Archeologia: dwie wersje Boga

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
51min

Archeologia i Biblia: o górze Karmel, Eliaszu, i o dwóch wersjach Boga. Bóg, do którego prowadzi wiele dróg - co o tym wszystkim mówi Biblia. I jak o tym wszystkim powiedzieć babci...

Dyskusja

joankaa
12 lat temu

Proszę Martina aby nagrywał te niezmiernie ciekawe audycje w innym lokalu. Ta muzyka "w tle" jest bardzo drażniąca.

Filip
12 lat temu

bez kitu, wyłączyłem po minucie bo nie mogłem wytrzymać :/

Sztuwa
12 lat temu

Mi to jakoś ta muzyka w ogóle nie przeszkadza, a nawet się lepiej słucha :D

Mariusz
12 lat temu

Ja mam 2letnie dziecko... mi juz zadne odgłosy w tle nie przeszkadzaja :D

kosmO.
12 lat temu

dziwi mnie pewność przekonań co do podziału na ludzi, którzy czczą prawdziwego Boga i 'tego złego'. o współczesne czasy mi chodzi. Przykładowo: moja znajoma odmawia różaniec itd. , ale widzę, że m a p r a w d z i w ą relację z Bogiem jedynym. jest katoliczką a modli się... językami! szok dla protestantów;) to jeden tylko przykład, ale jestem w 100% pewna, że ona zna prawdziwego Boga i, że ten Bóg się na nią nie wypiął, ale ją prowadzi. Dziwne to i niepojęte. bo w kwestii robienia figurek, czczenia miejsc świętych zgadzam się z Wami całkowicie. Pewnie za życia tego nie zrozumiem, bo wszyscy jesteśmy za malutcy, żeby to pojąć. Jak Bóg na to patrzy? Jak osądzi?? Jednego jestem pewna- nie spisywałabym tak pochopnie ludzi na straty.

oscarr
12 lat temu

Co do symboliki to, wspomniany ankh jest zadziwiająco podobny do symbolu Chrystusa czyli do połączonych greckich liter "P" i "X" (inicjałów ?) . Symbol ten widnieje często na katechizmach, na szatach liturgicznych kk, a nie wiadomo dlaczego został zapomniany i przemilczany przez Martina i przez samych chrześcijan.

Osobiście uważam, że czczenie jakiegokolwiek obrazu jest sprzeczne z prawem Jehowy, ale nie podchodziłbym jednak do tego tak prosto, że czczenie obrazów to od razu czczenie jakiegoś tam Balaa.

Osoby nie znające pisma, wiedzące jedynie o stworzeniu pewnie czciły stwórcę tak jak umiały, tak że rozróżniłbym tu jedynie na kult zgodny z biblią i kult pozabiblijny tego samego boga.

Obecnie mamy taką właśnie sytuację. Ludzie modlą się do stwórcy, ale w sposób który stwórcy się nie podoba, co wcale nie znaczy, że modlą się do jakiegoś innego boga.

Inaczej jest z jawnym przeciwstawieniem się stwórcy. Np ktoś zadecydował, że nie chce się modlić do boga który stworzył świat i modli się do czegoś/kogoś innego. W innym przypadku można mówić jedynie (tak jak wyżej wspomniałem) o oddawaniu czci właściwemu bogu w niewłaściwy sposób (ryzykowny, bo można zostać zwiedzionym do grzechu i niemiły bogu bo z ryzykiem złamania dekalogu).

Martin
12 lat temu

No i dlatego, tak jak mówiłem pod koniec, wcale tak mi się nie spieszy do podziałów ludzi na "prawidłowych" i "nieprawidłowych". Jak mówi Biblia, "zna Pan tych, którzy są jego" [2Tym 2:19] - i to jest jedyne co jest pewne. Okaże się na końcu.

Dlatego też pewnie Jezus mówił tą przypowieść o tym, że rosło sobie na polu zboże, a potem przyszedł przeciwnik i zasiał coś, co wygląda jak zboże, ale jest chwastem. I jakie było zakończenie przypowieści? Żeby pozwolić rosnąć obu razem. Dopiero na końcu się zbierze wszystko i rozdzieli.

Ale jedna rzecz to niepewność co do tego "za kim kto jest", a co innego jasne stwierdzenie, że prawdziwy Pan, to nie Baal. Tłumacząc bardziej na polski: jest Pan i jest pseudo-Pan. I nie jest to jakiś wydumany problem - problem czczenia Baala istnieje przez większość Biblii. Praktycznie od początku istnienia narodu Izraela istniał problem "Pana" - Baala. I był to jeden z głównych powodów gniewu prawdziwego Boga, na Izraela.

Wniosek dla nas: nie denerwujmy Boga. Nie kupujmy podróbek. I nie bagatelizujmy problemu.

Ale z drugiej strony starajmy się zrozumieć, że brak wiedzy to jeszcze nie satanizm. Ludzie się mylą. I Bóg o tym też przecież wie.

martunia
12 lat temu

becia a słyszałaś coś takiego, że ci bogowie zaczeli sie od nimroda i semiramidy? kurcze nie pamietam zrodla niestety gdzie to slyszalam.
Chodzilo o to ze ozyrys i cala reszta to pierwotnie nimrod, a kim bym nimrod wiadomo juz z Biblii - byl tym, który budował wieżę Babel.

Mariusz
12 lat temu

@ 11. Szymon
a sobota to dzien saturna czczenie Saturna tez moze byc atrybutem "pseudo pana" :P

ogolnie kazdy dzien byłby zły :) bo w angielskim kazdy dzien jest z jakiegos pogańskiego bóstwa.

tomigraj
12 lat temu

A propos księdza Natanka:
- przesłuchałem tylko ze 2 pliki, ale prawda jest taka, że Natanek ma sporo racji. Martin dokładnie zacytował co Natanek powiedział "WIEDZ ŻE COŚ się dzieje..." i to się zgadza - coś się z dzieckiem dzieje i trzeba ustalić co. Pozdrawiam tych co mają dzieci i czują o co chodzi :) Natanek słusznie zwraca uwagę rodziców, żeby patrzyli co się dzieje z dziećmi.

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy - nabijanie się z księdza ze Świebodzina. Jak się nad tym zastanowiłem, to mam zupełnie inne zdanie niż gremium, ale Pan Jezus też miał inne zdanie na temat kobiety która wylała mu olejek na stopy co było totalnym bezsensem, więc może jestem w dobrym towarzystwie :)

tomek
12 lat temu

Martin w którymś odcinku podawał przykład sportowca ,który stwierdzając ,że wszystko osiągnął dzięki Bogu może być kłamcą ,bo wszystko co osiągnął może być zasługą jego własnej pracy.Zastanawiam się jednak jak to się ma do Psalmu 127 w którym jest napisane:
"Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie. "To skąd wiedzieć kiedy osiągamy coś za sprawą Boga czy za sprawą własnego wysiłku?

Weronika
12 lat temu

Muszę się zgodzić z Martinem w kwestii babci. Niestety, Beato, nie wystarczy komuś przeczytać 10 przykazań czy w ogóle calą Biblie.Nie komuś, kto został wychowany w takim a nie innym systemie religijnym.
Ja, kiedy próbowałam moją babcię uświadomić w kwestii przykazania nr. 2,wskazując na Biblie jako jedyne źródło, zostałam potraktowana jak najgorszy sekciarz. "To rzuć tą książke i nie czytaj, skoro pisze, żeby Matki boskiej nie czcić." -usłyszalam. I w ogóle, że to już po kobicie - stwierdziła babcia

Ba, nawet moja koleżanka, młoda dziewczyna, inteligentna, która twierdzi, że zna Biblie, nie jest w stanie się przekonać, że sprzeniewierza się przykazaniu II. czcząc obrazy i innych ludzi.

Moja mama z kolei stwierdziła, że może jeszcze by uwierzyła w to co Biblia mówi :/, gdyby nie to że przecież papież , nasz kochany, różany, tak czcił Matkę boską Częstochowską i inne..NO i w tym momencie bitwa przegrana..:( bo to szatańska nauka tylko może twierdzić, że papież mógł się mylić..

Ten temat mnie ciągle jeszcze porusza do głębi, jak to możliwe by nasz cały prawie kraj był tak zwiedzony?Z drugiej strony też nie wiem jak podejśc do tematu co z tymi, którzy w nieświadomości to czynią.

Beata
12 lat temu

Oskarr, czczenie Boga nie polega na przestrzeganiu 10 przykazań. Kult innych bogów kwitł przed czasami Mojżesza. Wtedy byli czciciele ballów i Pan-dałam przykład Melchizedeka.
Mówienie dzisiaj, że oddaje cześć na swój sposób bo nie wiem jak Bóg tego oczekuje gdy każdy praktycznie w tym kraju ma Biblie w zasięgu ręki, słucha na mszy fragmentów nie obroni się.
Bóg mówi nie czcij obrazu, nic i nikogo poza mną. Nie można tego zbagatelizować gdy już o tym wiesz.

Weroniko nigdy nie twierdziłam, że wystarczy komuś przeczytać Biblie i ten uwierzy. Zresztą Ewangelia to nie dekalog. Dekalog w naszym katolickim kraju czasem bywa dobrym początkiem rozmowy.
Jestem jednak przeciwna walenia ludzi po głowie Biblią.
Mówić o Bogu, mówić o tym co jest najważniejsze - ewangelie abbaznaczytato.blox.pl
Przekonanie człowieka o grzechu należy do Ducha Św nie do mnie.

Marku z logiki a i Biblia mówi o takim jednym co to chciał być równy Bogu

Szymonie, 3 bo tam o sposobach wyobrażania sobie Boga i oddawania mu czci tak bezpośrednio. Skupiłam się na tych bardziej widocznych - graficznych- obrazach i symbolach. Zresztą w wielu innych miejscach Biblii też jest o tym.

Beata
12 lat temu

Martunia:
O Nimrodzie mamy w Biblii tyle: był mocarzem i myśliwym, założył miasta takie jak Babilon, Erach, Kalach - mówiła już o nim.
Nie ma ani słowa, że był pierwszym który chciał być równy Bogu lub zając Jego miejsce.
Semiramida to Sammu-ramad, królowa żyjąca w IX w BC.
Źródło to pewnie Zeitgeist

Ciekawe jest za to tłumaczenie Gen 4,26 zazwyczaj jest to "Setowi także urodził się syn i nazwał go Enosz. Wtedy zaczęto wzywać imienia Pana. "
Hebrajski tekst jest dosłownie tłumaczony przez Żydów : "wtedy zaczęto bezcześcić imię Boga".
Żydzi uważają, że od czasu Enosza zaczęło się bałwochwalstwo.

Don Camilo, Natan nie czcił Dawida jak Boga.
Widzisz różnicę miedzy przykazaniem a zwyczajem?

Napisałeś:"Jak zachowalibyście się w świątyni, gdzie tamtejsi wierni klęczą oddając cześć bóstwu a Wy wpadliście tylko jako turysta chcąc pstryknąć parę fotek?"
Oni klęczą przed ichniejszym bóstwem. Oddają mu cześć i hołd swojemu bogu.
Dla mnie to nie bóstwo ale rzeźba, obraz więc nie będę mu oddawać czci i hołdu.
Cejrowski klękał przed Buddą?
Daj linka.
Ja widziałam odcinek gdzie dość niegrzecznie komentował zwyczaje ludzi wchodzących do pagody i posągi bożków nazywał dosadnie ;-)

Mateusz
12 lat temu

Beata, bajkę o Semiramidzie na 100% rozpowszechniają komiksy "ewangelizacyjne" Chicka. Nie wiem czy to źródło, ale kłamstw jest tam duuużo więcej. Szczególnie jeśli trzeba akurat dokopać graczom DnD albo katolikom :) Niektóre kościoły rozdają te traktaty i przez to nieświadomie szerzą dezinformację i nienawiść.Beata, bajkę o Semiramidzie na 100% rozpowszechniają komiksy "ewangelizacyjne" Chicka. Nie wiem czy to źródło, ale kłamstw jest tam duuużo więcej. Szczególnie jeśli trzeba akurat dokopać graczom DnD albo katolikom :) Niektóre kościoły rozdają te traktaty i przez to nieświadomie szerzą dezinformację i nienawiść.

Beata
12 lat temu

plk, w tych komiksach jest faktycznie dużo błędów, przekłamań doktryny krk. Nie wiem czy to wynika z niewiedzy czy właśnie z chęci dokopania.
Jak mówić ewangelię to tak jak Paweł na Aeropagu.
Metoda "przez dokopanie" kompletnie mija się z celem.

Don Camilo, ma znaczenie czy widzisz różnice.
Piszesz, że zwyczaj nie uchyla przykazania a trochę dalej uważasz, że Cejrowski nieźle wybrnął klękając.
Jak sądzisz ludzie tam modlący się odebrali to jako wyraz szacunku dla nich czy dla Buddy?
Bóg mówi nie klękaj i nie służ figurom. Bogiem jest ten komu służysz. Przykazaniem staje się to czyje nakazy, zakazy, wskazania stawiasz na pierwszym miejscu.

Jak dla mnie sprawa jest dość prosta. Wchodzę tam (świątynie, miejsca kultu )gdzie nie oczekują ode mnie, że będę oddawać cześć i hołd bożkowi, uczestniczyć w kulcie czy jakimś obrzędzie czynnie. Nie mówię o prowokowaniu swoim zachowaniem . Skoro oczekuje się ode mnie czegoś co obraża mojego Boga to zwyczajnie nie wchodzę tam.
Szacunek dla Boga, Jego Słowa jest dla mnie ważniejszy.

Ty uważasz, że lepiej zapomnieć o tym co mówi Bóg byle nie urazić człowieka?
Zachowałbyś się jak Cejrowski?

Piotr
12 lat temu

Jeden jest Bóg i nie ma innego. Baal i Asztarte to nie bogowie tylko uniwersalne archetypy natury ludzkiej - taki pierwotny język jak np. kolory.
pl.wikipedia.org

Po prostu chodzi o to, że jeśli jest Bóg to z natury chce się jakoś go ująć/przedstawić/zrozumieć/poznać/skontaktować z nim. A to przedstawienie ma określoną formę czyli, że Bóg jest np. dobry, mocny, sprawiedliwy, wynagradzajacy swoje sługi - takie naturalne wyobrażenie.
I chyba nie w tym rzecz, że ludzie czczili innych bogów tylko, że mieli złe wyobrażenie o tym jaki on jest. Bo w moim rozumieniu przykazania są bardziej życzliwymi radami niż jakimś torem przeszkód. A wszelkie ofiary miały chyba bardziej na celu uświadomienie ludziom, że każdy wybór niezgodny z prawem naturalnym ma swoje konsekwencje - coś w rodzaju wyjścia z obszaru strzeżonego. Jeśli się za coś zapłaci (zloży ofiarę) to się to bardziej ceni. No bo chyba nie da się dojść do tego czy ofiara Jezusa była obiektywna czy działająca na zasadzie, że się wierzy, że była.
@20 nie tylko imię Enosz się sens. tłum., ale wszystkie 10 pierwszych imion od Adama do Noego po przetł. tworzy coś w rodzaju wiersza z teks. ewang.

Mariusz
12 lat temu

ojoj.... to ja od dzisiaj nei klekam by zawiazac buty....

nie bede sie kłaniał Adiasom.
Napewno dlatego Cejrowki chodzi na boso .... :P

martunia
12 lat temu

Beata: Nie, moje źródło to nie Zeitgeist (NO WIESZ?!!?)
Nie pamiętam niestety gdzie to pierwotnie usłyszałam, ale nawet na wiki znalazłam teraz wzmiankę, że wg. tradycji żydowskiej Nimrod był tym, który budował wieżę Babel. Na pidradio.com mają często gości którzy są pasjonatami archeologii biblijnej i zapewne od któregoś z nich wyszła ta historia, że całe to czczenie pogańskiej "trójcy" - ojciec, matka i syn, wzięło się od Nimroda właśnie.

Voitas
12 lat temu

Ksiadz Natanek? Nie rozumiem go, ale Prorokow czasow biblijnych odbierano podobnie. Czesto za wariatow ;)

Marcin
12 lat temu

Odcinki archeo są świetne a ten wyjątkowo dobry. Strasznie sympatyczna babeczka. Pozdrowienia dla niej ode mnie.

c.s.levis
6 lat temu

wiemy:
-rudy-blond
-głos
-archeolog
-Beata
zna ktoś

Co jeszcze?