Good Job!

13 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
62min

Wszystko o Jobie/Hiobie/Dżobie i o jego księdze. Tajemnice księgi Joba w Odwyku.

Dyskusja

dzinsy123
13 lat temu

nie mogłem się powstrzymać - pierwszy
a teraz biorę się za słuchanie...

Filozofus
13 lat temu

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze!

Gotujący bigos
13 lat temu

Martin, bardzo dobry odcinek. Bardzo, Sądzę, że ludziom warto zapodawać opowiastki wprowadzające do konkretnych ksiąg Biblii. Ja sam wiele skorzystałem słuchając różnych pogadanek o wybranych księgach. Potem jak już samemu się czyta, posiada się szerszy obraz, lepsze zrozumienie. Szczególnie jest to przydatne w księgach Starego Testamentu (Przymierza). Osobiście chętnie bym posłuchał Twego Martin podejścia do proroków, np. Izajasza. Raz, że właśnie te księgi czytam i muszę przyznać, że rozumiem niewiele. Dwa, zastanawia, mnie które przepowiednie się sprawdziły, a które jeszcze nie.

Free Rider
13 lat temu

Odnośnie tego Martin, że byś wolał pocierpieć np, miesiąc. Z skąd Hiob miał wiedzieć, czy będzie się męczył miesiąc, dwa, 5lat albo czy w ogóle dożyje następnego dnia?

Gotujący bigos
13 lat temu

W historii Joba, widać jasne przesłanie. Niezależnie jak bardzo dostajesz "w kość", i jak długo to trwa - to trzymając się Boga, zawsze wychodzisz "na prostą".

Bingo
13 lat temu

Ciekawie i wyczerpująco. Co się będę Rozpisywał, Pozdrowił i podziękował.

Filip
13 lat temu

Martin, rodzina Lota chyba niebyła zbyt sprawiedliwa skoro żona została zamieniona w słup soli chwile po wyjściu z Sodomy, a jego córki zgwałciły własnego ojca przez sen..

Szymon
13 lat temu

Bóg nie jest tylko,, miłością'' ale za złe karze i wynagradza za dobre , jest też sprawiedliwy i strasznie jest wpaść w jego ręce jeśli trzeba ..
Nie jest też Bóg mój pacyfistą...
Bo złe które wychodzi od Boga jest najczęściej zasłużona karą.
Przykład Babilon , uprowadził z powodu grzechu Izrael tak . Ale Babilończycy też byli niesprawiedliwi....

Dzień sądu zaczął się od domu bożego.


A skończył na wrogach....

( bo Bóg jest sprawiedliwy) na szatana przyjdzie jego czas.

Rozmieszają mnie katolicy którzy teraz mówią że protestanci coś im tam ,,zrobili'' i że mordowali katolików itd :]
Coś jak teraz tymi wypędzonymi Niemcami robią się na ofiary kiedy to on byli przez wieki agresorami .

A co powiedział nasz adoni Jeszua ha Meszijah?

Mat. 7:1-2
Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni.
Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.

Ps. 137:8-9
Córko babilońska, pustoszycielko! Błogosławiony, kto ci odpłaci to, coś nam wyrządziła!
Błogosławiony, kto pochwyci I roztrzaska niemowlęta twoje o skałę.

Hmm czy ktoś ma wątpliwości że Rzym papieski dokonał eksterminacji, waldensów i katarów, Żydów , pogan w wyprawach krzyżowych czy nie płonęły stosy zanim protestanci czyli byli katolicy tak się wściekli na ich ? A że za przyzwoleniem Boga i odpłacili wam dwójnasób. Że dosłownie ciałami katolików karmiono psy?( jak pisze K. H. Deschner)
a objawienie Jeszua który dostał Jan ( prezbiter nie Jan apostoł)

Obj. 17:16-18
. A dziesięć rogów, które widziałeś, i zwierzę, ci znienawidzą wszetecznicę i spustoszą ją, i ogołocą, i ciało jej jeść będą, i spalą ją w ogniu.
Bóg bowiem natchnął serca ich, by wykonali jego postanowienie i by działali jednomyślnie, i oddali swoją władzę królewską zwierzęciu, aż wypełnią się wyroki Boże.
A kobieta, którą widziałeś, to wielkie miasto, które panuje nad królami ziemi.

Dziękujcie Bogu katolicy że Bóg nie postąpił z wami tylko tak jak z Izraelem bo tamtym 7 kroć odpłacił i to przez was najczęściej.... jak Babilon doświadczył Żydów uprowadzonych

Obj. 18:7-8
Ile sam siebie uwielbiał i rozkoszy zażywał, tyle udręki i boleści mu zadajcie; gdyż mówi w sercu swoim: Siedzę jak królowa, wdową nie jestem, a żałoby nie zaznam.
Dlatego w jednym dniu przyjdą jego plagi, śmierć i boleść, i głód, i spłonie w ogniu; bo mocny jest Pan, Bóg, który go osądził.

Bo czym jest Babilon w Objawieniu jak nie miastem na 7 wzgórzach?

I możecie mówić że Bóg z wami się obszedł okrutnie ale sami tak postępowali i nadal postępują odwracaj kota ogonem.
Umniejszając Słowa dodają tradycje czyli kłamstwa ludzkie?


Dopuścił do tego nie On to nakazał.

Mordowali niesprawiedliwie stuleciami za pomaca władców światowych a jak was zaczęto mordować(protestanci i rewolucja francuska) to mówicie że to źli byli :D


Ale kto powiedział że to miało być oko za oko? Ten sam co powedział
1 Moj. 9:6
Kto przelewa krew człowieka, tego krew przez człowieka będzie przelana, bo na obraz Boży uczynił człowieka.

Najczęściej więc wszytko co się dzieje dzieje się za nieprzyzwoleniem wręcz nakazem bożym.

Okrutne ? Być może? Sprawiedliwe? Na pewno ..

Złożenie jest proste jeśli potępiając i skazując innych niesprawiedliwie na śmierć w męczarniach postępowali tak to Bóg oddał im tym samym czyli nie tylko sprawiedliwe ale dodał im dwukrotny za to że tamci którzy was karcili musie zejść i stać się gorszymi nie dlatego że chcieli ale że ich do tego zmusiliście .

Mat. 18:7-10
Biada światu z powodu zgorszeń! Wprawdzie zgorszenia muszą przyjść, lecz biada człowiekowi, przez którego zgorszenie przychodzi.
Jeżeli więc ręka twoja albo noga twoja cię gorszy, utnij ją i odrzuć od siebie; lepiej jest dla ciebie wejść do żywota kalekim lub chromym, niż mając obydwie ręce lub obydwie nogi być wrzuconym do ognia wiecznego.
A jeśli cię oko twoje gorszy, wyłup je i odrzuć od siebie; lepiej jest dla ciebie z jednym okiem wejść do żywota, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.
Baczcie, abyście nie gardzili żadnym z tych małych, bo powiadam wam, że aniołowie ich w niebie ustawicznie patrzą na oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

To tak a propos pacyfizmu u Boga z którego wielu chrześcijan robi w umyśle z Boga oraz syna Jego , kosmicznego misia pluszowego co to by nawet muchy ten miś dobry nie skrzywdził .
To nie Bóg to jakiś amorek co najwyższej bożek w głowie.

Zapominają że ten łagody Syn co to lnu tlącego nie zagasił czy nadłamanej gałązki nie złamał i był łagodny jak baranek zamieniał się czasem w lwa Judy i smagał biczem tych co przehandlowali Boga na mamonę i zysk?

Przyp. 30:6
Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę.

Mat. 18:6
Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza.
Obj. 18:18-24
I widząc dym pożaru jego, krzyczeli, mówiąc: Któreż miasto podobne jest do tego miasta wielkiego?
I sypali proch na głowy swoje, a płacząc i narzekając, krzyczeli: Biada, biada, miasto wielkie, na którego skarbach wzbogacili się wszyscy właściciele okrętów morskich! W jednej godzinie spustoszone zostało!
. Rozraduj się nad nim, niebo i święci, i apostołowie, i prorocy, gdyż Bóg dokonał dla was sądu nad nim.
I podniósł jeden potężny anioł kamień, duży jak kamień młyński, i wrzucił go do morza, mówiąc: Tak jednym rzutem zostanie strącone wielkie miasto Babilon, i już go nie będzie.
I już nie rozbrzmi w tobie gra harfiarzy ani muzyków, ani flecistów, ani trębaczy, już też nie będzie u ciebie mistrza jakiegokolwiek rzemiosła, ani już nie usłyszy się u ciebie huku młyna:
. I nie zabłyśnie już w tobie blask świecy, i nie usłyszy się w tobie głosu oblubieńca ani oblubienicy; gdyż kupcy twoi byli wielmożami ziemi, gdyż czarami twymi dały się zwieść wszystkie narody.
W nim też znaleziono krew proroków i świętych, i wszystkich, którzy zostali pomordowani na ziemi.


Hebr. 10:30-31
Znamy przecież tego, który powiedział: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę; oraz: Pan sądzić będzie lud swój.
Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga żywego.

Szatan to szczegół .... zdepczemy łeb jego pomiotowi .

To tak a propos sądów sprawiedliwych .... i tego czego niektórzy chrześcijanie nie rozumieją.

Sel
13 lat temu

Co do określenia "Synowie Boży" to może to być określenie dla wierzących tak aniołów, ludzi czy tam innych istot.
Gdy czytamy o tym w Jobie to pewnie chodzi o aniołów.
Gdy jest mowa o synach bożych w Genesis to najprawdopodobniej jest mowa o ludziach wierzących(dzieci Boże / duchowe) którzy kopulowali z curkami niewierzącymi (dzieci ludzkie / cielesne ) co Bóg potępia.
Biblia musi być spójna więc jeśli czytamy w nowym testamęcie, że jesteśmi dziećmi Boga to, to określenie musi się sprawdzać w starym testamęcie.
Oczywiście to tylko moje jakieś tam chore przemyślenia jednak gdy się podejdzie do formy synowie Boży w sposób jaki jest przedstawiony w nowym testamęcie (nowonarodzenie w rodzinie Bożej poprzez chrzest) to się wszystko zgadza i nie trzeba wprowadzać jakiś dodatkowych istot kopulujących z ludźmi (aniołowie nie czują popędu seksualnego, nie żenią się i nie wychodzą za mąż)

Kris
13 lat temu

Człowiek jest powołany podwójnie

1 Do zbawienia. Przyjęcia prawdziwej Prawdy Ewangelii.
2 Przez Boga do obrania konkretnej drogi w życiu.


Życie jest zbyt krótkie by je tracić na uganianie się za bogactwem, władzą, seksem, przyjemnościami i zdobywać je kosztem godności. Życie nie polega na tym aby żyć i żreć, bo nie miało by sensu. Wolność, Prawda i honor nadają sens życiu. Ludzie którzy tego nie rozumieją nie będą tak naprawdę nigdy szczęśliwi. Zostali zwiedzeni. Nie znaczy to ze chrześcijaństwo należy kojarzyć z chodzeniem w starych klapkach z plecakiem pełnym ryb schwytanych przez św. Piotra.

Najpierw należy martwić się o sprawy Boże, a nie inne, To życie ma gonić ciebie a nie na odwrót. (nie będziesz miał Bogów przede Mną) – dość istotne, niezrozumiane przykazanie.

Czyli nic nie może nas zniewalać, oddalać od Prawdy.

Nie wolno bać się zmian w życiu, jeśli decyzje podejmowane są w oparciu o wiarę zawsze zyskujemy. Bóg nie powołuje ludzi do bojaźni !!

---------------------
"Bóg dal Bóg wziął"

Szymon
13 lat temu

Set ma dobre i Martin dobre podejście jasne że nie chodzi tutaj koniecznie tylko o angelos bo to greka tutaj o malakai'm czyli duchy posłane bo wszelkie ojcostwo na niebie i ziemi wywodzi się od Boga JHWH , stąd może nazwa Syn boży ;] Jeżeli kto ma problem z zaakceptowaniem tego że naprawdę wiara w Jeszua też jesteście synem bożym (córką) to jego problem ze zrozumieniem ewangelii jest oczywisty..

Jan. 1:51
51. Powiedział też do niego: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, ujrzycie niebo otwarte i aniołów(synów bożych) Bożych wstępujących i zstępujących z powodu Syna Człowieczego.

To nawiązanie jest też użyte w drabinie o której śnił Jakow.

Oraz nowego narodzenia. Wnioski logiczne są ciekawe jak myślicie?

Jan. 3:1-11
A był człowiek z faryzeuszów imieniem Nikodem, dostojnik żydowski.
Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był.
Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego.
Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się?
Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego.
6. Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest.
Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić.
Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.
Odpowiedział Nikodem i rzekł do niego: Jakże to się stać może?
Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jesteś nauczycielem w Izraelu, a tego nie wiesz?
Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, co wiemy, to mówimy, i co widzieliśmy, o tym świadczymy, ale świadectwa naszego nie przyjmujecie.

i podbitka o zstąpieniu i wstąpieniu ponownym

pytani czy sen był tylko o jednym syny bożym na drobienie cz o wielu? tak to złe tłumaczenie słów na agelos zaciemnia prawdę o synostwie bożym .

Jan. 3:12-13
Jeśli nie wierzycie, gdy wam mówiłem o ziemskich sprawach, jakże uwierzycie, gdy wam będę mówił o niebieskich?
A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy.

Rzym. 8:14
Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.

A litera potrafi zwieść litera zabija...

Rzym. 8:16
Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.

Czyli tymi co zstąpili i tymi co wstąpią, jak Bóg da.

Yvonne
13 lat temu

Ja myślę,że należy zauważyć, iż choć Hiob został sowicie wynagrodzony za swoje cierpienie, że nie zgrzeszył w tym przeciw Bogu, to jednak jest wielu ludzi, którzy w tym życiu nie otrzymali nagrody za to że byli wierni Bogu.

Wielu chrześcijan na przełomie wieków musiało dużo przecierpieć, również i współcześni nam ludzie bogobojni, a jednak Bóg wydaje się nie być dla nich tak chojny jak dla Hioba. Choroby, paraliż, smierć czy inne osobiste tragedie towarzyszą często ludziom kochającym Boga.

Jednak najważniejsze to, by widzieć w tym sens i cel. A celem chrześcijan jest Królestwo Boże, bez względu na to jak wygląda jego życie tutaj. NIC, cokolwiek doświadczamy na tej ziemi, nie jest w stanie pomniejszyć tego, co Bóg przygotował dla tych, którzy wierzą w Jego Syna. On strzeże naszego dziedzictwa w niebie.

I to jest całe sedno sprawy. :)

Szymon
13 lat temu

Amos. 9:9
Bo oto każę przesiać wśród wszystkich ludów dom Izraela, jak się przesiewa w przetaku, tak że ziarnko nie upadnie na ziemię.

Łuk. 22:31-32
Szymonie, Szymonie, oto szatan wyprosił sobie, żeby was przesiać jak pszenicę.
Ja zaś prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty, gdy się kiedyś nawrócisz, utwierdzaj braci swoich.

Zwróćcie uwagę nas słowo ,,wyprosił''

Marin jeśli uważasz że szatan nie wyprosił tego dla mnie czy Ciebie to jeszcze próby nie przeszedłeś ... widocznie.

A może napisz albo zrób podcast co takiego było u Ciebie i Ciebie zdołowało że chciałeś i nie wierzyłeś już Bogu... przynajmniej wtedy (to tylko propozycja)

Sebeq
13 lat temu

Jeśli macie chwilkę czasu i was to interesuje to nagraliśmy ostatnio krótki wywiad z Korwinem Mikke dotyczący Biblii i KrK

youtu.be

Polecam, bo okazuje się że Pan Janusz niestety podchodzi do tematu w sposób bardzo katolicki.

jachoo
13 lat temu

Cos mam odczucie że M. L. okazał się wtym, tygodniu mało kreatywny, no bo cóż ... swieta Horusa są raz do roku i myslę że odcinek powinien dotyczyc własnie tego tematu, cz w bibli jest podana data urodzin, skad sie wzieło katolickie swięto, jakie ma korzenie, skad się wzieły zwyczaje typu drzewko itp. Ogólnie rzecz biorac temat interesujacy - szkoda że nie został on poruszony.

Szymon
13 lat temu

Pan JKM jest niedouczony w TE i NT raczej jest uczniem Loyoli nie Jeszua ( blog JKM na Onecie )

Sel
13 lat temu

at 15.
Słyszałem, że Zeus też obchodził urodziny 25 grudnia:) Myślę, że ciekawy był by to temat jednak muszę powiedzieć, że omówienie księgi Joba dla mnie w tym konkretnym czasie było bardzo budujące. Dzięki
at 13.
Ciekawy fragment z pisma mówiący dokładnie o tym co piszesz:
(1) Słowo, które wypowiedział prorok Jeremiasz do Barucha, syna Neriasza, gdy spisał te słowa w księdze pod dyktatem Jeremiasza w czwartym roku Jojakima, syna Jozjasza, króla judzkiego, tej treści: (2) Tak mówi Pan, Bóg Izraela, o tobie, Baruchu: (3) Ponieważ powiedziałeś: O, biada mi, gdyż Bóg dodał zmartwienie do mojego bólu; jestem wycieńczony wzdychaniem i nie znajduję odpocznienia. (4) Tak mu powiesz: Tak mówi Pan: Oto, co zbudowałem, burzę, a co zasadziłem, wypleniam, mianowicie całą ziemię. (5) A ty żądasz dla siebie rzeczy wielkich? Nie żądaj! Bo oto sprowadzę nieszczęście na wszelkie ciało, mówi Pan, lecz tobie daruję twoje życie jako zdobycz wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
(Ks. Jeremiasza 45:1-5, Biblia Warszawska)

Często bywa tak, że gdy spada na nas cierpienie, trwa przez jakiś czas i nie słyszymy głosu Boga (nie czujemy go) to wydaje nam się, że Bóg nas opuścił ale wcale tak nie jest. Wiara to nie przeczucia a obietnice.
Ciekawe, że nawet Jan Chrzciciel o którym Jezus mówi:
(...)Nie powstał z tych, którzy się z niewiast rodzą, większy nad Jana Chrzciciela; (...)
[Mat 11:11]
Tak wielki prorok który rozpoznał w Jezusie Mesjasza:
A jam widział i świadczył, że ten jest Syn Boży.
[Jan 1:34]
A ujrzawszy Jezusa chodzącego, rzekł: Oto Baranek Boży.
[Jan 1:36]
Miał chwile zwątpienia. Mianowicie gdy siedział w więzieniu u Heroda musiał się upewnić czy Jezus jest tym który ma przyjść (zapomniał co mówił?):
Rzekł mu: Tyżeś jest on, który ma przyjść, czyli inszego czekać mamy?
[Mat 11:3]
Czemu zwątpił? Pewnie dlatego, że pełniąc służbę Bogu myślał, że będzie pod opieką. Ciekawe jest, że nawet prorocy nie zawsze słyszą słowo Pana. Najwyraźniej Jan siedząc w więzieniu modlił się o wytłumaczenie sytuacji a Bóg nie odpowiadał.
Takie frustrujące sytuacje czasem bywają. Lepiej się żyje wiedząc, że nawet najwięksi mają takie problemy. Grunt to ufać Bogu w czasie próby bo:
A wiemy, iż tym, którzy miłują Boga, wszystkie rzeczy dopomagają ku dobremu, to jest tym, którzy według postanowienia Bożego powołani są.
[Rz 8:28]
Z doświadczenia wiem, że gdy przez cierpienie się przejdzie z zachowaniem ufności to człowiek zyskuje bardzo wiele. Nie mówię tu oczywiście o jakiś dobrach tego świata a raczej o czystości charakteru. Ponieważ (at 12.) Królestwo Boże człowiek ma gdy się nawraca (i trwa w "nawróceniu" oczywiście) a celem chrześcijanina jest upodobnić się do Chrystusa.

Martin
13 lat temu

Poprostu Ktosiu - już był ten temat. Staram się nie powtarzać. Nie wydaje mi się to na tyle ważne, żeby co roku o tym przypominać.

jachoo
13 lat temu

Ok, w takim razie najmocniej przepraszam.

Kris
13 lat temu

nk.pl

co wy na to ?

Martin
13 lat temu

Odcinka dziś chyba jednak nie będzie.
Bo straciłem głos. Ale za to zyskałem gorączkę.

No proszę: nikt mi tego nie życzył na urodziny, a jednak przyszło...

karineckaaa
13 lat temu

A ja tak wypatrywałam dzisiejszego odcinka, no nic...Nikt przeciez Martin nie bedzie miał Ci za złe...życzymy duuuzzo zdrowia ;))

Macjej przez duże Z
13 lat temu

O to Martin masz dziś urodziny? To happy birthday i всего наилучшего в новом году!

A pozatym co z tym dzieckiem z Malibu adoptujemy?

Jerzy
13 lat temu

@3 Marek gotujący bigos
Też chętnie bym posłuchał o spełnionych proroctwach :)
Na początku te prostsze :)

@12. Yvonn
Czytasz biblię ?
1Kor 11:29-30 bw (29) "Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije. (30) Dlatego jest między wami wielu chorych i słabych, a niemało zasnęło."
Jezus po to stał się przekleństwem abyśmy my nie byli przeklęci. Krew wyznawców jest cenna ale choróbska i długi głód jest sygnałem, ze coś nie tak w naszej relacji z Bogiem.

Martin często chorujesz. Niech ci Bóg błogosławi i będzie twoim lekarzem. Polecam Butelkę Bożego lekarstwa: krolestwoboze.pl

Cieszę się, że mówisz na trudne tematy. Prawdziwy kościół nie ucieka przed tą księgą a zdziwilibyście się ilu chrześcijan nie czytało księgi w ogóle.

Caesium
13 lat temu

Martin, a może niech Hugo poprowadzi dziś Noce, tak jak ostatnio gdy byłeś chory. Co ty na to?

Szerholder
13 lat temu

Martin, błagamy cię o noce na odwyku. Niech poprowadzi je ktoś w zastepstwie, np. Becia :)

Sel
13 lat temu

Odnośnie proroctw to świetne są te oto wykłady:
amazingdiscoveries.tv
Niektóre mam przetłumaczone z lektorem i wrzuciłem je na chomika tutaj:
chomikuj.pl
Proponuje zacząć od początku, to jest od proroctw o Jezusie:
chomikuj.pl
Jest to bardzo ciekawy wykład z którego jasno wynika, że JEDYNIE JEZUS MOŻE BYĆ MESJASZEM.

Mateusz z Rzeszowa
13 lat temu

popieram Mistrzu i Szerholder :)

zbyszek
13 lat temu

wysluchalem sprawe o Marii coś zmiażdzeniem kogoś i to był pierwszy raz kiedy cie posłuchałem i wiesz co
JUŻ CIE LUBIE

Magda
13 lat temu

MARTIN! Robiliśmy na religię prezentację o Biblii. Skopiowałam to co masz na stronie i dostałam... 6! Oczywiście podpisałam Cię i napisałam z jakiej to strony. Dzięki Tobie mam 6 z religii na koniec półrocza! XD

djr7
13 lat temu

Zapraszam wszystko odwykowiczow wlacznie z autorem do wysluchania nowego podcastu nastoprocent.blogspot.com. obecnie dostepny jest tylko odcinek powitalny ale nowe odcinki juz niedlugo.

Filozofus
13 lat temu

Odkryłem spisek! Martin jest podstawiony!

Oto prawdziwy Martin Lechowicz: biology.mcgill.ca

:D

Gotujący bigos
13 lat temu

Hmm, Martin podstawiony?
Dzięki Filozofus za czujność.
To ja teraz wiem skąd u Martina ta podejrzanie dobra znajomość angielskiego.

Kris
13 lat temu

Żartów nie ma hehehehehehe ;)

"Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce"

Szymon
13 lat temu

No właśnie wielu uważa że Marin jest takim ,,autorytetem'' nie ważne że Martin tak nie twierdzi co cenie, ja też tak nie uważam ;D Ale powielać błędy potrafi każdy a selektywność czyli sito gdzie przesiejesz prawdę i fałsz a ziarno zbierzesz a plewy spalisz taką jest to zasadą . Trzęście aż miło.

Gotujący bigos
13 lat temu

No i co - od 2 tygodni Odwyku ni ma. Nie ma rady, trzeba brać Biblię samemu i czytać... :))

A Martinowi, dużo zdrowia (niezależnie czy będzie dalej nagrywał czy nie).

Szałot
13 lat temu

Ja sie ciesze, ze ta strona jest ,zawsze mogę wejść i posłuchać tych starszych odcinków, one są najlepsze. Oby ten serwer był opłacany zawsze. Przecież nie musi co tydzień wychodzic nowy odcinek, liczy sie jakość nie ilosć

burbun
13 lat temu

Kurwa znów nie ma odwyku chuj.

W
13 lat temu

Plik nowego odcinka już jest, tylko jeszcze na stronie nie ma wpisu:
www.odwyk.com

ZiZi
13 lat temu

Muszę podziękować. Właśnie jestem w takim okresie w życiu, że ten odcinek był mi niesamowicie potrzebny i ciekawe, że właśnie teraz go obejrzałem. Dzięki temu odcinkowi muszę przyznać, odzyskałem nadzieję :)

Dzięki, oby tak dalej ;)

eli
13 lat temu

Podpowiem, że kształt Ziemi określa się jako geoida. Pozdrawiam i dzięki za ciekawą audycję!

Michał7
10 lat temu

Warto opisywać księgi biblijne. Mi pomogło :)

Co jeszcze?