Jezus i 18-stu apostołów

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
49min

Apostoł - po co toto komu? Czy to nie to samo co ewangelista? Czy ksiądz też jest takim apostołem? Czy występują dzisiaj i po czym ich poznać? Takie pytania i na wszystkie dziś jest odpowiedź.

Dyskusja

IrekB
10 lat temu

Wikipedia :)

Piotr - ukrzyżowany,
Andrzej - ukrzyżowany,
Mateusz - ścięty mieczem,
Jan - śmierć naturalna na zesłaniu lub w Efezie,
Jakub, syn Alfeusza - ukrzyżowany,
Filip - ukrzyżowany,
Szymon - ukrzyżowany,
Juda Tadeusz - zastrzelony z łuku,
Jakub, syn Zebedeusza - ścięty mieczem,
Tomasz - przebity włócznią,
Bartłomiej - ukrzyżowany,
Judasz - po zdradzie Jezusa popełnił samobójstwo.
Po wniebowstąpieniu Jezusa Apostołowie przyjęli do swego grona jednego z Jego uczniów, Macieja - który został ukamienowany.

Zatem ja się wypisuję z bycia jakimkolwiek "wysłannikiem" !!!

gerald1972
10 lat temu

Hahahhaahahhaha
Dobre:D
Dla Ciebie to, aż doczesność i wyłącznie doczesność, a dla nich tylko doczesność..., a ich życie zaczęło się po tych, hmm, przejściowych niedogodnościach:)
BTW wysłannicy Boga zawsze mieli pod górkę. Nic nie ma za darmo

Powała
10 lat temu

@1.
Ateiści nie umierają?
Żaden z nich nie wpadnie pod samochód?
Żadnego nie zaciukają w ciemnym zaułku?

Mało treściwe i letko głupawe są ostatnio twoje wpisy.

gerald1972
10 lat temu

@1
Aha
Jak Bóg ma taki plan to będziesz wysłannikiem
Czy tego chcesz czy nie
Historia zna takie przypadki i wybrani mogli sobie co najwyżej wykrzykniki nastawiać:)

Powała, ech, uśmiechnij się trochę, wiem, to trudne:P

No elo
10 lat temu

Martin Nie wiem dlaczego dla ciebie pytanie "czy żydzi pójdą do piekła" jest głupim pytaniem Głupie jest rozważanie czy apostołów było 16, 17 czy 18
Jeżeli jak sam Jezus nauczał "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą."
Jak już sam mówiłeś nie raz (właściwie to ciągle to powtarzasz) to do zbawienie potrzebna jest ofiara Jezusa bo nikt nie może pozostać bez grzechu przez całe życie a jeśli ktoś zgrzeszy to za te grzechy umarł Jezus a człowiek jest już czysty i może być w niebie
Jeżeli tak to Żydzi nie uznający Jezusa za Mesjasza Nie pójdą do nieba. Tak samo Muzułmanie, Hindusi, Buddyści itp. A co jeśli zabiję muchę mówiąc, że zabijam ją za grzechy mojego życia? Tak jak w starym testamencie z barankiem. Też powinienem wtedy być zbawiony!

Gruber
10 lat temu

Bóg jako wszechwiedzący może znać wszelkie możliwe kombinacje, permutacje i warianty Stworzenia Jego, zachowując zasadę Wolnej Woli jaką ofiarował Stworzeniu. W każdej chwili wtedy człowiek ma wybór - bardziej w stronę światła czy ciemności, życia czy śmierci. Są grzechy śmiertelne z którymi jest większy problem - głównie dla samego człowieka, który przekroczył już pewne granice (Dekalog). Będzie mu łatwiej brnąć dalej, ciężej nawrócić się (przykład: szatan i jego duma). Nadzieja jest jednak nawet dla mordercy. Również najlepsi w (oczach Boga) mogą się zatracić, jeśli tak zdecydują z jakiegoś powodu. Będzie im również ciężej tego dokonać. Wszędzie są ludzie dobrzy i źli, z tego powodu człowiek może się realizować w wielu miejscach (odnośnie drogi życiowej, zawodu itp.). Dlaczego ktoś się rodzi z nieuleczalną chorobą, albo w Afryce pod reżymem lokalnego watażki - Bóg raczy wiedzieć, człowiek w każdych warunkach ma wybór. Do Boga należy osąd, więc nie wiem co kogo głowa boli. Bóg jest sędzią sprawiedliwym.

Sterka
10 lat temu

Też bym się o naród wybrany nie martwiła. bo musiałabym czuć się mądrzejsza od Boga, a taka głupia, to ja nie jestem.:-) Skoro wybrany, to pod najlepszą opieką i do tego szczególną. Nie wiem do czego komukolwiek potrzebna jest odpowiedź na pytanie o zbawienie Żydów. Tę odpowiedź: zbawiony-nie zbawiony, każdy dostanie dla siebie. I zapewniam Was, że w tym momencie będziecie tak przejęci własnym losem, że nie będziecie się rozglądać po innych i porównywać. Tam już na pewno wszystko będzie na tyle jasne, że nikt nie będzie się więcej targował, bo miłość Boża i klęska człowieka będą tak silnie odczuwalne, że język stanie w gardle, zanim zechcesz podjąć taką dyskusję.
Zapewniam Cię, że stojąc przed Bogiem nie będziesz podnosił sprawy sprawiedliwości, bo wszystko u Boga jest przesiąknięte sprawiedliwością, jest jej tam tyle, że nikt o nią nie pyta.

Łukasz
10 lat temu

Mi się wydaje, że istotą apostołów jest to, że są podróżnikami. Idą o zakładają kościoły. Czasem zdalnie opiekują się tymi założonymi.
A żeby to robić skutecznie to muszą być wybrani i posłani przez Boga.
I wyszło mi takie TL;DR ;-D.

IrekB
10 lat temu

@(3)Powała: „Ateiści nie umierają? Żaden z nich nie wpadnie pod samochód? Żadnego nie zaciukają w ciemnym zaułku?” – A co ma piernik do wiatraka? Czy ja piszę ogólnie o wierzących, czy nawiązując do tematu odcinka przytaczam informacje o jednych z pierwszych apostołach? Jedenastu z wymienionych dwunastu straciło życie w dość nieprzyjemny i nienaturalny sposób.

„Mało treściwe i letko głupawe są ostatnio twoje wpisy.” – Lekko głupawo jest pisać „letko” :)

Oczywiście z niecierpliwością czekam na „letko” nie głupawe twoje wpisy.

Pozdrawiam, IrekB

Powała
10 lat temu

@9
"A co ma piernik do wiatraka"
A mnie więcej to samo co twój głupkowaty wpis do treści odcinka. Dostosowuję poziom.

IrekB
10 lat temu

@(10)Powała, wyluzuj bo ci zawory nie wytrzymają, a żale o głupkowate informacje kieruj do Wikipedii. Mój wpis jest czystym cytatem, bez zmiany choćby przecinka. Gdyby i to nie obniżyło ci ciśnienia, to zawsze zapraszam wszelkie mądrale na filiżankę gorącej melisy.

Głupkowato pozdrawiam, IrekB

IrekB
10 lat temu

@(2)gerald1972 – Jakiś dziwny z ciebie chrześcijanin?! Masz poczucie humoru... Podejrzana sprawa...

„..ich życie zaczęło się po tych, hmm, przejściowych niedogodnościach:). BTW wysłannicy Boga zawsze mieli pod górkę. Nic nie ma za darmo” – Tak też podejrzewałem! Dlatego stanowczo unikam roli posłańca jakiegokolwiek bóstwa :)

”Aha, jak Bóg ma taki plan to będziesz wysłannikiem, czy tego chcesz czy nie” – No to tutaj mnie zmartwiłeś :(. A czy jest jakiś urząd, gdzie mógłbym złożyć wniosek-prośbę o wypisanie mnie z ewentualnych planów?:)

”Powała, ech, uśmiechnij się trochę, wiem, to trudne:P” – Powała ma jakiś trudny tydzień. Menstruuje albo przechodzi menopauzę? Nie znam się na tych męskich sprawach…

Geraldzie1972, pozdrawiam serdecznie!
p.s. Masz już ponad 40 lat? To co tu robisz wśród niemalże samych dzieci?:)

Eliszeba
10 lat temu

@Irek
Zapewniam Cię, że tu więcej takich po 40. :)

gerald1972
10 lat temu

Chrześcijanin? Eee, ja dopiero aplikuję:P Wiecznie....;)
Co tu robię?
Dochodzę....do wniosków i uczę się tolerancji, ale opornie mi to idzie:)

Aha i wiesz jak to jest, kryzys wieku średniego i te sprawy, jak się przebywa z młodszymi to się człowiek odmładza czy jakoś tak:P

No i można poznać fajnych ludzi
Czasem;)
A i Eliszeba dobrze prawi, więcej tu takich;)

Karolina
10 lat temu

Ja Karolina, córka Elżbiety, mam 33 lata (jak to IrkuB zakwalifikujesz? Jaką mam kategorię wiekową?hehe) i podejrzewam że w całym dotychczasowym pionie komentarzowym nie ma ani jednego "niemalże dziecka" :)

Voitas
10 lat temu

Tam dzwonil taki kolega i mowil o "poziomie emocjonalnym" gimnazjalisty ;) Jeszua mowil: "nie rzucajcie perel przed wieprze, bo..." - cos w tym jest. Wychowalem dzieci (tez mam ponad 40stke - to do naszego dyzurnego misjonarza ateisty) teraz studiuja i obserwowalem z perspektywy ojca jak sie zmieniaja emocjonalie. Ze slodkich dzieciakow zmienialy sie stopniowo w "potworki", a teraz w "dojrzelszych" osobnikow. Ma to znaczenie. Ja rozumiem, ze tu na odwyku sa takze gimnazjalisci, ale jak podkreslil "inni". Dowod na to, ze inni to jest sama obecnosc tutaj!. I abstrahujac - Zbyszek - dosadnie bylo, ale rzeczowo!

Voitas
10 lat temu

@16 Przepraszam - komentarz mial byc pod "Czy Zydzi ida do piekla" - czyli pod ostatnimi nieszporami :) nie wiem jak to zrobilem, ale stalo sie :P oj ten pospiech... Pozdrawiam.

IrekB
10 lat temu

@(13)Eliszeba: „Irek, zapewniam Cię, że tu więcej takich po 40. :)”
@(14)gerald1972: „A i Eliszeba dobrze prawi, więcej tu takich;)”
@(15)Karolina: „Ja Karolina, córka Elżbiety, mam 33 lata i podejrzewam że w // pionie komentarzowym nie ma ani jednego "niemalże dziecka" :) „
@(16)Voitas: „Wychowalem dzieci (tez mam ponad 40stke - to do naszego dyzurnego misjonarza ateisty)”

Gdzie ja „wdepnąłem”!? Sami ramole!?:) Spokojnie możemy wspólnie otwierać Klub Seniora albo Koło Gospodyń Wiejskich… idę w szufladzie poszukać włóczki i drutów …

@(14)gerald1972: „Chrześcijanin? Eee, ja dopiero aplikuję:P Wiecznie....;)” – No to całe szczęście, że jeszcze całkiem nie jesteś stracony!:) Broń sięęęę (!), wyrywaj, szarp, szczyp i gryź, możesz też piszczeć i tupać nogami – bierz przykład ze mnie :D

p.s. Ale się zdrowo uśmiałem czytając te wasze wpisy!

Grabix
10 lat temu

Jeden cytat uzupełniający do odcinka:
"Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa," [Heb 3:1]
Bo chyba nie było, nie? A dobrze pasuje.

@Karolina: ja jestem "niemalże dzieckiem" - mam 26 lat, a jak wiadomo, w Polsce rodzice mają obowiązek utrzymywać dziecko do 26 roku życia jeśli się uczy. Czyli wychodzi, że dopiero niedawno przestałem być dzieckiem.

Karolina
10 lat temu

Grabix- oczywiście, zwracam ci niewinność, ale dopiero pojawiłeś się w pionie komentarzowym, a ja pisałam o dotychczasowym ,czyli do postu @15.
A jak to jest - dziecko się utrzymuje do 26-go roku życia, a potem się puszcza ?;)

d4r3q
10 lat temu

Martin nic tu nie powiedziałeś nowego czego nie nauczają sekty chrześcijańskie , apostołów było raczej 12 a część NT zostało naciągnięte i pociągnięte przez stronnictwo Pawłowe pod wezwaniem Jezusa rozbłyśniętego. Paweł utworzył swoich nowych apostołów i w ogóle cały zastęp duchownych o których nie miał pojęcia prawdziwy Jezus.

Martin
10 lat temu

Ty tak naprawdę czy dla jaj?

gerald1972
10 lat temu

IrekB
"No to całe szczęście, że jeszcze całkiem nie jesteś stracony!:) "
Hahahah, dlatego aplikuję bo mam nadzieję, ze jestem jeszcze nie całkiem stracony:P

" Broń sięęęę (!), wyrywaj, szarp, szczyp i gryź, możesz też piszczeć i tupać nogami "
No, bronię się, bronię, tylko w drugą stronę zapitalam w stronę światełeteczka, ale to piekiełko jakieś takie atrakcyjne niemożebnie i wciągające;)

IrekB
10 lat temu

@(15)Karolina: „Ja Karolina, córka Elżbiety, mam 33 lata (jak to IrkuB zakwalifikujesz? Jaką mam kategorię wiekową?” – No tu mam problem, bo rzeczywiście nie bardzo możesz być moją córeczką (a zawsze chciałem mieć :)

@(23)gerald1972: „No, bronię się, bronię, tylko w drugą stronę zapitalam w stronę światełeteczka, ale to piekiełko jakieś takie atrakcyjne niemożebnie i wciągające;)” – Ja tam kibicuję, by
w tym przeciąganiu liny górą było „Piekiełko”. Pamiętam z czasów jak byłem nastolatkiem taką knajpkę-dyskotekę „Piekełko” w Złocieńcu. Jak tam w wakacyjne wieczory zaglądałem, to burza hormonów raczej nie pozawalała mi iść samemu spać .. tylko z mamą.

Głośno pozdrawiam, heeej!

Hubert Ciekierap
10 lat temu

Ja bym powiedział nawet że sam Jezus nie miał absolutnie żadnego zamiaru budować nowej religii. Po jego śmierci uczniowie podzielili się na dwie grupy Jakubową i Pawłową. Jak Paweł pewnie będzie pisał w swoich listach o fałszywych apostołach to pewnie będzie pisał właśnie o tych od Jakuba. Ciężko określić co mówił i jaki był cel historycznego Jezusa, bo tego zmitologizowanego to każdy zna. Jesteśmy w zasadzie w kropce.

Voitas
10 lat temu

@25 Ja tez poszukuje Jezusa historii - poniewaz Chrystusa wiary do pewnego stopnia znam. Nie wiem co roilo sie w glowie Szawła/Pawła - wiem natomiast, ze stal w opozycji do apostolow Jezusa z Nazaretu. Uczniow, ktorzy Go znali osobiscie. Wygrala opcja pawlowa i takie "chrzescijanstwo" dzisiaj znamy. Z drugiej strony - gdyby bylo inaczej nie staloby sie ono religia na miare globalna... ;) Zgadzam sie z tym: "jestesmy w kropce"! Jednak tuz za kropka jest czyste miejsce - to co kto napisze dalej - to jego :)

d4r3q
10 lat temu

25. Hubert Ciekierap dokładnie to ująłeś. Ja bym dodał że Jezus przyszedł do żydów albo ściślej pokoleń Izraelskich (w liście Jakuba możemy to na początku przeczytać) i to było głównym celem plus obietnica przyjścia ponownego która się jeszcze nie spełniła. A gdzie mowa o poganach czy chrześcijanach? tylko w Pawłowym przesłaniu jest o nich mowa.
Paweł wraz ze swoimi apostołami tworzy religie w śród pogan nie radząc się nikogo odseparowując od żydów i prawa na rzecz pogan i łaski dzięki wierze. To są wielkie rozbieżności i wciska nam się ciemnotę w kościołach.
i

Łukasz Kotowski
10 lat temu

Nie wiem skąd Wy bierzecie takie "ciekawostki", bo na pewno nie z Biblii.

Tam możemy przeczytać, że Apostołem który poszedł do pogan był Piotr, a poszedł On do nich po wizji od Boga. Reszta uczniów Jezusa choć początkowo zdziwiona tym faktem szybko widzi w tym wypełnienie się proroctw.

Paweł, gdy udaje się do społeczności wierzących w Jerozolimie jednoznacznie potwierdza zgodność Ewangelii którą głosi także poganom, z Ewangelią głoszą przez pierwszych Apostołów takich jak Jakub i Piotr.

#Hubert Ciekierap
Pewnie to, pewnie tamto. A jakieś dowody na cokolwiek masz? Bądź swoje tezy potrafisz podeprzeć tekstem.
"Jesteśmy w zasadzie w kropce". Gdy się wymyśla niestworzone historie to się nie ma, co dziwić. Ale jak się czyta Biblię taką jaką ona jest bez wpychania swoich z góry przyjętych tez to w kropce się nie będzie.

#Voitas
"wiem natomiast, ze stal w opozycji do apostolow Jezusa z Nazaretu"
Są to Twoje "rojenia w głowie" czy masz jakieś dowody na to?

@d4r3q
"tylko w Pawłowym przesłaniu jest o nich mowa."

Chyba w Piotrowym

"To są wielkie rozbieżności i wciska nam się ciemnotę w kościołach."

Jakiś dowód, tekst na udowodnienie tego, co napisałeś w swoim poście?

Pozdrawiam

Grabix
10 lat temu

@Hubert Ciekierap
Skąd ty wziąłeś ten podział? Czy nie znowu z jakiegoś pseudo-dokumentu, który widziałeś w telewizji?
Podział polegał na tym, że "stronnictwo Jakuba" a w szczególności Piotr miał jakiś problem z zaakceptowaniem że Nieżydzi, tak samo jak Żydzi są powołani do usłyszenia Ewangelii. Co nie znaczy, że tak nie było. Piotr po prosty potrzebował więcej czasu by dojrzeć do tej myśli sprzecznej z jego wychowaniem. Czemu Piotr pisze o Pawle: "(...) jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was" [2Pi 3:15] ?
Nazywa go "umiłowanym bratem" i to w tym samym liście, w którym pisze wcześniej "Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje." [2Pi 2:1]

@d4r3q : "Jezus przyszedł do żydów(...)A gdzie mowa o poganach czy chrześcijanach?" Jezus przyszedł do Żydów, ale jego ofiara jest dla wszystkich. Gdzie jest o tym mowa? A no tutaj: "A mówił: To zbyt mało, iż jesteś Mi Sługą dla podźwignięcia pokoleń Jakuba i sprowadzenia ocalałych z Izraela! Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi." [Izaj 49:6]

Eliahu Kugielkopf
10 lat temu

Elajża Kartofel

@Łukasz Kotowski
"Paweł, gdy udaje się do społeczności wierzących w Jerozolimie jednoznacznie potwierdza zgodność Ewangelii którą głosi także poganom, z Ewangelią głoszą przez pierwszych Apostołów takich jak Jakub i Piotr."

Wg. NT w Jerozolimie, tamtejszy zbór żąda od Pawła by ten złożył w świątyni ofiarę na dowód tego, że jest wierny Torze. Paweł ofiarę składa, ale mimo naucza wcześniej i później, że Tora jest zniesiona. Sam wyjaśnia o co w tym chodzi:

„Stałem się Żydem dla Żydów i Grekiem dla Greków…”

Voitas
10 lat temu

@28. "Są to Twoje "rojenia w głowie" czy masz jakieś dowody na to?"

Tak. Ja nie miewam "wizji". Nie slysze glosow (przynajmniej narazie). Dzis to diagnozuja jako - schizofrenia. Kiedys nazywno to "nawiedzeniem". Chocby dlatego Pawla z Tarsu traktuje mniej serio, anizeli uczniow, ktorzy Jezusa - czlowieka znali bezposrednio. Pozdrawiam.

Powała
10 lat temu

@d4r3q
Jesteś twórcą kościoła zbawienie.com czy tylko wyznawcą?

Martin
10 lat temu

"Żąda"???

Aż przeczytałem jeszcze raz fragment. Dzieje Apostolskie 21 rozdział. Proponuję przeczytać samemu i sprawdzić czy tam rzeczywiście jest żądanie od Pawła, żeby ten udowodnił, że jest wierny Torze.

Ja tam czytam całkowicie co innego.

Z tekstu wynikam, że zbór niczego nie żądał, tylko radził. Że rada była nie po to, żeby zbór się przekonał o czymś, ale żeby inni zobaczyli, że plotki o Pawle były nieprawdziwe. Bracia przyjęli ich z radością, a nie z wątpliwościami. Nikt nie zarzucał Pawłowi, że naucza odstępstwa od Mojżesza, a tylko poinformowano go, że inni tak o nim mówią.

Tyle wynika z samego tekstu.

Jeżeli ktoś widzi tam inne rzeczy, jakieś konflikty, jakieś żądania, jakieś odcinanie się Pawła od Żydów, to wynikają one tylko z jego uprzedzeń i założeń. No, jest jeszcze taka opcja, że jest wtórnym analfabetą i nie rozumie tego co czyta, ale akurat wątpię.

Za to widzę tu obsesje i uprzedzenia, które nie tylko nie mają umocowania w tekście, ale wyraźnie widać co innego.

I prawdę mówiąc zaczyna mnie to drażnić, bo poglądy poglądami, proszę bardzo, ale powoływanie się przy na tekst, który mówi całkiem co innego to już jest brzydka praktyka.

Eliahu Kugielkopf
10 lat temu

Elajża Kartofel

@Martin

Oczywiście, że chodziło o plotki. Plotki były, że wśród pogan Paweł naucza przeciwko Prawu Mojżesza.

Ale te plotki potwierdzają listy Pawła do pogan, gdzie wyraża się o Torze jako o przekleństwie itp, odwrotnie niż np. Dawid.

Ostatecznie Paweł naucza, że Tora została zniesiona i zastąpiona nowym przymierzem, tak czy nie?

Poza tym stronnictwo Jerozolimskie nigdy nie zredagowało swojej świętej księgi więc nie dowiemy się o co tak naprawdę martwili się wyznawcy Jezusa ze zboru w Jerozolimie.

Tak czy inaczej wg. mnie gdy oddzielić naukę Jezusa od nauki Pawła mamy dwie różne teologie.

Czy to nie prawda, że Paweł złożył ofiarę mimo to, że nauczał, że ofiary się nie liczą? Jeśli tak to po co?

Martin, jasne, że ja mam uprzedzenia, ale chyba nie twierdzisz, że ty ich nie masz?

Martin
10 lat temu

Że zacytuję:
"Cierpliwość Pana naszego uważajcie za ratunek, jak i umiłowany brat nasz, Paweł, w mądrości, która mu jest dana, pisał do was; tak też mówi we wszystkich listach, gdzie o tym się wypowiada; są w nich pewne rzeczy niezrozumiałe, które, podobnie jak i inne pisma, ludzie niewykształceni i niezbyt umocnieni przekręcają ku swej własnej zgubie"
[2Pi 3:15 - 2Pi 3:16]

Nie. Tora została zniesiona. Gdyby Tora została zniesiona to nowe przymierze by było niepotrzebne.

To tak jakby powiedzieć, że samolot znosi grawitację.

Samolot nie znosi grawitacji, tylko umożliwia coś, co ona uniemożliwia. Nie znaczy to ani że grawitacja jest zła, ani że jest niepotrzebna, ani że nie obowiązuje.

Trzeba to wyjaśniać dalej? Chyba nie trzeba.

Nie wiem co składał Paweł, nie wnikałem. Ale ja też w wielkanoc jem jajka jak u kogoś jestem i co z tego.

Nie ma żadnych dwóch teologii, kiedy się czyta to co tam jest napisane. Jest jak się dopasowuje tekst do swoich wcześniejszych założeń. Ten sam problem mają katolicy, kiedy próbują dopasować Biblię do tego co już mają w głowie.

"Nie wlewają wina młodego do starych bukłaków, bo inaczej bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki niszczeją" [Mat 9:17]

d4r3q
10 lat temu

32. Powała znam tą stronę podobnie jak odwyk ale nie uczestniczę w pogawędkach na tamtym forum, tu był ciekawy temat dlatego chciałem zobaczyć jak tu się zapatrujecie na to wszystko. Jak by się uprzeć to można powiedzieć ze wszystko służy poznaniu Boga i Jezusa mimo że każdy widzi coś innego w biblii.
Co powiecie np na taki film który może zmienić myślenie które mamy wpojone od dziecka? www.youtube.com
Lubię takie kontrowersje poparte dowodami i to biblijnymi :)
Nie bójcie się zadawać pytania i kwestionować .
Pozdrawiam

Eliahu Kugielkopf
10 lat temu

@d4r3q

google: jewish ethnic divisions

przez tysiące lat były konwersje, małżeństwa mieszane, odchodzenie a potem często po kilku pokoleniach powroty do judaizmu. Dlatego Żydzi po tak długim czasie upodobniają się fizycznie do ludów wśród których mieszkają.

Badania genetyczne wykazują, mimo to że Aszkenazi np. z Rosji są genetycznie bardziej podobni do Mizrachim z maroka niż do Rosjan.

A 'black hebrew israelites'' to amerykańska, rasistowska murzyńska sekta, która głosi że potępieni będziemy z powodu naszego koloru skóry. My, bo zakładam, że jesteś biały.

Voitas
10 lat temu

@33.

"Aż przeczytałem jeszcze raz fragment. Dzieje Apostolskie 21 rozdział. Proponuję przeczytać samemu i sprawdzić[...]"

Tez wrocilem do tego "slynnego" Rozdzialu w Dziejach Apostolskich i co? No i Martin ma tu racje. Bracia ostrzegaja Pawla o plotkach jakie o nim kraza. I chodzi tu przede wszystkim o zarzuty dotyczace "odwracania" Zydow od Tory (Prawa Mojzeszowego).

"Jeżeli ktoś widzi tam inne rzeczy[...]"

Zauwazylem inne ciekawostki za to. Znalem je, ale sobie odswiezylem ;). Mianowicie to, ze Pawel mowi: "Jestem Zydem", ale potem ujawnia - co bylo dla wszystkich raczej niespodzianka: "Jestem obywatelem Rzymu" - "Od urodzenia" (dlaczego to takie wazne i ciekawe? Ano ze wzgledu na na czasoprzestrzen tych wydarzen - miejsce - Juda, Jerozolima pod okupacja rzymska - targana powstanczymi nastrojami. I oto okazuje sie, ze wsrod nas jest przyslowiowy "volksdeutsch"). I tu nie sa akurat moje uprzedzenia - to fakty - biorac pod uwage, ze dzieje sa spisane wiernie bez politycznych nagiec pozniejszych rzymskich promotorow chrzescijanstwa ;)
cdn.

"[...]zaczyna mnie to drażnić[...]"

Pax; Martinie, Pax! Pozdrawiam :

Martin
10 lat temu

O obywatelstwie rzymskim mówił Paweł, myślę, dlatego głównie, że obywatela nie wolno było więzić i karać bez sądu (coś jak szlachcic w Rzeczpospolitej).

Mimo to w wielu innych sytuacjach wcześniejszych Paweł przemilczał ten fakt, i to jest trochę dziwne. Wolał przecierpieć swoje niż skorzystać z praw. A tutaj chyba miał już dość takiego traktowania. Albo się bał, że go władze potraktują krótko i po rzymsku. Albo uznał, że skoro się uparli traktować go jak zdrajcę narodu, to już nie ma sensu się starać przekonywać gestami.

W końcu napadli go w sytuacji, kiedy skrupulatnie wypełniał zwyczaje Żydowski i jeszcze za to płacił, i nie tylko, że nic mu z tego nie przyszło, to jeszcze zarzucili mu jakieś absurdalne, wymyślone głupoty.

No to po co ma się męczyć i pokazywać, że nie jest wielbłądem, jak tak czy inaczej oskarżą go o garb? Jak wiedzą swoje lepiej, to kij z nimi - i powołał się na paszport rzymski, skoro je go miał.

Paweł miał taki wpływ na swoje obywatelstwo, jak i ja miałem na swoje. Urodził się i tyle.

A że są tacy ludzie, co to widzą zdrajców ojczyzny na każdym kroku i nic ich nie przekona, że czarne jest czarne, a białe białe, to akurat my w Polsce wiemy najlepiej. Nie?

d4r3q
10 lat temu

Co to jest, nie zniesienie prawa? Rzymian 10,4: „Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy”
Dz 13:39 Każdy, kto uwierzy, jest przez Niego usprawiedliwiony ze wszystkich [grzechów], z których nie mogliście zostać usprawiedliwieni w Prawie Mojżeszowym.
Gal 2:16 wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Galacjan 3:11,25 ; Efezjan 2:8; Rz 3: 27,28; Rzymian 10:8-10


M 5:17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Jakuba 2:14 Cóż to pomoże, bracia moi, jeśli ktoś mówi, że ma wiarę, a nie ma uczynków? Czy wiara może go zbawić?
Mat 24:13; Jakuba 2:9;Obj 12:17;Jakuba 2:21
i najważniejsze Obj:20: 12,13
Dla porównania podałem wersety i widać jak na dłoni czego nadal się nas naucza.

Voitas
10 lat temu

@40. No - moze i z listu tak wynika, ale to "[...] i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.[...]" - jakos kloci sie z nauczaniem samego Jezusa: Mat. 7:21-23. Wola Boga? A co to jest? Jak myslicie - bo wg mnie to jest TO wszystko, co przekazal Bog przez Mojzesza i Prorokow. Gdy Mateusz (czy to Lewi apostol, czy inny Mateusz tu akurat nieistotne) spisywal swoja Ewangelie - NT jako taki po prostu nie istnial.

d4r3q
10 lat temu

Kiedyś Martin zrobił odcinek sprawiedliwy i świetnie to wyjaśnił jak w ST patriarchowie mogli podobać Bogu dzięki uczynkom , po prostu byli sprawiedliwymi. Anulowanie tego prawa Boga jako stwórce ukazuje jako kogoś niedoskonałego bo ktoś kto jest jego stworzeniem twierdzi że to się zmieniło i uczynki co tam wystarczy wiara. Akceptacja jednego neguje drugie. Taką naukę mógł wymyślić tylko ktoś kogo reputacja była mocno naruszona jako sprawiedliwego, nauka o łasce i wierze bez uczynków z tego go miała usprawiedliwić a Chrystus wymaże grzechy. Wiadomo co się działo z człowiekiem za złamanie prawa :) Nie wiadomo jak długo jeszcze ten świat pociągnie ale np. za tysiąc lat takich Pawłów i apostołów będzie miliony a ziemia pęknie od chrześcijan usprawiedliwionych dzięki wierze. Nie wiem czy jest możliwa resocjalizacja jakiegoś kolejnego Hitlera który by nagle uwierzył w Jezusa.

Voitas
10 lat temu

@42. Wlasnie - wiec czym jest wiara bez uczynkow? Zdaje sie, ze te drugie wynikaja z wiary :) Bo jak nie - to co to za wiara?! Bezplodna! Prozna. Kosciol katolicki akurat nie odwrocil sie od uczynkow. Co do zbawienia? Nie wiem. Jeszua znaczy tyle co - JHWH ZBAWIA. Dla mnie TO IMIE jest wymowne i wskazuje jednoznacznie co i KTO... Jezus jak sam mowil nic nie zniosl - ani Tory, ani Prorokow (a wiec mial na mysli Tanach - ST). Nie ma innego Przymierza jak te, ktore Bog zawarl najpierw z ludzmi - potem z Izraelem. Jezus - wskazal tam prawidlowy "srodek ciezkosci". Zreszta - On byl Cadykiem (Sprawiedliwym zyjacym scisle z boza instrukcja jaka jest Tora). A my? Nasladujemy Go, czy szukamy drog, aby sie od tego wymigac? W Dziejach Apostolskich w tymze Rozdz.21 Jakub przypomina zreszta, ze do nie-Zydow wyslal na pismie od czego maja sie powstrzymac cytujac chyba talmudyczne "prawa noachidzkie" ;) Jesli sie myle - to komentujcie.

Pytajmierz
10 lat temu

Mam pytanie z serii "przełamywanie lodów na odwyk campie":
czy na Odwyk Campie zdarza się udzielanie chrztu i czy taki chrzest polega na zanurzeniu całego ciała w rzece? Bo jeśli tak, a najbliższy odwyk camp wypada zimą, to musiałbym najpierw PRZEŁAMAĆ LODY, zgadza się?

SylwekB
10 lat temu

Zgadza się, poza tym, że zwrot "w rzece" trzeba zamienić na "w wodzie". Chrzest na zimowym OdwykCampie tylko dla zdesperowanych chrześcijan umiejących szybko przełamać lody. W przeręblu, na golasa, przy asekuracji 4 oddziałów straży pożarnej.

Z tego co szybko zobaczyłem na mapie, 20km od Gródek jest Hajnówka, w Hajnówce jest park wodny, więc jeśli ktokolwiek będzie chętny na chrzest, to pewnie się tam wspólnie wybierzemy pewnego dnia na kilka godzin :)

Łukasz Kotowski
10 lat temu
Mariusz1
10 lat temu

@d4r3q
To ze Mesjasz przyjdzie do pogan jest chociazby w Izajaszu.
biblia.deon.pl
jest tego duzo wiecej poprostu przekartkuj se ta ksiege.
Duzo tam pisze o MEsjaszu i o tym co zrobi poco przyjdzie.

d4r3q
10 lat temu

47. Mariusz1 "To ze Mesjasz przyjdzie do pogan jest chociazby w Izajaszu."

Mariusz1 podałeś super wersety Iz 56: 1 Tak mówi Pan:
«Zachowujcie prawo i przestrzegajcie sprawiedliwości,
bo moje zbawienie już wnet nadejdzie
i moja sprawiedliwość ma się objawić.

Nic nie trzeba dodawać a tym bardziej ujmować.

Komuś zależy do dziś by wierzyć w zbawienie przez wiarę jednak to uczynki świadczą o człowieku a nie wiara. Jest takie brzydkie powiedzenie ze jak się ktoś urodzi (..) to skowronkiem nie umrze.
Postawcie się w roli prześladowanego przez takiego Hitlera w postaci Pawła który prześladował uczniów Jezusa , szkoda że Jezus nie powołał Hitlera by nieść dobrą nowinę do pogan, choć mógł by. Albo niech się ktoś wyobrazi w tzw. raju czy w królestwie bożym kiedy spotykamy umiłowanego brata Hitlera oświeconego i nawróconego bez skazy. W takim towarzystwie być nie chcę! :)

Hubert Ciekierap
10 lat temu

To co piszecie to fajne jest ale jedna rzecz się nasuwa. Ani Ewangelie (pisane z punktu widzenia zmartwychwstania Jezusa), anie Dzieje nie są tekstami historycznymi. To tak jakby uważać działa filozoficzne opisujące rzeczywistość za prawdziwe. To są pewne religijne spojrzenia na dane sprawy, ale nie są to teksty historyczne (przynajmniej w obecnym racjonalnym spojrzeniu na rzeczywistość). Nie chodzi tu o żadne paranaukowe programy (pewnie dla chrześcijanina wszystko co nie będzie zaczepiać Boga robi się paranaukowe), ale teksty i książki profesorów akademickich, biblistów i historyków, ludzi nauki, a nie religii. Oni muszą zachować obiektywizm. Wszakże nauka odwołuje się do ludzkiego rozumu i wyjaśnia wszystko bez odwołania się do czarów, magii i innych takich zabobonów. Wszystko jest naturalistyczne i racjonalne, to jest nauka, a nie że Bóg stworzył świat :P. Każde odwołanie do nadprzyrodzoności naukowe nie jest i nie może być.

A to czy Jezus był dla pogan czy nie to raczej absolutnie nie. Późniejsi uczniowie go tak podrasowali, żeby religijnie był zwyczajnie bardziej atrakcyjny. To jest racjonalne wyjaśnienie, jeśli szuka się oczywiście historycznego Jezusa.

Łukasz Kotowski
10 lat temu

"...To jest racjonalne wyjaśnienie, jeśli szuka się oczywiście historycznego Jezusa. ..."

Takie to są racjonalne wyjaśnienia na które nie ma dowodów.
Taka ta Twoja racjonalność :)

"...Każde odwołanie do nadprzyrodzoności naukowe nie jest i nie może być...."

To już jest pewne założenie, że rzeczy "nadprzyrodzone" istnieć nie mogą. Mało naukowe podejście posiadać takie założenia.

"...Ani Ewangelie (pisane z punktu widzenia zmartwychwstania Jezusa), anie Dzieje nie są tekstami historycznymi. ..."

To, że się komuś nie podoba treść nie oznacza jeszcze, iż teksty nie są historyczne.

Pozdrawiam Hej

Pytajmierz
10 lat temu

Do:
45. sylwan112
No kurczę... chciałem się ochrzcić, a nie umrzeć ze wstydu na golasa i od hipotermii... czo robić? Może zastosuję wymijającą taktykę ortodoksyjnych żydów i ochrzcicie mnie w wannie.

Do:
46. Łukasz Kotowski
Ale to jakiś taki lewy chrzest, bo ma przyodzienie. Faryzeusz! Pewnie ukrywa brak napletka.

Pytajmierz
10 lat temu

Do:
45. sylwan112
No kurczę... chciałem się ochrzcić, a nie umrzeć ze wstydu na golasa i od hipotermii... czo robić? Może zastosuję wymijającą taktykę ortodoksyjnych żydów i ochrzcicie mnie w wannie.

Do:
46. Łukasz Kotowski
Ale to jakiś taki lewy chrzest, bo ma przyodzienie. Faryzeusz! Pewnie ukrywa brak napletka.

SylwekB
10 lat temu

@Łukasz Kotowski, dzięki za filmik, nie wiedziałem o istnieniu takich twardzieli wśród chrześcijan. Chociaż wiesz, w Rosji wiele rzeczy staje się możliwe ;)

@Pytajmierz, chrzest w wannie? To brzmi niemodnie. Nawet w zimie są fajniejsze sposoby, jak na przykład wymieniony przeze mnie w #45 wyjazd na basen. Ale jak chcesz! Widzę, żeś bardzo pomysłowy, więc może coś ciekawego jeszcze wykombinujesz!

Łukasz Kotowski
10 lat temu

@ Sylwan112

Czasem się mówi, że Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu.

Ja bym to zmienił na: chrześcijaństwo to nie religia, chrześcijaństwo to stan umysłu :)

Martin
10 lat temu

Ewangelię nie są tekstem historycznym?

"W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza, gdy namiestnikiem Judei był Poncjusz Piłat, tetrarchą galilejskim Herod, tetrarchą iturejskim i trachonickim Filip, brat jego, a tetrarchą abileńskim Lizaniasz,
za arcykapłanów Annasza i Kaifasza doszło Słowo Boże Jana, syna Zachariasza, na pustyni."
[ Luk 3:1 - Luk 3:2 ]

Faktycznie, brzmi jak traktat filozoficzny, nie?

Voitas
10 lat temu

@51;52 Chciales SIE ochrzcic? Zgodnie z tym NT to nie ty siebie chrzcil bedziesz. Jan chrzcil woda, ale Jezus chrzci Duchem Swietym - po co ci woda do cholery? Mialem taki poglad kilka lat, ale w koncu dojrzalem i do chrztu z wody ;) Musialem sam do tego dojrzec - nikomu wczesniej nie udalo sie mnie przekonac (proby byly - wielokrotnie). Cos sobie "ubzduralem", ze jezeli juz - to musi to byc "woda żywa" (znaczy to tyle co - plynaca silami natury). A "naszlo" mnie niespodziewanie w... zimie. Podczas wycieczki w Puszczy Solskiej. Byl tam ze mna pewien wierzacy brat i stalo sie. Tak po prostu! Nie bylo przerebli (nurt zbyt wartki), ale gwarantuje - jest to mozliwe. Woda nie wydawala sie az tak zimna na jaka wygladala. Nie rozchorowalem sie po tym... Wrecz przeciwnie! Nie mniej jednak ze wzgledow zdrowotnych - nie namawiam :) Wpis tylko po to, ze sie da. To musi bez wzgledu na pore roku, miejsce, czy czas wynikac z samego Ciebie. Bo inaczej - nic po takiej ablucji - z ktorej nic nie wynika. Pozdrawiam.

Eliahu Kugielkopf
10 lat temu

Poncjusz Piłat był jedynym Rzymskim prokuratorem który został odwołany z funkcji przez Cezara za "zbytnie okrucieństwo, wyroki bez sądu i inne nadużycia".

Co trzeba było robić by Rzymianie odwołali prokuratora za "zbytnie okrucieństwo" skoro system prawny Rzymu zakładał takie kary jak ukrzyżowanie.

W NT jest obraz taki, że jest on raczej neutralną postacią, a nawet sprawiedliwą.

Wiem, że to nie jest argument obalający NT, ale nasuwa myśl, że autorzy chcieli się Rzymianom przypodobać. Autor większości sam był rzymianinem.

Albo jak mogła 'umknąć' wszystkim historykom "rzeź niewiniątek" - mówi o tym tylko NT, a takie wydarzenie nie mogło umknąć historykom.

Albo mamy wszystkie Rzymskie spisy ludności oprócz......tego o którym mówi NT.

Ja myślę, że oba podejścia są niepoważne, zarówno traktowanie NT jako dokumentu historycznego,(historię jako naukę, wraz z zasadami oceny źródeł wymyślono w XIIIw., więc autorzy nie wiedzieli jak pisać by dla współczesnych to było źródło) jak i odrzucanie go jako mitologii. (bo mimo to większość potwierdzają inne źródła)

Red Green
10 lat temu

To, że w mitologii występują miejsca i postacie historyczne to nic nowego. To, że wojna trojańska miała miejsce nie znaczy, że Achilles istniał i w dodatku był półbogiem.

Albo inaczej. To, że mamy teksty o istnieniu Smoka Wawelskiego gdzie pojawiają się postacie i miejsca historyczne (kraków, wisła, wawel, krakus) nie znaczy, że Smok Wawelski istniał.

Wyrwałeś sobie Martin fragment z kontekstu tak jak by wyglądało, iż Biblia to jakas kronika. Tymczasem dość sporo fragmentów Biblii wygląda tak:

1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
3 Wtedy Bóg rzekł: "Niechaj się stanie światłość!" I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności.

... czyli jak zwykła mitologia.

IrekB
10 lat temu

@(55)Martin: „Ewangelię nie są tekstem historycznym? [ Luk 3:1 - Luk 3:2 ] Faktycznie, brzmi jak traktat filozoficzny, nie?”

To, że autor swoją fikcję literacką umiejscawia w historycznym czasie i miejscu, nie jest niczym wyjątkowym. Przecież, wystarczy przeczytać dalszą część ewangelii Łukasza, by przynajmniej sceptycznie odnosić się do prawdziwości opisanych wydarzeń:

„.. powiadam wam bowiem, że Bóg może z tych kamieni wzbudzić dzieci Abrahamowi.” (?:)

„..sam Jan odpowiedział wszystkim, mówiąc: Ja chrzczę was wodą, lecz przychodzi mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów jego; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.” (?:)

„A gdy wszystek lud przyjmował chrzest i gdy Jezus został ochrzczony i modlił się, otworzyło się niebo i zstąpił na niego Duch Święty w postaci cielesnej jak gołębica, i odezwał się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.” (?:)

Tego typu stylistyce bliżej do mitologii niż do tekstu historycznego.

Pozdrawiam, IrekB

Martin
10 lat temu

Przeciwnie, fikcja literacka umiejscowiona w historycznym czasie i miejscu, jest czymś bardzo wyjątkowym. Znasz podobne przykłady precyzyjnego umiejscawiania fikcji w starożytnej literaturze? Ja nie znam.

Wyjątkowość jest zrozumiała. Każde precyzyjne miejsce, czas i osoby byłyby łatwe do sprawdzenia i fikcja, która miała udawać fakty, byłaby natychmiast zweryfikowana i wyśmiana.

A pewnie, że do tych wszystkich motywów ponadnaturalnych przydałoby się podchodzić sceptycznie. Pewnie. Ale logicznie rzecz biorąc, jeżeli sam tekst przedstawia się jako historia a nie fikcja, to są dwie opcje: albo tak było, albo nakłamali.

Więc albo jest to kłamliwa relacja historyczna albo prawdziwa relacja historyczna. Ale w każdym wypadku: relacja historyczna.

Voitas
10 lat temu

@55. Martin; piszesz "Ewangelię nie są tekstem historycznym?[...] Faktycznie, brzmi jak traktat filozoficzny, nie?"

A nie dziwi cie fakt, ze owa historia w ewangeliach przedstawiana jest jakby wybiorczo? I to bardzo. Chodzi mi o Rzymian. Rozmija sie "troszke" z przekazami historycznymi o sytuacji politycznej w Palestynie tamtego okresu. Chocby J. Flawiusz... Sadysta Piontius Pilatus przedstawiany jako "ten sprawiedliwy", ktory slucha woli okupowanego Narodu itd. W ewangeliach Rzymianie, ktorzy krzyzowali setki jak nie tysiace Zydow - w ewangeliach sa fajni, spolegliwi i nawet sie nawracaja. To ci Zydzi sa zli. Mnie ten obraz historii co najmniej zaskakuje. Pozdrawiam.

Marek
6 lat temu

A czy nikogo nie zastanawia dlaczego apostołowie w tamtych czasach mieli współczesne imiona? Z kąd się tam wzięli Paweł, Andrzej, Marek....? To i teraz w tamtych rejonach nikt nie daje dzieciom naszych (polsko-europejskich) imion. Manipulacja?

Co jeszcze?