Biblia w 5 minut

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
39min

Jak streścić Biblię w 5 minut? Co byś z niej wybrał, jako najważniejsze przesłanie do przekazania? Ten odcinek trwa dłużej niż 5 minut, bo się tak długo zastanawiam jak ją streścić. Ale w końcu ją streszczam!

Dyskusja

Mateusz100
9 lat temu

Co byśmy powiedzieli w 5 minut?

Bóg jest święty, sprawiedliwy i miłosierny. Nienawidzi on wszelkiego grzechu oraz wszystkich tych, którzy grzeszą. Jest on wściekły na wszystkich tych, którzy łamią jego prawo. Każdy człowiek wg Biblii wie, że Bóg istnieje i zna jego prawo. Każdy z nas zasługuje na karę i nawet gdybyśmy starali się przestrzegać wszelkie zasady jak najlepiej, to i tak najlepszy dzień z naszego życia wystarczył by, aby Bóg nas potępił.
Bóg jest także miłosierny. Pomimo tego, że nienawidzi on wszystkich czyniących bezprawie, to chciałby abyśmy mogli jednak uniknąć jego gniewu. Nie może on wstrzymać swojego gniewu, zgodnie ze słowami: "Kto mówi winowajcy: Jesteś niewinny, tego przeklinają ludy, temu złorzeczą narody." (Prz. 24:24). Musi on pokazać swoją sprawiedliwość i wykonać karę.

Istnieje jednak jedyna możliwość, aby Bóg mógł nas uniewinnić i wykonać karę. Dał nam swojego syna, jako okup za nas. Jezus zrezygnował z postaci bożej i przyszedł na świat jako człowiek. Wykonał on idealnie prawo i jako jedyny mógłby wejść do nieba na podstawie swoich uczynków. Przelał on swoją krew na nasze grzechy. Nie tylko za nas umarł, ale również przyjął na siebie nasz grzech.

Grainyday
9 lat temu

@Mateusz "Każdy z nas zasługuje na karę i nawet gdybyśmy starali się przestrzegać wszelkie zasady jak najlepiej, to i tak najlepszy dzień z naszego życia wystarczył by, aby Bóg nas potępił. " Skad u Katolikow ta obsesja nieczystosci i niegodnosci - niektorzy az chrzcza niemowleta z tej pewnosci bycia grzesznym i ulomnym od przedurodzenia.
czy Jezus cos takiego mowil ?

Mateusz100
9 lat temu

Nie jestem katolikiem. Ta "obsesja" wynika z: "Gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej" (Rz. 3:23), "Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu." (Gal 3:10), "Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego." (Jak. 2:10)

Jezus właśnie uwalnia nas z przekleństwa prawa. Aby być jednak uwolnionym, czyli zbawionym, należy się upamiętać. Znaczy to, że mamy całkowicie całkowicie zmienić nasze myślenie, naszą postawę w stosunku do Boga, wykonać zwrot o 180 stopni. Mamy też uwierzyć Jezusowi, że umarł on za nas i przyjął na siebie nasze grzechy.

"Dlatego powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeśli bowiem nie uwierzycie, że to Ja jestem, pomrzecie w swoich grzechach."(Ew. Jana 8:24)
"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony. Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony.."(Ew. Jana 3:16-18

Grainyday
9 lat temu

@Mateusz W zasadzie zgadzam sie z tym co Martin mowil dzisiaj za wyjatkiem fragmentu o gejach. NIe mozna , nie da sie polaczyc dwoch kompletnie niekompatybilnych systemow - Chrzescijanstwa i Judaizmu tzn zyciowego questa by stwac sie Jezusem - by pozwalac sie przemienic milosci i wspolczuciu wobec innych --- z tym ze jesli nie uda ci sie to to cie zawloka do nieboskiego kryminalu na tysiace lat pod ciasna cele z bandziorami gdzie torturom i gwaltom nie bedzie konca , Gdybys poszedl na terapie gdzie ucza cie jak zasypiac i jak stworzyc nastroj do zasypiania itd ale jesli sie nie nauczysz w miesiac to stracisz dom i zostaniesz bezdomnym - czego bys sie nauczyl ? . jakis absurd ! jak mozna wybrac droge przebudzenia sie i transforamacji swojego zycia do milosci wiedzac ze jesli to sie uda to tak w dupe dostaniesz ze lepiej byloby zebys sie nigdy nie urodzil. wobec takiej alternatywy kazdy by wolal ( i wielu ludzi wlasnie to wybiera) jasno i klarownie napisane zasady ktorych trzeba przestrzegac zeby nie miec przesrane po calosci. przynajmniej ja to tak rozumiem. dlatego odrzucam ten obsesyjny strach potepienia i kary bo wybieram relacje , zaufanie i milosc.

megg
9 lat temu

Martin...dużo zdrowia !!

ale czemu właśnie to przyszło mi na myśl.?..hmmm
www.youtube.com

Może to walka...teorii z praktyką
Biblia i Jezus są super...ale ich "wyznawcy" już nie...i wręcz swoją postawą odstraszają od wiary...
Siebie też mam na myśli.

Martin
9 lat temu

Grainyday mądrze napisał.
Ale ja już nie mam siły skomentować, katar mnie zjadł.
Znikam z życia na parę dni.

Mateusz100
9 lat temu

@Grainyday
"z tym ze jesli nie uda ci sie to to cie zawloka do nieboskiego kryminalu..."

Takie podejście, że mamy się upodabniać do Jezusa, a jeżeli nam się nie uda to wtedy Bóg nas potępi jest jedną z wersji zbawienia z uczynków. Bóg mówi do nas byśmy się po prostu poddali i przyszli do niego i uwierzyli w jego Syna.
Chrześcijanin to ktoś, kto narodził się na nowo. Jest nowym stworzeniem, które otrzymało od Boga nową naturę. Od tej pory kocha on sprawiedliwość i wykonywanie przykazań jest dla niego czymś naturalnym, a nie przymusem.
Jeżeli by to zależało tylko od nas, to nikomu by się nie udało, jednak to Bóg w nas pracuje.

"A wiemy, że Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia jego są powołani. Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego, a On żeby był pierworodnym pośród wielu braci;"

Bóg w nas pracuje i dokończy ona w nas to dzieło, które zaczął, ponieważ:
1. Bóg kocha swoje dzieci (chrześcijan)
2. Jego reputacja jest tutaj zagrożona

"Mając tę pewność, że Ten, który rozpoczął w was dobre dzieło, będzie je też pełnił aż do dnia Chrystusa Jezusa."

Sławka
9 lat temu

Nie udało mi się dodzwonić,więc spróbuję to napisać.Martin próbował streścić biblię w 5 minut,a ja mam często ten problem z moimi rozmówcami,bo mam ich na parę chwil-a biblia grubą ''książką'' jest.Ja jestem zachwycona Jezusem jako człowiekiem i przesłaniem-przekazaniem jakie nam zostawił.Ciężko jest zrozumieć rozmówcę,który nas nie rozumie,kiedy mówimy,że powinniśmy być tacy jak Jezus.Żeby kogoś naśladować,to trzeba go znać,a zatem trzeba przeczytać Ewangelię- Nowy Testament,a ludzie przeważnie wiedzą tylko tyle,co usłyszą na mszy,czyli prawie nic.Jak zachwycić rozmówcę Jezusem w 5 minut?Jego przekazaniem-SZANUJ BLIŹNIEGO SWEGO JAK SIEBIE SAMEGO!Nie potrzeba żadnych innych przykazań -w tym jednym zawiera się wszystko-czyż nie jest doskonałe?Traktuj innych tak jakbyś chciał,żeby traktowano ciebie.Nie osądzaj,przecież nie chcesz,żeby osądzano ciebie,nie kłam, tak jak nie chcesz, żeby ktoś cię okłamywał.Tym jednym przekazaniem możnaby naprawić całe zło tego świata,nie byłoby wojen.W tym jednym przesłaniu zawarte są wszystkie przykazania Starego Testamentu.Czy Jezus nie był genialny?Zostawił nam niesamowity sposób postrzegania świata,ale o tym później.

gerald1972
9 lat temu

@ 5
Megg
Nie uważasz, że dobrze byłoby skończyć już z umartwianiem? ;)
Ciesz się życiem, choć troszkę:D

P.S. Jak podejdziemy po ludzku do człowieka to i człowiek ludzki okazuje się być.
Zazwyczaj.
A chrześcijanin zwłaszcza;)

Sławka
9 lat temu

Przykazanie(nie przekazanie-sorry)jakie zostawił nam Jezus jest uniwersalnym hasłem marketingowym -jak byśmy to powiedzieli współczesnym językiem.Można je umieszczać na banerach i murach-NIE RÓB DRUGIEMU CO TOBIE NIEMIŁE!Jest w Biblii fragment,gdzie Jezus mówi-jeżeli masz zgrzeszyć okiem-lepiej je sobie wydłub,jeżeli masz zgrzeszyć ręką-lepiej ją sobie odetnij.Czyli pracuj nad sobą,doskonal siebie,naucz się panować nad swoimi emocjami a nie chciej zmieniać świata wokół siebie.Pięknie to widać u muzułmanów.Czy on zgrzeszy- nawet w myślach-patrząc na kobietę?Przecież wszystkie są w ''prześcieradłach ''.Czy będzie pijakiem-nie,przecież tam nie ma ssklepów z alkoholem.Czy on musi doskonalić siebie-po co,przecież zmienił świat dookoła.Czy Jezus nie był genialny?!Otacza nas piękny świat,którym możemy się cieszyć-wystarczy zachować jego sposób myślenia i przykazanie.

Ktoś

A ja mam zaznaczone takie streszczenie: Rz 5.12 -> J 3.16 -> Dz 4.12 -> Rz 10.8-10 -> Rz 10.13 -> Ef 2.8

megg
9 lat temu

@ 9. gerald1972
umartwianie?...tak to odbierasz...ciekawe :)
Tak mam wiele problemów...a jeden przerasta wszystko...ale nie umartwiam się ...tak myślę....staram się działać.

Też czasami trochę jestem "sumieniem" ...aby tu na "odwyku" nie popaść w samouwielbienie!!! i tyle :)

Ludzi zawsze lubiłam...i nic się nie zmienia w moim podejściu.

I dodam...bo nie byłabym sobą ....pisać jest łatwo najcudowniejsze rzeczy...ale wdrożyć je na co dzień do życia ...już nie jest równie łatwo...jednak jest to możliwe.
:)

Sławka
9 lat temu

To niesamowite.We współczesnej psychologii(wg Wikipedii) empatia jest to:''zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób,spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość.Jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych!Empatia obok asertywności jest jedną z dwóch podstawowych umiejętności wchodzących w skład tzw.inteligencji emocjonalnej.Duże zdolności empatyczne posiadają osoby charyzmatyczne.Kto słyszał o empatii 2000 lat temu?!JEZUS BYŁ EMPATIĄ DOSKONAŁĄ!

gerald1972
9 lat temu

@12 Megg

"Ludzi zawsze lubiłam...i nic się nie zmienia w moim podejściu"

A to widać, słychać i czuć w każdym Twoim wpisie:)
Gratuluję, bo to cholernie trudna sztuka, utrzymać taki kurs, zwłaszcza, jak nam samym nie najlepiej.
A wiara daje nadzieję, że będzie lepiej
I niech będzie;)

Sławka
9 lat temu

Tomek z uszami-dzięki.Przeczytałam te fragmenty.Zapomniałam o największym ''prezencie''od Jezusa i najważniejszym!!Duchu Świętym.

megg
9 lat temu

14. gerald1972
coś się tak czepił :)
naprawdę czytałeś wszystkie moje wpisy...czy na tym jednym bazujesz?

18. megg (7 dni temu)

Dzięki Waldek :)

bo dla mnie Miłość to najcenniejszy dar od Boga...i zgadzam się z tym w 100%:

"2 Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym. " (1 Kor 13)

Bo dla mnie bez Miłości nic nie ma sensu..bo sens właśnie Miłość nadaje...to ta Miłość w szerokim rozumieniu :)

Gerard, czy to też jest dobijające dla Ciebie?
Napisz co lubisz (jakie tematy) to się dostosuję :)
Ale "kadzenie" to nie jest moja specjalność...raczej szczerość i prawda...ale jakoś może dam radę :P

gerald1972
9 lat temu

Łoj
To miało być jakieś tam wsparcie Megg, przykro mi, że odebrałaś jako zarzut.
Ale skoro tak odebrałaś to pewnie tak zabrzmiało. To pewnie przez te łącza, zniekształcają przekazy;)
Wiem na pewno, że nie chciałem Cię urazić
Wybacz

Katol1
9 lat temu

A jak ja streściłbym Biblię w 5 minut? Myślę, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być coś, co nazywa się Kerygmat (gr. kerygma - głosić, ogłaszać). Można powiedzieć, że jest to Dobra Nowina w 6 punktach.
1. Miłość Boża. (Bóg Jest Miłością, stworzył świat i kocha nas wszystkich)
2. Grzech. (Człowiek zgrzeszył, złamał przykazania Boże i zasłużył na śmierć)
3. Zbawienie. (Jezus Chrystus, Syn Boży przyszedł na świat i zapłacił za nasze grzechy)
4. Wiara i nawrócenie. (Aby zostać zbawionym należy uwierzyć w Jezusa i Jego Ofiarę i zdecydować się pójść za Nim, oddać Mu swoje życie)
5. Duch Święty. (Jezus posłał Ducha Świętego, który umacnia wierzących, obdarza łaską i prowadzi)
6. Wspólnota. (Nawrócony człowiek wzrasta w Kościele, we wspólnocie wraz z innymi chrześcijanami)

Czy Dobra Nowina nie jest wspaniała :)? Chwała Panu!!!

megg
9 lat temu

@ 17. gerald1972
Nie wybaczam...bo mnie nie uraziłeś...nie mam czego wybaczać :)
Jak marudzę - to śmiało mów.
Może też i moje przekazy są "zniekształcone"..no cóż...net ..to net..
I ok postaram się być mniej "mroczna"...ale ...czasami...wspomnę ...coś ..tak myślę :P

@18. Katol1
W Kosciele...czyli we wspólnocie ludzi wierzących w Jezusa i Jego przesłanie :)

@ 13. Sławka Itshak
Dobrze prawisz ! :)

Sławka
9 lat temu

Chociaż jedna mnie pochwaliła :):):)

Mateusz100
9 lat temu

@Katol1
Całkiem nieźle napisane. Muszę się jednak nie zgodzić z pewną kwestią i bardzo mnie dziwi, że nikt nie protestuje. Czy Bóg kocha wszystkich?
"Albowiem Ty nie jesteś Bogiem, który chce niegodziwości, Zły nie może z tobą przebywać. Nie ostoją się chełpliwi przed oczyma twymi, Nienawidzisz wszystkich czyniących nieprawość. Zgubisz kłamców, Zbrodniarzami i obłudnikami brzydzi się Pan." (Psalm 5)
"Naprzykrzacie się Panu swoimi słowami i mówicie: Czym się naprzykrzamy? Tym, że mówicie: Każdy, kto źle czyni, jest dobry w oczach Pana i w takich ma Pan upodobanie. Albo: Gdzie jest Bóg sądu?" (Mal. 2:17)

Jeżeli ktoś chciałby bliżej zainteresować się tematem bożego gniewu, to polecam tę lekturę:
www.literatura.hg.pl

Katol1
9 lat temu

@Mateusz100
Tak, Bóg kocha nas wszystkich. ,, Bóg Jest Miłością" (1J 4:16).

Co jeszcze?