• Odwyk
 • ·
 • 17
 • ·
 • 207%
 • ·
 • 7 lat temu

Damian
Damian
7 lat temu

Bardzo ciekawy i pouczający odcinek. Lubię słuchać starszych, doświadczonych ludzi. PRzydałoby się w odwyku więcej podobnych odcinków moim zdaniem :)

Martin
Martin
7 lat temu

Myślisz, że tak łatwo znaleźć 90-latków?

W34
W34
7 lat temu

Martin - rewelacja!

Tostu
Tostu
7 lat temu

Hmmm, ciekawe, ciekawe. Jako że mój kościółek jest młody i mały nie miałem nigdy okazji dopytać się jak wyglądał stosunek władz komunistycznych albo okupacyjnych do niekatolików (a relacje w internecie są niespójne albo strasznie podzielone, więc nie wiadomo czego słuchać). Fajnie mieć historię przynajmniej jednego człowieka, który się nią podzielił, teraz czas pogrzebać dalej.

Podejrzewam, że przy niemieckiej granicy jest inaczej, ale na szeroko pojętym wschodzie Polski ciężko znaleźć jakichkolwiek ewangelicznie wierzących staruszków... Zupełnie jakby chrześcijaństwo w Polsce zaczęło się 30 lat temu wraz z upadkiem komuny. Taki pan wierzący od przedwojnia pod Lublinem to zdecydowanie ewenement!

Zzebra
Zzebra
7 lat temu

Ciekawe wspomnienia! Najbardziej podobały mi się przykłady nadzwyczajnej opieki Boga, kiedy Czesław Gruszka przeszedł przez kordon niemiecki zupełnie niezauważony lub ignorowany i jak umknął śmierci na drodze. Bóg czuwa i to jest wspaniałe. Bardzo pocieszająca i podnosząca na duchu wypowiedź.

Martin
Martin
7 lat temu

Wydaje mi się, że to jeden z najcenniejszych odcinków Odwyku.

Bo takie czy inne mądrości z Biblii może wyczytać każdy. I wielu potrafi gawędzić ciekawiej ode mnie. Ale dożyć 92 lat przechodząc przez większość życia prześladowania od Niemców, Ruskich, partyzantów, urzędników i policji, przez biedę, wojnę i śmierć, i na koniec opowiadając o tym wszystkim dziękując Bogu a nie wygrażając, mając na twarzy spokój i zadowolenie a nie rozgoryczenie - to jest coś niepowtarzalnego.

Seto
Seto
7 lat temu

Niesamowita historia! Bardzo się cieszę, że znaleźliście tego człowieka i że zgodził się opowiedzieć o swoim życiu. Co innego czytać o takich wydarzeniach, a co innego słuchać o nich od osoby, która je przeżyła. Jestem pod wrażeniem tego odcinka.

Lukszmar
Lukszmar
7 lat temu

O Martin widzę, że Kazikiem udało Wam się w końcu nakłonić Pana Czesława do opowiadań. Bardzo ciekawe historie przeżył i czasem w kościele się nimi dzieli z tego co widziałem :).

grzes
grzes
7 lat temu

Bardzo dobry odcinek.
Fajnie posłuchać gościa , który ufa Bogu już od tylu lat i wcale lekko nie było.
Super było by znaleźć kawałek miejsca gdzie można byłoby się podzielić takimi przeżyciami z Bogiem. Opisać swoje zbiegi okoliczności czy swoje doświadczenia .
Pozdrawiam
Grześ

KarolinaH.
KarolinaH.
7 lat temu

Pan Gruszka to chyba najlepszy owoc tej jesieni!
Oglądam, słucham, podziwiam. Świetna lekcja pokory.W tym wypadku widać słuszność biblijnego przekleństwa, że nie będzie starca w twoim domu. Bo wtedy nie będziesz miał dostępu do takiego życiowego doświadczenia, jakiego żadne mądre, teoretyczne frazesy nie zastąpią. I nie dowiesz się, że naprawdę można w najgorszych chwilach dziękować Bogu, że nie było jeszcze gorzej. I w tym wszystkim jeszcze skromność tego człowieka, który wzbudza taki szacunek u kogoś 3 razy młodszego. Zastanawiam się, czy ja mogłabym dla niego coś opowiedzieć o swoich przeżyciach...no blado to wygląda. Jak blada strona pączka w maśle, he, he.

megg
megg
7 lat temu

takie opowieści ...to perły
a Tacy ludzie ...to świadectwo życia...
...i to życia z Bogiem...jakkolwiek by się nie działo...
Martin ...dzięki i za to :)

Kaziq
Kaziq
7 lat temu

No to Martin, wygląda na to, że musimy zrobić dalszy ciąg :)

Katol1
Katol1
7 lat temu

Witajcie znowu :). Tym razem mam takie pytanie. Jakie macie zdanie na temat zabijania ludzi na wojnie. Przykładowo, jeśli Rosja zaatakowałaby Polskę to powinienem zaciągnąć się do armii i strzelać do wroga w obronie kraju, czy może walczyć pokojowo, bez broni. A może zrobić jeszcze co innego. Jeśli zabiję kogoś na wojnie to też mam grzech, czy nie bo to było na wojnie. Jak myślicie i co na to Bóg?

Sławka
Sławka
7 lat temu

Proponuję obejrzeć odcinek Odwyku pt.WOJNA i będziesz wiedział,jak odpowiedzieć sobie na te pytania.

Hubert Ciekierap
Hubert Ciekierap
7 lat temu

... powiedzmy na koniec, że w religii chrześcijańskiej cuda występowały nie tylko u jej zarania, ale i dziś nikt rozumny nie może być jej wyznawcą bez cudu. Sam rozum nie wystarcza, byśmy przekonali się o jego prawdziwości: i każdy, kogo do uznania cudu doprowadza wiara, jest świadom, że w nim samym dokonuje się nieustający cud, który obala wszelkie zasady jego rozumu i skłania go do uwierzenia w coś, co jest całkowicie sprzeczne ze zwyczajem i doświadczeniem.

Martin
Martin
7 lat temu

Nie widzę podstawy, żeby uważać, że "dziś nikt rozumny nie może być jej wyznawcą bez cudu".

Ja tam żadnych cudów nie widziałem, przekonała mnie Biblia. I to, co ludzie mówili (o zbiegach okoliczności - tak, o cudach - nie). I to jacy ci ludzie byli. Nie rozumiem po co mi cud, żeby w coś uwierzyć.

Wierzę, że procesor w komputerze to bardzo szybka maszyna licząca, ale nigdy na oczy tranzystora w procesorze nie widziałem. Mam mocne podstawy, żeby wierzyć w to, że ten kawałek plastiku z nóżkami w środku ma te tranzystory, ale przyjmuję to na wiarę.

I nie muszę przy tym twierdzić, że "to cud, że komputer działa".

Na tej samej zasadzie wierzę, że Bóg istnieje i działa, że Jezus faktycznie żył i umarł. Widzieć, to go nie widziałem. Ale procesora też nie.

Janusz
Janusz
4 lata temu

Poszedłem za radą Martina i posłuchałem wywiadu z człowiekiem, który przeżył wojnę... i nie wiele to mi wyjaśniło, bardziej zamieszało nisz wyjaśniło... Ten człowiek jest zdania, że skoro wszelka władza jest od Boga, to i władza hitlera też i że Bóg używa władzy żeby ukarać ludzi... Potem opowiada jak on i jego znajomi cierpieli w czasie wojny... ale brakuje mi stwierdzenia za co ??? I nie mówcie mi że za tzw. kult maryjny, bo ten człowiek i jego znajomi, o których opowiada byli Babtystami zatem jaki kult maryjny?! Gdyby powiedział tak: hitler miał władzę od Boga, żeby ukarać m.i. nas Babtystów, bo my Babtyści to robimy źle i to to robimy źle i ciągle grzeszymy i nie chcemy się upamiętać i dalej grzeszymy... to była by w tym odrobina logiki. Ale nie, ten człowiek nic takiego nie mówi. Można by wysnuć wniosek, że Bóg użył hitlera, żeby ukarać ludzi bez powodu... bo ten człowiek nie wymienia żadnego powodu dla, którego on i jego znajomi byli karani przez hitlera i jego jego wojnę.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 56% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

56%

Odwyk wsparli

 • Marcin

  Marcin dał 10zł

  2021-12-08
 • Damian

  Damian dał 5zł

  2021-12-08
 • Adrian ze Skoczowa

  Adrian ze Skoczowa dał 50zł

  2021-12-07
 • Sylwek

  Sylwek dał 10zł

  2021-12-05
 • Gall

  Gall dał 25zł

  2021-12-05
 • Don Camilo

  Don Camilo dał 50zł

  2021-12-05
 • Kamil

  Kamil dał 200zł

  2021-12-04
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 20zł

  2021-12-04
 • Ola

  Ola dał 25zł

  2021-12-04
 • Marcin

  Marcin dał 200zł

  2021-12-04
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: