Dziewictwo konsekrowane

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
26min

Jako, że Martin chory, dzisiaj trochę luźniejsza gadka. O dziewicach duchowych i o dziewicach prawdziwych.

Dyskusja

Leon
12 lat temu

Witam. Mam problem z tym co mówisz Martin, bo w wielu rzeczach masz racje, ale w sprawie seksu mam inne zdanie. To, że świat się zmienia, nie znaczy, że my też się mamy zmieniać. Mamy być solą ziemi. Poza tym ja wierze w to, że jeśli z kimś uprawiasz seks tak jakbyś wchodził z tą osoba w związek małżeński przed Bogiem, więc jeśli potem uprawiasz seks z kimś innym to automatycznie cudzołożysz. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Ella
12 lat temu

Witam. Bardzo mi leży taka interpretacja i zgadzam się z Martinem. Szczególnie podobał mi się pomysł z błoną dziewiczą na czole.:-)) Myślę, że dziewictwo Marii też nie Bogu, ale ludziom było potrzebne i kto wie, czy nie rozważał wtedy tej błony dziewiczej w widocznym miejscu.:-)) A cała sprawa z podnoszeniem wagi dziewictwa wynika raz z tego, że kiedyś nie było antykoncepcji, a dwa z problemu księży dotkniętych celibatem.
Pozdrawiam.

Bartek
12 lat temu

Dobry wieczór, cześć i czołem

Mam trochę podobne wątpliwości co Łukasz. Nie do końca wiem, Martin, jaki wniosek tutaj wyciągasz. Rozumiem, że w życiu są różne sytuacje (nie uważam się za kogoś idealnego), ale w tym co powiedziałeś-nieco się zagalopowałeś.

Nie oznacza to jednak, że nie masz racji w pozostałych tematach jakie poruszasz na Odwyku. Cieszę się, że prowadzisz taką stronę i jak będę miał trochę drobnych, z chęcią wspomogę jej dalsze działanie.

Martin
12 lat temu

Zgodnie z tym co mówi Łukasz, nie da się mieć żony, która już z kimś coś-tam robiła. Wtedy, zgodnie z tymi zasadami, to nie będzie małżeństwo, tylko cudzołóstwo.

Tylko problem polega na tym, że znam teraz mnóstwo porządnych ludzi, sól tej ziemi, wzorów godnych naśladowania, którzy według prawa - są cudzołożnikami. Bo mają żony - lub mężów - którzy wcześniej przed nimi kogoś mieli.

Więc jak, należałoby ich wszystkich potępić? Wszak kto złamał jedno przykazanie prawa, złamał całe prawo!

Mariusz
12 lat temu

Ogolnie zastanowmy s ie co by było gdyby wszyscy poszli tym tropem i kazda kobieta została by dziewica konsekrowana do konca zycia a kazdy mezczyzna byłby na zawsze prawiczkiem....
Konsekwencje takej ideologi byly by tragiczne.....


MOja zona była dziweica...... blogosławie PANA ze nie została wieczna dziewica hehe :) i poszła tak naprawde poziomow kilka wyzej bo jest troskliwa matka i kochajaca zona....
ale pozatym sa inne cechy ktore sa bardziej istotne, jak poziom kłutliwosci/gderliwosci, cierpliwosc, pracowitosc itd

Z miesiac temu przypaadkiem na kazaniu usłyszałem fragment Starego testamentu ktory mowił ze kazdy maż ma taka zone na jaka se zasłuzył :) i chyba cos w tym jest.

AKSORZ
12 lat temu

Co do dziewictwa, żeby nie było że piszę nie na temat to powiem że jeżeli dla niektórych facetów to jest może i bardzo ważne gdyż chcą być tymi , którzy to pierwsi pokażą kobiecie "prawdziwe" męstwo :) Natomiast dla mnie mogło by być to trochę stresujące gdyż mając świadomość tego że ta jedyna po raz pierwszy współżyje ze mną i ma wobec tego ogromne oczekiwania, więc podczas zbliżenia miałbym na sobie ogromny balast psychiczny że cokolwiek zrobię to ona zapamięta to na całe życie i strasznie trzeba by uważać na to co się robi ... aaa tam w ogóle tak sobie tylko teoretyzuje nawiązując do tematu.

W sumie mam pytanie do Huberta który dzwonił do Martina poruszając temat wolnej woli i cierpienia dzieci. Niestety pomimo dość długiej rozmowy z Martinem nie zajarzyłem tego jak wolna wola w życiu po życiu ma się odnosić do cierpienia chorych dzieci tu i teraz. Prosiłbym o jakieś dodatkowe wyjaśnienia no i w ogóle czy był jakiś odwyk o życiu po śmierci jak by ono miało wyglądać bo Martin z Hubertem zgodzili się że będzie ono wyglądało podobnie jak teraz i to niby wynika z Biblii. No ja jeszcze całej Biblii nie przeczytałem ale czy na prawdę jest w niej tam tak napisane?

marek
12 lat temu

Seks poza malzenstwem jest biblijnym cudzolustwem.Przez powszechnosci tego grzechu, grzech nie traci na znaczeniu. Jesli ktos mysli , ze prawie wszyscy cudzoloza, to Bog przeciez musi ulec!To jest wlasnie ta szeroka droga, ktora wiekszosc podaza i ktora prowadzi na zatracenie.
Po nawroceniu chrzsciajnin odchodzi od nie swojej zony, i to jest nawrocenie.

Thud
12 lat temu

@Martin:
Ciekawe podejście aczkolwiek zgodne z Biblią.

Martin
12 lat temu

Jezus żył akurat w wyjątkowo bliskich Bogu czasach, jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad. Za jego czasów właśnie judaizm był zdominowany przez stronnictwo peruszim, którzy przykładali tak wielką wagę do przestrzegania przykazań, że purytanie to przy nich brudne, grzeszące świnie.

I właśnie przeciwko nim - co za paradoks - Jezus często występował. A to oni kochali przykazania.

Więc chyba coś nie tak z poglądem "Droga Jezusa = przestrzeganie jego zasad". No, chyba, że przyjmie się za zasadę jego podsumowanie wszystkich zasad: z ew. Marka 12:29-31

A co do "znalezienie np. wierzącej kobiety niebędącej dziewicą, ale niebędącej też w małżeństwie jest możliwe" - przeciwnie! Bo jeżeli trzymać się prawa to nie ma czegoś takiego jak "nie-dziewica niezamężna". Dlaczego, że - niezależnie od tego czy była wierząca czy nie - ten akt przy którym przestała być dziewicą, uczynił ją automatycznie mężatką. Bo nie ma seksu poza małżeństwem, jak wiemy.

Tak więc trzymający się ściśle zasad chrześcijanin może poślubić TYLKO dziewicę - no, albo wdowę ewentualnie.

No i co? Dalej to takie proste? Wystarczy trzymać się zasad prawa i już? Nie widzicie ciągle problemów z trzymaniem się sztywno zasad?

Aneta
12 lat temu

A ja myślę, że nie trzeba popadać z jednej skrajności w drugą. W życiu trzeba kierować się Bożymi zasadami, bo po to są nam one dane, ale jeśli zdarzy się nam je złamać, to trzeba mieć tego świadomość, jak również tego, że Bóg wybacza, jeśli ma się z Nim bliskie relacje i prosi o wybaczenie.
@ 5Martin. Nie potępiać. Od osądzania jest Pan Bóg.
Ludzie, którzy są w małżeństwie z kimś, kto wcześniej już z kimś był,albo sami byli z kimś wcześniej, wg. Biblii cudzołożą, ale są to najczęściej ludzie, którzy byli lub są nienawróceni. Jeśli się nawrócili, to zmienia się ich światopogląd i nie szukają wrażeń poza swoim związkiem, albo regulują sytuację w której się znajdują. Powinni się określić z kim są w małżeństwie i tego się trzymać. Trzymanie się sztywno zasad prawa faktycznie nie jest rozwiązaniem. Zresztą się nie da. Ale to, że się nie da, nie znaczy, że nie mamy wkładać żadnego wysiłku w to, żeby tych praw przestrzegać. Każdy grzeszy, ale chrześcijanin wie kiedy, właśnie dzięki znajomości praw Bożych i wtedy prosi o wybaczenie i zmienia swoje postępowanie. Takie jest moje zdanie.

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

A ja na razie tyle, że ja rzeczywiście prędzej czy później blog odwykowy powiję, bo mam zaległości, a w komentarzach jest ograniczenie na pisanie ;p

Na razie krótko...
Wyszło jak wyszło-Martin podchwycił temat, choć źródłowy artykuł przesłał Tytus, pod poprzednim odcinkiem "Pan jest adminem moim".
Ja dorzuciłam katechezę z RM, ale mnie zaskoczyło to, że Martin temat podejmie, a ja taka nieprzygotowana, nie ekspertka... no i wyszło, jak wyszło... eh... Stało się i trudno :P
Jednak jestem zadowolona i to jest najlepsze :D
I tak wiem wreszcie, że mam skrzydła-ostatnio dzięki Sailormoon, od wczoraj dzięki "Kolęda nocka" no i dzięki Martinowi i Kontestacji... :)

Podrzucam kontakty do mnie, jakby ktoś chciał coś napisać do mnie :
email : agnes_energy2000@interia.pl
GG : 10326084
Skype : agnessailormoon (ten sam nick na YouTube, Naszej Klasie (NK) i Filmweb, a Google +... nie wiem jak podać i co, ale jestem tam w kręgu Martina już ;p -i czuję, że to Google + będzie dla mnie najlepszym miejscem, bo wolałabym mieć wszystko w jednym miejscu niż rozmieniać się na drobne, a co jest wszędzie w internecie i go obejmuje ? Ano... wujaszek Google :P
I przewiduję, że będzie lepszy od Facebook ;p

Śledź
12 lat temu

@Łukasz: ciekawe podejście :). "Jezus wskazywał na przykazania odrzucając z nich narośl w postaci kazaów ludzkich (...), które dawały furtkę do nieprzestrzegania Bożych przykazań". "Osoba wierząca nie jest związana małżeństwem, jeżeli niewierzący współmałżonek chce rozwodu". Nie uważasz, że takie nie-związanie-małżeństwem to nie jest właśnie ludzka narośl? :) Takie warunki, waruneczki, stado "ifów" i algorytmy rozwiązywania problemów, to właśnie przypadłość faryzeuszowska :/. Życie nigdy nie kieruje się "ifami".

Wydaje mi się, że Biblia mówi dość jasno o sprawach małżeńskich, zarówno w prawie mojżeszowym, jak później w słowach Jezusa. Nie możesz opuścić swojej żony, chyba, że znajdziesz w niej obrzydliwość (chyba, że za sprawą nierządu). Mojżesz kazał wam wręczać list rozwodowy, ale *od początku tak nie było*. Dlatego, uważam, że jeśli ktoś świadomie zaakceptował wszystkie zalety i wady współmałżonka przed ślubem, nie mają one prawa wpływać na jego decyzje po ślubie - czy był on wierzący, czy nie.

Błąd też robi KK wychodząc z założenia, że takie "fałszywe" małżeństwo jest anulowane i nie byłe. Nie prawda, to jest właśnie rozwód.

Mariusz
12 lat temu

@ 13. Agnessa popros admina by ci post przeedytował
bo na skrzynce
agnes_energy2000 (malpa) interia (kropka) pl pojawi prawdopodobnie ci sie spam predzej czy pozniej jak w taki sposob kontakt podajesz.

@ Śledz
Abracham w bibli miał dziecko chyba ze słuzaca i z zona ?.
Przy czym biblia "połączenie sie" juz traktuje juz jako małżenstwo Naeet nie wposmina nic o slubowaniu przed kapłanem itd. wiec nie wiem czy zwyczaje z tamtych czasow to nie sa poprostu zwyczaje..... :) ja bym niechciał miec dziecka ze słuzaca wolałbym adpotowac jak bym był w sytuacji Abrachama w dzisiejszych czasach. Zwłąscza ze opisane jest w bibli jaka schize te kobiety miały, ktora wiecej dzieci urodzi itd ;) Podziwiam goscia ze z 2ma babami naraz wytrzymał heheh :)
100 razy spokojniej zostac dziwica konsekrowana i miec swiety zpokoj hiehie ;)

PS. Ostatnio natknołem si eze w NT jest zakaz przysiegania...
Zastanawiam sie jak to sie ma do dzisiejszych czasow i slubow roznego rodzaju... trocje dziwny ten zakaz byłby... ale co ja tam wiem;) Musze poszukac odcinka odwykowego na ten temat ;)

LordBlick
12 lat temu

1. Odnośnie" puszczania się" w coraz niższym wieku i rozwarstwieniu seksualności od więzi emocjonalnej - szatan wie, że czasu ma coraz mniej.
2. Odnośnie rfid - w Biblii obok umiejscowienia znaku bestii na czole lub dłoni, jest napisane, ze bez znaku bestii nikt nie będzie mógł nic kupić, ani sprzedać. Tak więc taka teoria spiskowa nie jest taka bezpodstawna...
www.poznajprawde.net

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

emocjonalnie...

@17 Mariusz (Marius z Kontestczat ? :P )
Już dziś męczyłam Martina, a teraz męczę się z nauką... Na razie to mnie tego typu problem spotkał na YT, gdzie... nie wiem jak teraz, ale bez kropek się podaje, a skąd mam wiedzieć jak tu ? A co do spamu... a niech se tam trafia, bo i tak mam tam bałagan i będę musiała odkurzyć stare skrzynki, albo sobie jakąś nową w jakimś ciekawym miejscu założyć. Niech piszą, jeśli mają ochotę-czytać, czytam gorzej z odpowiadaniem na razie, ale przynajmniej mam folder od ważnych maili i takich, na które muszę odpowiadać-swoją drogą dobra metoda, jak na pocztę interia :)

Mariusz, bo teraz to ja napiszę, że się martwisz o mnie, a i ja mam dość zamartwiania się i nie chcę, by inni się o mnie martwili, ale dziękuję ;)
Jest taka piosenka "O mnie się nie martw"... ja sobie radę daję obecnie, jak nigdy wcześniej ;)

Kurczę, no sami piszecie do mnie nie w temacie tutaj :P
I tak Was lubię :)

Mariusz
12 lat temu

Agnesa my tez cię lubimy ....

Apropo tego co znamieniu besti sie pisze.... I o kupowaniu i sprzedawaniu to jest coś takiego jak imarketing....To po twarzy, po facebooku, po profilu na nk. Znajda cię i sie nie ukryjesz. Maja twój numer telefonu, znają prywatne rozmowy, nawet bloga można czytać. Dajemy sie podejść jak nie co, czytają twoje listy z gmaila, maja dostęp do aplikacji w chmurze. Są programy do zbierania informacji o tobie niezależnie od strony na jakiej piszesz.

Zwróćcie sami uwagę na reklamy w necie i te z jakimimdzwonia na komórkę. One sie dopasowuja do twoich potencjalnych potrzeb... To właśnie jakis program analizuje dane o tobie by dopasować treść....


Puki co oficjalnie Google wykorzystuje to by wtrafic z reklama, a dane tez może czytać CIA z powodu chociażby terr. Ory.stovv. Sami sie chwalili nie raz ze tak robią... U nas tez tak zreszta skonstruowane już prawo...globalny trend. Zwłaszcza ze większości ludzi sie zdaje ze to tak mało istotne dane ;)
Ale poprostu starczy inteligentny program który to zbierze do kupy....

Grabix
12 lat temu

@LordBlick, to znajdź mi jakieś rzetelne dane techniczne o tej technologii (czyli od producenta, lub usługodawcy, który oferuje wszczepianie tego), które mówią, że należy o wszczepiać na rękę lub czoło... na rękę to rozumiem, bo to wygodne, ale CZOŁO?! To pewnie jakaś ściema, kto normalny chciałby mieć na czole chip, z jakąś blizną. I skoro te chipy mają służyć do płacenia, to jak sobie wyobrażasz płacenie chipem, który masz na czole? Czołem do lady? :D Powodzenia :P

Mariusz
12 lat temu

....mnie chipy rif nie interesuja ale interesuja mnie procesory qUallcom.
Szef firmy z 2 lata temu takiego wywiadu udzielil ze prcuja nad elektronika w sprayu ktora mozna ny na wowolne powoerzchnie nanosic....

Wiec jak taki target maja i im sie uda to bedzie mozna cokolwoiek pomalowac elekronika.... Inteligentne domy, ubrania zmieniajace kolor na zyczenie itd....

Ale mozliwen ze to takie fantazje szefa firmy zeby ja lansowac ;)....

LordBlick
12 lat temu

@Grabix, to że teraz coś jest nie do pomyślenia, nie znaczy, ze za 20 lat też nie będzie... Co do naklejek, sprayów - skóra się złuszcza, wiec raczej to nie to, to nie są sposoby trwałego zamocowania, zresztą podejrzewam, że trwałość połączeń w strukturze tych układów tez ma określoną maksymalna ilość zginań i po kilku miesiącach potrzebny jest serwis... ;) To co może być jeszcze prawdopodobne to biotechnologia wirusowa.

Mariusz
12 lat temu

jak jestesmy przy dziewictwie......i chipach.
To moze pas cnoty zabezpieczony chipem , by ktos wprowadzil ;) bylo by wiecej dziewic .... W czasach ostatecznych....

Łukasz
12 lat temu
Agnieszka
12 lat temu

Ciekawy ten odcinek:) I fajnie, że się o pewnych rzeczach mówi. Ja chyba wracam na odwyk...Ale co do tego, że powiedziałeś Martin, że nie należy mieszać seksu z duchowością to się nie zgodzę. Uważam, że seks nie jest tylko i wyłącznie czynnością biologiczną. Co to za seks, bez uczuć? Choć spotkałam się z opinią, że też fajny.:)Seks według mnie to współgranie psychiki i ciała.Może chodzi Ci o taką duchowowość wyższą(boską)? No wtedy to trochę przegięcie..Pozdrowienia

Martin
12 lat temu

Nie, seks bez uczuć jest żałosny raczej. Przyjemny, ale nie bardziej niż dobre piwo. Trudno nawet porównywać.

Z kolei jest seks, gdzie jest więź nie tylko fizyczna, nie tylko uczuciowa, ale i duchowa więź. O. To polecam.

Ale mi nie chodziło tutaj o powiązania seksu ze sferą duchową człowieka, tylko o zawężanie seksu wyłącznie do sfery duchowej (albo może czegoś, co się uważa za duchowe) i traktowanie wszystkiego co fizyczne jako "brudne".

Albo o inną rzecz: mistycyzm z nawiązaniami do seksu. Taka jakaś wymiotna mieszanka sugestii erotycznych z mistycznymi przeżyciami. Jak ta "dziewica konsekrowana" właśnie, gdzie duchowe oddanie kojarzy się z bliskością seksualną.

Ja w tym widzę jakąś wyrafinowaną formę perwersji dla ludzi, którzy nie mają odwagi rozmawiać o prawdziwym seksie, więc przekierowali swoje popędy na mistycyzm. I w efekcie wyszło takie coś właśnie.

No ja sobie nie wyobrażam mojej relacji z Jezusem tak, że ja jestem dziewicą, a on małżonkiem, który tą dziewicę ustawicznie konsumuje... Duchowo, rzecz jasna.

Ble! Obrzydliwe.

Mariusz
12 lat temu

Martin ale ....Jak konsumuje nieustannie ta dziewice.... To ona nie jest juz dziewica juz ;)jest zona.... Ci

Dziewica to damski prawiczek :) .... I to noe chodzi o czystosc bo zona i maz tez sa czysci,.... Tylko o to ze dziewica prawiczek sa niedorosli poprostu w pewnym sensie. ... Nie gotowi do podjecia prawdziwego zwiazku o wciaz sie ucza..... Bo nie nadeszla ich pora........

Peter Sweter
12 lat temu

A ja nigdy nie miałem kobiety i raczej to się już nie zmieni... Więc teraz zastanawiam się, może mógłbym to moje dziewictwo w jakiś sposób zakonsekrować? Może dzięki temu otrzymałbym od Boga jakieś łaski?

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

Tak, konsekracja to poświęcenie/uświęcenie, ale to wiecie :)

A co do dziewictwa... ja czuję, że chodzi tak naprawdę po prostu o czystość :P
Fizyczne dziewictwo-to sobie możecie poczytać i dotyczy dziewczyn, bo co do napletka u chłopaków to ... ja to kojarzę z obrzezaniem i dbaniem o higienę ;p
No i czystość wewnętrzna... czy to umysłu, czyli myśli, czy to duchowa, czyli dążenie do Boga...
Po prostu ja się założę, że to jest proste, tylko jak zwykle ludzie to komplikują :P
Dla Boga to jest jasne, a życie nasze sprowadza się do wędrówki ku Niemu :)

Ciekawe komentarze wyszły, ale mam nadzieję, że wspomnienie o temacie podziałało tak, że sami, każdy we własnym zakresie sobie temat przemyśli, bo takowy jest cel Kontestacji, odwyku i innych działań Martina i to jest wg mnie potrzebne :)
A jak nie przemyślicie to może po prostu będzie to dla Was inspiracją lub czymś innym... ;)
Wybór, jak zwykle należy do Was-Bóg też nie chce w nas wmuszać wiary w siebie, bo dał nam wolną wolę, On chce byśmy sami dla własnego dobra Go wybrali ... ;)

Grabix
12 lat temu

@aaaaa, tak bo Bóg chętnie wynagradza tych co daję z tego co im zbywa, nie? :P

A w ogóle jak powiedziałeś "zakonsekrować" to najpierw przeczytałem "zakonserwować" :P

Mariusz
12 lat temu

@Agnessa czystosc to pojecie szersze niz tylko higiena
(to nie ja dałem ci minusa ;) ja mam zablokowanie ocenianie innych)

@aaaa domniemam ze poprostu jestes niepełnosprawny.
ale nawet niepełnosprawni sparalizowani ludzie sa mezami zonami....
a ci co sa zdrowi jutro moga zachorowac, a chorzy moga cudownie uzdrowiec... co jak w nagrode za wytrwałosc bog da ci 2ga polowkei zdrowie a ty sie zakonsekrujesz w miedzy czasie ...i tego nieprzyjmniesz.. Poprostu mu zaufaj i bedzie git.
Zona/ maz to ktos kto ci towarzyszy taki przyjaciel prawdziwa 2ga polowa ciebie , a sex jest tylko obok...
nawet zwierzeta maja sex....tak samo jak jedza i oddychaja tak samo jak my.... a my nie jestesmy tylko zwierzetami...

martunia
12 lat temu

kolejny odcinek o tym że grzech spowszedniały to nie grzech.

Michał W.
12 lat temu

No właśnie. A gdyby wszyscy zaczęli kraść i zabijać, to też zaczniesz to robić lub przynajmniej nie będziesz uważać tego za grzech!?
Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, a nie kilku mężczyzn i kilka kobiet, żeby się po kolei ze sobą seksili w celu dopasowania się! Istnieje coś takiego jak zasada pierwszego połączenia (to chyba jest pojęcie seksuologii), które pozostawia trwały ślad w psychice, a nie tylko w błonie dziewiczej. I chociaż Biblia chyba nigdzie nie zakazuje seksu przedmałżeńskiego, a Bóg w ST nie potępiał wielożeństwa (o wielomężstwie ni słowa) to na logikę jest to dobre dla człowieka i sprawdza się. Moja Żona i ja uprawialiśmy i uprawiamy seks tylko ze sobą i to jest super. Jakoś nie mieliśmy problemu z dopasowaniem się. To jest po prostu kwestia czasu i praktyki. Od początku mamy świetny seks.
A co do dziewictwa konsekrowanego to zgadzam się, że to jest jakaś pomyłka. Jednak samo pozostawanie dziewicą lub prawiczkiem jest ok. Zdaje się, że apostoł Paweł był prawiczkiem i pochwalał taką praktykę nie potępiając seksu w małżeństwie.

Co jeszcze?