Dlaczego Biblia zabrania się śmiać?

6 miesięcy temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
72min

Zapytał mnie ktoś: dlaczego Biblia zabrania się śmiać? Pytam: jak to zabrania się śmiać? To zacytował: "Biada wam, którzy się śmiejecie". Więc zacząłem się śmiać i popełniłem grzech.

Żeby odpokutować, postanowiłem wykorzystać to zdarzenie jako ilustrację i pokazać, jak czytać Biblię, żeby nie wyjść potem na głupka. Nie jest to bardzo trudna sztuka, ale wymaga trochę treningu i wysiłku. Ale opłaci się: czytanie tekstów ze zrozumieniem daje w życiu więcej korzyści, niż pochłanianie skrajnie uproszczonych filmików internetowych jak mieć sukses w pięciu punktach. Można też odkryć, że Bój, Jezus, Biblia, są daleko ciekawsze i mądrzejsze niż to się powszechnie ludziom wydaje.

Dyskusja

Kaziq
6 miesięcy temu

Czytałeś "Pierwsze Prawo Magii" Terry'ego Goodkinda? Jeśli nie, to ciekawe, że wpadłeś na dokładnie ten sam pomysł, co autor. Tytułowe "prawo" mówi, że ludzie wierzą w kłamstwo albo dlatego, że chcą, żeby to była prawda, albo dlatego, że boją się, że może to być prawda.

Andrzej
6 miesięcy temu

Ludzie (na szczęście nie wszyscy) wierzą w kłamstwo, bo nie znają prawdy. A nie znają prawdy, bo jej nie szukają. Szukają wytłumaczenia wygodnego dla siebie. Szeroka jest droga która wiedzie na zatracenie...
A co do czytania Biblii - to fajna lektura. Lektura która uczy dociekania, szukania rozwiązań i wytłumaczeń, spojrzenia z innego niż nasz punktu widzenia. Np. kiedy śmiech jest przekleństwem a kiedy błogosławieństwem? Kiedy i dla kogo? Ważny jest kontekst. Uczy zastanawiania się nad kontekstem.
Np. czy tzw. "nasz świat" ma kontekst?

Co jeszcze?