• Odwyk
 • ·
 • 21
 • ·
 • 29%
 • ·
 • 4 lata temu

Sławka
Sławka
4 lata temu

Uważam,że zrozumienie tego małego fragmenciku daje możliwość zrozumienia chrześcijaństwa i Jezusa wogóle.Mat.7.29..."W odróżnieniu od znawców Prawa(Jezus)uczył bowiem jak ktoś,na kim spoczywa władza."...Tą władzę Jezus otrzymał od swojego Ojca i przekazał ją nam w poleceniu- daniu nam głównego zadania,jakie mamy w imię jego wypełniać tj.prorokować,wyganiać demony i uzdrawiać. W języku niemieckim jest użyte słowo Vollmacht- pełnomocnictwo,jest to uważam o wiele trafniejsze słowo.Słowo władza w języku polskim jest wieloznaczne i raczej źle się kojarzy.Pełnomocnictwo to posiadanie takich samych praw i możliwości co " główny posiadacz"czyli Bóg.Jaką więc ogromną moc mamy ,łącząc władzę daną nam od Jezusa,Ducha świętego i Wiarę!Sama świadomość tego daje już moc do uzdrawiania innych:):)
Jezus za każdym razem przy uzdrawianiu wykonywał inne czynności,żeby to się przypadkiem nie stało rytuałem.Żeby jego następcy nie musieli pluć na wszystkich,albo żeby ich nie ciągać za marynarki :):):)

gronostaj
gronostaj
4 lata temu

Bardzo udany powrót do korzeni, Martin!

Martin
Martin
4 lata temu

Kluczem do zrozumienia chrześcijaństwa jest zrozumienie, że nie ma kluczy do zrozumienia chrześcijaństwa.

Szukanie kluczy w chrześcijaństwie jest za to kluczem do gnostycyzmu, chętnie uprawianego przez rozmaitych guru.

A główne zadanie, które Jezus nam zostawił to to, które jest na końcu ewangelii Mateusza: "czyńcie uczniami wszystkie narody ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem". Nie znalazłem przykazania "idźcie i róbcie sensację i cyrk wszędzie gdzie się da", ale jestem pewny, że jak ktoś dobrze poszuka to znajdzie. Znajdzie wszystko. Co mu się tylko podoba.

Też tak można. Można też o tym pogadać i swoją wizją świata się podzielić tutaj.

Ja tylko chcę podkreślić, że od początku tego podcast aż do dzisiaj robię robię program, w którym interesuje mnie, co mówi Biblia odbierana z perspektywy samej Biblii. A nie z perspektywy tradycji, tego, co się komu podoba albo tego jaka jest aktualnie moda na chrześcijańskich salonach. Ani też z perspektywy tego czy innego przywódcy religijnego, który spopularyzował jakiś przyciągający uwagę detal i teraz wszędzie chce widzieć tylko ten detal, bo mu to dodaje punktów do poważania.

Takie mam założenie w każdym razie.

Don Camilo
Don Camilo
4 lata temu

"Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16:18).
Jezus przewidział, że stosowanie rytuałów przez chrześcijan będzie powszechne.
A przecież współczesny "setnik" może poprosić Boga o uzdrowienie bez wychodzenia z domu (setnik biblijny przynajmniej potrzebował wzrokowego i słuchowego kontaktu z Jezusem).
Problemem nie jest chyba brak mózgu tylko brak wiary, przez co ludzie muszą to uzupełniać przy pomocy gadżetów, rytuałów i chrześcijańskich pośredników.

Inny problem: jeśli niewierzącemu odbije i zacznie prosić Boga o uzdrowienie - to po takim uzdrowieniu człowiek ten może stwierdzić, że to był przypadek. A jak pójdzie do chrześcijan, to będzie bardziej przekonany, że uzdrowił go Bóg.
Więc może nie chodzi tu magię ale o PR?

Martin
Martin
4 lata temu

Zgadzam się. Good points!

piotr z a
piotr z a
4 lata temu

Dobry odcinek. Myślę że duży wpływ ma tu nieświadome pożądanie przez ludzi, pewnych rzeczy które ich zwyczajnie rajcują. Chrześcijanie uważają że magia i czary są czymś złym. To prawda i zgadzam się z tym. Twierdzą np. że oglądanie czy czytanie "Harrego Poterra" jest czymś, co prawdziwemu chrześcijaninowi nie wolno robić bo jest to złe.
Ale w głębi duszy bardzo tego pożądają i pragną, tak zupełnie nieświadomie. Jest to podyktowane ich wewnętrznym pragnieniem do różnego rodzaju przeżyć.
Traktują Biblię, jak magiczną księgę, robiąc z niej takiego własnego" Harrego Poterra".
Mają zabawę która wywołuję różnego rodzaju emocje, gdzie widzą dziejące się niesamowite rzeczy. ( Oczywiście tylko w ich głowach). Czyli najzwyczajniej ich to kręci. To jest dokładnie to, co czuję dziecko oglądając czy czytając "Harrego Poterra". Osoby takie łączą chrześcijaństwo i czary w jednym, nie zdając sobie oczywiście z tego sprawy.
Myślę ze jest to spowodowane zbyt bardzo emocjonalnym podejściem do różnego rodzaju spraw związanych z Biblią i nie tylko.
Co niestety odstrasza, i to skutecznie, ludzi którzy tego Boga naprawdę szukają.

Ja nazywam to "Chrześcijański Okultyzm"

Ktoś
Ktoś

Szczerze mówiąc nie kojarzę żadnego fragmentu w którym ktoś modliłby się w stylu: 'proszę Boże, uzdrów go'. Co o tym myślisz? Przeoczyłem coś?

Lukszmar
Lukszmar
4 lata temu

To ja jeszcze znam trzeci typ chrześcijan - ci którzy nie wierzą w uzdrowienia. Bo to się skończyło i już nie będzie. Ewentualnie tylko wyjątkowi ludzie mogą o to prosić Boga. Nie wiem jak ich określić... To chyba powód braku wiary w nich samych.

Generalnie to wszystko to jednak trochę walka z wiatrakami.. Ludzie uwielbiają kaznodziei wymachujących rękami i robiących show. Lubią te emocje i ten teatr.

Warto też przypomnieć, że Bóg to nie święty mikołaj i niestety nie zawsze spełnia nasze prośby. Choćby wyglądały na bardzo sensowne z naszego punktu widzenia.

I na koniec można być chrześcijaninem myśląc magicznie, ale obawiam się że taki typ podejścia i myślenia może naprawdę wkurzyć Boga... Właśnie z powodu bałwochwalstwa.

Ktoś
Ktoś

Ja jeszcze dodam, że zdaje się są ludzie, których zachowanie może pewnie dla kogoś wyglądać jak jakieś 'rytuały', ale jak się z nimi pogada, to mają uzasadnienie na to co robią. Nie wiem jak broni się nakładania rąk, ale takie rzeczy jak 'gromienie choroby' - zakładając, że to w tą grupę 'rytuałów' wliczamy - to tłumaczą.
Swoją drogą, macie jakieś wytłumaczenie na 'namaszczanie oliwą' wspomniane w jednym z listów? I pozwolę sobie przypomnieć o moim poprzednim pytaniu. ;)

Martin
Martin
4 lata temu

Chciałem - zupełnie nie na temat - powiedzieć, że od tego momentu Odwyk działa na nowym serwerze.

Nie wiem czy u innych też ten efekt występuje, ale u mnie strona dostała strasznego kopa. Bardzo miły efekt uboczny przeprowadzki.

megg
megg
4 lata temu

O tak Martin ...właśnie tu zawitałam i strona działa jak błyskawica :)

A w temacie:
"Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła” (Łk 17, 19)

Don Camilo
Don Camilo
4 lata temu

Ciekawostka:
Wg autora Listu do Hebrajczyków (rozdział 6) NAUKA O NAKŁADANIU RĄK to jedna z sześciu absolutnie podstawowych nauk o Chrystusie (obok chrztów, wyznania wiary, pokuty, zmartwychwstania i sądu wiecznego).
Jak na bioenergoterapię to spore wyróżnienie.

gronostaj
gronostaj
4 lata temu

@Don Camilo, tam nie chodzi o uzdrawianie. Zauważ, że te sześć rzeczy jest dobrane w pary: 1. pokuta (dosł. nawrócenie) i wyznanie wiary, 2. chrzest (dosł. zanurzenie) i nakładanie rąk, 3. zmartwychwstanie i sąd. Pary 1 i 3 zdecydowanie są wewnętrznie logicznie powiązane i tu nie ma co tłumaczyć nawet ;) Sensowne by było, gdyby w parze 2 też był jakiś logiczny związek między chrztem i nakładaniem rąk. Jeśli przyjąć, że chodzi o uzdrawianie, to związku nie ma. Ale nakładanie rąk pełniło w NT jeszcze co najmniej dwie funkcje, które mi przychodzą do głowy: wybieranie liderów i modlitwa o chrzest Duchem Świętym. I to ostatnie ma tu kupę sensu: chrzest przez zanurzenie i chrzest w Duchu Św. mają logiczny związek. To też jakiś rytuał i zdecydowanie nie niezbędny (były chrzty Duchem bez nakładania rąk), ale w każdym razie nie o uzdrawianiu ani bioenergoterapii jest tam mowa.

Martin
Martin
4 lata temu

Nauka o nakładaniu rąk była wymieniona jako podstawowe rzeczy do zrozumienia.

Tylko nie jest napisane co dokładnie mówi ta nauka.

Może na przykład to, że w nakładaniu rąk najmniej ważne są ręce? Ja sobie myślę, że obserwując życie Jezusa nie sposób dojść do innego wniosku niż właśnie ten. Jezus raz ręce nakładał, raz nie nakładał, więc wychodzi na to, że i bez rąk obyć się można.

piotr z a
piotr z a
4 lata temu

Jeśli ręce są tak ważne, to co mają zrobić ludzie którzy tych rąk nie mają? Bo np. urodzili się bez rąk. Wychodziło by na to że Bóg dyskryminuje ich już na starcie. :)

Martin
Martin
4 lata temu

Trzeba by zrobić suplement do Biblii: "biskup ma być mężem jednej żony i mieć dwie ręce".

megg
megg
4 lata temu

moc nie jest w rękach, a w sercu ! :)

Don Camilo
Don Camilo
4 lata temu

A Kubuś dorzucił jeszcze namaszczenie oliwą (Jakuba 5:14) - najlepiej przez starszych. Choć werset dalej pisze, że to wiara decyduje o skuteczności modlitwy.

Martin
Martin
4 lata temu

Zaczęło się od namaszczania a skończyło na wodzie święconej.

megg
megg
4 lata temu

a uzdrawianie kwantowe...
"Sformułowałam zatem pozytywny zamiar: „Kolana są elastyczne i przyjemnie ciepłe”. Stanęłam za nim i położyłam lewy palec wskazujący na jego lewym ramieniu, na mięśniu między stawem barkowym i szyją. Naciskałam przy tym lekko, abym mogła poczuć mięsień. Wtedy położyłam prawy palec wskazujący na jego prawym ramieniu i poczułam odczucia w tym miejscu. Przywołałam jeszcze raz intencję, pozytywny zamiar do pamięci i spróbowałam równocześnie postrzec oba palce i uczucia w nich oraz uwolnić swoje myśli.

W krótkim czasie poczułam przyjemne uczucie, które uaktywnia się, kiedy nawiązuje się połączenie z czystą, niezakłóconą myślami świadomością (albo „energią punktu zerowego”). Spróbowałam podtrzymać to uczucie i nie pozwolić odbiec myślom – a przede wszystkim nie dopuścić żadnych własnych zamiarów.

To nie ja uzdrawiam, ale czysta świadomość!"

hmmm....warto wypróbować ...np.,. zamiast ww :)

Achimowsky
Achimowsky
4 lata temu

W stanach jest gościu, który zapraszał do studia ezoteryków i sprawdzał jak działają. Nikomu nie udało się udowodnić, że ma "nadprzyrodzone" moce. Jedna babeczka zajmująca się energetycznymi kamieniami w ślepej próbie wybrała zamiast kamienia trutkę na szczury. Gość nie ominął też chrześcijańskich uzdrawiaczy - bardzo dobrze. "Należy podważać wszystko, bo tylko tak można sprawdzić, czego podważyć się nie da." A tutaj krótki teaser z jego programów.
www.facebook.com

Fajny odcinek - w sumie czasem mówię ludziom - pomodlę się za ciebie. Z ich perspektywy to rzeczywiście może zabrzmieć - odprawię czary. Lepiej chyba powiedzieć – pogadam z Bogiem o twoim problemie.

Pozdro

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 56% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

56%

Odwyk wsparli

 • Marcin

  Marcin dał 10zł

  2021-12-08
 • Damian

  Damian dał 5zł

  2021-12-08
 • Adrian ze Skoczowa

  Adrian ze Skoczowa dał 50zł

  2021-12-07
 • Sylwek

  Sylwek dał 10zł

  2021-12-05
 • Gall

  Gall dał 25zł

  2021-12-05
 • Don Camilo

  Don Camilo dał 50zł

  2021-12-05
 • Kamil

  Kamil dał 200zł

  2021-12-04
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 20zł

  2021-12-04
 • Ola

  Ola dał 25zł

  2021-12-04
 • Marcin

  Marcin dał 200zł

  2021-12-04
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: