Ewolucja i covid

ponad rok temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
78min

Wiara w ewolucję i wiara w wojnę z COVID-em mają wspólne podstawy. Biorą się z tych samych zjawisk społecznych i psychicznych. Obserwując skąd się bierze jedno można nauczyć się skąd się wzięło drugie.

Można nawet przekonać się, że ewolucja ma o wiele mniej wspólnego z nauką niż z psychologią tłumu.

Jaki to ma związek z Biblią, religią, Bogiem? Tego dowiesz się z odcinka.

Dyskusja

Minosek
ponad rok temu

Hej Martin. Pozdrowienia z YT :) Słuchając o tej kartce papieru nie potrafiłem powiedzieć ile, ale wiedziałem że baaaardzo dużo bo skojarzyło mi się to z pewną historią. Nie pamiętam o co dokladnie chodzilo efekt byl taki że pewiem facet zarządał spłatę od króla w zbożu. Ilość zdefiniował tak że na każdym następnym polu szachownicy miał polożyć 2 razy więcej ziaren niż na poprzednim. Czyli na pierwszym 1 ziarno na drugim 2 ziarna na trzecim 4 ziarna na czwartym 8 itd. Efekt jest taki że liczba ziaren staje sie szybko tak absurdalnie duża że nie da sie dokonać takiej zapłaty. W technikum informatycznym podczas programowania bardzo sie rozczarowałem kiedy mój super mocny komputer uginał sie pod naciskiem z pozoru prostego działania. Potęgowanie znacznie wykracza poza naszą intuicje. Troche jak z wyzwaniem zawiśnij na drążku przez 2 minuty i wygraj 100$. Zadanie wydaje sie proste a jest piekielnie trudne.

Andrzej
ponad rok temu

Fajny filmik (jak zwykle :) i do śmiechu i do przemyśleń. Jak bym miał go jakoś podsumować, to chyba słowem "odpowiedzialność". Co łączy temat ewolucji, covida i stosunków między osobami? Czasami jest to odpowiedzialność, czasami jej brak a czasami chęć albo próba ucieczki od niej. Czasem jest to odpowiedzialność za innych, a czasem za własne postępowanie. Jak ktoś by chciał się zastanowić nad ewentualnymi związkami pomiędzy tymi tematami, to mnie się skojarzył odcinek o zegarmistrzach.

Kamilowski
ponad rok temu

Zauważyłem, że jak jest temat, który budzi, również u mnie, rodzaj buntu i złości to prowadzisz odcinek z taką pasją i zadziorem, który mi się podoba. Bardziej się identyfikuję z takim lekkim zadziorem.

Obserwuję siebie konfrontowanego z przekonaniami ogółu. Dochodzę do wniosku, że "covid" jest poligonem. Niebawem pojawi się konieczność by zmierzyć się z jeszcze większym ogłupieniem społeczeństw.
Dzisiaj konsekwencją innego zdania niż zdanie tłumu(czy to covid czy wpływ człowieka na klimat, strajk kobiet, ewolucja) naraża co najwyżej na ostracyzm i łatkę oszołoma.
Jednak zmierzamy w większy obłęd ten u Orwella. Biblia nie pozostawia złudzeń co do tego, że dobiegamy końca. Dlatego korzystam ile się da żeby nabrać twardej skóry zanim zrobi się poważnie i konfrontuje się gdzie się da bywa mi ciężko(pracuje z lekarzami) i się lekko boję o swoją postawę w przyszłości.

Z innej beczki
Za wiekiem Wszechświata >14 mld lat przemawiają argumenty w obrębie znanej nam fizyki. Może ta fizyka jaką znamy nie jest jedynym zbiorem zasad funkcjonowania świata i zmieniała się w czasie. Nie jestem mistrzem logiki i ścisłych dziedzin ale staram się zrozumieć dlaczego wiele z teorii datuje ziemie na

Martin
ponad rok temu

Hej, Minosek!
Ale fajnie, znowu ktoś z YouTube, zawsze mnie to zaskakuje. Faktycznie, znałem tą zagadkę z ziarnem i szachownicą, szkoda że mi wyleciała z głowy jak nagrywałem.

A covid, czym by nie był, wyrzucił na powierzchnię mnóstwo prawdy o ludziach, która wcześniej dla wielu ludzi była ukryta. Teraz znowu odsłoniło się jacy są ludzie. I wychodzi na to, że są zupełnie inni niż się oficjalnie malują, tyle jest pewne.

Nie miejcie złudzeń, trudne czasy się nawet jeszcze nie zaczęły. Covid to jest iskra, a nie wybuch. Dla mnie to generalne wezwanie, to czas, żeby sobie przypomnieć, co jest ważne a co nie, co ma wartość a co nie ma. Jeszcze można podejmować decyzje, jeszcze można wiele zmienić w swoim życiu, przekonaniach, wartościach.

Kto tego nie zrobił dotąd, niech już lepiej nie odkłada. Im dalej w kryzys, tym mniej może być już okazji i możliwości na zmianę kierunku. Koszt zmian, który dziś jest jeszcze niski, jutro będzie bardzo wysoki.

A co do wieku wszechświata to faktycznie zawsze trzeba pamiętać, że są granice poznania. Dlatego to co dziś uważam, to uważam z jakimś-tam prawdopodobieństwem. Dużym na moje oko, ale nigdy całkowicie pewnym nie jestem. Może to i lepiej.

Andrzej
ponad rok temu

Myślę sobie, że z tym wiekiem świata to ciekawy temat. Ja także nie jestem specjalistą od fizyki cząstek ani od widma światła, ale w Biblii jest taki fragment " I rzekł Bóg: Niech będzie światłość; i stała się światłość." O ile dobrze pamiętam, to wg Biblii gwiazdy zostały stworzone później. Wyciągane obecnie wnioski o rozmiarach wszechświata oraz o jego wieku niekoniecznie muszą być słuszne.

Kamilowski
ponad rok temu

Splątanie kwantowe, podobno, wywraca, klasyczną fizykę, do góry nogami. Głównie poprzez teoretyczne zwielokrotnienie, rzekomo granicznej, prędkości światła, miliony razy. W latach 70-tych 20 wieku dwaj inżynierowie, ojciec i syn, wzięli zwęglone drewno i zamienili je w węgiel kamienny w ciągu 2 tygodni - zwiększając drastycznie ciśnienie. Datowanie węglem C14 daje tak rozbieżne rezultaty, że powinno być zabronione w archeologii. 74 klasyczne metody datowania wieku Ziemii daje jej < niz 1mld lat a 23 z tych metod datuje Ziemię na

Martin
ponad rok temu

Tak, wszystko odwraca, ale tylko w wyobraźni. Jak mi ktoś pokaże telefon, który implementuje quantum entanglement, to wtedy się zainteresuję. Teraz to sobie mogę w Mass Effect pograć.

Właśnie o tym mówię: za dużo teoretyzowania, za dużo bajek, za mało konkretów w realnym życiu. Ludzie już nie odróżniają co jest tylko modelem myślenia, a co rzeczywistością. Fizyka kwantowa akurat dobrym przykładem jest tego, jak wiele ludzi ma trudności w utrzymaniu dyscypliny między modelem myślenia (w którym coś istnieje i nie istnieje jednocześnie) a realnością (w której coś albo istnieje albo nie istnieje, tyle że tego nie da się wiedzieć).

Dobrze co jakiś czas cofać się do fundamentów, do podstaw, do najprostszych rzeczy i sprawdzić dokładnie czy jeszcze trzymamy się ziemii czy też nas entuzjazm poniósł i oderwaliśmy się od rzeczywistości.

W przypadku wiary, Biblii, Boga to niebezpieczeństwo czai się wszędzie, i myślę sobie, że nie bez powodu Biblia tak nawołuje do trzeźwości a narracja tak charakterystycznie skupia się na suchych faktach i zdarzeniach raczej niż na przeżyciach czy tego co tak kto sobie myślał i czuł.

Andrzej
ponad rok temu

Martin, czy telefon, który "trzyma się kupy" spełni Twoje wymagania?
W realnym życiu wiara czai się wszędzie. I może dlatego czasami myli się ludziom
instrukcja budowania z budowlą. A może dlatego, że jedno jest częścią drugiego...
Trzymając w garści ziemię, warto sprawdzić co chcemy pogrzebać
żeby ktoś nam nie zarzucił nieodpowiedzialności. Albo nietrzeźwości.

Heretic
ponad rok temu

Wiele z tego co Martin powiedziales na temat pandemii , gospodarki i nieskutecznosci lockdown`ow jest prawda lub jest prowdopodobne - zadziwia mnie jednak ze o ile COVIDa masz przed soba i mozesz go badac, mozesz badac wplyw szczepionek, odpornosci statdnej itd , o ile masz przed soba skamieliny, DOWODY istnienia najbardziej niezwyklych zwierzat ktore sa uwiezione w pokladach skalnych z przed milionow lat i ktore to skamiliny mozesz badac wobec hipotez zmieniajacego sie zycia , ewoluujacego , wymiarajacego itd ...... i oto te PRAWDZIWE fenomoeny przeciwstawiasz najbardziej nieprawdopodobnej historii niepopartej doslownie NICZYM tzn historii o Bogu z Biblii lub kazdej innej swietej ksiegi Majow, Celtow lub Hindusow - i w ktora Ty WIERZYSZ bezwarunkowo ? wlasnie w te na ktora nie istnieje ZADEN , najslabszy fakt zeby nawet zakladac jej prawdziwosc . a ktore wysmiewasz jako `wiare` w bajki i rzeczywistosc wirtualna ? te na ktore sa niezbite dowody przynajmniej istnienia tzn wirsus SARS COV-2 oraz dowodow zmieniajacego sie zycia na ziemi poprzez miliardy lat . niesamowite.

Martin
ponad rok temu

Skamieniałości mam dosłownie przed sobą: wożę ze sobą i mam tutaj w biurku żyjątko.
Przyglądałem się mu dokładnie przez te lata, ale nigdzie nie odkryłem roku urodzenia. Nie znalazłem też przy nim paszportu z datą urodzenia.

Nie mam pojęcia skąd wiesz tak dokładnie co się stało, gdzie i kiedy, że żyjątko zostawiło po sobie taki akurat ślad. Jedyne co widzę to fakt, że kiedyś (nie wiadomo kiedy), gdzieś (nie wiadomo gdzie) żyło sobie coś muszelkowate i zmieniło się (nie wiadomo w jakich okolicznościach) w twardy kawałek.

Możesz pisać "PRAWDZIWE" dowolnie dużymi literami. Nie zmieni to faktu, że wszystkie swoje pewności są niczym więcej niż zgadywaniem. Takim, które ludziom pasuje do z góry przyjętej koncepcji.

Wydaje ci się, że wszyscy mają uprzedzenia, tylko nie ty? To zauważ, że popełniasz najbardziej podstawowe błędy logiczne. W szczególności: "nie istnieje fakt" to absurdalne stwierdzenie. Bo jak dowieść, że coś nie istnieje? Można tylko powiedzieć: "nie znam takiego faktu". I to będzie prawdą.

Ja znam fakty, których ty nie znasz, wiem o rzeczach, których ty nie wiesz, przeżyłem to, czego ty nie przeżyłeś.

I co? I nic. Tyle. Niech tak zostanie.

Stąd wynikają różnice.

Heretic
ponad rok temu

dzisiaj w Salisbury w katedrze szczepia staruszkow na COVID. niech to bedzie moja odpowiedzia,

wiadomosci.gazeta.pl

michalplat
ponad rok temu

Jakby kogoś interesowała historia o szachach: en.m.wikipedia.org
Ciekawy odcinek, trochę się uśmiałem jak pocisnąłeś z naukowego bełkotu :P Facet jest całkiem ciekawy, ale dziwi mnie jak osoby które cokolwiek ze statystyki potrafią dalej uważają że jest super groźnie i by zmusili wszystkich do szczepienia bo jak ktoś nie chce to jest skrajnym egoistą :)))) Dobrego dnia Martin ;)

Damian
ponad rok temu

Hej Martin,

W ostatnim czasie kilkakrotnie próbowałem zostać patronem, ale za każdym razem widzę logo PayPal, a pod nim "Things don't appear to be working at the moment. Please try again later."

Martin
ponad rok temu

Faktycznie, wpłaty przez PayPal działają, ale patronowanie przez PayPal przestało. Nie mam pojęcia dlaczego. Sprawdziłem co mogłem i wszystko wydaje się, że jest dobrze. PayPal ma swoje fochy, ale za to jest drogi.

Będę próbował to naprawić, mam nadzieję, że się szybko uda.

Podobne odcinki:

Archeologia: powrót do Edenu 129

11 lat temu

58min

Gdzie dokładnie był Eden i gdzie jest teraz? Kim byli starożytni super-bohaterowie według Biblii? Czy Herkules mógł żyć naprawdę? Co mówią o przeszłości Biblia, historia i archeologia razem. Gościem w tym odcinku znów Beata - specjalista od archeologii biblijnej.

Co jeszcze?