jako najwieksze swietokradztwo - bo wedlug doktryny oplatek w czasie mszy ulega transsubstancji i zmienia sie w zywe cialo Jezusa ktore nalezy spozywac zeby uzyskac zbawienie. przyjmowanie na reke powoduje ze mikroskopijne kawaleczki JEzusa moga upasc na podloge i byc podeptane (zbeszczeszczone). Dodatkowo ,dodaja katoliccy wierni - biskupi ktorzy uwazaja ze Pan Jezus moglby rozprzestrzniac chorobe a juz smiertelna (!) to bluznierstwo i kpina z wiary w NIego.

Mysle ze katolicyzm nie sprosta tej pandemii i niechybnie sie rozpadnie a prawdziwi wierni zostana bez pastezy.
Paradoksalnie to paiez ktory lamie zasady katolickie wydaje sie byc najblizszy chrzescijanstwu - ale robi to kosztem zniszczenia setek lat tradycji trwania instytucji KK .

Czasy sa fascynujace.

Andrzej
Andrzej
2 lata temu

Jak prawdziwi wierni z KK (pytanie tylko wierni czemu?) zostaną bez pasterzy, to się może rozejrzą wokół siebie i zauważą taką książeczkę z napisem Biblia. A jak zaczną ją czytać, to może i pasterze się pojawią... Papierz sprawia czasami wrażenie jakby znał Biblię. Jeżeli jednak jest osobą wierzącą w Boga (tego opisanego w Biblii) to tradycja instytucji KK nie powinna determinować jego działań.

Mariusz0
Mariusz0
2 lata temu

Tu punkt widzenia, kogoś, kto przedstawia się jako Łysiejący katolik
www.youtube.com

Martin
Martin
ponad rok temu

Strasznie trudno mi się słucha jak ktoś czyta z kartki. Jest gdzieś wersja napisana tego?

Mariusz0
Mariusz0
ponad rok temu

Eee, chyba nie. Gość ma skrajnie niewolnościowe poglądy, np uważa, że prawo kształtuje obyczajowość.

Heretic
Heretic
ponad rok temu

COVID obnazyl ciekawe zjawisko - chierarchia KOscioloa Katolickiego zgodnie z wiedza naukowa rozumie jakie sa mechanizmy rozprzestrzeniania sie wirusa w populacji i rozsadnie doradza : ograniczyc liczbe osob w kosciolach albo zamknac je zupelnie, rozumie ze wirus jest rpzekazywany w czasie podawania komunii , rozumie ze ani modly ani konsekrowane rece ani cialo Chrystusa nie moga ani nie chronia przed choroba - rozumieja ze na swiecie nie ma cudow i ze tylko zimna wiedza, mycie rak i nauka moga nas uchronic przed choroba zakazna . JEdnoczesnie zaprzeczaja wszystkiem zabobonom ktre rozbudzali i podsycali i wymuszali przez setki lat. Wierni sa kompletnie oglupiali i zostali niejako sami na placu zwanym `religia` i z uporem brna w dogmaty jak np `modlitwa byla zawsze najlepsza ochrona przed chorobami zakaznymi` , Hostia nie moze byc zagrozeniem zycia skoro jest jego zrodlem ....

Nic dziwnego ze koscioly pustoszeja a juz z pewnoscia opustoszeja do ostatniego po tym calym ambarasie i kompromitacji religii.

Martin
Martin
ponad rok temu

Krótko mówiąc: kościoły robią wszystko, żeby pokazać nawet najmniej rozgarniętym, że wszystko w co wierzą nie ma żadnego sensu.

Jak sobie chcą. Jak te kościoły do reszty opustoszeją, ja po nich płakał nie będę.
Jezus zapewne też nie.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Kościół z papieru

Program Odwyk

Pomyśl: ile zaświadczeń, pozwoleń i dokumentów potrzeba żeby wziąć dziś ślub w przeciętnym kościele? Odcinek o chrześcijaństwie....

Wakacje z sektą

Program Odwyk

Opowieść Karola z Wrocławia o pewnej grupie chrześcijan, która... Aa, najlepiej po prostu posłuchać..

Wszystko albo nic

Program Odwyk

Ostatni odcinek w tym roku. Z piosenką na koniec. Odcinek o tym czy Jezus jest komunistą i czy Bóg jest wrednym kapitalistą. Oraz o....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 215% normy!!! Szaleństwo!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

215%

Odwyk wsparli

 • Arcypatron

  Arcypatron dał duuużo!

  2022-10-03
 • Kiara

  Kiara dał 50zł

  2022-10-03
 • Adam

  Adam dał 25zł

  2022-10-02
 • Bartosz

  Bartosz dał 100zł

  2022-10-02
 • Lukszmar

  Lukszmar dał 200zł

  2022-10-02
 • Bartek

  Bartek dał 5zł

  2022-10-01
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2022-10-01
 • Łukasz7

  Łukasz7 dał 50zł

  2022-10-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
7A Northgate House, Market Street, Eckington, S21 4EH, United Kingdom
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: