Jakub
Jakub
11 miesięcy temu

W sprawie uniwersalnego kredytu mogę jedynie odwołać się do mądrości babci, która, jak byłem pisklęciem, zwykła mi mówić "Kubuś! Jak dają, to bierz; jak biją, to uciekaj".
Babcia wiele przeżyła (i wielu, łącznie z Adolfem i na złość Adolfowi) i coś w tej jej mądrości może być.

Martin
Martin
11 miesięcy temu

No właśnie ja bym wolał nie przeżywać tego co babcia. Heh, najpierw dają (komunizm), a potem biją (komunizm), ale ja pytam czy jest związek między jednym a drugim.

Dla ludzi całkowicie biernych mądrość babci jest niezła, ale moja mądrość idzie parę kroków dalej, i mówi: jak dają to pytaj kto za to płaci. A jak biją to pytaj jak się tu znalazłeś. Od tego co prawda bić nie przestaną, ale możliwe, że unikniesz następnego bicia.

Sęk w tym, czy dodatkowe pieniądze są aż tak ważne, żeby zostać żebrakiem państwowym? Ja nie chcę nic zawdzięczać państwu, jego kałmstwom i jego przemocy. Odechciało mi się tego zupełnie po tej audycji. Niebezpieczne są takie audycje.

Ewa
Ewa
11 miesięcy temu

No to z mojego doświadczenia z universal credit to bym powiedziałam bierz. Wypełniasz formularz, robot wylicza co Ci się należy, później dostaniesz telefon w którym poproszą Cię o potwierdzenie informacji które wpisałeś i tyle. W każdym miesiącu raportujesz ile przychodu przyniósł Ci Twój self-employment. Nic się nie martw, bo jak zarobisz za dużo to nic Ci nie dadzą :)

Paciaciak
Paciaciak
11 miesięcy temu

Ja uważam, że idąc za porównaniem państwo=mafia której masz płacić (podatki) za "ochronę" (wojsko, policja, sądy, szpitale, zus) a jak nie to ci się stanie krzywda (więzienie) to jak tylko można w jakikolwiek legalny sposób coś od własnych pieniędzy dostać spowrotem to należy to czynić. Bo niech ktoś tylko spróbuje nie zapłacić podatku, albo nie wystawić paragonu np za wymiane żarówki w aucie to grożą ci więzieniem a przynajmniej zniszczeniem cie finansowo. Jeśli za wszystko płace vat i potem podatek i jeszcze pracodawca za mnie płaci a i tak większość z tego idzie dla polityków na ich limuzyny, ochronę i na milionowe nagrody to nie czuje się źle że jak tylko się da chce odzyskać WŁASNE pieniądze :)

Martin
Martin
11 miesięcy temu

Widzę, że już myślenie jak w obozie koncentracyjnym: skoro wszyscy wszystkich okradają, to kradnijmy jeszcze więcej.

Pieniędze nie są aż tak znowu wielkim dobrem, żeby ich zdobywanie uzasadniało wszystko. To niebezpieczne myślenie, bo zaburza ludziom percepcję, sprawia że zaczynają wierzyć w ewidentną nieprawdę. Co już widać po komentarzu: w rzeczywistości na limuzyny, nagrody i ochronę idą zupełne grosze. Wydatek państwa poniżej miliarda złotych jest bez większego znaczenia i nie można tego używać jako argumentu na cokolwiek. W skali kraju limuzyny to są waciki.

W moim przypadku z Universal Credit jest taki problem, że mam nietypowy sposób na życie. Nie mam pojęcia jak w ogóle miałbym tu coś wyliczyć. Choćbym nie wiem jak rzetelnie chciał, tego się po prostu nie da zrobić. Zawsze będę coś musiał naściemniać, bo ten system nie przewiduje w ogóle takich sytuacji jak moja.

Ale i tak najważniejsze jest dla mnie pytanie moralne tutaj. I ciągle jakoś nie mogę tego ogarnąć. Ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia?

Lukszmar
Lukszmar
10 miesięcy temu

Ja powiem tylko, że mało się nie posikałem przy tym odcinku ze śmiechu... Dzięki Martinie!

Martin
Martin
10 miesięcy temu

O, i na takie komentarze czekam najbardziej!

Zaloguj się, żeby komentować.

Forum

Za mało miejsca w komentarzach? Porozmawiaj o tym na forum!

Podobne odcinki

Archeologia: Har-Magedon

Program Odwyk

O bitwach pod Megiddo - miejscu, gdzie ma się odbyć ostateczna wielka bitwa (Armagedon = Har Megiddo). Kolejny odcinek z serii....

Koniec świata

Program Odwyk

W odcinku 43 wszystko o końcu świata: Antychryst, Wielki Babilon, 666, Armagedon, jednym słowem: apokalipsa. Ponadto: o profesjonalizmie....

Wszystkie odcinki tego programu

Wyzwanie!

Mamy dla ciebie małe wyzwanie. Jedno. Albo sto.

Pokaż

Audycje

Jak sobie radzimy

Stan finansowania Odwyku wynosi dziś 109% normy.

Odwyk działa dzięki wsparciu słuchaczy.

Jeżeli uważasz, że to pożyteczna inicjatywa, dorzuć do pieca!

109%

Odwyk wsparli

 • Michał

  Michał dał 10zł

  2022-01-20
 • Daniel

  Daniel dał 200zł

  2022-01-19
 • Sylwek

  Sylwek dał 10zł

  2022-01-19
 • Agent

  Agent dał 5zł

  2022-01-19
 • kubik zimnej wody brutto

  kubik zimnej wody brutto dał 25zł

  2022-01-19
 • Wojtek

  Wojtek dał 25zł

  2022-01-19
 • Paweł

  Paweł dał 50zł

  2022-01-19
 • Rafał

  Rafał dał 50zł

  2022-01-19
 • Kaziq

  Kaziq dał 100zł

  2022-01-19
 • Jarek z Torunia

  Jarek z Torunia dał 25zł

  2022-01-18
Odwyk.com

Odwyk to audycje o Biblii i Bogu, w których promujemy trzeźwe podejście, ludzki język i samodzielne myślenie.

Znajdziesz tu ponad 500 godzin odcinków na każdy temat.

Na blogu
Kontakt

Liberty Media Ltd (07572785)
85 Great Portland Street
W1W 7LT London, UK
Telefon: +48 736 920 087
Phone: +44 737576 4160
Email: