Gdzie mieszkał Jezus?

8 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
28min

Jezus mieszkał w niebie.

Ale pytanie brzmi: gdzie mieszkał kiedy żył na ziemi? I czy ta informacja może się do czegoś przydać w praktyce?

W Biblii jest wystarczająco dużo informacji, żeby odpowiedzieć całkiem precyzyjnie na to pytanie. Ale tylko bardzo uważny czytelnik je znajdzie, skojarzy i wyciągnie wnioski.

Dyskusja

Repciak
8 lat temu

Zanim obejrzę: Dźwięk mam tylko w wersji mp3, w wersji z obrazem nic nie słychać :/

Przemek
8 lat temu

Repciak, w moim przypadku taki problem występuje w przeglądarce Opera, więc pewnie brakuje Ci jakiś pakietów. Firefox otwiera dzwięk bez problemu.
W ramach przerwy od nauki czas posłuchać :)

Don Camilo
8 lat temu

Z Ew. Jana wynika, że Jezus pomieszkiwał też w pobliżu Betanii (czy Betabary) nad Jordanem (!). Jam Jezus Spotkał pierwszy raz Piotra i Andrzeja. Z takstu (Jan 1:39) wynika, że Jezus zaprosił ich do mieszkania.
Z wersetu 43 wynika, było to poza Galileą skoro Jezus postanowił do niej pójść.
Z Ew. MAteusza wynika zaś, że akcja miała miejsce nad Morzem Galilejskim (Mat 4:18-22).

Problem: Betania czy Betabara są różnie pokazywane na mapach ale nie leżą na styku Jordanu i Jez. Galilejskiego.

Sprzeczność czy jest jakieś wyjaśnienie? :D

Do boju: Sherlocki.

8 lat temu

Nareszcie poukładało mi się wszystko w łepetynie tak w okolicznościach ..topografii. o!

8 lat temu

8 lat temu

No i jeszcze najważniejsze....Jezus dzisiaj mieszka w nas ! (czy we wszystkich z nas to już osobny temat dla Martina )

Don Camilo
8 lat temu

Wg niektórych Jezus to Opolanin. www.youtube.com

Sławka
8 lat temu

Jezus nie miał domu, tylko bazę wypadową :):::)

Martin mnie opieprzy, ale potrzebuję pomocy.Jest taki fragment w Biblii. ...:),który mówi, że kobieta miała 6,czy iluś tam mężów i oni po kolei jej umierali. I padło pytanie, z którym będzie po śmierci w niebie. I padła odpowiedź, tam nie będzie mężów i żon. Gdzie tego szukać? Starość nie radość.

Daniel6
8 lat temu

@Sławka
Mat 22:23-34

Don Camilo
8 lat temu

albo marek 12: 18-27

Daniel6
8 lat temu

W Marka 12 też jest i Łukasza 20

Sławka
8 lat temu

Dzięki. Jesteście niesamowici! !!
A ja tylko sprawdzałam łączność!:):):)

Martin
8 lat temu

Hehe.
Odwyk zawsze aktywny i pełen przyjaznych ludzi.

Ja dziś ostatni dzień w Polsce w lipcu. Jadę na Ukrainę bawić się z dziećmi i poinformować ich, że Bóg jest fajny i otwarty na kontakty. Bo możliwe, że nie wiedzą.

Lukszmar, dzięki za "kasę na dziecko", kupiłem im różne fajne dzindziboły z Polski.

Jeżeli wrócę to 30 lipca jest mega-impreza w moim nowym domu w Warszawie. Wszyscy domownicy zapraszają kogo chcą. Więc dobra okazja do poznania ludzi - takich co znają Odwyk i takich co nie znają. Jest ogródek, balkonik, salon i dużo miejsca i będzie grill pewnie i co tam kto chce. Jak kto chętny i się nie boi, niech sobie zarezerwuje dziurę w życiorysie. Warszawa, 30 lipca 2016.

Krzysztof Czarnobrody
8 lat temu

Cholernie daleko mieszkasz.

Martin
8 lat temu

Teraz jestem nad Dnieprem, na wschód od Odessy. Wolałbyś tam?

Lukszmar
8 lat temu

Ja bym z chęcią wpadł na wschód od Odessy, ale ni dam rady :P. A i Martinie, nie ma sprawy, dobrze że kasa się przydała ;).

Lukszmar
8 lat temu

Acha, jeszcze jedno o czym nie wspomniałeś Martinie jeśli chodzi o naśladowanie Jezusa. Jezus nie miał stałego zatrudnienia. W sumie to w ogóle nie miał pewnie zatrudnienia. Pewnie ojciec tylko nauczył go jak być cieśla i sobie mógł dorabiać. Jednak w tym głównym okresie jego życia o którym jest w Piśmie to Jezus se chodzi z uczniami tu i tam, naucza, rozmawia z ludźmi i oni go ugaszczali. Uczniowie łowili ryby, itp. Innymi słowy żyli z tego co znajdą, upolują, złowią, itp. Dzisiaj to wszystko trudne do wykonania stąd, ja uważam że warto zmieniać co jakiś czas miejsce zamieszkania, nie mniej jednak sporo zależy od tego jaką masz pracę i gdzie jesteś najbardziej potrzebny.

Sławka
8 lat temu

Jezus nie miał stalego zatrudnienia, bo nie musiał. Przez ten czas, od dzieciństwa do czasu, kiedy zaczął nauczać-być aktywnym, odkładał kaskę na później :):)

Lukszmar
8 lat temu

Hehe, serio tak myślisz Sławko czy sobie jaja robisz :P.

Sławka
8 lat temu

No a jak myślisz?:):)hihi

Lukszmar
8 lat temu

Myślę, że żartujesz i coraz bardziej chcę cię poznać ;).

McMaciek
8 lat temu

Z tym cieślą też nie wiadomo jest do końca, ponieważ w tamtych czasach "cieślą" nazywano każdego rzemieślnika. Równie dobrze Jezus mógł robić w kamieniu i definicja "cieśli" byłaby spełniona :) Na dodatek bibliści mają różne teorie co do zatrudnienia Jezusa. Np. jego przypowieści wskazują na to, że mógł być jednym z najemnych rolników, kiedy był czas żniw - spójrzcie na to, że gdyby był tylko cieślą, to mało by się znał na sprawach rolnych, a jak opowiada historie, to widać że się na tym znał, ale to są tylko domysły.
A gdzie Jezus mieszkał? No, raczej mi się nie wydaję, żeby mieszkał przez trzydzieści lat z mamusią. To jakoś do niego nie pasuje :P

Sławka
8 lat temu

No właśnie. Co Jezus robił przez 30 lat.Legendy głoszą, że był w Anglii.
Lukszmar, ja ciebie też!

Sławka
8 lat temu

Na FB jestem jako Sławomira Falger, z tym samym zdjęciem.

Mateusz
8 lat temu

@Sławka
"Legendy głoszą, że był w Anglii."

Na podstawie tych legend powstał wiersz Blake'a "And did those feet in ancient time", a na podstawie wiersza - utwór ELP "Jerusalem". Znajomość obu jest wysoce wskazana :-)

Markos
8 lat temu

A ja oglądałem program gdzie mówił gość że Jezus był na Majorce bo tam wszystko pasowało jak 2000 świń spadło do morza. Nazwa miejscowości Gadara, urwisko, cmentarz nad brzegiem. Ciekawe to było. A dzisiaj ludzi nie stać nawet na wynajem pokoju wiec pozamiatane.

Mateusz
8 lat temu

Gadara leżała w dzisiejszej Jordanii, w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego.
pl.wikipedia.org

Mateusz
8 lat temu

Martin w odcinku powiedział, że założy się, że żydowscy uczeni mieszkali przede wszystkim w Jerozolimie. Wg mnie ryzykowny zakład. Ważnym centrum judaizmu była również Tyberiada, stolica Galilei, która pod koniec I w. przerosła pod tym względem Jerozolimę. W Galilei działało całkiem sporo żydowskich nauczycieli, w tym również wędrownych cudotwórców i proroków.

Martin
8 lat temu

No na pewno Jerozolima nie była jedynym centrum religijnym. Ale tam była świątynia, tam był sanhedryn, tam była polityka i tam zapadły decyzje. Wszyscy przyjeżdżali na główne święta do Jerozolimy. Nie ma bata, tam musiała być Warszawa.

Mateusz
8 lat temu

Polityka Galilei była w Tyberiadzie - tam był tetrarcha, dwór i urzędy.

Ogólnie po śmierci Heroda Wielkiego w 4 p.n.e. jego królestwo rozpadło się na trzy części, po jednej dla 3 synów: Judeę (Archelaos), Galileę (Antypas) oraz Itureę i Trachon (Filip). Ten podział jest wspomniany w Łk 3:1. To były trzy niepodległe państwa, ale zależne od Rzymu jak PRL od ZSRR. Tacy wasale.

Niestety parę lat później Archelaos wykazał się sporą niekompetencją, ktoś się poskarżył do cesarza i ten postanowił włączyć Judeę do imperium. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie spisu ludności w 6 r. n.e. - to zdarzenie jest znane jako spis Kwiryniusza i zostało być może wspomniane w Łk 2:2 (zgadza się nazwa, ale nie zgadza się data). Od tego czasu Judeą zarządzali rzymscy gubernatorzy, czyli prefekci.

Galilea natomiast pozostała jeszcze przez jakiś czas poza imperium. Antypas rządził jako tetrarcha (czyli w zasadzie król we wszystkich oprócz nazwy) przez cały okres działalności Jezusa. Również Filip utrzymał się przez cały ten czas.

Także jeśli Jerozolima to Warszawa, to Tyberiada jest Berlinem, i to wschodnim :-)

Don Camilo
8 lat temu

Nie ważne - napijmy się.

Martin
8 lat temu

Bardzo fajnie to streściłeś, Mateusz. Przydałby się odcinek o polityce w Biblii. Mógłbyś pomóc? Daj znać mailem.

Don Camilo
8 lat temu

Dlaczego nie zgadza się data? To w końcu 10 lat różnicy.

Potencjan Bratnicki
7 lat temu

W Biblii jest napisane, że Jezus Zbawiciel jest wzorem człowieka dla człowieka.
Przyszedł aby zbawić człowieka, chodził od miejscowości do miejscowości, aby głosić Ewangelię. Poniósł śmierć w zastępstwie człowieka, aby człowiek był zbawiony. Dlaczego ty bluźnisz i parodiujesz zbawczą misję Jezusa Zbawiciela ?

Co jeszcze?