Dziesięcina czyli podatek

ponad rok temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
65min

O dawaniu na tacę był już odcinek 14 lat temu. Ale przydałoby się dokończyć temat i wyjaśnić konkretnie, co to jest ta dziesięcina w Biblii, po co ona jest i na czym polega.

Kiedy się zrozumie po co ta dziesięcina jest, to odpowiedź na pytanie czy chrześcijanie mają ją płacić jest już jasna i prosta.

Dyskusja

ŁukaszSZ
ponad rok temu

Dla mnie najważniejszy powód ładowania kasy w projekty „królestwa” to inwestycja. Widzę że działa to kupuje akcje. Jedni inwestują w nowe dywany, inni w budynki, ja mam okazje inwestować w coś co ma słaby PR ale sporą dywidentę.

Paheu
ponad rok temu

Ciekawe to na końcu z tym prezentem. Zdziwiłem się troszkę, bo mi pamiętam z zapisków Benjamina Franklina, że to osoba, która coś komuś daje uznaje obdarowanego za godnego, żeby mu coś od siebie dać. Ale może to nie przeczy, nie wiem.

Martin
ponad rok temu

A to jest dużo bardziej skomplikowane. Zależy w jakich relacjach są ludzie, co biorą i dają. W zależności od relacji, status qui, od ambicji, intencji, pozycji w grupie, prezenty mają inne znaczenie.

W sumie my te znaczenia przeważnie wyczuwamy. Tylko niekoniecznie świadomie. Zazwyczaj po fakcie. Jak ktoś lepiej rozumie znaczenie dawania i brania w konkretnej sytuacji, to może tego używać jak narzędzia.

Co jeszcze?