Bóg skandalista

8 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
63min

O skandalach w Biblii. Kto był największym skandalistą? Czy chrześcijanin powinien unikać skandali? Dlaczego skandale nas kręcą?

Dyskusja

Waldek
8 lat temu

Hmm oglądam do 6 minuty dopiero a już moje oczy szerzej otworzyć się nie mogą...
Dość kontrowersyjnie...
Nie wiem co powiesz później, ale niektóre z tych bytów to bardzo do ciała lgną więc...

Hmmm Skandal, panie, Skandal!

Waldek
8 lat temu

Ok po nocy przemyśleń mam dwa pytania:
1. Co (po tym odcinku) rozumiesz pod słowami "Stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo"?
2. Dlaczego kupa mięcha o numerze id "Jezus" był taki ludzki i cieszył się z bycia człowiekiem?

jumi
8 lat temu

Dobry odcinek. Szkoda, że Jezus jasno nie powiedział o co chodzi z tymi skandalami. Ale założenie, że skandal w dobrym celu i uzasadniony to dobry skandal jest chyba okej. Dobrze zrozumiałem czy mam obejrzeć jeszcze raz??

Andrzej
8 lat temu

Powiedzmy sobie szczerze: Jeszcze jeden z tych genialnych odcinków Martina!

Martin
8 lat temu

Bycie człowiekiem, to połączenie ducha z ciałem, z perspektywy kogoś kto "dba o czystość rasową" może być na pewno szokujące. Założę się, że gdyby kiedyś ludziom udało się pozbyć ciał i zostać bytem czysto duchowym, to by się wielu z nich zaczęło uważać za lepszych od zwykłych ludzi.

To jest ten sam problem co w Harrym Potterze - część czarodziejów pogardza mugolami i mieszańcami, a część lubi tą różnorodność. I jest między nimi konflikt. Ten sam problem pokazano w Gwiezdnych Wojnach, gdzie po jednej stronie są jednolite armie klonów, a po drugiej całe bogactwo życia. W kościołach widać ten konflikt szczególnie wyraźnie. Ten sam problem powtarza się w życiu i literaturze praktycznie od zawsze.

No i pytanie po której stronie jest Bóg, czystości czy mieszania? Konserwatyzmu czy czy różnorodności? Fakt, że wymyślił człowieka, ducha połączonego z ciałem wskazuje, że widzi w takim łączeniu coś pięknego i dobrego. I że lekceważy sobie czy to szokujące, czy poprawne ideowo, rasowo czy jak tam jeszcze, dla niego ważniejsze, że to wspaniałe, fascynujące, niesamowite.

To samo podejście widzę kiedy poznaję przedziwne organizmy i żyjątka. O, konik morski na przykład.

Sławka
8 lat temu

Skandal jest też zamiennie używany ze słowem prowokacja,która jest świadomym wymuszeniem określonych zachowań, reakcji lub działań, często agresywnych i nagłych, poprzez oddziaływanie na psychikę, niekoniecznie zgodne z obranymi przez daną osobę zasadami i wyznawaną ideologią. Z powyższego wynika,że główną zasadą działania Jezusa była właśnie prowokacja. Czasem mi się wydaje,że nasz Martin w naśladowaniu Jezusa doszedł do perfekcji, a czasem bije go nawet na głowę. Mam tylko jeden ogromny problem. Chciałam udostępnić ten odcinek na fejsie, ale jak to zrobić z tym zdjęciem. Takiej prowokacji Andrzej Poniedzielski nie zniesie. No jak??

Eliahu
8 lat temu

Martin, mam wrażenie, że sprowadzasz wydarzenia z NT do absolutu. Chodzi mi o te Jezusowe skandale i reakcje jego oponentów tam opisane. Często mówisz, że "prawowierni Żydzi myśleli tak-to-a-tak", albo, że ludzie podobnie myślący myślą tak do dzisiaj.
Ja myślę, że ani nie znasz Żydów którzy cechują się skrupulatnością w wykonywaniu przykazań, ani nie wiesz za wiele o naukach faryzeuszy których notorycznie krytykujesz.
Typowy obraz faryzeusza z NT to facet dla którego właśnie SKANDALEM jest np. uzdrawianie chorego w Szabat - bezduszny tłuk, bez żadnych uczuć z łbem zawalonym 'paragrafami'.
Pominę już nawet to, że jestem przekonany, że te sytuacje nie miały nigdy miejsca, chodzi o to, że nawet jeśli miały to nie jest raczej normalne przekładać zachowanie kilku gości sprzed 2000 lat na współczesnych ludzi. Ty to robisz prawie w każdym odcinku mówiąc aluzje do "ludzi trzymających się prawa" i porównując ich do zdemonizowanych postaci z NT. Tak szczerze - znasz jakichś znacznych faryzeuszy z tamtych czasów? Ilu znasz współczesnych?

I jeszcze jedno - o co ci chodzi z tymi krótkimi spodenkami i o których mówisz już N-ty raz? Czy to jest odniesienie do czegoś konketnego?

Hej!

Rafał4
8 lat temu

@Eliahu
No nie wiem, moim zdaniem faryzeusze wcale aż tak źle nie są przedstawieni, wręcz przeciwnie. "To chorzy potrzebują lekarza" było na plus dla Żydów przestrzegających Prawo, Jezus nazywa Żydów dziećmi, a pogan psami. Nawet ich nauka jest pochwalona...

Eliahu
8 lat temu

Właśnie dlatego ja nie czuję aby nauki Jezusa to był jakiś szczególny skandal i nie specjalnie mam ochotę się z jego naukami za bardzo sprzeczać.
Problem jest właśnie taki, że nauka faryzeuszy jest pochwalona, że "siedzą na katedrze Mojżesza", ale żaden chrześcijanin nie zna tej nauki albo "zna" ją z NT, konkretnie z zachowania zdemonizowanych postaci przedstawionych jak wyżej.

Kiedyś też na odwyku Hubert mówił o samarytanach, że Żydzi ich nie lubili bo byli rasistami.
No fakt, tak to wygląda, ale NT zapomina wspomnieć o tym, że niedługo przed Jezusem samarytanie razem z grekami składali świnie na outarzu w Świątyni. Taki szczegół.
W Polsce nawet jest taka dziecięca charytatywna orgqnizacja "mały samarytanin". O to mi chodzi z ansolutyzowaniem pojedynczych wydarzeń.
Kapłan czy faryzeusz to sk-syn bo nie pomógł rannemu a samarytanin pomógł a więc na wieki wieków faryzeusz pozostanie sk-synem a amarytanin symbolem miłosierdzia.

Waldek
8 lat temu

Panowie! Już bez przesady. Przecież dyskutowanie o faryzeuszach wymaga holistycznego spojrzenia na Biblię. Wiadomo, że nie będzie to dobry obraz człowieka, gdy podpierasz się tylko NT. Temat dobry, ale TEN odcinek nie jest na ten temat... Więc nie dziw, że może się w nim znaleźć jakieś niedopełnienie.

To jest trochę tak, jakbyś przerwał martinowi wykład o działaniu silnika, bo nie spojżał holistycznie na wydobycie ropy.

Krótkie spodenki są odniesieniem do konkretnej sytuacji, ale z czasem stały się tutaj metaforą bycia sobą, szczerości i otwartości :)

Sławka
8 lat temu

Martin,ja Sławka bardzo cie proszę, zmień to zdjęcie. To bardzo fajny odcinek z innym spojrzeniem na bohaterów biblijnych,ciekawie opowiadasz, zmieniłeś się, ale jak ja mam go udostępnić z taką dupą? Mgrabas, nie wiem, czy to przeczytasz,ale muszę przyznać się bez bicia,że mój ostatni komentarz o mężczyznach wybierających złe kobiety był trochę specjalnie prowokacyjny.Pomagam ludziom, ale czasem osobiste zaangażowanie uniemożliwia obiektywny osąd sytuacji. Psychopata -twój osąd bardzo pomógł. Mam do ciebie kolejne pytanie, do innych też, co sądzisz o związku z kobietą kilkanaście lat starszą??? (finału na razie nie przedstawię).

Eliahu
8 lat temu

@Waldek
Po pierwsze holistyczne spojżenie na Biblie nic tu nie da bo w Biblii tylko w NT masz faryzeuszy i są oni przedstawieni tak jak są.
Ja wiem, że ten odcinek nie był o faryzeuszach, ale Martin mówi podobne rzeczy w większości odcinków przy okazji krytykowania ludzi którzy uważają za istotne przestrzeganie przykazań Nie dalej jak 2 tygodnie temu wspomniał, że Judaizm rabiniczny nakazuje mieć dwie lodówki co jest kompletną bzdurą.
Ja zanim zacząłem krytykować chrześcijaństwo to najpierw przeczytałem NT, potem różne chrześcijańskie momentarze a potem co najważniejsze poznałem osobiście wielu chrześcijan.
I nie ukrywajmy faktu, że chrześcijanie ogólnie używają słowa "faryzeusz" w znaczeniu "zadufany w sobie religijny hipokryta" nie dlatego, że mieli z faryzeuszami złe doświadczenia tylko właśnie dlatego że absolutyzują zachowanie kilku postaci z NT.

To po prostu nie jest w porządku, szczególnie że faryzeusze są na świecie, mówić takie żeczy nie znając ludzi ani nie mając pojęcia czym defacto jest ich nauka.
Co byś powiedział na opisywanie chrześcijan w oparciu o jakąś surę z Koranu za to bez oparcia o rzeczywistość?

Sławka
8 lat temu

Eliahu, my nie jesteśmy uprzedzeni do faryzeuszy, my tylko czytamy Biblię ze zrozumieniem.Jezus mówi wyraźnie o faryzeuszach:drapieżne wilki w owczej skórze, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów, ostrzegał przed uczonymi w piśmie obłudnikami.Robił to bez powodu? 2500 lat temu Członkowie Wielkiego Zgromadzenia ustalili prawo rabiniczne. To jakie prawo powinno obowiązywać boskie,czy rabiniczne? Po zburzeniu Jerozolimy ukształtował się nowy typ religijności -te wszystkie obrzędy, posty i inne dziwactwa ustalone przez rabinów -nie przez Boga w Torze,które wcale nie przybliżały do Boga a wręcz przeszkadzały. Jezus mówi wyraźnie -rozmawiać z Bogiem w kąciku, duchu i Prawdzie i żeby nie przedkładać nauk ludzkich nad Słowo Boże.A co to są te wszystkie Midrasze, Talmudy itp.?Kto to pisał? Ludzie -rabini -czy to jest od Boga? To dyskusja z Bogiem i wymądrzanie się "Tak panie Boże, ale...-bo ja rabin jestem mądrzejszy ".Jezus swoją rewolucyjną nauką uderzał w samo serce judaizmu jako religii -głupoty, która każe świętować szabas kosztem ludzkiego życia nawet. Dla nas chrześcijan ściśle trzymających się nauki Jezusa faryzeusz zawsze będzie tym złem, które Jezus "tępił".

Eliahu
8 lat temu

@Sławka
Talmud nie tylko pozwala, ale nakazuje złamać wszystkie zasady Szabatu aby ratować życie i zdrowie - potwierdzasz jedynie moje założenie, że absolutyzujecie pojedyncze wydażenia z NT ignorując przy tym rzeczywistość. Nie wiem o czyjej głupocie to świadczy.

Talmud rozróżnia prawo boskie od prawa ludzkiego i wyraźnie nakazy rabinów stawia niżej. Chrześcijanie też przestrzegają swojego ludzkiego prawa, np kodeksu drogowego. Też macie swoje zwyczaje jak imieniny, urodziny, sylwestry czyli u was też istnieją ludzkie prawa i zwyczaje. Czy to coś złego, czy tylko żydom tego nie wolno?

Jak ty sobie wyobrażasz normalne współżycie skoro informacjie czerpiesz ze źródeł wrogich wobec nas i do tego prezentujących fałszywe zarzuty? Czy jest OK te zarzuty powtarzać nie sprawdzając nawet czy są prawdziwe? Potem się dziwicie, że ktoś pisze, że NT to antysemicki dokument.
Ja myślę, że nie koniecznie taki jest i wszystko zależy od interpretacji - możliwe że 2000 lat temu jakiś faryzeusz krytykował jezusa za leczenie w Szabat ale gadanie takich rzeczy o Judaiźmie 2000 lat po fakcie to już lekka przesada.
Serio masz o nas taką opinię? Że nasza religia nakazuje obojętnośc wobedz cierpienia?

Sławka
8 lat temu

Eliahu. My nie jesteśmy uprzedzeni, tylko inteligentni, nam żaden rabin nie jest potrzebny, żeby zrozumieć Tore i nie będzie mi tłumaczył - masz to tak rozumieć. Jak czytam "Tak mówię do ciebie Ja Pan"-to dla mnie to jest święte. A w tych innych książkach co jest "Ja rabin?" i co,to jest dla mnie autorytet?Dlaczego faryzeusze tak ganiali Jezusa i tyle razy chcieli go zabić-bo psuł im interes i ich krytykował. Doprowadzał ich do szału i doprowadza zresztą do dzisiaj. Nie pisz o prawie drogowym,bo Bóg nie jeździł samochodem,to jest zwykłe prawo państwowe. Zresztą Izrael ma z tym teraz duży problem. Ogłoszenie w gazecie -masz problem z rozwodem -idź do rabina. Co jest ważniejsze Halacha,czy prawo państwowe? Masz problem z zabijaniem Palestyńczyków? Masz ulotkę z fragmentem halachy,która na to pozwala(czytałam taki artykuł). Nie uważam, że wasza (czemu wasza -nasza)religia ( no właśnie religia, a Jezus chciał, żeby to nie była religia)nakazuje obojętność wobec cierpienia. Jezus chciał tym "skandalem",jak to powiedział Martin coś uzmysłowić.

Eliahu
8 lat temu

@Sławka
W latach 20' w jednej z moskiewskich gazet był artykół o tym, że przerabiamy chrześcijańskie dzieci na macę, z tego też każesz mi się tłumaczyć?

Twierdzisz, że rozumiesz i szanujesz Torę a jeenocześnie nie podoba ci się, że obowiązują jej zasady w prawie państwowym? Co jest w Torze na temat rozwodów napisane?
Izrael ma problem nie z Torą tylko z wrogą propagandą którą tu bezmyślnie rozpowszechniasz. To nie jest oznaka inteligencji.

Ja ci nie każę słuchać rabinów ani zostawać Żydówką, powiem więcej - broń boże nią nie zostawaj. Proszę cię jedynie o to abyś troszeczkę pomyślała zanim zaczniesz oskarżać na podstawie zasłyszanych pomówień.

Wspomniane przez ciebie Wielkie Zgromadzenie ustaliło kanon ST z którego korzystasz. Widocznie ty lepiej rozumiesz to co oni sami zredagowali. Gdyby nie skrybowie i faryzeusze nie dotarłby do was nawet język hebrajski by przeczytać torę nie mówiąc nawet o jej zrozumieniu.

Powiedz, czy ty też od 13 roku życia byłaś prostytutką bo ostatnio w jednej pakistańskiej gazecie pisali, że u chrześcijan w europie takie są zwyczaje?
Nie nie musisz odpowiadać - ja nie jestem taki głupi by w to wieżyć.

Pozdrowienia dla ludzi inteligentnych.
uciekam

Martin
8 lat temu

Uprasza się nie sugerować nikomu, że inna interpretacja dokumentów świadczy o głupocie.

Temat wrogości wnosi do rozmowy jedynie Eliahu, nikt inny żadnej wrogości nie przejawiał. Jak się szuka i oczekuje wrogości, to się ją zobaczy.

Rozmowy tutaj się toczą przy założeniu, że teksty ewangelii należy traktować jak dokumenty historyczne. Tak to w nich opisano, że Jezus krytykował Peruszim i robił to często, a oni byli do niego też coraz bardziej wrogo nastawieni. Nie ma żadnego powodu uważać, że opis się rozmijał zupełnie z rzeczywistością.

I ja tego konfliktu też nie wynoszę automatycznie poza tamten kontekst. Więc fakt, że Jezus krytykował ówczesnych przywódców religijnych nie oznacza, że każdy chrześcijanin ma teraz krytykować współczesnych przywódców religijnych, za to co tamci wtedy mówili. A już na pewno nie może jechać po Żydach po całości. Niektórzy tak robią, ale raczej nie tutaj.

Ja tylko zauważam podobieństwa opisanych tam sytuacji do różnych sytuacji dzisiaj. I tyle.

I nie piszmy "wy", bo nie ma tu odpowiedzialności zbiorowej. Odwyk nie kościół, nie ma tu narzucania odgórnie poglądów. Więc nie: "wy uważacie", jest tylko "ty uważasz".

Eliahu
8 lat temu

Martin w 14 poście napisałem, że ne chodzi mi to czy te wydażenia miały miejsce tylko o to czy jest OK przenosić jednego faryzeusza sprzed 2000 lat który nie pomógł rannego na współczesnych ludzi opowiadających się za przestrzeganiem prawa.
Zasugerowałem, że może to się przerodzić we wrogość i liczyłem na twój komentarz. Dokładne taki dałeś komentarz na jaki liczyłem.

A co do wrogości to oczywiście tylko ja ją tu wnoszę do rozmowy jasne...
posty mej adwersariuszki są oczywiście czystym poszukiwaniem dialogu i zrozumienia a moje wrogości. No i git.

Sławka
8 lat temu

Właśnie o to chodzi, że prawo państwowe sobie a Tora sobie. Widzę, że zaczynasz na mnie reagować jak faryzeusze na Jezusa w Sanhedrynie. Jak ktoś mnie zaczyna wyzywać od prostytutek,to znaczy,że mu już argumentów brakuje:):):). Znasz Halache i wiesz dobrze, że Żyd jest w niej lepiej traktowany jak poganin.Znasz Midrasze, są w nich legendy nie o Jeshua tylko o Jeshu. Chyba nie zaprzeczysz.Dlaczego brat Barbary Streisand nie może dostać wizy od paru lat ,bo ma żonę chrzescijankę?To też moje uprzedzenie? Od tylu pokoleń Żydzi nie potrafią pojąć nauki Jezusa i jej nowatorstwa , że można mieć prosty i bezpośredni kontakt z Bogiem za pośrednictwem Ducha św, bez rytuałów i zbędnych interpretacji, że Ja ci tego nie zdołam w 2 komentarzach wyjaśnić. Jezus Żydów nie przekonał, a ja mam ciebie przekonać:):):)

Eliahu
8 lat temu

Jak ty uważasz, że ja cię wyzywam od prostytutek to świadczy jedynie o tym, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Sugerowałaś, że halaha pozwala na mordowanie ludzi na podstawie jakiegoś antysemickiego artykółu to ja ci pokazałem co się dzieje kiedy ja zacznę traktować na poważnie antychrześcijańske artykóły.

Prawda jest taka, że nie masz pojęcia ani o prawie religinym ani o prawie świeckim Israela. A mimo to się mądrzysz.
Ja chrześcinaństwo rozumiem tylko po prostu się z nim nie zgadzam. I nie ma to wiele wspólnego z Jezusem tylko z naukami Pawła.

Żyd jest traktowany przez halahę lepiej niż nie żyd, tak samo jak w Polsce obywatel polski jest traktowany lepiej niż ktoś kto obywatelstwa nie posiada. Czy to naprawdę takie tródne do pojęcia?

Widać wyraźnie że zaczytujesz się w antysemickich bredniach a o judaiźmie nie masz bladego pojęcia. W talmudzie jest kilkanaście postalci których imię zastąpiono akronimem "Jeiszu" ale żadna z nich nawet nie żyła w I wieku. Tego pewnie zapomnieli napisać w tych artykółach nie?

Jezus nauczał - wam się spodobało a nam nie. Czy naprawdę musisz nas z tego powodu zniesławiać fałszywymi oskarżeniami i manipulacjami?
Nie da się po ludzku?

Sławka
8 lat temu

Nie będę się wczytywać w judaizm, bo mi to do kija potrzebne. Jezus odrzucał judaizm jako religię i to mi wystarczy. Wyzywanie mnie kilkakrotnie, że o czymś POJĘCIA nie mam świadczy tylko o twojej słabości. Mówimy tutaj o prawie żydowskim. Czy za gwałt w prawie polskim inaczej powinien zostać ukarany Polak a inaczej murzyn (przepraszam,że akurat murzyn - to,dla kontrastu)? A w halasze kary są inne. A w Talmudzie może i jest o innych osobach, ale to nie przekreśla tego, że o Jezusie też jest.Sorry Eliahu TORA ponad wszystko.

domingo33gda
8 lat temu

Sławka
to tez Ci powiem ze nie masz pojecia bo nie umiesz cztac ze zrouminiem -Eliahu nie pisał ze jestes prostytutka tylko dal przykład plotki

wroc i przeczytaj dokladnie a nie rozsiewaj kolejne i to prawdziwe ze ktos Cie obraza

Sławka
8 lat temu

Domino,mógł dać za przykład inna plotkę prawda?

domingo33gda
8 lat temu

obojetne chodzi o przedstawienie bredni i kazdy normalny zrozumie ze nie Ciebie miał na mysli jako dziwke

ps
co to za obrzydliwa dupa psa na głownym zdjeciu w temacie o Bogu - to jakis cyrk?
komus tu na[prawde na cos padło i to raczej nie na nogi

Sławka
8 lat temu

Domino, ja się z takich rzeczy śmieje, bo wiem o tym,że rozmówca, aby dopiec, dobiera odpowiednio dosadne słowa , żeby później móc powiedzieć -ale to przecież nie było o tobie:)

Eliahu
8 lat temu

To, że nie masz pojęcia o czy piszesz to nie jest wyzwisko - to fakt.
Wszystko co piszesz jest jest bezczelnymi kłamstwami i nie świadczh to o mojej słabości tylko o twojej bezczelności i zakłamaniu.
Tora mówi coś chyba o nie dawaniu fałszywego świadectwa, ale widocznie to też jakoś inaczej interpretujesz.

Jest jeszcze jedno wyjaśnienie. Być może jesteś po prostu głupiutka i bezkrytycznie akceptujesz każde antysemickie gówno które wyczytasz w internecie - to by była raczej łagodna interpretacja tych twoich rewelacji. Wolę nie myśleć, że to robisz świadomie...

Tu podobno jest "o bogu po ludzku" - widzisz ja się staram właśnie po ludzku najpierw zasięgnąć wiedzy a potem zadać pytania jak mam wątpliwości, albo jak coś mi się nie podoba to pytam. Spytałem, dostałem od Martina odpowiedź i już wiem jakie on deklaruje podejście.

Ty nie pytasz, ty osądzasz. Gadasz jakbyś lepiej odemnie znała moją wiarę, choć z pewnością jednej strony z żydowskich źródeł nie przeczytałaś.
Oskarżenia wobec Talmudu pochodzą ze średniowiecza i służyły chrześcijanom do usprawiedliwienia masowych mordów na żydach.

Jeszcze raz przepraszam za wnoszenie tu wrogości

Sławka
8 lat temu

Ojojoj, i bezczelność i zakłamanie i głupiutka. No boje się napisać -może z błędem :)Shalom Eliahu Shalom!

domingo33gda
8 lat temu

oskarzenia wobec talmudu nie pochodza ze sredniowiecza sa starsze:)
nie ma ich byc ? - spoko uznajcie ze nie jest swiety :) proolem w tym ze sanhedryn tego nie zamierza wmawiac ze oto mojzesz
nie to nie mojzesz to sa ludzkie opowiesci o "mojzeszu" i pełno zydów sie zgadza ze to wcale nie jest lepszy mojrzesz a nie ze wszyscy sa zdania ze tak tylkko talmud nas poprowadzi
zydzi nie sa na szczecie jednomysli a to ze wyznawcy talmudu maja pezrwage liczebną nad niewyznawcami to coz to zydom nie wyznacawcom nie umniejsza zydowskosci choc sanhedrynowi sie zdaje ze to juz nie zydzi- pedały moga byc zydami lesby i burdel m,amy nmoga byc zydami ale nie wyznawcuy talmudu to fe - obłudnicy ;)

Sławka
8 lat temu

O, widzisz Eliahu, bierz przykład z Domingo,ten to ma podejście do judaizmu:)

Eliahu
8 lat temu

@Sławka
Napisałaś, że:
-judaizm to religia-głupota nakazująca czcić talmud kosztem ludzkiego życia,
-w talmudzie znajdują się teksty obrażające Jezusa,
-judaizm przyzwala na mordowanie,
-judaizm toleruje żydowskich gwałcicieli,
i kilka innych pomniejszych bzdetów.

Wszystkie one nie są prawdą.
Wszystkie one były elementem propagandy nazistowskiej.

Mówienie kłamstw z wielką butą to wyraz zakłamania i bezczelności, chyba że powtażasz te bzdety nieświadomie wtedy jest to wyraz naiwności którą pieszczotliwie nazywamy "byciem głupiutkim".
Radzę ci nie brnąć w to dalej bo oboje wiemy, że czerpiesz te "informacje" z szemranych źródeł i nie potrafisz ich niczym podeprzeć.
Czasem lepiej milczeć i wyglądać na głupka niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Z takim podejściem do ludzi to nie będziesz miała szalom tylko co najwyżej milchama hagdola.

Sławka
8 lat temu

A to niegrzeczne, jak się coś pisze w obcym języku i się nie tłumaczy.Piszesz,że powiedziałam,że Talmud to religia nakazująca czcić Talmud kosztem ludzkiego życia -gdzie?,że judaizm pozwala na mordowanie -gdzie?,judaizm toleruje żydowskich gwałcicieli, gdzie? Ja ciągle nie dostaje odpowiedzi na pytanie jaka kara jest za gwałt dla Żyda a jaka dla Nieżyda. Czy to jest jednoznaczne z tolerowaniem żydowskich gwałcicieli?

Eliahu
8 lat temu

Miało być nie talmud tylko szabat czcić kosztem życia.

Pierwszy raz zamiast oskarżać i osądzać zadajesz pytania.

Co do mordowania to wspomniałaś o jakimś artykule który mówił, że halaha pozwala mordować Palestyńczyków - nie pozwala mordować nikogo.

Co do gwałtów to jest tak:
-jak goj zgwałci goję - sprawa przekazywana jest do sądu gojów, np polskiego, lub w Israelu sądu noachidzkiego który zasądzi karę taką samą jak w kolejnym przypadku, czyli...
-jak Żyd zgwałci Żydówkę to musi ją poślubić bez prawa rozwodu, czyli defacto ona może łamać wssystkie zasady tego "małżeństwa" a on nic nie może zrobić i i tak musi do końca życia ją utrzymywać. Faktycznie zostaje jakby jej niewolnikiem.
-jak Żyd zgwałci goję - zostaje wydany gojom i oni osądzją go tak jak chcą,
-jak goj zgwałci Żydówkę - kara śmierci.

Wszystkie te zasady mają źródło w pisanej Torze o której pisałaś, że jest "ponad wszystko"
Historia Diny, Pinchasa i k.p. Prawa.

Teraz pomyśl, kto ma lepiej goja zgwałcona w Polsce czy w rządzonym przez sanhedryn Israelu?
W Polsce on pójdzie do puchy na parę lat a ona nic z tego nie ma. W Israelu przed sądem noachidzkim miała by darmowe utrzymanie do końca życia.

domingo33gda
8 lat temu

Eli
problemem talmudu nie jest to kto ma lepiej czy pod prawem talmudu czy pod prawem wenezueli czy pood prawem...
problemem talmudu jest czystosc przed Bogiem i talmudycznme zasady oczyszczania dla"Boga"
głownym jest cały czas jego "swietosc"

Eliahu
8 lat temu

@domingo33gda
A najwięcje do powiedzenia o naukach Talmudu mają ci którzy nie poznaliby takich nauk nawet gdyby się o nie potknęli.

Prawi czystości i prawo świętości pochodzi z Tory pisanej. Pudło.

Sławka
8 lat temu

Eliahu, widziałam zdjęcie ulotek,rozdawanych w wojsku izraelskim,z fragmentami halachy, które usprawiedliwiały -pozwalały (nie wiem,które słowo lepsze) zabijanie Palestyńczyków. Wielu Izraelczyków ma z tym problem.Jak goj zgwałci Żydowkę -kara śmierci. Jak Żyd zgwałci Nieżydowkę dostanie najwyżej parę latek np. Polsce. To jest sprawiedliwe? Żydowka ma wartościowszy tyłek od Nieżydowki.Sprytnie. No cóż, zawsze można powiedzieć,że to wina Polski, że jest taka pobłażliwa. Zresztą innych krajów też. Nie znam kraju, w którym za gwałt jest kara śmierci(może muzułmanie, nie wiem).

domingo33gda
8 lat temu

Eli
nie nie pudło poprostu my nigdy nie zaakceptujemy talmudu bo musilibysmy odrzucic listy apostolskie - to chyba jasne ze pudło tylko pytanie gdzie pudło bo dla kazdego pudło gdzie indziej ;)

problem nie jest taki by stworzyc wielkie prawo doskonałe nawet
problem by go nie tworzyc
porownac to mozna do przerostu administracji - doskonałe panstwo obejdzie sie "bez" administracji

talmud to taki moloch ktory buduje na zewnatrz a nie w srodku

MartyMarciano
8 lat temu

Hej Eliahu,
Odnośnie # 12. : Dla mnie określenie "faryzeusz" to w NT przede wszystkim określenie pewnego podejścia, jeśli można tak powiedzieć - mindsetu. W "realu" nie znam żadnego współczesnego prawdziwego faryzeusza i raczej niewielu z nas zna, więc takie uproszczenie bazujące na obrazie faryzeusza z NT wydaje się nieszkodliwe. Weź też pod uwagę to, że większość chrześcijan opierających swoją wiarę na Biblii po nawróceniu zmienia swój stosunek do Żydów na bardziej pozytywny. Nierzadko z antysemitów na filosemitów. Często z ludzi obojętnych na pozytywnie nastawionych.. Tak jak było w moim przypadku , kiedyś śmiałem się z głupoty ludzi, którzy atakowali Żydów nie znając żadnego osobiście, ale byłem w stosunku do Żydów raczej obojętny. Teraz natomiast odczuwam do was taki dziwny szacunek ... i sądzę , że nie jestem w tym osamotniony :). ....
Z tego co obserwuję to sam jesteś tym oryginalnym faryzeuszem albo po prostu wyglądasz dość podobnie. Powiedz czy Ciebie osobiście spotkały jakieś nieprzyjemności związane z tym określeniem ? W oderwaniu od różnych dyskusji , tak po prostu w życiu codziennym.

Sławka
8 lat temu

Domingo, uważaj, bo Eliahu będzie mówił ci o pudłach,ale nie wyjaśni ci o co chodzi. Owszem, zasady czystości i świętości pochodzą z Tory,ale w Talmudzie je uszczeogółowiono do granic absurdu. To dotkniesz -jesteś nieczysty, tamto-nieczysty,Samarytankę -nieczysty. Dlatego Jezus krytykował faryzeuszy,że za dużo nałożyli na lud i że to wcale nie przybliża do Boga. Dlatego na przekór, ostentacyjnie, przy faryzeuszach nie mył rąk przed jedzeniem i rozmawiał z Samarytanką. Dobrze piszesz, to był moloch na pokaz, a w środku, w Duchu, nie dawał lepszego kontaktu z Bogiem.

domingo33gda
8 lat temu

jakos nigdy nie czułem szacunku do rotshilda ani goldmana ani kissingera ani nawet tego tam ambasadora nasiejszego izraelowego co to pieniadze chce wyłudzic.. do zydów to za duzo powiedziane

mozna czyc sympate do kogos ale nie do naji i piac nad jakas nacją - bo to bezsenswone - nie ma nacji doskonałej choc propaganda odstro nad tym pracuje

Eliahu
8 lat temu

W każdej armii świata zatródnieni są psycholodzy i etycy mający za zadanie wytłumaczyć żołnierzom trudne moralne wybory jakie bywają na wojnie. Żydzi nie lubią zabijać ale sytuacja jest tak, że muszą albo nie przeżyją. Ulotki mówiły, że jak ostrzelasz budynek z którego strzelają do ciebie i zginą tam cywile nie jesteś mordercą tylko jest nim ten który strzelał kryjąc się za cywilami.

Jeśli oburza cię to, że Żydzi za gwałt na Żydówce dają karę śmierci a Polacy za gwałt na Polce 3 lata po których gwałciciel wychodzi i śmieje się ofierze w twarz, to bardzo słusznie cię to oburza. Oczywiście, że to nie jest sprawiedliwe.

Sedno sprawy w tym, że judaizm nie uzurpuje sobie prawa do zaprowadzenia przymusem na całym świecie sprawiedliwości. My mamy być "Or ha-goim" - światłem dla narodów.
Jeśli denerwuje cie fakt, że tyłek Żydówki jest w świecie cenniejszy niż tyłem Polki to znaczy, że właśnie to światło poraziło cię w oczy.

Zamiast pisać kolejne posty krytykujące Talmud napisz w tej sprawie do ministra sprawiedliwości albo "odezwę do narodu poskiego" aby bardziej szanowali swoje kobiety.
Ja nie chcę gwałcić ani nie chcę by ktoś mógł gwałcić prawie bezkarnie Polki. Wprowadźcie
K.S.

domingo33gda
8 lat temu

macie, my mamy czuc sympatie do mojzesza a nie do zydów- dziwnym trafem do mojzesza to nie bardzo a do zydów i do zydów ... nie pomylta chlopaki i dziewczyny priorytetów :)

Mateusz100
8 lat temu

Dlaczego jak Żyd zgwałci nieżydówkę to nie dostaje kary śmierci, a jak nieżyd zgwałci żydówkę to jest karany śmiercią? Skąd przepis o o tym, że ma ją poślubić? Czy może ona się nie zgodzić? W Torze, jeśli dobrze pamiętam, był tylko przepis, że jak dwie niezamężne osoby pójdą do łóżka i się ich przyłapie, to wtedy meżczyzna musiał poślubić kobietę. Ojciec dziewczyny miał chyba jeszcze coś do powiedzienia, ale nie pamiętam dokładnie.

domingo33gda
8 lat temu

dlaczego skandale nas kreca ? no to tez nie wiem moze was kreca mnie jakos nie i ten odbyty w dalszym ciagu jest rtak samo nie na miejscu kiedy by go umieszczono w programie "z dupy" na yt a tu to porazka :p

calkiem nie koszerny temat a zdjecie nawet nie tyle skandalizujace co upadlajace -robi mi sie niedobrze wiec sobie ide :)
nazrazie

Eliahu
8 lat temu

@Sławka
Znów gadasz nieprawdę - dotknięcie samarytanina nie robi nieczystym. Czystość jest też w pisanej Torze wyjaśniona z szczegółach. Jest napisane jak się przenosi z osoby na osobę i na przedmioty, pomieszczenia itd. Jak się oczyścić i kiedy.Talmud niczego tu nie dodaje.

To pokazuje wyraźnie, że także o Torze najwięcej mają do powiedzenia ci któży jej nie znają ani nie przestrzegają.
Ja nie proszę nikogo by Tory przestrzegał - proszę tylko by nie pisać bzdetów.
"Tora ponad wszystko" ale jednocześnie krytykujesz jej przestrzeganie? Nie rozumiem.

Zrozum, że my po prostu Tory przestrzegami i tyle. Czy to jest powód by traktować nas jak to napisałaś "zło które Jezus tępił"? Czy trzeba oskarżać o złą wolę każdego kto kwestionuje cokolwiek w chrześcijaństwie? Serio? Chyba nie.

I ocztywiście wiesz wszystko na temat kontaktu i relacji z Bogiem jaką mają Żydzi. Wiesz, że to na pokaz a w duchu pusto itd. Szkoda gadać...

Sławka
8 lat temu

Światłem dla narodów jest Jezus i tylko on.Żydzi są starszymi braćmi w wierze i szkoda , że nie pojęli jego nauki. Do Żydów mam podejście podobne jak Marty Marciano. Światło Izraela powinno świecić, bo ten naród sobie Bóg wybrał, szkoda tylko,że twoje światło świeci tak lekceważąco. Ciągle wy i wy.Ja krytykuję Talmud w takim wymiarze jak to robił Jezus.Masz szczęście, że jestem delikatną osobą, bo powinnam dosadniej ocenić styl twoich komentarzy.

domingo33gda
8 lat temu

aa jeszcze tylko do antytalmudystów nie wojujcie z talmudem przez "a co o nas napisano"
w taki sposob nigdy nie wygracie bitwy - talmud sie modernizuje to raz a dwa ze nigdy jefgo wykladnia nie jest jednakowa zawsze jest coc co mozna poidpiac pod koniecznosc wyzszą i inaczej wyłozyc

porazką talmudu jest to ze buduje od srodka do zewnatrz
Pismo buduje z zewnatrz do srodka

panstwo doskonałe nie potrzebuje molocha addministracyjnego jakim jest talmud samo w sobie jest doskonalsze od sedziego pomiedzy członkami

talmud mowi przez praktykowanie do doskonałosci
Pismo mowi z doskonałosci do praktykowania

talmud to tylko inna odmiana jogi w nim wszystko jest wypracowane przez człowieka jest odwroceniem Pisma - chocby była to najlepsza joga na swiecie ;)

Eliahu
8 lat temu

No, a Jezus krytykując talmud mówił o zabijaniu Palestyńczyków, gwałtach itd.
gimme a break...
Talmud powstał 500 lat po Jezusie. Ty po prostu rozpowszechniasz propagandowe kłamstwa mające na celu wzbudzenie nienawiści do Żydów i to nie ma z Jezusem ani z chrześcijaństwem raczej za wiele wspólnego.

Ty na prawdę nie potrafisz nie zarzucać złej woli? Ciągle my i my?
No właśnie jakoś tylko my i my jesteśmy ciągle przez coponiektórych "uczniów Jezusa" jebani za to, że nie chcemy być chrześcianami.

Też nie napiszę co sądzę o twoim stylu rozmowy, bo skoro jesteś taka delikatna to jeszcze, nie daj Bóg mógłbym cię urazić i co wtedy?

@Mateusz100

Jak żyd zgwałci goję to, tak jak napisałem wydaje się go gojom. A o to dlaczego goje za gwałt na swojej siostrze zasądzją 4 lata w zawieszeniu to należy się spytać gojów.

Sławka
8 lat temu

Eliahu, sama Samarytanka się zdziwiła, że Jezus z nią rozmawia.Widać, Talmud coś tam jednak dodaje, skoro Jezus to krytykuje. Jakieś zło jednak Jezus tępił, skoro powywracał wszystkie stołki w świątyni.To Jezus mówił o kontakcie z Bogiem,że te wszystkie czynności, rytuały, że to,co robią na pokaz, na zewnątrz, nie przybliża ich do Boga,że nadmiar obowiązków tylko ich od Boga oddala. Obserwując Żydów podczas ich świąt teraz, można im tylko pozazdrościć, mają wspaniały i niepowtarzalny kontakt z Bogiem.

Eliahu
8 lat temu

@Sławka
Talmud na temat kontaktu z Bogiem mówi to samo co wy tutaj na odwyku. A nawet jeszcze głębiej ceni osobistą relację. Krytykuje formalizm, hipokryzję, świętobliwość na pokaz - wszystkie te rzeczy które normalnemu człowiekowi wydają się obrzydliwe.

Cytat z Talmudu (z pamięci): "Ich zwyczaje i tradycje stały się dla nich ważniejsze niż przykazania Tory. Wyznaczyli sobie wygórowane standardy a o każdym kto im nie dorównuje mówią 'z pewnością jest heretykiem, epikurejczykiem lub saduceuszem'. Dla takich lepiej by było aby się nie urodzili. Zginie pamięć o nich. Wyżej stawiają własne prawa niż dekrety Świętego Błogosławionego."
W porównaniu z Talmudem to Jezus jeszcze dość łagodnie te postawy krytykował.

Tak jak mówiłem - ludzie absolutyzują historie z NT i próbują dzisiaj być jak Jezus, walczyć i potępiać tak jak on. Tylko często atakując tych którzy postępują i nauczają jak Jezus bardziej niż oni sami


A Samarytanów wtedy nie lubiano tak samo jak po wojnie w Polsce nie lubianao Niemców. I z tego samego powodu. Pisałem - Samarytanie zbezcześcili świątynię razem z Grekami a ich celem religijnym było zniszczenie Jerozolimy. Nawet jest do tego nawiązanie w NT o "górze Grizim"

domingo33gda
8 lat temu

eli / sława
dajcie sobie pokoj temat nie jest o talkmudzie :)
eli i tak nas nie przekonasz a sława i tak nie wmowi ze talmud to samo zło

po co mi fi;lakterie - rozumiesz wypaczenia talmudyczne? nie mozemy ich przjac i kropka
tak samo jak nie mozemy przyjac encyklik papieskich jako swiatłosci swiata czy to za trudne do zaakceptowania?

Mateusz
8 lat temu

Nie znam Talmudu zbyt dobrze, ale zdaje się, że kiedyś czytałem tam szczegółową dyskusję (z odwołaniami do słów autorytetów: Hillela i Szammaja) na temat warunków, jakie należy spełnić, żeby móc legalnie zjeść jajo złożone w szabat. Ktoś sugerował m.in. że wraz z jajkiem należy zjeść kurę, która je złożyła. Bardzo uczona i ciekawa debata (bo np. liberał Hillel tym razem był za ostrzejszymi przepisami), ale jednak :-)

To nie tak, że utożsamianie faryzeuszy ze skrupulatnością jest przejawem rasizmu. Identycznie, z powodu ekscesów dawnych jezuitów słowo "kazuistyka" jednoznacznie kojarzy się źle. Jest też anegdota o katolickich debatach, czy bobra można traktować jako rybę na potrzeby jedzenia go w czasie piątkowego postu (bo ma łuski na ogonie ;-)).

Przypowieść o Samarytaninie mówi o ważnej prawdzie. Nieważne, co wam lud X zrobił dwieście lat temu, kto składał jakie ofiary gdzie i kto co podbił. To nie są nawet ci sami ludzie. Teraz jest teraz i liczą się wybory, których się dokonuje dzisiaj. Mamy porzucić narodowe uprzedzenia i zapomnieć, kto tysiąc pincet lat temu napluł Chrobremu do butów - a zamiast tego kierować się miłosierdziem. Moim zdaniem to mądra nauka.

Daniel6
8 lat temu

Znowu spór z cyklu: "mój kawałek Biblii jest lepszy" Z takiego podejścia jeszcze nic dobrego nie wyszło i nie wyjdzie. Biblię powinno się traktować jako całość i wtedy można się dopiero dogadać. Objaśniać Biblię Biblią, a nie ludzkimi przypisami (Talmud, katechizmy,encykliki itp itd) uznanymi przez wielu za "nieomylne" wyżej stawiając te drugie nie ma sensu. Ciekawie to Martin robi Biblię Biblią tłumacząc, ale też się czasami się zapędzi:) "W naśladowaniu Jezusa doszedł do perfekcji, a czasami bije Go na głowę" Sławka, co miałaś na myśli?

Ciekawie Paweł do tego podchodził jak kwestia obrzezania wynikła.
Mimo iż w mówił, że obrzezanie nie jest wymagane Gal 5:6 to, by nie gorszyć ( nie skandalizować?) Żydów obrzezał Tymoteusza jak do nich jechał. Dzieje 16:3
Jeszcze jeden ciekawy fragment gdy zdecydował się ustąpić: Dzieje 21:21-24. W 26 jest napisane co zrobił. Wolał ustąpić niż skandalizować. Był Żydem, niewiele go to kosztowało (Tymoteusza więcej- auć! To musiało boleć dorosłego faceta szczególnie) wiec czemu nie ustąpić?

Sławka
8 lat temu

Daniel, to był żart.Jezus prowokował,szczególnie tych uczonych w piśmie, żeby ich zmusić do myślenia. Martin nas zmusza w podobny sposób, czasem dużo dosadniej:) patrz -pies wyżej.

Daniel6
8 lat temu

Uff Sławka, to dobrze:)

Co do skandalu jeszcze, to Bóg ma konkretne ZASADY i uwidaczniają się one w prawach dawanych na potrzeby czasów. Gorzej, że ludziska jak skupią się na prawach, to przesłaniają im one zasady na podstawie których powstały. Wtedy się gorszą, robi się skandal, ale wynika z niezrozumienia zasad najczęściej. Bóg jest po prostu sobą, nie zmienia się. Jego zasady również się nie zmieniają. Za to prawa się dezaktualizują, i przestają obowiązywać.
Jezus i pierwsi chrześcijanie bardzo ładnie wszystko uprościli i pokazali jaki jest Bóg, ale przez ostatnie 2 tysiące lat obrosło to znowu w tomiszcze dogmatycznych wyjaśnień, praw i przepisów. I spór "mój kawałek Biblii jest lepszy" trwa dalej.

Co do krótkich spodenek to prawa nie ma raczej;) Choć trochę dziwne jest dla mnie, że mniejszy problem może być z nastawieniem drugiego policzka niż z wpakowaniem się w ciuchy mogące świadczyć o szacunku - nawet jak ma się to wiązać z porzuceniem ulubionych krótkich spodenek;) - w chwili ważnej dla bliskich. Tymoteusz obrzezać się dał - fajna oznaka pokory. Ale może nie znam dokładnie sytuacji.

Tak. Wiem, że szacunek można okazywać też na inne - często lepsze - sposoby.

Martin
8 lat temu

No mógł i Jezus ustąpić. Skoczyć z tej świątyni w dół, skoro był Synem Bożym. Co mu to szkodzi? Aniołowie go uratują, nie?

Ale nie ustąpił.

Ja wolę naśladować Jezusa niż Pawła, bo miał lepsze efekty. Jak Daniel pytasz czemu nie ustąpić, to masz odpowiedź w tym samym miejscu Biblii, który podałeś - bo to nie działa. Po tym jak w Dz 21 Paweł dał się namówić, żeby uniknąć skandalu, efekt był taki, że zrobiły się takie rozruchy, że skutki przez całe lata trwały.

Zresztą można unikać, można nie unikać. To tylko narzędzie działania. Trzeba ocenić sytuację.

Ale ten, kto zawsze unika wojen, przegrywa wszystko. Myślcie o wszystkich skutkach unikania skandalu, a nie tylko tych miłych i doraźnych.

Bo gdybym ja się dostosował do wymogów krótkospodenkowych kościoła baptystów w Krakowie, to wielu ludzi by się czuło mniej zirytowanych. Ale ja przestałbym być tą wersją siebie, dzięki której istnieje dzisiaj Odwyk. A Odwyk robi więcej w docieraniu do ludzi niż cały ten kościół robił.

Mimo to wielu ludzi by mnie pochwaliło i wtedy i teraz, że tak mądrze i dojrzale postąpiłem, unikając konfliktów. Wcale nie mądrze. Wygodnie, nie mądrze. To konformizm by był i złe to by było rozwiązanie.

Daniel6
8 lat temu

W sprawie ciuchów każdy ma swoje zdanie, to jego wybór. Kolejny temat na który ludzie lubią się spierać. To był tylko przykład. Chodzi o zrobienie czegoś co nie jest potrzebne i przyjemne dla robiącego, a jest ważne dla kogoś innego. Inny ma to wydźwięk jak Szatan podpuszcza by coś zrobić, a inny gdyby dzięki temu ktoś szczery mógł poczuć się lepiej, coś zrozumieć itp. Więc nie ma co tego stawiać w jednym rzędzie. To tak samo jak z prowokacją wobec złego a dobrego człowieka.
Nie porównywałem Pawła do Jezusa tylko chciałem pokazać inny aspekt osobowości chrześcijańskiej.
Paweł ustąpił i dał tym do myślenia, mimo iż wiązało się to z nieprzyjemnościami i przykrymi dla niego skutkami. Nie wiemy jak by było gdyby tego nie zrobił, może skutki byłyby gorsze, może lepsze. Nie wiem. Miał jednak dzięki temu super okazję by przemówić i to dopiero była prowokacja:) DzAp22
Zresztą za to mi się Biblia też podoba bo o tym co się mogło nie udać też pisze.
Martin jeśli odwyk jest dzięki temu, że lubisz krótkie spodenki, to chodź w nich jak najdłużej:) Dobra robota!
Wracając jeszcze do Żydów, to jak ktoś chce ponarzekać na ich formalizm i drobiazgowość to niech weźmie pod uwagę, że bez tego mogłoby nie być masoretów:)

Eliahu
8 lat temu

@Mateusz
Tora mówi, że zwierzęta mają w szabat nie pracować a kto je do pracy wykożysta - kara śmierci. Dlatego Talmud a właściwie Gmara stawia wyraźne granice tego co jest a co nie jest złamaniem prawa. Bez tego nie dałoby się wyegzekwować Tory.
Tą szcegółowość krytykują zawsze tylko ci którzy Tory nigdy nie przestrzegali ani nawet nie zastanawiali się na poważnie jak to robić.

Poza tym trzeba porównywać, rzeczy porównywalne - chrześcijaństwo w przeciwieństwie do judaizmu nie jest systemem prawnym tylko aplikuje w codziennym życiu prawo świeckie. Jusaizm oprócz wiary i relacji z Bogiem jest żywą społecznością rządzącą się swoimi zasadami i stąd potrzeba ustalenia tych zasad.

Porównywać należałoby prawa wg. krórych sądzą się chrześcijanie (prawo świeckie) z prawami wg. których sądzą się Żydzi (prawo talmudyczne) - wtedy to ma jakiś sens.

@Martin
Dzięki za wyjaśnienie tajemnicy krótkich spodenek!
Masz rację, nie zawsze warto ustępować i nie zawsze to przynosi pozytywne skutki. I nie koniecznie przynosi pokój i zgodę. A zawsze niszczy różnorodność.
Ktoś kiedyś powiedział: "Dostaliście wybór między wojną a uniżeniem się. Wybraliście uniżenie a będziecie mieć wojnę."

wstydzesiepowiedziec
8 lat temu

Martin dziękuje! Wyzwoliłeś mnie z kompleksu małego mojego, bo po mojej prezenentacji kreacjonistycznej w klasie rzeczywiście był niemały skandal, sprzeczki na żywo z nauczycielką, nie ważne, ważne że była prawda! dziekii

Sławka
8 lat temu

Szczurek, czyżbyś się zaprezentował takim,jakim cię Pan Bóg stworzył?

Mateusz
8 lat temu

@szczureknarolkach: To ja mam jeszcze większe wyzwanie.

Spisz sobie wszystkie argumenty, których użyłeś i postaraj się je zweryfikować. Jeśli umiesz po angielsku, łatwo znajdziesz w Google stosowne dane. Postaraj się dowiedzieć kto jest autorem danego twierdzenia i jakie są dowody, że ma rację. Znajdź też odpowiedź naukowców-ewolucjonitów, zrozum i porównaj, starając się ocenić czyje wyjaśnienie jest bardziej prawdopodobne i dlaczego. Powoli a dokładnie - możesz poświęcić np. kilka godzin na każdy punkt, wynotowując sobie (albo zapamiętując) wszystkie za i przeciw.

Analogicznie, wyszukaj jakie argumenty stoją za ewolucją i poddaj je podobnemu testowi. Co na to kreacjoniści, jak to tłumaczą i czy ma to sens.

Jeśli podejdziesz do tego odpowiednio krytycznie, to okaże się, że własny umysł może być dużo lepszym sceptykiem niż najlepsza nauczycielka biologii, a przy okazji sporo się dowiesz o nauce i jej metodach.

Jak znajdziesz jakiś argument kreacjonistyczny, który oparł się takiej próbie, to daj mi znać - ja od kilku lat poszukuję takiego :-)

Remi
8 lat temu

Miałem kiedyś sprawdzian z ewolucji na biologii i trafił mi się opis doświadczenia Ernesta Haeckla (przypadek - nie sądzę] Tak więc napisałem jak to fałszował rysunki embrionów, by pasowały do tej teorii i jak dostał kopa z Uniwersytetu, na którym wykładał. Oszukiwał i mącił namawiając wszystkich, że znalazł dowód.

No i skończyło się tak, że miałem zostać po lekcji na rozmowę. Pani nauczycielka jak młoda, tak zakuty łeb. Nie mogła pogodzić się z faktem, że Haeckel tak zrobił i ona uczy kłamstwa [które zresztą jest nadal w podręcznikach przedstawiane jako dowód].

Także to też jest jakiś skandal!

Mateusz
8 lat temu

Haeckel umarł 100 lat temu. Obecnie mamy znacznie dokładniejsze rysunki. Dyskutujmy może na temat współczesnej wiedzy, a nie jakichś starożytności z podręczników do liceum...

Owsky
8 lat temu

Mateusz a co odpowiedziałbyś dr.Johnowi Sanfordowi?

megg
8 lat temu

Uwielbiam Jezusa jako skandalistę...i jakie on miał spostrzeżenia życiowe, które dalej są na czasie !
"Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszy między wami, niech będzie niewolnikiem waszym."
Mt 20.25-27
a Jezusa rady... jeżeli nie są skandalem, to przynajmniej czystym oburzeniem :)

i jak tu pogodzić parcie na władzę i kasę z naukami Jezusa?
;)

Remi
8 lat temu

Dlaczego mamy nie dyskutować o tym, co jest w książce do biologii ? Będąc zwykłym uczniem mam prawo nie wiedzieć, że to oszustwo. Przecież zarówno MEN i pani nauczycielka podają to masom jako dowód. Niedopatrzenie ?

W Stanach jest to samo.

To kto jest winny takiego niedopatrzenia ?

Ksiądz ?

Mateusz
8 lat temu

@Owsky
Szczerze mówiąc, nie znałem tego nazwiska. Poczytałem na szybko jego przesłuchanie z Kansas. Gość całkiem słusznie krytykuje nieuprawnione wnioski z danych naukowych. Ma też rację, że często naukowcy nie zastanawiają się nad swoimi poglądami i nie podchodzą krytycznie do tego, czego nauczyli się w szkole.

Mówił na temat częstotliwości występowania mutacji. Wie, że mutacje negatywne nie stanowią problemu dla ewolucji (wreszcie ktoś!) i buduje argument na tych neutralnych. Jego zdaniem przejdą one "pod nosem" doboru naturalnego (bo nie zabijają od razu), ale docelowo będa miały w większości raczej negatywne skutki. Niestety: brak przykładów, mało konkretów i liczb. Nie odnosi się też do pozytywnych skutków neutralnych mutacji i ich złożeń. Ewidentnie brakło czasu na prezentację. Może w jego książce jest coś więcej.

Ale możesz mi ułatwić zadanie po prostu podając zamiast nazwiska argument, który można jakoś zweryfikować.

@Remi
Bo błąd w podręczniku niczego nie dowodzi. Masz nauczkę, żeby być sceptycznym i wszystko zawsze sprawdzać w kilku źródłach. A czy porównałeś sfałszowane rysunki Haeckla z prawdziwymi, aby się upewnić, o jakich konkretnie oszustwach mówisz?

Remi
8 lat temu

@Mateusz:

www.wiseoldgoat.com - o tych konkretnie.

Nie zgadzam się, że taki błąd niczego nie dowodzi. Jest dowodem na propagandę i to od ponad stu lat. A nie ukryje się, że w środowiskach naukowych jej nie ma.

Haeckel miał proces prawdopodobnie w 1875 roku; powiedział po nim, że większość biologów kłamie w ten sam sposób. Tylko szkoda, że nikt tego typu kłamstw nie sprostował aż do dzisiaj.

Mateusz
8 lat temu

I właśnie o tym mówię. Podchodzisz sceptycznie tylko do jednej strony dyskusji, natomiast oszustom pokroju Kenta Hovinda wierzysz na słowo.

Haeckel nigdy nie miał procesu za swoje rysunki. To legenda. Nie ma na to żadnych źródeł. Miał za to później inny proces, o pomówienie niejakiego Otto Hamanna i to wydarzenie dało początek mitowi o sprawie przed sądem uniwersyteckim (którego podobno Jena w ogóle wtedy nie miała).

Źródła:
home.uchicago.edu (str. 5 i 6)
www.antievolution.org

Obawiam się, że wykryłeś jedno kłamstwo (i za to szacun!), ale dałeś się nabrać na kolejne.

domingo33gda
8 lat temu

tu tez przylezli ewolucjionisci -oł matko toz to sie opedzic nie mozna

djaje minus i w dupie mam wasza "debate" ;)

oo prawdziwie dupny skandal a nie szukanie "jezusów" w zadach

Sławka
8 lat temu

Domingo,"Santo Domingo",super weekend widzę. :)

domingo33gda
8 lat temu

super :) czas zaczac skandal - hanbe krzyza przyjąc i powiedziec naŁkowcom ze nie ma zadnej debaty olac ich "dowody" a oszustów wiezionych za wiare jak Hovind nalezy odwiedzac w wiezieniach i mandarynkami i wingronami zarzucac a ich jajkami zgniłymi ;)

megg
8 lat temu

Coś do zapamiętania :)

"Nie musisz brać udziału w każdej kłótni, do której jesteś zaproszony."

nie wiem skąd to znam...ale jest super!

Ja staram się nie brać udziału z żadnej...ale to dopiero początek drogi ;)

megg
8 lat temu

Oglądając film: Czym jest Piramida Cheopsa?
:www.youtube.com

wystąpiła tam pewna "Boska liczba"...zaciekawiło mnie to..,
tu jest odpowiedź:
Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja
www.youtube.com

normalnie się popłakałam....

Tak jest to w temacie i jest ważne, oczywiście wg mojej oceny.

Mateusz100
8 lat temu

Czy ten film o Egipcie nalezy do tematyki: Pszypadek? Nie sondze?

Sławka
8 lat temu

Megg,super filmy, szczególnie ten o piramidach. Dawno nie oglądałam tak rzeczowego dokumentu.Z Ericha von Denikena przeczytałam chyba wszystko.Połącz legendy o olbrzymach Nefilim z Biblii i zagadka rozwiązana. Legendy mówią, że olbrzymy zaczęły niszczyć ziemię, Bóg się wkurzył i zesłał potop. Ale one były w stanie ułożyć piramidy. Oprócz złotej liczby, są też liczby pierwsze, jak wiesz ich kolejność ułożenia jest nieregularna. Wielu uczonych, chcących ułożyć wzór na wyjaśnienie ich kolejności trafiło do zakładów dla obłąkanych. Wzoru tego do dzisiaj nikt nie odnalazł. Akurat tej tajemnicy Bóg strzeże zazdrośnie. Znalazł się uczony, który wrzucił do komputera wszystkie liczby z Biblii, powiedział, że to cud,a wyników nie chce opublikować. Wniosek nasuwa się jeden, ewolucja ni cholery niczego nie wyjaśnia i trzeba mieć nadzieję, że skoro piramidy oparły się trzesieniom ziemi,nie zostaną zniszczone tak jak inne dzieła kultury ludzkiej przez muzułmanów. Na szczęście są za ciężkie.

Mateusz
8 lat temu

Wiemy, kto zbudował Wielką Piramidę. Jakiś czas temu znaleziono groby budowniczych. Żadnych kosmitów, normalni robotnicy.

news.discovery.com
harvardmagazine.com

A ja akurat jestem ewolucjonistą teistycznym, więc mnie proporcje i zależności nie obalają niczego. Chociaż są też wiarygodne wyjaśnienia naturalistyczne, czemu np. w budowie roślin występuje ciąg Fibonacciego, więc dla ateisty to raczej nie będzie argument.

domingo33gda
8 lat temu

new ageowcy i masoni nazwali sie teistami to sa kpiny i masakra dla teizmu

niejestescie zadnymi ewoliucjonistycznymi teistami - jestescie lucyferianami :p

Sławka
8 lat temu

Martin,ale skandal!

Mateusz
8 lat temu

@domingo
Spoko. Ja wiem, że jestem gupi, brzydki i nudny ;p

Mateusz100
8 lat temu

Dawid nie tańczył nago. Był ubrany w efod kapłański mesjasz.info.pl i ten strój nie miał się jak zsunąć. Ja bym to porównał do Jezusa obmywającego nogi swoim uczniom. Jest to dosyć ważny szczegół, bo dzisiaj jest coraz więcej ludzi, którzy uważaja, że Bóg nie ma nic przeciwko obnażaniu się itp, a jakby się bardziej zagłębić, to Biblia mówi np o kobiecie w "stroju nierządnicy" (Przypowieści 7:10) i skoro spoglądanie z pożądaniem na drugą osobę jest grzechem i Paweł pisał o tym, że z miłości do bliźniego nie robi niektórych rzeczy, aby jego bliźni się nie potykał, to przynajmniej dla mnie jedynym logicznym wnioskiem jest to, że powinniśmy się ubierać w miarę skromnie, tak aby pomóc osobom płci przeciwnej w niegrzeszeniu. Wracając do Dawida, to jest np wg tego nieomylnego źródła naukowego pl.wikipedia.org Dawid był jednak ubrany.

Sławka
8 lat temu

Mateusz, no akurat,że jesteś brzydki to tu nie widać :):)

Mateusz100
8 lat temu

No mam brzydki gravatar czy jak to się tam nazywa.

Mateusz
8 lat temu

Ja mam brzydszy.

Mateusz100
8 lat temu

Ty masz przynajmniej oczy dobre, a ja muszę okulary nosić :D.

Sławka
8 lat temu

No to Mateusz i Mateusz 100 to ten sam?Piszesz, że trzeba tak się ubierać, żeby pomóc nie grzeszyć. Muzułmanki też noszą czarne szmaty na głowach,żeby pomóc swoim"panom " nie grzeszyć. Nie!Ten co patrzy ma sobie w głowie poukładać, a nie dopasowywać cały świat do swoich brudnych myśli, których nie potrafi okiełznać.

Mateusz100
8 lat temu

Twój argument brzmi dla mnie tak, jakby tobie np sąsiad powiedział, że picie alkoholu jest złe, bo znajomowy kolegi brata szwagra pije 8 piw dziennie i ostatnio leżał pijany pod sklepem. Chodzi mi o to, że granica leży gdzieś pośrodku i w mojej opinii zarówno muzułmańskie jak i europejskie standardy ubioru są złe, a granica leży gdzieś po środku :) W Biblii natomiast Bóg mówi, że mamy się kierować miłością do innych i postępować tak, aby pomóc też innym. Czyli np jak parę osób spotyka się i ma do nich dołączyć np były alkoholik, który nie pije od niedawna, to dobrze by było się zastanowić nad tym, czy np z miłości do tej osoby nie zrezygnować z piwa w jego towarzystwie. No i wracajac jeszcze do ubioru to dobrze jest np zadać sobie pytanie dlaczego kiedyś standardy kąpieli w morzu były takie: upload.wikimedia.org a dzisiaj są inne i który z nich jest prawidłowy, czy może też granica leży gdzieś po środku :)

Sławka
8 lat temu

Mateusz100. Jezus dał do zrozumienia wyraźnie, jak masz zgrzeszyć okiem,to sobie je wydłub. Przy tobie może leżeć goła kobieta, a ty nie możesz o niej porządliwie myśleć. Na tym właśnie to polega- ćwiczyć swój mózg,a nie dopasowywać otoczenie. A co do tego alkoholika, to byłam z alkoholikiem, takim jak w"Żółtym szaliku ".Czy całe jego życie jego towarzystwo będzie się do niego dopasowywało?Bo alkoholikiem, tzw suchym, będzie już do końca życia.Nie tędy droga. Jeżeli nie potrafi się opanować i nie pić w towarzystwie, znaczy, że nie poukładał sobie w głowie i potrzebuje dalszej terapii. Traktując go w ten sposób, tylko go kaleczysz.

Mateusz100
8 lat temu

Mam pytanie. Czy wierzysz w to, że Biblia jest nieomylna i wystarczająca. Czyli w momencie kiedy np twoja wiedza oparta na doświadczeniu i badaniach różnych psychologów stoi w sprzeczności z tym co pisze Biblia, to co wtedy wybierasz?

Sławka
8 lat temu

Tak jak Jezus, pomimo tego,że był szabas, uzdrowił człowieka,tak i ja -wybiorę dobro drugiego człowieka i zdrowy rozsądek.

Mateusz100
8 lat temu

Nie odpowiedziałaś no moje pytanie. ...co wtedy wybierzesz?

Sławka
8 lat temu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czasem musiałam oszukiwać, czyli kłamać, żeby uratować życie pacjentce, wbrew głupim lekarzom,którzy w imię własnej dumy nie chcieli zmienić dawki. Różne są sytuacje w życiu. Zawsze dobro człowieka.

Mateusz100
8 lat temu

To znowu jest inny przykład. Bóg np chwalił żydowskie kobiety, które nie ukrywały dzieci. Również Bóg w pewnym fragmencie w ST kazał kogoś okłamać. Mi chodzi o to, że twoje opinii stoi opartych na twoim doświadczeniu i na różnych książkach, które mogłaś czytać nie zgadza się np z radami Boga w NT. Bóg pisał, żeby mu ufać z całego serca i nie polegać na własnym rozumie. I dlatego właśnie się pytam, czy stawiasz Biblię ponad własną wiedzę i doświadczenia i opinie wielu psychologów?

Sławka
8 lat temu

Jezus miał w nosie Tore i faryzeuszy i uzdrowił człowieka.Bardzo wielu ludziom Biblia służy jako środek do wywoływania poczucia winy i pokazywania swojej wyższości ludziom,którzy ściśle jej nie przestrzegają.Nie stawiam Biblii ponad dobro drugiego człowieka tylko po to, żeby komuś dokuczyć i pokazać, jaka to ja "świętojebliwa "jestem.I jeżeli mi teraz odpowiesz, że ja taka do dupy chrzescijanka jestem,bo się Biblii ściśle nie trzymam, to nic nie wskurasz i nie wzbudzisz we mnie poczucia winy hihi-"nie ze mną te numery Bruner". A co ci się z Biblią nie zgadza odnośnie alkoholika?

Mateusz100
8 lat temu

Tu nie chodzi o jeden przykład z alkoholem. Może i masz tutaj rację. Chodzi o to, że opinie większości psychologów stoją w sprzeczności z tym co mówi Biblia. Duży kontrast jest chociażby pomiędzy tym co uczy Biblia o małżeństwie, a tym co mówią psychologowie. A z tym uzdrawianiem w szabat, a raczej zakaz uzdrawiania w szabat, to był przpis narzucony przez faryzeuszów, a nie przez Biblię. Gdyby Jezus np chciał wyremontować komuś mieszkanie w szabat, to wtedy i ja byłbym tym zgorszony, gdybym żył w tamtych czasach. Samo uzdrowienie to jest np jak zmiana opatrunku. Nie jest to ciężka praca jeżeli można to tak ująć. Nie wiem jak to odbierzesz, ale z technicznego punktu widzenia stwierdzenie "Jezus miał w nosie Torę" jest bluźnierstwem. Nie wymądrzam się, tylko po prostu mówię jak jest, informuję.

Sławka
8 lat temu

To,że napisałam o Jezusie w ten sposób, to był mały "skandal",żeby coś podkreślić."Dla mnie stwierdzenie "opinia większości "nie jest żadnym dowodem. Skąd wiesz,że uzdrowienie to nie jest ciężka praca? Czy możesz określić ile energii i wysiłku, skupienia to Jezusa kosztowało? Jestem przeciwnikiem utrzymywania małżeństwa za wszelką cenę, kosztem przemocy demonicznej jednej ze stron związku, kosztem zdrowia psychicznego partnera i dzieci. Ma to również piękne uzasadnienie w Biblii. Wspaniale opisała to w książce Ela Stawnicka-Zwiahel (nasza prorokini -)w książce Zabunkrowani. Nie pytaj o szczegóły, bo nie mam jej przy sobie. Mogę ci wysłać. Bardzo dużo rozjaśnia w głowie.

domingo33gda
8 lat temu

Sławka duzo to powinno Pismo rozjasniac a nie prorokini filozofii ;)
jesli rozjasiła tyle co widze ze "Jezus mial w nosie Tore" to znaczy ze nic nie rozjasniła a słuzy do zaciemniania i humanizmu z udawaniem "jezusa" zeby jakos wygladdało na pobozne

chyba najwiekszy skandal jaki to powstał :p

Eliahu
8 lat temu

@Mateusz100
Mam pytanie
Na jakiej podstawie twierdzisz, że istniał jakiś przypis narzucony przez faryzeuszy by nie uzdrawiać w szabat?
NT opowiada jedynie o jakichś faryzeuszach którzy chcieli oskarżyć o to Jezusa, nic nie mówi o tym czy mieli rację, ani o tym co mówiła na ten temat faryzejska nauka.
Faryzeusze to była znakomita większość Żydów, więc delikweni mogli być właściwie byle kim.
Literatura żydowska pełna jest podobnych kłótni o prawo a Jesus w tej historii praktycznie cytuje jedną z 13 zasad rabiego iszmaela. Jak ja to czytam to mam wrażenie, że Jezus lepiej znał naukę faryzeuszy.
Jest dokładnie tym o czym pisałem na samym początuku - absolutyzowaniem pojedynczego raportu z ewangelii. Nadnterpretacja posunięta do tego stopnia, że niektórzy święcie wierzą, że Talmud naucza takiego podejścia podczas gdy nie ma to wspólnego nic z duchem jakichkolwiek nauk tam zawartych. Nie ma też ni.c wspólnego z jakimikolwiek źródłami z których mżnaby dowiedzieć się cokolwiek na ten temat.

Jest tylko pojedyncza historia i cała masa zbudowanych wokół niej opowieści o złych demonicznych faryzeuszach. Opowieści których nie ma nawet w NT, ale są jak najbardziej żywą wiarą wielu chrześcijan

Mateusz100
8 lat temu

Racja. Źle to napisałem. Nie wiem jakie były ich oficjalne nauki. W każdym bądź razie ta grupa osób, która była wtedy z Jezusem ze stronnictwa faryzeuszy czepiała się go o uzdrawianie. Tak szczerze mówiąc to mnie za bardzo nawet nie interesują nauki talmudu i ogólnie kultura Żydowska, ani w ogóle kultura innych krajów. Mam pytanie. Czy wy zakladacie, że nauki Talmudu może się mylić. Ja sam np lubię czytać komentarze chrześcijan z różnych wieków do fragmentów Biblii, ale nie biorę ich za pewnik.

Sławka. Jak u was wygląda prorokowanie i co oznacza tytuł prorokini?

Sławka
8 lat temu

Mateusz 100,o tych rzeczach nie chce gadać.

Eliahu
8 lat temu

@Mateusz100
Talmud to nie jest jedna rzecz i nie jest to jedynie komentarz - długo my tłumaczyć.
Generalnie zależy jaka część Talmudu - niektóre, niezbędne do zroaumienia fragmenty tory wymagają wyjaśnienia pozabiblijnego, np. w święto szałasów trzeba wziąć 'owoc pięknego drzewa' i talmud wyjaśniajakk to owoc ito jest traktowane jako autorytatywne. Albo co do obrzezania jest napisane 'adejmiesz okrycie z ciała zwego syna' - też wyjaśnia czym jest to okrycie. (tłumacze po prostu zamiast 'okrycie' piszą napletek, choć w tekście tak nie ma)
Ale kiedy np. podaje jakieś nauki nt. starożytnej medycyny to wiemy dzisiaj, że z pewnością się myli, ale nikt nigdy nie mówił, że sję nie myli. Midrasze to z kolei nie jest historia więc w pewnym sęcie są nieprawdą, ale w innym sensie ich morał zawiera różne prawdy.
Talmud jest rozmiarów dużej wielotomowiej encyklopedii i nie jest dzielem jednolitym.

A możesz napisać co sądzisz o nieomylności NT w świetle tego, żenapisano tam, o grobie patriarchów w mieście Szchem? (Tora podaje, że go w mieście Hewron)

Mateusz100
8 lat temu

Dzieki za odpowiedź. Odnośnie twojego pytania, to jak coś się wydaje sprzeczne, to szukam www.google.pl i zazwyczaj na wszystkie rzeczy znajdzie się odpowiedź. Jest już nowy odcinek, więc nie będę pod tym odcinkiem już nic pisał.

Eliahu
8 lat temu

Jak znajdziesz odpowiedź dlaczego w NT grób patriarchów jest w Szchem do napisz mi na maila ok?
eliahukugielkopf@gmail.com

Mateusz100
8 lat temu

Kliknij w link w komentarzu 101 i się pojawi zapytanie w wyszukiwarce i wyskoczą różne strony. I mamy np to www.contradictingbiblecontradictions.com to biblehub.com lub to lavistachurchofchrist.org Nie wczytywałem się aż tak dokładnie, ale jak będę miał więcej czasu to może to zobacze.

Domarael
8 lat temu

Skandaliczny odcinek, ale świetna puenta

Achimowsky
8 lat temu

Ej ale Chrystus mógł mówić, że biada jemu samemu, bo przecież w końcu został zabity, w sumie ze względu na skandal, że się nazwał Synem Bożym i wiele innych. Wszystkim biada, co prowokują! I chwała.

GówniaQ
6 lat temu

Dlaczego na tym jawnie proreligijnym, antyaborcyjnym, antyfeministycznym i antyzdroworozsadkowym programie wystepuje tak wielce bluźniercza, wstrętna i obelżywa rycina przedstawiająca zezwierzeconą sempiternę?
Czy gdyby Twoja mamusia to zobaczyla i sie zniesmaczyla, nie byloby Ci wstyd?!
Nie godzi się...

Co jeszcze?