Biblia według Kwejka

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
61min

Dziś trochę luźniej - o tym jak na Biblię patrzy autor jednego rysunku na Kwejku. I w których punktach ma rację, a w których pokazał, że nie umie czytać.

Dyskusja

xXx
12 lat temu

Martin mówi jakby był nietrzeźwy.

Ella
12 lat temu

Witam jako pierwsza. To ja tu wyjaśnię, że ta historia, którą Martin zapomniał, była o Tamar. To ona została synową Judy, a kiedy jej mąż sprzeniewierzył się Jahwe, ten ukarał go śmiercią i wtedy obowiązku szwagra dokonać miał Onan, który jak pamiętacie też został ukarany śmiercią. Wtedy teść wysłał synową do rodziców, żeby tam czekała, aż ich trzeci syn dorośnie. Tamar domyśliła się, że jej teść nie ma zamiaru spełnić danej jej obietnicy i przebrała się za prostytutkę, ustawiła przy drodze i poszła z teściem. Wzięła od niego zastaw, a kiedy się okazało, że jest w ciąży, wylegitymowała jej pochodzenie tym zastawem.

Martin
12 lat temu

A możliwe, że tak mówię.
A czuję się jeszcze gorzej.

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

Haha dostałem ostatnio tego kwejka od kumpla który próbuje czasami mnie zaginać takimi śmiesznymi tworami i po krótkiej analizie stwierdziłem "to coś stworzyła ograniczona ateistyczna feministka która nie ma zamiaru zrozumieć Boga" i to właściwie tyle co mam do powiedzenia :)
Martinie zdrowiej nam i nie wymiękaj! :P

Don Camilo
12 lat temu

Abram: "Mów więc, że jesteś moją siostrą, aby mi się dobrze wiodło ze względu na ciebie i abym dzięki tobie pozostał przy życiu" (Rdz 12:13);
Dalej czytamy, że "Ze względu na nią [Saraj] wyświadczał [faraon] Abramowi dobrodziejstwa, tak że miał owce, bydło, osły, niewolników i niewolnice, oślice i wielbłądy (22:16)".
- Biblia nie precyzuje jak dogłębnie poznał faraon Saraj; manewr ten Abraham powtórzył później w stosunku do króla Geraru -Abimeleka (tu Biblia podaje, że seksu na bank nie było - rozdz. 20);
- pierwszą przyczyną dla której Sara miała grać pannę były profity materialne, a drugą - obawa o własną skórę (12:13);
- za co faraon obdarował Abrahama niewolnikami i bydłem? za piękne oczka Saraj? Taki prezent to co najmniej za taniec na rurze...
Zaczęło się od chęci ochrony własnego życia, a skończyło na "miękkim" stręczycielstwie, którego skądinąd Biblia nie potępia. Tym bardziej, że całą akcję kontrolował sam Jahwe reagując w odpowiednim momencie.

Ella
12 lat temu

Pamiętam, że kiedy czytałam tę historię, to jasno powiedziane nie było, co dokładnie między faraonem, a Sarą zaszło. Może to tylko moje tłumaczenie Biblii i ten język nie do końca zrozumiały.
Polecam postawę filozoficzną i nie doszukiwanie się sensacji.

Enslaved Eagle
12 lat temu

To nagranie powinno trafić na kwejka z podpisem "totalna miazga gimboteisty". :D
A, Martin, wyszło Ci, miejscami kupa śmiechu. :)

Mariusz
12 lat temu

:) czy interlinearne tłumaczenie bibli jest bez cenzury ? :))

Jesli tak to chyba zainwestuje :)
chociaz pewnie Tłumacznie Bibli na jezyk wspołczesny by Martin :D przebiło by wszystko :P

Martin
12 lat temu

Lepsze, ale nie oddaje wszystkiego jak trzeba.
Pamiętam, że np. tłumaczy "wyrzygam cię z moich ust" zamiast "wypluję cię z ust moich" w Obj 3:16. Co jest dużo sensowniejsze patrząc na cały kontekst zdania.

A chyba najlepiej oddaje zamierzenie oryginału "Komentarz żydowski do Nowego Testamentu" też wydany przez Vocatio. Bo pamiętajmy, że nawet grecki oryginał jest przecież też tłumaczeniem wydarzeń, które rozgrywały się po hebrajsku/aramejsku. Więc sięga jeszcze dalej do źródła.

Bo, jak mówi Pismo: "zbawienie pochodzi od Żydów".

Marcin J.
12 lat temu

Maaartin... wszystko elegancko i trafione w dyche, tylko po co tak naduzywasz slowa "ruchac"? Zalatujesz wtedy taka kwejkowa elokwencja, doslownie :)

Chcialbym pozdrowic Ele z Niemiec, ktora udziela sie na wieczorach! Zyczylbym temu swiatu i sobie wiecej takich inteligentnych kobiet ;)

Grabix
12 lat temu

@EnslavedEagle, Patryk: no... mógłby trafić na kwejka, tylko nikt tam nie objerzy godzinnego materiału.

@Mariusz, jeśli angielski nie jest ci obcy, możesz spróbować korzystać z tego:
ST: www.scripture4all.org
NT: www.scripture4all.org

Damian
12 lat temu

@10.
Myślę, że zrobił to właśnie po to, żeby się odnieść do użytkowników kwejka po całości.

Powała
12 lat temu

No Martin, jak ty chorując robisz takie fajne Odwyki, to (wybacz) choruj częściej.
A, i na początku brakuje _wyraźnej_ deklaracji, że "w tym odcinku używam języka ala Kwejk" :-)

Ella
12 lat temu

@10
Marcinie, dziękuję za pozdrowienia i miłe słowa poprawiające moją samoocenę. Pozdrawiam również.

zbyszek
12 lat temu

Dobre Martinie to było ( zwłaszcza wykrzywiona twarz Sylwka S. ;-)) chciałem to pokazać moim dwom córkom ale (mimo mojej otwartości na twoje podejście)
stwierdziłem że chyba za wcześnie....

Elo
12 lat temu

znalazłem straszną stronĘ!!

moja wiara narazie się mocno zachwiała o małej wiary niech lepiej tu nie wchodzą

skepticsannotatedbible.com

Ella
12 lat temu

Nałapaliśmy wszyscy minusów. Trzeba się poprawić. :-)
@16 Elo,
jeżeli strona jest straszna i masz z powodu jej obejrzenia jakieś problemy, to w jakim celu ją tu wkleiłeś? Rozumiem, jeśli ktoś potrzebuje pomocy i prosi o wyjaśnienie, ale jak coś jest złe, to znaczy, że jest niepotrzebne i nie trzeba sobie tym głowy zawracać. Za uzdrawianie świata nie należy się brać, bo to jest wchodzenie w boskie kompetencje i jest oznaką braku zaufania.

Krzysztof
12 lat temu

Czy Martin gadał przez dwie godziny, czy plik jest uszkodzony, bo po 58 minutach się urywa?

Martin
12 lat temu

Sprawdzę plik.

Marcin (nr 18) - zgadzam się z tym całkowicie!

Marcin J.
12 lat temu

No jak trzech Marcinow jest jednomyslnych, to Elu wiedz, ze cos sie dzieje! :P

Krzysku, u mnie plik jest w porzakdu i ma troszke ponad godzinke.

Martin
12 lat temu

O, masz rację - coś dziwnego się stało przy konwersji. Plik się nie zatrzymuje na końcu, tylko leci sobie dalej, bo myśli, że trwa 2 godziny.

Więc nie, nie trwa 2 godzin, można potem spokojnie wyłączyć.

Poza tym nie ma żadnych innych skutków ubocznych.

Elo
12 lat temu

skepticsannotatedbible.com

chodziło mi o to, że przedstawione tu argumenty nie idzie obalic. to co tutaj jest na kwejku to sa glupstwa ktore nawet z podstawowki dzieci moga podawazyc. Ale te wpisy tu zadaj tak ostre pytania na temat wiary ze hej. najgorsze jest to ze wszystko jest wylacznie na podstawie samej bible

Marcin J.
12 lat temu

Elo, a lubisz rodzynki w czekoladzie?

Ella
12 lat temu

Elo, rozumiem, że tu przychodzisz, bo rozwalają cię rzeczy, na które tam natrafiłeś. Wiara nie jest kwestią walki na argumenty, lecz własnym, subiektywnym przekonaniem. Oczywiście, że każdy z nas po drodze napotyka na jakieś trudne do pojęcia i zaakceptowania rzeczy, ale jeśli wybieramy Jezusa, to On nas prowadzi i daje nam to, czego potrzebujemy, aby przez te wątpliwości przejść, co w efekcie wzmacnia naszą wiarę.
Podziel się z nami tym, co cię dręczy, a zobaczymy, co inni myślą na ten temat.

dzik8118
12 lat temu

Gdzie są tam te nie pokonane argumenty?
Powiedz co tam cie zastanawia.

Elo
12 lat temu

nie jestem katolikiem i nie naleze do zadnej religii. jestem tylko chrzescijaninem)zeby nie bylo) mam 20 lat.

pomijając drzewo genealogiczne
to w ewangeli mateusza 2:23
"A przyszedłszy tam, zamieszkał w mieście zwanym Nazaret, aby się spełniło, co powiedziano przez proroków, iż Nazarejczykiem nazwany będzie."
gdzie są takie proroctwa
mateusz 3:14-15
" Ale Jan odmawiał mu, mówiąc: Ja potrzebuję chrztu od ciebie, a ty przychodzisz do mnie? A Jezus, odpowiadając, rzekł do niego: Ustąp teraz, albowiem godzi się nam wypełnić wszelką sprawiedliwość. Tedy mu ustąpił
o co w tym chodzi?

Grabix
12 lat temu

Polecam www.youtube.com
O tym czym chrześcijaństwo różni się od buddyzmu; a także od "chrześcijaństwa" ezoterycznego :)
Świadectwo księdza, który był buddystą - tak dość głęboko, więc wie o czym mówi.
Jako zachętę powiem, że nie jest to materiał, którego sednem jest jakieś fanatyczne potępianie buddyzmu. Facet raczej mówi, jak bardzo przeciwne są te dwa podejścia (buddyzm i chrześcijaństwo), i dlaczego w końcu wybrał to drugie.

Marcin J.
12 lat temu

Elo, co do drugiej sprawy, to... chrzest Duchem mial byc nam dany po smierci Jezusa, i tak tez sie stalo. Ale dopoki Jezus zyl, to jedynym chrztem byl ten wodny, Janowy. I On go rowniez przyjal, a dopiero potem Tata zeslal Ducha na Niego. A po Jego smierci zostawil nam go. Nie wiem czy sie dobrze wyrazilem, bo troche nie ogarniam dzis ;)

Co do tej pierwszej... nie jestem ze ST az tak zaprzyjazniony (ale to nadrabiam), i nawet jesli nie ma tego proroctwa w Pismie, to... no coz, ale sa setki innych, spisanych i spelnionych, wiec nie robilbym afery z tak malego odsetku. Mam nadzieje, ze napisze ktos dobrze ogarniajacy ST i to wytlumaczy - zawsze to jakas bonusowa wiedza! :)

Elo
12 lat temu

mam nadzieje bo narazie wiekszosc moich znajomych teolkogow i roznego rodzaju przedstawicieli religijny przyjmuje taktyczna cisze :(

Martin
12 lat temu

O, bardzo ciekawa sprawa z fragmentem z Mat 2:23: "powiedziano przez proroków, iż Nazarejczykiem nazwany będzie". W oryginale: że zwany będzie Nacrati.

Ten fragment jest niejasny, bo nie ma takiego proroctwa.

Ale autor nie mówił tutaj - jak w pozostałej części tekstu - że to napisał jakiś prorok. Użył wyjątkowo liczby mnogiej: prorocy. Z tego można wnosić, że miał na myśli nie konkretny cytat (podałby autora, jak to zwykle robił), ale jakąś koncepcję, która wynika z proroctw.

Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest częsta w herajskim gra słów: necer i nacrati. Słowa podobne, robią wrażenie, że pochodzą jedno od drugiego, ale pierwsze znaczy "gałązka", drugie "Nazyrejczyk". Przy tłumaczeniu cała koncepcja się oczywiście gubi, ale jak się spojrzy od strony oryginalnego języka i przestaje być tajemniczo.

Takie gry słów są częste w Biblii: Adam (człowiek)-adamah(gleba), isz(mąż)-isza(kobieta), Abram-Abraham, itd.

Wtedy oczywiście mowa o proroctwie o Mesjaszu, które go nazywa "gałązką z pnia Isajego" (Iszaja) - czyli potomkiem Dawida.

Drugie dno tkwi w tym, że Naceret było miejscowością typu Wąchock - podobnie i Mesjasz miał być kimś raczej pogardzanym.

Robert B
12 lat temu

tłumaczenie według Biblii tysiąclecia
biblia.deon.pl

Marcin J.
12 lat temu

@Grabix jestes kozak! Genialny link, dzieki! :)

Ella
12 lat temu

Martin, jesteś nieoceniony!

Krzysztof
12 lat temu

MARTIN

BZWBK
61 1090 2053 0000 0001 0996 8210

Martin Lechowicz
ul. Pachońskiego
31-228 Kraków


ul. Pachońskiego ile? Przydałaby się ta informacja do przelewu na poczcie.

Hal Bregg
12 lat temu

Kolesie dorwali niezłego inteligenta do rozmów o religii:
www.youtube.com

xXx
12 lat temu

Martin jest wilkiem w owczej skórze. Nie jest nawet Chrześcijaninem. Kościół Katolicki został stworzony przez samego Jezusa, który dał prymat św. Piotrowi, Pierwszemu biskupowi Rzymu i nakazał mu kontynuować Dzieło, tak jak robi to dziś Kościół Katolicki: „(...) Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale [na TOBIE] zbuduję Kościół MÓJ, a bramy piekielne go nie przemogą (...)”
- Mateusza 16:18.
Biblia mówi też: "Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według TRADYCJI, którą przyjęliście od NAS"
- 2 Tes 3, 6-7.

Samowolka teologiczna tak prezentowana przez Protestantyzm jak Martina jest zwyczajnym odstępstwem od Kościoła Chrystusa. Proponuję zainteresować się pierwszymi teologami Chrześcijańskimi, Kościołem Ignacego Antiocheńskiego, Klemensa Rzymskiego, św. Justyna, Ireneusza z Lyonu, listami Ignacego Antiocheńskiego - ucznia samego Św. Jana współautora Biblii Nowego Testamentu, już nawet tam jest mowa o mszy, o episkopacie, o biskupach. W Chrześcijaństwie nie ma czegoś takiego, że ja "wiem lepiej" jak się modlić i co praktykować. Kościół od zawsze był oparty na tej tradycji apostolskiej.

Łk 24: "W jego imię trzeba głosić ludom pokutę i odpuszczenie grzechów. Wy zaś macie świadczyć o tym...", "Musi się wypełnić wszystko co mówili prorocy" - o spowiedzi świętej mówi tylko tradycja katolicka, czy Biblia? Jednoznacznie to drugie. Ale jak widać, Martin jest nieobiektywny. A co mówi Jezus modląc się w Ogrójcu? "Panie, spraw aby byli JEDNO". Kościół potrzebuje fundamentu, który podtrzymuje JEDNOŚĆ Kościoła. Jezus powiedział, że jest nim Piotr. Papieże, którzy podtrzymują jedność, to jego następcy. W KK jakoś nie ma podziałów w przeciwieństwie do innych Kościołów.

Ojcowie Kościoła:
Św. Atanazy († 373)
„Zaprawdę, Szlachetna Dziewico, jesteś wielka ponad wszelką wielkość! Cóż można porównać z twą wielkością, Przybytku Boga? Do jakiego spośród wszystkich stworzeń porównam Cię, Pani? Tyś większa od wszystkich, Arko Nowego Przymierza! Zamiast złotem jesteś zewsząd otoczona czystością! W Tobie znajduje się złote naczynie zawierające prawdziwą mannę – Ciało, w którym jest boskość!" Homilia przeciw Ariuszowi

św. Ambroży († 397)
"Prorok Dawid tańczył przed Arką, a czymże jest Arka, jak nie Błogosławioną Maryją? Jeżeli bowiem Arka odzwierciedla tablice Prawa, Maryja nosiła samego Dziedzica Prawa!"

Jan z Eubei († 744)
"Oto przygotowana przez Stwórcę nowa Arka, przewyższająca o wiele Arkę Noego, a nawet Mojżesza: Ta druga przechowywała tablice Prawa, ta ma przyjąć samego Boga”

św. Jan Damasceński († 749)
„Ciebie wyobraża Arka, w której było zachowane ziarno drugiego stworzenia. Tyś bowiem zrodziła Zbawiciela świata, Chrystusa, który zatopił grzech i fale jego uspokoił.” Homilia o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny

Grabix
12 lat temu

Hal, dawałem to w komentarzu do poprzedniego odcinka :P
Zatytułowałem: "Chrzest niemowląt - wersja protestancka" - chodzi o to co robią na końcu.

Ten były ksiądz jest świetny, to księżostwo się widać na nim mocno odbiło, taki strasznie sztywny jest :)

Marcin J.
12 lat temu

@Alojzy... kto najwiecej szczeka, ten jest najmniej pewny siebie :) A napisane jest rowniez "strzezcie sie psow". Rownie dobrze to Ty mozesz byc tym wilkiem i psem.

I napisalem Ci juz wczesniej, ze autorytet ma u nas Biblia, a juz zwlaszcza Jezus, a nie sw. Sedes z Bakelitu - a niewatpliwie taki cytowani przez Ciebie Ambrozy czy Atanazy mieli cos z glowa. Rozumiesz, bracie, czy jeszcze nie?

Mariusz
12 lat temu

@ Alojzy.... Jan zyl najdluzej z apostolow nonie ?
Jak on byl na wyspie Patmos imial widzenia nie wspomnial nic o zadnym nastepcy sw piotra w Rzymie.... Piotr tez nie wspominal p zadnym nastepcy,ale marek ewangelista chyba byl jego synem... Ale on tez nic nie wspomina....
Moze dlatego ze Jezusa nie da sie zastapic i nikim i niczym......nigdy...
A jego owce glos jego slysza...

oscarr
12 lat temu

@Alojzy:
1. Gdyby Jezus chciał robić na ziemi państwo kościelne to by nie mówił że Jego królestwo nie jest z tego świata tylko zabrałby się za tworzenie struktur i armii takie jak później w imię Jego tworzył KK.

2. Gdyby Jezusowi chodziło we wspomnianym przez Ciebie zdaniu o Kościół Katolicki to na pewno nie powiedziałby, że bramy piekielne go nie przemogą.
To, że odrzucono podstawowe biblijne przykazania i nauki jest już samo w sobie dowodem na to że w KK zagościły na dobre demony czy inne diabły.

3. Jeśli faktycznie masz racę i KK jest tym jedynym kościołem to znaczy że jesteśmy na prawdę w krytycznej sytuacji, bo mamy wybór pomiędzy byciem w we właściwym kościele którego zasady stały się niezgodne z nauką Chrystusa, albo być w niewłaściwym kościele ale zgodnie z zasadami Chrystusa.

4. Żaden z apostołów nie podważał ani nie zmieniał słów ani starego ani nowego testamentu. Zaczęło się to dopiero od wspomnianych przez Ciebie hierarchów.

5. Sw. Paweł ostrzegał przed tymi którzy będą fałszować ewangelię i mówił że Bóg ich skarze za to na pożądliwości przeciwne naturze ... jak to dobrze pasuje do homoseksualizmu wśród księży (o ogromie tego problemu pisał katolicki ksiądz całkiem niedawno w Angorze).

6. W reszcie, popełniasz podstawowy błąd. Na podstawie jednego zdania wypowiedzianego przez Chrystusa uznajesz prawo domniemanych następców Piotra do dowolnego zmieniania zasad nakreślonych przez samego Jezusa. Nawet sam Piotr nie miał prawa tego robić. Gdy Piotr powiedział tylko coś co było niezgodne z postawą chrześcijanina Jezus powiedział mu "Idź precz szatanie".

Dobrze się zastanów czy jakikolwiek fragment Biblii uznawanej przecież przez KK za pismo natchnione przez samego Boga pozwala na takie nadinterpretacje i modyfikacje jakie wprowadzili owi samozwańczy następcy Piotra?

Martin
12 lat temu

Ciekawe ile to ludzi zagryzłem jako wilk w owczej skórze.
Żebym chociaż jakieś kokosy z tego miał albo co. Bycie wilkiem się jak widać w ogóle nie opłaca.

Alojzy, to miejsce funkcjonuje z założenia (mojego, bo ja je stworzyłem) jako forum spotkania ludzi, których opinie są traktowane równorzędnie. Zdanie ateisty, agnostyka, satanisty czy ewangelicznego chrześcijanina to jego prywatne zdanie i ma prawo je tutaj też głośno powiedzieć. Wiedząc, że spotka się z innymi zdaniami innych ludzi, ale nie potępieniem za nieposłuszeństwo czemuś co się domniemuje za jedynie słuszne i obowiązkowe.

Inaczej mówiąc, ja uważam, że każdy ma pełne prawo sam decydować o swoim podejściu do kwestii Boga. I nie wolno mu nic tutaj narzucać, bo zwyczajnie nikt nie ma do tego prawa.

Ja jestem cierpliwy, ale mam powoli dość tego braku szacunku do ludzi, którzy mają inne zdanie w kwestii chrześcijaństwa. Nazywanie gospodarza "wilkiem w owczej skórze" nie za dobrze świadczy o manierach gościa.

Może inni się mylą. Możesz tak uważać.

Ale na pewno nie wynika to z samego tylko faktu, że nie chcą słuchać bezkrytycznie kogoś, kto sobie uzurpuje prawo do monopolu na wszelką prawdę.

Nie ma takiego monopolu nikt.

korsarz
12 lat temu

"W KK jakoś nie ma podziałów w przeciwieństwie do innych Kościołów. "
Mhm.
Modernizm katolicki, My jesteśmy Kościołem, Katolicki liberalizm, Catholics for Choice, Kirche von unten - wynik 5 minut przeglądania Wikipedii. Coś ta "jedność" jest trochę na siłę. A te katolickie ruchy społeczne bardziej heretyckie niż "niemoralny protestantym" - cytując xiędza z FSSPX

Grabix
12 lat temu

@Alojzy, jak sam podkreśliłeś "TRADYCJI, którą przyjęliście od NAS", ... "od NAS"!!! czyli od apostołów... wtedy... 2000 lat temu... a nie jakichś koncepcji wymyślanych później. Co to w ogóle za logika? To co? Jak coś przetrwa dość długo by być tradycją to już jest nieruszalne? Bo Biblia mówi o jakiejś tradycyj? W prawdzie o jakiejś zupełnie innej, ale w końcu tradycja to tradycja...

"głosić ludom pokutę" - ... no pokuta to nie to samo co spowiedź... nie? Mieszasz pojęcia. A swoją drogą to jest pojęcie, które mnie martwi, bo nie występuje w kontekście poza religijnym... więc tak naprawdę nie wiem jak je rozumieć. Znam tylko tę wersję, którą mi przekazał KK.

fazaizero
12 lat temu

apropo tradycji to tylko chce zauwazyc, po czesci co wyzej napisal Grabix "TRADYCJI, którą przyjęliście od NAS", ... " od NAS"!!! czyli od apostołów... wtedy... 2000 lat temu...dokladnie. A ta tradycja ktorą jest przesiąkniety Kosciol Katolicki to jest jakis absurd patrzac z perspektywy Biblii. ogolnie jak podyskutujesz z katolikiem to Ci powie, ze" aaaaa bo taka jest tradycja" spoko tylko skad to sie wzielo? babcia wie od babci, tamta znow od babci, i znow od babci i tak dalej...a dojdziesz to....ciemnego sredniowiecza, nie wiem czy wiesz Alojzy ale wtedy KK ZAKAZAL czytania czy nawet posiadania Biblii w innym jezyku niz orginalny/ ewentualnie łacina - a popatrz jak to dobrze papieze rozkminili - trzeba im przyznac, ludzie wtedy malo kto ogarnial czytanie czy pisanie, nawet w jezyku ojczystym a co dopiero Hebrajski !! CZYLI poprostu byli odcieciu od Slowa Bozego. Ale byli ludzie ktorym zalezalo aby nawet wtedy Biblia dotarla do ludzi "swieckich" i pewien anglik, przetlumaczyl Biblie na jezyk Ojczysty, a wiesz co sie mu stalo?? "Tam też odbył się jego proces, w efekcie którego został skazany za herezję, uduszony poprzez zadzierzgnięcie, a następnie spalony na stosie." wiki. oczywiscie to przez KK powod -> herezja. proste. To co jest w Biblii, ale sprzeczne kosciolem to uwazane za herezje czyli musi spłonąć !! noi to jest epoka zrodla waszych chorych tradycji...

Powała
12 lat temu

@Alojzy

Pozwól, że i ja dorzucę kilka mądrych wypowiedzi ojców KK, którzy wypowiadali się w kwestii Mat 16:18 :
- św. Cyryl: Ja wierzę, iż przez tę opokę musimy rozumieć niechwiejną wiarę apostołów.
- św. Hilary: Ową opoką (petra) jest to błogosławione wyznanie wiary, wypowiedziane przez św.Piotra (Mat 16:16); Na tej opoce wyznania wiary, Kościół jest zbudowany.
- św. Jerome: Bóg ufundował swój Kościół na opoce i od tej opoki apostoł Piotr otrzymał swoje imię.
- św. Chryzstom: Na tej opoce zbuduję Kościół mój — to znaczy, na wierze w to wyznanie (Mat 16:16)

I polecam zresztą całą wypowiedź biskupa Strossmayera: baruch

Którym ojcom KK wierzyć?
Dlaczego tym a nie tamtym?
I kto może o tym decydować?

Mariusz
12 lat temu

@ 42. Martin ....wczesniej przed Alojzem nik nic nie mowił, Ale
poprawdzie to od poczatku zauwazylismy ze ze masz na głowie na awatarze czapke z jakiejs owcy ;)
.... tylko inna sprawa ze ta owca jakas taka ciemna :P

Hal Bregg
12 lat temu

Mnie najbardziej śmieszą te opowieści o konieczności spowiedzi usznej.
W każdej mszy mamy coś takiego, jak spowiedź powszechna. Prosisz Boga o wybaczenie grzechów.
KK sobie tu wymyślił, że gładzi to tylko grzechy lekkie, a jak odwalisz komuś coś mocno złego, to musisz pobiec do księdza i mu się zwierzyć z tego, bo on z niewiadomych powodów może ci to odpuścić.
Ma to sens? A figę, jeśli wiesz, że wyrządziłeś komuś krzywdę, to musisz starać się mu zadośćuczynić i go poprosić o wybaczenie.
Ten fragment: ,,Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" jest wg. mnie zupełnie opacznie interpretowany w KK. Każdy chrześcijanin ma przecież Ducha świętego i ma odpuszczać grzechy bliźnim, którzy im wyrządzą krzywdę i poproszą o wybaczenie, wtedy Bóg im je wybacza, a nie, że jakiś ksiądz może odpuścić komuś grzech, który popełnił na osobie trzeciej, przecież to jest absurd totalny i robienie z ludzi idiotów.

Mariusz
12 lat temu

Eee spowiedz uszna nie jestt az taka zla. Biblia w sumieuczy ze Jedny drugim mamy grzechy wyznawac... Uczy pokory i cierpliwosci :)
Gorzej ze za pokute dostaniesz rozaniec, albo modlitwe donswietego...a to juz troche sie gryzie z sumieniem coniektorych chrzescijan.

Jak bedac Katolikiem takim zniewolonym przez system religijny, zaczynasz czytac biblie i czujesz ze ta pokuta daje ci wybor albo sluchac slowa bozego albo Ksziedza to przechodzisz nielada schize...... .... Sama pokuta byla dla mnie grzechem ciezkim bo se robisz posrednikow :( .Mowie z autopsji....

Crzszmannn
12 lat temu

@49
Zawsze możesz poprosić spowiednika o zmianę pokuty. I Ci zmieni :)
Poza tym, jezeli nie odpowiada Ci spowiedź w KK, to się wyspowiadaj u znajomego. Co za problem? :)

gerald1972
11 lat temu

Ha ha ha. Jest Alojzy, jest dyskusja. Ja to mam tylko pytanie takie. Kto daje ludziom prawo do oceny kto jest chrześcijaninem, a kto nie jest. Kto jest dobrym chrześcijaninem, a kto gorszym chrześcijaninem jest?. Ja od początku nie rozumiem tych antagonizmów. Moim zdaniem ważniejsze jest to jak się zachowujemy na co dzień w stosunku do innych ludzi. Jak jesteś fiutem to nie jest istotne czy jesteś chrześcijaninem czy nim nie jesteś. Po prostu fiutem jesteś. Ludziom się wydaje chyba, że jak już zostali chrześcijanami to fiutami przestali być. To nie zawsze tak działa niestety. Powiem więcej, moim zdaniem jak ktoś zostaje chrześcijaninem to myśli, że jest lepszym chrześcijaninem niż ten drugi chrześcijanin. Ten z innego boiska. Nie mam zamiaru bronić Martina bo on broni się sam, a raczej broni go to jak mówi i o czym mówi. Nie, zakochany nie jestem, ale jak sobie oglądam to widzę, że mówi prosto o rzeczach mocno skomplikowanych i mówi bardzo dobrze.Tak, po prostu dobrze. Miło by było nam wszystkim, gdybyśmy się stosowali do tych prostych rad.Świat byłby nieco lepszy. Niestety nie jest. A czemu? A temu, że zawsze znajdzie się jakiś Alojzy. No i temu, że jesteśmy jacy jesteśmy.Głuptaki

Hal Bregg
11 lat temu

Crzszman - a na co ma mu zmienić? Na chodzenie wkoło kościoła na kolanach, samobiczowanie, czy leżenie krzyżem na lodowatej posadzce? Bo modlitwa jako kara to kompletne wariactwo.
A jak już masz się komuś spowiadać, to Bogu obiecaj, że się poprawisz, a jak na razie nie zamierzasz, to mu póki co na próżno nie zawracaj głowy, a nie chodzą ludzie co miesiąc do spowiedzi jak z brudnymi gaciami do pralni, a potem dalej robią to samo jakby nigdy nic i myślą, że są cacy. To jest następne wariactwo, stworzone przez KK.

gerald1972
11 lat temu

Nie Hal Bregg. Nie zgadzam się. Znaczy zgadzam się do esencji. Czyli poleć się Bogu. Ale. Wariactwo może. Dopasowane do mentalności. Może. Ludzkie? Na pewno. Chcemy czuć się oczyszczeni. To się czyścimy. KK tworzy, troszkę, a nawet bardzo na oczekiwaniach. Ale czasami się nie zginają. I to mi imponuje. Nie chce mi się być w próżni. Między jednymi uczonymi, a innymi uczonymi. Moim zdaniem o prawdzie świadczą tylko czyny. A czyny złudne są. Bo są różne motywacje. Miara? Wiara?Jaka? Odnoszę czasem wrażenie, że negujemy wszystko co jest niezgodne z naszym wyobrażeniem. A nie z naszą wiarą. KK to nie całe zło. Całe zło jest w nas. Nie tłumacz. Pokazuj. Wyjaśniajmy dobrem. Bez troolów. Każdy szuka. Nie błądzi. Nie każdy ma objawienie. Nie każdy ma z górki.Nie każdemu się jakoś wytłumaczy. Ale jest szansa, że każdemu możemy wytłumaczyć. Głupie i proste. Kochaj. Bo miłość zmienia . Mam nadzieję.

Marcin J.
11 lat temu

@Gerald, brzmisz jak Bukowski - mam nadzieje, ze wypiles za Martina i nasze zdrowie :)

Mariusz
11 lat temu

Nie no spoxx ... Nie podchodze do spowiedzi jak do czarnej skrzynki z magia a do pokuty jak do zaklecia ....
Dla mnie spowied u ksiedza to tylko taki zwyczaj. Modlitwe mozna sobie nawet samemu zmienic.....tylko kiedys tego nie wiedzialem :)
Zwykle ide jak juz z Bogiem i ludzmi sie pogodze ...
A ksiadz tez czlowiek i chrzescijanin, czasem nawet ma cos ciekawego mi do powiedzenia. Lepiej wg mnie juz z dobrym ksiedzem porozmawiac niz z kims wybranym przypdakowo.

gerald1972
11 lat temu

Haahhahaha . Ano Marcinie Jegódko. Nie wiem kto to Bukowski i wcale mnie to nie martwi, ale Twoja nadzieja niech Cię prowadzi bo i owszem za zdrowie wypiłem:)
P.S. Hahahahahaha Już wiem kto zacz ten Bukowski. Intuicji gratuluję. Ale zdania nie zmieniam:)
@55 Pewnie, że lepiej
@28 Grabix fajny filmik (zawsze coś ciekawego wynajdziesz:))

Hal Bregg
11 lat temu

Gerald, ja naprawdę będę ci wdzięczny, jak będziesz siadał do pisania komentarzy na trzeźwo, a nie po paru głębszych.:P

xXx
11 lat temu

Pismo święte mówi wiele o Maryi, tylko niewłaściwa interpretacja nie pozwala dostrzegać Jej roli w Kościele. O Niej to Biblia mówi, że jest błogosławiona przez wszystkie pokolenia (Łk 1:48).
Jej błogosławi:
Bóg Ojciec: "pełna łaski, Pan z Tobq, błogosławiona jesteś między niewiastami" (Łk 1: 28),
Syn Boży: "Błogosławieni ci, którzy słuchajq Słowa Bożego i zachowujq je" (Łk 11:28);
"a Matka Jego wszystkie te słowa zachowywała w sercu swoim" (Łk 2:51, ks. Dąbrowski),
Duch Święty: "Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: błogosławiona jesteś między niewiastami" (Łk 1:41-42).
Błogosławieństwa te są akceptowane tak przez ludzi (Łk 1:42), jak i przez aniołów (Łk 1:28).
Maryja jest jedyną wybranką Boga na zrodzenie Syna Bożego. Jej wybranie i ważność dzieła uznaje św. Elżbieta w słowach (Łk 1:43):
"A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie".
Jej błogosławieństwo Pismo Święte stawia w jednym rzędzie z błogosławieństwem Syna (Łk 1:42)
"Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona".
Maryja przez Syna, podobnie jak i On sam, sq pełni łaski Bożej (Łk 1:28; J 1:14).
Jezus Chrystus poucza nas, że "między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela" (Mt 11:11), ponieważ sam był zrodzony z niewiasty (Ga 4:4). Nie wlicza tym samym siebie, jak i swojej Matki do tego pouczenia. Tym stwierdzeniem Chrystus wyróżnia osobę Maryi i swoją. Również Dzieje (Dz 1:14) odróżniajq Maryję od innych niewiast.
Maryja będąc Matką Chrystusa jest również Matką Kościoła, z którym Chrystus się utożsamia, a który jest "Jego Ciałem" (Kol 1:24; 1 Kor 12:27). Jest Ona Matką wierzących, jak Ewa matką żyjących (Rdz 3:20).
Chrystus przekazuje nas Jej poprzez przedstawiciela św. Jana słowami: "Niewiasto, oto syn Twój" (J 19:26). Ukazuje Ją nam jako Matkę nowego stworzenia w słowach: "Oto Matka twoja" (J 19:27). Ona sługom Chrystusowym (1 Kor 4:1) wskazuje na swego Syna mówigc: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2:5). Ona wypełnia obok Syna wielką misję, za którą odbiera utrapienia "a Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu" (Łk 2:35; J 19:25).
Szczególne przywileje należą się Maryi pochodzącej z królewskiego rodu Dawida (Rz 1:3), będącej Matką Króla (Mt 2:2). Ona pełni zaszczytną rolę "w dniu Jego zaślubin, w dniu radości Jego serca" (Pnp 3:11 typ Maryi i typ Chrystusa), Ona zasiada na tronie obok Syna (1 Kri 2:19).
"A wtedy postawiono tron dla Matki Króla, aby zasiadła po Jego prawej ręce" (patrz Ap 3:21). Jej życzenia spełnia Syn: "Proś moja Matko, bo Tobie nie będę odmawiał" (1 Krl 2:20; por. J 2:1-5).
Ona odbiera chwałę i cierpienia wraz z Synem (Jr 13:18; por. Łk 2:34-35; J 19:25). Ona zgodnie z drugą Księgą Królewską (2 Krl 10:13) nazwana jest Królową Matką (patrz Łk 1:43 i Krl 15:13).
To o Niej przede wszystkim mówił Chrystus: "Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od nich uczyni, bo Ja idę do Ojca" (J 14:12).

Mariusz
11 lat temu

Bez komentarza.....

biblia.apologetyka.com

korsarz
11 lat temu

@gerald1972 - masz rację z tym, że często wierzący są fiutami; przyznaję się, że sam czasami takim jestem. Oczywiście nie jest to stan nieodwracalny i należy się zmieniać, zdaje mi się, że większość Chrześcijan jest tego świadoma. Mimo, iż jesteśmy członkami rodu królewskiego często zachowujemy się jak zwykli plebejusze

@Alojzy - czyli Maria nie była narodzoną z niewiasty? Poza tym o jakie 'zaślubiny' chodzi według Ciebie w Pnp 3:11?

Mariusz
11 lat temu

@ Alojzy .... Maria to poprostu Matka mojego Zbawiciela.
(nie wystarczy ?)

prostota serca jest najlepsza.Nie chodzi tu o różance, czy uwazasz ze Maria została poczata niepokalanie czy nie, czy została wniebowzieta, czy inne dogmaty maryjne....na co zawracac se głowe dogmatyka. Oddajac czesc Chrystusowi oddajesz czesc Marii.

proste.....i nie jest to sprzeczne z biblia.

Marcin1
11 lat temu

Część przedstawionych tutaj argumentów faktycznie była słaba i słusznie, że się je wyśmiewa. Natomiast broniąc tego, że bóg nakazał podbijać i mordować innych wykazał się Pan wielką ignorancją. Z jednej strony tak ładnie argumentował Pan o tym głodzie, a tu kicha i totalny brak zrozumienia.

Czyją księgą jest biblia? Kto ją napisał? Żydzi. I tak się dziwnie składa, ze Ci ich wrogowie to wszyscy tacy źli byli i trzeba było ich wymordować "By żyło się lepiej". Czyli informację o danej nacji bierzemy od ich wrogów, którzy zapewne starali się ich oczernić, aby wyjść na tych sprawiedliwych. Nie oni pierwsi i nie oni ostatni.

Ale w sumie ten filmik dobrze oddaje Pana charakter. Z jednej strony potrafi się Pan naprawdę rozsądnie i logicznie wypowiadać, a z drugiej strony czasami potrafi Pan naprawdę przywalić czymś na słabym poziomie.

Przypomnę, że Żydzi oskarżani byli o to, że mordują dobre dzieci katolickie i przerabiają ich na mace. No nic tylko wziąć i wymordować ten naród, "bo sobie zasłużyli". Gdyby Hitler wygrał wojnę to jestem przekonany, że uczylibyśmy się, że Żydzi to okropni ludzie, dzieci na mace przerabiali i inne zbrodnie robili. Całe szczęście, że ich wymordowaliśmy. Było to uzasadnione bo sobie zasłużyli. Ujmę tak... totalny brak logiki. Żegnam.

Co jeszcze?