Dziesięcina czyli podatek

3 tygodnie temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
65min

O dawaniu na tacę był już odcinek 14 lat temu. Ale przydałoby się dokończyć temat i wyjaśnić konkretnie, co to jest ta dziesięcina w Biblii, po co ona jest i na czym polega.

Kiedy się zrozumie po co ta dziesięcina jest, to odpowiedź na pytanie czy chrześcijanie mają ją płacić jest już jasna i prosta.

Dyskusja

ŁukaszSZ
3 tygodnie temu

Dla mnie najważniejszy powód ładowania kasy w projekty „królestwa” to inwestycja. Widzę że działa to kupuje akcje. Jedni inwestują w nowe dywany, inni w budynki, ja mam okazje inwestować w coś co ma słaby PR ale sporą dywidentę.

Paheu
3 tygodnie temu

Ciekawe to na końcu z tym prezentem. Zdziwiłem się troszkę, bo mi pamiętam z zapisków Benjamina Franklina, że to osoba, która coś komuś daje uznaje obdarowanego za godnego, żeby mu coś od siebie dać. Ale może to nie przeczy, nie wiem.

Martin
3 tygodnie temu

A to jest dużo bardziej skomplikowane. Zależy w jakich relacjach są ludzie, co biorą i dają. W zależności od relacji, status qui, od ambicji, intencji, pozycji w grupie, prezenty mają inne znaczenie.

W sumie my te znaczenia przeważnie wyczuwamy. Tylko niekoniecznie świadomie. Zazwyczaj po fakcie. Jak ktoś lepiej rozumie znaczenie dawania i brania w konkretnej sytuacji, to może tego używać jak narzędzia.

Podobne odcinki:

Kto utrzymywał Jezusa? 6

5 lat temu

43min

Wydawałoby się, że Biblia nic nie mówi o tym, kto finansował działalność Jezusa. Ale okazuje się, że mówi. Odpowiedź na to pytanie może zdziwić. Między innymi pokazuje, że Jezus nie był konserwatywnym chrześcijaninem ani człowiekiem honorowym...

Co jeszcze?