PIO czyli Pytania I Odpowiedzi

13 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
56min

Pytania, na które każdy katolik powinien znać odpowiedź - taki tytuł miał zbiór 80 pytań znaleziony gdzieś w sieci. Katolikiem co prawda nie jestem, ale odpowiedzieć spróbuję, bo niektóre są ciekawe.

Dyskusja

Łukasz
13 lat temu

Witajcie!
Świetny odcinek!
Co do pytania o czas to ja wymyslilem tak, że istnieje nieskończenie wiele równoległych zdarzeń. Czyli w każdej sekundzie twoja postać ma nieskończenie wiele zachowań równoległych. I to ty masz wolną wolę w wyborze swojej ścieżki życia. A Bóg może widzieć wszystko jako jednolitą plamę czasu i przestrzeni (sam nie wiem ilu wymiarową) i skupiać się tylko na tych odpowiednich punktach w niej. Z reszta jako Wszechmocny może oddziaływać też na całość z różnymi siłami w różnych punktach. My jako istoty tak mało wymiarowe i tak odczujemy to jako nagłe zbiegi okoliczności w wyniku zdarzenia.
To tyczy się też tego pytania o wszechwiedzę. Widząc wszystkie wymiary wszystkich zdarzeń jakie sobie możemy wyobrazić nawet to, że aktualnie skaczemy bądź stoimy na głowie można oddziaływać słabiej na te mniej krytyczne a silniej na te bardziej krytyczne. Dla nas to może być oznaka istnienia tylko w danym momencie.
Taka ma dywagacja dotycząca jednej z kilku milionów teorii jakie można wywnioskować na ten temat (o ile ktoś musi mieć wyjaśnienie na każdy - wiadomo do czego to prowadzi).

Henry
13 lat temu

Witam Sorki ze nie na temat.. .
Mam kolejne odcinki "Bylem Gansterem"- W programie wystęlpują byli gangsterzy, którzy opowiedzą o przemianie jakiej doświadczyli, kiedy spotkali na swojej drodze Jezusa Chrystusa.

Mozna ogladac - www.szukajboga.com

Piotr
13 lat temu

Myślę, że nie ma co sztucznie dzielić rzeczywistości na duchową i materialną. Tylko przyjąć, że jest jedna obiektywna w ramach której istnieje człowiek ze swoim ograniczonym postrzeganiem. I to co dostrzega, wyczuwa nazywane jest światem materialnym, a to co nie światem duchowym.
Wytłumaczenie prostsze i likwidujące dodatkowe pytania. Sama dusza w tym układzie jest jakąś formą energii, być może niemożliwej do zbadania z punktu odniesienia ciała i dostępnych na chwilę obecną przyrządów.
Gdy już powstanie nowa ziemia i nowe niebiosa, to punkt odniesienia się nie zmieni nadal on będzie w ciele człowieka.

Jedyną alternatywą dla tego toku myslenia jest przyjęcie, że jesteśmy układem wewnętrznym - czymś w rodzaju bohaterów z gry komputerowej, a Bóg po prostu programistą.

Sama koncepcja czasu jest być może prostsza do wytłumaczenia niż by się zdawało.

www.youtube.com

Opisywany tu jest eksperyment wojskowy pod nazwą "niewidzialność" i w podłożu teoretycznym wyjaśnione jest zagadnienie czasu. Dla niecierpliwych dokładnie jest to od piątej minuty trzeciej części.

a bardziej szczególowo o samym eksperymencie: pufoc.republika.pl

To by wyjaśniało dwa nieruszane zagadnienia w ramach oficjalnej nauki: zniknięcia w trójkącie Bermudzkim i zniknięcie cywilizacji Majów.

pkg
13 lat temu

Wydźwięk pytań jest ateistyczny. Tym bardziej dziwi zadanie pytania o geny Boga, czy też o Jego spermę. Partenogeneza. A u ssaków - pierwsza sklonowana owca (zdaje się, że Dolly) też nie miała biologicznego tatusia. Jak zadający pytania chciałby to wyjaśnić?

Marius
13 lat temu

Odpowiedź: Jeżeli Bóg wszystko wie, to nie musi o niczym myśleć, bo wie co się stanie i jak skończy, a więc nie musi myśleć co by tu zrobić, żeby ludzie np. nie łamali jego praw itd. a jeśli nad tym myśli to...

Rafał-72
13 lat temu

Znakomity odcinek.
Chciałbym odnieść się do trzech punktów.
Bóg i czas - samo imię Boga zapisywane JHWH pochodzi z połączenia trzech form czasownika BYĆ
היה (gdzieniegdzie jako יהי) = był,
הוה (gdzieniegdzie jako היה) = jest,
יהיה = będzie.
(mam nadzieję, że serwer łyknie hebrajszczyznę i nie wylezą znaki zapytania) co oznacza że Bóg jest ponad - poza czasem.

Mówiłeś Martinie o podejściu dzieci do rzeczywistości. Bez uprzedzeń bez schematów. Myślę, że właśnie o to chodziło Jezusowi gdy mówił

Łuk. 18:17
17. Zaprawdę powiadam wam, kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego.
(BW)

i trzecia rzecz - gdy już przeczytałeś Pracheta - czy nie dostrzegłeś jakichś niezamierzonych podobieństw? (Twojej książki nie czytałem) Moja śp. znajoma za tzw. komuny zaczęła pisać powieść o Morgan le Fay i rycerzach okrągłego stołu. Gdy żelazna kurtyna opadła i w Polsce pojawiły się Mgły Avalonu okazało się, że w wielu punktach wizje Krysi i Marion Bradley są bardzo podobne.

Rafał-72
13 lat temu

I jeszcze plącze mi się po głowie taka myśl, że to może być pewna analogia do szachów . Bóg zna każde możliwe posunięcie człowieka ale to człowiek decyduje którą bierką wykona posunięcie.

Martin
13 lat temu

Marius rzekł tezę: "Jeżeli Bóg wszystko wie, to nie musi o niczym myśleć, bo wie co się stanie i jak skończy". I może nawet jest ona prawdziwa, ale nie wynika z niej, że Bóg nie może myśleć, a tylko, że nie musi. Więc wciąż nie widzę tu większego sensu, bo widać, że może i myśleć i wiedzieć wszystko, i dalej nie ma między tym sprzeczności.

Pratchetta czytałem niedużo, no ale tak, widzę, że są podobieństwa między Teorią Portali a Światem Dysku. I styl podobny, i rodzaj humoru. Cóż poradzić. Zdarza się.

Rafał-72
13 lat temu

Martinie, polecam Ci "DOBRY OMEN" Neila Gaimana i Terry'ego Pratchetta. Ciekawe odniesienia do biblijne (zwłaszcza do Apokalipsy). Kiedy czytałem po raz pierwszy kwiczałem ze śmiechu.

Kylu
13 lat temu

W pierwszym pytaniu wydaje mi się, że chodziło o papieża. Oczywiście jeżeli ktoś zakłada, że papież ma wyłączność na mówienie co się Bogu podoba, no to powstaje pytanie, czemu różni papieże mówią sprzeczne rzeczy. Pozostałe kwestie takie jak postrzeganie czasu przez Boga, oraz świat materialny z punktu widzenia świata duchowego pozostawiam bez komentarza. Ostatnio oglądałem film o teorii strun i doszedłem do wniosku, że nasza wiedza nt. świata jest tak znikoma, a jego postrzeganie tak złudne (np. to co Martin mówił nt. czasu), że dyskusja nt. natury Boga jest dla nas dosyć trudna. Pod koniec XIX wieku niejaki Edwin Abbott wydał książkę "Flatland", w której opisywał życie istot (tzw. płaszczaków) żyjących w przestrzeni dwuwymiarowej. My, mogąc spojrzeć na świat płaszczaków, widzimy całość: co się dzieje po jednej stronie ściany, po drugiej, wewnątrz płaszczaka etc. Nic się nie może przed nami ukryć. A jeżeli i Bóg postrzega nas jako płaszczaki? A jeżeli ta rozbieżność jest jeszcze większa? Teoria strun zakłada istnienie dziewięcio- (dziesięcio-) wymiarowej przestrzeni. A jeżeli taka przestrzeń jest dla Boga niczym dla nas płaska kartka? Głównym problemem w postrzeganiu Boga jest tworzenie wizerunku trójwymiarowego dziadka z siwą brodą. Moim zdaniem poważny błąd.

Krystian z łodzi
13 lat temu

Co do pytanko o duszę i połączenie z ciałem polecam teorię ciał subtelnych z religii wschodu i ezoteryki.Dla bardziej chrześcijan polecam poczytać to ttp://www.google.pl

Kacper
13 lat temu

Martin, słuchaj po pierwsze, to powinieneś zbesztać tego, co napisał, że ewa zjadła jabłko .... to był owoc, nie jabłko, z tego, co czytałem, poza tym na to pyt. mogles po prostu odpowiedziec, ze człowiek od dawna dążył do bycia najlepszym i poznania dobra i zła, przecież wolną wole mieliśmy nawet w raju.

Macjej przez duże Z
13 lat temu

Zawsza ciężko się rozmawia z wojującumi ateistami.I zawsze mają 100 przygotowanych głupich pytań w których niewiadomo oco chodzi.

Macjej przez duże Z
13 lat temu

Martin dementuje stwierdzenie, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.
Jak tak to kto nimi jest?

AK
13 lat temu

Niektóre pytania są faktycznie prymitywne, inne całkiem mądre.
Np. niektórzy myślą (i chyba Martin też), że Bóg się gniewa, okazuje emocje itp.
Otóż nie. Pan Bóg jest niezmienny, odwieczny i wszechmogący. Gdyby coś w nim ulegało zmianie, znaczyłoby to, że jest zmienny a do tego żyjący w czasie.

O gniewie Bożym, o którym możemy wszak przeczytać w Biblii, tak się wyraził św. Augustyn (354-430):

„Gniew Boży nie jest zmąceniem ducha Jego, lecz wyrokiem naznaczającym karę za grzech. „Myślenie” zaś jego i „znowu myślenie” nad zmienianiem rzeczy jest niezmiennym rozumem. Nie żałuje bowiem Bóg, tak jak człowiek, jakiegoś swego czynu, bo Bóg o wszystkich rzeczach tak ma niezmienne zdanie, jak i całkowicie pewną uprzednią wiedzę. Lecz gdyby się Pismo nie posługiwało takimi wyrażeniami, nie potrafiłoby się tak niejako poufale wcisnąć w umysły wszelkich ludzi, dla których chce być mądrością, żeby i pyszałków przejąć trwogą, i niedbałych pobudzić, i szukających prawdy wyćwiczyć, i umysłom dać pokarm; tego by nie zdołało uczynić, gdyby się przedtem nie zniżyło i nie zstąpiło niejako z wyżyn do tych co leżą na ziemi. Mówiąc, że nawet wszystkie zwierzęta ziemi i ptactwo zgubie ulegnie – głosi przez to tylko ogrom klęski przyszłej, nie zaś groźbę zwróconą do zwierząt nierozumnych, jakoby i te grzeszyć miały.”

P.S. Grzech pierworodny istnieje tak jak Trójca Święta, chociaż takiego dokładnie sformułowania nie ma w Biblii. Tak jak Pan Jezus dał na Życie i odkupił winy wszystkich, tak Adam wcześniej zgrzeszył, sprowadził na nas śmierć i skaził grzechem wszystkich.

Crzszmannn
13 lat temu

Odcinek fajny. Jeden z tych "co fajnie by się słuchało, przy jeździe na rowerze", z tym, że za oknem pada, więc musiałem słuchać cię w domu :(

Co do pytań:
Ja myślę, że Bóg myśli. Dlaczego? Bo on ten cały świat WYMYŚLIŁ. Nie może być czegoś takiego, że on wiedział, że ten świat będzie, jak się będzie rozwijał, bo gdzieś tam, w mrokach dziejów, żeby to powstania świata doszło, MUSI pojawić się myśl. Damy na to, że Bóg samo zaplanowanie stworzenia czlowieka, już jest myślą.Trochę tu kombinowania jest, ale tak zawsze będzie, jeżeli będziemy chcieli rozgryźć, jak kombinuje Bóg.

A co do tego jak dusza jest przyczepiona do ciała... Ja myślę, że jest jakoś zlepiona. Nie żadnym narządem tylko tak samo z siebie. Mniej więcej tak, jak jest czasami w bajkach pokazane.

Don Camilo
13 lat temu

Ad13:00
Ważne pytanie (8) - ten problen do dziś podtrzymuje konflikt wśród chrześcijan dot. predestynacji. Mamy wolną wolę, Bogu zależy na naszym zbawieniu ale mógł nas przeznaczyć na potępienie.
W Starym Testamencie widzimy nawet, że Bóg przyznaje sie do niewiedzy, a więc do niedoskonałości...

Jerzy
13 lat temu

Gdy połączymy odkrycia naukowe: www.youtube.com
ze świadomością o żywej relacji z Bogiem który jest duchem i daje nam swojego Ducha to otrzymujemy zadziwiającą jasność pewnych praw np.:
Mat 13:29 bw (29) A on odpowiada: Nie! Abyście czasem wybierając kąkol, nie powyrywali wraz z nim i pszenicy.
Jesteśmy złożeni z duszy ducha i ciała. Gość wyjaśnił jak funkcjonuje dusza i dlaczego władza nad duszą jest możliwa. Nie wyjaśnił tylko ducha. Wyrywając dusze przed zakończeniem obecnego porządku świata niszczymy dusze połączone dlatego konieczne jest zachowanie dusz aż do planowanego powrotu ponownego powrotu Mesjasza aby dać szansę albo się nawrócić albo zasłużyć na śmierć drugą.

Martin podziwiam cię za cierpliwość dla tak "górnolotnych" pytań na które odpowiadałeś.

Jerzy
13 lat temu

Film www.youtube.com obala naukowo predestynację nawet w genetyce. Okazuje się , że to my warunkujemy geny. Nawet biologia rzetelna nam objaśnia o odpowiedzialności osobistej. Nie ma tam Boga bo Bóg sam dobiera sobie kogo ma do Siebie przyciągnąć o czym mówi Jezus.

Jerzy
13 lat temu

@5. Marius
Przerażasz mnie. Wiedza to materiał a myślenie to czynność. Wola to sterowanie myśleniem. Mając encyklopedię nie mamy myśli a mając myślące urządzenie cybernetyczne nie mamy woli. Takie urządzenie nie potrafi nic od siebie. Nie ma w sobie życia. Wolna wola i wola istnienia nie przez przypadek nazywa się wola.

Jerzy
13 lat temu

Dzieci w łonie mają już swoją świadomość i tożsamość i połączenie i relację z matką i już w łonie może spełniać lub nie IV przykazanie i przekazuje matce swe komórki. Wszystko na podstawie filmu co już podawałem wyżej.

Kylu
13 lat temu

Jak to jest z tym hebrajskim? Ktoś napisał (chyba za wikipedią) że JHWH jest połączeniem hebrajskich słów 'byłem', 'jestem' i 'będę'. Czy to prawda, że czasownik 'być' w hebrajskim nie występuje w czasie teraźniejszym? Niektóre tłumaczenia oddają imię Boga z Księgi Wyjścia jako 'Będę' a nie 'Jestem'. Ktoś wie coś więcej na ten temat?

Mariusz
13 lat temu

@ Mariusz

myslenie to jest czas na podjecie decyzji, na analize,
to wtedy podtocznie jak na np kompie masz Progres bar.
Pytanie jak to sie ma do istoty ponad czasowej.....

jak czas = 0, a te wszystkie czynnosci zostaly wykonane
to ciezko nazwac "mysleniem".... to jest nadinteligencja ....

Mariusz
13 lat temu

@ Marius

znaczy post opowyzej do "MArius"
mial byc :P nie do mnie samego :D

Jerzy
13 lat temu

Czas istnieje gdy istnieje materia-energia. Czas to względność zachodzenia jednego procesu względem drugiego. 1 sek to wypromieniowanie ileś tam fali przez Cez.
Jeśli w świecie duchowym zachodzą procesy duchowe niezwiązane z materią ale możemy porównać jeden proces z drugim to mamy czas duchowy totalnie niezwiązany z czasem materialnym.
Mogę powiedzieć jak wygląda czasoprzestrzeń po śmierci z doświadczenia jeśli mi uwierzycie (jak chciałem popełnić samobójstwo to mnie "anioł stróż" przyprowadził pod bramy piekelne brrrrr. odlotowe przeżycie). Czas jest liniowy i jest też chronologia a bajeczki o podróżach w czasie można sobie podarować. Duch nie musi czekać na czas ziemski bo w ogóle nie jest z nim związany a w czas duchowy jest powiązany z duchem więc nie ma processbaru bo myślenie duch nie polega na burzy elektronów w neuronach i tworzeniu połączeń między neuronami a na czymś innym. Wiem tylko, że po powrocie do ciała mózg dostaje całą dawkę danych w jednym momencie i wtedy mamy proces myślowy czasowy i musi mózg odrzucić część danych. Odrzuciłem dużo bo myślałem, że miałem zwidy ale po tym co się stało z moim życiem zrozumiałem, że to nie były zwidy i pluję sobie w brodę bo nie pamiętam wiele i się na dodatek wszystko już miesza przez nieuważną selekcję tamtych przeżyć.

NIE STWARZAJCIE BOGA NA SWÓJ OBRAZ. BÓG NIE STATUS BARU BO JEST PONAD CZASEM, KTÓRY STWORZYŁ !

Piotr
13 lat temu

@22 Kylu

Język hebrajski jako całość jest aczasowy - w oryginale niewiadomo czy chodzi o przeszlość, terazniejczość czy przyszłość. I tylko od interpretacji tłumaczy mamy w języku polskim napisane to w czasach.

Kabała, zaklęcia magiczne są w zasadzie zbudowane na wierze (nie wiem na ile podstawnej), że określone słowa, dźwięki mają moc zmieniać rzeczywistość (na początku było Słowo, u Boga było Słowo i Bogiem było Słowo).

Jeśli chcesz wejść głębiej w niesamowitość alfabetu hebrajskiego, to tu masz sam alfabet: www.iwrit.pl a tu obraz złotej spirali w ludzkim DNA: www.swietageometria.info (czwarta animacja licząc od dołu strony).

Piotr
13 lat temu

@25

Oj Jerzy.

Nie ma czegoś takiego jak sama przestrzeń i nie ma czegoś takiego jak sam czas. Jest tylko czasoprzestrzeń. Sama czasoprzestrzeń jest związana prawami materii-energii. Więc czasoprzestrzeń nie jest liniowa jak napisałeś. I w związku z tym wcale nie można sobie darować bajeczek o podróżach w czasie. Jest tylko kwestia odpowiedniej energii.

Przykład z codziennego życia. Masz przebiec 500 metrów. Jeśli je przebiegniesz w dwie minuty, a nie w cztery to po prostu cofnąłeś się w czasie o dwie minuty (masz je na jakąś inną czynność). Tak to działa. Z tym że ceną jest zniszczenie urządzenia (organizmu) i zwiększony pobór paliwa (ludzkiej energii).

To jest oczywiście mały przykład, ale energia w ludzkim ciele jest mała. Nie chce mi się teraz szukać, ale w astronautyce jest wiadomo, że astronauci wewnątrz staku kosmicznego w ruchu wolniej się starzeją.

Nie ma co uduchawiać biblijnej otchłani i miejsca pocieszenia (łona Abrahama). Być może moc materii jest tak wielka w tych miejscach, że czas staje i z punktu osobników w nich będących jest to wieczność. Albo jest dajmy na to tak że w otchłani płynie bardzo wolno, a w miejscu pocieszenia bardzo szybko.

gww15
13 lat temu

@22. Kylu

Może to coś rozjaśni?

www.biblia.wortale.net

Jerzy
13 lat temu

@27. Piotr
Oj Piotr o liniowości pisałem przestrzeni i czasu w tamtym świecie nad materialnym. Nie ma tam połączenia przestrzeni z czasem więc nie ma tam pojęcia czasu podróży. Możesz mi nie wierzyć - w końcu to było super odlotowe przeżycie aczkolwiek pełne grozy momentami. Liniowość nie była tylko w kwestii chronologii ale i przestrzeni - nie było trzech wymiarów jak mamy na tym świecie. Ale to zbyt nieuchwytne i nie zamierzam się spierać. Co do liniowości naszej przestrzeni to fizycy kwantowii wyróżniają 9 wymiarów i te wymiary mogą być np. spiralą wpadającą w inny wymiar.
I jeszcze jedno: czas i przestrzeń są elastyczne - w zależności od prędkości się rozciąga jak gumka od majtek.
Są możliwe podróże w inaczej przebiegającym czasie i przestrzeni ale nie w inny czas.

Kylu
13 lat temu

Jerzy, to chyba tylko teoria strun wymaga dokładania dodatkowych wymiarów przestrzennych, a nie cała fizyka kwantowa. A teoria strun jak na razie nie jest potwierdzona. A co do twoich doświadczeń, to załóżmy, że są prawdziwe. Ale jeżeli my - ludzie - odczuwamy tutaj czas jako coś, co płynie niezmiennie, w tym samym kierunku i z taką samą prędkością, a wiemy (również z eksperymentów), że tak nie musi być, to skąd twoje krótkie doświadczenie w świecie duchowym miałoby dawać rzetelny obraz na duchową czasoprzestrzeń. A co do podróży w czasie (w ramach naszego świata), to jedyne co możemy, to spowolnić upływ czasu, ale nie cofnąć się w nim (chyba że w mechaniki kwantowej. na poziomie cząstek elementarnych ta czasoprzestrzeń jest podobno bardziej popierniczona, niż budżet państwa polskiego). A i jeszcze Piotr (25). Starzeją się wolniej, czy szybciej? Jeżeli jestem bardziej oddalony od danej masy (np. Ziemi, będąc na orbicie), to czas płynie dla mnie szybciej, niż na powierzchni. Wracam na ziemię i jestem starszy(upłynęło mi więcej czasu), niż bym był nie wylatując na orbitę. Gww, zwróć uwagę, że: septuaginta, którą w końcu pisali Żydzi, którzy chyba najlepiej wiedzieli co ich język znaczy, oddaje imię Boga jako 'Ego eimi' czyli 'Ja jestem'. W teraźniejszym. A jeszcze w księdze Amosa jest ciekawy fragment. Bóg zapowiadając odwrócenie się od Izraela, posługuje się ironią i swoje imię przedstawia jako 'nie ma' - przeciwieństwo 'jest' (kto by pomyślał, że Bóg ma taki dystans do własnego imienia :p) Am 6:10

dzinsy123
13 lat temu

jak ktoś chce to tu jest reszta pytań:
zm3.webd.pl

powinieneś Martin omówić resztę :)
przynajmniej fajnie by było

Powała
13 lat temu

Kiedyś na YT był filmik "80 pytań które zrobią z ciebie ateistę". Zawierał równie głupie pytania co te i być może nawet te same. Nie chce mi się szukać i porównywać.
Te pytania są dla ludzi którzy kolekcjonują kurz na Biblii, np: "48. Skąd Adam i Ewa mogli wiedzieć, że to źle być nieposłusznym w
stosunku do Boga, jeśli nie zjedli jeszcze owocu drzewa poznania dobra
i zła? Nie można ich pociągać do odpowiedzialności, jeśli nie zdawali
sobie sprawy z tego, co robią."
No cholera, toć wystarczy dwie pierwsze kartki przeczytać. Martin, daj spokój z resztą, szkoda czasu.

Jerzy
13 lat temu

Rzadną miarą moje doświadczenie rzetelne nie jest bo jedyne co jestem pewien to że było prawdziwe lecz zniekształcone przez moje wyobrażenie jak wszystko co widzimy: www.youtube.com

Jerzy
13 lat temu

Żadną rzecz jasna ;-)

Łukasz
13 lat temu

Cześć. Fajny odcinek! Tylko pytania jakiejś takiej marnej jakości... nielogiczne często (wiem, wiem... ateiści je wymyślali -można się domyślić ;) W każdym razie, pośród steku głupich pytań np. "39. (...) Czy Bóg ma penisa?" jest też kilka bardzo ciekawych, np. "42. Skoro Bóg ma w stosunku do Ciebie plan, który nie może zostać zmieniony, to naprawdę masz wolną wolę?" (długo się nad tym zastanawiałem - uciekłem się do... przeanalizowania przypadków jasnowidzów [wierz mi, tacy ludzie istnieją - i nie mają absolutnie żadnego związku z kartami czy różdżkami]. Jeden z nich opowiadał kiedyś historię jak to zobaczył w wizji wypadek swojego syna na motorze (miał wpaść pod samochód). Ostrzegł więc syna. Syn postanowił nie tylko unikać w tym dniu motoru, ale sprzedał motor i kupił rower. Wpadł pod samochód na rowerze w przewidziany dzień. Potłukł się dosyć i żyje do dzisiaj. Ale pokazuje to pewien mechanizm... że Ty masz wolną wolę, ale w Twoim życiu są zaplanowane pewne wydarzenia, z których musisz wynieść nauczkę. I co najciekawsze.... zrozumiałem, że wolna wola nie ma z tym wiele wspólnego.

Cały teksy zawiera 80 pytań (a nie 25), podaję tutaj link (i Martin, jakbyś mógł po prostu na następny odrzucać ten nieciekawe pytania - rozumiesz):
www.filmweb.pl

Pozdrawiam bardzo serdecznie i dzięki wielkie za ten ciekawy odcinek. Robisz kawał dobrej roboty.

Szymon
13 lat temu

Wszytko przyjmować w biblii bezkrytycznie jest błędem kiedyś miałem takie podejście . Wiadomo jest że wielokrotnie była redagowana KRK sam dokonał tam zmian w czasie.
Jeśli nawet przyjmiemy że wszytko jest ma jak miało być i nic nie ujęto ani nie dodano co jest oczywista nieprawdą plus tłumaczenia które są czasem błędne a wręcz rażą brakiem logiki i przeczą Staremu Testamentowi i Nowemu.
To jak rozumieć należny przypowieść o polu gospodarza Martinie? Pytanie jest o tyle ciekawe co nawiązani do tego ,,rękopisu znalezionego w wannie'' . Podwójni agenci czy potrójni czego nie? Stosuje się przeróżne taktyki zwodzenia , ja bym zadał tobie pytanie czym jest antychryst bo ta bo to pytanie nie jest głupie i nie bezpodstawne wbrew pozorom. Szatan był by idiota gdyby nie zasiał słów które nie wypowiedział Bóg ani Jego Syn. A przecież tak było historycznie jest to do udowodnienia.

Piotr
13 lat temu

@36 Szymon

Jeśli można zamiast Martina.
Pokaż choć jeden fragment w Biblii (nie mówię o skompromitowanej teologii), który jest sprzeczny z innymi fragmentami. Jeśli KRK dopisał jakieś zdania to pokaż, które. Co jest sprzeczne w relacji nowy-stary testament? Na odpowiedź nie liczę bo takiej i tak nie udzielisz.

Odnośnie Antychrysta. Zgodnie z wykładnią Biblii:

1 Jan. 2:18-26
18. Dzieci, ostatnia to już godzina. A słyszeliście, że ma przyjść antychryst, lecz oto już teraz wielu antychrystów powstało. Stąd poznajemy, że to już ostatnia godzina.
19. Wyszli spośród nas, lecz nie byli z nas. Gdyby bowiem byli z nas, byliby pozostali z nami. Lecz miało się okazać, że nie wszyscy są z nas.
20. A wy macie namaszczenie od Świętego i wiecie wszystko.
21. Nie pisałem wam nie dlatego, że nie znacie prawdy, ale dlatego, że ją znacie i że żadne kłamstwo nie wywodzi się z prawdy,
22. Któż jest kłamcą, jeżeli nie ten, który przeczy, że Jezus jest Chrystusem? Ten jest antychrystem, kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna.
23. Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca.
24. To, co słyszeliście od początku, niech pozostanie w was. Jeżeli pozostanie w was to, co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu.
25. A obietnica, którą sam nam dał, to żywot wieczny.
26. To wam napisałem o tych, którzy was zwodzą.
(BW)

dwa bardzo charakterystyczne znaki rozpoznawcze, więc o co tu się pytać.

Odnośnie przypowieści o kąkolu i pszenicy:
Sama przypowieść jest 'wtopiona' w większą historię. Tą historią jest opis Królestwa Niebios. I Jezus kolejno przyrównuje Królestwo Niebios do sytuacji znanych z codziennego życia słuchaczy.

Samo wyjaśnienie jest proste jak drut:

Mat. 13:36-43
36. Wtedy rozpuścił lud i poszedł do domu. I przystąpili do niego uczniowie jego, mówiąc: Wyłóż nam podobieństwo o kąkolu na roli.
37. A On odpowiadając, rzekł: Ten, który sieje dobre nasienie, to Syn Człowieczy.
38. Rola zaś, to świat, a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.
39. A nieprzyjaciel, który go posiał, to diabeł, a żniwo, to koniec świata, żeńcy zaś, to aniołowie.
40. Jak tedy zbiera się kąkol i pali w ogniu, tak będzie przy końcu świata.
41. Syn Człowieczy pośle swoich aniołów i zbiorą z Królestwa jego wszystkie zgorszenia, i tych, którzy popełniają nieprawość,
42. I wrzucą ich do pieca ognistego; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
43. Wtedy sprawiedliwi zajaśnieją jak słońce w Królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!
(BW)

Szymon
13 lat temu

Oczywiście że podam takie przykłady manipulacji po pierwsze w żadnej starszych wersjach nie znajdziemy tzw trynitarnych zestawień. Mam jeszcze bibie w wersji KJV I (GW) gdzie zamiast wersetu 1 Jan. 5:7-8
. Albowiem trzech jest świadków:
Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni.(dotyczące zgonu Mesjasza)
podmieniono na 1 Jan. 5:7
Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są.
(BG)
Kolejną glossą czyli dopiskiem redaktora było zestawianie trynitarne WŁOŻONE w usta samego Pana które wszyscy bibliści zgodnie uznają za nieautentyczny to Mat. 28:19
Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,
(BW) Pisze o tym dość obszernie K.H. Deschner .
Przy czym nie zastanawiało was czego ani Paweł nie głosił nigdzie w Dziejach apostolskich że Jeszua to nie Bóg ale Syn tego Boga i Mesjasz?
Punkt drugi to podrwienia zawsze istnieje ich doje tzw ABBA Bóg oraz Syn Mesjasz nigdy nie ma zestawień trynitarnych plus jest wyraźna różnica pomiędzy człowiekiem którymś jest Mesjasz a Bogiem który jest wieczny i Nieśmiertelny.
Antychryst podważa to przez zamienia miejscami czyni z Boga Żywego i Nieśmiertelnego którego nikt nie widział który się nie zmienia człowiekiem a z Mesjasza czyni Bogiem choć Bóg jest duchem i ni8ee ma ciał i kości. Nie werset Mesjasz to Bóg Jeszua to Bóg . Ba nie ma nawet wersety Bóg stał się człowiekiem Wstęp do jaj to lingwistyczna falsyfikat. A jeśli chodzi o logos jako koncepcie pogańsku hebrajską i tłumaczenie na siłę że Bogiem było Logos, choć starsze manuskrypty z greki na koptyjski (saidzki) tłumaczą to jako Boski był Logos. To szereg tylko czubek góry lodowej zmian oraz tendencyjnych przykładów do doktryny.
Po szczegóły zachęca do przytachania,, I znowu zapiał kur'' Deschnera

Szymon
13 lat temu

Antychryst
Wyszli spośród nas, lecz nie byli z nas. Gdyby bowiem byli z nas, byliby pozostali z nami. Lecz miało się okazać, że nie wszyscy są z nas.
Wniosek to nie chodzi o pogan co nie słyszeli o Mesjaszu ale o tych co byli,, chrześcijanami''.
Teraz pomyślcie nad tym
Któż jest kłamcą, jeżeli nie ten, który przeczy, że Jezus jest Chrystusem? Ten jest antychrystem, kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna.
Innymi słowy jeżeli mówisz że Jeszua to nie ciało i nie człowiek a Bóg ( czyli Duch) to jest to dych antychrysta poddający w wątpliwość Syna Boga oraz jednocześnie z Boga Ojca czyni człowieka. Choć jak pisze 4 Moj. 23:19
Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował. Czy On powiada, a nie czyni, I mówi, a nie spełnia?
(BW)
Jeszua to syn człowieczy a Bóg nie jest synem człowieczym pisze to wyraźnie i nie jest jak człowiek.

Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca.

Jeśli mówisz że Jeszua to Bóg a nie jak powiedział sam Pan Jeszua o sobie i Piotr i Paweł i sam głos Nieba ,,TO JEST SYN MÓJ'' czyli sam Bóg tak powiedział to doszukiwanie się i zapędzanie myśleniu nie jest z BOGA moi kochani.

1 Jan. 4:3
. Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie.
(BW)

Szymon
13 lat temu

Trochę obiegłem od tematu ale spójrzcie dalej Jan ewidentnie jest sfałszowana w wielu fragmentach w ewangelii Janowej napisali ,,Pan mój i Bóg mój'' a w żadnej ewangelii nie ma tego nie ma w dziejach nie ma w listach , choć cały tamten kontekst jest taki że chodzi o zmartwychwstanie nie o to czy Jeszua jest czy nie jest Bogiem a nawet jeśli jest autentyczne bo bogiem na zasadzie Elohim czyli synem Boga ( tłumaczenie jest tendencyjne wtedy) jest ten zmartwychwstały Jeszua nie Bóg bo ja pisze Boga nikt z ludzi nie widział.
1 Jan. 4:9-12
W tym objawiła się miłość Boga do nas, iż Syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat, abyśmy przezeń żyli.
Na tym polega miłość, że nie myśmy umiłowali Boga, lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze.
Umiłowani, jeżeli Bóg nas tak umiłował, i myśmy powinni nawzajem się miłować.
Boga nikt nigdy nie widział; jeżeli nawzajem się miłujemy, Bóg mieszka w nas i miłość jego doszła w nas do doskonałości,
JESZUA NIE MOŻE BYĆ BOGIEM on jest Mesjaszem i człowiekiem SYNEM TEGO JHWH BOGA który jest dla Jeszua Tatusiem(ABBA)

No chyba że odrzucimy matematykę i logikę oraz Stary Testament nie rozumiejąc kim jest Bóg czyli El a kim jest Elohim czyli synowie BOGA liczba mnoga ,,zstąpmy '' ,,uczyńmy '' ,,podobnego man''

Powała
13 lat temu

@38 Szymon
Akurat 1 Jan. 5:7-8 to nie KK przekręca tylko protestanci :-)
We wszystkich tłumaczeniach KK jest poprawnie.

Szymon
13 lat temu

2 Jan. 1:7-9
Bo wyszło na świat wielu zwodzicieli, którzy nie chcą uznać, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele. Taki jest zwodzicielem i antychrystem.
Miejcie się na baczności, abyście nie utracili tego, nad czym pracowaliśmy, lecz abyście pełną zapłatę otrzymali.
. Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna.
(BW)
Zrozumcie nie można głosić ze coś jest jednym i drugim jednocześnie to rodzi szereg konsekwencji oraz bluźnierstw przeciw BOGU.
Jeżeli Jeszua nie jests Mesjaszem i synem Tego Boga to mam nie tylko Boga który kłamie o sobie samym schizofrenika modlącego sie do samego siebie samego siebie z dwoma osobnymi wolami(nawiązując do katolicyzmu mam potem Matkę Boga i zjadają Boga) a potem to co wchodzi do ust idzie do WC ?

Widzicie duch Antychrysta doprowadza do bluźnierstwa Bogu nie wprost ale polegacie na literze która was zabija i nie polegacie na Duchu który mówi Jeszya to Syn boży Jeszua to Mesjasz Jeszua człowiek to syn człowieczy Syn człowieczy istniał z Bogiem razem Elohim liczba mnoga on stał się człowiekiem ale nie jest Bogiem chrześcijaństwo nominale dało już tyle razy ciała że po owocach poznajemy drzewo .

Porównanie Jeszua do zwierząt ofiarnych(baranka) oraz węża miedzianego jest ewidentne.

Waż miedziany kazał go Mojżeszowi powiesić BÓG . Na drzewie wąż nie jest Bogiem oraz baranek ofiarny nie jest symbolem Boga
Pierwszy jest symbole grzechu drugi ofiary za grzech.

Mówiąc że Jeszua to Bóg robicie z niego Nechusztan (bożka) myślicie to ciało ten człowiek to Bóg ale to kłamstwo . Bóg kazał tego człowieka powiesić na drzewie bo przeklęty ten co zawisł drzewie.

Co robi nominalne zwiedzione chrześcijaństwo spala mu kadziło jak Izraeal jak Bogu wbrew zakonowi choć Bóg tego nie nakazał Syn nie przyszedł by mu tak służyć.


Tam czas niedługo minie Bóg jest cierpliwy był cierpliwy da Izraela oni latami spalali wężowi miedzianemu kadzidło . Bóg patrzył na ten akt samowoli do czasu (informacja dla obrońców krzyża tak nawisem mówiąc) ewidentnego bałwochwalstwa.

2 Król. 18:4
On to zniósł świątynki na wyżynach, potrzaskał słupy i rozkruszył węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz; do tego bowiem czasu synowie izraelscy spalali mu kadzidło, nazywając go Nechusztan.

Zobaczcie oni i mówili ze ten wąż vel Jeszua to BÓG i spalcie mu kadzidło ale to duch antychrysta każe to robić i tak wierzyć wam papiestwo dosadniej mówiąc.

Jan. 3:14-17
I jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak musi być wywyższony Syn Człowieczy.
Aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
. Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony.

Ktoś tu kogoś posłała i ten ktoś nie jest człowiekiem ani synem człowieczym .

Czy może mówię niezrozumiale?

Szymon
13 lat temu

Powała z Taczewa nie masz racji , teraz tak jest ale to stare tłumaczenie z wersji katolickiej potem zostało to wykreślone przez Krk jako nieautentyczne to spuścizna po latach walk o doktrynę trynitarną , patrz biblia tysiąclecia przypisy .

Piotr
13 lat temu

@38 Szymon (konkretnie tylko do tej odpowiedzi - za chwilę może do pozostałych)

Tylko, że dyskutujesz nie z czystym pismem, tylko z tłumaczeniami i naukami teologów. Mam oczywiście świadomość, że pomiędzy poszczególnymi tłumaczeniami są sprzeczności. Ale to nie wina samego pisma tylko tłumaczy. Nie czytałem żadnej książki K.H. Deschnera i nie mam pojęcia kim jest, ale jeśli pisze, że przykazanie pójscia i chrzczenia wszystkim narodów z zakończenia ewangelii Mateusza zostało dopisane, to chyba uczciwie by było napisać mniej więcej kiedy to zostało zrobione i przez kogo. Bo tak to jest rzucanie oskarżenia na wiatr.

Odnośnie słowa Bóg. Najpierw ustalmy co rozumiesz gdy go używasz. Dla mnie słowo to oznacza istotę/osobę, której należna jest cześć, chwała i dziękczynienie. I zarówno Ojciec jak i Syn podlegają pod to definicję. Jeśli masz jakąś inną definicję słowa Bóg to ją podaj, bo inaczej dyskusja w tym zakresie jest bezsensowna.

Odnośnie tego czy Paweł głosił boskość Jezusa czy nie. W jego naukach nigdy nie ma wprost napisane, że Jezus nie jest Bogiem (jeśli jest to podaj), a za to jest w liście do Filipian tak napisane: "który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem..." (drugi rozdział wersety 6 i 7) - to jest potwierdzenie wprost.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że prolog ewangelii Jana to lingwistyczny falsyfikat? Samo zdanie jest jak najbardziej logiczne. Jeżeli z jakiejś konkretnej nauki pogańskiej zostało wzięto to z jakiej bo nie wiem.

Nie za bardzo rozumiem w czym problem gdy się używa sformulowania : "boski był logos" zamiast "bogiem był logos" czy też odwrotnie w poszczególnych tłumaczeniach. Dla mnie pomiędzy obydwoma sformułowaniami niema różnicy.

Piotr
13 lat temu

@39 Szymon

Przyznam, że nie nadążam za twoim tokiem rozumowania. Problem polega na tym, że utożsamiasz słowo Bóg z jakimś duchem, który jest tylko i wyłącznie w niebie. W tym cytacie z 4 księgi Mojżeszowej jest tylko przedstawienie inności Boga względem ówczesnych synów Izraelskich (Bóg jest taki, a wy ludzie tacy). Co ma wspólnego pokazanie tego, że Bóg jest wierny swoim obietnicom z wcieleniem Syna w ciało ludzkie.

Jezus miał takie samo ciało jak i inni ludzie (spał, jadł, marzł), tylko innego ducha - i tyle.

Nauka z samej definicji nie jest materialna tylko duchowa. Więc sam duch Antychrysta, to po prostu ta nauka zaprzeczająca tym określonym przez apostoła Jana prawdom.
Widocznie od samego początku byli osobnicy, którzy zaprzeczali realności wcielenia, utożsamianiu Jezusa z Chrystusem i boskiej relacji między Ojcem i Synem i tych ludzi Jan określił antychrystami.

Szymon
13 lat temu

Piotrze
Rozumiem że dla ciebie nie ma różnicy ale taka różnica występuje i co tu kryć w samym stwierdzeniu bo czym jest boskość lub boży? Adam był boży czyli boski ludzie są bożego rodu postać boża to nie bycie Bogiem tylko pochodzenie od Boga wprost ,,Logos'' to cała filozofia i boskość jest ma właśnie w takim kontekście znaczenie jeśli to do ciebie nie dociera cóż nie musi warto jednak znać źródła . Bóg nie jest boski czy boży jasne że to jest ważne dla choćby odróżnienia kto jest Bogiem a kto jest Synem tego Boga. Będąc w postaci bożej ok to w jakich postaciach ukazywali się aniołowie boży ,takiej jak my ludzkiej należy pamiętać co jest pierwowzorem to Elohim są naszym a nie odwrotnie Bóg i synowe są pierwsi niż ludzie oni są boży czyli boscy. O tym pisze Genesis i ma to swoje konsekwencje w świecie materialnym. nic nie zrozumiałeś z tego co pisałem . Jest większy od aniołów(malakai'm ) ale nie jest większy od Boga sam to mówi nie zrównuje się nawet z Bogiem choć jest jego obrazem i odbiciem jego Chwały charakteru to jasne Jasne że Logos będący u Boga lub na przeciwko Niego nie jest Bogiem to logiczne konsekwentnie przykręcany werset. Paweł mówił i widział co mówił nic ponadto niż co twierdził wy wiece więcej i papiestwo także twierdzi powodzenia ale tak nie jest.
Mówicie boskość ale rozumienie boskości jest was płaskie jednorodne ale nawet poganie tak tego nie rozumieli . Jasne że nie czytałeś Deschenra wiedziałbyś że to co pisze jest prawdą ja dopiero po tym jak mi Bóg to pokazał zacząłem grzebać w źródłach i nie są to katolickie nie protestanckie tylko wyważone i neutralne opisy tamtych dni oczywiście można w to nie wierzyć i woleć teologie ale co jest prawdą tego nie wiecie . I mówić że Bóg dopuścił do złą jakim jest przekręcanie Słowa ale to się działo za czasów Jeszua tradycje i teologie unieważniaj Słowa Boga przecież pisma nie spadły z nieba one są natchnione ale nie wszytko jak leci.

Piotr
13 lat temu

@40 Szymon

Jak to nie ma w listach apostolskich potwierdzenia boskości (w definicji którą podałem wyżej) Jezusa.
Gdy Jezus mówił, że Ojca nikt nigdy nie widział to miał na myśli żyjących ludzi - po prostu nie można widzieć ducha (z samej zasady).

Co do samych ewangelii. Nie tylko ewangelia Jana jest inna względem trzech pozostałych, ale też te trzy pozostałe są inne względem samych siebie. Bo to nie są biografie spisane przez różnych autorów. Celem ewangelii nie było przedstawienie życiorysu tylko przekonanie, że Jezus jest Chrystusem. Marek przedstawia Jezusa jako sługę, Łukasz jako przyjaciela, Mateusz jako króla, a Jan jako Boga. To nie oznacza, że ktoś kto jest królem nie ma jednocześnie natury sługi czy przyjaciela (i nie chodzi tu o spoufalanie się, tylko o prawdziwą przyjaźń).

Myślę, że wiesz jak jest z tymi fragmentami starego testamentu odnośnie wielości/jedyności Boga. W ramach oficjalnej logiki zdanie: Na początku Bogowie stworzył - nie ma sensu, ale właśnie takie sformułowanie oddaje stan rzeczy.

Szymon
13 lat temu

Piotrze
Widzę że nię nadążasz bo jeteś uprzedzony, logiki tutaj brak i że coś nieważne jest według ciebie niestety ani Grecy ani poganie nie byli aż takimi ignorantami Jeszua to boski Syn a Boski nie znaczą Boga ale pochodzenie dlatego SYN BOŻY to inaczej Syn BOGA ktoś kto pochodzi od Boga nie jest Bogiem ale jest boski z racji pochodzenia to jest właściwa definicja znana w antycznym świecie oraz Żydowskiej teologi .
Jakbyś zaznajomił się skąd jest cała koncepcja LOGOSU to byś wiedział że Logos nie jest Bogiem z samej definicji ale zasadą kosmiczną pochodną od Boga lub bogów tzw ,,drugim bogiem'' synem człowieczym, nie był nigdy upersonifikowany nawet w teologi Żydowsko Greckiej. A to jest właśnie LOGOSu nie odczytywało się tego literalnie jak to że SŁOWO jest osobą literalną. Błędy tłumaczeń Elohim i boży mieszają wam we głowie . Cesarze rzymscy przeforsowali niejedna herezje by politycznie utrzymać cesarstwo w ,,jedności''
Używam kontekstu historycznego oraz lingwistycznego by pokazać że prawda jest to co mówi Pan oraz Głos z nieba . Jest Jedne Bóg a Synem Jego jest Jeszua i jest Jeszua Mesjaszem koniec to co dopisane czasem lub wymyślone teologie guzik mnie obchodzą mówię że to kształtuje wasze poglądy nie SŁOWA. BOGA.
Demony mówią Syn, diabeł mówi syn, anioł do Marii mówi Syn Piotr, Paweł mówią Syn i Mesjasz, Jeszua mówi idę do Boga mojego Bóg mówi z nieba to Syn , wiecie więcej od nich? NA PODSTAWIE JEDNEGO ŹLE TŁUMACZONEGO WERSETU A DRUGIEGO TŁUMACZONEGO TENDENCYJNIE DO DOKTRYNY? GLOSS czyli dopisków?

Pozdrawiam kochani.

Szymon
13 lat temu

Piotrze napisałeś
''Myślę, że wiesz jak jest z tymi fragmentami starego testamentu odnośnie wielości/jedyności Boga. W ramach oficjalnej logiki zdanie: Na początku Bogowie stworzył - nie ma sensu, ale właśnie takie sformułowanie oddaje stan rzeczy. Fajny komentarz. W górę go! Głupi komentarz. Precz z nim.'

To wytłumacz to,, podobnego nam'' ,, uczyńmy,, zstąpmy ''człowiek stał się taki jak my'' to liczba mnoga niekonsekwencja aż bije po oczach.

Obecne teologia to tłumaczy jakimś tam majestatem jego podkreślaniem ale to naciągana inni temu przeczą tym teoria i teologia inni tam dopatrują pierwotnego wielobóstwa :D W Słowie Elohim.
Dobrze mówił o nich,, Czy nie jest tak że błądzicie bo nie znacie pism ani mocy bożej'' największe herezje powstały o takich ludzi a wy ich słuchacie .
Mógłbym napisać o tym szerzej ale trzeba poznać takie małe szczególiki .

Piotr
13 lat temu

@42 Szymon

Stan rzeczy w samym piśmie jest jasno przedstawiony. Jezus był prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem - nie za bardzo wiem w czym polega twój problem. Po prostu był w postaci bożej, na krótki czas się tej postaci wyrzekł, przyjął postać ludzką, po zmartwychstaniu przyjął jeszcze inne ciało niż typowo ludzkie, a po wniebowstąpieniu inne (wizja Jana z objawienia).

Niewiem czy to adekwatne porównanie, ale z tego wynika, że ciało jest czymś w rodzaju ubrania, a to czym tak naprawdę jest człowiek nie jest ciałem.

Wąż miedziany, baranek to są tylko porównania. Nie na darmo jest użyte sformułowanie "tak jak". Część ludzi rozumiała, że to tylko symbole czegoś większego, a część nie - w czym problem. I tak samo jest z ciałem i krwią Jezusa - część ludzi rozumie, że chodzi tylko o symboliczne wspomnienie przelanej krwi i złożonego w ofierze ciała za grzechy wspominającego, a część ludzi oddaje cześć samemu symbolowi (opłatkowi, węzowi miedzianemu). Widocznie ludzie od czasów Mojżesza się nie zmienili, ale to nie jest wina zdrowej biblijnej nauki, tylko samych ludzi.

Jak do tej pory nie podałeś sprzeczności w samym piśmie, więc nie używaj sformułowania, że nie wszystko jest natchnione.

Piotr
13 lat temu

@46, 48 Szymon

Powiem tak. Nie ma czegoś takiego jak Bóg sam w sobie. Bogiem się jest tylko dla kogoś. Jeśli masz inne zrozumienie tego słowa to je po prostu podaj (nie jest światło od tego aby pod korcem stało).

Z tego co rozumiem masz zawistne wyobrażenie relacji Ojciec - Syn. W takim wyobrażeniu jest oczywiście potrzeba ustalenia kto jest wyżej. Ale jeśli przyjmiesz, że relacja Ojciec - Syn opiera się na miłości, to zastanawianie się kto jest wyżej, a kto niżej nie jest po prostu potrzebne.

Na podstawie pisma można dojść do wniosku, że relacje osobowe w Królestwie Niebios są zbudowane właśnie na miłości, a nie na zawiści - więc ustalanie kto jest pierwszy, drugi, większy, mniejszy - jest po prostu głupie.

W odniesieniu do słów powyżej dyskusja boży - boski, przy tych założeniach nie ma po prostu miejsca. Patrząc z boku aniołowie są lepsi pod względem możliwości, umiejętności, mocy od ludzi, ale te potężne istoty są tylko duchami służebnymi względem marnego człowieka. Mnie to osobiście zapiera dech w piersi.

Nie czytałem Deschnera bo niewiem po prostu kto to jest. Ale z tego co wnioskuje to jakiś racjonalista, który ma wyobrażenie Boga jako surowego sędziego. Jeśli się mylę to popraw.

Piotr
13 lat temu

@49 Szymon

Przecież cztery zdania "Na początku Bogowie stworzył...", "uczyńmy czlowieka podobnego nam", "I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło", "zstąpmy i pomieszajmy im język" oddają cały stan rzeczy. Bogowie - liczba mnoga, stworzył - liczba pojedyncza. Tak jak napisalem w ramach ludzkiej logiki bezsensowne - ale oddaje stan rzeczy.

Jerzy
13 lat temu

@41. Powała z Taczewa
Wersja katolicka:
Biblia Tysiąclecia, 4ed. (1965/1984)
1J 5:7-8 bt (7) "Trzej bowiem dają świadectwo: (8) Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą."
Biblia Warszawsko-Praska (1997)
1J 5:7-8 br (7) "Trzej bowiem dają świadectwo: (8) Duch, woda i krew, a ci trzej stanowią jedność. "
Wersja protestancka:
Biblia Warszawska (1975)
1J 5:7-8 bw (7) "Albowiem trzech jest świadków: (8) Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni."

Jak dla mnie to kompromitujesz się ujawniając bezpodstawną niechęć do rzetelnego poznania prawdy.

@48. Szymon mądrze piszesz i rozumujesz ale jest jeden problem:
Ap 7:17 bw (17) "... Baranek, który jest pośród tronu..."
Ap 5:8 bw " a gdy ją wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych."
Ap 13:8 bw "I oddadzą mu pokłon wszyscy mieszkańcy ziemi, każdy, którego imię nie jest od założenia świata zapisane w księdze żywota Baranka, który został zabity."
Ap 21:22 bw "Lecz świątyni w nim nie widziałem; albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek."
Ap 22:1 bw "I pokazał mi rzekę wody żywota, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka. "
Dla przypomnienia objawienie jest przekazane przez anioła w imieniu Jezusa i Jezus pokazuje nam, że prawdziwi apostołowie oddają MU chwałę.

Niezależnie co ustalicie to pozostanie:
- TYLKO w imieniu Jezus mamy zbawienie
- apostołowie najwyższej władzy co jest oznaką właściwej nauki oddają pokłon Jezusowi tak jak Bogu samemu
- anioł trzyma kadzielnicę modlitw

Ap 7:10 bw "I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka."
Obraz jakże inny niż na obrazie "Jezus ufam Tobie.":
Ap 6:17 bw "i przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać? "

Z trójcą są dwa problemy:
- zaprzeczanie jej jest oznaką braku świadomości, że nie możemy ogarnąć Ducha Boga
- spłaszczając pojęcie trójcy Boga jest oznaką braku świadomości, że nie możemy ogarnąć Ducha Boga
Co pozostaje ? Uważam, że Szymon robisz kawał dobrej roboty pod warunkiem, że nie ominiesz fragmentów zacytowanych i świadczących, że to Jezus jest tym Barankiem, który jest godzien tego i owego i to sam JHWH go wywyższył.

@44. Piotr
Uświadomiłeś mi wielkie zwiedzenie albo mi wyjaśnij gdzie w oryginalnej grece jest o tym, że Bóg będzie Bogiem z NIMI (Jego ludem) ???
biblos.com
Biblia Tysiąclecia, 4ed. (1965/1984)
Ap 21:3 bt (3) "I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: «Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie "BOGIEM Z NIMI"."
Biblia Warszawska (1975)
Ap 21:3 bw (3) "I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi."
Biblia Warszawsko-Praska (1997)
Ap 21:3 br (3) "Wtedy usłyszałem głos donośny wychodzący od tronu: Oto przybytek Boga wśród ludzi. Zamieszka razem z nimi. Oni staną się Jego narodem, a On będzie Bogiem z nimi."
Widzę tu pewną konsekwencję zwiedzenia.
Jezus jest moim ZBAWICIELEM i oddaję mu chwałę równą Bogu ale to nie oznacza, że zapominam o tym, co ZMARTWYCHWSTAŁY Jezus mówi osobie:
J 14:28 bw "... Ojciec większy jest niż Ja..." i za chwilę: J 14:31 bw (31) "...tak czynię, jak mi polecił Ojciec..."

I cóż mamy ?
Ducha Św którego Jezus i JHWH posyła (czasownik używany do sług i podległych)
Jezusa, który jest posłuszny Ojcu PO ZMARTWYCHWSTANIU a także oddają mu pokłon prawdziwi apostołowie i który zbawia RAZEM z JHWH oraz wspólnie są świątynią i Jezus jako Baranek jest źródłem światła
oraz JHWH, który ociera wszelką łzę i zasiada NA tronie a nie jest tylko pośrodku tronu jak Baranek.
Arianie uważali, że Jezusa JHWH stworzył mimo tego, że:
Kol 1:16 bw (16) "...wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone..." Więc Jezus jest PRZED stworzeniem ale zrodzony więc zanim został zrodzony istniał JHWH a nie istniał Baranek.
Co do boskości Ducha św to nie wiemy nawet czy Duch Św jest Duchem JHWH czy wszystkimi siedmioma Duchami przed tronem czy osobną osobą scalającą JHWH z Barankiem itd.
Pytałem się kiedyś Boga co zrobić z tymi teoriami.
Bóg mi powiedział, że wszyscy co zaprzeczają Trójcy oraz ci co jej bronią nie mają pojęcia o Nim i mam się ich wystrzegać.
Martin pięknie wykazał tu: www.odwyk.com
Rozmawiałem także z innym człowiekiem, który też miał odpowiedź od Boga czym Trójca jest i dostał tą samą odpowiedź innymi słowami (podaję w przybliżeniu nie cytuję): Jesteśmy za ciency jako ludzie aby pojąć czym Bóg jest. Zachowajmy pokorę i nie dajmy się zwodzić tezami o tym czym Bóg jest.

Zwiedzenia się biorą też z chorych umysłów i braku pokory.

@50. Piotr
Piotrze co ty wygadujesz o człowieczeństwie bez ciała !
Czy zmartwychwstaniemy poza ciałem ? Otrzymamy nowe ciało w nowym świecie ale ciało!
@51. Piotr
W królestwie będzie hierarchia nie tylko Bóg - lud ale też w zależności kto był jak sługa oraz czy uczył bez kombinowania i przeinaczenia znaczeń i treści. Sugeruję abyś doczytał - nie będę cytował bo przy odrobinie dobrej woli z łatwością je odszukasz w biblii elektronicznej.

Totalnie się nie zgodzę, że aniołowie mają większe możliwości bo Bóg wybrał aby aniołowie nam służyli a nie na odwrót ani na równi.
@52. Piotr
Piotrze jakbyś się nie podpisał pod wypowiedzią @52 to bym powiedział, że właśnie przekonałeś nas do tego, że pomimo tego, że Elohim to wielu to tylko jeden stwarzał a kto jest ten jedynym stworzycielem to wszyscy wiemy.

Szymon
13 lat temu

Jeży zapewne i nigdy tego nie pominę oczywiście . Trójca odpada w przedbiegach Dane jest Jeszua pod niebem mamy zbawianie w imieniu Jeszua on zasiada na tronie wraz z Bogiem ABBA naszym .
Piotr
Deschner to historyk czy jest racjonalistą no chyba tak ja tez jestem ale ja jestem wierzącym racjonalistą :D
Masz racje że Bóg nie jest sam jak palec bo musi być dla kogoś Bogiem i musi mieć też Syna skoro jest Ojcem i niezmiennym , czyli kwestia transcendencji . Bóg czyni przez Syna wszytko przez syna (synów) dla Niego. Syn sam z siebie nic nie czyni :]

Szymon
13 lat temu

Piotrze ja nie myślę kategoriami ,,zawiści'' skąd ten pomysł To znaczy że Jesza mówi że tatuś większy jest od niego ? To jest zawiść? Daj spokój oczywiście że się mylisz w takiej ocenie . Miłość ok synostwo i ojcostwo Boga ok ale logika wskazuje oraz słowa że tylko jeden jest Bogiem koniec filozofii.
Nie rozumiesz że tzw pełnia to jest wtedy gdy istnieją Oni dwoje w każdym aspekcie np miłości . Syna dopełnia i wypełnia boża pełnia , jeden nie istnieje bez drugiego. Nie ma Ojca bez syna nie ma syna bez ojca. Czciciel i czczony nie ma inaczej to jest konsekwencja drugiego.
A co do Ducha JHWH czyli Ducha Świętego.
Doktryna że jest to 3 osoba jest bluźnierstwem , jaka trzecia osoba?
Spójrzcie ja jako człowiek posiadam ducha ten duch ma świadomość istnienia czyli ja jako człowiek mam świadomość i wiem że istnieje i kim jestem.
Tak samo jest z Bogiem z tym że On sam jest Duchem nie ma ciała kości ale ma tę sam świadomość istnienia i wie kim jest (w tym wypadku BOGIEM) :D
Ja nie mogę powiedzieć że ja jestem sam , nie bo jest we mnie Jego Duch a to są dwa duchy razem , Jego Duch Boga oraz mój duch ludzki, człowieczy.
Nie mogę powiedzieć że mój duch człowieczy jest drugą albo trzecia osobą to bez sensu .
1 Kor. 2:11
Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.
Koniec filozofii Duch Boga to Jego własna świadomość istnienia przebywa w czasie i miejscu ona posiada też moc.
Jeśli ktoś nie ma pojęcia o czym mówi będzie mówił o tajemnicy a tym czasem Duch Boga przebywał też w Mesjaszu stąd nazwa pomazaniec oraz że jest to duch Mesjaszowy czyli Chrystusowy Nie mylić duchem Jeszua czyli osobnym duchem jego syna. W Mesjaszu przebywa duch syna człowieczego oraz Duch BOGA razem , świadectwo dwojga osób jest wiarygodne.
Jeszua porównuje siebie do naczynia czystego a Ducha do cieczy wody żywej co je wypełnia i przelewa się na zewnątrz.
Ja jestem w Ojcu , Ojciec jest we mnie to takie proste że z trudne do załapania?
Czyli ten Duch Boga jest jego ABBA i Jego nie można zobaczyć , jak to Filip chciał osobie pooglądać .Wyciąganie kontekstu i twierdzenie że to BÓG ten Jeszua to Bóg jest bez sensu bo nie o tym mówi Pan .
BOGA nie widać i tego Ducha jego też nie widać . Ojca nie można zobaczyć będąc ciałem.
Objaw nam Ojca pokaż nam ojca jest tożsame .Filipie jak możesz mówić pokaż nam Ojca? Tak długo jestem zwami ( to mówi przez usta syna BÓG) podobnie mówił Bóg przez anioła Ja jestem który Jestem to anioł był ale anioł mówił jakby to on był tym Bogiem Jakuba.
Jakby BÓG ABBA objawił się tak bez osłony ciała człowieka którym jest Syn oni by padli martwi , Jeszua to świątynia realna nie kamienny symbol i pomnik.
On mówi innymi słowy nie można zobaczyć tak Ojca ale Ojciec przebywa teraz tutaj we mnie i ja mówię jego słowa to nie moja nauka to nie moje słowa tak mówi Jeszua wielokrotnie.
Jan. 6:45-46
Napisano bowiem u proroków: I będą wszyscy pouczeni przez Boga. Każdy, kto słyszał od Ojca i jest pouczony, przychodzi do mnie.
. Nie jakoby ktoś widział Ojca; Ojca widział tylko Ten, który jest od Boga.
Jeszua to nie Ojciec Bóg to nie Bóg to syn tego Ojca i Boga tego wiecznego Żywego Ducha.
Cały kontekst jest ważny/
Pouczcie mnie jeżeli coś źle zrozumiałem? :D]
Emmanuel to,, Bóg w nas a nie jak tłumaczą źle ,,Bóg z nami''
(nawet Deschner to wie Piotrze )
Te pokręcone tłumaczenia zaciemniaj obraz bo są a priori dopasowywane do doktryny. Może więc jak pisałem być może Martin chrześcijanin to nie ten co Jeszua uważa za Boga ale ten co uważa go za Syna tego Boga a Bóg przebywał w tym Jeszua w całej pełni swojej . Amen
1 Tym. 6:16
Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen.
Oraz kompletnie spaprane tłumaczenie słowa Elohim w grece.
Jan. 1:18
. Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.(bez sensu 2 BOGÓW)
Wstawcie w miejsce,, jednorodzony Bóg'' Elohim i wtedy to ma sens i należny odczytać jako jednorodzony Syn boży i zgadza się z zakonem i nowym i starym testamentem nie ma konfliktu logicznego ani matematycznego :D
Ja nie jestem może programistą ale chyba dobrze słucham co Duch mi szepce ?
Jan. 20:17
Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego.
(BW)
Ergo on jest ten Jeszua bratem naszym bo jest Synem Boga a my będąc ,,bogami jesteście '' czyli synami bożymi Elohim jesteśmy dziećmi BOGA i braćmi dla Jeszua.
Ewangelii i Biblia jest zmanipulowana ale nie aż tak by nie dojść do prawdy z Duchem Boga Bóg wprowadza we wszelka prawdę.
Nara.

Szymon
13 lat temu

Piotrze
,,I cóż mamy ?
Ducha Św którego Jezus i JHWH posyła (czasownik używany do sług i podległych)
Piotrze nie słuchasz tego co mówi Pan i masz ten sam problem .
Duch pochodzi wyłącznie od ABBA i to on daje Swego własnego DUCHA .
Jeszua przez jedność z Nimi mam werbalny kontakt z Bogiem przez Syna.
Duch nie pochodzi od Syna cała schizma wschodni polega na tym że nie może on pochodzić Ojca i Syna jednocześnie. To rzymska herezja narzucona przez kolejnego z rzędu cesarza herezja a ty ja powtarzasz bez zastanowienia i niesprawdzenie pisma.
Twierdzisz że też że Bóg kazał się,, trzymać'' daleko od Trynitarzy i ich osób które zaprzeczają trynitarnej formule( ale tak wygląda teraz całe chrześcijaństwo) antytrynitarzy to bzdura skoro masz taki kontakt z Bogiem to nich tobie o wyjaśni :D Ty po prostu słuchasz własnych wątpliwość a strach przez zwiedzeniem doprowadza ciebie do takich wniosków. Ja nie staram się twierdzić nic ponadto co twierdzi pismo i nie zapędzać się w myśleniu .
2 Jan. 1:9-11
Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna.
Jeżeli ktoś przychodzi do was i nie przynosi tej nauki, nie przyjmujcie go do domu i nie pozdrawiajcie.
Kto go bowiem pozdrawia, uczestniczy w jego złych uczynkach.
Ja mam dystans do tych co twierdzą ,,musisz tak wierzyć bo inaczej nie będziesz zbawiony'' zbawiony albo palą innych na stosach. Wystawiając sobie świadectwo że tak naprawdę Boga nie znają.

Powała
13 lat temu

@53 Jeży

Szymon napisał: "zamiast wersetu 1 Jan. 5:7-8
. Albowiem trzech jest świadków:
Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni.(dotyczące zgonu Mesjasza)
podmieniono na 1 Jan. 5:7
Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są. "

Takie "podmiany" są w wersjach protestanckich. I o tym właśnie napisałem. Więc czym się kompromituję?
Może coś źle rozumiem z dyskusji, więc proszę wytłumacz.

Mateusz
13 lat temu

Szymonie, wyjaśnij kto i kiedy Twoim zdaniem "zmanipulował" Biblię? Ja nie widzę ani jednego okresu historycznego po narodzeniu Jezusa, żeby coś takiego było wykonalne.

Poza tym ze słowem "Elohim" nie rozumiesz dlaczego to jest i musi być liczba mnoga. Zauważ, że tym terminem określano też bogów pogańskich! Użycie liczby mnogiej oznaczało raczej po prostu, że określone w ten sposób bóstwo było najwyższym dla jakiegoś narodu. Nie rób z pisarza Księgi Rodzaju debila, który nie umie odróżnić liczby pojedynczej od mnogiej. Skoro napisał takie dzieło, to z pewnością nie był aż tak głupi.

Piotr
13 lat temu

@ Jerzy

Nigdy się nie odnosiłem do fragmentu z objawienia Jana 21 i niewiem w czym ktokolwiek ma z tym problem. Wytłumacz na chlopski rozum co według ciebie oznacza 'być z kimś'. Sama definicja boskości zakłada relację tych, którzy uznają kogoś za Boga i tego, który jest Bogiem dla tych, którzy go uznają. Nie ma jakiejś uniwersalnej boskości, zawsze musi być relacja osobowa. Więc dla mieszkanców nowego Jeruzalem Bóg biblijny będzie ich Bogiem.

Odnośnie hierarchi - zarówno tu jak i wyższych światach. Tak naprawdę ten kto ma wyższą pozycje, ma równocześnie wiecej obowiązków i większą odpowiedzialność - czyli de facto jest większym sługą. Tak to działa w relacjach opartych na dobrowolności - a z tego co pisze w Biblii dobrowolność jest jednym z fundamentów Królestwa Niebios. A aniolowie są jak najbardziej duchami służebnymi człowieka (Jezus nawet dodał, że tylko).

Odnosnie stworzenia świata to jest napisane tak jak jest i można w to uwierzyć lub nie. W zasadzie prawie wszystko co jakikolwiek człowiek wie pochodzi z jego wiary w relacje od innych osób. Jeżeli ktoś powie że dajmy na to nad Ukrainą jest bezchmurne niebo to nie jedziesz tam aby to sprawdzić, tylko oceniasz czy ten, który to mówi jest wiarygodny. I tak samo jest z opisem stworzenia. Najpierw jest wiara, że Bóg nie jest kłamcą - i ta wiara powoduje przyjęcie na słowo - nie na namacalny dowód, że tak było jak jest napisane w księdze rodzaju (bez wiary nie można podobać się Bogu).

@ Szymon

Duch Boży jest osobną osobą i tyle. Nie uwierzę w to, że ktokolwiek kto czytał pismo bez uprzedzeń ma co do tego wątpliwości.

Całe to twoje pisanie jest dzieleniem włosa na czworo. Jeżeli masz jakieś konkretne zarzuty odnośnie sprzeczności w samym piśmie to je po prostu podaj.

Szymon
13 lat temu

Powała z Taczewa
Kompromitujesz się tym bo protestanci tłumaczyli najczęściej nie z oryginalnych ale z katolickich przekładów (łacińskich) tym się kompromitujesz . W dodatku wykazał Tobie ktoś tutaj ze w dopiski były stosowane na lata przed tym zanim protestantyzm zaczął cokolwiek tłumaczyć.

Szymon
13 lat temu

Piotr

''Duch Boży jest osobną osobą i tyle. Nie uwierzę w to, że ktokolwiek kto czytał pismo bez uprzedzeń ma co do tego wątpliwości.''

,,Całe to twoje pisanie jest dzieleniem włosa na czworo. Jeżeli masz jakieś konkretne zarzuty odnośnie sprzeczności w samym piśmie to je po prostu podaj. Fajny komentarz. W górę go! Głupi komentarz. Precz z nim.''

To nie my dzielimy Boga na troje kolego uważaj co piszesz i twierdzisz Duch Boga ABBA nie jest żadną 3 osoba widzę jakie masz o tym pojęcie i brak tobie podstaw do takich twierdzeń bo nie znasz nawet historii tej herezji.
Osoba osobą :D Tak a ja jestem i mam ducha i jestem w dwóch osobach , ty nic nie rozumiesz?
To ty jesteś uprzedzony bo wmówili tobie trynitarną formule zanim zacząłeś czytać Ewangelie i Biblię.
Bóg nie jest człowiekiem, Bóg jest Duchem.

pluszcz
13 lat temu

@Szymon
napisałeś: "Antychryst podważa to przez zamienia miejscami czyni z Boga Żywego i Nieśmiertelnego którego nikt nie widział który się nie zmienia człowiekiem a z Mesjasza czyni Bogiem choć Bóg jest duchem i ni8ee ma ciał i kości."
Mała bezcelowość bo widzisz to sprowadzałoby się do bałwochwalstwa a w rezultacie się nie sprowadza. Jerzy ładnie piszę min. przytoczył fragmenty odnośnie pokłonu należnemu barankowi i roli jaką odgrywa.

Jerzy
13 lat temu

Szymonie skoro piszesz z taką pewnością o herezji trójcy znaczy, że masz boską wiedzę przed którą mnie Bóg ostrzegał.
Piotrze skoro tak bardzo bronisz trójcy znaczy, że masz boską wiedzę przed którą Bóg mnie ostrzegał.
Martin wielkie brawo, że jako jeden z niewielu masz prawdziwego Ducha prawdy :)
kto ma boską wiedzę i pewność znaczy, że zwiedzenie jego jest tylko kwestią czasu bo wg Boga, którego poznałem z biblii nikt nie może poznać i ogarnąć Boga, który jest Duchem.
Szymonie i Piotrze naprawdę ogarniacie Boga swoim rozumem ? Nie zagalopowaliście się ?

Szymon
13 lat temu

Jerzy to czym jest trójca nauka biblii czy herezja? Ja wcale nie popieram tego poglądu uważam go za fałszywy ja wiem kim jest Bóg a kim nie jest kim jest Syn tego o Boga. To co o Bogu wiemy wiedzą nawet poganie.
Rzym. 1:19-20
Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,

Szymon
13 lat temu

Jerzy
Twierdzenie że Boga nie można poznać jest fałszywe i pochodzi agnostycyzmu co ty Jerzy pleciesz?
To po co przyszedł Syn? Żeby objawić czyli pokazać nam Tego Boga który jest ABBA naszym ( przynajmniej moim też)
Nie rozumiem nic poza tym przekazał Pan .
Sugerujesz mi że co? Że się nie znam i Boga nie znam mogę nawet tego rozważyć , jaką boska wiedzę masz na myśli ?:D Powiedz. Bo jeśli wiesz jak to wiedza to sam ją posiadasz a innym zakujesz je mieć? Pies ogrodnika? Jerzy po ludzku mówię nie?

Szymon
13 lat temu

Praca redakcyjna jest szeroko udokumentowana przez historyków biblia nie spadł z nieba a Krk dodało spor takich pism do oryginałów.
Odsyła wiec do Deschnera to w źródło w miarę obiektywne bo nie stoi za czy przeciwko protestantyzmowi czy katolicyzmowi opisuje rzeczywistość jak była a nie jak wam się wydaje.

Piotr
13 lat temu

@ 63 Jerzy, Szymon

Cały problem polega na tym, że nie mam zielonego pojęcia co macie na myśli gdy używacie słowa Bóg. Gdy nie ustalimy znaczenia tego słowa dyskusja jest bezcelowa. Ja mam takie zrozumienie jak pisałem wyżej, jeśli macie jakieś inne to podajcie.

Szymon
13 lat temu

No nie jasne nie wiem to oczy , ty piszesz : Ok lecą do pracy ,
bo zacznę się zastanawiać czy jest alef oraz czym jest bet :D

Piotr
13 lat temu

@ 66 Szymon

Cały czas piszesz, że coś gdzieś na przestrzeni wieków było dopisywane, poprawiane w piśmie. I jak do tej pory podałeś tylko jeden taki fragment - zakończenie ewangelii Mateusza. Więc pytam jeszcze raz przez kogo i mniej więcej kiedy to zostało zrobione. Jeżeli by Deschner opisywał obiektywnie rzeczywistość to byś podał jakieś przykłady, bo wydaje mi się, że celem tego miejsca nie jest zajmowanie się protestantyzmem czy katolicyzmem tylko chrześcijaństwem.

gww15
13 lat temu

@Szymon
Świetna argumentacja.

@63. Jerzy
@59. Piotr


Bóg chce być naszym ojcem. Czy ojciec nie pragnie, by jego dzieci poznały go i lepiej zrozumiały?
Kto nie chce, aby Bóg był dla nas zrozumiały? Komu na tym zależy? Czyż nie Szatanowi?

wolnosc.dekalog.pl
Dość obszerny artykuł, w którym autor rozważa na temat: Boga. Czy jest Trójcą, Czy duch święty to osoba?
Według mnie dość interesujące argumenty.

janas515
13 lat temu

Zabawna zgadywanka matematyczna przewija sie w komentarzach gdzie dzieciaki jednego Ojca proboja ustalic czy 3=1 albo 1=3 a jesli nieda sie tego ustalic to chowa sie ten fant do worka z napisem wiedza tajemna a przecierz nasz tatus nie chce wprowadzac zametu w matematyce bo sam powiedzial ze jest Bogiem porzadku a nie chaosu i matma nie jest mu obca.Wiec oznajmil swoim dzieciakom ze:JEDEN JEST BOG JEDEN TEZ POSREDNIK MIEDZY BOGIEM A LUDZMI CZLOWIEK JEZUS CHRYSTUS czy mozna to wyrazic bardziej zrozumiale a duch sw. wyraza osobowosc i nature Boga tak jak duch ludzki wyraza nature i osobowosc czlowieka.Jezus objawil nam nature swojego i naszego taty bo jako pierwszy z ludzi narodzil sie z Jego ducha wiec ma nature boza co wcale nie znaczy ze jest bogiem on i ojciec sa jedno bo maja tego samego ducha i przez tego ducha maja ze soba doskonala relacje wlasnie na takiej zasadzie my stajemy sie dziecmi naszego niebieskiego taty przez fakt uwierzenia w Jezusa rodzimy sie na nowo czyli otrzymujemy ducha sw.ktory mieszka w nas jest to przecierz ten sam duch ktorego posiada Jezus i to ten duch sw. ktorego dostajemy wprowadza nas do rodziny bozej i czyni Jego dziecmi i bracmi Jezusa .Mamy nature boza co wcale nie znaczy ze jestesmy bogami Poprzez dar ducha sw. Bog stwarza w nas nowa istote ktora posiasa Jego nature i osobowosc i czyni nas podobnymi do Niego .Ta nasza nowa boza natura objawi sie w nas w sposob pelny i doskonaly przy zmartwychwstaniu kiedy bedziemy calkowicie przemenieni bedziemy odziani w nowe niezniszczlne namioty ktore teraz sie starzeja i zmierzaja ku nizszym warstwom gleby a te nowe namioty bedzie calkowicie wypelnial duch bozy .Biblia mowi ze Jezus jest pierworodnym z posrod braci nowym modelem czlowieka narodzonym z ducha bozego czyli Jego pierworodnym synem aby przez wiare w Niego stac sie takim jak On

Szymon
13 lat temu

Dokładanie nie ma 2, 3 Bogów 3 nie równa się 1
Rozumienie słowa boży czyli boski nie czyni z nikogo BOGA a określa jego pochodzenie.
Jeszua jest Jedno i tak samo chce tego dla nas ,,by byli jedno jak ja w Tobie a a ja w nich'' to nie czyni nas wcale BOGIEM ale Elohim czyli synami bożymi . Z syna bożego te żnie czyni to BOGA . Ewangelia Jana najbardziej spreparowano do potrzeb ówczesnego KRK i oczekiwań cesarskich , szacuje się ze po tym jak Sykstus III wziął się za redagowanie już znanych pism pozasyła tylko 30 % oryginału. Reszta była nagina dopisywana i usuwano to co nie odpowiadało do wizji potrzeba cesarstwu .
Jeszua nigdy nie nazywa się tam BOGIEM ani razu , wkłada się w usta innych jak Tomasz wyznania które wcale do reszty tego nie pasują co głosił Paweł czy Piotr cz Jan nie pasują czy sam Jeszua oraz głos BOGA z nieba .Tekstów niepewnych tzw glossy marginalnych jest tam sporo . Nie mogli zrobicie wszystkimi manuskryptami więc odkryto co jest a co nie jest praca redaktora czyli oszusta poprawiającego to czego nikt nie powiedział. Kontekst jest wyraźny .
www.youtube.com
To moje zdanie na ten tamta. To Jest proroctwo uważajcie na to co pisze a na to co Duch mówi synom bożym. bo To co jest pewne to to co On mówi a nie kto co pisze pod dyktando cesarzy czy papieży. Ktoś napisał że syn nie mówi bezpośrednio tego ale dogmat od trójcy mówi :D To postanowienie sprawy na głowie. Ci co promowali te doktryny byli największymi mordercami jaki świat znał Konstantym bratobójca wraz z papieżami z nimi inkwizytorzy .Po owcach się poznaje drzewa to nie np Świadkowie Jehowy byli problemem. Podobnie nie są oni teraz to nie arianie czy bracia polscy byli problemem i nie gnostycy nawet oni ich mordowali w imię tego miłującego Boga i zbawiciela zatracając dusze i wysłuchacie tych ludzi .Trzeba być szaleńcem by nie widzieć tego ze skoro mieli w pogardzie miłość i ludzkie życie pisma tak samo były potraktowane. Władza był ważniejsza i polityka miłość bliźniego . Prawda o tym kto jest na Bogiem a kto zwierzęciem ofiarnym . Synem tego BOGA i naszym panem i królem. Bo tym był Dawid panem i królem. Żydzi zrobili pierwsi korektę pod wpływem przegięcia usuwali z tekstów imię BOGA by go nie wymawiać potem zakazali mówić hebrajskim , na tego co odtworzył nowoczesny hebrajki został rzucona klątwa przez judaistów Talmudycznych.
A przecież usuwanie czegokolwiek ujmowanie jest tym samym grzechem jak dodawanie , no taka jest historia kto to neguje ten jest albo ignorantem albo uprzedzonym człowiekiem.
Jak ktoś neguje oficjalna wykładnie ożenią ciebie z diabłem samym i spalą na stosie mówiąc że robi to w imię prawdy i miłości do Boga.
Nie wszytko w piśmie jest prawdą ale to co natchnione jest i radziłbym z modlitwa pokorą podejść do tego tematu bo nie rozmywacie o 3 paskach skóry tylko o BOGU
ja mógłbym się posługiwać tylko ST by wykazać że Jeszua to Mesjasz poza imieniem którego tam nie znali. I tego kim jest mesjasz . To ktoś kto nie jest i nigdy Bogiem nie będzie ale ten kto ma swojego Boga i tak się składa że Ten BÓG się nie zmienia a już na pewno w człowieka dlatego był syn boży coś czego nie może Bóg to umrzeć bo jest wieczny i żywy , nie było innego sposobu.
Mam nadzieję że niektórzy mnie rozumieją
Izaj. 7:14
Dlatego sam Pan da wam znak: Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel.(BÓG W NAS)
a potem pokazują kim będzie ten ktoś to na bank nie Bóg bo Bóg nie musi się uczyć i poznawać dobra i zła bo to wie.
Izaj. 7:15-16
15. Mlekiem zsiadłym i miodem żywić się będzie do czasu, gdy nauczy się odrzucać złe, a wybierać dobre.
16. Gdyż zanim chłopiec nauczy się, odrzucać złe, a wybierać dobre, kraj, przed którego obu królami drżysz, będzie spustoszony.
Jesteście manipulowani tam brak tylko takich werystów w NT aż razi ingerencją a dodano tyle że widać logicznie konsekwencją.

Szymon
13 lat temu

The Truth About Holy Trinity/Trójca Święta/Святая Троица/(Aram Arabaczjan)EN/AR/PL/RU

Z youtube aramduduk dlaczego mu ufam bo znam historie jego życia . Jest o czym opowiadać . Pamiętajcie do dzieci należy Królestwo Niebios nie do polityków i władzy świata.
Rzym ma tendencje do divie et impera , rozdzierał i deptał świat szarpał i eksterminował całe narody by poskładać w imperium . Zrobił to z innymi wyznaniami potem za podkupionego faceta w głupiej babilońskiej czapce pocięli Boga na sztuki nas chrześcijan poszufladkował i podeptali kogo wy słuchacie ? Ludzie przecież po owocach się poznaj drzewa.
Czy ja mówię (piszę)niewyraźnie? :]

Szymon
13 lat temu

Piotr ie czytałeś Deschneraa czego więc go oceniasz z góry że pisał nieobiektywnie ja nie mowie o jego poglądach ja mowie o faktach które on opisuje.
Są gorsi ludzie na tym świecie niż ateiści moi kochani wole jednego uczciwego ateistę niż 300 tys religijnych hipokrytów morderców i kłamców.
1 Tym. 5:8
A jeśli kto o swoich, zwłaszcza o domowników nie ma starania, ten zaparł się wiary i jest gorszy od niewierzącego.

Szymon
13 lat temu

feldm_duda jakiego bałwochwalstwa? Od kiedy ty pokłon dla Króla jest bałwochwalstwem? Politeizmem jest na bank jeżeli mówisz że tych dwoje to BÓG. Ze co pokłon jest bałwochwalstwem to dziwne królom się kłania i czci nie jest o ta sam cześć .
Poza tym tam nadal nie pisze że baranek czyli zwierzątko ofiarne nasze kochane to nie Bóg ale że ma on cześć i szacunek i miłość poddanych to chyba normalne.
Apokalipsa mówi wyraźnie kto jest ALFA i OMEGA .
Pierwszy i ostatni i ten co ma przyjść z kim on przychodzi z Bogiem w Jego Boga chwale.
Alfa i Omega dotyczy tylko i wyłącznie ABBA , choć Jeszua jest jego odbiciem i obrazem jest pierwszy i ostatni ale nie pisze WSZECHMOGĄCY z aklamacją AMEN i nie pisze że jest nim bo nie żył był umarły 3 dni moi kochani .Myślicie doktryną ale litery bronią się w tym wypadku same. Innymi słowy Jeszua jest na podobieństwo ABBA ale nie jest ABBA jak nie jest też Bogiem wszechmogącym i Żywym bo to się wyklucza z definicji monoteizmu.
Obj. 1:8
Jam jest alfa i omega [początek i koniec], mówi Pan, Bóg, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący.

Nawias wskazuje na dopisek redaktora w BW.

Obj. 21:6-7
I rzekł do mnie: Stało się. Jam jest alfa i omega, początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota.
Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem.

To nie mówi Jeszua

Potem inni biorą

Obj. 22:13
. Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec.

I łącza ze zdaniem następnym zdaniem . Ja Jezus... werset 16 ty
(Greka apokalipsy jest jak niektórzy mówią greka prostaka.)

Postępując nie konsekwentnie i tendencyjnie. Bo w pieszym zdaniu pisze ,,Ja Jan'' :D
Potem Jeszua w tym zadnia mówi kim jest ale nie pada takie określenie jak Alfa i Omega tylko

Obj. 1:8-9
Jam jest alfa i omega [początek i koniec], mówi Pan, Bóg, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący.
Ja, Jan, brat wasz i uczestnik w ucisku i w Królestwie, i w cierpliwym wytrwaniu przy Jezusie, byłem na wyspie, zwanej Patmos, z powodu zwiastowania Słowa Bożego i świadczenia o Jezusie.

Jezus jest obrazem i odbiciem majestatu Boga musi mieć jakieś cechy wspólne z ABBA początek i koniec pierwszy i ostatni ale to nie oznacza że jest Bogiem i ALFA OMEGĄ to się wyklucza jak to że odbicie i obraz czyli podobieństwo nie jest tym samym co pierwowzór.
Jeszua jest dokładnie tym za kogo się poddawał nikogo nie oszukał mówił wprost i jako ten co przez jego pośrednictwo Bóg stworzył wszytko koniec filozofii.

1 Tym. 2:5-6
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,
CZŁOWIEK , CZŁOWIEK I PAN Z NIEBA NIE BÓG . Ciało bo nim się stał czyli człowiek syn człowieczy , syn tego BOGA.
Rzekł JHWH Panu memu usiądź po prawicy mojej... itd:D
Bóg posła Syna ja do winnicy jako dziedzica.

Pytania?

Mariusz
13 lat temu

a moze to tak jak z woda. i trzeba by podawac w litrach :P
a nie w ilosci

nikt nie mowi ze 3 sklanki wody sa w jednej wodzie ;)

(kiedys poprostu ktos takaie myslenie tu mi zaproponowal :D:D)
ale ja tam nie wiem, czekam na objawienie z dokladniejsztymi instrukcjami ;)

Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić” (Mt 11,25.27; por. Łk 10,21)

Mariusz
13 lat temu

w kazdym razie mysle ze skoro ->
Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić”

to my mozemy se tu dziamdziac dowolnailosc czasu.. i nic z tego nie bedzie wynikac.... bo jakby poznanie tej konkretnej informacji
ma tylko jedna droge .... tak ?

"ten, komu Syn zechce objawić”

wiec nawet jak ktos wie to nie moze, i nie jest w stanie tej wiedzy przekazac dalej.. tak mi sie wydaje przynajmniej

Piotr
13 lat temu

@ Szymon

Caly czas uciekasz przed powiedzeniem co masz na mysli gdy używasz słowa Bóg. Dam ci prosty przykład. W Warszawie jest budowany budynek o nazwie "świątynia opatrzności bożej', z tym że nie jest żadną tajemnicą, że jest to budynek ku chwale boga masonów. A nie jest to ten sam Bóg co Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, mimo że brzmienie i pisownia obu tych słow jest identyczne.

Ten jest wyznawcą Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba kto pełni wolę tegoż Boga. Więc nie powtarzaj kłamstw, że morderstwa polityczne królów katolickich i protestanckich były pełnieniem jego woli.

Sama trójca jest dlatego trójcą, że jedna boska cześć, chwała i dziękczynienie jest przynależna trzem osobom/istotom i tyle - czy da się coś w tym niezrozumieć.

Zadam ci jedno bardzo proste pytanie, na które można odpowiedzieć tak lub nie. Czy Jezusowi przynależna jest boska cześć? Bo tu jest dokładnie tak jak w rozmowie ze świadkami Jehowy. Wprawdzie apostoł Jan pisze wyraźnie, że każdy kto zaprzecza boskiej relacji Ojciec - Syn, jest pod wpływem ducha antychrysta, ale świadkowie dalej swoje, że Jezus powiedział Ojciec większy jest niż ja.

Jerzy
13 lat temu

@64. Szymon
Napisałeś "Ja wiem kim jest Bóg" Wybacz ale tylko Bóg wie kim jest a nawet Jezus ma imę, które nikt nie umie przeczytać choć uważasz, że Bogiem nie jest więc delikatnie mówiąc masz problem skoro tego nie widzisz, że mamy trzy prawdy:
- cała prowdo
- tyż prowdo
- gówno prado
A teza "Ja wiem kim jest Bóg" zaliczyć można w przypadku ludzi do tej trzeciej prawdy.
Szymonie zauważ, że napisane jest w twoim cytacie, że to co można poznać. Bóg mi pokazał, że KAŻDY kto twierdzi, że można poznać czym jest DUCH jest kłamcą. Więc albo mnie duchy zwodzą albo ciebie skoro twierdzisz, że można poznać Trójcę czy jest czy nie jest herezją !
@65. Szymon
Jak wyżej i czytaj ze zrozumieniem. Sugeruję, że i zagorzali trynitarze jak i antytrynitarze zagalopowali się w rozeznaniu co możemy a czego nie możemy poznać o Bogu.
Sam cytowałeś: Rzym. 1:19-20
Co tam masz napisane ? Sugerujesz , że św Paweł to agnostyk skoro powiedział: "to, co o Bogu wiedzieć można".
Uważasz, że ktokolwiek jest w stanie ogarnąć całego Boga z niuansami jak to jest z tym Duchem Św i ich relacją ?
Wiemy tylko, że jest Syn, Ojciec i Pocieszyciel. Że Ojciec jest więszy od Syna i takie tam ogólniki i tyle. Nie mamy pojęcia czym jest Duch Św i jak jest jego rola względem Ojca i Syna poza tym, że jest posłany i tyle.

@70. ggw
Wiesz jaki jest największy problem z szatańskim kłamstwem ? Taki, że miesza prawdę z kłamstwem i wychodzi mieszanka, która po zaprzeczeniu jest kłamstwem.
Doskonałość kłamstwa o trójcy polega na tym, że gdy jej zaprzeczymy też kłamiemy. Jest bardzo prosty powód dlaczego trójcy nie ma w biblii. Jest zbyt złożona aby dało się ją poprawnie zdefiniować dlatego apostołowie ograniczali się do wymieniania po imieniu i masz "ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Św" a nie w imię "Trójcy" bo trójcy nie ma jako bytu. Trójca nie jest bytem a relacją. Nie mamy nawet pojęcia co to jest siedem duchów JHWH przed Jego tronem w Apokalipsie a my tu nad Trójcą się niepotrzebnie rozwodzimy czy jest czy jeje nie ma a prawda jest pośrodku polegająca na pomieszaniu pojęć bo:
- Trójca nie jest osobą
- Bóg jest osobowy
ergo: Trójca nie jest Bogiem co nie znaczy, że nie istnieje tylko nie w sensie osobowego bytu a w sensie osobowej RELACJI.
A JHWH o tej relacji mówi tak:
"To jest mój Syn umiłowany JEGO słuchajcie"
A Jezus w apokalipsie objawia przez anioła, że jest godzien aby mu pokłon oddawać oraz, że jest ZBAWICIELEM.
JHWH w tej apokalipsie jest NA tronie a nie pośrodku tronu.
Więc mamy poustawiane. A to że Ducha Św mamy słuchać to i bez cytatu wiemy.
Czy to takie trudne do ogarnięcia ?

@71. Janas
Pięknie napisałeś i składniej ode mnie i cieszę się, że jest więcej takich co rozumieją, że relacji osób boskich nie da się zdefiniować nielogicznym frazesem, który wyżądził tyle krzywd, że na pewno od Boga nie pochodzi.

@72. Szymon
Piszesz aby uważać na to kto jest naszym Panem i Królem i apokalipsa pokazuje nam, że Jezus jest naszym Panem, Królem i Zbawicielem i nawet światłem w nowym Jeruzalem a JHWH jest naszym Bogiem.
Co św Tomasz powiedział jak zobaczył Zmartwychwstałego ???
J 20:28 bw Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.
Nie traktuj wybiórczo biblii. Zgadzam się z tobą, że Trójca jest pogańska ale zaprzeczenie Trójcy też jest kłamstwem. Całe zło polega na wymieszaniu pojęć.

@73. Szymonie w pełni się zgadzam z tym filmikiem. Prawda to nie zaprzeczenie półprawd więc zaprzeczenie Trójcy nie jest prawdą. Kłamstwo polega na tworzeniu modelu Boga i wg mnie jest to przeciwko przykazaniu o nie tworzeniu sobie wyobrażeń o Bogu. Każdy kto sobie Boga wyobraża (np. próbując zrozumieć Trójcę albo próbując obalić Trójcę) stawia się w przegranej sytuacji. Nierozumiecie, że tylko wskazując kim jest Syn, kim jest Ojciec i kim jest Duch Św możemy odkłamać Trójcę ? Negacja jest skazana na porażkę i zwiedzenie.

Bardzo dobry film po0kazujący dlaczego zaprzeczenie Trójcy jest kłamstwem: www.youtube.com
@76. Mariusz
Dobrze powiedziane :)
Jezus jest przedwieczny oraz Zbawia więc ma cechy Boga oraz "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" czyli jeśli uświadomimy sobie, że Jezus jako jedyny pośrednik mający cechy boskie mówiący i czyniący nie od siebie ale od Boga możemy go uznać za współsługę ? Czy oddawanie czci Jezusowi jest bałwochwalstwem ?
Wg mnie najbezpieczniej jest mówić:
Jezus jest moim Panem i Zbawicielem, moją Drogą i Prawdą. JHWH jest moim Bogiem a Duch Św mnie prowadzi. Czy zostanę potępiony uważając na tych co mówią, że Jezus jest Bogiem ? Żadną miarą gdyż byli już tacy i to wśród Zielonoświątkowców tzw. TylkoJezusowi co twierdzili, że Jezus i JHWH to ta sama osoba.

@77. Mariusz. Amen.
Pamiętaj tylko, że Bóg mówi, że:
J 12:26 bt ....a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa...

Moje nawrócenie się ponowne z katolicyzmu na Pentakostalizm (Zielonoświątkowców) nastąpiło przez nie tylko modlitwę ale czytanie w necie innych którzy poznali prawdę przedemną. Wiara bierze się z czytania a interretacja pism nie jest do prywatnego wyjaśniania bo pobłądzimy.
Tak widzę cały sens tego pisania aby jeden drugiego pobudził do lepszego poznania co tutaj widzę. Piszesz w miejscu gdzie ludzie modlą się o lepsze poznanie więc na dobrym gruncie. Przynajmniej ja z uwagą i rzetelnie czytałem twoje wypowiedzi, które dały mi wiele do myślenia i poznania a tam gdzie Duch mi mówił co innego to pisałem prosto z mostu.

Jerzy
13 lat temu

@78. Piotr
W pełni się z zTobą zgadzam co do sensu Trójcy. W sumie to faktycznie ty i Szymon macie inną definicję Boga.
Najwyższy czas ją zdefiniować. Jest tylko jeden problem. Może definicja Boga być tak samo spłaszczona jak definicja Trójcy.
Jezus powiedział "idę do Boga Mojego i Boga waszego". Cóż to oznacza ? Na pewno nie to, że Jezus nie jest Elohim a raczej to, że pojęcie Bóg jest kontekstowe.

Jerzy
13 lat temu

Nie wiem jak wy ale nie widzę sprzeczności filmu CreEKS: www.youtube.com
z filmem www.youtube.com
Oba pokazują prawdę, że Jezus jest Bogiem, Trójca jest ale Trójca nie jest Bogiem.
Myślę, że matematycy nie mają problemu ze zrozumieniem jak jedna kliczba nieskończona może być większa od drugiej a zarazem być nieskończonością.
pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org
Kwadratowe koła i pierwiastkowanie ujemnych oraz arytmetyka liczb kardynalnych i porządkowych otwiera umysł na zrozumienie jak Jezus może być Bogiem i mniejszym od Boga. :)

Szymon
13 lat temu

1 Moj. 21:22
W tym czasie rzekł Abimelech i Pikol, dowódca jego wojska, do Abrahama tak: Bóg jest z tobą we wszystkim, co czynisz.
1 Moj. 31:50
Gdybyś skrzywdził córki moje albo wziął sobie inne żony oprócz córek moich, to choć nie ma przy nas żadnego człowieka, zważ, że Bóg jest świadkiem między mną i między tobą.
1 Moj. 33:20
Tam też postawił ołtarz i nazwał go: Bóg jest Bogiem Izraela.
(BW)
2 Sam. 22:31
Bóg jest doskonały w postępowaniu swoim, Słowo Pańskie spolegliwe. On jest tarczą dla wszystkich, którzy mu ufają.
(BW)
Job. 36:5
Oto Bóg jest potężny, lecz nikim nie gardzi; potężny siłą i sercem.
(BW)
Jan. 4:24
. Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.
(BW)
Rzym. 3:4
Z pewnością nie! Wszak Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwym w słowach swoich I zwyciężył, gdy będziesz sądzony.
(BW)
Rzym. 3:29
29. Czy Bóg jest Bogiem tylko Żydów? Czy nie pogan także? Tak jest, i pogan,
(BW)

A kim nie jest Bóg ?

4 Moj. 23:19
Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował. Czy On powiada, a nie czyni, I mówi, a nie spełnia?
Jerzy jeśli nie wiesz kim jest Bóg twój to co ty wiesz o nim ponadto co powiedział ?;]
Jakiej trójcy jakiej dwójcy, czwórcy bo o tym nie słyszałeś?
Ale twierdzisz że Syn to Bóg tego ani razu Syn ani Bóg razu nie powiedział :D
Więc to co twierdzisz to że nie masz zdania bo Bóg to coś co nie umiesz nazwać podajesz wątpliwość Boga jako Ducha a Syna jako człowieka.
Bez nerwów :D
Bóg jest sędzią, ABBA, MOCARZEM ,tarcza JEST TYLOMA NARAZ ZALETAMI I PRZEDE WSZYSTKIM OJCEM To mi wystarczy nie mysz zagadać Bogu w Ducha i robiąc jego wiwisekcji to Święty Mój ABBA nie rusza się ARKI rękoma ludzkimi .

Szymon
13 lat temu

Jasne a 3 równa się 1 bo w Wikipedii pisze :D
A słowa i logika oraz matematyk i tak nie maja sensu chyba że założymy absurd i wierzymy że coś może być swoim własnym synem i ojcem w jednej nie to jest inaczej to trzy osoby która każda jest Bogiem a jednak jest to jedne Bóg . Crew znam na tyle że wie jedno że Jeszua to Syn Boga bo to jest pewne koniec filozofii obłąkanych umysłów to się zwie Babilon.
Anatazy był nieukiem i biskupem to dzięki niemu ma ten bajzel ogólnie sobór w Nicei był zwany Soborem głupców no ale to historyczne kwestie nie musicie mi wierzyć na słowo. Sprawdźcie.

Jerzy
13 lat temu

@82. Szymon
Ale mi ćwieka zadałeś tym 4Moj. 23:19 bw (19) "Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował. Czy On powiada, a nie czyni, I mówi, a nie spełnia? "
Teraz mam myślenicę :(
Mat 16:21 bw "Od tej pory zaczął Jezus Chrystus tłumaczyć uczniom swoim, że musi pójść do Jerozolimy, wiele wycierpieć od starszych arcykapłanów i uczonych w Piśmie, że musi być zabity i trzeciego dnia wzbudzony z martwych."
W piątek przed 15 naszego czasu jeszcze żył a w Niedzielę już go nie było w grobie a trzeci dzień od Piątku to .... Poniedziałek ?
Może jest to dowód, że mówił jako człowiek a nie Bóg. Tylko czy JHWH nie zmienił tego po Jego Zmartwychwstaniu ?
Tylko jeszcze jeden fakt. Bóg jest Duchem a Jezus po zmartwychwstaniu miał ciało.
No cóż oddajmy Jezusowi cześć należną Królowi królówi Panowi panów a JHWH cześć należną Bogu jedynemu.

Jerzy
13 lat temu

@83 Szymon możesz rozwinąć o CrewEKS ?
Czy cokolwiek nie tak tam mówią ?

Szymon
13 lat temu

Podajcie jedna frazę że Jeszua mówi że jest BOGIEM?
Bo ja podam tobie jedyna wykładnie tego w co powinien wierzyć kościół.
Mat. 16:13-17
A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?
A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków.
On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie?
A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego.
A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w Niebie.

GDZIE JEST ABBA? W NIEBIE

KIM JEST JESZUA ? MESJASZEM SYNEM TEGO BOGA ŻYWEGO W NIEBIE KTÓREGO NIEBIOSA NIEBIOS NIE OGARNIAJĄ.

Przykłady tzw falsyfikownia pism podam później oraz jawnych sprzeczności.

Jerzy
13 lat temu

W matematyce:
pl.wikipedia.org
Alef zero + alef zero + alef zero = alef zero
i wg mnie to jest zwiedzenie w rozumieniu Trójcy a poprawnie mamy:
alef zero + continuuum + continuuum = continuuum
przy czym mam wątpliwości czy Duch jest jak contunuum czy tylko alef zero ale nikt z matematyków nie wie czy alef jeden to continuum.
Skoro matematyki nie rozumiemy (hipoteza continuuum) to chcemy Boga rozszyfrować :P
pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org

Jerzy
13 lat temu

@86. Szymon
Piękny fragment zacytowałeś Mat. 16. I dalszy ciąg mówi o tym, że na TYM objawieniu Jezus zbuduje Kościół i bramy piekelne TEGO Kościoła nie zwyciężą. :)

Co mam zrobić z Apokalipsą ? Ona mówi, że Jezus jest Królem Królów i Panem Panów i Zbawicielem a podobno tylko Bóg jest zbawicielem ? To jak z tym jest ?

Celowo pokazuje łamaniec logiczny. W matematyce też mamy podobne łamańce i konflikty logiczne i dylematy jak hipoteza continuum dlatego lepiej uważać co biblia mowi i nie przeginać ani w jedną ani w drugą stronę. Antytrinitarze też mogą się delikatnie mówiąc mylić.

Piotr
13 lat temu

@ Jerzy

Piszesz, że nawrocileś się ponownie na Pentakostalizm (osobiście pierwszy raz słyszę to słowo). Niewiem jak to ująć, ale ruch charyzmatyczny jest po prostu nieoparty na prostej zdrowej nauce biblijnej tylko na emocjach, w których liczy się tylko to czy jest fajnie czy nie. Jest taka książka około 100-stronicowa Alfreda Pohla "17 powodów dlaczego odszedłem z ruchu zielonoświątkowego". Ten sam charyzmat mówienia innymi językami bez wykładu jest w odnowie w Duchu świętym kościola katolickiego, wsród mormonów, nie wspominając o szamanach czy czarnoksiężnikach. Biorąc pod uwagę popularność chęci przeżycia czegoś wyższego nie bada się kim jest dawca tego daru. I nie na darmo na liście owoców Ducha (miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość) niema przeżyć mistycznych. Samą książkę można nabyć tutaj: www.kchds.pl

gww15
13 lat temu

@88. Jerzy
Z Apokalipsą zrobisz tak: Uwierzysz, że Jezus jest Królem królów, Panem panów.
Jednocześnie nie uznasz, że Jezus jest Bogiem bogów.
Tylko Jahwe Jest zbawcą. Bo obmyślił jak to ma być i przygotował ofiarę za nasze grzechy. Ta ofiara jest wybawieniem za nasze grzechy. Ostatecznym i jedynym wybawcą jest Bóg JHWH. Jedynym pośrednikiem zbawienia jest Jezus. Syn bez Ojca nic by nie pomógł, nie byłby wybawieniem. Ojciec postanowił zbawić przez syna. Wszystko co syn ma, dostał od Ojca. Nie da się tego ominąć. Zatem Ojciec jest JEDYNYM zbawcą, a syn jest tym przez którego On zbawia.

Nazwanie Jezusa zbawcą nie zaprzecza, że Tylko Bóg Jest zbawcą, bo w istocie chodzi o to samo zbawienie, ale nie o tą samą osobę. Jezus jest zbawieniem przygotowanym przez Boga.

Zobaczmy:
Żył wtedy w Jeruzalem człowiek imieniem Symeon - człowiek sprawiedliwy i bogobojny. (...) Wziął dziecko na ręce i wielbił Boga. I powiedział: (29) Teraz, wszechwładny Panie, zgodnie z Twym przyrzeczeniem, zwalniasz swego sługę w pokoju. (30) Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, (31) które przygotowałeś wszystkim narodom
Łk 2:25-31 BP

Bardzo dobrze to widać, jak czytamy księgi - od Jozuego do 2Królewskjiej. Izraelitów gnębiły różne typki, oni wołali do Jah, a On wybawiał czasem bezpośrednio, a czasem postanowił to uczynić posługując się jakimś sędzią, czy królem. Wybawieni zawdzięczali swoje życie Bogu, ale swój szacunek, oddanie i poddanie okazywali królowi. Ale to nie królowi oddawali boską cześć, nie królowi składali ofiary, i nie do króla się modlili. Królowi okazywali cześć należną królowi -właściwie można to nazwać szacunkiem.

Problem z tym powstał właśnie przez wymieszanie pojęć. Kluczem do zrozumienia tego jest ST bez niego różne autorytety mogą nam wcisnąć kit. Z tym, że nie chodzi o jakieś pojedyncze wersety ST tylko o ducha ST.

Rom 15:4 Bw Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli.

Chcąc to zrozumieć musimy patrzeć przez pryzmat ST, ST powstał dla tych, którzy czekali na Mesjasza Wszystko było analogią Mesjasza i ofiary jaką on złożył.
Oni (Apostołowie) nie mieli problemu bo oni karmieni byli pismami, my mamy problem, bo jesteśmy karmieni filozofiami ludzkimi, przekazywanymi przez różne wyznania. Musimy pozwolić, aby lektura ST pomogła nam zrozumieć tych żydów, do których Jezus przyszedł i do których mówił.

Mówicie: Bóg jest taki że nie można go zrozumieć. Tak zgoda, ale to nie dotyczy Trójcy, czy dwójcy ani ducha św. To są kwestie tak jasne, że aż dziw, że ludzie dali się zwieść w tym względzie. (2 kor 4:4)

pluszcz
13 lat temu

@Szymon
Mój wpis wyrażał tylko moje wątpliwości zastanawiałem się nad ewentualną korzyścią i uzasadnieniem takiej zamiany przez Antychrysta po przeczytaniu twoich wpisów. Pierwszą rzeczą o której pomyślałem może zbyt ograniczenie to grzech na który Bóg ma wyraźnę uczulenie i pomyślałem o niezasadności takiego postępowania. A teraz na spokojnie. Dla samego fałszu? Niezgody? Miało by sens. W sprawie politeizmu co do mojej osoby to możesz być spokojny pamiętam jak zaczynająć prawdziwą przygodę z słowem Boga czas temu mamie przedstawiałem swoje przemyślenia na ten temat troszkę dziwnię na mnie spojrzała w tedy.

Jestem ciekaw tych sprzeczności o których piszesz jak do tej pory zjada mnie tylko jedna jawna niescisłość ale nie to jest istotą tego wszystkiego.

Szymon
13 lat temu

feldm_duda
No dokładnie dobrze kombinujesz antychryst to duchy zbiorowy wielu ich jest twierdzeniem że Jeszua jest czymś więcej niż twierdził to wprowadza bałwochwalstwo oraz bluźnierstwa ukryte u katolikowi pochodnych denominacjach oraz protestantów nie wszystkich. MATKA BOGA oraz Eucharystia zjadanie BOGA (oto baranek boży?) :/ To jest ciągle słowo anty Christos czyli ,, w miejsce'' lub ,,w rozbestwię'' Mesjasza czyli substytut zastępstwo zastępcy Chrystusa ludzie oraz coś co Bogiem nie jest .
Jeszua jest PANEM PANÓW kim są ci panowie?
To nie czyni z Niego Boga jak i z tych panów też nie czyni . Syn BOGA jest Panem bo panuje nad innymi panującymi ale Bogiem nie jest dla Jeszua jest BÓG JEDYNY i nas .
Jeszcze raz podam przykład spójrzcie tan cały spór duchów Antychrystów z prawda jest tym samym o czym wspomina apostoł
Judy 1:9
Tymczasem archanioł Michał, gdy z diabłem wiódł spór i układał się o ciało Mojżesza, nie ośmielił się wypowiedzieć bluźnierczego sądu, lecz rzekł: Niech cię Pan potępi.
(BW) (TO JEST CYTAT Z APOKRYFU) mało tego Juda i list cytuje apokryficzna księgę Henocha czyli nie jak niektórzy mówią coś nienatchnionego bo sam uważał ją za natchniona ale za ukrytą bo to oznacza apokryf.)(APOKRYFOS)
Tam wspomina diabeł który się wykłóca o ciało Mojżesza . A Michał archanioł wiedzie z nim spór o ciało Mojżesza .Wielu teologów uważa że diabeł che wykorzystać ciało Mojżesza do bałwochwalstwa jak no węża miedzianego. Co ja uważam? Ze to jest dokładnie typ sporu duchowego kłócicie się to że Jeszua Mesjasz czyli ten człowiek to ciało (ciało i krew) ten syn to BÓG.
A ciało i krew nie dziedziczą królestwa niebios.
Bóg usuwa ciało Mojżesza ukrywa przez światem czyli ludźmi nie znamy miejsca jego pochówku, podobnie jak Mojżesz jest typem Mesjasza zbawiciela od wybawia Izraeal z niewoli jest pośrednikiem jest też taki jak Mojżesz ten Jeszua. Dlaczego
Jeszua powiedział O mnie bowiem on napisał gdzie?
5 Moj. 18:15
Proroka takiego jak ja jestem, wzbudzi ci Pan, Bóg twój, spośród ciebie, spośród twoich braci. Jego słuchać będziecie.
Kontynuuje
Dz.Ap. 3:22-26
Wszak Mojżesz powiedział: Proroka, jak ja, spośród braci waszych wzbudzi wam Pan, Bóg; jego słuchać będziecie we wszystkim, cokolwiek do was mówić będzie.
I stanie się, ze każdy, kto by nie słuchał owego proroka, z ludu wytępiony będzie.
I wszyscy prorocy, począwszy od Samuela, którzy kolejno mówili, zapowiadali te dni.
. Wy jesteście synami proroków i przymierza, które zawarł Bóg z ojcami waszymi, gdy mówił do Abrahama: A w potomstwie twoim błogosławione będą wszystkie narody ziemi.
Wam to Bóg najpierw, wzbudziwszy Syna swego, posłał go, aby wam błogosławił, odwracając każdego z was od złości waszych.
Jeszua jest prorokiem i ciałem czuli człowiekiem każdy to twierdz że to BÓG robi to robi antychryst wykłóca się o tego człowieka o te ciało o tego węża miedzianego na drzewcu i sakłacie mu kadziła ofiarujecie modlitwy do niego JAKO BOGU a tym czasem to człowiek baranek wąż miedziany. Dlaczego wąż?
(Wąż to grzech i symbol śmierci )
2 Kor. 5:20-21
20. Dlatego w miejsce Chrystusa poselstwo sprawujemy, jak gdyby przez nas Bóg upominał; w miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem.
On tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą.
)

Mówi że nie wiem o co chodzi w filmie CREW ja wiem ze Marek eksCREW ma wile filmów na tubie ale znam jego pogląd i wiem że on nie wierzy w żadna trójce ale że Jeszua to SYN tego BOGA bo to jest pewne dla niego a nie to czy to ciało Jest BOGIEM, no bo nie jest :] Znam Marka.

Szymon
13 lat temu

gww15 Pan panów to nie Bóg bogów :D dobre zbawicieli byli wszyscy sędziowie jak Samson lub np Mojżesz prorok. Zbawiciel to nie jest imię Boga ale bo oni pośrednicza i są wybawcami. Podobnie jak Pan to nie imię bo Imię JHWH to prawdziwe imię a nie zmiennik adonai lub haszem które Żydzi dodali w zamian usunęli z niektórych pism no greckiej Septuagincie. Bo go wcale nie wymawiać poznacie że to raczej trudno ŚWIEĆ SIĘ IMIĘ TWOJE nie znającego i nie wypowiadać to taki rodzaj tradycji który jest totalnym przegięciem, bo tak nie tym mówiło przykazania ale oni obostrzyli je do perwersji tego typu że woleli wykreślić z tekstów imię BOGA albo dodali liter by wokalizacja była na Adonai (stąd połączanie Adonai i JHWH) JEHOWA. kopie masoreckie)
Złamali więc podstawowe prawo.
Przyp. 30:6
. Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę.
5 Moj. 13:1
Wszystko, co ja wam powiedziałem, starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał ani niczego od tego nie ujmiesz.

Jerzy
13 lat temu

@89. Piotr
Nie wiem jakich książek się nasłuchałeś ale w kościele którym jestem oprócz entuzjazmu cała reszta to bujda co o nim mówią. Łącznie z rzekomym śpiewaniem językami na nabożeństwach. Wszyscy modlą się po polsku - a pociągnęło mnie do tego kościoła to, że jak przyszedłem to:
- nie znalazłem nic sprzecznego z biblią
- Bóg wyraźnie przyniósł do mojego serca pokój, którego nie mogłem uzyskać w KRK patrząc się np. na bałwochwalstwo (moja dwuletnia córka tylko przy mnie potrafi spokojnie spać - przy mojej żonie katoliczce wyraźnie ją męczą rzeczy nie pochodzące od Boga i ma koszmary senne)
- itd. zamiast wierzyć książką poszedłem i sprawdziłem ( www.koscioldlamiasta.pl )

@90. gww15
Już na dzień dobry robiąc rozkład trójcy zaprzeczyłeś biblii tezą, że tylko JHWH jest zbawcą bo w apokalipsie masz jak byk napisane, że Jezus i JHWH.
Apokalipsa jest objawieniem Jezusa a ST jest rozmytym pojęciem jak to jest z tym Jezusem, który jest POŚRODKU TRONU.
Koniec twojej wypowiedzi świadczy, że w ogóle nie widzisz zawiłości tylko zaślepiony tylko i wyłącznie własną interpretacją odrzucasz fakt, że inni widzący inaczej też mogą mieć coś w tym poznania. Tym bardziej, że dylematy dotyczą wierzących a nie niewierzących w twoim cytacie więc cytat totalnie nietrafiony do tematu.

@92. Szymon
Dzięki za info o crewEKS bo to jego filmy mnie najbardziej zmieniły. On reklamuje kościół zielonoświątkowy, który uznaje trójcę więc to co napisałeś mnie pocieszyło bo to znaczy, że uznają trójcę świętą a nie trójcę bogów i to by było dobre aby wiedzieć dlaczego modlimy się do Jezusa np. o przebaczenie do Ducha np. o przyjście i zadziałanie itp. i nie jest to błędem a chwałę JHWH. Jako to było:
"przyjdź królestwo Twoje" nie Jezusa a Ojca który jest w niebie.
Z tym apokryfem możesz sobie darować. Z kanonem mamy problem a ty apokryf dokładasz.

Mariusz
13 lat temu

A ja tak chcialem pytnac o tematyke stygmatow....
bo w tytule PIO.... czy bylo juz o stygmatach , czy to Biblijne czy nie. DOdatkowo zakonnik o.Pio mial i stygmaty i utrzymuja ze jego cialo sie po smierci nie rozklada. ..... i mowia ze cuda czynil za zycia i ze sie przemiesczal byl w kilku miejscach na raz.
....dla mie jakos podswiadomie pachnie poganstwem i czarno ksieztwem. Ale chyba musialy byc dowody jak go swietym oglosili....ale tez kiedys przeczytalem ze temu dali tylko maske silikonowa na wierzch bo to cialo jednak sie rozklada. I mnie to akurat odciagnelo kiedys od Katolicyzmu mocno. Obrzydliwe jakos takie to mi sie wydaje FUJ z tymi trupami i pielgrzymkami do nich.

Ale jestem ciekawy jak inni na ten temat mysla.

Jerzy
13 lat temu

A ja tak zamykając temat Trójcy to sobie uświadomiłem, że Jezus każe nam prosić o przebaczenie JHWH a nie kogo innego id. Modlitwa "Ojcze nasz któryś jest w niebie" jest ciągiem pokazującym, że z tą trójcą to nie jest tak, że Trójca jest Bogiem.

Co do o. Pio to bardzo istotne gdyż Pio miał zbyt wielkie znaki aby zlekceważyć ten temat a KRK go nienawidził co dla mnie świadczy, że jednak warto się nad nim zastanowić głębiej. Nad "cudownym" obrazem Jezusa miłosiernego także bo wg mnie antychryst właśnie tak będzie wyglądała jak prawdziwy Jezus to macie w Apokalipsie - ognisty facet zabijający wszystkich nieopieczętowanych.

Szymon
13 lat temu

Przykroi mi Jerzy ale nie zrozumiałeś CREW reklamuje rożne filmy a niektóre wcale nie podziela jego prywatnego podglądu , ja też jestem z zielonego przebudzenia ale nie reklamuje kościoła zielonoświątkowego i żadnej sekty jakiś tam trójc i bogów w trójcach bo to nie jest biblijna nauka poza tym jakbyś poczytał trochę apokryfów to byś znalazł podwójne trójce ale to nie są osoby tylko zastawienie cech funkcji tylko Boga. Są zbory zielonostrąkowe które nie uznają trójcy wcale .A znam zielonoświątkowców co choć mają w statusie rzymskie nicejskie wyznanie wcale to nie wierzą . Ty Jerzy po prostu szukasz dowodów na trójce a tych nie ma jednak poczytał buś kogoś z głowa i historycznym wykształceniem pomogło by ci zrozumieć że to fakt i herezja. Bo prowadzi do odstępstwa
fałszerstw oraz zaciemnia prawdę.
Zielonoświątkowy ruch jest różnorodny. Są zbory boże ruch Jesus only lub jednościowy zbory Branhama masę zborów którzy nie maja nic wspólnego z trójcami tym Żydzi mejsjańscy Żydzi nawróceni ma Mesjasza ale żaden nie powie ze Jeszua to Bóg ale syn tego BOGA. Oni po prostu nie rozumieją więcej niż jest napisane w bibii i znają znaczenie słów bóg odnoszący się do Syna i nas dzieci bożych .Jestem stale na Marak zgorszeni na jego .Słowem bóg w odnoszeniu do człowiek jest takie same jak w odnośniku do Mojżesza.
Marek wiec wcale nie popiera tego poglądu.
Jedynie co dla niego jest pewne to to że Jeszua jest Synem tego Boga a nie Bogiem w trójcy.
Spójrz ze słowo bóg nie odnosi się do BOGA .

2 Moj. 7:1
I rzekł Pan do Mojżesza: Oto ustanawiam cię bogiem dla faraona, a brat twój Aaron będzie twoim prorokiem.
2 Moj. 7:1
I rzekł Pan do Mojżesza: Oto, postanowiłem cię za Boga Faraonowi, a Aaron, brat twój, będzie prorokiem twoim.
(BG)
Wj 7:1
. Pan odpowiedział Mojżeszowi: Oto Ja uczynię cię jakby Bogiem faraona, a Aaron, brat twój, będzie twoim prorokiem.
(BT)

Piotr
13 lat temu

@94 Jerzy

Być może kościół do którego należysz nie jest charyzmatycznym, tylko sobie przypiął taki kwiatek do kożucha w postaci nazwy "zielonoświątkowy", a jeśli tak to przepraszam.

@ gww15

Jeśli zaprzeczasz boskości Jezusa to powiedz jaka istota natchnęła proroka Zachariasza do wypowiedzenia słów:

Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.

Bo z tego co wiem to nie Ojciec tylko Syn był krzyżowany.

Piotr
13 lat temu

@95 Mariusz

Odnośnie stygmatów. Jest taka książka Iana Wilsona pt. "Krwawiący umysł" - bardzo obiektywnie napisana, po przeczytaniu której w zasadzie nie ma się dodatkowych pytań w tym zakresie.

Szymon
13 lat temu

Widzisz że choć 3 wersje podają to podobnie to tylko biblia tysiąclecia podaje że ,,jakby Bogiem"" choć to właśnie jest słów ELOHIM i wcale nie oznacza BOGA a syna bożego czyli tzw boga z małej jak pisze np u Świadków Jehowy. Czyli Elohim nigdy boga nie oznacza tak naprawdę.
Jeszua też powołuje się na to słowo w wersecie kiedy tłumaczy jakiego rodzaju boga ma na myśli Żydzi znali to oni nie wierzyli że jest on to Syn boży to Elohim czyli synem bożym jak Mojżesz.

www.scripture4all.org

Patrz na hebrajski słownik z tłumaczeniem :]

Tam pisze wyraźnie ze Mojżesz jest ELOHIM a to nie jest słowo BÓG.

Jeszua mówi do ludzi.

Jan. 10:34-35
Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?
35. Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże [a Pismo nie może być naruszone],
(BW)

Jan. 10:36
36. Do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? czyli ELOHIM
(BW)


nawias to dopisek redaktora

Jeszua powołuje się na psalm
Ps. 82:6
. Rzekłem: Wyście bogami I wy wszyscy jesteście synami Najwyższego,
(BW)

To to samo słowo z Genesis na które powołuje się Jeszua mówiąc jestem ELOHIM czyli synem bożym :D

Greka jest tutaj tendencyjnie przetłumaczona. Ale dlatego odsysałem do hebrajskiego oryginału.

Jeszcze raz pisze Elohim to nie Bóg , El to Bóg przykład jest sporo a niekonsekwentne tłumaczą Genesis do doktryny że Bóg jest jeden co jest prawdą choć tam pisze Elohim .( czyli zbiorowość bogów)

Polecamwww.scripture4all.org

Ps. 82:1
1. Psalm Asafowy. Bóg wstaje w zgromadzeniu Bożym, Pośród bogów sprawuje sąd.
(BW)


Bogów też jest Elohim ( to synowie boży) nie EL czyli BÓG

janas515
13 lat temu

Chlopaki w tych dociekaniach dotyczacych istoty zbawienia kto jest zbawicielem tata czy syn jest bardzo duzo odjazdow teologicznych pomieszanych z jakas filozofia a sprawa jest naprawde prosta jesli przyjmiemy ja jak dziecko mysle ze najtrafniej przedstawil istote sprawy gww15 w poscie nr.90 Bog mowi do nas prosto przez swojego ducha jak tata do swojego dziecka jesli mamy tego samego ducha z ktorego nas zrodzil jako swoje dzieci to Jego przekaz staje sie dla nas prosty i zrozumialy to teolodzy roznej masci filozofowie oraz tak zwani uczeni w pismie komplikuja zaciemniaja gmatwaja jak tylko mozna prosty przekaz dobrej nowiny i prubuja sprzedfawac ja w sposob ktory jest tak sciemniony ze nie wiadomo tak naprawde na czym polega ta dobra nowina .Co tu kombinowac kto jest zbawicielem .Jest to dzielo taty i jego syna .Ojciec jest autorem ktory zaplanowal sposob w jaki nas zbawi a Jezus jego syn urzeczywistnil plan ojca i stal sie wykonawca tego planu.Sam plan bez wykonawcy bylby tylko planem nie majacym zadnego wplywu na rzeczywistosc dopiero jego wykonanie zmienia rzeczywistosc tak wiec w sprawie naszego zbawienia kazdy z nich ojciec i syn ma swoj udzial w tym dziele.Ojciec zbawil nas ofiarujac swojego syna a syn dobrowolnie zgodzil sie wykonac plan swojego taty zeby jego tata moglbyc rowniez naszym tata.Nawet najgenialniejszy konstruktor wymysajac super projekt ktory ma zmienic nasza rzeczywistosc na lepsza np.wymysli samochod ktory jezdzi na wode jesli nie znajdzie kogos kto zmaterializuje jego pomysl to pomysl zostanie tylko pomyslem choc bardzo fajnym ale w niczym nie zmieni on naszej rzeczywistosci .Tak na marginesie ten komu zalezy zeby sciemnic i zaklamac prosty przekaz slowa bozego nazwany jest w bibli szatanem czy tam diablem ktorego Jezus nazwal klamca oszustem zlodziejem. pozdrawiam

Szymon
13 lat temu

Jerzy ty po prostu nic nie rozumiesz i masz naprawdę problem ze zrozumiem że słowo BOSKI to nie BÓG . Sama nazwa wskazuje że Jeszua to BOŻY SYN czyli BOSKI SYN TO TO SAMO SŁOWO podobnie jak w hebrajskim jest to jedno SOWO ELOHIM.
BOSKOŚĆ TO pochodzenie od BOGA BOSKI JEST SYN , SYNOWIE , ADAM DUCH wszytko pochodzące od Boga jest BOSKIE boscy są aniołowie boskie stworzenie .
Czego ty tego Jerzy nie kimasz?;]
BOSKI to słowo greckie określa wszytko co pochodzi od BOGA.

Jakbyś czytał Józefa Flawiusza to byś wiedział że tam jest użyte te słowo Flawiusz pisząc po grecki pisze że są boscy aniołowie , boscy prorocy .
Jeszcze raz powtarzam BOSKi to nie BÓG.

Cezar też był zwany BOSKIM bo wywodził swój ród od bogów greckich , W hebrajskim nie ma słowa boski to greckie słowa oznaczające coś bożego czyli pochodzące od bogów.

Nie ma zestawienia BOSKI BÓG bo to masło maślane.

Jerzy czytaj uważnie ja mam cierpliwość ale nie będę się powtarzał w nieskończoność:D

Szymon
13 lat temu

Pio był oszustem czytałem ciekawe artykuły na ten temat nawet katolicy nie są zgodni to tylko PR obecny .
Rany jego to samouszkodzenie za pomocą kwasu nie bez przyczyny za Jana XXIII odsunięto go od posługi podsłuchy w celi , kochanki itd to tylko książka można w to wieżyc lub wierzyć KP 2 który to promuje. Jan XXII był bardziej uczciwy.
We Włoszech powstał książka inas raczej małe prawdopodobieństwo choć jest dobrze udokumentowana papieskimi dokumentami w tej sprawa.
teraz w Polsce można czytać książę która jest dementi tamtej .
Niestety fakt o tym opisywana z tego co wiem w Faktach i Mitach byłego księdza Kotlińskiego.( u nas cisza)

Pytanie gdzie znajdujecie w biblii takie coś? Nigdzie , ludzi stawiaj się w miejsce mesjasza to typowy Antychryst że znakami mający odwrócić uwagę o Boga który jest Duchem.
Mówi się o nich ze cierpią na ludzi itd to typowe zwiedzenie .

My też mieliśmy polska statystyczkę nazwiskiem Szymon
Potępiała kobiety w spodniach i kazał klękać wszystkim przed komunia z wyjątkiem chorych Krk nie uznało je objawień . Czego? A to spytajcie ich.

Jerzy
13 lat temu

@97. Szymon
Problem polega na tym, że nie znalazłem ani jednego wyznania, które jeśli obala trójcę nie zbłądziło gdzieś indziej.
Przykład, który podałeś jest nawet dowodem skrajnego zwiedzenie jak ci co wyznają, że Brahnan jest prawdziwym prorokiem (Ewa zapłodniona przez węża itp.) zarówno jak ci co wyznają, że Jezus i JHWH to ta sama osoba w różnych maskach.
Co jeśli nikt nie ma racji a prawdę objawi dopiero dwóch proroków JHWH zapowiadanych w Apokalipsie ?
Będę się trzymał biblii a zdala od teologii i dzięki temu przetrwam.
Nie da się zbudować teologii bez natchnienia Ducha Św.
@98 Piotr
W tamtym kościele znalazłem ducha pokoju itp. Mój lęk jaki mam to aby nie dać się zwieść ani nie dać się odwieść. Dodam jeszcze, że Bóg wysłuchuje ich modlitw dokładniej np. niż w Odnowach Charyzmatycznych w KRK.

@100. Szymon
Za co chcieli Jezusa ukamienować ? Za nazwanie siebie nie bogiem czy za nazwanie siebie Bogiem ?
Może być Bóg i Bóg i hierarchia w tym ale na pewno nie kamienowali za stwierdzenia dotyczące kogokolwiek za wyjątkiem Boga !

@101 janas515
Pięknie napisałeś i z Ducha Bożego ale w @90 wpisie nie widzę pięknego zapisu zgodnego z tym co ty napisałeś.
janas515 piszesz naprawdę dobrze - pisz więcej :)

@102 Szymon
Nie musisz pisać, że nie rozumię bo to wiem ;)
Dobrze zrozumiałem, że Jezus jest BOSKI a nie BOGIEM. W takim razie jak nazwać istotę przedwieczną,która istniała przed wszelkim stworzeniem aby nie zrównać jej z boskim stworzeniem ?

@103 Szymon
Daj więcej o stygmatykach bo mnie to ciekawi. Franciszek był pierwszym stygmatykiem. Pio umiał być w wielu miejscach - zjawiać się jak zjawa. Wanda Półtawska podobno była uzdrowiona za jego wstawiennictwem z chorób wywołanych w obozie koncentracyjnym - wykonywali na niej doświadczenia medyczne.
Pio na spowiedzi dokańczał wyznanie grzechów wymieniając pominięte i był jasnowidzem więc warto się temu przyjrzeć.

janas515
13 lat temu

Jerzy dzieki ze odebrales pozytywnie mojego newsa[ to mile ] ale nie chodzi o to zeby sobie schlebiac tylko zebysmy poznawali prawde ktora Bog pragnie nam objawic Jemu najbardziej zalezy na tym zebysmy ja znali On nie jest absolutnie zainteresowany tym zeby nam mieszac w glowach .Z twoich wpisow odczytuje ze masz duzy dylemat ze wiara w to ze Bog nie jest trojca ma wplyw na twoje zbawienie.Powiem ci ze rozumiem twoje dylematy bo sam takowe mialem przez dlugi okres swojego zycia i to nie tylko w tej kwesti ale i w wielu innych kiedy bylem karmiony trucizna religijna w krk.Wszystko zaczelo sie zmieniac kiedy uznalwm Jezusa za swojego zbawiciela i narodzilem sie na nowo.Bog zaczal proces oczyszczania mnie z tych bzdur religijnych ktore stanowia nieprzejrzysty parawan aby poznawac zywego prawdziwego Boga i wchodzic z nim w zywa relacje ktorej On chce.Nie mam teraz watpliwosci czym jest zbawienie [a bylo to moja straszna zmora kiedy mnie uczono ze musze sobie na nie zarobic ] jak sie je otrzymuje i ze jest absolutnie nieutracalne .Jest to najprostsza i najkrotsza instrukcja obslugi jaka Bog dal ludziom zeby ich zbawic prostsza nawet od intrukcji obslugi cepa a brzmi: JEZELI WYZNASZ ZE JEZUS UMARL ZA TWOJE GRZECHY I UWIERZYSZ ZE BOG GO WSKRZESIL Z MARTWYCH JESTES ZBAWIONY. w tej intrukcji niema nic niezrozumialego.Tu nic nie pisze ze jak uwierzysz ze Bog jest trojca czy jedynca bedziesz zbawiony tylko jezeli uwierzysz w to co Jezus zrobil. Chociarz pomysl ze bog jest trojca jest wziety z kapelusza i nigdzie biblia o tym nie mowi a przecierz nie sadzisz ze gdyby Bog chcial nam siebie objawic ze jest jakas trojca to niepowiedzial by tego w sposob jasny i przejrzysty zebysmy nie mieli zadnych watpliwosci i nie gubili sie w domyslach natomiast wprost przeciwnie wyraznie powiedzial ustami pawla ze JEDEN JEST BOG JEDEN TEZ POSREDNIK MIEDZY BOGIEM A LUDZMI CZLOWIEK JEZUS CHRYSTUS.i tego sie trzymajmy bo jest to zdrowa prawdziwa nauka i niema tu nic pokretnego a wszystko co ponad to jak mawial Jeszua od zlego pochodzi.Tego sie trzymajmy zycze ci Jerzy zeby duch sw. rozwial wszystkie twoje watpliwosci w tej sprawie trzymaj sie pozdrawiam.

Jerzy
13 lat temu

Nikt mi nie napisał jaką nazwą wyróżnić, że Jezus, Duch Św i JHWH są przedwieczni ?
Janas515 to co piszesz mnie przekonuje. Problem polega na tym, że i u Zielonoświątkowców Trójca jest w dogmatach. Muszę pogadać z pastorem przed chrztem.

gww15
13 lat temu

@98. Piotr
"Jeśli zaprzeczasz boskości Jezusa to powiedz jaka istota natchnęła proroka Zachariasza do wypowiedzenia słów(...)
"

To porównaj sobie ten fragment w innych przekładach.

@94. Jerzy
Jeżeli uważasz, że ST to mgliste pojęcie o Jezusie, to jakim cudem chcesz zrozumieć objawienie Jezusa w Apokalipsie?
Co do cytatu o zaślepieniu to czy wymyślający trójcę byli wierzący w Biblię, czy uznawali objawienie dane Żydom, czy chcieli się od nich odciąć? Czy zatem możliwe było, że dobrze pojęli NT skoro oderwali go od ST? Czy zatem byli NAPRAWDĘ wierzący?

Jerzy
13 lat temu

Trójca dla mnie jest pogańską konstrukcją lecz jeśli prawda nas interesuje to nie możemy zrobić tylko zaprzeczenie i tatam mamy prawdę. NIE.
Mnie przekonało rozdzielenie pojęć boskości i Boga.
Trójca jest złożona z osób boskich i przedwiecznych i tym wyróżniają się od wszystkich stworzeń a na pewno Trójca Bogiem nie jest. Bóg jest jeden JHWH i mamy trzy osoby boskie gdzie jedna jest JHWH.

Piotr
13 lat temu

@107 gww15

Wszystkie oprócz jednego (tysiąclecia) piszą tak jak przytoczyłem. Nie wiem dlaczego w tym przekładzie jest inaczej.

gww15
13 lat temu

@109. Piotr

Tu znalazłem 4 do 2

biblia.apologetyka.com

Poza tym zważ na to że w "Brytyjce", którą przytoczyłeś(?) mamy dziwną nielogiczną konstrukcję:

Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą NA MNIE, na tego, którego przebodli, i BĘDĄ GO [dlaczego nie "MNIE"?] opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.

Nie ma tego problemu w
BP, BT, Br, NŚ

Piotr
13 lat temu

@ gww15

Chyba, że w oryginale jest właśnie tak nielogicznie jak pokazałeś, a tłumacze na siłę próbują przy tłumaczeniu budować logiczne zdania.

Na przykład wszystkie polskie tłumaczenia stosują logiczne: Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię - mimo że oryginalny tekst jest inny.

gww15
13 lat temu

@111. Piotr
Jak już wyżej w którymś komentarzu wspomniałem. Nie można na jednym wersecie oprzeć całej argumentacji "trójcowej" mając przeciw niej całą Biblię. Ty za wszelką cenę chcesz tak zrobić. Przez co wykręcisz wiele pięknych, jasnych i oczywistych wątków, które przez motywy "trójcowe" są wykrzywione. Poszperałem i dowiedziałem się, że w Zach 12:10 tekst hebr. jest taki jak mówisz i jaki jest w Bw, Bg. Tylko, że nie dowodzi on trójcy. Dowodzi on ojcowskich uczuć JHWH do swojego syna. Ten kto go przebije przebije samego ojca. W kilku miejscach w Biblii można znaleźć jeszcze tego typu sposób wyrażania uczuć przez Boga. (lub innych).

Zobaczmy np werset:
Zach 2:8 , Bg
"Bo tak mówi Pan zastępów: Posłał mię po sławę przeciwko tym narodom, którzy was złupili; bo kto się was dotyka, dotyka się źrenicy oka mego".
Czy z niego wynika, że do Trójcy zaliczyć należy cały naród izraelski, bo są częścią Boga - Jego okiem?
Nie! Ten werset pokazuje uczucia Boga do swojego narodu.
Tak samo Zach 12:10 pokazuje uczucia ojca do syna.
Jest jeszcze werset o Marii:
Łuk 2:35. BT "A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu»".
Czy z tego wynika, że Maria była częścią Jezusa? Bo przecież wiemy, że ten miecz miał przebić Jezusa Była to w istocie zapowiedź jego śmierci, i uczuć jego matki jakie będą jej towarzyszyć kiedy on będzie umierał.

Czego oczekuję od zwolenników Trójcy? Tego żeby przedstawili mi na przykładzie zaczerpniętym z Biblii. Na czym ta Trójca polega. Nie chodzi mi o jeden werset. Chodzi mi o coś co przewija się przez całą Biblię. Przykładem takiego takiego czegoś jest to co apostoł Paweł wałkuje przez cały prawie list do Hebr. Kapłaństwo i ofiary, to przewijało się przez całą Biblię, całą historię narodu wybranego. Zatem to co napisano w ST ma nam pomóc zrozumieć, ma nam unaocznić niebiańską rzeczywistość i tego oczekuję od zwolenników Trójcy, a nie jakieś mgliste zawiłe i pokrętne interpretacje pojedynczych wersetów, albo unaocznienia na podstawie fizyki kwantowej.

Piotr
13 lat temu

@112 gww15

W ewangelii Mateusza jest taki fragment: Do każdego, kto słucha słowa o Królestwie i nie rozumie, przychodzi Zły i porywa to, co zasiano w jego sercu: to jest ten, kto jest posiany na drogę (rozdział 13:19 bw). Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest.

To, że są trzy różne osoby, którym przynależna jest boska cześć trzeba po prostu przyjąć na wiarę i tyle. I właśnie w takim układzie Biblia jest spójna. Na pewno są jakieś różnice pomiędzy tymi osobami (mniejszy-większy, pierwszy-drugi), ale nie oznacza że dla człowieka poszczególne osoby trójcy nie są Bogiem.

Myślę, że w tej chwili zbyt wiele nie da się zrozumieć odnośnie tamtego świata.

Na przykład z opisu Jezusa Królestwa Niebios wynika, że relacje tam są bezwzględnie dobrowolne - czy coś takiego da się teraz naprawdę zrozumieć.

gww15
13 lat temu

@113. Piotr
"są trzy różne osoby, którym przynależna jest boska cześć"

Takiego właśnie logicznego, prostego zdania oczekuję, w którymś wersecie. Natomiast nigdzie z Biblii nie wynika to co stwierdziłeś w powyższym zdaniu - wręcz przeciwnie cześć należy się Bogu. Jezusowi - cześć należna królowi. Prawie całe dzieje Izraela zostały spisane włśnie po to żeby należycie rozumieć tą kwestię. Bóg - namaszcza na króla mesjasza - Mesjasz po jakimś czasie zostaje królem, któremu należy się posłuszeństwo, i cześć należna królowi - nigdy boska. Ten kto oddawał cześć królewską królowi i okazywał mu posłuszeństwo, okazywał w ten sposób cześć i poddaństwo Bogu. Pokazywał że służy Bogu. Tak samo jest z Jezusem przestrzegając tego co mówił (np. przykazanie miłości) poddajesz się jemu i oddajesz przez to cześć Bogu. Ten kto próbuje Biblią poprzeć naukę o trójcy wykorzystuje właśnie te proste logiczne i biblijne zależności Natomiast wprowadzenie doktryny trójcy, czy też trzech, którym należy się boska cześć nie wynika z Biblii i nijak się ma do niej.

Jak byś miał jeszcze wątpliwości to przypomnij sobie kuszenie Jezusa. Po pierwsze gdyby Jezus był Bogiem nie podlegałby kuszeniu i opis ten nie miałby sensu. Po drugie z odpowiedzi Jezusa wynika że Boska cześć należy się tylko Bogu. Nie znajdujemy tam wzmianki, że Szatan powinien pokłonić się Jezusowi. Jezus mówił tylko o Bogu. Po trzecie z kuszenia Jezusa, w kontekście całej Biblii, (zakazy bałwochwalstwa, zakaz kłaniania się niebiosom -gwiazdom) i w kontekście słów Pawła, który mówi że: "to co narody składają bożkom, składają demonom", wynika, że Szatan pragnie odbierać boską cześć i odbiera ją zawsze, gdy jest ona oddawana komukolwiek, lub czemukolwiek innemu niż Bogu JHWH. Jakże łatwo więc było mu wykorzystać fragmenty Biblii wyrywając je z kontekstu (przy kuszeniu Jezusa też to robił) całości (o czym wcześniej wspominałem: dzieje Izraela, królowie), aby przekonać ludzi do oddawania czci boskiej Jezusowi. Oddając mu boską cześć oddają cześć Szatanowi. Zdecydowana większość chrześcijan uważa Jezusa za Boga i oddaje mu cześć boską jest dokładnie tak jak Objawieniem 12 rozdz mówi "Szatan zwodzi całą zamieszkaną ziemię"

Piotr
13 lat temu

@114 gww15

Powiem bardziej precyzyjnie. cześć przynależna jest osobie, która nosi boskie imię JHWH. I w Biblii wymienione są trzy takie osoby.

Co do oddawania czci królowi - to cześć oddawana jest królowi, czyli funkcji, a nie osobie jako osobie. Przykładem jest król Nebukadnesar, który podczas swego życia był wywyższony i poniżony.

Odnośnie kuszenia Jezusa przez Szatana.
Z tego co rozumiem na czas wcielenia Jezus wyrzekł się swojej boskiej postaci (list do Filipan 2:7-8 bw):
Lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.

i dlatego (Filipain 2:9 bw):

Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię.

Jeżeli ponad wszelkie imię, to znaczy, że to najwyższe - któremu przynależna jest boska cześć.

Nie za bardzo rozumiem jak można wywnioskować z Objawienia Jana, że Chrystus i Antychryst to ta sama osoba - bez przesady.

Nie wiem czy się spotkałeś z wykładami mesjanistycznego żyda Arnolda Fruchtenbauma: vimeo.com ale na podstawie samych ewangelii dochodzi do tego, że Jezus i starotestamentowy JHWH to jedna i ta sama osoba.

gww15
13 lat temu

"Powiem bardziej precyzyjnie. cześć przynależna jest osobie, która nosi boskie imię JHWH. I w Biblii wymienione są trzy takie osoby."

Chciałbym to zobaczyć na własne oczy w Biblii

"Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię. "
Jak tego typu wersy należy rozumieć?
Pomaga nam w tym 1 Kor 15:26,

"Jako ostatni wróg, zostanie pokonana śmierć. 27 Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego*. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał. "

Mamy tutaj bardzo prostą logiczną zasadę. "NiC Nie Może BYĆ WYŻSZE, LUB Równe Bogu JHWH. Dla Pawła było to totalnie oczywiste dlatego mówi"

" Kiedy się mówi, że WSZYSTKO jest poddane, znaczy to, że z WYJĄTKIEM Tego, który mu wszystko poddał."

To jest totalnie oczywiste w kontekście ST o którym cały czas tu mówię.
W tym kontekście Filip należy rozumieć

"Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię."
- oczywiście z wyjątkiem imienia Boga któremu należy się Boska cześć. Paweł tu o tym nie wspomniał bo to jest tak oczywiste że nie czuł takiej potrzeby, gdyby może wiedział, że pojawią się tzw "ojcowie kościoła", którzy wyrosną na gruncie pogańskiego politeizmu pragnąc za wszelką cenę pogodzić go z monoteistyczną Biblią wprowadzą pojęcie trzech którym należy się cześć , którzy są jednak równi i są jednym Bogiem, i którzy będą za wszelką cenę manipulować faktem że władza Mesjasza pochodzi od Boga zapewne wspominał by o tym na każdym kroku.

"Nie za bardzo rozumiem jak można wywnioskować z Objawienia Jana, że Chrystus i Antychryst to ta sama osoba - bez przesady."

Zobacz argumentację Szymona [ kom 42] o wężu miedzianym, który jest symbolem Jezusa.
Izrael nigdy nie miał czcić węża, nigdy też nie miał czcić Mesjasza, miał być on Wodzem- królem Nie Bogiem.
Powiedz mi w którym to liście Apostołów mamy nakaz żeby Jezusa uznać za Boga i go czcić? Bo za Mesjasza owszem mamy go uważać za Króla za Pana za Syna Boga ale nigdzie nie mamy uważać o za Boga. NIE ma takiego wymogu od chrześcijan. A więc taka nauka jest herezją i wykroczeniem poza to co zostało objawione a to pochodzi od antychrysta i od Szatana. Tak jak pomysł kultu węża którego Mojżesz sporządził.

Wracając jeszcze do Filipian skoro Jezus przyszedł na ziemie wyrzekając się Boskości, to powiedz mi dlaczego przytaczane są wersy na poparcie trójcy czy równości równości Jezusa podczas jego pobytu na ziemi.

Piotr
13 lat temu

@116 gww15

Tylko, że imię JHWH to imię Jezusa - chyba nie zaprzeczysz.

W związku z tym czy Mojżesz był bałwochwalcą gdy oddawał cześć Jezusowi w postacji JHWH.

W 8 rozdziale ewangelii Jana jest opisana historia gdy uczeni w piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Jezusa kobietę przyłapaną na cudzołóstwie z zapytaniem czy zgadza się z prawem Mojżeszowym. A co Jezus zrobił - pokazał na swój palec, ten palec, którym wypisał 10 przykazań na górze Synaj.

Sformułowanie: "Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię." - chyba ponad wszelkie znaczy to co znaczy, bo nie widzę tu żadnego wyjątku.

Nie ma żadnej innej drogi do Ojca tylko przez Syna. Więc jeśli oddajesz cześć tylko Ojcu (tak jak Świadkowie Jehowy) to chyba logiczne, że nie możesz do niego dojść.

Jezus gdy przyszedł na ziemię to wyrzekł się swojej boskiej postaci, a nie swojej boskości - chyba jest różnica.

gww15
13 lat temu

"Nie ma żadnej innej drogi do Ojca tylko przez Syna. Więc jeśli oddajesz cześć tylko Ojcu (tak jak Świadkowie Jehowy) to chyba logiczne, że nie możesz do niego dojść. "

Znowu kłania się ST. Lud żeby być z Bogiem OK, musiał przyjść do kapłana, który składał ofiarę, Kapłan był drogą. Taki Izraelita MUSIAŁ uznać, że tylko kapłani mogą składać ofiary (nie wszystkie ofiary) Kapłan był drogą. Mieli szanować kapłanów dbać o nich słuchać ichto co mówią mieli traktować jak słowo Boga, ale nie mieli oddawać im BOSKIEJ czci, nie mieli uznać ich za Boga.

ŚJ uznają Jezusa za drogę, inne wyznania wierzący w Trójcę uznają Jezusa za CEL tej drogi, do którego ona prowadzi. Czy jest możliwe, że osiągną Boga?
Jeśli uznasz "zakopiankę" za Zakopane to czy jest możliwe dotarcie po niej do Zakopanego?
Nie! Bo po co dokądkolwiek docierać, skoro już dotarliśmy?.
Na tym polega zwiedzenie szatańskie, bo przecież Szatanowi o to chodzi: żeby nie dotrzeć do Boga. Jest on mistrzem zwodzenia, przybiera postać anioła światła. Czy nie należy się spodziewać, że jego fortel nie będzie taki łatwy do zauważenia? Czy nie byłoby to doskonałe zwiedzenie jeśli by wmówił ludziom, że Jezus =JHWH, dzięki czemu stanie się dla nich obojętne kogo czczą. Czyż nie na tym polega jego arcymistrzowski podstęp?

Trzymaj się Piotrze.
Nie daj się Szatanowi.
Ja też nie jestem zupełnie bezpieczny, on znajduje sposób na każdego. Mnie nauką o Trójcy już nie zwiedzie, ale ma inne swoje sposoby i na mnie.
Życzę Ci powodzenia Mój szanowny rozmówco. Dyskusja z Tobą to przyjemność. Trzymaj się Boga Jahwe i Jego Mesjasza. Amen

Piotr
13 lat temu

@ gww15
Tylko, że Jezus=JHWH. Bo samo słowo Jezus=Jawhe zbawia.
I wygląda według mnie na to, że starotestamentowi izraelczycy nie mieli pojęcia o tym kim i jaki jest Bóg. Bo jedyne co wiedzieli to to, że jest ich Bóg, którego jeśli bedą się słuchać to będzie im się dobrze wiodło.
W zasadzie nie wiedzieli nic więcej - bo gdyby rozumieli proroctwa to by nie byli zaskoczeni Jezusem.

A tak naprawdę czy ten kto wierzy chce być zbawiony/ocalony/uratowany, czy tylko tak po prostu spotkać się z tym który to robi - tego ja nie wiem, ale myślę, że motywacją jest zbawienie samo w sobie. Wydaje mi się, że mimo wszystko "bliższa koszula ciału".
Bo załóżmy, że dojdziemy do Ojca i co wtedy nastąpi jakieś unicestwienie (stan nirwany) czy jakaś forma życia (z jego wszystkimi blaskami i cieniami).

Odnośnie samej osoby Szatana, to nie wiem w którą wersję opisu jego osoby wierzysz. Ale dla mnie najbardziej godna prawdy jest ta:

Jeśliby powstał pośród ciebie prorok albo ten, kto ma sny, i zapowiedziałby ci znak albo cud, i potem nastąpiłby ten znak albo cud, o którym ci powiedział, i namawiałby cię: Pójdźmy za innymi bogami, których nie znasz, i służmy im, to nie usłuchasz słów tego proroka ani tego, kto ma sny, gdyż to Pan, wasz Bóg, wystawia was na próbę, aby poznać, czy miłujecie Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej. Za Panem, waszym Bogiem, pójdziecie i jego będziecie się bać, i jego przykazań przestrzegać. Jego głosu będziecie słuchać, jemu będziecie służyć i jego się trzymać. (5Mojż. 13:2-5 bw)

Bo gdyby Szatan był taki potężny jak jest opisywany potocznie w kościołach (jako przeciwnik Pana Boga) to by już setki razy zniszczył ludzkość.

Co jeszcze?