• Odwyk
 • ·
 • 17
 • ·
 • 217%
 • ·
 • 8 lat temu

( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡° ͜ʖ ͡°)
8 lat temu

"moc Biblii jest ogromna (...) i jest to moc wmawiania sobie pierdół"

Martin Lechowicz

Kriss
Kriss
8 lat temu

Ciekawe spostrzeżenie, że Gedeon zastosował po raz pierwszy podwójną ślepą próbę. A co powiesz na Jakuba, który robił eksperymenty genetyczne na owcach o odkrył siłę wizualizacji i gdy te napatrzyły się na pręty przy wodopoju i potem parzyły się nad prętami to wydawały na świat pręgowane i czarne owce? Ciekawe czy jakiś pasterz próbował powtórzyć eksperyment Jakuba opisany w Biblii aby "ślepą próbą" udowodnić że nie działa i musiała to być Boża ingerencja lub że działa i Jakub był pierwszym hodowcą genetykiem a Boga nie ma, nie było i nie powinno być?

Wilkowsky
Wilkowsky
8 lat temu

Raczej to była interwencja boga, patrz Rdz 31: 10-13.

Sterka
Sterka
8 lat temu

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało. W nim było życie, a życie było światłością ludzi. A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła. Jana1/1-6
I znowu przywołał lud, i rzekł do nich: Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie! Nie masz nic na zewnątrz poza człowiekiem, co by wchodząc w niego, mogło go skalać, lecz to, co wychodzi z człowieka, to kala człowieka. Jeśli kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha. A gdy opuścił lud i wszedł do domu, pytali go uczniowie jego o tę przypowieść. I rzekł im: Tak więc i wy jesteście niepojętni? Nie rozumiecie, że wszystko, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może go kalać, Bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i wychodzi na zewnątrz, oczyszczając wszystkie pokarmy. Mówił bowiem: To, co wychodzi z człowieka, to kala człowieka. Albowiem z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, wszeteczeństwa, kradzieże, morderstwa, Cudzołóstwo, chciwość, złość, podstęp, lubieżność, zawiść, bluźnierstwo, pycha, głupota; Wszystko to złe pochodzi z wewnątrz i kala człowieka.
Marka 7/14-23
i kawałek dalej
Przez wzgląd na te słowa idź, zły duch opuścił twoją córkę.
7/29
Pisząc o doświadczeniu z ryżem użyłam słowa "podobno" i wskazałam na Biblię, która mówi o mocy słowa. Miałam na myśli między innymi te cytaty powyżej, a jeśli chodzi o nasze życie myślałam o tym, co można zdziałać dobrym słowem w wychowaniu i w innych relacjach z ludźmi. Myślę, że podważanie wyników tego doświadczenia nijak się ma do tego, co w Biblii. Bez względu na to, czy ryż reaguje na energię naszych emocji, ludzie na nią reagują. Takie moje życiowe, nienaukowe doświadczenie.

joAnna
joAnna
8 lat temu

To co wychodzi z człowieka kala człowieka, z którego to wychodzi, nie innych ludzi. Znaczy biblia nie mówił, że słowo ma tutaj moc jakąś, tylko że ze środka wychodzi grzech, a np. jedzenie brudnymi rękami nie jest grzechem. Przynajmniej ja tak rozumiem drugi werset.
A pierwszy fragment kompletnie wg mnie nie odnosi się do słowa ludzkiego.
A z końcową tezą zgadzam się, słowami można wyrządzić ludziom krzywdę, Martin zresztą robił o tym odcinek.

gerald1972
gerald1972
8 lat temu

Znowu dużo dobrych spostrzeżeń
Bardzo dobry odcinek. Bardzo dobry.


Idę zamienić se wodę w wódę
Znaczy bimber popędzę czy coś.
A co. Bo z bimbrem to ja se pogadam bo bimber ludzką ma twarz
Zwłaszcza po pół litra bimbru w bimbrze
I to jest fakt sprawdzony empirycznie;)

OTCR
OTCR
8 lat temu

Panie uliczny szarpidrucie, nawet nie próbuj pan udowadniać Biblii nauką, bo i tak ci to nie wyjdzie. A to na wypadek gdyby się przypadkiem okazało żeś pan wagarował zamiast chodził na biologie w liceum: i.racjonalista.pl

A to na dokształcenie oszołomstwa wiary w "Pana Boga", który stworzył świat kilka tysięcy lat temu zaledwie: www.youtube.com
Lektura na dobranoc: www.racjonalista.pl
pl.wikipedia.org

Swoją drogą dobrze, że w Polsce nie ma takich kreacjonistycznych oszołomów jak w Ameryce. Wracaj pan na ulice brzdąkać na gitarze pod monopolowym.

Czarnobrody
Czarnobrody
8 lat temu

Skąd Ty ich bierzesz Martin?

gerald1972
gerald1972
8 lat temu

Cóż, Krzysztof, można śmiało wysnuć wniosek, że jaki bóg, taki i wyznawca, pobożny, ale mocno ograniczony w postrzeganiu rzeczywistości bo i jego bóg mocno ograniczony przez mojego Boga
Nie do tego boga co trzeba śle pobożne życzenia swe
Bywa

Martin
Martin
8 lat temu

Panie pobożny - jak pan nie umiesz rozmawiać z ludźmi bez obrażania, poniżania i prezentowania pogardy w każdym zdaniu, to idź się pan najpierw naucz, a potem wróć.

Tu można rozmawiać i argumentować z każdego punktu widzenia, ale to co uprawiasz to nie jest rozmowa.

Wróć jak zdecydujesz się rozmawiać jak człowiek.

Waldek
Waldek
8 lat temu

Dziękuje Martin, Barwo :)|

tomek
tomek
8 lat temu

Podejście pod tytułem :" E, idźze idźze(nie jestem pewien czy poprawnie ortograficznie) ,wydaje się być strasznie zaraźliwe na tyle ,że nie chce się z tym walczyć nieraz.Dlaczego?Bo przecież nie ma sensu i tak nic się nie zmieni,wszystko już jest ustalone.Podatki wysokie i wszystko wina Tusku Tusku i w ogóle do dupy.Po co się wysilać, skoro i tak niewiele się zmieni.Swoją drogą ciekawe czy jednym z powodów dla którego Bóg nie wybrał Gedeona było to,że ten był pewien na 100 % że już się nic nie zmieni.Może to reszta społeczności zakorzeniła w Gedeonie to sceptyczne i asekuracyjne podejście do życia?No,ale okazało się ,że Bóg miał inne zdanie.Czasami bywa i tak,że gdy sytuacje wydają się lekko beznadziejne, coś się zmienia na lepsze.A sami też jesteśmy sobie często winni bo nie chce nam się ruszyć czterech liter

Iga
Iga
8 lat temu

Hej jaki jest adres nowej strony Martina po odejściu z Kontestacji?

Waldek
Waldek
8 lat temu
Eliszeba
Eliszeba
8 lat temu

A co z myślami? Czy myśli mają częstotliwość? Nigdy tego nie sprawdzałam, ale słyszałam, że naukowcy tak uważają i że to fakt naukowy. Czy ktoś ten temat badał? Jest tu jakiś fizyk kwantowy czy cóś?
No bo jeśli myśli mają częstotliwość to woda mogłaby ją odbierać, co nie :)

Podoba mi się ten odcinek Martin, ale uważam, że zbyt wielką wagę przykładasz do małych spraw. Osobiście weryfikuję i badam tylko to, co ma duże znaczenie. Jeśli coś nie jest fundamentalne to sobie pozwalam wierzyć w to, co mi się podoba i już :) A jak się pomylę, to co z tego?
Czy Bóg się na mnie pogniewa, bo wierzę, że woda ma pamięć i że myślami można na nią oddziaływać? I że podziwiam Boga za takie genialne rozwiązanie? Czy to podchodzi pod czary i magiczne myślenie?
Być może bagatelizuję problem.
Jak myślicie?

Andrzej
Andrzej
8 lat temu

Wyklady Martina na Odwyk.com sa zawsze fascynujace. Polecam je kazdemu, a zwlaszcza szukajacym i watpiacym.

Niestety, nie polecam nikomu Nieszporow odwykowych. Uwazam, ze jest to gledzenie o wszystkim, czyli o niczym.

Nieszpory mozna jednak uratowac w prosty sposob. Wg mnie powinna to byc dyskusja nad ostatnim wykladem Martina.

Martin
Martin
8 lat temu

Kiedyś tak było. I zupełnie nie wyszło. Nie wiem dlaczego.
Nie zawsze to co się wydaje dobre teoretycznie sprawdza się w praktyce.
Dlatego powtarzam, że rady praktykom powinni dawać wyłącznie praktycy. Nie z jakiejś złośliwości, snobizmu czy kij wie jeszcze czego, ale dlatego, że bez spróbowania w praktyce po prostu nie da się wiedzieć co działa a co nie.

Nieszpory nie są dla tych samych ludzi co Odwyk. Jak się komuś jedne podobają, a drugie nie, to całkiem dobra oznaka.

Ale przypomnę, że Odwyk to nie kościół - zamknięte wykłady hermetycznym językiem dla ciągle tych samych ludzi. Mnie cieszy najbardziej jak przyjdą tu posłuchać czegoś całkiem nowi ludzie. Ale trzeba do nich wyjść jakoś, a nie czekać tylko jak przyjdą. Dlatego Nieszpory są takie bardziej lekkostrawne, dlatego są w radiu Enklawa i dlatego są kierowane do takiej ogólno-internetowej luźniejszej publiczności.

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 66% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

66%

Odwyk wsparli

 • Karol - na odwyk i na szczęście!

  Karol - na odwyk i na szczęście! dał 50zł

  2022-06-24
 • Est Est

  Est Est dał 25zł

  2022-06-24
 • W34

  W34 dał 50zł

  2022-06-24
 • Mikolaj

  Mikolaj dał 50zł

  2022-06-23
 • Krzysztof

  Krzysztof dał 200zł

  2022-06-23
 • Ewa

  Ewa dał 40zł

  2022-06-22
 • dkugab

  dkugab dał 200zł

  2022-06-22
 • Sebek z Krakowa

  Sebek z Krakowa dał 40zł

  2022-06-21
 • Mariusz Bańkowski

  Mariusz Bańkowski dał 10zł

  2022-06-21
 • Adrian

  Adrian dał 25zł

  2022-06-21
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Martin Lechowicz
"Completely Unprofessional"
71 Portswood Road, SO17 2FU, UK
Telefon (PL): +48 736 920 087
Phone (GB): +44 737576 4160
Email: