• Odwyk
 • ·
 • 4
 • ·
 • 26%
 • ·
 • ponad miesiąc temu

Kamilowski
Kamilowski
ponad miesiąc temu

Tytuł zachęca a potem roztrzaskujesz się o rzeczywistość. I dobrze bo ona jest przykra. Jestem pewien, że Maks jest przedstawicielem przeciętnego ministranta w Polsce. Na początku oglądania miałem lekki niesmak ale potem dotarło do mnie, że system produkowania posłuszeństwa księży i całej rzeszy wiernych, zaczyna się już na poziomie wczesnej podstawówki. Już tam dzieci są uczone żelaznej zasady Kościoła Rzymsko-Katolickiego: Będziesz posłuszny systemowi to będziesz czerpał z tego posłuszeństwa profity (zyski) i nie tylko materialne. Dla mnie jest to nic innego niż jakby wdrożyć we Włoskiej dzielnicy NY system mafijny w przedszkolach sponsorowanych przez Ojca Chrzestnego mafii albo system kształtowania klasy robotniczej w reżimach komunistycznych. Kościół uczy koniunkturalizmu i oportunizmu oraz bezwzględnego posłuszeństwa. A najgorsze jest to, że w tym względzie nie różni się od innych zbiurokratyzowanych i zinstytucjonalizowanych denominacji jak: Świadkowie Jehowy, protestanckich zborów, ewangelików, luteranów, muzułmanów i tym podobnych. Maks. Czytaj Biblię. W sumie co Ci szkodzi te 10 minut dziennie.

Chciałem być krytyczny ale znowu Martinie miałeś "nosa" do tematu.

Paciaciak
Paciaciak
ponad miesiąc temu

Tak na marginesie to oglądałem dużo filmików w stylu "Odeszłam z sekty", "Byłem protestantem" (groźna muzyka), albo "Wyznania byłego księdza!", ale po chwili doszedłem do "Trenowałem joge!!!", "Uprawiałem karate!" lub "Byłem wegetarianinem!" (tram tam taaaam), jakoś tak mi się skojarzyło, nie wiem czemu :)

Martin
Martin
ponad miesiąc temu

No, ja nie wiem czy to jak to widzi Kamilowski, jest zgodne z rzeczywistością. Czyli: że system jest starannie skonstruowany po to, żeby odpowiednio urabiać w odpowiednią stronę.

Ja mam wrażenie, że stało się tu coś zupełnie innego: że nikt w tym kościele nie planował ani nie konstruował niczego tak długo, że wszystko wyewoluowało sobie samo. No i rozlazło się po prostu. Wszystko istnieje już tylko z rozpędu i nie widać, żeby ktokolwiek miał ochotę sprzątać, bo każdemu w sumie wygodnie.

Kościół sam twierdzi, że jego misją jest uczyć o Bogu, zbliżać do Jezusa, dbać o moralność i tak dalej. Szukałem śladu tej misji w praktyce, ale jak słyszycie, ciężko coś znaleźć. Wygląda jakby nikt już nawet nie próbował.

I nawet nie ma tu za bardzo komu czego zarzucić konkretnie, poza lenistwem. Każdy ma wszystko w dupie i tyle.

A, i żeby nie było: Maksa poznałem, bo chciał mi pomagać w grze i pouczyć się trochę tej branży. Tak że gość młody, ale aktywny, ciekawy życia i z fajnym nastawieniem.

Ten wywiad jest jednym z najciekawszych jakie zrobiłem. Zamiast jakichś sensacyjnych, skrajnych wyjątków, mamy tu pokazane jak wygląda powszechna typowa relacja z kościołem dla większości młodych dziś.

ŁukaszSZ
ŁukaszSZ
ponad miesiąc temu

Młody błyszczy jak diament na tle rówieśników, gdy by nie głos to bym pomyślał że ogarnięty dorosły.
Podoba mi się to że Martin zadaje pytania i widać że na serio chce się dowiedzieć, a nie osiągnąć cel tej rozmowy jaki to KK jest zwiedziony.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Jak traktować księdza?

Program Odwyk

Jak traktować księdza kiedy się nie za bardzo wierzy w jego kapłańskość i apostolskość? Czy do księdza można mówić "proszę pana"?.

Kiedy wyjść z kościoła

Program Odwyk

Odcinek dla wszystkich, których chodzi po głowie wyjście z kościoła raz a porządnie. Odcinek nagrany w Cambridge. Jakość słaba, bo z....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 80% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

80%

Odwyk wsparli

 • Sebastian

  Sebastian dał 78zł

  2022-06-30
 • Mariusz

  Mariusz dał 10zł

  2022-06-28
 • Adelbert

  Adelbert dał 10zł

  2022-06-28
 • Od świętego Mikołaja

  Od świętego Mikołaja dał 200zł

  2022-06-27
 • Andrzej

  Andrzej dał 50zł

  2022-06-27
 • Michał Cierniak

  Michał Cierniak dał 100zł

  2022-06-26
 • Karol - na odwyk i na szczęście!

  Karol - na odwyk i na szczęście! dał 50zł

  2022-06-24
 • Est Est

  Est Est dał 25zł

  2022-06-24
 • W34

  W34 dał 50zł

  2022-06-24
 • Mikolaj

  Mikolaj dał 50zł

  2022-06-23
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: