• Odwyk
 • ·
 • 34
 • ·
 • 318%
 • ·
 • 8 lat temu

Dyskusja

Grzesiek
Grzesiek
8 lat temu

Wydaje mi sie, ze odcinka czysto o tej tematyce jeszcze nie bylo. Osobiscie uwazam, podobnie jak ty, ze podejscie od strony Jezusa jest lepsze, bo i tak jest prawie pewne, ze nikomu sie nie uda zyc bez grzechu. Mysle, ze to jest kolejny bardzo potrzebny odcinek. Rozwaliles mnie tym ISO :-)

Pietras
Pietras
8 lat temu

Wreszcie nowy odcinek. ;) Dzięki Martin.

AgnessaLoveJesus
AgnessaLoveJesus
8 lat temu

Już słowo faryzeusze jest dla mnie odstraszające. Aż się boję, co jest w odcinku-czy jest gorzej niż sam tytuł ? ;p (pytanie do tych, którzy oglądnęli)

Jak zwykle nie mam czasu, w wakacje wyjadę, więc myślę, że dopiero na jesieni będę sobie sukcesywnie słuchać, choć...
Martin, czy nie dałoby się, byś wstawiał także tekst tego, o czym mówisz, bo ja akurat uwielbiam czytać, a ponadto w mp3 mam funkcję czytania ebooków i tekstów w formie plików .txt lub .rtf-bardzo przydatna funkcja i wystarczyło się do niej przyzwyczaić, choć moja mp3 ma mały i czarno-biały ekranik :-)
Byłaby taka możliwość ? :)

PS. I już teraz... i znowu chcę to napisać i w końcu muszę-Martin, do zobaczenia w realu na Krakonie ;p

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

@ agnessa

w wypadku podkasta jak chcesz posluchac textu czytanego to wyjdzie na jedno jak by sluchac MP3..... tylko nie bedziesz slyszec ani emocji w tle ani tonu wypowiedzi tak ze nie wiele zostanie z tego odcinka...
przekaz podkasta to nie sam suchy text ale tez emocje tempo mowienia sytuacje jakie dzieja sie w tle poprpostu "on live".

tak ze se czasem zgrywam wczesniej a slucham jak siedze w kolejce, jedziesz autobusem/ pociagiem....

tomek
tomek
8 lat temu

a z tymi podatkami to na serio było?

Sebeq
Sebeq
8 lat temu

Hehe jak by się komuś chciało przepisywać to co ktoś mówi przez 45 minut to pewnie była by taka możliwość.

Ach kobiety... ;)

Kris
Kris
8 lat temu

nk.pl

Ponadto faryzeizm to sposób na życie, przez znajomość Pisma próbujemy uzyskiwać jakieś profity bądź to sławę, bądź władze polityczną

To również wykorzystać autorytet uzyskany przez znajomość Słowa Bożego do swoich potrzeb kierowanymi niskimi pobudkami. Do prowadzenia innych na fałszywe drogi kłamstwa.

Damian
Damian
8 lat temu

Zastanawiam się czy aby na pewno można zakwalifikować za każdym razem osobę opartą na Prawie jako osobę dobrą, choć oczywiście nie nam to osądzać. Kiedy mamy do czynienia z tą fanatyczną odmianą faryzeizmu, dochodzi do tego, że mamy człowieka, który swoim zachowaniem zraża do siebie innych i co za tym idzie także do chrześcijaństwa, co jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi, którzy zastanawiają się, czy szukać Boga, czy sobie odpuścić i sugerują się tym, jaki efekt na ludzi wywiera bycie chrześcijaninem. Poza tym, z tego, co pamiętam, zachowanie skutkujące załamaniem się wiary innych ludzi jest przez Chrystusa ostro krytykowane.

Kris
Kris
8 lat temu

Powstanie warszawskie, walka o Niepodległość polski w latach 44 - 89 to fakt. Co ty wiesz o bojówkach walczących z UB? co ty wiesz o ludziach mordowanych w kaźniach ubeckich.

Słyszałeś o księdzu Popiełuszko?

Po to by Martin mógł sobie pisać co mu się podoba bez wzywania na komendę milicji. No chyba to rozumiesz. Ty to doskonale rozumiesz.

Martin szcza na ta walkę. jeśli Martin chcesz być apolityczny to bądz i nie bredź na tematy o których nie masz pojęcia.

Bo po prostu ktoś ci w twarz da jak będzięsz się woził motorem i bedzie miał racje.

Jesteś tego świadom?

Takich jak ty rozstrzeliwano i nazywano szmalcażami.


czasy sie drodzy państwo wracają mamy obecnie powrót do lat 89 . Nie dajcie sie ogłupiać.

Martin
Martin
8 lat temu

Nie mam pojęcia co, Kris, zażywasz, ale najwyraźniej odstawianie lekarstw było zbyt wczesne.

Albo może właśnie zażywasz czegoś za dużo. Ja nie wiem. I nie moja sprawa.

Ale strona moja. I takiego sposobu mówienia tutaj nie chcę. Byłem cierpliwy, ale starczy. Jak widać nic to nie daje. Żegnamy.

Wróć jak się nauczysz rozmawiać z ludźmi bez agresji.

A jak przyjdziesz gdzieś znów coś gościnnie powiedzieć w sieci - ty i wszyscy inni - na czyjejś stronie, w czyimś serwisie, w projekcie, do budowania którego się nie dołożyłeś i w niczym nie pomogłeś, to okaż przynajmniej minimum szacunku dla gospodarza tej strony. To dobra rada. Inaczej cię będą wywalać i wykopywać w nieskończoność. I nawet w tym zacietrzewieniu nie zauważysz, że to nie za poglądy - ale po prostu za brzydkie zachowanie w czyimś domu.

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

....od kad zaczely sie upaly to wogle wszyscy sie drazliwi zrobili...
naszym bialkowym organizmom przydal by sie jakis service pack na uklad analityczno myslowy bo sa wycieki pamieci i wydajniejszy uklad chlodzenia ;-D

@damian....dlatego moze lepiej nie opierac wiary zabardzo na autorytetach ludzkich.... bo w ten sposob to predzej czy pozniej w kazdym czlowieku znajdziesz jakas skaze... tym sposobem budujesz wiare na piasku nie na skale... skala jest jedna

JEZUS ROCK !!!!! :)

Spinaker
Spinaker
8 lat temu

Przypomniał mi się stary punkowy protest-song o faryzeuszach: www.youtube.com

;)

TymQ
TymQ
8 lat temu

A ja wyskoczę troche z innej beczki. Chciałbym sie dowiedzieć jak to jest z tą znajomością złego i czy na pewno nie jest mądrością?? Myślę, że to fajny materiał do rozważenia i na odcinek odwyku a ja chętnie poznam zdanie Martina.

Fiołek
Fiołek
8 lat temu

O też bym posłuchała o tym rozróżnianiu złego i o mądrości.
A o faryzeuszach dobry odcinek! Mnie tam sezon ogórkowy nie przeszkadza! Nie wszyscy jeżdżą na Seszele. :) We wakacje mam więcej czasu na różne tego typu rzeczy, na które w ciągu roku zwykle go brakuje. I miałoby zabraknąć Odwyku :(
Jeszcze a propos faryzeuszy to tak sobie pomyślałam, czy właśnie purytanie nie byli tacy w tym swoim fanatycznym przestrzeganiu przykazań.

Damian
Damian
8 lat temu

@ Mariusz

Ale czy ja cokolwiek mówiłem o opieraniu wiary na kimkolwiek? Powiedziałem tylko, że dla wielu ludzi chrześcijanie są wyznacznikiem tego, czy warto Boga szukać czy nie, co jest w gruncie rzeczy zdrowe i m.in. od tego właśnie jesteśmy, a problem polega na tym, że osoba deklarująca się jako chrześcijanin i zachowująca się w sposób odpychający tak naprawdę taką osobę poszukującą zniechęca do jakichkolwiek dalszych działań, co jest bardzo niebezpieczne.

tomigraj
tomigraj
8 lat temu

Fajny odcinek

Martin
Martin
8 lat temu

Nagrywaczka to nie jest Zoom H4n. Potrzebny mi był przedwzmacniacz przynajmniej jeden i dwa zewnętrzne źródła dźwięku do podłączenia. Więc zrobiłem upgrade, o.

AgnessaLoveJesus
AgnessaLoveJesus
8 lat temu

Nie wiem jak Wy myślicie, ale z tego co wiem człowiek ma wolną wolę, więc skoro potrafi pchać się w łapy zła, tak potrafi się z nich wyrwać i pójść ścieżką dobra, tyle, że wiadomo, jaka jest ścieżka dobra-łatwa nie jest, ale to właśnie kroczenie nią przynosi ogromną radość, choćby z pokonywania blokad, które są w nas :)
Poza tym wg mnie to sumienie pozwala nam odróżniać dobro od zła, o ile pamiętamy, że ono zawsze działa i wiemy, jak działa m.in. za pomocą wyrzutów sumienia, a kiedy je mamy ? Ano wtedy, gdy popełnimy zło. Coś czuję, że ludzie wpadają w depresje i różne choroby psychiczne, jeśli nie przez przemoc (bo przez nią z reguły) to zostaje opcja, że przez samych siebie, a właściwie przez to, że nie słuchają głosu swojego sumienia, bo Szatan sumienia nie opętuje tylko jak już to on poluje na dusze, nie sumienia.
Podkreślam, że to ja tak uważam, jak KK-tego nie mam zamiaru roztrząsać, bo bym musiała sprawdzać :P

Nie wiem jak Wy, ale ja wolę mieć własne zdanie i je sama weryfikować. Mój wybór czy przyjmuję kogoś punkt widzenia i to zależy od różnych rzeczy.

No to też jestem ciekawa, co na to Martin, bo...
dzięki Martin, że wywaliłeś Krisa, bo chciałam cię o to prosić ;)

Eustachy
Eustachy
8 lat temu

OUT date

Słucham bardzo przeszłe odcinki - akurat o dziesięcinie.
Podam kilka uwag, które nasunęły mi się podczas czytania Biblii na ten temat.
Izrael miał dawać 10% ale w ten sposób: co trzeci rok karmić cała dziesięcina lewitów, co trzeci rok składać dla ubogich, a cała (resztę (zesztą)) spożywać rodziną w Jerozolimie na chwałę Panu.
Jest to ciekawe z punktu widzenia ekonomicznego - zabezpieczało przed brakiem konsumpcji na rzecz oszczędzania. Zapewniało obroty, bo jak Izraelita mieszkał daleko to mógł sprzedać to co było przeznaczone na dziesięcine, a poten w Jerzolimie za to wszystko kupić i
spożyć.
To nie był przymus - to było połączone z obietnica " daj całą dziesięcinę, a potem doświadcz mnie, czy nie będę ci błogosławił" (wolny cytat - z pamięci - któraś z ostatnich ksiąg prorockich - Malachiasza, Micheasza ?)

pozdrawiam keyS

AgnessaLoveJesus
AgnessaLoveJesus
8 lat temu

A co po Okiem Chrześcijanina ? :)
Poza oczywiście projektem "Droga wojewódzka 666", której nie ma, ale... podczas jej poszukiwań znalazłam, że jedna z linii PKS Wejherowo jadąca przez Chałupy na Hel, ma ten, jakże intrygujący numer ;p

zbyszek
zbyszek
8 lat temu

O co chodzi krisowi bo już nie wiem....Czy on może z młodzieży wszechpolskiej czy cóś?

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

zgadaj do Krisa na nk.pl :) tu ma bana.a nie ladnie mowic w czyims imieniu i za plecami.

Fiołek
Fiołek
8 lat temu

A jak ktoś bardzo chce Odwyki na piśmie to ja się mogę podjąć przepisania za bardzo symboliczną opłatą. Jako studentka mam doświadczenie w fachu spisywania mp3 :D i to nie tak dobrej jakości

Grabix
Grabix
8 lat temu

Trafiłem na coś takiego, a że z Biblią związane to się podzielę.
Ciekawe, niedawno czytałem ten fragment i nie zwróciłem uwagi :)
Filmik żartobliwy... ale... hm... ciekawe...
(Trzeba znać twórczość Douglasa Adamsa)
www.youtube.com

Artur
Artur
8 lat temu

Dzieki za Odwyk. Bardzo dobry odcinek.
Artur

Barak Noblista
Barak Noblista
8 lat temu

Przydało by się zmienić szatę graficzną Odwyku z zimowej (drzewko w śniegu) na letnią bo na dworze już daaawno ciepło :D

Анальная пробка
Анальная пробка
8 lat temu

Thanks so much for this information is really needed addition!Анальная пробка

freestyle
freestyle
8 lat temu

Ostatnio trafiłem na yt na taką osobę po której widać że jest prawdziwą chrześcijanką. Parę lat temu była w głębokiej depresji. Teraz zaraża ludzi radością. Jakby ktoś chciał poznać ją to niech wpisze sobie na yt: strawburry17 lub lifeburry. Naprawdę niesamowita osoba:)

tomek
tomek
8 lat temu

jest gdzieś może nagranie Martina w tok fm

Martin
Martin
8 lat temu

O! Rzeczywiście! Zapomniałem Odwykowi powiedzieć, że jest już wiosna! No to uwaga, za chwilę wprowadzamy wiosnę na Odwyku.

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

kwiatki motylki wiosna hehe :)

a ja mam pytanie.... jak to jest wbibli z tymi aniolami strozami.
sa oni czy nie. W judaizmie podobno kazdy czlowiek mial az 3 aniolow !!!!... z drugiej strony taki aniol posrednikiem chyba byc nie moze. wiec co mamy po 3 ochroniazy ?
Zastanawiam sie czy jezeli czlowiek staje sie opentany to znaczy ze anilem strozem jest aniol upadly a anily stroze posly se na piwo czy jak....to rozumiec....
a moze to tylko bajka ktora wyrosla z tradycji judaizmu i chrescijanstwa ?

pawelooss
pawelooss
8 lat temu

Archeologiczny Please :)

Sebeq
Sebeq
8 lat temu

Wiosna hehe już lato za tydzień :P

c.s.levis
c.s.levis
2 lata temu

Tu się nie zgodzę, bo pomimo mojej chrześcijańskiego podejścia wewnętrznie nie mam żadnej takiej woli i chęci lubienia przez ludzi. Nie mam lepszego wyboru bo u mnie między wola a chęcią jest bardzo duża różnica.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Zmiennicy

Program Odwyk

W tym odcinku o koncepcji "postęp kontra tradycja". Czyli o tym, czy Bóg jest za postępem i zmianami czy za konserwatyzmem i....

Koniom wędzidła w gęby

Program Odwyk

Język kościelny, chrześcijański slang, boża nowomowa. Namaszczony szczególnym dotykiem (alleluja) na-języczny odcinek. Amen? Po szczegóły....

5 wytrychów wiary

Program Odwyk

Pięć sposobów na wchodzenie do Boga przez zamknięte drzwi. W odcinku dziwne rzeczy - między innymi historia Francuza, który zaspowiadał....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

194%

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 194% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

Odwyk wsparli

 • Klaudia

  Klaudia dał 200zł

  2020-04-06
 • Ania

  Ania dał 50zł

  2020-04-03
 • Bartoniusz

  Bartoniusz dał 200zł

  2020-04-02
 • Łukasz

  Łukasz dał 50zł

  2020-04-02
 • Eustachy

  Eustachy dał duuużo!

  2020-04-02
 • Na odwyk

  Na odwyk dał 100zł

  2020-04-01
 • Na Blankę

  Na Blankę dał 100zł

  2020-04-01
 • Na Odwyk

  Na Odwyk dał 100zł

  2020-04-01
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: 123-966-300
Phone: +44 75 3303 2020
Email: