• Odwyk
 • ·
 • 21
 • ·
 • 18%
 • ·
 • ponad rok temu

Dyskusja

Sławka
Sławka
ponad rok temu

Uważam,że zrozumienie tego małego fragmenciku daje możliwość zrozumienia chrześcijaństwa i Jezusa wogóle.Mat.7.29..."W odróżnieniu od znawców Prawa(Jezus)uczył bowiem jak ktoś,na kim spoczywa władza."...Tą władzę Jezus otrzymał od swojego Ojca i przekazał ją nam w poleceniu- daniu nam głównego zadania,jakie mamy w imię jego wypełniać tj.prorokować,wyganiać demony i uzdrawiać. W języku niemieckim jest użyte słowo Vollmacht- pełnomocnictwo,jest to uważam o wiele trafniejsze słowo.Słowo władza w języku polskim jest wieloznaczne i raczej źle się kojarzy.Pełnomocnictwo to posiadanie takich samych praw i możliwości co " główny posiadacz"czyli Bóg.Jaką więc ogromną moc mamy ,łącząc władzę daną nam od Jezusa,Ducha świętego i Wiarę!Sama świadomość tego daje już moc do uzdrawiania innych:):)
Jezus za każdym razem przy uzdrawianiu wykonywał inne czynności,żeby to się przypadkiem nie stało rytuałem.Żeby jego następcy nie musieli pluć na wszystkich,albo żeby ich nie ciągać za marynarki :):):)

gronostaj
gronostaj
ponad rok temu

Bardzo udany powrót do korzeni, Martin!

Martin
Martin
ponad rok temu

Kluczem do zrozumienia chrześcijaństwa jest zrozumienie, że nie ma kluczy do zrozumienia chrześcijaństwa.

Szukanie kluczy w chrześcijaństwie jest za to kluczem do gnostycyzmu, chętnie uprawianego przez rozmaitych guru.

A główne zadanie, które Jezus nam zostawił to to, które jest na końcu ewangelii Mateusza: "czyńcie uczniami wszystkie narody ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem". Nie znalazłem przykazania "idźcie i róbcie sensację i cyrk wszędzie gdzie się da", ale jestem pewny, że jak ktoś dobrze poszuka to znajdzie. Znajdzie wszystko. Co mu się tylko podoba.

Też tak można. Można też o tym pogadać i swoją wizją świata się podzielić tutaj.

Ja tylko chcę podkreślić, że od początku tego podcast aż do dzisiaj robię robię program, w którym interesuje mnie, co mówi Biblia odbierana z perspektywy samej Biblii. A nie z perspektywy tradycji, tego, co się komu podoba albo tego jaka jest aktualnie moda na chrześcijańskich salonach. Ani też z perspektywy tego czy innego przywódcy religijnego, który spopularyzował jakiś przyciągający uwagę detal i teraz wszędzie chce widzieć tylko ten detal, bo mu to dodaje punktów do poważania.

Takie mam założenie w każdym razie.

Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

"Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16:18).
Jezus przewidział, że stosowanie rytuałów przez chrześcijan będzie powszechne.
A przecież współczesny "setnik" może poprosić Boga o uzdrowienie bez wychodzenia z domu (setnik biblijny przynajmniej potrzebował wzrokowego i słuchowego kontaktu z Jezusem).
Problemem nie jest chyba brak mózgu tylko brak wiary, przez co ludzie muszą to uzupełniać przy pomocy gadżetów, rytuałów i chrześcijańskich pośredników.

Inny problem: jeśli niewierzącemu odbije i zacznie prosić Boga o uzdrowienie - to po takim uzdrowieniu człowiek ten może stwierdzić, że to był przypadek. A jak pójdzie do chrześcijan, to będzie bardziej przekonany, że uzdrowił go Bóg.
Więc może nie chodzi tu magię ale o PR?

Martin
Martin
ponad rok temu

Zgadzam się. Good points!

piotr z a
piotr z a
ponad rok temu

Dobry odcinek. Myślę że duży wpływ ma tu nieświadome pożądanie przez ludzi, pewnych rzeczy które ich zwyczajnie rajcują. Chrześcijanie uważają że magia i czary są czymś złym. To prawda i zgadzam się z tym. Twierdzą np. że oglądanie czy czytanie "Harrego Poterra" jest czymś, co prawdziwemu chrześcijaninowi nie wolno robić bo jest to złe.
Ale w głębi duszy bardzo tego pożądają i pragną, tak zupełnie nieświadomie. Jest to podyktowane ich wewnętrznym pragnieniem do różnego rodzaju przeżyć.
Traktują Biblię, jak magiczną księgę, robiąc z niej takiego własnego" Harrego Poterra".
Mają zabawę która wywołuję różnego rodzaju emocje, gdzie widzą dziejące się niesamowite rzeczy. ( Oczywiście tylko w ich głowach). Czyli najzwyczajniej ich to kręci. To jest dokładnie to, co czuję dziecko oglądając czy czytając "Harrego Poterra". Osoby takie łączą chrześcijaństwo i czary w jednym, nie zdając sobie oczywiście z tego sprawy.
Myślę ze jest to spowodowane zbyt bardzo emocjonalnym podejściem do różnego rodzaju spraw związanych z Biblią i nie tylko.
Co niestety odstrasza, i to skutecznie, ludzi którzy tego Boga naprawdę szukają.

Ja nazywam to "Chrześcijański Okultyzm"

Szczerze mówiąc nie kojarzę żadnego fragmentu w którym ktoś modliłby się w stylu: 'proszę Boże, uzdrów go'. Co o tym myślisz? Przeoczyłem coś?

Lukszmar
Lukszmar
ponad rok temu

To ja jeszcze znam trzeci typ chrześcijan - ci którzy nie wierzą w uzdrowienia. Bo to się skończyło i już nie będzie. Ewentualnie tylko wyjątkowi ludzie mogą o to prosić Boga. Nie wiem jak ich określić... To chyba powód braku wiary w nich samych.

Generalnie to wszystko to jednak trochę walka z wiatrakami.. Ludzie uwielbiają kaznodziei wymachujących rękami i robiących show. Lubią te emocje i ten teatr.

Warto też przypomnieć, że Bóg to nie święty mikołaj i niestety nie zawsze spełnia nasze prośby. Choćby wyglądały na bardzo sensowne z naszego punktu widzenia.

I na koniec można być chrześcijaninem myśląc magicznie, ale obawiam się że taki typ podejścia i myślenia może naprawdę wkurzyć Boga... Właśnie z powodu bałwochwalstwa.

Ja jeszcze dodam, że zdaje się są ludzie, których zachowanie może pewnie dla kogoś wyglądać jak jakieś 'rytuały', ale jak się z nimi pogada, to mają uzasadnienie na to co robią. Nie wiem jak broni się nakładania rąk, ale takie rzeczy jak 'gromienie choroby' - zakładając, że to w tą grupę 'rytuałów' wliczamy - to tłumaczą.
Swoją drogą, macie jakieś wytłumaczenie na 'namaszczanie oliwą' wspomniane w jednym z listów? I pozwolę sobie przypomnieć o moim poprzednim pytaniu. ;)

Martin
Martin
ponad rok temu

Chciałem - zupełnie nie na temat - powiedzieć, że od tego momentu Odwyk działa na nowym serwerze.

Nie wiem czy u innych też ten efekt występuje, ale u mnie strona dostała strasznego kopa. Bardzo miły efekt uboczny przeprowadzki.

megg
megg
ponad rok temu

O tak Martin ...właśnie tu zawitałam i strona działa jak błyskawica :)

A w temacie:
"Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła” (Łk 17, 19)

Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

Ciekawostka:
Wg autora Listu do Hebrajczyków (rozdział 6) NAUKA O NAKŁADANIU RĄK to jedna z sześciu absolutnie podstawowych nauk o Chrystusie (obok chrztów, wyznania wiary, pokuty, zmartwychwstania i sądu wiecznego).
Jak na bioenergoterapię to spore wyróżnienie.

gronostaj
gronostaj
ponad rok temu

@Don Camilo, tam nie chodzi o uzdrawianie. Zauważ, że te sześć rzeczy jest dobrane w pary: 1. pokuta (dosł. nawrócenie) i wyznanie wiary, 2. chrzest (dosł. zanurzenie) i nakładanie rąk, 3. zmartwychwstanie i sąd. Pary 1 i 3 zdecydowanie są wewnętrznie logicznie powiązane i tu nie ma co tłumaczyć nawet ;) Sensowne by było, gdyby w parze 2 też był jakiś logiczny związek między chrztem i nakładaniem rąk. Jeśli przyjąć, że chodzi o uzdrawianie, to związku nie ma. Ale nakładanie rąk pełniło w NT jeszcze co najmniej dwie funkcje, które mi przychodzą do głowy: wybieranie liderów i modlitwa o chrzest Duchem Świętym. I to ostatnie ma tu kupę sensu: chrzest przez zanurzenie i chrzest w Duchu Św. mają logiczny związek. To też jakiś rytuał i zdecydowanie nie niezbędny (były chrzty Duchem bez nakładania rąk), ale w każdym razie nie o uzdrawianiu ani bioenergoterapii jest tam mowa.

Martin
Martin
ponad rok temu

Nauka o nakładaniu rąk była wymieniona jako podstawowe rzeczy do zrozumienia.

Tylko nie jest napisane co dokładnie mówi ta nauka.

Może na przykład to, że w nakładaniu rąk najmniej ważne są ręce? Ja sobie myślę, że obserwując życie Jezusa nie sposób dojść do innego wniosku niż właśnie ten. Jezus raz ręce nakładał, raz nie nakładał, więc wychodzi na to, że i bez rąk obyć się można.

piotr z a
piotr z a
ponad rok temu

Jeśli ręce są tak ważne, to co mają zrobić ludzie którzy tych rąk nie mają? Bo np. urodzili się bez rąk. Wychodziło by na to że Bóg dyskryminuje ich już na starcie. :)

Martin
Martin
ponad rok temu

Trzeba by zrobić suplement do Biblii: "biskup ma być mężem jednej żony i mieć dwie ręce".

megg
megg
ponad rok temu

moc nie jest w rękach, a w sercu ! :)

Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

A Kubuś dorzucił jeszcze namaszczenie oliwą (Jakuba 5:14) - najlepiej przez starszych. Choć werset dalej pisze, że to wiara decyduje o skuteczności modlitwy.

Martin
Martin
ponad rok temu

Zaczęło się od namaszczania a skończyło na wodzie święconej.

megg
megg
ponad rok temu

a uzdrawianie kwantowe...
"Sformułowałam zatem pozytywny zamiar: „Kolana są elastyczne i przyjemnie ciepłe”. Stanęłam za nim i położyłam lewy palec wskazujący na jego lewym ramieniu, na mięśniu między stawem barkowym i szyją. Naciskałam przy tym lekko, abym mogła poczuć mięsień. Wtedy położyłam prawy palec wskazujący na jego prawym ramieniu i poczułam odczucia w tym miejscu. Przywołałam jeszcze raz intencję, pozytywny zamiar do pamięci i spróbowałam równocześnie postrzec oba palce i uczucia w nich oraz uwolnić swoje myśli.

W krótkim czasie poczułam przyjemne uczucie, które uaktywnia się, kiedy nawiązuje się połączenie z czystą, niezakłóconą myślami świadomością (albo „energią punktu zerowego”). Spróbowałam podtrzymać to uczucie i nie pozwolić odbiec myślom – a przede wszystkim nie dopuścić żadnych własnych zamiarów.

To nie ja uzdrawiam, ale czysta świadomość!"

hmmm....warto wypróbować ...np.,. zamiast ww :)

Achimowsky
Achimowsky
ponad rok temu

W stanach jest gościu, który zapraszał do studia ezoteryków i sprawdzał jak działają. Nikomu nie udało się udowodnić, że ma "nadprzyrodzone" moce. Jedna babeczka zajmująca się energetycznymi kamieniami w ślepej próbie wybrała zamiast kamienia trutkę na szczury. Gość nie ominął też chrześcijańskich uzdrawiaczy - bardzo dobrze. "Należy podważać wszystko, bo tylko tak można sprawdzić, czego podważyć się nie da." A tutaj krótki teaser z jego programów.
www.facebook.com

Fajny odcinek - w sumie czasem mówię ludziom - pomodlę się za ciebie. Z ich perspektywy to rzeczywiście może zabrzmieć - odprawię czary. Lepiej chyba powiedzieć – pogadam z Bogiem o twoim problemie.

Pozdro

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Samochód Jezusa

Program Odwyk

Gdyby Jezus żył dzisiaj to jaki miałby samochód? Czy miałby komórkę? Wolałby komputer, laptop czy tablet?

Czy potrafisz sobie....

Chrześcijanin kontra terroryzm

Program Odwyk

Jak chrześcijanin powinien podchodzić do zagrożenia terroryzmem? Jak się bronić przed Islamem? Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Wydarzyło się

 • mateusz skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Tak czy inaczej nie rozumiem w jaki sposób ta metoda przekazu tekstu jest lepsza od naszej, która poskutkowała tylko..."
 • Przemeks skomentował forum RE: Inspirujące kawałki muzyczne...
  "https://www.youtube.com/watch?v=qhfSeUqfoP4"
 • Eliahu skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Nie powiedziałem, że brak dłuższego zakończenia wpływa na wiarę. Ja uważam, że wasza wiara wcale nie jest..."
 • Przemeks skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Odpowiem trochę przewrotnie pytaniem na pytanie: a jakie są inne poszlaki, oprócz podań tekstowych, że żył..."
 • bartekulka skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Przesłuchalem i nic. Dalej nie widzę odpowiedzi na moje pytanie: Jakie są inne poszlaki, które świadczą o..."
 • Tizment.90 skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "1 Co do tej listy to nie jestem w stanie odnieść się do wszystkiego. Przejrzałem to, ale..."
 • Przemeks skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Co to znaczy, że współpracujesz z Jezusem na co dzień? Codziennie daje Ci jakieś wskazania podczas snu, czy po..."
 • pJAnistka skomentował forum RE: Inne metody weryfikacji...
  "Ludzie, którzy oddawali życie za wiarę w to, że Jezus żyje, mieli Ducha Świętego. Mając Ducha Świętego, masz..."
 • Mateusz skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "Czy twoim zdaniem Martinie, zdanie "zabijmy wszystkich Żydów, bo oni zabili..."
 • Martin skomentował Pojedynek: Bóg vs ludzkość...
  "A nie boisz się, Mateusz, że ci ten hodowany sceptycyzm wobec Biblii zacznie..."

Jak sobie radzimy

154%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 154% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • piotrek

  piotrek dał 100zł

  2018-12-12
 • Osa

  Osa dał 30zł

  2018-12-12
 • Paheu

  Paheu dał 20zł

  2018-12-11
 • Osa

  Osa dał 50zł

  2018-12-10
 • Eustachy

  Eustachy dał duuużo!

  2018-12-08
 • Łukasz Listwan

  Łukasz Listwan dał 100zł

  2018-12-07
 • Na tacę

  Na tacę dał 100zł

  2018-12-07
 • Patron Szczepan

  Patron Szczepan dał 50zł

  2018-12-07
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2018-12-07
 • Dominik

  Dominik dał 30zł

  2018-12-04
 • Maciej

  Maciej dał 100zł

  2018-12-03
 • Kylu12488

  Kylu12488 dał 20zł

  2018-12-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: