Dobre na serce

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
41min

Serce to organ, który występuje w Biblii ponad 500 razy. Bóg ciągle czegoś chce od naszego serca. Czy na pewno rozumiesz co to właściwie jest to serce w Biblii?

Dyskusja

Jhazper
9 lat temu

Martin, twoja fryzura jest genialna :D

Przypominasz trochę to słoneczko z Teletubisiów.

Ok, słucham...

Izmael Izrael Borucki-Hertz
9 lat temu

Brat !
Lubię chodzić za Tobą Twoimi drogami, bo mi to dobrze robi na serce i mózg. Ten mini wykładzik też skonsumowałem ze smakiem. Tylko jedna uwaga-pytanie. Tak sytuacja:
Podchodzi do Ciebie gość i mówi - Jestem twoim Panem ! I co Ty na to ? A zaraz potem
bredzi coś o Ojcu naszym i że on jest naszym bratem (choć Panem). I że jak nie uwierzę, że zmartwychwstał, to Ojciec nasz już mnie nie lubi (to akurat Paweł wymyślił). I jak normalny człowiek ma przy tym nie zwariować ? :o/ Czy jesteś tego pewny, że Ojciec nasz w stu procentach kontroluje to, co ponawypisywano w tzw. Pismach Świętych ? Na moje oko takiego twierdzenia nie da się utrzymać w obliczu faktów.
I czyżby Jezus nie słyszał nic o demokracji ? A o równości mężczyzn i kobiet ? :o)
zdar.brat

Pytajmierz
9 lat temu

@Izmael Izrael Borucki-Hertz

Jesteś kolejną osobą, która nie wie, kim do końca jest Jezus. Ja również się w tym gubię i mi to bardzo przeszkadza... Polecono nam, żeby nikogo poza Bogiem Yahwe nie nazywać Panem, po czym Bóg wysyła na świat swego syna, który nie ma nic przeciwko, że jeden z jego uczniów nazywa go "Panem" i "Bogiem". Jeśli Jezus i Yahwe to nie ta sama osoba (na co wskazują wypowiedzi Jezusa sprzed zmartwychwstania - gdy mówił o Bogu jako Ojcu), to po zmartwychwstaniu już mu chyba wszystko jedno i sam się uważa za tego jedynego Boga, jakby sam był swoim synem. Taki tajemniczy...

"A book for simple people", my ass!

Heniek
9 lat temu

25min 30 sek schizofrenia Albo Pan Jezus jest człowiekiem namaszczonym przez Boga, albo jest Bogiem który sam się namaścił. O ile zakładamy, że jest jeden. Czepiam się warunków brzegowych, bez nich wszystko rozpływa się w chaosie.

Don Camillo
9 lat temu

A może serce to synonim sumienia? (Umiłowani, jeżeli nas serce nie oskarża, możemy śmiało stanąć przed Bogiem. Jan 3:21)

Z przykładów z Biblii wynika, że jest to coś różnego zarówno od umysłu, jak i uczuć.
Ponieważ Martin podał przykłady nieuczuciowości serca, ja podam przykłady nierozumności:
- Jakub przeraził się tak bardzo, że aż mu się serce ścisnęło. Rodzaju 32:8;
- niech serce twe nie boleje, że dajesz.Powt. Prawa 15:10;
- a to ze strachu, który twe serce będzie odczuwać (!!!) na widok Powt. Prawa 28:67;
- Raduje się me serce w Panu. 1 Ks. Samuela 2:1
- Nie rozumieli bowiem cudu z chlebami, gdyż serce ich było nieczułe. Marek 6:52

Serce to nasza nawigacja. Mechanizm ten zasilają jednak różne paliwa:
-serce obdarzył Pan mądrością (Wyjścia 36:2)
- nasi bracia napełnili nam serce strachem (Powt. Prawa 1:28)
-niech się twe serce nie unosi pychą (Powt. Pr. 8:14)

No i nie padła odpowiedź na pytanie czym się różni miłowanie Boga z całego SERCA od miłowania Go z całej DUSZY.

Czy bohaterką następnego odcinka będzie więc DUSZA?

Eliszeba
9 lat temu

Dziękuję Martin za ten odcinek - rozjaśniło się :)

Martin
9 lat temu

Serce jako synonim sumienia pojawia się w zasadzie tylko w jednym miejscu w Biblii, w tam, gdzie zacytowałeś. Może jeszcze jakieś inne przegapiłem, ale na pewno to jest rzadkość.

W duszę to nie wiem czy chcę wnikać, chyba za głupi jestem na to, żeby co mądrego powiedzieć.

W 25min. 30 sek. może i faktycznie nieprecyzyjnie, ale nie o tym jest odcinek. Podziwiam, że komuś się chce wyłuskiwać pojedyncze słowa, ale jakoś wątpię, że to pożyteczne niż gdybym ja zwracał uwagę, że po 26 literze komentarza brakuje kropki.

No toż to schizofrenia: albo to ma być jedno zdanie albo dwa zdania. Jak jedno, to nie może być dużej litery, a jak dwa to trzeba kropkę, i tak dalej.

Mnie tam nie kręci szukanie brakujących kropek w zdaniach. Jak ktoś lubi, czemu nie. Z drugiej strony strasznie łatwe to polowanie, bo nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. Ale z trzeciej strony dobrze wiedzieć, że ktoś pilnuje i patrzy mi na ręce - będę się więcej starać (no chyba, że mi się znudzi to ciągłe poprawianie i się zajmę jaką spokojniejszą pracą).

siery
9 lat temu

Ja se tak troche rozumiałem to serce jako synonim ducha. Nie jestem ekspertem, ale tak na wyczucie wydaje mi sie, że tak mniejwiecej jak opisuje sie serce w bibli tak funkcjonuje duch. To by tłumaczyło jak Elizeusz mógł być przy Gehazi sercem gdy on o tym nie wiedział. Zna ktoś fragmęty gdzie jest mowa o przejmowaniu serca przez kogoś/coś (np. demona)?

Heniek
9 lat temu

Jeżeli wypowiedź zawiera element paradoksalny co do fundamentalnych zasad niebiańskiej rzeczywistości to reakcja moim zdaniem jest uzasadniona. Żydzi ortodoksyjni są monoteistami, ale odrzucają jakoby człowiek Pan Jezus syn Józefa jest tym obiecanym mesjaszem, w przeciwieństwie do tzw. chrześcijaństwa będącego wyznawcą wielobóstwa : politeizm, pogaństwo, bałwochwalstwo; patrz upadek katolicyzmu od pierwszego dogmatu po ostatni. W sercu Pana Jezusa było to Pierwsze ze wszystkich przykazanie (jest) takie: [Słuchaj, Izraelu! Pan, Bóg nasz, Pan jest jeden,] Mar. 12.29 . Nieprawdaż?

Voitas
9 lat temu

Fryzura - wolna sprawa kazdego Człowieka. A ciekawe... Jakbyś się ogolił na zero - zgolił brodę, wąsy (nie, no - brwi zostaw) - c i e k a w e - roznych Martinów widzialem, ale łysego? Nie. a z tym sercem w Biblii to kiedys poruszylem na forum - nikto nie zainteresowałsja - temat widocznie niewygodnyj. Nie wiem jak to w chrzescijanstwie jest, aleja juz dawno wiem, ze "serce" - to w Biblii znaczy ROZUM/umysł/MÓZG

Andrzej Dubiel (Ondrii)
9 lat temu

Voitas, też czasem mam takie wrażenie, że serce to rozum/umysł.
Ale z drugiej strony często jest osobno o rozumie, a osobno o sercu.

A może rozum/umysł, to jest ta część mózgu, która analizuje, bada sprawę na bieżąco? A serce, to bardziej 'odruchy', coś co siedzi głęboko w nas, co się utwierdziło (przekonania, nawyki, odruchy).

Często pomimo nawrócenia, gdzieś dalej człowiek tkwi w swoich nawykach/przyzwyczajeniach, a Bóg powoli, powoli go zmienia. Może właśnie o to chodzi w tym, że Bóg da nam nowe serce? Że wyryje swoje prawo w naszych sercach?

megg
9 lat temu

Martin - wielkie dzięki- też jakoś mi "pojaśniało" w sprawie "serca w Biblii"- super to wytłumaczyłeś !

Voitas - do ". ..że "serce" - to w Biblii znaczy ROZUM/umysł/MÓZG " - dodałabym, że to jeszcze oznacza NASZE NAJGŁĘBSZE PRZEKONANIA o czymś/Kimś, czyli nasze prawdziwe sądy/osądy - nasz punkt widzenia - ten prawdziwy- bez oszukiwania!

Tak ja to widzę, o ile dobrze zrozumiałam Martina,
a przecież mogę się mylić, biorę to pod uwagę ;)

bachus
9 lat temu

A moze by te "serce" rozumieć jako świadomość ?

Martin
9 lat temu

Też mi to do głowy przyszło.
Trudno powiedzieć czy te pojęcia się pokrywają, chyba nie do końca. Ale na pewno bliżej sercu do świadomości niż do uczuć.

Mariusz
9 lat temu

Dziękuje Martin, bardzo dobry odcinek. Temat trudny i jeszcze niewyczerpany - ale i tak z mojej perspektywy jest to pomocne.

Martin
9 lat temu

Dzięki, mam nadzieję, że się przyda.

Gdyby chrześcijanie w kościołach wzięli to sobie do SERCA, to myślę, że by te kościoły zaczęły trochę inaczej działać.

Sunny
9 lat temu

Doczytałem co jeszcze jest dobre na serce: koenzym Q10, omega 3, sok z granatu, magnez, asparaginian, czosnek, witamina C, arjuna, napar z kwiatu hibiskusa, wyciąg z dziurawca i ziela melisy, miód i wiele więcej leków na receptę :)

Dziękuję za wyjaśnienie i uzasadnieniami jak Biblia opisuje sens słowa serce. W pierwszej kolejności myślałem, że znalazłeś w Biblii przepisy lub nazwy ziół dobrych na serce.

Pozdrawiam :)

Don Camilo
7 lat temu

Podstępne jest SERCE, bardziej niż wszystko inne, i zepsute, któż może je poznać? (Jer 17:9).

Jak serce może być podstępniejsze od uczuć? Czy to się da sprawdzić?

W każdym razie slogany typu: "słuchaj swego serca" to namawianie do igrania z ogniem.

Paheu
6 lat temu

Fajnie wytłumaczone, przyjmuję to do serca.

A o co chodzi z nerkami?
Przykłady:
- "Zbadaj mnie, PANIE, i doświadcz mnie; poddaj próbie moje nerki i serce."
- "Będę błogosławił PANA, który udzielił mi rady, bo nawet w nocy pouczają mnie moje nerki."
- "I moje nerki będą się weselić, gdy twoje usta będą mówiły to, co jest prawe."

Co jeszcze?