Chrześcijańskie króliki doświadczalne

11 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
44min

O tym, że zawodowcy zbudowali Titanica, a amatorzy Arkę Noego.

A dokładniej o doświadczeniu. Co ciekawego o doświadczaniu i doświadczeniu z Biblii można wyczytać i jak się to może przydać w życiu.

Dyskusja

Karolina
11 lat temu

Dobry to był odcinek. Ciągle teraz myślę o swoim doświadczaniu i "życiowym" oraz "nieżyciowym" doświadczeniu. Już w nocy nie mogłam przestać się umysłowo wysilać, bo ciągle mi się śniło a propos tematu. Co ciekawe, te przemyślenia angażują także serce. I może się powtórzę, ale uważam, że serce i rozum to najtrudniejsze,ale zarazem najlepsze miejsce do zmian:) No mówię - dobry to był odcinek !

Robert B
11 lat temu

Bóg wybiera niedoświadczonych, aby sobie przypisać chwałę.
Gdyby brał samych super ekstra mocnych i mądrych to gdzie tu miejsce na Boga? Dlaczego Bóg wybrał tylko 300 osób aby pokonały wojsko nieprzyjaciela?
Sdz 7,2 Pan rzekł do Gedeona: «Zbyt liczny jest lud przy tobie, abym w jego ręce wydał Madianitów, gdyż Izrael mógłby przywłaszczyć sobie chwałę z pominięciem Mnie i mówić: "Moja ręka wybawiła mnie"

Z doświadczeniem przychodzi autorytet i ludzie boją się ryzykownych decyzji, ponieważ może to zaważyć na ich karierze i poważaniu w środowisku. Co ma do stracenia ktoś kto dopiero zaczyna? Może robić i mówić co chce niczym nie ryzykuje.

Sebeq
11 lat temu

Czemu nikt nie głosuje na predestynacje? Odwyk istnieje już od lat a nigdy nie było o tym odcinka. Temat wolnej woli i wybrania przez Boga jest jednym z głównych pozornie sobie przeczących tematów w Biblii.

Voitas
11 lat temu

@3 Predestynacja? Popieram! Z niecierpliwoscia czekam na realizacje tego kontrowersyjnego zagadnienia na Odwyku.
Martin; dzieki za epizod o DOSWIADCZENIU :)
Szalom!

Mariusz1
11 lat temu

mnie znow co innego zastanawia.
Biblia zabrania kontaktow ze zmarlymi i wywolywania duchow no nie ?

1.czy w tym momencie modlitwa do Jana Pawla 2 nie jest forma kontaktu ze zmarla osoba ?
2.MOdlitwa to powinna byc rozmowa z Bogiem, taka chyba ma definicje. tylko bog slyszy nasze mysli zdaje sie ? czy zmarly tez jest jak BOG i slyszy nasze mysli ? czy raczej powinno sie mowic na glos.i to glosno ;)
(pytam bo podobno anioly i upadle anioly nie slysza naszych mysli....ciekawy jak tyo ze zmarlymi)
3. Bog jest wszechmogacy i wszech bedacy wiec mozna sie do neigo modlic nie stanowi problemu miejsce i ilosc modlacych sie no nie ?
Jak zmarli NP Jan Pawel II wylapuje modlitwy milionow wiernych ? tez dziedzicy te cechy od BOga ?
4. skoro mozna bedzie sieza niedlugo modlic do JPII to czy mozna tez modlic sie do swojej zmarlej Babci ?

pytanie chyba glownie do Katolikow i do prawoslawnych (tu podmien JPII na innego swietego).
Bardzo prosze o jakies cytaty z bibli . Z gory dzieks !!!!

zuzel
11 lat temu

Ja mam jeden cytat z biblii:
Koh 9:5-6 Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie. Zarówno ich miłość, jak ich nienawiść, a także ich gorliwość dawno minęły; i nigdy już nie mają udziału w niczym z tego, co się dzieje pod słońcem.

Niestety chyba Salomon z takimi poglądami nie byłby dobrym katolikiem, ani prawosławnym. Hmm to by chyba tłumaczyło dlaczego Salomon nie jest świętym ;-)

Mariusz1
11 lat temu

nasunely mi sie kolejne pytania

w bibli dotykanie zmarlych kosci powodowalo ze czlowiek jest nieczysty.
tacy ludzie nie mogli wchodzic do swiatyni bo by ja zbeszcescili


5.Dlaczego mamy calowac relikiwe swietych .... kawalki ich umarlego ciala :(
np krew JPII

6. Dlaczego w zwiazku z tym kosciolach sa groby i mumie zaschniete ciala i trumny ?

sory ze tak z tym wyjechalem ale ni emoge spac po nocach ..... jestem katolikiem
Jak wy se radzicie z tym ? Bo ja mam przeczucie ze cos bardzo jest NIE TAK

Ella
11 lat temu

Mariusz1, szykujesz się do wywiadu z Franciszkiem? :-))) Wszystkie pytania jakby do KK adresowane. Przygotuj się dobrze. Niech się tłumaczy.:-)))

Mariusz1
11 lat temu

hehe nie jestem na rekolekcjach w odnowie czytamy se biblie poprostu :-) mialem nadzieje ze utwierdza mnie w KK ale obawiam sie ze odniosly odwrotny skutek, bo chyba staje sie malym heretykiem ;)

nie wiem ogolnie im wiecej czytam Biblie tym wiecej pytan i obaw co do sensu religijnosci jest :/

Voitas
11 lat temu

@Mariusz1 Witaj; zadajesz pytania, a to znaczy, ze masz watpliwosci. Wydaje mi sie, ze wkraczasz na dobra droge do nawrocenia (wyjscia z Egiptu). Modlic sie wolno tylko do Boga. Zmarli nie istnieja - przebywaja w niebycie (szeol). Skad to wiem? Z Biblii! W momencie smierci 'dech zywota' wraca do Boga, a cialo ulega rozkladowi. Proste i racjonalne nie prawda? Szukanie kontaktu ze zmarlym (w jakiejkolwiek formie), a takze kult zmarlych jest zakazane (pewnie dlatego, ze niebezpieczne!). Sens religijnosci? Religie mozna uprawiac, albo jej doswiadczac. Tego pierwszego mozna sie nauczyc - to drugie musi samo zaiskrzyc. Czasem jedno prowadzi do drugiego. A przeczucie @7 jest trafne. To cos jest NIE TAK.

Sebeq
11 lat temu

Jest ktoś z 3Miasta? Jeśli tak to zapraszam na pogawędki tiny.pl Zawsze fajne tematy na spotkaniach i atmosfera przyjazna każdemu.

Swav3K
11 lat temu

@7 to kościoły bardzo często stawiane są na cmentarzyskach.
I traktowane jest to jako " hluba".
Dodatkowo w starych budynkach za dużą opłatą, wkrecali się możni, w harakterze miejsca na ich "wieczny spoczynek" ;)
To w świetle Biblii wyglada zagadkowo, jeżeli chodzi o czystość.

A tak nawiasem, to czy ktokolwiek z ludzi ma dostęp do szczątków zmarłych? Tych ocenianych za zasługi? Chodzi mi o besposredni dostęp,bez barier drewnianych lub szklanych.
Ciekawi mnie to z punktu epidemiologicznego :).

Ella
11 lat temu

Polecam film o Annie German. Może to nie koniecznie wasza muzyka, ale piękny człowiek. I miała nagle te same wątpliwości, co Mariusz1.
www.youtube.com

Daniel1
11 lat temu

Drogi autorze :)

Wyrazy uznania za prowadzenie Chrześcijańskiego podcastu.

Nawiązując jednak do 19 minuty - nieprawdą jest, że przed Potopem nie było deszczu (lub Słońca) - wynika to z błędnej interpretacji oryginalnego tekstu. Otóż użyty tam zwrot znaczy również "ustanowić symbolem" (tęczę) - a nie "stworzyć".

Pozdrawiam
Daniel

Martin
11 lat temu

A w wersecie [1Moj 2:5] "Pan Bóg nie spuścił deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał rolę" to też coś symbolicznego? W następnym zdaniu jest napisane, że mgła nawilżała ziemię.

Zresztą i bez tego nawet, ustanawianie symbolem tego, że nie będzie katastrofy czegoś, co było przed katastrofą czyniłoby ten symbol złośliwym albo ironicznym.

To tak, jakbym najpierw kogoś pobił kijem bejsbolowym, potem obiecał, że już więcej tego nie zrobię. A znakiem tego niechaj będzie co? Rękawica do bejsbola. Która była przed pobiciem, w trakcie bicia i po biciu. I jeszcze się do tego z pobiciem kojarzy. I w ogóle nie jest niczym nowym, a ma - nie wiadomo w jaki sposób - symbolizować zupełną zmianę sytuacji.

To gdzie tu sens i logika? Taki symbol by przypominał o czymś właśnie przeciwnym: że zawsze mogę przylać!

Nie, jedyny symbol jaki miałby tutaj sens to taki, który pokazuje, że wszystko się zmieniło. Który, wprowadza coś nowego i to tak nowego, żeby nie można tego skojarzyć ze starą sytuacją i stwierdzić, że jak było wtedy, tak jest nadal.

Dlatego nie sądzę, żeby tęcza była przed potopem. Jeżeli tak, to jest to wyjątkowo lipny symbol.

SuperSpider
11 lat temu

Martin - to dotyczy momentu przed stworzeniem człowieka - potem deszcz padał ...

Martin
11 lat temu

A co się takiego zmieniło po umieszczeniu człowieka na ziemi, że system nawilżania się zmienił? Deszcz spadł, bo zobaczył człowieka? Woda już nie wychodziła z ziemi, mimo, że wcześniej wychodziła?

Być może zresztą tak było, trudno tu być pewnym, bo informacje nie są jednoznaczne i przesądzające. Ale jakoś się to nie klei za dobrze, zwłaszcza z próbą zrozumienia jak mogło dojść do potopu.

Michał4
11 lat temu

Odpowiedzi na wszystkie pytania są w Piśmie Świętym. Nie wolno czytać "hurtowo". Należy cedzić każde słowo i każde zdanie. Polecam: CzytamBiblie.pl
Serwis, który daje Ci dojście do Słowa Bożego na co dzień, gdziekolwiek będziesz. Rozkoszuj się, bo dobry jest Pan.
Pozdrawiam. Michał.

Co jeszcze?