• Odwyk
 • ·
 • 7
 • ·
 • 30%
 • ·
 • ponad rok temu

michalplat
michalplat
ponad rok temu

Jeszcze to interesowanie się ma jedną wadę. Potem wszyscy co się interesują innymi mają przeświadczenie, że inni na nich ciągle patrzą. I boją się wyjść z plamą, albo w ogóle boją się żyć swoim życiem. A większość ludzi ma serio gdzieś co robimy, a nawet jak nie mają to my powinniśmy mieć gdzieś ich niezdrowe zainteresowanie naszą osobą.

Martin
Martin
ponad rok temu

Hej, to prawda. Dosyć ważny problem, aż głupio że przeoczyłem.

Anna
Anna
ponad rok temu

Muli trochę od tego ruchu obrazu :) i głupieję chyba od "głupot" na discordzie bo poza ruchliwością obrazu zastanawiam się czy to coś u góry Twojej bluzy to chary na klacie czy cicik od zamka..? :O i co mnie to obchodzi!?? :) Oglądnę więc od początku wyłączając obraz bo póki co na 14 minucie, pomijając rozpraszacze, ciekawy temat.. Powiedziałabym "dobrego wieczoru, z Bogiem! " ale po niezrozumieniu mojej intencji na jednej z "Izba wytrzeźwień" zwyczajnie i po ludzku się boję ...więc.. dobrego wieczoru, czy tam ranka.. kiedy czytasz.. i lecę słuchać co tam mądrego może powiesz w dalszej części.. Pozdrawiam serdecznie :)

Michał
Michał
ponad rok temu

Czyli jak to ujął Jordan Peterson: zanim zaczniesz naprawiać świat, posprzątaj swój pokój.

Martin
Martin
ponad rok temu

A tak, ruchliwy obraz się zrobił. To nie za dobrze. Może jednak mam ten zespół niespokojnego odbytu, co to się objawił niedawno jako pokowidowe powikłanie. Albo moja kamerka ma.

Ale na dobre wyszło, bo to może zachęci ludzi do słuchania Odwyku w takiej formie w jakiej był od początku: jako podcastu. Bo to w zasadzie słowa, słowa, słowa i generalnie to nie ma na co patrzeć. Chyba, że akurat na rowerze sobie jadę, to wtedy warstwa wizualna relaksuje.

Ej, nie bój się mówić, Ania, bo to są tylko głupie pomyłki ludzkie. Ktoś coś nie zrozumie albo powie nie dokładnie, a człowiek się zestresuje. A niepotrzebnie. Bo i tak cię wszyscy lubią.

Damian
Damian
ponad rok temu

Ogólnie z odcinkiem się bardzo zgadzam, ale jak ktoś odpowiada, że nie chce mieć partnera(ki) to niekoniecznie musi oznaczać, że tak naprawdę chce, tylko sobie wmawia, bo jest nieudacznikiem. Paweł i Jezus są tego przykładem, a zresztą Jezus raz powiedział wprost, że nie każdy jest do tego stworzony. Bardzo szkodliwe jest głoszenie takich poglądów, jest to w pewnym sensie atak na wolność drugiego człowieka. Aczkolwiek może wścibscy ludzie odbierają sobie prawo do tej wolności, skoro nie szanują jej u innych.

Ja mam odwieczny problem z tematem "pilnowanie swojego nosa vs empatia", bo moi przyjaciele nie są Chrześcijanami i z jednej strony to jest ich święte prawo, a z drugiej strasznie mi szkoda, że mam limit długości znajomości z nimi, szczególnie że przecież nie musi tak być. Strategia "mów o tym kim jesteś i o co chodzi, ale na siłę nie namawiaj" wydaje się słuszna, ale efekty są takie, że nic się w ich życiu od tego nie zmieniło, przynajmniej póki co. Więc czy być jednak bardziej nachalnym? A jeśli tak, to jak bardzo?

PS. Ja słucham Odwyku kiedy składam ciuchy ;) W pracy bym nie umiał, bo tam muszę myśleć co robię, a wtedy nie przyswajałbym tego co słucham w tle.

Martin
Martin
ponad rok temu

Przetestować strategię "bądź nachalnym" jest prościej niż się wydaje. Weź i tak zrób. Bo póki się nie wypróbuje, można tylko zgadywać. To nieprzyjemne uczucie, bo zawsze trzeba podejrzewać, że człowiek sam o tym nie wiedząc siebie oszukuje. Ja tam przetestowałem na własny rachunek. Ale to, co u jednego się sprawdza, to u innego wyjdzie marnie. Taki już urok życia, że słuchanie nawet najmądrzejszych ludzi życia nie zastąpi. Sprawdź, czemu nie: skoro jedno nie działa, zrób co innego.

Jest taki człowiek, kto chce być sam z wyboru, bo ma większe rzeczy do roboty. I jest też taki, co jest sam, bo jest leniwy, tchórzliwy i ucieka od prawdziwego życia w jakieś swoje dziwactwa. Ktoś powie, że wszystko jedno, skoro efekt jest ten sam. Wcale nie ten sam. Bo różnica między jednym a drugim jest tak drastyczna, że i efekt musi też się różnić.

Ludzi jak Paweł czy Jezus jest w ogóle tak mało, że zapomniałem, że faktycznie istnieją takie przypadki. Zresztą nawet jak ktoś wielkie rzeczy robi w życiu to tylko nieliczni potrzebują faktycznie być samemu. Wszyscy apostołowie wymienieni w Biblii mieli żony, a przecież robili to samo co Paweł.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Zemsta do mnie należy

Program Odwyk

W tym odcinku - ostatnim złożonym na emerytowanym procesorze - dużo i praktycznie na temat tego co się dzieje, kiedy ktoś ci wyrządzi....

Bóg - wersja uproszczona

Program Odwyk

Znacie taką broszurkę "4 prawa duchowego życia"? Znacie takiego człowieka jak Sławomir Mrożek? O tym dziś będzie. O Bogu....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 215% normy!!! Szaleństwo!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

215%

Odwyk wsparli

 • Arcypatron

  Arcypatron dał duuużo!

  2022-10-03
 • Kiara

  Kiara dał 50zł

  2022-10-03
 • Adam

  Adam dał 25zł

  2022-10-02
 • Bartosz

  Bartosz dał 100zł

  2022-10-02
 • Lukszmar

  Lukszmar dał 200zł

  2022-10-02
 • Bartek

  Bartek dał 5zł

  2022-10-01
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2022-10-01
 • Łukasz7

  Łukasz7 dał 50zł

  2022-10-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
7A Northgate House, Market Street, Eckington, S21 4EH, United Kingdom
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: