Wyznania byłej zakonnicy

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
60min

Wywiad. O życiu w zakonie. Co się je, jak się śpi i o czym się gada. Jeżeli rozważasz taką opcję - posłuchaj! Jeżeli nie - też posłuchaj, bo ciekawe.

Dyskusja

Ash
10 lat temu

fajny wywiad Martin. W sumie jest tak jak się spodziewałem, może prócz dobrego jedzenia :D Czy w tym zakonie groziły jakieś kary za to, że ktoś się odezwał?
pozdrowienia z Siemianowic :)

Karolina
10 lat temu

@Ash - mi się kara nie zdarzyła.Nie dawałam powodów, nie nadużywałam gadania w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Nie wiem za to jak stali mieszkańcy.Jak jesteś gdzieś kilka tygodni, to pewnie nieco luźniej obejmują cię zasady tam panujące. Zwłaszcza wobec cudzoziemki bez znajomości języka. Przydałaby się tu wypowiedź jakieś bardziej "byłej siostrzyczki" - takiej na przykład, która spędziła w podobnym miejscu przynajmniej z dziesięć lat.

roza81
10 lat temu

Tytuł na moje lekko przesadzony , ale wywiad fajny , temat do pogadania dobry , no i miło było zobaczyć Karolinę .Pozdrawiam :)

Gosia
10 lat temu

Ciekawy wywiad,a Karolina to bardzo sympatyczna dziewczyna :-)

Grabix
10 lat temu

No, a jakby w zakonie została, to by piosenki nie napisała... a przynajmniej nie zaśpiewała :) Czekamy w napięciu.

Voitas
10 lat temu

Czesc; Karolina nie opowiada o zakonie, ale odosobnieniu. Czy odosobnienie jest niewskazane w dzisiejszym zabieganym szalonym swiecie? Bynajmniej. Tempo swiata 2 millenia temu bylo inne - choc Palestyna byla wowczas tyglem. Jeszua odszedl na pustynie. Po co? [...] i wrocil, aby nauczac i nie tylko. Moim zdaniem takie czasowe odosobnienie nikomu nie zaszkodzi, a pomoc moze. W czym? A jak myslicie?

IrekB
10 lat temu

I co ja mam tu krytykować? Ech!

Karolina
10 lat temu

@roza81 - tytuł miał być chwytliwy podejrzewam:) Bo jakby ktoś był-dajmy na to - 6 tygodni z małżeństwie, to nikt go za eksperta w tej dziedzinie nie uzna. I jego zdanie - czy warto - nie może być brane poważnie. Ale przez kilka tygodni -jak mówi Voitas- w odosobnieniu- można wiele rzeczy przemyśleć i kilku doświadczyć.

Martin
10 lat temu

Miał być - i jest. Widzę po statystykach. I bardzo dobrze!

niby1
10 lat temu

"Bóg nie chce, aby ludzie żyli w samotności" - to jest akurat bardzo słaby i mało wiarygodny argument. Z Biblii dowiadujemy się, że samotność, post (w przypadku takich zakonów zakaz mówienia jest postem), jest czymś oczywistym i praktykowanym przez Żydów. Przykładów daleko nie trzeba szukać: Estera w odosobnieniu modląca się do Boga o wybawienie z "holokaustu". Jan Chrzciciel i jego uczniowie żyjący w odosobnieniu. Nie rozumiem też, jak można sugerować w kontekście finansowania, że Odwyk jest po to by uczyć, a zakon niekoniecznie... Poważnie?

Kuba!
10 lat temu

Martin, wszystko OK, ale po raz kolejny widzę na odwyku, że wyśmiewasz to, jak wierzą inni. To samo wynika ze sposobu zadawania pytań. Taki masz cel - sponiewierać katola? Masz monopol na prawdę?

W Piosence ewolucjosceptycznej mówiłeś, żeby Cię ludzie przekonali do ewolucji, a nie wyśmiewali, bo to głupi sposób przekonywania. I ten głupi sposób przekonywania staje się na moich oczach Twoim udziałem.

Z Bogiem.

IrekB
10 lat temu

@Kuba – „Martin, wszystko OK, ale po raz kolejny widzę na odwyku, że wyśmiewasz to, jak wierzą inni. To samo wynika ze sposobu zadawania pytań. Taki masz cel - sponiewierać katola?”

I tu ateista weźmie w obronę „wierzącego inaczej” Martina :). Oczywiście nie w kwestii „JAK” i „KOGO” poniewiera (w kwestii, JAK – to nie mam obrony), ale z jakiego powodu. Główna zaczepka intelektualna (moim zdaniem) dotyczy tego, czy jest jakikolwiek biblijny sens spędzania czasu w tego typu jak opisany klasztor medytacyjny. Czy przebywający tam ludzie robią cokolwiek pozytywnego dla innych (czy też dla Boga, ale ta kwestia to już nie moja piaskownica)? Może wierzący powinni doszukiwać się w tym sensu ale ateiści i „wierzący inaczej” raczej nie potrafią. Zatem czy bardziej prawą opcją jest opcja katolicka czy innochrześcijańska (nie mówiąc o mnie):?

Martin
10 lat temu

No oczywiście, Kuba. Patrz, przejrzałeś mnie. Po tylu latach. Musisz być bardzo inteligentny.

Moim celem jest sponiewierać katola, bo mam katolokoprofilię. Oraz wyśmiać jak wierzą inni, bo jestem przygnębionym mizantropem, którego co prawda ksiądz nie molestował, ale przecież zawsze mógł.

Przygotowuję też tajny oddział, co ma napaść na Częstochowę, wedrzeć się do obrazu NMP i napisać na nim brzydkie słowo. Moim najwierniejszym uczniem jest Janusz Palikot.

Przecież to widać, nie?

Jak na pewno zgadłeś właśnie po to tą stronę od 6 lat prowadzę. Jak sam widzisz przychodzą tu sami tacy, co poniewierają katoli i wyśmiewają każdego kto wierzy.

Możesz dalsze słowa skierować do nich, bo dla mnie już za późno. A ich może da się jeszcze uratować przed marnym losem poniewieracza katoli.

Czarnobrody
10 lat temu

A to jedziemy autem do tej Częstochowy, czy buchniemy czołg wojskowym z Gliwic?

Ella
10 lat temu

Kuba, nie przesadzaj! Każdy ma prawo do własnego zdania i do wypowiadania go. Z kolei każdy człowiek musi się liczyć z tym, że inni go obserwują i mają do jego zachowania własny stosunek. Żyjemy w społeczeństwie, a nie na odludziu. Poddanie się krytyce to cena za "towarzystwo". Idąc Twoim tokiem myślenia dojdziemy do tego, że słowo murzyn jest obraźliwe, cygan też i że składanie życzeń świątecznych ludziom mającym dzień wolny od pracy w Boże Narodzenie może ranić ich uczucia. Nie dajmy się zwariować. Albo od razu dajmy się wszyscy zamknąć we francuskim klasztorze z dobrymi serami i zakazem mówienia.

Czarnobrody
10 lat temu

Bo podobno w czołgu nie da się dobrze zaciągnąć, więc nie wiem co z Januszem...

Martin
10 lat temu

O ja, ale Alla sponiewierała katolicki klasztor teraz...

Voitas
10 lat temu

@13. Mniej wiecej rozmiem co Kuba mial na mysli :) ! Tez slucham Odwyku praktycznie od poczatku. Martin; starasz sie byc Kuba Wojewodzkim chrystianizmu :D ale po takim czasie wiem, ze po prostu to jest twoj charakter prowokatora - i wg mnie chyba dobrze! Tu nie chodzi jedynie o katolicyzm ;) Oby twoja prowokacja byla stymulatorem do myslenia (samodzielnego), a nie wzbudzala zenade (u mnie w 95% nie wzbudza) czy zwatpienie. Chociaz - i tu znowu odzywa sie we mnie zydowski sposob rozumowania ;) - "kij ma dwa konce"! Ja na ten przyklad pojadlbym tych serow przez 6 tygodni (no coz - nie zdecyduje sie z powodu balwochwalstwa, ktore w KRK jest i nie mam na to wplywu :(

Grabix
10 lat temu

Kuba chyba nie ma poczucia humoru, albo co... to był najbardziej luzacki i pozytywny odcinek od dawna (pewnie sprawa Karoliny) a ten sobie znalazł powód do narzekania... ach... Może w tym problem, może rozmowa o sprawach religijnych nie może być na luzie, musi być poważna, inaczej to wyśmiewanie.

@Krzyszfot1, Hubert zbuduje na tę okazję własny pojazd opancerzony, i będzie dało się tak zaciągać. A co ty myślałeś, że on serio się na jakieś wyścigi złomów wybiera? :)

Czarnobrody
10 lat temu

A tam złomów... chyba jak mają czołgi to o nie dbają, gdybym miał swój czołg to polerował wypolerowałbym go na błysk, tak, że mucha nie siada! A na tą okazję jazdy do Częstochowy to pomalowałbym go w panterkę, a lufę w cętki, ba w różową panterkę!

Voitas
10 lat temu

@13;@15;@19 Bardzo lubie wasze komentarze, ale od tego akurat mamy FORUM? Te chyba nie na temat odcinka są, albo nie potrafie abstrakcyjnie myslec :) Tosorry

Martin
10 lat temu

Ja się, Voitas, nikim być nie staram, bo nie produkuję tu nowej serii jogurtów, tylko zwyczajnie jestem sobą. Równie dobrze mógłby mi ktoś zarzucać, że staram się być blondynem.

Bez sensu jest dyskutowanie nad tym czy się komuś moja twarz podoba czy nie. W tym wypadku nie gram roli w filmie fabularnym, tylko - jeszcze raz powtórzę - jestem sobą. A jak już uznać, idąc tokiem rozumowania Hamleta, że człowiek grać musi, to gram tutaj siebie samego.

Jestem podejrzewam charakterystyczny dość i nie jestem typowym dziennikarzem, który robi za statyw do mikrofonu i stara się być przeźroczysty i nie przedstawiać nigdy własnej opinii. Może to ktoś lubić, tą "obiektywność" (z braku lepszego słowa).

Ale ja mam całkiem inną koncepcję i tyle.

Jak się normalnemu człowiekowi biała czekolada nie podoba, to nie wypisuje do producenta głupot, że czemu tak mało dosypał kakao, bo wiadomo jaką odpowiedź dostanie: "dlatego, bo to jest biała czekolada, proszę pana". Jak jej ktoś nie lubi to ją wypluwa i kupuje sobie czarną.

I wszyscy są zadowoleni.

Czego jak najbardziej wszystkim życzę.

Kuba!
10 lat temu

Dzięki Martin za merytoryczną odpowiedź - jesteś w tym naprawdę świetny. I poszło mi w pięty, a jak!

A całkiem serio, to na tym poziomie już nie dyskutuję. Wolę rozmawiać z poszukującymi prawdy niż z tymi, którzy są przekonani, że już ją znaleźli.

Karolina
10 lat temu

Jak to było ? Jak Kuba Bogu - tak Bóg...Kubańczykom ?:)
No jak już weszliśmy na ten pozom dyskusji, gdzie niektórzy wychodzą szukać prawdy, to ja chętnie pozdrowię resztę, która zostaje ;)

lukas
10 lat temu

A ja byłem w zakonie prawie dwa lata i ze mną nikt wywiadu nie chce zrobić:(

lukas
10 lat temu

mmmm

Karolina
10 lat temu

@24 Łukasz- no,jak już się pochwaliłeś, to powinny posypać się propozycje:) Męski punkt widzenia plus inne doświadczenia oraz staż wiele tu uzupełni. No i znów pojawią się cenne komentarze...:)

Czarnobrody
10 lat temu

Voitas, ale dlaczego mówisz mi za dwoje? A forum wieje straszliwą nudą... Głupawka z czołgiem na razie mi przeszła.

Martin
10 lat temu

O! To ja bym chętnie nagrał suplement z Łukaszem! Ale to może lepiej odczekać, żeby nie było ciągle o zakonach, nie?

Voitas
10 lat temu

@21 Martin; nie przeczytales dokladnie mojego komentarza chyba :) Troszki dystansu. Obejrzyj, lub posluchaj swoich wywiadow, a zrozumiesz o co mi chodzilo :))) (albo i nie). Ja tez jestem libertarianinem. Pozdrawiam

Martin
10 lat temu

No ja wiem o co chodzi. Ale ja to tak ogólnie mówię, niekoniecznie w ramach odpowiedzi. Tylko mi się przypomniało. Bo wiele osób ma podejście, o którym napisałem i to podejście głupie jakieś jest, bo same straty tylko wszystkim przynosi.

Dystans dystansem, ale spróbuj się nie irytować jak tak parę lat mówią, że jesteś brunetem, a oni by woleli żebyś był blondynem. Trzeba mieć dystans! Ale nie da się go mieć w 100% robić, jak się w coś bardzo angażujesz.

Ale nie ważne. Ważne, że pojawiły się właśnie dziś dwa nowe odcinki!

IrekB
10 lat temu

No to teraz na wesoło, bo się zaczynacie kłócić o pietruszkę:)

„Po zakończeniu dorocznego zebrania Partii Ateistów sekretarz generalny zarządził pięć minut nienawiści. Wszyscy zebrani zaczęli jak jeden mąż wygrażać ku górze, bluźnić, grozić i machać pięściami.

Wszyscy oprócz jednego, który siedział i czytał gazetę.

Zaniepokojony gensek zapytał go: - A ty, dlaczego nie złorzeczysz temu ich bogu?

A wstrzemięźliwy delegat na to odparł: - Ja? A bo ja po prostu w niego nie wierzę, panie sekretarzu generalny.”
………………………………

Bo z tymi ateistami to jest tak:
"Jeżeli, daj Boże, Pana Boga nie ma, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pan Bóg jest, to niech nas ręka boska broni."

Voitas
10 lat temu

@30 Martin; a kogo kurde wkurza twoja semicka uroda znowuż?! hihi - ludziska to maja problemy ;)

dzinsy123
10 lat temu

hahaha!
świetny odcinek!
pozdrawiam Karolinę! (do której mam trochę pytań)
hmm...spełniasz się jako żona i matka? jak teraz traktujesz rodzinę? dobrze Ci w niej?

a poza tym to mnie nie zniechęciliście - wręcz przeciwnie - teraz chciałbym iść do takiego zakonu :D
dzinsy132

dzinsy123
10 lat temu

P's - o tego typu zakonie opowiada film "Wielka Cisza". i można na nim usnąć :D

Martin
10 lat temu

A to zanim pójdziesz do zakonu, Dzinsy, to poczekaj na odcinek o zakonie męskim z Łukaszem. Jak dobrze pójdzie to będzie za miesiąc.

Voitas
10 lat temu

Obyśmy przebłagali Świętego Jedynego tak jak i my wybaczamy naszym winowajcom prosząc o wybaczenie naszych win wobec nich - w imię Jeszua Mesjasza Naszego Nauczyciela. Szalom na ten Szabat Szabatów :) / i ja prosze Was o wybaczenie złych emocji kiedykolwiek przeze mnie wyrażonych czy to ogólnie, czy też nie daj Boże - personalnie. Hej :)

Martin
10 lat temu

Voitas jedzie takim slangiem, że nawet ja mam trudności zrozumieć.

Tak, czy inaczej - miłego weekendu!

Voitas
10 lat temu

@38. NIE ŚCIEMNIAJ :)))

Czarnobrody
10 lat temu

Voitasie, dochodzimy do dziwnego momentu. Ten post nr. 36... Nie do końca wiem, czy to żart czy nie. Gdybym nigdy nie miał nigdy kontaktu z społecznością zielonoświątkową to uznałbym, że masz niezłe poczucie humoru. Bo jak słyszę o wybaczaniu emocji, to mam ochotę przenieść się za pomocą alkoholu w stan umysłu, w którym można akceptować o wiele więcej niż normalnie. Ale są ludzie, którzy na poważnie proszą o przebaczenie swoich emocji i walą takim slangiem, że buty spadają.

Voitas
10 lat temu

@39. Nie zart. Dlaczego? Krzysztof1; dzis Jom Kipur - Dzien Pojednania (jak jedni mowia) - mowia tez, ze Dzien Sądu - jesli jestes Chrześcijaninem - to zgodnie z logiką - właśnie być może dziś wróci Mesjasz... :) Nie zartuje choc jestem racjonalista to - religijnym i do bolu logicznym - religijnym racjonalista. Swieta sa dla mnie te, ktore ustanowil Bog, a wiec te biblijne! Tyle sie tu mowi na Odwyku o Biblii, a swiete dni Pana to nie? Juz nie obowiazuja? A inne rzeczy z w/w tak? Krzysztof1 - sam pomysl... Zaraz napiszesz, ze w takim razie nie powinienem nawet pisac w swieto komentarza, ale od razu odpowiem - nie jestem Żydem i mnie tamte zasady nie dotycza :) (patrz Halacha). Gdybym sie Zydem urodzil, to bym pewnie przestrzegal, ale w tym wariancie nie musze, a nawet powiedzialbym - nie powinienem. To nie znaczy, ze mnie te swieta nie dotycza :) Pozdrawiam. (nie zartowalem!)

Meshuge
10 lat temu

@39 Z tego co zrozumiałam to Voitas nie prosił o wybaczenie emocji a o wybaczenie emocji WYRAŻONYCH . Dla mnie to zasadnicza różnica . Voitas , ja Ci wybaczam :)

Czarnobrody
10 lat temu

A ja nie wybaczę, bo nie ma czego!

IrekB
10 lat temu

Tak sobie myśląc o Karolinie, doszedłem do wniosku, że dobrze się stało, że Karolina nie zniknęła przed światem w kurzej, klasztornej klatce, ale jest z nami.

Karolinko, w trudnych chwilach szukaj wsparcia w sobie samej i otaczających cię ludziach. Gwarantuje ci, że wartościowych ludzi jest więcej niż się nam z pozoru wydaje.

Kontemplacja, na dłuższą metę nie niesie nic pożytecznego ani dla uczestnika ani dla otoczenia. Gdyby było inaczej, więzienia byłyby nagrodą a nie karą :).

Karolina
10 lat temu

IrekB- "złotousty" :)
Też się cieszę, że wolałam pozostać otwarta niż zamknięta. Zresztą - chyba powody tego zostały sformułowane w odcinku. A wsparcia w sobie samej to właśnie chyba tam próbowałam błędnie szukać. Wolę mieć oparcie w Bogu i dzielić się takim sposobem na życie z otaczającymi mnie ludźmi. O !

IrekB
10 lat temu

Karolinko, ..........


Hmm, właściwie to nie umiem nic mądrego odpowiedzieć. Onieśmilasz mnie czy jak?


Pozdrawiam gorąco

Voitas
10 lat temu

czesc wam:) no to ja moze wroce do tematu. Do bycia w zakonie konieczne jest powolanie - nie traktowalbym tego w kategoriach dobre/zle, czy pozyteczne, czy nie. Wielu prorokow pedzilo zycie pustelnicze czy to permanentnie, czy tez czasowo. Karolina dobrze zauwaza, ze intencje do poswiecenia zycia musza byc odpowiednie. Czy jakakolwiek ucieczka moze byc skuteczna? Mnie sie wydaje, ze nie, bo przed soba samym nie da sie uciec ;) Pobudki ludzi decydujacych sie na taka "ekstrawagancje" sa pewnie rozne - jak i ludzie sa rozni, a to akurat chyba dobrze, ze nie jestesmy klonami.

IrekB
10 lat temu

Vojtas, nie potrafię sobie wyobrazić co to znaczy "powołanie". Pewnie dlatego, że decyzje w życiu podejmuję sam, czasami pod wpływem emocji, czasami nieracjonalnie ale nigdy ktoś niewidzialny nie kierował moją ręką, nogą czy inną częścią ciała.

Martin
10 lat temu

Test powiadomień komentarzy!
Jak zadziała, to można używać.

IrekB
10 lat temu

Aż się teraz boję coś napisać, bo mnie jeszcze powiadomi i co!?

Martin
10 lat temu

Heh, działa. Mnie powiadomiło, że napisałeś.
Fajna ta nowa zabawka. Zapraszam do zadziubkowywania.

IrekB
10 lat temu

Nie wiem czy się nie mylę, ale ta zabawka jest TYLKO DLA CIEBIE, bo ty wiesz, że ktoś komentuje ale my nie. To znaczy wiem, jak sam komentuję, ale nic poza tym. Nie znaczy to, że zazdroszczę ci zabawki, bo sam sobie zrobiłeś to masz :)

Martin
10 lat temu

Zaznacz sobie pole "Powiadomiaj o nowych komentarzach" to ci będą przychodzić powiadomienia jak coś napiszę. Albo jak ktoś inny napisze.

Powinieneś mieć taki tekst z checkboxem niżej. Masz?

IrekB
10 lat temu

O, mam !:)

Martin
10 lat temu

O, to pomożesz mi przetestować.
No i co, przychodzi ci powiadomienie, jak teraz napisałem?

IrekB
10 lat temu

przyszedł mail z :Odwykowy Automat Mailowy" z tematem: "Nowy komentarz (Odwyk)" i treścią:

Nowy komentarz!
Pojawił się właśnie nowy komentarz pod odcinkiem, który subskrybujesz (link do odcinka).

Martin pisze:
O, to pomożesz mi przetestować. No i co, przychodzi ci powiadomienie, jak teraz napisałem?

Kliknij, żeby przejść na stronę z komentarzem.

Martin
10 lat temu

No i o to chodzi. Tak to działa.
Dzięki za przetestowanie.
No to można używać.
A jakby co, możesz zawsze wyłączyć.

IrekB
10 lat temu

Tak dla ścisłości, pewnie zaznaczyć okienko checkbox'a trzeba oddzielnie pod każdym z odcinków, którego ciekawią mnie komentarze?

Martin
10 lat temu

Tak.
No bo raczej bez sensu dostawać powiadomienia do wszystkiego.

A jest w ogóle ten pypek widoczny na stronie komentarzy?

IrekB
10 lat temu

Teraz wybrałeś dla niego lepsze miejsce, i trudniej będzie go przegapić. Super!

Martin
10 lat temu

Zmieniłem sposób wysyłania maili, więc oto jeszcze jeden test...

IrekB
10 lat temu

Teraz jest nieźle. Nie ma całej treści komentarza, zatem ciekawość prowadzi do zaczerpnięcia odwykowego łyku prosto ze strony.

sister Jan
10 lat temu

Witam Wszystkich,

Byłam siostrą kontemplacyjną Świętego Jana przez sześć lat i chciałam sprostować jedną małą kwestię. To nie jest tak, że tam nie można się odzywać ani rozmawiać. To nie prawda. Jednak faktycznie podczas modlitwy czy pracy nie jest to wskazane, bo rozprasza nas siostry. Do rozmów i przebywania razem są specjalne momenty poświęcone tylko temu :)

Martin
10 lat temu

O!
A to widać kontemplacja kontemplacji nierówna.

Hej, siostro, a jaką ty masz opinię o swoim zakonie po sześciu latach? Przydatny? Fajny? Ciekawy? Pożyteczny? Zbliża do Boga i ludzi? Dobre jedzenie?

sister Jan
10 lat temu

Hej :P

Generalnie o zakonach opinie mam raczej średnie... jednak o Tym jednym konkretnym muszę powiedzieć, że do niedawna jeszcze był prawdziwą ostoją wiary i miłości braterskiej. Był miejscem w którym inteligentni ludzie, nieuciekający od niczego mogli poświecić swoje życie Bogu i nie karmiono nas tam fideizmem ani innymi wypaczeniami religii chrześcijańskiej. Bardziej w duchu przypominał pierwsze zakony św. Dominika czy św. Franciszka niż zakony które teraz nas otaczają.

SylwekB
10 lat temu

Fajnie, że odzywają się osoby, które mają doświadczenie w prowadzeniu tak niecodziennego stylu życia. To ogromna zaleta odwyku.

P.S. Karolina, świetny pomysł z tą piosenką, daj znać jak idą postępy :)

Sabina
10 lat temu

Skoro Bogu nie zależy na tym, żeby ludzie żyli w zakonach, to dlaczego tyle jest przykładów, że wybrał właśnie ich na różne objawienia ? Może faktycznie ludzie ci są bliżej Boga, dzięki swojej codziennej, gorliwej modlitwie ?

Aneta1
10 lat temu

Okej, ale Karolina mówi tutaj konkretnym zakonie kontemplacyjnym, nie rozumiem dlaczego nie poleca pójścia do zakonu jeśli nie ma doświadczenia w innych. Jest wiele zakonów (nie kontemplacyjnych), w których można rozmawiać, a życie poświęca się na służenie innym - to czego Jezus od nas oczekuje i o czym mówi Karolina.

Halszka
10 lat temu

A ja jestem od kilku lat w zgromadzeniu zakonnym(apostolskim). Kto uważa, że w klasztorze jest lekko i że tu się można schować przed problemami - niech sam spróbuje. Jak człowiek zostaje w ciszy - przychodzi moment konfrontacji z własnym sercem, z prawdziwymi motywami swoich działań. Osobiście uważam istnienie zakonów kontemplacyjnych za dowód na istnienie Boga - bo wyobraźcie sobie kilka kobiet zamkniętych na ograniczonej powierzchni- przecież to cud, że się nie pozabijają.
Niezdecydowanych zachęcam, aby spróbować (kilka tygodni do niczego nie zobowiązuje, pierwsze śluby - po 2-3 latach). Mam kilku znajomych, którzy odeszli (ze zgromadzeń męskich i żeńskich) i nie żałują. Zakon to świetny kurs przedmałżeński:)

Krzysztof Czarnobrody
8 lat temu

Te procenty to pewnie przez to zdjęcie. Każdy chce wiedzieć, co spowodowało taką minę...

Co jeszcze?