Superman Jezus i latający chrześcijanie

13 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
33min

O tak zwanym pochwyceniu. Czyli po części o końcu świata właściwie też.

Dyskusja

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Hej, dzięki za odcinek.
Na początku wspomniałeś o wieku Chrystusa. "Rozpoczęcie działalności” ok 30 lat, ale kiedyś ktoś zwrócił uwagę mi na Jana 8: 57 „Na to rzekli do Niego Żydzi: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?" Czemu mówią do Jezusa o pięćdziesięciu latach zamiast czterdziestu?
A co do "technicznej" sprawy końca świata to myślę, że prawdę poznamy jak nadejdzie on. Pogadać można, ale na pewno nie stawiać wszystkiego na ostrzu noża jak niestety często bywa w różnych społecznościach.- pełna zgoda z Martinem.
Tutaj też pojawia się kwestia tysiącletniego królestwa czy już jest czy będzie? Dosłownie tysiąc czy symbolicznie? Nowa ziemia czy odnowiona? Królestwo na niej czy w „niebie”?
Pozdrawiam

Hal Bregg
13 lat temu

Harold Camping ma chyba takie hobby, że przepowiada końce świata. To jest nie pierwsza jego przepowiednia i na pewno nie ostatnia, bo już zapowiedział, że mu się pomiąchało i koniec świata będzie jednak 21 października.
A tak swoją to niech ten pastor zacznie czytać Biblię, a nie z niej wróży, bo na razie to sobie ładnie grabi.
Księga Jeremiasza:
Oto się zwrócę przeciw prorokom, którzy używają swego własnego języka, by wypowiadać wyrocznie. Oto się zwrócę przeciw tym, którzy prorokują sny kłamliwe opowiadają je i zwodzą mój lud kłamstwami i chełpliwością. Nie posłałem ich ani nie dawałem polecenia; w niczym też nie są użyteczni dla tego narodu.

Waldek
13 lat temu

pomogło ni to troche ,fajny odcinek

Damian
13 lat temu

Ale gdzie jest tak jakoś dobitnie zaznaczone w Biblii, że Chrystus przyjdzie po raz drugi, a na pewno nie będzie ich więcej?

tomek
13 lat temu

Chciałem wrócić jeszcze do poprzedniego odcinka.Martin stwierdził tam ,że każdy chrześcijanin dostaje Ducha Świętego z automatu.Ale jak to ma się do 1 Koryntian 12:28:I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami.
"Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? 30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? 31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą. "

Martin
13 lat temu

Dlatego ja mówiłem, że chrześcijanin ma Ducha Świętego, a nie, że każdy jest apostołem i nauczycielem. List do Rzymian 8:9 o tym mówi.

AgnessaLoveJesus
13 lat temu

Noce na Odwyku... :))
Jak ja za tym tęsknię, ale i tak w lipcu i sierpniu będę poza zasięgiem, bo bez komputera i internetu-chyba, że mi ktoś fundnie laptopa z netem :P

No dobra... Uwielbiam noce, bo nie słyszę ludzi :P (moi rodzice tego nie rozumieją, ale skowronki sów nie rozumieją-zwykle marudzili, że siedzę dużo przed komputerem, teraz, że nocami-niech się zdecydują, bo po tyle samo siedzę, tylko, że mi się ta pora podoba, a że wstaję później niż oni... a bo moi rodzice mnie nie chcą rozumieć, co jest częstą wadą ludzką, że inność jest odrzucana... ale nie tu :)
Patrzę na Księżyc na stronie, mam go za oknem...hm...kocham księżyc :) (jak to kobieta romantyczna...)

Odcinka nie oglądałam, ale Martin stosuje marketing, bo daje takie tytuły i tematy, by przyciągać :P (to jest pozytywny marketing, bo w imię prawdy ;)

Powiem tak...
Pewien mnich się pomylił i Jezus prawdopodobnie urodził się w 7-6 r. p.n.e. ... tak serio to nie wiadomo kiedy, ale pewniejsza jest data jego śmierci na krzyżu , bo 30 lub 33 r. w piątek przed końcem Paschy...
Ciekawi mnie natomiast tzw. wiek Chrystusowy, którym są 33 lata, ale to zapewne wiązałoby się właśnie ze wspomnianym 33 r.

Piotr
13 lat temu

Nie wiem dokładnie co inni ludzie tak naprawdę myślą. Osobiście nie jestem w stanie sobie wyobrazić na czym miałoby polegać to przyszłe niebo. Czy to jakiś stan bez czucia?

Gdy Paweł kończy nauczanie o zmartwychstaniu ciał w 15 rozdz. 1Kor to pisze: "gdzież jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? gdzież jest, o śmierci, żądło twoje? a żądłem śmierci jest grzech, a mocą grzechu jest zakon, ale Bogu niech będą dzięki, który nam daje zwycięstwo przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa". A ponieważ na końcu ma być unicestwiona śmierć, która według powyższych słów po prostu nie może zaistnieć tam gdzie nie ma zakonu, to chyba nie ma nic innego niż teraz.

I nie chodzi mi o śmierć definiowaną jako biologiczny koniec organizmu, tylko tą z 1mojż.2:17. Pomimo tego, że Adam żył jeszcze jakiś czas to jakby duchowo umarł zaraz po zjedzeniu owocu.

Są inne fragmenty wskazujące na czas terażn, a nie przysz. np.:
- "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłud., że obchodz. morze i ląd, aby pozys. jednego współwyzn., a gdy nim zostanie, czynicie go synem piekła dwakroć gorszym niż wy sami" (mat. 23:15)
- "Tak więc już nie jesteście obcymi i przychodn., lecz współobywat. święt. i domown. Boga" (ef 2:1)

Mariusz
13 lat temu

ja obstawiam ze to moze byc cos ala rajski ogrod.
tylko pewnie jeszce lepiej :)

inna sprawa ze Jezus powiedzial ze w Domu jego ojca jest mieszkan wiele i ze idzie przygotowac nam miejsc. Wiec .zgaduje ze pewnie kazde mieszkanie jest inne wyjatkowe i specjalnie takie dla CIebie... przygotowane przez samego JEzusa ktory zna cie najlepiej ... i wie co dla ciebie dobre.

Kris
13 lat temu

www.youtube.com

Czy to profil Martina? dlaczego są usuwane komentarze , jakaś cenzura?

Ktoś boi się prawdy?
Chciałem napisać, że jeśli Matrin szcza centralnie na pamięć poległych żołnierzy i ofiary w Smoleńsku ( zamachu najprawdopodobniej) niech pójdzie i nasra na grób babci , która coś niecoś by mu opowiedziała polityce zagranicznej Rosji.

Polacy będą żądać Prawdy Panie Martin wiec nie zasłaniaj się Darami Ducha świętego i Biblią. Chciałeś Być kontrowersyjny? Ogłupiasz Ludzi. Do puki nie mamy czarnych skrzynek z Tupolewa nie masz prawa twierdzisz, że piloci byli pijani albo że to wina Kaczyńskich. Bo akurat w tuoplewie zginęła opozycja która walczyła o wolność sąsiadujących państw z Rosja. jełi nie masz wiedzy politycznej to zajmij się "odwykiem" i nie mieszaj ludziom w głowach. Nie jesteś Wróżka.

Martin kreuje filozofię mistyczną Molinosa, ur. 1628 r. (kwietysta) , która jest zajebista w sumie.

Nie dajcie się ogłupiać, oszukajcie Prawdy.Kilka razy zwracałem uwagę ale pycha rządzi.
Przebaczyć to nie to samo co nie żądać Prawdy. Nie dajcie się dalej ogłupiać. Gość nie potrafi przyznać się do swych bzdur. nie będzie żadnym autorytetem.

Mateusz
13 lat temu

Zawsze mnie wzrusza mnie troska innych o poprawność moich poglądów.

dzik8118
13 lat temu

Drogi kris a nie morze nie pomyślałeś że ludzi to morze nie obchodzić czemu jak człowieka nie interesuje niewola w chinach ma udawać wielkiego żałobnika morze jak ludzie umierają z głodu ja ma to gdzieś czemu ma być hipokrytom?

AgnessaLoveJesus
13 lat temu

Kris, ja już dawno sobie dałam spokój, bo nie mam środków by coś zrobić, a jeśli coś z tym zrobić to co ?
Jak masz pomysły i rzeczywiste życie ci wisi, bo widać, że nie masz własnych problemów to działaj-zrób pikietę pod Sejmem, droga wolna.
Też mi było żal, bo ważne osoby zginęły, ale widać, że kto o polityce myśli ten zapomina, że poginęły osoby z różnych partii.

Martwię się tym co się dzieje z moim kochanym krajem, Polską, ale co ja zrobię (nie znasz mnie realnie, nie wiesz w jakich warunkach żyję, więc nie próbuj na mnie pisać...)

Kris, zajmij się życiem, bo może ci się posypać, a wielu się sypie i mojej rodzinie też, a nikt o mojej rodzinie nie myśli tylko sami musimy sobie radzić. Ty jak widać masz czas jeno na kłótnie-obserwuj i nie gdybaj, chyba, że rzeczywiście masz jak działać dla dobra kraju !

Dużo już nerwów straciłam i nadal tracę i mam już gdzieś co kto myśli, bo to czyny o nas najlepiej świadczą, a nie gadanie toteż moje w sumie też nic nie znaczy, ale powiem ci coś Kris-daj nam żyć !

Sebeq
13 lat temu

Martin, może jakiś odcinek o predestynacji?

Mariusz
13 lat temu

Kris mam dobra wiadomosc.... Nasz Pan Jest sedzia sprawiedliwy w ktorego wierzymy..... nie musimy sie juz martwic i wymierzac sady po ludzku samodzielnie.... Kazdy bedzie rozliczony z mysli slow i czynow tak dokladnie jak nikt tu na ziemi by tego nie zrobil. Starczy Naszemu Panu zaufac jak Ojcu. Wtedy spada z czlowieka ciezar i zaczyna zyc pelnia zycia.

Sławek
13 lat temu

pochwyceni będą ludzie którzy wrócą i ogłoszą przyjście Jezusa w chwale...

Kris
13 lat temu

Oczywista oczywistość.

Kto nie ma szacunku dla prawdy ten nie szanuje Boga tak naprawdę. nie nabierajcie się na płytkie kity pysznych osób, Bierzcie Biblię i czytajcie. Polecam Dodatkowo Tischnera jak potrzebujecie na siłe autorytetów bo samo nie chcecie myśleć.

Wizje Martina nie musza być słuszne i prawdziwe ogólnei to ma pierdolnięcie w niektórych doktrynalnych sprawach jak demony. pornole , zabijanie no i Smoleńk, POd filmikiem "smoleńsk" cenzura

Nie dajcie sie nabijać w butelke, moi koledzy stwierdzili jak i ja, że pycha gościa zniszczy. Cedzcie info przez grube sito.

Za dużo pychy ! nie tak działają zbory chrześcijańskie. W nich nei ma wszystkowiedzacych, Duch świety rozdaje dary jak sobie chce.

Ciut pokory i mniej szczania na Polskę , Co chcesz zrobic biznes n atragedo osób w katastrofie smoleńkiej, to zrobiłes pokazałeś na co cie stać tak jek w przypadku Kazika. Żal.

GLaDOS
13 lat temu

Martin pierdolisz, tyle cipo wiem.

Macjej przez duże Z
13 lat temu

@20 Kris Ja akurat też mam rezerwe jeśli chodzi o niekture tezy Martina.Ale teza że smoleńsk to ruscy i już to też nic normalnego.

O jaką sprawę Kazika ci chodzi?

dzik8118
13 lat temu

Drogi Kris a nie może mówić że ich śmierć jest mu obojętna?
miliony ludzi umiera na ty świecie i nas to nie obchodzi a śmieć 100 ma nas obchodzić.Ma udawać ze mię to interesuje to jest hipokryzja wszyscy mówią ze tybet jest zniewolony i a korzystając z ich technologi hipokryci czemu nie może powiedzieć ze ich śmierć jest obojętna?Prawdę mówiąc bardziej mnie obchodzi że mi przerwali film niż ich śmierć.

Mariusz
13 lat temu

Zostawmy Umarlym Grzebanie Umarlych.....

a jak niebedzie kogo grzebac i temat sie znudzi to zawsze moga a potem ich znow wykpac zakonserwujac przerobic na "relikwie" ;)

Kris
13 lat temu

vod.gazetapolska.pl

Dla Martina co bardowie o smoleńsku? Podobno wzorowałeś sie na Kaczmarskim a tu Gintrowski.

Macieju , nie bede wklejał linków bo sie syf już zrobił , Martin powinien usunąc na nawalony.com pewne rzeczy bo waidomo...

dziki

Nie szcza sie na czyjeś pomniki, ew. można znicz zapalić.

dzik8118
13 lat temu

Ja nie szczam na pomniki!
Uważasz PRAWDĘ za grzech?
Jeżeli umarło 100 ludzi a mnie to nie obchodzi to co mam powiedzieć
że współczuje co jest kłamstwem cy że mnie to nie interesuje
co jest PRAWDOM no powiedz.

Mariusz
13 lat temu

Zaobserwowalem cos zabawnego... moj Pikus jamnikowaty kundelek i inne okoliczne pieski szczaja se na pomniki ;) a golebie to nawet sraja na nie....
to taki kibel w sumie dka zwierzat..
a jacys szaleni ludzie tam zapalaja znicze, sciagaja czapki bo to miejsce czci :)

Sławek
13 lat temu

Do martina koleś który przewidział koniec świata gdzie wcześniej już raz się pomylił ten starszy dziadek, zabezpieczył się mówiąc że koniec świata będzie trwał 186 dni od dnia rozpoczęcia :D

Macjej przez duże Z
13 lat temu

Moim zdaniem Martin lubi być trochę na siłę kontrowersyjny. Może to jest nie dojrzałe ale raczej nie hamskie.

Smoleńsk to gorący temat ale Martin śpiewa też cyt. "Nie jestem mużynem , pedałem, kretynem." Czy to odtazu oznacza uprzedzenia do pedałów mużynów czy dzieci niepałnosprawnych? To SATYRA! poprostu.

Ja osobiście czuje się Patriotą ale kawały o polakach o ile nie wyjątkowo hamskie to mnie śmieszą. I to co Martin śpiewa również mnie nie obrzża.

Ogólnie co do smoleńska mam jeszcze inne zdanie niż najbardziej hałaślie grupy.

tomigraj
13 lat temu

@Kris,

co do pychy, to akurat ty jesteś super przykładem wszechwiedzącego...
Miałem okazję przeprowadzić z Martinem parę dyskusji off-line i jego opinie na pewno nie wynikają z pychy :)

Pozdr
tomigraj

Sterka
13 lat temu

Czasem się wstydzę, ze ja dopiero po pięćdziesiątce dochodzę do takich wniosków. Zapewne dlatego tak lubię Twoje wypowiedzi Martin, że prawie pod wszystkim mogłabym się podpisać.
Bardzo trudno jest odrzucić to ciągłe ocenianie. Niby wiem, że ono mi na nic, a jednak wciąż się na tym łapię, że to robię. Potrzeba kontaktów społecznych jest tak silna, że wpadłam w szpony tej machiny, która rządzi podporządkowywaniem jednostek całości. Nie jestem w stanie zaistnieć jako ja, bo cały czas jestem tylko elementem tego potwora, który wypacza mi moje wyobrażenie o mnie.
Do Krisa. Prawda jest względna i każdy z nas ma swoją prawdę, w którą wierzy. Jedyną prawdą jest Bóg. Wszystkie inne to tylko złudzenia.

zbyszek
13 lat temu

Do krisa. Myślę tak jak i Ty że to jest kwestia autorytetu, tylko że My jak tu siedzimy i gadamy opieramy się na AUTORYTECIE bibli a nie tak jak TY na autorytecie wiary ojców czy też źle pojętym patryiotyzmie który ciągle domaga sie krwi. Wsrod ruskich jest wielu chrześcijan, kogo chcesz pociągnąc do odpowiedzialności? Zwłaszcza że najbardziej winny tej katastrofy jest L.K.
Ale nawet gdyby tak nie bylo to gorliwosc twoja jest warta ważniejszej sprawy Kris i tak se myśle. Nie daj sie wciągnąc w gry z piekła rodem . Pomsta do mnie należy -mówi Pan-nie zapominaj o tym jak jestes chrzescijaninem

Mateusz
13 lat temu

Idźcie się schować już z tym Smoleńskiem. Tutaj miała być inna tematyka.

Mariusz
13 lat temu

Apropo przyjscia krolestwa....i powrotu jezusa to
W starym testamencie Izrael byl porownyanty do drzewa figowego.

a w NT jest taki fragment

Powiedział im podobieństwo: Spójrzcie na drzewo figowe i na wszystkie drzewa; gdy widzicie, że już puszczają pąki, sami poznajecie, iż lato już blisko. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest Królestwo Boże. Łuk.21:29-31(por.Mat 24:32-33)

czy jest wogle podstawa by sadzic ze Jezus mial na mysli odrodzenie sie panstwa izrael ?..... czyli rok 1948 (pokolenie 1948)
bo tak niektorzy biblisci mowia.....a mnie to srednio przekonuje szczerze mowiac.....bo widze mozliwosc kilku innych interpretacji.

PS... czy jest tu jakis ogrodnik ? kiedy drzewo figowe wydaje owoc ? (latem ?)

Mateusz
13 lat temu

jesienią

Magda
13 lat temu

Nie jestem ogrodnikiem, ale na jakimś blogu czytałam, że drzewo figowe to bodajże maj, czerwiec, o ile dobrze pamiętam

Mariusz
13 lat temu

no to jak izrael by byl tym drzewem figowym to co ma oznaczac jego rozkwit...... chyba nie to ze beda se mogli znow ofiary calopalne z krowek w 3 sw izraelskiej skladac :)...
zreszta na chyba nie da sie jej odbudowac bo tam juz jakies meczety sa....

crewEKS
13 lat temu

jaki durny tytuł , co to ma być, to zniewaga !
ten Odwyk spadł na pasy !

Mateusz
13 lat temu

Hańba!

Mariusz
13 lat temu

Mantis bug ID 0001 :)
Priority: low
Descriptin:
U mnie wczoraj na smartphinie byl tytul "bierzmowanie" potem cos jescze dziwnego wyskoczylo.....
jak juz jestesmy przy sprawach technicznych to jak odpala sie odwyk na kilku roznych urzadzeniach z roznymi IP to system glosowania troche dziwanie dziala....(zwlaszcza jak sie hurowo kliknie)....

SUmmary:
Bledow nie robi tylko ten co nic nie robi :)
a Fanatycy nie nadaja sie na testerow :P

Koliber
13 lat temu

Martin, mam nadzieję że odpowiesz jak zadeklarowałeś.
Rozumiem, że uważasz, iż tzw. pochwycenie będzie w czasie wielkiego ucisku. To jaki sens mają ostrzeżenia Chrystusa, aby być czujnym, bo nie wiemy kiedy ów dzień nastąpi (np. Mat. 24, 36-42; Mat. 25, 1-13; Mar. 13, 33-37)? Jeżeli dzień pochwycenia miałby być w czasie siedmioletniego ucisku to moglibyśmy wnioskować, że jeżeli pewne wydarzenia (opisane nap. w księdze Daniela) nie nastąpią to do tego czasu nie musimy być czujni. A Jezus wyraźnie mówi "Czuwajcie więc, bo nie wiecie kiedy pan domu przyjdzie: czy wieczorem, czy o północy, czy gdy kur zapieje, czy rankiem. ... To, co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!" (Mar. 13, 35;37). Poza tym, dlaczego Jezus użył porównania, że będzie jak za dni Noego (Mat. 24, 37-39 i dalej). A jak było za dni Noego? Najpierw Noe z rodziną wszedł do arki, a potem nastał sąd, zagłada. Tak na marginesie Arka przedstawia kościół.
Kolejna rzecz. W 1 Tes. 4, 17 nie jest powiedziane, że Chrystus przyjdzie na ziemię, tylko przyjdzie po kościół. Ja czytam, że "porwani będziemy w obłokach w powietrze na spotkanie Pana ..." to nie będzie na ziemi. Myślę, że wielu ludzi myli i wkłada do jednego worka przyjście Pana po kościół, który nie nastąpi na ziemi z drugim przyjściem, wtedy już na ziemię.
I jeszcze jedno, mówiłeś po co Bóg miałby oszczędzić kościołowi wielkiego ucisku, a to dlatego, że sam to powiedział w Łuk. 21, 34-37. Cytuję fragment "... abyście mogli ujść przed tym co nastanie, i stanąć przed Synem Człowieczym."
To tyle, temat jest szeroki i trzeba go dobrze przemyśleć (2 Tym. 2, 7: "Rozważ co mówię, a Pan da ci właściwe zrozumienie wszystkiego", oczywiście mówi to do osoby, która ma Ducha Chrystusowego.)

Piotr
13 lat temu

@Koliber
1. Fragment z ew. Łukasza mówi o zniszczeniu świątyni Heroda w 70 roku, a nie o końcu systemu rzeczy.
przeczytaj sobie wersety 20-24 z 24 rozdziału, a szczególnie 24: "I padną od ostrza miecza, i zostaną uprowadzeni do niewoli u wszystkich narodów, a Jerozolima będzie zdeptana przez pogan, aż się dopełnią czasy pogan"

2. akurat Jezus tłumaczy co ma na myśli gdy mówi "tak jak za dni Noego" więc nie trzeba wymyślać, że kościół to arka, tym bardziej że jest obietnica w 1ks. Mojżeszowej, że nigdy więcej świat nie zostanie zniszczony przez wodę. Taką doktrynę mają Świadkowie Jehowy, tyle, że zamiast kościoła mają na myśli swoją organizację.

"Bo jak w dniach owych przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali, aż do tego dnia, gdy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że nastał potop i zmiótł wszystkich, tak będzie i z przyjściem Syna Człowieczego" (Mat. 24:38-39 bw)

Koliber
13 lat temu

@Piotr
1. Chciałeś chyba napisać, żebym sobie poczytał 21 rozdział. Po 24 wersecie jest jeszcze 25 do 28, w 27 np. czytam "I wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą". Czyżbyś uważał, że to się już wydarzyło? Z dalszej treści jasno wynika, że Jezus przechodzi do czasów kiedy ma przyjść i mówi o tym co przed tym nastąpi. Potem daje podobieństwo, w którym ostrzega, aby czuwać przed tym wszystkim co nastanie. Trzeba przeczytać cały tekst i wtedy jest to jasne. Czasami dobrze jest przeczytać tekst bez z góry założonej lub zasłyszanej tezy.
2. W takim razie apostoł Piotr też był świadkiem Jehowy. 1P. 3, 20-21. "... w dniach Noego, kiedy była budowana arka, na której nieliczni, to jest osiem dusz, zostali uratowani przez wodę. Ona i was jako odbijające wzór teraz zbawia zanurzenie" (tłumaczenie interlinearne, "Vocatio"). Ale to nie jest istotą tematu także nie widzę sensu ciągnąć tego tematu arki, za mało miejsca. Poza tym, nigdzie nie napisałem, że będzie potop, to jest wkładanie wypowiedzi w moją wypowiedź czegoś, czego nie powiedziałem.
Pozdrawiam

Piotr
13 lat temu

@Koliber

1. Tak to już się wydarzyło. Wersety 25-28 omawiają sytuację po tym "aż się dopełnią czasy pogan".
2. chodziło mi tylko o to, że w mowie potocznej słowo kościół wiadomo co znaczy i takie postawienie sprawy jest wypaczeniem. Apostoł Piotr pisze, że to chrzest, a nie jakikolwiek kościół ocala.

zah
11 lat temu

Nie wspomniałeś o jednej ważnej rzeczy Martin. Skoro a) nikt nie wie kiedy ma być owe pochwycenie ( nawet Syn, jak jest napisane ), a b) Wielki Ucisk ma trwać 7 lat ( i konkretnie o lata chodzi, co można udowodnić poprzez Apokalipsę Jana, jak i Księgi ST ), to koncepcja o pochwyceniu pod koniec owego ucisku logicznie upada. Ludzie BĘDĄ wiedzieć kiedy spodziewać się pochwycenia, na podstawie czasu ucisku. Pochwycenie w tym przypadku byłoby pod koniec tych 7 lat, więc argument o "nieprzewidywalności pochwycenia" nie ma tu racji bytu :).
Z tego co wiem, kościół ma być gotowy w każdej chwili na pochwycenie - co bardziej pasuję do koncepcji pochwycenia przed Wielkim Uciskiem. pzdr!

Co jeszcze?