• Odwyk
 • ·
 • 23
 • ·
 • 18%
 • ·
 • 6 dni temu

Dyskusja

Don Camilo
Don Camilo
6 dni temu

Jak już się jest w związku to trzeba próbować wciągać w pasję. Ale można jeszcze inaczej - najpierw poświęcasz się pasji, a później wiążesz się i zakładasz rodzinę z osobą-współpasjonatem/-tką.
Wspólne przeżycie przygód pośród trudnych kryzysów cementuje przyjaźń, dlatego wielu byłych wojskowych czy marynarzy przez resztę życia są sobie nawzajem bardziej bliscy niż w relacjach ze swymi żonami.
Niech "Boży wojownik" szuka se żony tylko pośród "Bożych wojowniczek". Będzie łatwiej.

ŁukaszSZ
ŁukaszSZ
5 dni temu

W takiej mierze jakim wojownikiem jest.

Heretic
Heretic
5 dni temu

Uroki sondy ulicznej .
24:00
- Dominika czy tobie przeszkadza w zyciu rodzinny moja aktywnosc publicystyczna jako preacher ?
- ? yyyy - no my nie mamy zycia rodzinnego , nie mamy dzieci , domu, zwierzat , ja pracuje i zajmuje sie swoimi rzeczami
- ????
- no ale to sie mam nadzieje zmieni jak bedziemy mieli dzieci !

xd
Ale Martin tez spoko i uczciwy - ja bym to jakos pozmienial albo wycial .

Martin
Martin
5 dni temu

Miało być z zaskoczenia i było, hehe. Żadnych prób, żadnego wycinania, żadnego upiększania. Sama prawda.
Na tym ten Odwyk polega.

Zuza
Zuza
5 dni temu

Jako osoba w wieku posiadającym małe dzieci i znajomych z małymi dziećmi mogę powiedzieć tak
ten Sam co pojechał do Afryki to często widziany przypadek męski - ja tu się poświęcam i bardzo bym chciał i ja to robię dla rodziny ale mi nie wyszło. Bo tak jest łatwiej, zamiast spojrzeć prawdzie w oczy że życie rodzinne go przerosło. Bo to obowiązki i brak wolności. Przynajmniej robocza dobro uciekając przed własną słabością :) znam przypadki gdzie żona z dziećmi wysłana do polski, max pracuje w uk i caly czas mówi jak to się poświęca i by chciał ale nie może. I za każdym razem jak się widzi z rodziną dłużej niż 3 dni to szybko znajduje argument dlaczego no niestety już nie może i musi wracać i przez najbliższe 3 miesiące to nie będzie miał czasu. Czy to jego wina? Nie do końca. To trochę natura. Mój partner opowiada jak dziecko płacze to każdy facet dostaje gigantyczna potrzebne żeby wyjść i znaleźć wymówkę czemu musi. I to ma sens no ktoś musi polować na te mamuty żeby rodzina miała co jeść. W dzisiejszych czasach wszystko stoi na głowie. Rodzina chce też spędzać czas z ojcem a on czuje obrzydliwe obciążenie bo go ciągnie w obie strony. Trochę działanie wbrew naturze?

Martin
Martin
5 dni temu

No trochę to uprościłaś. Ja wiem, że takich typów mało rodzinnych jest dużo, ale według takiej oceny to i Jezus by był "częstym przypadkiem męskim" i że "życie rodzinne go przerosło".

Jeżeli Sam Childers spędzał codziennie godziny z setkami dziećmi, które płaczą nie z powodu tego, że nie mają zabawki tylko, że mina im urwała nogę, albo brat właśnie umarł na malarię, to jakoś mi trudno uwierzyć, że go przerosło jedno dziecko co płacze, że nie może pograć na telefonie. Sam po prostu musiał wybierać. Podobnie jak wielu innych misjonarzy, filantropów, twórców, wynalazców i innych.

Są i tacy co tłumaczą swój wygodny egoizm pasją. I swoje lenistwo, brak woli żeby ze swoją naturą walczyć, usprawiedliwiają tym, że robią Bóg wie jak ważne rzeczy.

Ale są i tacy, którzy naprawdę robią Bóg wie jak ważne rzeczy. I bardzo niesprawiedliwie jest w ten sam sposób oceniać jednych i drugich.

A partnerowi to ty powiedz, żeby mówił za siebie, bo 4 miliardy ludzi mu nie dały upoważnienia, żeby mówił w ich imieniu. Mam wielu przyjaciół-mężczyzn i wcale znowu aż takiej gigantycznej potrzeby ucieczki nie mają. To że tata nie jest mamą, jeszcze nie znaczy, że jest automatycznie egoistycznym samcem.

Zuza
Zuza
5 dni temu

Myślę, że jak już będziesz miał dzieci to będziemy mogli porozmawiać, bo jak bardzo wyjątkowo analitycznego mózgu byś nie miał to nie masz pojęcia jak to jest mieć dzieci i co wtedy ktoś sobie myśli i co czuje. I te wspaniałości o dzieleniu się pasja można sobie w buty włożyć bo to cudowne dopóki jesteście we dwoje.
I właśnie z tego powodu jak nie masz rodziny to możesz ratować życia a jak masz to się perspektywa zmienia. I nie każdy typ co ucieka od rodziny(ale wszystkim opowiada jak strasznie się poświęca) ratuje życia, ale oszustwo chętnie przyjmie wymówkę dlaczego go nie ma w domu. Kiedyś mi było szkoda ruch biednych tatusiów ci się poświęcają. A wyjechałam, poznałam parę tych par od środka i wyszło jak zwykle. Nie ma w tym nic pięknego a najgorsze że oni sami wierzą w to że się poświęcają, tak dobrze sami siebie poszukują. Ten Sam jakistam przynajmniej robi coś dobrego. A jeśli zaczął to robić przed założeniem rodziny to powinien byl w ogóle jej nie zakładać bo to było egoistyczne. A jeśli zaczął kuz po - to dla szansa że zrobił to właśnie z tego powodu o którym pisalam. Im bardziej nie znasz swoich dzieci tym trudniej wrócić aż w końcu patrzysz i mieszkasz w Afryce

Martin
Martin
5 dni temu

Mnie w tym wszystkim ciekawi ta asymetria. Ja nie mogę się wypowiadać o ojcowaniu, bo nie mam dzieci. Ale ty już możesz się wypowiadać o byciu misjonarzem w Afryce, kiedy nie jesteś w Afryce ani misjonarzem.

Niezależnie od tego czy jesteśmy w Afryce i mamy te dzieci czy nie, przecież mamy doświadczenia, którymi można się dzielić i których warto posłuchać. Ja posłuchałem ciebie, teraz ty posłuchaj mnie. Nie spodziewasz się chyba, że nie znam ani jednego mężczyzny, który sam ma dzieci? I że nie widziałem ich postępowania, nie słuchałem ich opinii?

Widać, że spotkałaś w życiu generalnie masę sukinsynów, którzy traktują życie jak bankiet i żyją na koszt innych. Rozumiem i się zgadzam, że jest takich pełno. Przecież też żyję na tym samym świecie. Ale czy ja do takich mówię? Czy o takich mówię? Mam szerszą perspektywę, bo moje środowisko jest różnorodne: od meneli do filantropów, mam przyjaciół żebraków i mam przyjaciół milionerów, znam ludzi ze Wschodu i ludzi z Zachodu, ludzi z dziećmi i ludzi bez dzieci.

Jak nie chcesz słuchać innego zdania to wcale nie zmuszam, ale innym co czytają powiem: nie jest aż tak strasznie. Nie każdy samiec szuka tylko wymówki żeby być nieodpowiedzialnym.

Łukaszek
Łukaszek
4 dni temu

Samiec to jest samiec, każdy jest taki sam, chciało by się powiedzieć.
Ja to sobie spróbuję trochę uprości i powiem że jeśli chłop ma pochłaniającom czasowo pasje ale mimo to kobieta decyduje się z nim być (w

Martin
Martin
4 dni temu

W...?

Łukaszek
Łukaszek
4 dni temu

Nie będę już pisał tu komentarzy z mojego telefonu bo mi znowu urywa w połowie

Zuza
Zuza
4 dni temu

To i tak pół biedy, mi skasowało cała wypowiedź

Lukszmar
Lukszmar
4 dni temu

Tak, klasycznego życia rodzinnego Jezus nie miał. Chociaż może i żonę miał. Kto wie... Tylko po prostu nie ma o niej nic wspomniane w Biblii. A jak miał to ciekawe czy chodziła za Jezusem czy opiekowała się po prostu domem... W sumie ciekawe były czasy. Teraz mało która kobieta by się zgodziła, żeby mąż znikał z domu na kilka tygodni i się szwendał z 12 kumplami :-P. No chyba, że by razem prowadzili taki tryb życia z żoną...

Ja bym powiedział, że po prostu trzeba sobie ustalić priorytety. Jak Bóg i chrześcijaństwo jest zawsze, albo prawie zawsze na pierwszym miejscu, to jest ok. Natomiast jeśli nie jest, to powinieneś tak zmieniać swoje życie, żeby było. Reszta rodzinny musi to zaakceptować. Jak ktoś ma zupełnie różne priorytety to może lepiej się rozstać.

Heh, no właśnie moją pasją jest chrześcijaństwo i pomaganie innym ludziom. Poza tym, mam żonę i pracę zawodową, a na resztę rzeczy już właściwie mi czasu w życiu nie starcza (jeszcze jest jedzenie, spanie, itp). I teraz naprawdę trudno mi zrozumieć ludzi co się w życiu nudzą i co nie wiedzą co zrobić ze swoim życiem. Ja wręcz nie wiem "w co ręce włożyć", ale jestem szczęśliwy, że robię to co robię i czuję się ogólnie spełniony.

Bart
Bart
3 dni temu

Hej Martin, ciekawa audycja jak w zasadzie wszystkie. Jak zawsze na propsie. Wprawdzie własnej rodziny nie mam i żyje sam tak więc mam tyle czasu na ile go sobie wygospodaruje. Mam takie pytanie, bo zaczynam również siwieć rocznik 35, jak pogodzileś się z tym faktem, że w tak młodym wieku wyglądasz jak Geralt :)? Nie mówię, że to coś złego, ale muszę przyznać, ale jeszcze troche czasu minie, zanim przyzwyczaje się do uszczypliwych komenatrzy znajomych.
Pozdrawiam i życzę przede wszystkim zdrowia i miłości!!!

Martin
Martin
3 dni temu

Problemem to nie jest kolor włosów tylko komentarze znajomych.
Nie zmieniaj włosów. Zmień znajomych.

W Polsce ciągle dużo ludzi nie potrafi zaakceptować faktu, że życie to nie szkoła. Tu nie ma ocen. Nie ma żadnego wzoru, klucza, normy, ani prawidłowych odpowiedzi. Jak ktoś jest uszczypliwy z powodu tego, że mu twój wygląd nie pasuje do jakiegoś bzdurnego ideału, że ci stawia oceny, że wymusza żebyś się źle czuł z tego powodu, że nie pasujesz do jakiegoś standardu, to jest to przejaw głupiej, prymitywnej agresji. I czasem taki człowiek powtarza tylko to jak go zaprogramowano jeszcze w szkole. Wtedy może być warto poświęcić czas i uświadomić mu, że Bóg nie ustanawiał nigdzie norm dla koloru włosów ani prawidłowego wieku i w związku z tym, że to buractwo komentować co kto ma na głowie, i niech się lepiej opanuje zanim ktoś zacznie jego wygląd komentować albo gorzej: zanim straci najbardziej wartościowych przyjaciół.

A jeżeli ktoś jest po prostu wredny, to proste: zmień znajomych.

A mój osobisty gust jest taki, że jest tylko jedna rzecz fajniejsza niż mieć same srebrne włosy. Mieć wszystkie złote. Na złoto nie zasługuję, ale o srebro się staram!

A poza tym: Prz 16:31!

Lukszmar
Lukszmar
3 dni temu

Bart, Martin ma rację - jak znajomi cię wkurzają i ciągle krytykują to zmień znajomych. Nie ma obowiązku z nikim się spotykać. Zresztą jak przestaniesz się z nimi spotykać to może zrozumieją, że coś robią nie tak.

Przy okazji, ja naprawdę nie rozumiem co większości ludzi tak przeszkadza w siwych włosach. Fajne są i ja tam się nie zamierzam farbować czy coś :-).

Tak w ogóle Martinie bardzo dobry odcinek!

Łukaszek
Łukaszek
3 dni temu

Przed siwym włosem powinieneś wstać, i masz okazywać względy starszej osobie.

Czyje to słowa są ?

Martin
Martin
3 dni temu

A to z Tory, z trzeciej księgi (19:32), bezpośrednio Bóg powiedział tak do Mojżesza.
Aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie każdy kto ma siwe włosy jest automatycznie starcem...

Łukaszek
Łukaszek
3 dni temu

A no właśnie, dlatego na specjalne względy przyjdzie ci jeszcze trochę poczekać.
Ale fakt że rodzina stawia duże ograniczenia bo nie każda żona jest jak Sara. Ale jest jeszcze ta wolność wewnętrzna, chyba bardziej istotna od tej pierwszej

Aleks
Aleks
wczoraj

Martin, widzowie z youtube kazali przekazać ci pozdrowienia.
Zatem czuj się pozdrowiony.

Andrzej
Andrzej
wczoraj

Tak się czasami zastanawiam, czy może być zbawiony ktoś, kto nie jest uczniem Jezusa?

Martin
Martin
wczoraj

Aleks, to pomachaj im ode mnie też. Ja tam rzadko wchodzę. Dobra, przyznam się: prawie nigdy. Ale jak tam ludzie mnie wolą słuchać, to czemu nie. Może też czasem wpadną tutaj.

Andrzej, na to pytanie łatwiej będzie odpowiedzieć jak się określi co to dokładnie znaczy "być zbawionym". Brzmi dobrze, ale mało konkretnie.

Jeżeli chodzi o zdanie samego Jezusa na ten temat to wypowiedzi typu "nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie" są bardzo jednoznaczne. Ale mają ten sam problem: co do dokładnie znaczy "przychodzi do Ojca"? I co to znaczy "przeze mnie".

Wcale nie sugeruję, że Biblia nie definiuje tych rzeczy. Właśnie dlatego, że definiuje, zachęcam do tego żeby tam szukać odpowiedzi, gdzie pytanie ma swoje źródło.

Andrzej
Andrzej
wczoraj

... być zbawionym od wiecznego potępienia

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Biblia dla dzieci

Program Odwyk

Biblia dla dzieci - dobry pomysł czy nie najlepszy? Jak przerobić Biblię, żeby nadawała się dla dzieci? Czy w ogóle Biblia jest dla dzieci?.

Świat kontra Bóg

Program Odwyk

Czy kupowanie ubezpieczenia to życie "według świata" i "wrogość wobec Boga"? W Biblii występuje pojęcie....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

80%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 80% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Mirosław

  Mirosław dał duuużo!

  2020-09-20
 • Andrzej

  Andrzej dał 50zł

  2020-09-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2020-09-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2020-09-19
 • Michał

  Michał dał 25zł

  2020-09-19
 • Wojtek

  Wojtek dał 25zł

  2020-09-19
 • Kaziq

  Kaziq dał 100zł

  2020-09-19
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 5zł

  2020-09-18
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 5zł

  2020-09-18
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 10zł

  2020-09-17
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: