• Odwyk
 • ·
 • 15
 • ·
 • 87%
 • ·
 • ponad rok temu

Dyskusja

Martin
Martin
ponad rok temu

Do nagrania odcinka zainspirował mnie ten artykuł: botticellismars.wordpress.com

Daniel
Daniel
ponad rok temu

Ja wiedzialem ze ten Bog jest super fajny, ale skoro poczatkiem jego super fajnosci jest pokazanie nam tylka to jak musi byc w calej swej okazalosci...? niewiem czy to dobrze napisalem , mam nadzieje ze zrozumiecie sens

Martin
Martin
ponad rok temu

Ja rozumiem.

Zebulon Zebulonowicz
Zebulon Zebulonowicz
ponad rok temu

Pan Bóg jest postacią duchową, czyli źródło informacji twórczej. Tyłek pokazuje ludziom, ten który nie mówi prawdy, tylko neguje i manipuluje prawdą biblijną.

Daniel Wozniak
Daniel Wozniak
ponad rok temu

Martin , a nie myslisz tez , ze Bog poprostu chcial pokazac gdzie ma ta egocentryczna chwale ktora my jako ludzie lubimy, i dlatego pokazal mojzeszowi dupe, cos w stylu : mojzesz: no wiesz jakbys mogl pokazac co tam masz, to by bylo super. A Bog na to: wiesz gdzie to mam, to patrz. Ze Bog jest troche jak taki Richie Rich co ma wszystko, moze wszystko, ale to nie jest dla niego wazne bo dla niego naprawde wazne jest zeby ktos z nim pogadal, zainteresowal sie i zobaczyl jaki jest fajny sam z siebie nie patrzac na to kim jest, co ma i co moze.

Mateusz
Mateusz
ponad rok temu

No jak dla mnie to nie bardzo. Bóg w ST jest akurat wyjątkowo skupiony na swojej chwale. Dlatego każe sobie budować wielką świątynię, a jeszcze wcześniej Arkę Przymierza, gdzie każe ludzi śmiercią za samo dotknięcie (2 Sm 6) lub nawet za użycie niewłaściwego kadzidełka (Kpł 10).

Tam się przez naprawdę dłuuuugie rozdziały snują szczegółowe opisy rytuałów, strojów i ofiar ustanowionych przez Boga oraz kar za ich nieprzestrzeganie. Jak ktoś zaczyna czytać Biblię od deski do deski, to to jest zazwyczaj etap, na którym odpada ;-) Dlatego właśnie nowym chrześcijanom się często każe czytać od Ewangelii Jana, a te smaczki zostawia na koniec, albo w ogóle nigdy tam nie dociera (a szkoda).

Daniel
Daniel
ponad rok temu

aha, gratuluje Martin 10-ciu lat nagrywania! super robota i dobrze by bylo jakiego szampana wypic !

Martin
Martin
ponad rok temu

A dzięki Daniel. To faktycznie mało spotykana rzecz w internecie, żeby ktoś przez 10 lat nagrywał jeden program. Co 2-3 lata moda się zmienia, większość "sław" znika i przychodzą następne, a Odwyk żyje cały czas.

Mateusz, co chwały, to pewnie, że Bóg poważnie do niej podchodzi.

Ale czy ją tak eksponuje i podkreśla przy kontaktach z ludźmi to już nie jest takie jasne. W Edenie żadnych świątyń stawiać nie kazał. Żadnych rytuałów nie wymagał. Ba, nawet ubrań nie było.

Czy to nie z inicjatywy ludzi świątynie były budowane? To Dawid chciał Bogu budować świątynie, a Bóg pozwolił na to dopiero Salomonowi. Abraham chciał stawiać ołtarze, ale Bóg pozwolił wyłącznie na ołtarze z nieociosanych kamieni - mało chwalebnie wyglądające. Pokazywał się ludziom jako ogień, dym, chmura - wybór nie specjalnie podkreślający dostojeństwo i majestat.

A Jezus wjeżdżał do Jerozolimy nie w lektyce, ale na ośle.

Z drugiej strony Bóg bezkompromisowo mówi o swojej chwale: że nie odda jej nikomu, że sie nią nawet nie podzieli.

Mimo wszystko w kontaktach z ludźmi nie zaczyna od eksponowania swojej wielkości i podkreślania chwały. Heh, pewnie nie ma kompleksów i nie musi.

Za to ludzie mają.

piotr z a
piotr z a
ponad rok temu

Ty to Martin nawet z dupy coś pozytywnego potrafisz wyciągnąć:).

Słuszne wnioski, nigdy bym na to nie wpadł. Ewidentnie masz dar dostrzegania rzeczy w Biblii i nie tylko w Biblii zresztą, czego inni że tak powiem religijni ludzie nie zobaczą przez całe swoje życie. I nie jestem pewny z czego to wynika, z twojej inteligencji czy to skutek życia z Bogiem, obstawiam na to drugie. A może jedno i drugie?. Fajny odcinek.

Mateusz
Mateusz
ponad rok temu

Martin,

Mi się wydaje że są dwa podejścia widoczne. Jedno jest wobec kilku wybranych osób (np. Abraham albo Mojżesz) - z nimi Bóg chce rozmawiać wprost.

Dla pozostałych są ścisłe reguły, rytuały i ofiary z Księgi Kapłańskiej. Jak ktoś z nich próbował ominąć pośredników i samemu porozmawiać z Bogiem, to ich czekała zazwyczaj kara śmierci.

Przykład: Lb 16 - za samą próbę zginęło 250 osób.

Jest tam takie zdanie: "Jedynie temu, kogo wybrał, dozwoli zbliżyć się do siebie." I to właśnie podsumowuje te różnice.

Też te wszystkie złocenia, rzeźby aniołów i drogie tkaniny na Arce Przymierza... to raczej niezbyt podkreśla skromność.

Ewangelie to trochę inna sprawa, jest też trochę inne podejście u niektórych proroków, dlatego chodzi mi głównie o Pięcioksiąg .

piotr z a
piotr z a
ponad rok temu

Aha zapomniałem dodać że religijni ateiści także:)

Don Camilo
Don Camilo
ponad rok temu

Pytanie uściślające: czy występujące tam słowo 'âchôr (אָחֹר אָחוֹר) występuje w liczbie podwójnej czy mnogiej?? Bo jeśli w mnogiej, to obraz pupy Boga w Kaplicy Sykstyńskiej powinien wyglądać bardziej surrealistycznie.

Martin
Martin
ponad rok temu

Hej, dwójka się też zawiera w mnogości.
Ale sam jestem ciekawy. Jak znajdę kogoś kto zna lepiej hebrajski to zapytam. Liczba podwójna jest archaiczna już chyba w każdym języku, ale pewnie jakiś specjalista od dawnych języków się znajdzie.

Peter Sweter
Peter Sweter
ponad rok temu

Bóg przecież nie ma dupy, a zatem nie mógł jej pokazać Mojżeszowi. Skończ waść z tymi bluźnierstwami!

Andrzej
Andrzej
ponad rok temu

Już drugi raz tego słucham i tak sobie pomyślałem (humorystycznje) że Bóg postanowił pokazać tyłek bo Mojżesz pewnie by nie przeżył widoku Boga w całości bo pewnie by zobaczył siebie. Jaki człowiek po takich przejściach jak Mojżesz by nie zwariował? :D

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Czy Bóg się ukrywa?

Program Odwyk

Odcinek, w którym próbuję odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Bóg się ukrywa? Dlaczego trudno go usłyszeć? Czy się w ogóle da? I w jaki....

Kto dał najwięcej

Program Odwyk

Biblia mówi nie tylko o tym jak obsługiwać Boga, ale też o tym jaki Bóg jest. Dziś cecha pierwsza: Bóg daje. Komu i czego - o tym....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

174%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 174% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Ania

  Ania dał 50zł

  2020-04-03
 • Bartoniusz

  Bartoniusz dał 200zł

  2020-04-02
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2020-04-02
 • Eustachy

  Eustachy dał duuużo!

  2020-04-02
 • Na odwyk

  Na odwyk dał 100zł

  2020-04-01
 • Na Blankę

  Na Blankę dał 100zł

  2020-04-01
 • Na Odwyk

  Na Odwyk dał 100zł

  2020-04-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: