• Odwyk
 • ·
 • 11
 • ·
 • 69%
 • ·
 • 5 lat temu

W34
W34
5 lat temu

Stanisław Anioł w Alternatywy 4 był po pierwsze kapusiem władzy, po drugie - lokalną władzą, a na pewno nie był cieciem, który służy i pomaga.

Martin
Martin
5 lat temu

No, to prawda. To był taki sobie przykład, żeby nie powiedzieć, że to zadka.

KarolinaH.
KarolinaH.
5 lat temu

Warto zauważyć, że cieć powinien właśnie służyć i pomagać, z założenia, ale z doświadczenia przeważnie każdy zostawał lokalną władzą. Więc przykład Anioła w sumie dobry, bo ilustruje mechanizm, który polega na tej "niedobrej zmianie", kiedy pomagający staję się "nadopiekuńczy", a w końcu rządzi. Odpowiedzialność za innych zamienia się w panowaniem nad nimi, a decyzyjność w kontrolę. Żyłam w tamtych czasach, pamiętam jeszcze tamtych cieciów.
Współcześnie mamy godnych naśladowców chociażby na portierniach.Od razu mi się też kojarzy etymologia słowa "minister", et cetera.
Kształt kościoła według opisów biblijnych uniemożliwia ustalenie "naczelnikiem" kogokolwiek innego niż Jezus. W zasadzie nie dopuszcza wyodrębnienia się lokalnego autorytetu, który obejmie pakietem większościowym funkcje przypisane kilkunastu osobom. Bóg zna ludzkie skłonności do poddawania się charyzmatycznemu guru, stąd tak precyzyjnie to zaplanował, właśnie przez niehierarchiczną strukturalność, bez personalnego wierzchołka. To miejsce Ducha Świętego, dzięki którego ingerencji wszystko jest na swoim miejscu:oczy,uszy,ręce,itd.
Ale człowiek od początku stworzenia ma ten problem, że woli wiedzieć lepiej niż Bóg.

Markos
Markos
5 lat temu

Dobry research Martin, dobrze wyjaśniasz, fajne pozytywne tło.
Podzielam pogląd ze specjalizacjami w zborze (44min). Świetne porównanie do smerfów :)
Masz jakieś przykłady takich zborów Chrześcijańskich ze starszymi?
Pozdrawiam.

Krzysztof Kukawski
Krzysztof Kukawski
5 lat temu

Co prawda odcinek dotyczy innego tematu, ale ok. 4 min. wspomniałeś, że w Biblii nie ma nigdzie nakazu posiadania jednej żony, poza, powiedzmy ogólnie przewodnikami duchowymi. Ja zauważyłem ten nakaz już na początku Biblii 1 Moj. 23-24, powoływał się na te wersety Jezus np. w Marka 10, 7-9 mówiąc też "co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela. Warto też zajrzeć do 1 Kor7, 10-11 i Rzymian 7, 1-3. Wynika z tego, że są pewne wyjątki (dwa), które dopuszczają rozwód, ale nie upoważniają do posiadania drugiej żony (męża), chyba, że umrze.

mam
mam
5 lat temu

Widzisz to w Torze? Ciekawe, że wielu bohaterów biblijnych jakoś tego nie widziało. Mieszasz wielożeństwo z rozwodem, a potem jeszcze z cudzołóstwem.

Don Camilo
Don Camilo
5 lat temu

Czy starsi/biskupi/ciecie mają monopol na namaszczanie i modlitwę za chorych? W luście Jakuba (5:14) czytamy: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi starszych, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana". Dlaczego Jakub nie zalecił chorym iść do pierwszego lepszego chrześcijanina, tylko do starszego?

Martin
Martin
5 lat temu

No też i nie zabronił.

Ale starsi - zgodnie z tym co Jezus mówił - mają służyć innym więcej, skoro mają wyższą pozycję. Więc się to wydaje naturalne, że jak się szuka kto mi może posłużyć modlitwą czy olejami, to się idzie do tego, kto się zgodził na większą porcję tego służenia.

Ale nie widzę powodu, żeby Bóg miał akceptować tylko i wyłącznie prośby od starszych w takim wypadku. Jezus nigdy nie mówił nic takiego, z czego by mogło to wynikać.

A już z całą pewnością nie można traktować jako pośredników - u chrześcijan jest tylko jeden pośrednik.

Don Camilo
Don Camilo
5 lat temu

Czy dobrze skumałem? 5 funkcji z Efezjan 4:11 mają - w przeciwieństwie do funkcji ciecia - charakter globalny, czy przynajmniej - wielkoobszarowy?
Jeśli tak, to kim jest ów pastor/pasterz z tego wersetu? Arcybiskupem, pasącym wszystkie zbory w regionie?
Kiedyś na Odwyku lansowano tezę, że ten "pasterz" to coach (osobisty trener), czyli funkcja zbliżona do katolickiego kierownika duchowego, czy osobistego spowiednika - czyli raczej robota świadczona konkretnym ludziom, zamieszkującym przez dłuższy czas jedno miejsce.

Martin
Martin
5 lat temu

Apostoł, prorok, ewangelista, nauczyciel działają globalnie. Biblia mówi zresztą, że Bóg ustanowił te funkcje w kościele. No niekoniecznie oznaczać to musi, że to globalne ogólnokościelne funkcje, ale tam, gdzie coś miało działać lokalnie używało się zwykle określenia "po zborach". No więc, to nie dowód, ale sugestia.

Starsi/biskupi właśnie mają być "po zborach". To widać jasno.

A co do tego pasterza co to jest wymieniony razem z ogólnokościelnymi innymi funkcjami, to ja szczerze mówiąc nie wiem.

Może to chodzi o kogoś takiego jak Piotr? Piotrowi Jezus powiedział wprost: "paś moje owieczki" i faktycznie Piotr pełnił taką rolę nie tylko lokalnie, ale i cała społeczność chrześcijańska widziała w nim takiego opiekuna.

Skojarzenia z papieżem się nasuwają, co?

No, opieka to jeszcze nie władza, więc niewylewajmy dziecka z kąpielą. Piotr był poważany globalnie, a nie tylko lokalnie, i Jezus paść mu kazał.

Może więc o kogoś takiego chodzi tam na liście. Bo funkcje starszych wydają się zdecydowanie niezależne od tamtych pięciu głównych funkcji globalnych.

Najlepiej by się było przekonać co się sprawdza w praktyce.

Potencjan Bratnicki
Potencjan Bratnicki
5 lat temu

W Ewangelii pisze, że Jezus Zbawiciel i apostołowie chodzili od miejscowości do miejscowości, głosząc Ewangelię, a ty mówisz że łazili, czyli niezgodnie z prawdą.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 194% normy. Nie jest źle!

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

194%

Odwyk wsparli

 • Wojtek

  Wojtek dał 100zł

  2022-07-04
 • Arcypatron

  Arcypatron dał duuużo!

  2022-07-04
 • Kudlaty

  Kudlaty dał 200zł

  2022-07-04
 • Ola

  Ola dał 25zł

  2022-07-04
 • Marcin

  Marcin dał 200zł

  2022-07-04
 • Kiara

  Kiara dał 50zł

  2022-07-03
 • Lukszmar

  Lukszmar dał 200zł

  2022-07-02
 • Kornel

  Kornel dał duuużo!

  2022-07-01
 • Bartek

  Bartek dał 5zł

  2022-07-01
 • Sosna

  Sosna dał 25zł

  2022-07-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: