• Odwyk
 • ·
 • 28
 • ·
 • 143%
 • ·
 • 7 lat temu

Soryzabłędy
Soryzabłędy
7 lat temu

Grabix
Grabix
7 lat temu

Genialny odcinek, jest super :D
Taki pouczający i takie żartobliwy :D (ucząc bawi, bawiąc uczy, świecąc leci, lecąc śmieci)
I te rysunki, cudo.
Świetna instrukcja dla ludzi, teraz to tylko gdzieś rozpropagować :D

Martin
Martin
7 lat temu

No właśnie mam taką nadzieję, że go puścicie gdzieś w świat. Taki jadalny dla zwykłych ludzi, nie? Mam nadzieję przynajmniej.

KarolinaH.
KarolinaH.
7 lat temu

Zgadzam się z wami, odcinek szampański, w sam raz na sylwestrowe klimaty. Lekkostrawny, dla każdego,choć zależy kto temat ugyzie i jak go łyknie. No i jak nie wielbić tej kreski martinowej,hih

megg
megg
7 lat temu

Fajne,,,fajne...może być ciekawą instrukcją - "jak rozpoznać chrześcijanina" :)
ps
a czemu są życzenia na NR...to obchodzimy to święto? coś chyba nie nadążam...lepiej się napije..."rudej wódy na myszach" :P

bachus
bachus
7 lat temu

Dzieje
18.25 Znał on już drogę Pańską, przemawiał z wielkim zapałem i nauczał dokładnie tego, co dotyczyło Jezusa, znając tylko chrzest Janowy.

19,2 Zapytał ich: «Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę?» A oni do niego: «Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty». 3 «Jaki więc chrzest przyjęliście?» - zapytał. A oni odpowiedzieli: «Chrzest Janowy». 4 «Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest Jezusa» - powiedział Paweł. 5 Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa.


Określenia „chrześcijanin” użyłbym do określenia kogoś religijnego, lub osoby, która stara się być dobra, ale nie jest tak naprawdę nowo narodzonym uczniem Jezusa Chrystusa.Osoby która czyta Pismo święte i stara się zrozumieć lub nie koniecznie o co tak naprawdę tam chodzi,chrześcijanin jest tak naprawdę dzieckiem Bożym.
Nazwę 'chrześcijanin" wywiódł bym od chrztu janowego w Jordanie.Jak źrudłami Jordau są cztery górskie strumienie które się zamieniają w (często)zamuloną/żyzną rzekę z której czerpał Jan Chrzciciel,tak są cztery ewangelie niosące światło/wiedzę o Jezusie Chrystusie po których są listy itp.z których można czerpać głębszą wiedzę i bardziej zrozumieć ewangelię(nawozić się mułem,tak to zobrazuje) a więc takie nalewanie wody do głowy(naczynia/efy).Ale potrzeba jeszcze żeby tą wodę Ktoś zamienił w wino...
Wielu ludzi, którzy nie wierzą Jezusowi Chrystusowi i nie ufają mu,też uważa siebie za chrześcijan tylko dlatego, że chodzą do świątyń/zborów czy żyją w „chrześcijańskim” narodzie. Bycie członkiem kościoła, chodzenie regularnie na nabożeństwa i hojne wspieranie pracy kościoła uczynią z kogoś chrześcijanina ale chodzenie do świątyni/zboru, filantropia lub bycie dobrą osobą nie da Ci zbawienia.Biblia naucza, że dobre uczynki nie czynią z nas kogoś bardziej akceptowanego przez Boga. List św. Pawła do Tytusa 3:5 mówi, że Bóg „nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym !!!
Więc jak nazwać kogoś kto narodził się na nowo w Bogu i uwierzył oraz zaufał Jezusowi Chrystusowi,(Kor13,11 Gdy byłem dzieckiem,mówiłem jak dziecko,czułem jak dziecko,myślałem jak dziecko.Kiedy zaś stałem się mężem{wojownik,mężny},wyzbyłem się tego, co dziecięce.) Kogoś kto pokutował ze swoich grzechów, oraz zaufał i uwierzył tylko Jezusowi Chrystusowi,jego wiara w osobiste zbawienie nie jest ugruntowana religijnością, zestawem przepisów moralnych czy listą nakazów i zakazów nazwał bym Chrystianem czy Chrystusowcem. Cechą charakterystyczną prawdziwego Chrystiana/Chrystusowca jest miłość do innych i posłuszeństwo wobec Słowa Bożego (1 List św. Jana 2:4,10).

Lukszmar
Lukszmar
7 lat temu

Hehe, fajny odcinek, a te rysunki pięknie się w to wszystko wpinają i bawią :).

Sławka
Sławka
7 lat temu

Chrześcijan to taki głupek,który nie potrafi się długo gniewać.Talent rysunkowy mnie powala,sarkazm jeszcze bardziej.''Słuchacze'' dziękują za życzenia noworoczne!!!!!

Beata
Beata
7 lat temu

Chrześcijanin o jakim opowiadasz to zazwyczaj osoba świeżo nawrócona, w krótce jednak "normalnieje". W kościele szybciutko wchodzi "pod zakon" i staje się osobą dużo gorszą niż przeciętny, nienawrócony człowiek. Wynika to z moich długoletnich obserwacji. Dominującym uczuciem u większości tych ludzi jest poczucie winy, albo pychy (w zależności od tego jak silną osobą były przed nawróceniem). Ludzie "ze świata" wolą omijać chrześcijan szerokim łukiem i to nie z tych powodów o których mówisz.... Derek Prince w jednym z wykładów powiedział, że odsetek chrześcijan lądujących u psychiatrów jest sporo większy niż niechrześcijan..... Oczywiście zdarzają się też tacy o jakich Ty opowiadasz....ale ze świeczką takich szukać. Niewielu jest takich, którzy naprawdę ufają Bogu...

Martin
Martin
7 lat temu

Z tego widać, że ludzie dosyć lekko podchodzą do określenia "chrześcijanin". Ci, co normalnieją to po prostu ci, co przestają należeć do Jezusa i zamiast tego należą z powrotem do samych siebie albo na przykład do kościoła. Chrześcijanin z definicji to ktoś kto należy do Chrystusa.

Naprawdę trudno być w kościele i być chrześcijaninem.

Paradoks, bo ludzie zazwyczaj dlatego idą do kościołów, żeby nie przestać być chrześcijaninem. Ale efekt jest najczęściej taki jak mówisz: zmieniają przynależność, z podporządkowania osobie do podporządkowania organizacji, co przychodzi im bardzo łatwo jeżeli im się zleje w głowie jedno z drugim.

Dlatego ja uważam, że najlepsze co możemy dla kościelnych ludzi zrobić to uświadomić im jedną, prostą rzecz:

Kościół to nie Bóg.

Sławka
Sławka
7 lat temu

Beata bardzo trafnie to ujęła!Tak właśnie jest.Inni w kościele-starsi stażem,uważając,że wiedzą wszystko lepiej wyrabiają w nas poczucie winy.A tak naprawdę to jest chęć posiadania nad nami władzy.Prawdziwy chrześcijanin,ten który ma ''Boga w sercu''przeważnie dochodzi do takiego momentu,w którym musi sobie odpowiedzieć na pytanie-czy zależy mu na dobrych relacjach z ludźmi z kościoła,bo ich polubił,przyzwyczaił się do nich,czy zależy mu na relacji z Bogiem.Czasem tego pogodzić się nie da.A czasem trzeba wyjechać daleko,żeby Bóg sam,bez naszej ingerencji pokazał,o co mu chodzi.Dzięki Beata,twój komentarz dużo mi pokazał.

Tostu
Tostu
7 lat temu

Dosyć ciekawy odcinek. Martin, cholernie lubię to, że opisujesz dosyć trafnie sprawy, które towarzyszą ludziom i są tak oczywiste, że większość nie umie ich zauważyć.

P.S. Jakiego programu używasz do tego swojego rysowania na żywo?

gerald1972
gerald1972
7 lat temu

Dobry odcinek.


Pytanie techniczne mam. W telefonie nie chce otworzyć blogów, a raczej nie można przeczytać wszystkich blogów. U mnie do odczytu są tylko "Myśli rozczochrane", a pozostałe blogi nie chcą się załadować.
Nie wiem czy to tylko u mnie?

Martin
Martin
7 lat temu

Nie, to błąd. Nikt mi nie powiedział wcześniej, bo poprawiłbym wcześniej.
Teraz powinno już być dobrze.

gerald1972
gerald1972
7 lat temu

Ok. Dzięki;)

gerald1972
gerald1972
7 lat temu

A mnie np. Ostatnio zwłaszcza mierzi doszukiwanie się prazła u innych chrze$cijan. I dlatego nie zgadzam się z Tobą Beata.
"Niewielu jest takich....."
Co to obchodzi chrze$cijanina co inny chrześcijanin sobie wydrąża?

Beata
Beata
7 lat temu

Gerald, nie chciałam, żeby moja wypowiedź zabrzmiała jak osądzanie innych. To raczej miała być taka smutna konstatacja tego co widzę u siebie i moich znajomych chrześcijan. Temat rzeka....powiem tylko, że ja po wyjściu z kościoła czułam się jak po wyjściu z sekty. Dlatego bardzo lubię tu wpadać i słuchać przemyśleń Martina, bo widzę w Jego wypowiedziach dużo mądrości i zdrowego rozsądku. Właśnie on jest taką osobą, jaką sam opisuje w odcinku: kochającą Boga, niereligijną, zadowoloną, szczęśliwą, taką z którą człowiek ma ochotę się zaprzyjaźnić. Pewnie wielu słuchaczy też takimi osobami są :-) Ja w każdym razie tęsknie za takimi ludźmi

Sławka
Sławka
7 lat temu

Beatka!Ja mam idealnie to samo.Jak tęsknisz za takimi ludźmi,bo ja też-bardzo,to umawiamy się na letni odwykcamp!Martin, nie wiem co zrobiłeś że stronką,ale ''chodzi'' super.Wreszcie można normalnie pisać!

gerald1972
gerald1972
7 lat temu

Spoko Beatko.Bywa, a nawet się zdarza.
Każdy tak ma.
Bez wazeliny mogę powiedzieć,że Martin mądrym człowiekiem jest i warto tu siedzieć.
Latami:)
A szukając dobrych ludzi, znajdziemy dobrych ludzi.
Warto szukać:)

mikolajl
mikolajl
7 lat temu

A propos chrześcijan programistów - dowcip:
Jezus i diabeł mieli wziąć udział w konkursie programowania. Zasiedli do kompów i zaczęli programować. Po pewnym czasie wysiadł prąd. Po chwili włączył się.
Diabeł mówi: "Nie no! Muszę zaczynać od początku!"
Na to Jezus: "A ja już prawie skończyłem."
Dlaczego?
Jesus saves!

gerald1972
gerald1972
7 lat temu

Martin,zwiększ swoje potrzeby
Może i się dorzucę
Ale tylko jak będziesz w biedzie

Katol1
Katol1
7 lat temu

Jaki przyjemny odcinek :). Ja akurat mam to szczęście, że znam nie jednego chrześcijanina, który naprawdę wierzy. Przy kościele do którego chodzę odbywają się spotkania wspólnoty Szkoły Nowej Ewangelizacji, którą polecam (Bóg posłużył się ludźmi ze SNE żeby mnie nawrócić i przybliżyć do Siebie). Tam można spotkać prawdziwych chrześcijan kochających Boga i to nie tylko przez jedną godzinę tygodniowo w kościele. Raz byłem nawet przez dwie noce w domu rekolekcyjnym, na kursie razem z innymi chrześcijanami. Wyobrażacie sobie mieszkać z takimi wariatami :)?

Beata
Beata
7 lat temu

Sławka, gdyby wszystkie okoliczności ułożyły się pomyślnie to czemu nie. W każdym razie dziękuję za takie osobiste zaproszenie :)

Ktoś
Ktoś

A jeśli psychiatra/psycholog też chrześcijanin?

Voitas
Voitas
7 lat temu

Chwała Bogu!
Czy: Odwyk.com nadal jest rozwijającym się "centrum zielonoświątkowstkowizmu"?
- czy też wróciłeś Martin do MACIERZY? ;) czyli do WOLNOŚCI W CHRYSTUSIE
Trochę mnie nie było - dlatego pytam i pozdrawiam.

megg
megg
7 lat temu

Voitas - pewnie nie uwierzysz, ale myślałam co z Tobą?! I jak miło, ze wróciłeś :)
Jakieś opowieści z podróży poza Odwyk ? :P
ps
Ze względu, że nie znam szczegółowych zasad Zielonoświatkowców...to nie umiałabym pewnie dostrzec różnic...ale posłuchaj sobie właśnie tego odcinaka....mam wrażenie, że jest o "wolności w Chrystusie"...ale co ja tam wiem...nauczycieli/lek potrzebuję ;)

Voitas
Voitas
7 lat temu

@26. Megg; nie mam nic ciekawego do opowiadania gdyż to nie była podróż "poza Odwyk" - to była podróż poza "wogóle" - i co? I nic tam nie znalazłem - zresztą tego się spodziewałem.

illusion
illusion
7 lat temu

Poprawiłeś mi humor Martinie odcinek wzorowy Pozdrawiam:)

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Przeciw bliźniemu swemu

Program Odwyk

Odcinek o mijaniu się z prawdą, mataczeniu, kłamaniu oraz łganiu jak pies. Co na temat kłamstwa mówi Biblia i jaką wagę do niego przykłada..

Trzech Króli

Program Odwyk

Święto "Trzech Króli" to najbardziej absurdalne, bezpodstawne, bezsensowne święto w Polsce. Nie byłoby by sensu o nim mówić,....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 130% normy. Nie jest źle!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

130%

Odwyk wsparli

 • Ewa

  Ewa dał 50zł

  2022-09-22
 • dkugab

  dkugab dał 200zł

  2022-09-22
 • Mariusz Bańkowski

  Mariusz Bańkowski dał 10zł

  2022-09-21
 • Adrian

  Adrian dał 25zł

  2022-09-21
 • Patron Piotr

  Patron Piotr dał 100zł

  2022-09-20
 • Michał

  Michał dał 10zł

  2022-09-20
 • Daniel

  Daniel dał 200zł

  2022-09-19
 • Marcin zamiast Patronite

  Marcin zamiast Patronite dał duuużo!

  2022-09-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2022-09-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2022-09-19
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: