616. Strach, chciwość i walenie w pysk, czyli o nadstawianiu drugiego policzka

2026-01-27 11 589
Decyzjami ludzi rządzą dwie wielkie siły: strach i chciwość. Są też i inne siły, ale te dwie to są prze-siły. Jezus mówił, żeby nadstawić drugi policzek, jak ktoś ci chce przylać. Jak to sobie zinterpretujesz, zależy przede wszystkim od tego, czy więcej w tobie strachu czy chciwości. Jest jeszcze trzecia opcja. Ona jest rzadka. Bo co prawda dużo może, ale jest bardzo wymagająca. Tak że generalnie odcinek o strachu, chciwości i o waleniu w pysk.

Dyskusja

Jeżeli chcesz dodać komentarz zaloguj się albo skomentuj na YouTube
sebastianzabiegaj6206
2026-05-31 23:07
@drzwiprawdy Pełna zgoda, dałem się przekonać! Sam Ojciec Dyrektor z Torunia lepiej i inteligentniej by mi tego mi nie wytłumaczył. A tak na serio, to radzę oprócz Pisma Świętego poczytać jeszcze jakieś popularnonaukowe opracowania na temat ludzkiej identyfikacji płciowej. To naprawdę ważna kwestia nie tylko dla tych ludzi których dotyczy, ale także dla całego społeczeństwa. Nie czas zatem na żarty, mam nadzieję że może kiedyś będziemy mogli pogadać na ten temat na poważnie...
drzwiprawdy
2026-05-23 18:44
Stary od początku świata Bog stworzył mężczyznę i kobietę. Rodzaj męski i żeński. Jeśli obie się połącza powstaje nowe życie. Proste??? No ale,jak łączy się facet z facetem lub kobieta z kobietą, to jak mają się rozmnażać i zapytam chamsko, za co przepraszam : w co facet ma wsadzić drugiemu facetowi siusiaka????
Kumasz? Bog nazywa to ochyda. Zarówno w Starym i Nowym Przymierzu.
No i fakt ,ze ludzie czasem mogą mieć problemy z określeniem swojej płci. Wtedy trzeba stanąć nago przed lustrem i przyjrzeć się sobie. Rozumiesz, nie muszę tłumaczyć 😊
No a jak ktoś ma dalej problem to znaczy ze ma poważny problem ,bo to jest problem psychiczny. I jedynym lekarzem jest Jezus Chrystus. Możesz zapytać: ale dlaczego tacy ludzie się rodzą???
A,ja mogę zapytać: a dlaczego w Biblii znajdujemy historie dzieci które były opętane od urodzenia ???
- Nie wiem ...tak juz jest. Nie znamy wszystkich tajemnic Bożych.
Jedyne co wiemy ,ze Jezys wypędzal demony z tych dzieci i były zdrowe. Z tych ludzi którzy nie umieją się określić czy są mężczyzna, kobieta czy ,,Ono,, też Bog może wypędzić te demony. Amen ! Amen !
sebastianzabiegaj6206
2026-04-06 00:31
Odcinek świetny, jak każdy od dwudziestu paru lat. Nie zgadzam się jednak z pewnym wątkiem pobocznym. Mówisz że człowiek powinien zaakceptować świat w takiej formie w jakiej stworzył go Bóg, powodem powinna być przede wszystkim miłość do Boga jako Stwórcy. Jako jeden z przykładów przytaczasz kwestię płci. Jeśli Bóg stworzył człowieka wyłącznie w dwóch wersjach, jako mężczyznę lub kobietę, to logiczną konsekwencją jest to że każda kobieta powinna identyfikować się z kobiecością, a każdy mężczyzna z męskością. Jak wiemy, tak nie jest. Nawet jeśli nie znamy nikogo takiego osobiście to na tym samym YouTubie możemy zobaczyć przypadki tysięcy ludzi żyjących z wewnętrznym konfliktem pomiędzy wyglądem ich ciała a identyfikacją płciową. I taki właśnie jest świat stworzony przez Boga, składa się z mężczyzn, kobiet i ludzi, u których płeć manifestuje się na wiele innych sposobów.I Z miłości do Boga i do człowieka taki właśnie świat akceptuję jako realny. Oczywiście możemy też wybrnąć z sygnalizowanego przeze mnie problemu w inny sposób. Można stwierdzić, że Bóg stworzył tylko dwie płcie (ponieważ mamy dwa rodzaje ciał) ale każdy mężczyzna i każda kobieta może w różny sposób odbierać psychologicznie swoją płciowość. W sumie jest to tym samym jakbyśmy twierdzili że istnieje wiele płci, różnica polega tylko na doborze nieco innych słów i zastosowaniu paru filozoficznych fikołków aby ucharakteryzować świat na binarną rzeczywistość. Cóż, jeśli niektórzy tak wolą...
Klarowne
2026-03-08 15:45
Martin nagrałbys coś o tym jak żyć (jak wyjechac z pl tak jak ty i robic to co ty).
EustachyKruczała
2026-02-10 19:22
Ktoś zbyt strachliwy, żeby zaryzykować przyjęcie zbawienia od Jezusa jest opisany w przypowieści o talentach. Ten, który dostał 1 talent bał się zaryzykować i uwierzyć, że nie od sędziego go dostał.
chiwTV
2026-01-31 09:14
​@Dżaki100Stary testament skończył się wraz z nowym przymierzem dlatego że żydzi się sprzeniewierzył dlatego chrześcijanie nie są żydami a Żydzi nie są chrześcijanami dzisiaj.
Żydzi mieli swoje 5 minut za czasów Chrystusa, i zrobili to co zrobili.
Dziękuję
Dla mnie współczesny Izrael to właśnie odpowiednik w tamtych czasach faryzeuszy.
Dżaki100
2026-01-31 09:11
To jak wyjaśnisz fakt że Stary Testament przedstawia Żydów jako wybrańców? To już stawia ich w sytuacji wyzoszsci nad innymi
janwojtusiak6145
2026-01-29 14:01
No fajnie że jeszcze dodajesz jakieś nowości dzięki tobie kanał żyje fajnie Marcinie łapa w górę 😂👍!
chiwTV
2026-01-28 06:27
A jak dlanie Jezus. Jedyna wyjątkowa religia na tle tych co wyznają zasadę wyższości nad drugim.
Dżaki100
2026-01-27 19:24
Coz za niewolnicza postawa. Bez urazy wobec Ciebie rzecz jasna 😊
Piotr-e8w
2026-01-27 19:04
Tu chodzi o to aby zło dobrem zwyciężać.
Jeśli ktoś prosi o pieniądze 💰 to możesz jemu dać lub dać mu dobre słowo, kupić obiad lub pomodlić się za niego.

Jeśli ktoś ciebie uderzył w policzek to nadstaw mu i drugi policzek, czyli oddaj mu dobrem ( modlitwą, dobrym słowem, wybaczeniem )
tadeuszc9294
2026-01-27 18:53
Hmm, idę za Jezusem, czasem słucham Ciebie, i mam poczucie ze Was Obu nie wielu zrozumiało😂