• Odwyk
 • ·
 • 5
 • ·
 • 30%
 • ·
 • 5 miesięcy temu

Martin
Martin
5 miesięcy temu

Mały dodatek: sprawdziłem dokładniej i okazuje się, że kamień probierczy (ang. touchstone) zaczął być powszechnie używany w Grecji 500 lat przed Jezusem. Więc wszystko się wydaje zgadzać. Za czasów Jezusa była to już powszechna praktyka, a wpływy greckie były w tych okolicach silne (sam Nowy Testament został przecież po grecku napisany).

Tak że dobra wiadomość: odcinek ma sens.

michalplat
michalplat
5 miesięcy temu

Próba w ogniu też ma sens. Jak złoto byłoby próby 500 (czyli, że mamy połowę czystego złota, a resztę śmieci) to po przejściu przez ogień pokazuje się ile tego złota było naprawdę. Chrześcijanin co mu zostaje 100% tego co prsed próbą to wspaniały, a taki co mu 10% zostaje to widać, że jakiś marny. Jak dla mnie ogień też pasuje. Jak sobie wstawiam zamiennie przy słuchaniu z tym kamieniem to na jedno wychodzi.

ŁukaszSZ
ŁukaszSZ
5 miesięcy temu

Próby - to nie brzmi jak coś przyjemnego, to pierwsze dlaczego raczej unika się ich.
Druga sprawa że okazuje się że to żadne złoto, zero, null i co wtedy ? Jak to potem sobie poukładać ? Jak żyć dalej ? O popatrz pan - zero .
No i jeszcze pozostaje ta koncepcja że po turbulencjach wyjdziesz lepszy, "co cię nie zabije to cię wzmocni", no niestety patrząc na to co się dzieje to często zdarza się tak: "co cię nie zabije da ci zespół pourazowy".
Bo nie jesteśmy ani korwinami ani robotami tylko ludźmi, i takie pytania, takie obawy się pojawiają.
Wydaje mi się że jest to problem uczuć, emocji itp.
Temat bardzo dobry bo mam w tym temacie spaczone spojrzenie przez katolicką cnotę cierpienia.
Odnośnie karania, to raczej dzieci nie wybierają sobie że chcą być karane, a zostaje to im narzucone siłą, ich chciejstwo nie ma żadnego znaczenia, dostajesz w dupę i tyle czy chcesz czy nie.

Martin
Martin
5 miesięcy temu

No może i tak być z tym ogniem, michalplat, ale dalej ta próba w ogniu to w odniesieniu do złota to przecież w ogóle nie jest próba. Próba z definicji polega na tym, że daje jakiś wynik: próbę można przejść, można oblać, można przejść lepiej lub gorzej.

Złoto w ogniu nie daje żadnych wyników, tylko po prostu staje się czystsze. Nie da się takiej "próby" oblać. Nie można potraktować żadnego rezultatu jako "oblanie". To nie jest też tak, że było mniej złota a teraz jest więcej. Jest dalej tyle samo. Jest tylko mniej śmieci. Więc w ogóle nie ma czegoś takiego jak "oblanie próby ognia", zawsze jest sukces.

To porównanie można stosować, pewnie, i widać, że gdzieś tam występuje. Tylko że nie może o to chodzić w tych fragmentach, gdzie jest mowa o oblaniu próby. Użyte w Biblii słowo oznacza dosłownie "odpaść przy próbie", "być odrzuconym przy teście". Tutaj jest:
biblehub.com

Czemu by autor miał używać akurat tego ognia do wszystkich porównań z próbą? Powszechniejsze i tańsze było, jak się okazuje, używanie kamienia probierczego. Kamień służy do testowania złota, a ogień do uszlachetniania złota. Więc gdzie mowa o teście więcej sensu ma chyba ten kamień.

michalplat
michalplat
5 miesięcy temu

No teoretycznie jak wiara jest całkiem podróbą to na próbie ognia obleje i nic nie zostanie bo ten brak wiary zostanie ukazany. A jak była jakiekolwiek złoto to przejdzie próbę i wyjdzie "ulepszony", może bez wątpliwości. Nie będę się spierał bo w sumie to mi się wydaje, że tak długo jak wiadomo o co chodzi, to nie jest aż takie ważne jakiego porównania użyjemy. Na kamieniu probierczym jest zrozumiałe, więc spoko.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Scenki i wykłady obozowe

Program Odwyk

Wieczorny występ Martina i Janusza na obozie w Dyminie w lipcu 2011. Tak to wyglądało: scenki i trochę gadania. O wartościach....

Zarabianie na Bogu

Program Odwyk

Mało ludzi to robi, ale temat popularny. Czy zarabianie na Bogu budzi u ciebie niesmak? Co Bóg na to, że ludzie na nim zarabiają? Parę....

Bóg, wolność i kaczka

Program Odwyk

Dlaczego Bóg zostawił w ogrodzie Eden drzewo? Dlaczego ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym dał swojemu synowi spadek jeszcze za....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 130% normy. Nie jest źle!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

130%

Odwyk wsparli

 • Ewa

  Ewa dał 50zł

  2022-09-22
 • dkugab

  dkugab dał 200zł

  2022-09-22
 • Mariusz Bańkowski

  Mariusz Bańkowski dał 10zł

  2022-09-21
 • Adrian

  Adrian dał 25zł

  2022-09-21
 • Patron Piotr

  Patron Piotr dał 100zł

  2022-09-20
 • Michał

  Michał dał 10zł

  2022-09-20
 • Daniel

  Daniel dał 200zł

  2022-09-19
 • Marcin zamiast Patronite

  Marcin zamiast Patronite dał duuużo!

  2022-09-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2022-09-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2022-09-19
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: