Prześladowania

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
36min

O tym dlaczego nie ma prześladowań chrześcijan, i o tym dlaczego są. I o tym czy każdy kto chce być chrześcijaninem powinien być prześladowany.

Dyskusja

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

A to tak dla klimatu-jak było na Rakowicach wczoraj wieczorem-znalazłam przy okazji bardzo ładną stronę :)

panoramy.zbooy.pl

panoramy.zbooy.pl

AKSORZ
12 lat temu

Witam. Podobało mi się stwierdzenie Martina że w dzisiejszych czasach przydało by się prześladowanie chrześcijan, które ustaliło by kto jest kim w swojej postawie wobec Boga. Nie mogę się zgodzić że prześladowań nie było bo tak jak ktoś zwrócił uwagę w "Wieczorach odwykowych", że w PRL-u chrześcijaństwo , a w zasadzie KK był tępiony przez władzę ale rozumiem że według Martina to nie byli prawdziwi chrześcijanie. Nie mogę się z tym zgodzić chociażby z uwagi na postać ks.Popiełuszki, który za wiarę w Boga i miłość wobec ludzi oddał najwyższą ofiarę. Tak samo nie jestem przeciwnikiem stawiania zniczy na grobach, czy dbania o miejsce pochówku naszych przodków. Oczywiście jeżeli dla kogoś pamięć o zmarłych sprowadza się tylko do postawienia znicza i pokazania się na cmentarzu 1-go listopada to się zgodzę że jest to karykatura chrześcijanina.

Mariusz
12 lat temu

o przesladowania łatwo....

powiedzcie w rodzinie 2 cytaty zbibli..

"Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca! Lecz Jezus mu odpowiedział: Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych! (Mt 8:18-22)"

„To Duch daje życie, ciało na nic się nie zda. (…).” (Ew. św. Jana,6.63)

i juz jestem dla nich tzw swiadkiem jechowy ;)

Wszystko dlatego ze nie poszedłem na cmentarz 1listopada, bo synek , bo rodzina bo ojciec chory trzeba było wiecej uwagi zywym poswiecic...

nie mam nic przeciwko tradycji nawet takiej lekko pogańskiej tylko ze nie za wszelka cene....
nie kosztem bliznich.

Abstrachujac od teologi ....to ja i tak nie umiem kontaktowac zie ze zmarłymi.. (to chyba tez zreszta grzech wg bibli). nie wazne czy sa juz w niebie czy w szeolu czy spia czekajac na zmartwychwstanie.
a wspominac ich pamiec mozna w kazdym miejscu.
nie umiem modlic sie do zmarłych i znimi gadac.... reszta mojej rodziny to portafi ...ale ja nie ... sory

Łukasz
12 lat temu

Jest taka organizacja "open doors", ona zajmuje się prześladowaniami. Zachęcam do korzystania z ich newsletter-ów

Filip
12 lat temu

Mam pytanie , nad którym zastanawiałem się już dłuższy czas.
Czy Bóg powołuje do życia każdego człowieka na ziemi czy stworzył pierwszych ludzi a reszta narodzin przebiega bez jego ingerenci. Jeśli tak to nie ma pytania , ale jeśli Bóg stworzył każdego z nas i do tego jest wszechmogący. To czemu widząc przyszłość daje życie dzieciom ,które umierają przy porodach , ludzi z upośledzeniem takiego stopnia że nie są nawet świadomi że są ludźmi i nie są w stanie w nic wierzyć, ludzi , o których wie że ich egzystencja będzie się skupiać tylko na czynieniu zła. Jeśli ma ktoś ochotę podzielić się ze mną jakąś swoją mądrością , to proszę o odpowiedź.

AKSORZ
12 lat temu

"Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca! Lecz Jezus mu odpowiedział: Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych! (Mt 8:18-22)"

umarłym grzebanie ich umarłych - nie kumam ...

Rozumiem czyli według Biblii zostawiamy ciało np. zmarłej matki na pastwę losu, ewentualnie w przypływie emocji zakopujemy je w przypadkowym miejscu odchodzimy i zapominamy o ciele. Oczywiście mama jest dla nas obecna we wspomnieniach i miłości jaką nam dawała przez całe życie ale nigdy nie modlimy się za nią i broń Boże nie odwiedzamy miejsca jej pochówku gdyż obie te rzeczy są niewłaściwe.

Filip dobre pytanie jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to to, że dzieci czy ludzie niepełnosprawni mogą uczyć innych ludzi wielu pięknych rzeczy jak np. dawanie miłości dla drugiego człowieka przy opiekowaniu się takimi osobami. Niejedna taka osoba potrafi zmienić życie innej sprawnej osoby. Co do ludzi czyniących zło to zawsze mają możliwość wyboru i zawsze istnieje możliwość ich nawrócenia.

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

@6 Filip

Ja uważam, że Bóg ma jakiś cel w tym, że pozwala dzieciom się rozwinąć i umrzeć przy porodzie-może chce ich czegoś nauczyć, albo taka sytuacja wynika z grzechów przodków-grzechy pokoleniowe to bardzo ciekawy temat...
Podobnie może być z osobami niepełnosprawnymi-albo dla nauki, albo z powodu grzechów innych.
Wszystko zależy od podejścia, czy Bóg jest bezgranicznie miłosierny czy... jednak jak w Biblii każe ludzi za ich grzechy-w co bym prędzej uwierzyła, bo On jest w końcu naszym ojcem i albo nas nagradza, albo każe-co do wychowania jestem przeciwniczką używania przemocy, wolałabym dziecko "zanudzać" rozmowami, ale te kwestie są póki co dla mnie otwarte...

A jeśli chodzi o ludzi złych to ... wg mnie to już nie sprawka Boga, tylko tych ludzi, demonów, którym się dają w pewnym stopniu opanowywać lub wynik życia bez Boga, choćby w sensie życia bez dobra. Bycie złym może też być wynikiem krzywd doznanych przez innych-zło często rodzi zło, choć nie zawsze, bo jednak od człowieka dużo zależy, ale nie wszystko.

Ostatnio to ja już wolę częściej myśleć, że prawdy dowiemy się i tak po śmierci :)

Czy był kiedyś odcinek o Maryi-choćby o jej dziewictwie, niekoniecznie niepokalanej?

Mariusz
12 lat temu

@9. Agnessa
BYł odinek Maryjny.a ze maria była dziewica to ze starego testamentu wiemy..chyba wiecej niz NT. Maria jest poprostu czescia przepowiedni dotyczacych JEZUSA.

Mozna brnac dalej bo o Mari mowia apokryfy. protoewangelia Jakuba i tzw złota opowiesc z 12 wieku. sa tez tzw objawienia jakiejs siostry zakonnej-wiem bo moja matka to czyta jako rekomendaowana ksiazke od ksiedza,a sie okazało ze to zmodyfikowane niusy apokryfow.

ale moim zdaniem ta wiedza moze okazac sie neibezpieczna
"drzucaj natomiast światowe i babskie baśnie!" 1tym4: 7

3 (...) zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, 4 a także zajmowania się baśniami i genealogiami bez końca. Służą one raczej dalszym dociekaniom niż planowi Bożemu zgodnie z wiarą2.
1tym1: 3


@filip:
umarłym -> czyli nie narodzonym z ducha...
w całym tym wywodzie gdzie Jezus powiedział zeby umarłym zostawic grzebanie umarłych starał sie uswiadomic ludziom
ze dbaja tylko tylko o ciało ktore i tak umrze a nie o ducha...
gdze indziej pisze ciało na nic sie nie zda....duch daje zycie itd...

nie chodzio to by nie grzebac umarłych Jezusa pochowali, Abrachama. Józefa-.ale jezus zmartwychstał !!! :) to wie co mowi heheh

kosmO.
12 lat temu

@AKSORZ

co do goscia, który prosił Jezusa o pozwolenie pochowania ojca. -Ogólnie chodziło mu o kasę. Było w tamtych czasach prawo, mówiącej o podziale majątku. Nie pamiętam jak ono dokładanie brzmiało, w każdym razie wiem, że nie idąc pogrzebać ojca sporo pieniędzy by mu przepadło. Czy to dlatego Jezus mu tak powiedział? nie wiem, ale uważam za możliwe. Na pewno znał postawę jego serca.

AKSORZ
12 lat temu

Agnessa
Książka o objawieniach Maryjnych to "Poemat Boga człowieka" - Marii Valtorty. Książki tej nie czytałem ale wielu ludzi twierdzi że jest to prawdziwe objawienie spisane przez autorkę. Dla mnie jest to bardzo ciekawe dzieło literackie tak samo jak "Ostatnie kuszenie Chrystusa".

Co do Apokryfów to moim zdaniem ciężko z nich stwierdzić które są prawdziwe to znaczy jakie z nich opisują prawdziwe wydarzenia, a które to fikcja. Ciekawym badaczem apokryfów jest ks.Marek Starowiejski, który wydał książkę "Apokryfy Nowego Testamentu", której oczywiście z uwagi na moje zabieganie również nie czytałem ale słuchałem dwie audycje, jeden to jakiś podcast a druga to audycja z polskiego radia (mam je nawet na dysku) poświęcone apokryfom w których bardzo ciekawie się do nich odnosi.

Filip dzięki za rozjaśnienie ale skoro jednak dbanie o umarłe ciało nie jest grzechem czyli stawianie nagrobków a na nich zniczy również jest ok ale tylko wtedy jeżeli nie zapomnimy o duszy zmarłego czyli modlimy się za zmarłych a nie do ciała leżącego w grobie ... tek se to wymyśliłem teraz :)

Mariusz
12 lat temu

Apokryfy czasem nei sa w bibli dlatego ze sa nie natemat poprostu.
albo mowia o MArii, albo o dziecinstwie jezusa, albo o zyciu judasza.... albo sa wyrywkami/notatkami uczniow sluchaczy.
Moze to i ciekawa lektura.... ale nie w tym duchu co NT.


A ewangelia i nowy testament
ma potwierdzac ze przyszedł JEzus, taki zapowiadany ze starego testamentu i mowic co on nauczał....ze zmatwychwatał... inego celu nie ma chyba NT.... jak Jezus.

dlatego nie zabierał bym sie za apokryfy dopuki nie zna sie juz reszty bibli.... to i tak sporo materiału do przerobienia...

Martin
12 lat temu

Aż chyba kupię w końcu ten zbiór apokryfów, przeczytam i zrobię wam podsumowanie. Bo inaczej temat będzie wracał w nieskończoność. Chyba, że ktoś już przeczytał?

Śledź
12 lat temu

Chciałbym zauważyć jedną, dość prostą rzecz: Jezus był powołany do życia bezpośrednio przez Ducha Świętego i był to ewenement. Dlatego nie wiem czemu Bóg miałby zajmować się poczęciem każdego człowieka na ziemi. Może czasem ingerować z jakiegoś powodu (np. Abraham, czy Elżbieta).

"Zostaw umarłym grzebanie umarłych" - Bóg jest Bogiem żywych, a nie umarłych. Dlatego bez sensu jest przejmować się tymi, którzy odeszli (co najwyżej brać z nich lekcję). Pochówek jest formą pozbycia się ciała, które może zgnić i przez to prowadzić do chorób, groźnych dla żywych.

@Aksorz: "Broń Boże nie odwiedzamy miejsca jej pochówku gdyż obie te rzeczy są niewłaściwe." To nie jest tak do końca. Pamiętam, to chyba było w odwyku również, że jeden z królów żydowskich składał ofiary w imieniu poległych w bitwie. Więc to nie jest do końca niewłaściwe, tylko trzeba znać umiar i pamiętać po co się żyje.

Czy wizyta na grobie to coś złego? I tak i nie. Wywalanie zmarłych za miedzę i zakaz chodzenia na groby doprowadziłby u ludzi do mitów, poczucia zagrożenia i zaciekawienia. Utrzymywanie cmentarzy w czystości i higienie likwiduje ten dystans. Tylko trzeba znać umiar i pamiętać po co się żyje...

Grabix
12 lat temu

@AKSORZ, chrześcijanie ewangelikalni raczej się nie modą za zmarłych, bo uważają, że to bez sensu, jak ktoś uwierzył w Jezusa to jest zbawiony, jak nie to nie i twoja modlitwa nic tu nie pomoże. Choć zastanawia mnie, że wielu twierdzi, że modlenie się za zmarłych jest złe... jeśli czegoś chcesz to chyba możesz się o to modlić, nie? nawet jeśli Bóg tej modlitwy nie spełni...

@Martin, WSZYSTKIE? te Starego Testamentu też? Ich chyba trochę dużo jest. Ty lepiej zrób odcinek o tym czemu nie uznajesz ksiąg deuterokanonicznych, bo np. tam można znaleźć modlitwę za zmarłych a nawet ofiarę w celu odpuszczenia grzechów (2 Machabejska 12,43-do końca rozdziału). Choć podobno 2 Tm 1:18 też jest modlitwą za zmarłych... nie wiem... nie chce mi się teraz szukać czy ten Onezyfor był wtedy martwy czy nie.

Mariusz
12 lat temu

jestem za odcinkiem o ksiegach deuterokanonicznych :-)

dzienkikach faustyny i nowych prorokach i innych pismach obok bibli czytanych i polecanych dla przecietago wierzacego ...

Martin moze przeczytasz dzienniczek faustyny i matki od dzieciatka JEzus i powiesz co tam jest ? czy tez nie masz dosc wytrwałosci :-)

Grabix
12 lat temu

O księgach deuterokanonicznych trochę jest tutaj pismoswiete.republika.pl (tu są nazywane apokryfami, podobno niektóre kościoły tak je zwą, a te inne apokryfy jakoś jeszcze inaczej - ale widać, że tu chodzi o to). Szczególnie ciekawy jest ten cytat z księgi Tobiasza.

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

Jedno pytanie i się wywiązała dyskusja :P
Hm... w sumie warto, by Martin się wypowiedział dlaczego jednak pewnych ksiąg w Biblii nie uznaje... na co nie zwracałam uwagi, że ich nie uznaje-no, ciekawe... Apokryfy to lepiej, żeby przeczytał sobie na spokojnie-jest ich dużo :)

A co wiecie lub sądzicie o Żydach mesjańskich/mesjanistycznych ? :)
Ogólnie, z tego, co słyszałam to uznają całą Biblię i Jezusa jako Mesjasza. Czy to też judeochrześcijanie ?
Bardzo ciekawa grupa ponoć :-)

Mariusz
12 lat temu

Zydzi Mesjanistyczni sa bardzo ciekawi. Bardzo ciekawie tłumacza nowy testament. czestio nieco inaczej niz my Katolicy. Na wiele spraw poprostu patrza tak jak Jezus i apostołowie. nie tak jak my poganie w i poganscy chrzescijanie przez pryzmat naszej hostorii...poganskiej,patrza przez pryzmat włąsnej historii narodu wybranego i widza jakby wiecej...

Ja sadze ze to zydzi mesjanistyczni nam wiele wytłumacza i ze tak jak pisze w listach apostołow to "oni sa głowna szczepka drzewka oliwnego a nie dziczka " (tak jak my nie zydzi) i ta głowna szczepke łątwiej sie wsczepi i przyjmnie w ciało chrystusa.
tak włąsnie Paweł mowi o Zydach w liscie ktoryms... tutaj na serio warto poszukac tych fragmentow co NT i ST mowi na temat zydow na nowo wszczepionych w chrzescijanstwo bo sa ciekawe.. i moim zdaniem mowia własnie o zydach mesjanistycznycych....

Śledź
12 lat temu

A jednak ofiara została złożona za wszystkich ludzi na ziemi, którzy przyjmują naukę Jezusa, bez względu na to, czy są Żydami, czy poganami. Prawda pewnie leży, jak zwykle, gdzieś po środku.

Nie znam Żydów Mesjanistycznych, pierwszy raz o nich słyszę. Jednak Pismo mówi jasno, kim są chrześcijanie, jak powinni postępować. Reszta to kwestia tradycji - żydowskiej, albo lokalnej. Biblia nie zakazuje żyć zgodnie z tradycją żadną, o ile ta nie kłóci się z nauką... Ale jeśli żyją zgodnie z nauką, to na pewno można ich nazwać judeochrześcijanami. @Mariusz: "patrzą przez pryzmat własnej historii a nie przez naszej pogańskiej" - nie ośmieszę się, jeśli powiem, że Bóg nie patrzy na historię narodu, tylko na wiarę konkretnego człowieka :).

Filip
12 lat temu

Martin podałbyś mi nazwę tego utworu , którego używasz do intro odcinków dzięki wielkie z góry.

Mariusz
12 lat temu

@22. Śledź
Co masz na mysli ze prawda lezy po srodku :)

Poganie sa poprostu innym cłonkiem w ciele chrystusa niz narod wybrany. ........innym sa katolicy a innym denominacje.....

zydzi chrzescijanie to sa zydzi mesjanistyczni...ot co. W sumie chyba kazdy zdyd co przyjoł chrzescijanstwo jest zydem mesjanistycznym.... tak samo jak apostołowie chociazby.

jak sie myle neich mnie ktos poprawi..

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

A ja mam takie wrażenie, że Żydzi mesjańscy są najbliżej pierwotnego chrześcijaństwa. W końcu to Żydzi, którzy uwierzyli w Jezusa, a tak samo było na pewno i z uczniami Jezusa. A potem... musiałabym Biblię przeczytać, a nadal nie wiem jakie tłumaczenie najlepiej... bo, że tak w ogóle najlepiej nauczyć się języków biblijnych i poczytać Biblię w oryginale to wiem, zanim trafiłam na odwyk i Martina :)

A prześladowania... Któż z nas w jakiś sposób ich nie doznaje ? :>

Ktoś coś wie o apostołce Juni (i w ogóle apostołkach i diakonisach) ? Ordynacja kobiet mi spokoju nie daje :P

PS. Miałam też o TCh napisać, bo mam nieprzespaną noc i kolejną krótką przed sobą, ale to już na stronie TCh wstawię, jak tylko odcinek się pojawi. Na brudno muszę już teraz i ile dam radę :)

I kto tu wyszedł na niedowiarka, Martin :P
Wiem, jak się wczoraj na czacie śmiałeś, ale zadzwonić się nie odważyłeś za to ja owszem i chętnie będę to robić częściej, bo się muszę oswoić z gadaniem przy tylu ludziach :)

Za to uważam, że powinieneś przygotować kontrodcinek w stosunku do wczorajszego odcinka TCh ;p

TCh-Teoria Chaosu-nie, nie powieść Martina, a audycja w Kontestacji (dla niezaznajomionych z tematem ;)

AKSORZ
12 lat temu

Valley of Dry Bones już pobrałem w mp3 a czy ma ktoś namiary na pozostałe utwory ?

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

A to niedowiarstwo Martina... tak szczerze to Martin taki jest, że myśli po swojemu-ja też tak mogę, ale zaciekawiło mnie zdanie Martina na czacie, że to właściwie to samo co w Biblii... tylko w innym języku-no i Martin mnie zaskoczył, bo ja Biblii na tyle nie znam, a z Biblii wyczytać można ponoć wszystko i co kto chce. Jestem otwarta, więc dopuszczam, że Martin jak zwykle wie co mówi :)
No... jeśli Biblia potwierdza np. to zdanie, że wszystko co wymyśleliśmy i wymyślamy już istniało gdzieś indziej... Martin, musimy poczekać na zapis audycji-czekam z utęsknieniem-przesłuchaj Martin w całości, bo do końca nie byłeś, a do końca było ciekawie-jak dla mnie ta audycja TCh była chyba czymś najlepszym i najciekawszym, co w życiu słyszałam :P
Wiele moich przemyśleń potwierdziła, co jeszcze opiszę w komentarzu do audycji TCh, a i zrodziła wiele kolejnych pytań-myślę, że odpowiedzi na nie już we mnie tkwią tylko ich jeszcze nie odkryłam.

A najlepsze było potwierdzenie, że istnieje siła najwyższa... ciekawe czy w naszym wszechświecie czy ta sama siła (Bóg) stworzył, stwarza i stwarzać będzie i inne wszechświaty. Wierzę, że właśnie tak jest ;)

Mariusz
12 lat temu

A co do przesladowac to wąłsnie podobno wiekszosc autorów bibli było przesladowana.....
tak ze ksiega oblana krwia prorokow....apostolow ...
pozniej była na indexie ksiag zakazanych..

... a dzisiaj mamy wolnosc pod tym wzgledem i wrezscie kazdy moze czytac.... co chce i to w dowolnym tłumaczeniu :)

dorota
12 lat temu
Mariusz
12 lat temu

@ Paweł zobacz ze oni nawet nie rozumieja tego o czym mowia ani rozmowca ni prowadzacy :P Argumenty jak u nas nastolatki na forach daja ;) posmiac sie mozna... albo zasmucic sam neiwiem ;)

no i widac ten efekt o torym mowił Marin nie raz ze wielu chrzecijan jest tylko z nazwy z tradycji.... a nie z realnego przekonania.
Ten gosc nawet nie wiedział jakie jest przesłanie ewangeli...
zal...

prawda taka ze wielu ludzi podchodzi do religi i do Boga jak do ZUSU .... czysto formalnie... I wielu z nich ma moralnosc o wiele bardziej skrzywiona niz ateiosci.....tylko ze to sa własnie tzw pswudo chrzescinianie... Ale staramy sie tego nie zauwazac :/

Co jeszcze?