Czy chrześcijanin powinien być sknerą?

8 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
28min

O tym jak zarabiać mówi się często, rzadziej o tym jak wydawać. Jak tą sprawę widzi Biblia: czy raczej należy oszczędzać czy raczej należy być hojnym? Skąpym czy rozrzutnym?

Dyskusja

Pytajmierz
8 lat temu

Najgorsze to jest wydawanie pieniędzy na coś, czego się nie potrzebuje, a co się kupiło ze względów takich jak:
- bo pan w reklamie był szczęśliwy, kiedy mi to polecał
- bo inni mają, więc jak chcę być porządny, to też muszę mieć
- bo co miesiąc kupuję, a ciężko zmienić nawyk.
I potem się siedzi z całym tym niepotrzebnym alkoholem, oceniając samego siebie w punktach frajerstwa.

A propo - miesiąc temu poszedłem do budki z hamburgerami, zamówiłem hamburgera i czekam. Podszedł do mnie pan żul i mnie zapytał, czy mu dam na hamburgera. Dałem mu na 2. Pan żul podziękował, schował pieniądze i odszedł, a ja - lekko zdziwiony - stałem dalej pod budką z hamburgerami. Pan żul był tak oszczędny, że szkoda mu było wydać cudze pieniądze na hamburgera! Bierzcie przykład, młodzi, z panów żulów z Łodzi.

Martin
8 lat temu

Heh, mocna historia!

megg
8 lat temu

A co na to Jezus....

Ew. Marka 10,17-27
„A gdy się wybierał w drogę, przybiegł ktoś, upadł przed nim na kolana i zapytał go: Nauczycielu dobry! Co mam czynić, aby odziedziczyć żywot wieczny? A Jezus odrzekł: Czemu mię nazywasz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, nie oszukuj, czcij ojca swego i matkę. A on mu odpowiedział: Nauczycielu, tego wszystkiego przestrzegałem od młodości mojej. Wtedy Jezus spojrzał nań z miłością i rzekł mu: Jednego ci brak; idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, po czym przyjdź i naśladuj mnie. A ten na to słowo sposępniał i odszedł zasmucony, albowiem miał wiele majętności.”

Pan Jezus rzuca mu wyzwanie: Wyjdź poza zwykłą uczciwość, pomagaj innym, daj im co masz !

W I Liście do Tymoteusza apostoł Paweł pisze: „korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy”. Bo przecież, Bóg nigdy nie powiedział, że pieniądze są złe, lecz miłość do nich. Natomiast Marcin Luter mawiał, że jako ostatni nawraca się najczęściej nasz notes z rachunkami.

Jak się tylko da ...więcej myśleć należy o Bogu, a mniej o pieniądzach...! :)

KarolinaH.
8 lat temu

Można troszczyć się o bliźnich, ufając, że o mnie troszczy się Bóg.Czyli nie wydawać niepotrzebnie na siebie, za to być hojnym dla innych, zwłaszcza potrzebujących. Wtedy znajdzie się miejsce i na oszczędności, bo odkryjesz, że nie masz tak wiele potrzeb jak "świat" ci wmawia, i na to, że kiedy ktoś jest w potrzebie, to nie będziesz przerażony tym, że tobie zabraknie. Nasze finanse to bardzo dobra przestrzeń do okazania zaufania takim słowom:"troszcz się najpierw o królestwo Boże", którego przedstawiciel powiedział "jak ktoś prosi cię o suknię daj mu i dwie" oraz "pożyczaj ,nie czekając zwrotu". I naprawdę nie trzeba żyć jak asceta,który w życiu nie zaszaleje i nie zainwestuje w żadną swoją radochę czy zachciankę, żeby móc zachować w tym wszystkim dobre proporcje.

gronostaj
8 lat temu

Dobry odcinek i optymalna długość.

Widzę po sobie, że mam właśnie tendencje do takich skrajnych odchyłów i staram się za bardzo nie przeginać w żadną stronę. I potwierdzam, że pieniądze z nieba spadają kiedy są potrzebne, tylko trzeba wierzyć, że Bóg może to zrobić.

"Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się martwicie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele polne, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, ludzie małej wiary?" (Mt 6:26-30)

aleks
8 lat temu

Każdy,tak jak sobie postanowił w sercu,nie z żalem albo z przymusu;
gdyż ochotnego dawcę Bóg miłuje. (2Kor.9,7)

Nic dodać i nic ująć,bo w tym temacie Biblia jest samowystarczalna.

MonikaM
8 lat temu

Bardzo fajny efekt wyszedł, dzięki tym ludziom chodzącym w tle, mgle i muzyce;)

Lukszmar
8 lat temu

Ja oszczędzam, bo tak zostałem nauczony przez mojego biologicznego ojca i on dalej ode mnie tego wymaga. Zresztą nie tylko on, ale cały świat. Tak, więc jako, że powinienem nie być idiotą i jakoś funkcjonować w tym świecie z innymi ludźmi to oszczędzam. Oczywiście wierzę, że Bóg mógłby mi to wszystko zapewnić i nie mam na to super parcia. I tak czeka na mnie lepsze życie po śmierci. Tak, więc jak się uda oszczędzić to oszczędzam, a jak nie to nie i tyle. Natomiast zawsze staram się dzielić z potrzebującymi i gdyby przyszło mi rozdać to co zaoszczędziłem to bym to zrobił (przynajmniej moją połowę bo druga jest żony). Poza tym, własnie jak się więcej zarobi to można to przeznaczyć na szczytny cel jakiś. Patrzcie przypowieść o rozmnażaniu talentów. Dodatkowo w Starym Testamencie królowie byli też bogaci jak na swoje czasy i podobali się Bogu, np. Salomon. Ja do bogactwa oczywiście nie aspiruję nawet, ale staram się być realistą i coś tam trzymać więcej inaczej naprawdę trudno byłoby mi funkcjonować z innymi ludźmi.

patryk1
8 lat temu

Proszę Martina o rozważenie przywrócenia poprzedniej ścieżki dźwiękowej lub chociaż zorganizowania na stronie jakiegoś głosowania tak aby każdy mógł oddać swój głos przy czym bardziej wolał słuchać nagrań. Piszę to dlatego że w czasie oglądania dosłownie zamykały mi się oczy i miałem ochotę zasnąć.

Sławka
8 lat temu

Patryk. A może powinieneś się po prostu wyspać! :)Mniej bzykać po nocach - tylko spać.

Krzysztof Czarnobrody
8 lat temu

A nie lepiej sprzedać jego nerki zamiast głosować na ścieżką dźwiękową?

megg
8 lat temu

może jeszcze to trochę pasuje....

www.youtube.com

bogaci nie dzielą się swoim bogactwem..

85 osób ma majątek taki jak pół świata..
- To zdumiewające, że w XXI w. połowa ludzkości ma mniej niż elita, która zmieściłaby się w wagonie kolejowym - ubolewa Winnie Byanyima, dyrektor Oxfamu, organizacji zajmującej się biedą i wykluczeniem na świecie.

To prawdziwy obraz tego świata...

Co jeszcze?