Celibat, Biblia i ja

6 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
49min

Czy ksiądz, pastor, rabin itd powinien mieć żonę czy nie? Czy Biblia popiera celibat czy wręcz przeciwnie? Jakie są dane i na co wskazują. I to co ważniejsze: co tak naprawdę jest problemem w tym całym celibacie i skąd tyle trudności w takiej prostej sprawie?

Dyskusja

Martin
6 lat temu

Dane statystyczne wziąłem z książki cytowanej w tym artykule:
opinie.wp.pl

Marek
6 lat temu

Cześć. Napewno celibat na zdrowie im nie wychodzi. Dziwne że aż taka rzesza facetów tak się dało omamić.

Kubuś
6 lat temu

60% księży łamie szabat! Skandal!

Don Camilo
6 lat temu

A ilu po kryjomu żre schaboszczaki w piątek?

Łukaszek
6 lat temu

Myślę że z tych 60% łamiących celibat połowa to mogą być nawę geje.

Żeromski
6 lat temu

Duma pewnie najbardziej wpływa na to, że kościół katolicki nie zlikwiduje celibatu, ale powodów jest więcej. Jest na przykład strach przed tym, że wszystko co mówią zostałoby zweryfikowane w prawdziwym życiu. Gdyby księża mieli żony i dzieci, to by się okazało, czy szewc w dziurawych butach nie chodzi, czy ich małżeństwo by się nie rozpadło, czy wychowaliby dzieci na dobrych ludzi itp. itd. Jakby problemy z prawdziwego życia przeszły z teorii w praktykę, to uuu... za duże ryzyko.

Martin
6 lat temu

Szacuje się, że homo-księży w Polsce może być 30 procent, ale żadnych konkretniejszych badań nie znalazłem.

Don Camilo
6 lat temu

Jak nie działa jak działa? Wladzłem na fb i nawet wpisa zrobiłem,

Paheu
6 lat temu

Jak Martin wspomina tutaj o languście, to ja też będę wspominał w komentarzach na
jutubie na languście i paśniku o odwyku, może ktoś przyjdzie posłucha chociaż innego punktu widzenia na niektóre sprawy ;)

Sławka
6 lat temu

FB knuje z pisem i Erdoganem ( w Turcji fb już nie ma):)

Martin
6 lat temu

Wszystkiego najlepszego Languście, żeby było jasne!

Dużo palm i ciepła, i niech ludzi do świadomych decyzji zachęcają, osobistych wyborów i poznawania Boga na własną rękę - na tyle, na ile komu odwagi i ryzyka starcza.

I obyśmy się pięknie zgadzali i pięknie niezgadzali, pamiętając, co naprawdę ważne a co dużo mniej.

Tyle powiem. Pozdrawiaj ich tam ode mnie, Paweł.

Paheu
6 lat temu

Ktoś tam kiedyś powiedział "jedność w sprawach zasadniczych, wolność w drugorzędnych, a we wszystkim miłość" czy jakoś tak. Fajnie by było.

Lukszmar
6 lat temu

Mądrze powiedziane Martinie :).

MiśKendi
6 lat temu

Co do tych czasów średniowiecznych to polecam Dekameron, Boccaccia :) oj on sobie równo jedzie po takich świętych przykładach życia a oprócz tego jeszcze pokazuje prawdę przez małe "p" :) o naturze ludzkiej i pokusiła bym się nawet o stwierdzenie że miał podejście zdroworozsądkowe żeby nie powiedzieć naukowe i do tego poczucie humoru mimo nieciekawych czasów w jakich żył... No i nie bez powodu przecież Dekameron był przez stulecia w indeksie ksiąg zakazanych...

A ja się zgadzam przez małe "z" . Świetny program Martinie :)

Martin
6 lat temu

Dzięki, Misiu!
Oby więcej ludzi mogło posłuchać i sobie pomyśleć o tym i owym (albo nawet o Tym i Owym).

Łukaszek
6 lat temu

Ciekawe było stwierdzenie że celibat jest "wyznawany" znaczy że nie wywodzi się z przeanalizowania Bibli lecz raczej z góry ustalonego założenia. I tak się dzieje z tego co widzę jeszcze w kilku innych sprawach.
Co prawda jest w Bibli taka sugestia że dobrze jest być żonatym ale jeszcze lepiej nie być.
Chyba coś takiego było ;)
Ktoś może wie co to był za fragment ?

Martin
6 lat temu

No tak, wspominałem o tym fragmencie w odcinku.
Paweł tak pisał:
"Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu.
Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu."
[1Kor 7:32 - 1Kor 7:35]

Łukaszek
6 lat temu

Ok dzięki;)
Jakoś inaczej to zapamiętałem, moze inny przekład.

Heretic
6 lat temu

Jedyna sekta Chrześcijańska która w sposób spójny rekomendowala celibst dla wszystkich świętych kościoła to byli Katarzy.

Łukaszek
6 lat temu

...

almost144000
6 lat temu

przymus celibatu=warunek celibatu
Czy celibat w KK jest niebiblijny tylko dlatego ,ze nie pozostawia wyboru?
Dziwi mnie 60% ksiezy nie przestrzega celibatu, bo 100% z nich wchodzac do KK wiedzialo ze jednym z warunkow bycia kaplanem jest wstrzemiezliwosc seksualna.
Przyklady:
Przyjmuje sie do pracy jako kierowca autobusu i jednym z warunkow /przymusem jest nie picie alkoholu . Analogicznie 60% kierowcow nie przestrzega tego warunku i popija , albo pielegniarki pracujace w szpitalu ,gdzie 60% z nich nie bedzie brac nocnych dyzurow,albo 60% barmanow pracujacych w pubie w murzynskiej dzielnicy stwierdzi ,ze nie beda obslugiwac czarnych klientow...itd,itp.
Wszyscy wiemy,ze kierowcy autobusow,pielegniarki, barmani moga zmienic prace jesli nie zgadzaja sie na jej warunki, lub wogole jej nie podejmowac.
Pracodawca jakim jest KK wybral opocje celibatu.
Jesli KK zyczy sobie przestrzegania celibatu ,to ma do tego prawo i jest to jak najbardziej biblijne.
Ap.Pawel pisal,mozna miec zone, ale lepiej jak nie bedziesz mial i ta zasade/warunek/przymus nie posiadania zony KK uznal za najlepsza/wlasciwa/prawidlowa, bo " . . .

almost144000
6 lat temu

." Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu."

MiśKendi
6 lat temu

Martinie, dlatego też staram się propagować odwyk, Biblie i Jezusa tak po ludzku jak ty to robisz :) żeby inni też mieli wybór.

Martin
6 lat temu

KK życzy sobie przestrzegania celibatu, ale dalej to nie jest biblijne.
W Biblii nigdzie nie ma takiego obowiązku (jest opcja, nie obowiązek). Zresztą cały problem jest wtórny, bo niebiblijna jest sama koncepcja kapłanów wśród chrześcijan - według Biblii, zgodnie z warunkami nowygo przymierza, specjalnie wyznaczeni kapłani nie mają żadnego sensu, bo wszyscy są kapłanami.

Kierowca pije po pracy. Ksiądz też ma żonę po pracy. Niby...

Sęk w tym, że od księdza wymaga się nieporównywalnie więcej niż od barmana, pielęgniarki i kierowcy. Bo raz, że rzeczy sprzecznej z naturą i dla większości mężczyzn niemożliwej do spełnienia, a dwa, że nie przez 40 godzin na tydzień, tylko 168 godzin na tydzień.

Myślę, że jakieś 95% ludzi idących do seminarium zakłada, że warunek celibatu jest w stanie spełnić. Życie pokazuje, że z tych 95% tylko 40% daje radę. Co i tak jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że są to wymagania tak wygórowane, że nawet Bóg ich nie wymagał.

Jedyne za co można winić tu księży żyjących z kobietami, to za duży idealizm i pewność siebie kiedy tą drogę życiową wybierali.

Zwłaszcza, że bycie księdzem to coś dużo więcej niż fakt, że się z życia z kobietą rezygnuje.

Łukaszek
6 lat temu

Ale jak by nie patrzyć łamanie celibatu jest grzechem z tego względu że łamie się dane wcześniej słowo, skoro ktoś się zadeklarował to powinien się tego trzymać.

almost144000 na końcu właśnie wspomniał o tym o czym mówiłem wcześniej, to jest [1 Koryntian 7:38]

Ale znalazłem jeszcze taki fragment:
...niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. ...przez takich, którzy obłudnie kłamią... Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie.
[1 do Tymoteusza 4:1-3]

Mikesz2
6 lat temu

Bardzo dobry odcinek i nawet nie chodzi o sam temat ile o dygresje, które to u wielu mówców nie trzymających się tematu stanowią problem i obniżają jakość wystąpienia a u cienie martinie (ciebie i martinie z małych liter) stanowią wartość dodaną i podnoszą jakość i sens tego o czym mówisz. Tak czy inaczej od dziś jedynie słowo "Dupa" i mam "Wszystko w Dupie" wymawiam i piszę z wielkich liter...

Co jeszcze?