Nauczyciel

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
51min

Kim jest nauczyciel w Biblii? Kto w kościele powinien uczyć? Czym się różni rabin od uczonego w Piśmie? W tym odcinku wszystko o nauczycielach i uczeniu w Biblii.

Dyskusja

mati48
9 lat temu

Martin, to czemu jednak apostołowie wyznaczyli w zborach chrześcijańskich starszych i diakonów? (Wiesz teksty typu: Duch Święty i my ustaliliśmy, że Andrzej, Barnaba, Jozue i ktoś tam jeszcze będą starszymi w tym zborze i tyle). Takie WHY?

Martin
9 lat temu

No ktoś musi przecież to wszystko organizować. Nie da się ogarnąć grupy kilkudziesięciu osób bez żadnego zarządzania.

Wyznaczano więc tych ludzi w najbardziej naturalny sposób - robili to ci, którzy się najbardziej przyczynili do powstania takiej grupy. Apostołowie więc.

To że zrobiło się to formalne przez to wyznaczanie to ja nie wiem czy powinniśmy tak w całości pochwalić. Jezus mówił jasno i wyraźnie, że "my wszyscy braćmi" i żadnych "rabi" ma nie być. Kto chce przewodzić, ten ma służyć i tak dalej.

O ile więc nie poszło to w stronę formalizmów, a było po prostu niezbędną koniecznością, no to OK. Ale jak wiemy z historii - poszło. Niestety.

Nie oznacza to, że powinniśmy teraz wszystkie funkcje powyrzucić, łącznie ze starszymi. Z tym jest chyba tak jak z piwem - nie jest złe samo w sobie, ale może doprowadzić do pijaństwa. I wtedy bardzo źle.

A w ogóle to starsi i diakoni nie byli od uczenia, tylko od zarządzania. Od uczenia byli apostołowie, prorocy, nauczyciele, a to są wszystko funkcje, które wyznacza bezpośrednio Bóg, a nie jakiś komitet.

Wzorem funkcjonowania kościoła jest w Biblii ciało. Oko przecież nie dlatego jest okiem, że było ordynowane, tylko dlatego, że widzi.

mati48
9 lat temu

Dziękuję za fajną i dobrą odpowiedź i w sumie z tym cię popieram :D

Don Camillo
9 lat temu

Gdyby jeszcze Jezus nauczał jako atrakcyjna nastolatka, to już w ogóle liderzy religijny pozjadaliby swoje brody.
Zresztą nic straconego - panie w których mieszka Duch Jezusa coraz częściej wchodzą na mównicę.

Grabix
9 lat temu

@Don Camillo, hm... ja ostatnio znalazłem taką:
> www.youtube.com
> www.youtube.com
Wbrew pozorom ona już nastolatką nie jest, bo chodzi do collage'u.

Piotr
9 lat temu

O masakra... otwarłem jej filmy w 4 kartach jednocześnie, efekt jak w tej scenie :) www.youtube.com

Heniek
9 lat temu

Dla mnie świetne lubię, wyjaśnianie pism mając uwagę na klimat tamtych czasów. Rolą kapłanów było na pewno służba w świątyni między innymi składanie ofiar i wiele innych podobnych tam czynności a uczenie de facto to nie wiem A kto próbuje być nauczycielem to musi mieć na uwadze ten fragment jako drabinkę awansu w bożym królestwie 1 Kor.12. 28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami.

Kacper
9 lat temu

Eh, Martinie, wiem, że się czepiam, już pewnie taka moja natura, ale mimo wszystko chciałbym zwrócić Ci uwagę na jeden aspekt. W jednym 40 minutowym odcinku tłumaczysz, że rola nauczyciela to odpowiedzialność i trzeba myśleć o tym co się mówi, bo uczysz itp i pełna zgoda. Jednak za chwile wypalasz z tekstem (cytat z pamięci) , "co to za życie, to już weź się zabij"...

Ja wiem, że to figura retoryczna, że ona ma na celu porównanie pustego życia itp, ale różne stany mają ludzie, różne myśli i jak sam zauważyłeś mogą źle zinterpretować to co mówisz. Więc jeśli to nie jest niezbędne do zachowania sensu wypowiedzi, to lepiej inaczej to przekazać?

Bo biorąc literalnie to jedno zdanie, wynika, że wyjściem z pustego życia jest samobójstwo, a nie naprawa życia.

Wiem, że takie czepianie się do jednego dania jest nie fair, 40 minut odcina a przyczepi się taki do jednego zdania, ale myślę, że to ważne i o pierdołę bym się nie czepiał.

Poza tym odcinek bardzo fajny, ciekawy i fajnie pokazuje kontekst, ja np. nie wiedziałem czym różnił się rabin od uczonego w piśmie.

Dzięki za odcinek, pozdrawiam.

Zzebra
9 lat temu

Bardzo ciekawe wyjaśnienie roli rabina. Dzięki Martin. Teraz składa się w całość to, że Jezus nie chciał być ordynowany przez ludzi jako rabin i to, że nie był kapłanem od Lewitów, bo nie był z rodu Lewitów lecz był kapłanem jak Melchisedek, jakby znikąd a jednak od Boga.

grzes
9 lat temu

Hej
Dobry odcinek , aż się zainteresowałem tym tłumaczeniem tzn tymi dopiskami do Nowego testamentu. Będę musiał sobie poszukać gdzieś w necie taki egzemplarz. Bo jak już się wie i zna takie szczegóły jak z Rabinami to wszystko jest jaśniejsze i pełniejsze.
Pozdrawiam i dzięki Martin
;)
Grześ

Mariusz0
9 lat temu

Co sądzicie o cudach, które rzekomo dokonują się za pośrednictwem obrazów, figurek, etc ? Jest to dzieło szatana ?

Peter Sweter
9 lat temu

Nie mówili po hebrajsku tylko po aramejsku. Tak przynajmniej uważają znawcy tematu i oryginał NT miał być spisany po aramejsku, a potem przełożony na grekę.

Martin
9 lat temu

A "znawcy tematu" dlatego są znawcami, że tam wtedy żyli, czy dlatego, że mają taśmy z nagraniami?

Ja nie rozumiem skąd to obowiązkowe przekonanie, że Żydzi, nacjonaliści izolujący się od innych narodów, dla których czytanie Tory było podstawą życia społecznego, nie mogli mówić po hebrajsku tylko musieli po aramejsku. Ci ludzie mieli przecież własną, silną kulturę. To tak jakby przekonywać, że Polacy w 1960 mówili po rosyjsku, a w 2010 po angielsku tylko dlatego, że na tym obszarze to była wtedy lingua franca. No była i każdy znał, ale w takich sytuacjach zawsze się mówi w dwóch językach - własnym i uniwersalnym. Tak jak to bywa dziś na Ukrainie na przykład, albo w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

Zresztą możliwe, że i mówiło się powszechnie po aramejsku, kto ich tam wie. Nie byłem tam.

Ale co to zmienia? Aramejski się tak różni od hebrajskiego, jak ukraiński od rosyjskiego. Jeden drugiego zrozumie, więc co za różnica. Kwestia leży tutaj nie w konkretnym dialekcie języka, tylko w kulturze. Żydzi to Żydzi, nie Aramejczycy.

Zzebra
9 lat temu

NT nie musiał być spisany w tym języku w jakim mówili Żydzi.

Mnie przekonuje argument, że greka, a ściślej jeden z jej dialektów był bardzo rozpowszechniony w całym cesarstwie Rzymskim i posługiwali się nim też Żydzi. Kupcy, sprzedawcy różnej narodowości porozumiewali się mówiąc tym dialektem.
A chrześcijaństwo szybko się rozprzestrzeniało, dotarło do pogan i nie było tak ściśle związane z kultura i językiem Żydów.

Sławka
9 lat temu

Wg materiałów udostępnionych przez www.poznan.jewish.org.pl Jezus po aramejsku brzmi Iszo Mszicho.Odsyłam,bo tekst ciekawy.

Czarnobrody
9 lat temu

Kupiłem ten konkretny komentarz rok temu i nie dałem rady jeszcze tam zajrzeć.

Martin
9 lat temu

No, to cegła olbrzymia.
Ale jak masz mało czasu to przeczytaj tylko ew. Mateusza. Tam jest najwięcej najciekawszych informacji.

yerski
9 lat temu

Bardzo fajny odcinek, z Biblią w reku, z cytatami. Pewnie przygotowanie zajmuje więcej czasu, ale odcinek super.

Karol Selak
9 lat temu

Martin, Martin, Martin - coś Ty się tak chłopie uczepił tego pastora Burzyńskiego? Nie wiem, ile jego audycji przesłuchałeś, ale w sumie nie musiałbyś przesłuchać żadnej, aby skumać, że nie masz racji co do niego (tzn. z tym, że mówi on, by zarabiać pieniądze, a nie aby się uczyć). Przecież ten facet zarabia na szkoleniach, więc gdyby mówił, że nie warto się uczyć, to by nic nie zarabiał, bo nikt by się od niego nie uczył - nie? Nie lubisz jego amerykańsko-protestanckiego charakteru, okej, ale to nie zmienia faktu, że w tej formie jest sporo konkretnej treści, która po części pokrywa się z tym, czego Ty sam uczyłeś (uczysz?) w "szkole rodzenia" chociażby. No i z Odwykiem w sumie też się pokrywa, o dziwo, bo on tym wszystkim nastawionym na kasę wolnościowcom przemyca sporo biblijnych faktów, pokazując, że Biblię jest sens czytać. Nie wiem, na ile szeroką ma audiencję, ale robotę robi dobrą według mnie, więc weź Martin zluzuj - aż dziwne, bo w sumie obaj macie pewien dystans do siebie i obaj na swój sposób jesteście obciachowi (on z sucharami, a Ty z żartami o dupie i pierdzeniu). No i o tyle, a poza tym odcinek super, dobry, mądry etc. - dlatego nic o nim więcej nie napiszę :)

megg
9 lat temu

:)
Muszę to napisać...choć trochę nie jest na temat...
Otórz...padł mi wczoraj nowy komp z Win8.1...myślę, że to przez 8.1 właśnie...podejrzany to system. Podzieliłam po części los Waldka..w stosunkowo krótkim czasie...bywa...
Odkopałam sary komp...podniósł się...ale ...gdy próbowałam się zalogować na odwyku...
to...
..Twoja przeglądarka nie używa HTML5. Bój się Boga, skąd ty wziąłeś ten staroć? Zrób sobie przysługę i zainstaluj coś nowszego: kliknij to dowiesz się więcej.
...
Dla mnie bezcenne...wreszcie coś mnie rozbawiło...do łez...dzięki Martin....
Jesteś nauczycielem...nie ma co ;)

Martin
9 lat temu

Hihihi.
No bo to prawda, już wszystko używa HTML5, łącznie z komórkami. Strasznie stary ten komp ze strasznie starym systemem.

A wszystkie swoje dane przechowywać należy zawsze w co najmniej dwóch kopiach! Najprostszy sposób, super-skuteczny, super-wygodny, dla super-leniwych to korzystanie z Dropboxa, Copy albo Google Drive. Wszystkie dane do chmurki i komputer może nie działać, wybuchać, mogą kraść a dane będą żywe.

Ludzie najwięcej tracą przez beztroskę, przez głupi optymizm.

I o tym też Biblia mówi - wszyscy by naprawdę byli mądrzejsi gdyby uważniej Biblię czytali (albo czytali w ogóle).

Sławka
9 lat temu

Megg.Nie jesteś sama.Ja też to przeczytałam.Bój się Boga powiada-Mądrala!Jakby pisał z androida i co chwila by mu znikała klawiatura to by dopiero poznał smak ryzyka.Cały tekst napisany -fik i nie ma!Albo urwany w połowie.Dotykam klawiaturę-fik,komentarz dodany i muszę czekać.Czasem wogóle nie da się pisać.Wraca do przegladarki.Tak straszycie,że nie kupię tego 8.1!

Łukasz
9 lat temu

Mnie od kilku dni nie ładuje się top (na Firefoksie).

Co jeszcze?