Jak się robi paschę?

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
37min

((Pesach = pascha) <> wielkanoc) O tym jak wygląda prawdziwa żydowska pascha - ta sama, którą obchodził Jezus.

Dyskusja

Sebeq
12 lat temu

Bardzo kontrowersyjne ustawienie kamery ;) Spoko odcinek, w końcu jakiś poradnik na wizji.

Sebeq
12 lat temu

Bardzo kontrowersyjne ustawienie kamery ;) Spoko odcinek, w końcu jakiś poradnik na wizji.

Kazimierz
12 lat temu

*Sebeq, dobrze to określiłeś ;P jest przynajmniej jakaś alternatywa dla oka. odcinek dobry i praktyczny

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

@1 Marcin, ponoć, wg jednej z teorii przyjętych przez KK, 33 lata to tzw. wiek Chrystusowy-wiek, w którym Jezus umarł na krzyżu. No i jeszcze urodziny w Wielki Piątek... no najlepiej tak je właśnie byłoby uczcić :P

Powała
12 lat temu

Bardzo fajny odcinek. Chociaż myślałem, że Żydzi więcej jedzą podczas Pesach.

I jako normalny i zdrowy facet muszę przyznać, że ustawienie kamery negatywnie wpływa na odbiór przekazu ;-) .

Wojtek
12 lat temu

Nowy podcast w sieci. www.prosty.cba.pl

Michał W.
12 lat temu

Martin, czy chrześcijanie są Żydami sprzed 2 tys. lat?
Chrześcijanie nie świętują żydowskiej Paschy tylko zmartwychwstanie Jezusa. Nie uważam, że jest coś złego w obchodzeniu Paschy przez chrześcijan, ale też nie ma nic złego w tym, że świętuję zmartwychwstanie Jezusa jedząc bigos i jajka. Oczywiście święconka, króliczki etc. to pogaństwo, z którym chrześcijanie nie powinni mieć nic wspólnego. Co myślisz, Martin, o tym wszystkim w kontekście Dz 15? Jeszcze jedno pytanie: Czy Jezus jadł z uczniami baranka w czasie ostatniej wieczerzy?

Martin
12 lat temu

Sęk w tym, że Żydzi obchodząc Pesach też obchodzili śmierć i zmartwychwstanie Mesjasza. Obchodzili to przez setki lat, nie wiedząc co obchodzą, bo te zdarzenia, których wyjście z Egiptu było zapowiedzą, a Pesach symbolem, miały się dopiero wydarzyć.

Świętowanie bigosem i jajkiem jest równie dobre jak i świętowanie McDonaldem i pizzą. Czy czymkolwiek innym.

Ale skoro Bóg już tysiące lat temu ustanowił święto, którego sposób świętowania świetnie pasuje do tego, co chcemy obchodzić, dlaczego mielibyśmy to całkowicie zignorować i wymyślać własne sposoby na świętowanie?

Aż tak nam się święta wymyślone przez Boga nie podobają?

Jarek
12 lat temu

W sprawie obchodzenia paschy przez chrześcijan, to wydaje mi się, że słowa Jezusa „czyńcie to na moją pamiątkę” tyczy się właśnie tej ceremonii która była do tej pory obchodzona ku pamięci wyjścia z Egiptu a od momentu zmartwychwstania powinna być obchodzona na cześć Chrystusa

zulalu
12 lat temu

@ Sebeq, Kazimierz, Powała
ale jesteście wyposzczeni, aż wam współczuję. byle jaki kawałek biustu (no offence, Aga) i już niespokojnie.

@ Martin
dla Żydów symbolika Pesach jest całkowicie czytelna, bo dotyczy ich własnej historii.

w twoim rozumieniu, przyjmując chrześcijaństwo należy wyzbyć się wszystkich swoich starych zwyczajów. zwyczajów, które trzeba było samemu sobie stworzyć, bo Bóg w tym czasie uśmiechał się do garstki wybranych pasterzy, ignorując całą resztę świata.

a teraz dziwisz się Martin, że ta cała ignorowana reszta śmie dokładać swoje pomysły, zamiast z wielką wdzięcznością przemalować się w trymiga na Żydów.

Michał W.
12 lat temu

I niby tak ważne jest trzymanie się tego szablonu? Nie pasuję mi ta koncepcja do przesłania Biblii...
No a co z barankiem na ostatniej wieczerzy?

Lukasz
12 lat temu

doszedłem przy tym odcinku

kaszana
12 lat temu

A kobieta nie powinna mieć włosów spiętych, czy jakoś tak? Nie miały być nieczyste?

Słyszałam, ze Judasz sprzedał Jezusa na 30 srebrników ( symboliczna liczba)

Żydzi,z tego co wiem, nie uznają Jezusa do dziś... Więc jako chrześcijanie, świętujący paschę jesteśmy troszkę niekonsekwentni, nie mówię tutaj, ze świętowanie królika, czy siedzenie na rekolekcjach jest czymś mądrzejszym... ale jedno i drugie jest w moich oczach średnie. Z resztą, zgadzam się ze stwierdzeniem, ze powinno się pamiętać na codzień, że Jezus zmartwychwstał i w jakimś celu wogle umarł, niż raz na rok sobie o tym przypomnieć.

I jeszcze jedno, skromna żydówka ma zakryte nawet kości obojczykowe... :)

Pozdrawiam

oscarr
12 lat temu

Jarek: Zgadzam się

zulalu: Bóg nie ignorował reszty świata.
Z Biblii wynika (moim zdaniem), że celem stworzenia narodu wybranego jest umożliwienie zbawienia wszystkich ludziom.
To ludzie nie wykazują zainteresowania swoją przyszłością, są bierni i tyle.

Co do symboliki Pesach to nie była ona całkowicie czytelna. Dla żydów krew jagnięca którą mazali po progu była tylko jakimś magicznym preparatem poprzez który zadziałał Bóg.
Moim zdaniem dla chrześcijan oczywistym staje się, że ta ofiara krwi ochraniająca domy żydowskie przed aniołem śmierci jest symbolem ofiary krwi Chrystusa.
Tym samym całe święto stało się świętem chrześcijańskim, którego kwintesencją jest wspomnienie ofiary z krwi Jezusa która ochrania nowy naród wybrany przed aniołem śmierci.

Jak dla mnie jeśli chrześcijanie powinni cokolwiek świętować, to powinno to być właśnie Pesach.

PS. Postanowiłem zorganizować Pesach w tym roku, ale większość rodziny powiedziała mi, że idą do tzw, kościoła na misterium męki, a później będzie już późno, a poza tym nie zamierzają zmieniać swojej wiary. O ile pierwszy argument ma jakiś sens o tyle drugi świadczy jedynie o tym jak słabej wiary są to ludzie skoro boją się zjeść kolacje w gronie rodziny na cześć Jezusa.

gerald1972
12 lat temu

No wiecie, dawać Lukaszowi minusy za dojście? Ehhh pruderia jakaś.Orgazm zawsze dobry jest.Co do Pachy to nie mam zdania. Ani mnie ziębi, ani grzeje. Żydem nie jestem więc raczej ziębi, ale dobrze jest poznać zwyczaje innych kultur. Mała dygresja. Oglądałem, a raczej słuchałem ostatnio jednego z pierwszych odcinków Odwyku "Zmiany, przypadek i śmierć". Polecam, jeśli ktoś nie słuchał. Smutny, ale jaki budujący. I tak sobie pomyślałem, ale zaznaczam, że to może zbyt daleko idące wnioski, moje wnioski, że w tym czasie Martin miał mocne zwątpienia czy dobrze robi prowadząc Odwyk czy robić to dalej i czy jest sens, a tu pach nowa motywacja. Nowa praca i przede wszystkim śmierć bliskiej osoby. I to jest moim zdaniem to co nazywam ingerencją:)No tego to się nie da nie zauważyć:)Odcinek jak dla mnie rewelacyjny. Czad po prostu.No i dwie piosenki z mocnym tekstem i głosem cherubinka:)Kiedyś tak się zastanawiałem, co może być motywacją dla Boga, żeby dalej ciągnąć ten wózek nami zwany.I doszedłem do wniosku, że po prostu miłość ojcowska. Na świecie od zawsze jest masa kretynów, morderców etc,etc i szlag Go trafia, a tu raptem taki rodzynek typu Martin. I bach złość przechodzi. Jak z dziećmi

Loony
12 lat temu

Szanowni państwo, w moim domu, na Paschę, będę chodzić ubrana tak jak mi się podoba. Jeśli coś jest nie tak - polecam fragment odcinka o ubraniu "casual", takim jak się chodzi po domu, nie "odświętnym". I tak to właśnie było.

@kaszana: ja nie jestem żydówką :)

kaszana
12 lat temu

Loony, no jasne, że masz prawo się ubierać jak chcesz itp. chciałam tylko tak nadmienić w temacie Pesah', żeby dodać ten szczegół... ( to nie jest żaden atak , tylko zabrakło mi tego), jak już Martin dba o "kapelusz" ( napisz maila, wyślę Ci jarmułkę, mam oryginalną :D), to można by o każdy szczegół zadbać. Ale to tylko taka drobna sugestia :) W każdym razie jak widziałam Żydówki, ubrane na codzień w taki berecik, czy co to i miały włosy krótko ścięte, albo wogle peruki nosiły ( a fuj!), ale to były ortodoksyjne takie:)

Ps. Widziałam, że masz kotka... a znasz sposób, żeby przekonać taką małą zafutrowaną glejdowatą miałkwę do zjedzenia nowej karmy? bo ostatnio strajki głodowe urządza :(

mgrabas
12 lat temu

ocipiałeś Martin? co nas obchodzą jakieś żydowskie święta??? albo te brednie o narodzie wybranym
dotąd ciekawie mówiłeś o chrześcijaństwie, kreacjonizmie, Biblii, ale widzę, że to nie o Chrystusa Ci chodziło, tyko w żydostwo i państwo Izrael, któremu robisz reklamę i wciskasz nam kit, że Jezus był żydem
rdzenni Palestyńczycy są zabijani przez Izrael, a Polska i cały świat jest przez żydostwo wykupywana!
zrób audycję o syjonizmie, satanizmie, rasizmie, bo to właśnie jest istotą żydostwa, które nie uznało Mesjasza i dalej chce odbudować świątynię Salomona i nienawidzi Chrystusa i nas wszystkich, których uważa według swojego Talmudu za bydło, które trzeba okradać, okłamywać, wykorzystywać i zabijać
jeśli masz odwagę to podyskutuj ze mną na moim blogu 7777777blog.wordpress.com a nie pieprz nam głodnych kawałków coraz bardziej ideologicznych
jeśli obchodzi Cię chrześcijaństwo to żyj jak chrześcijanin, a nie z kwiatka na kwiatek i przestań ściemniać, bo to już przestał być odwyk, a zaczęło się zażydzanie! zastanów się gdzie pokładasz swoją nadzieję - w Jezusie Chrystusie czy w kabalistycznych wierzeniach w amulety i talizmany jak ta kabalistyczna nitka na Twojej ręce
to Ty potrzebujesz odwyku...

Jakub
12 lat temu

A ci rdzenni Palestyńczycy to Hebrajczycy przybyli tu z Mojżeszem i zdobywający ten kraj z Jozuem czy Arabowie??
A tak do różniastych świąt z Tory:
Kol 2:16-17
16. Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu.
17. Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.
(BT)

Hal Bregg
12 lat temu

Wyczuwam bliskie ewaporacje na Odwyku.

gerald1972
12 lat temu

Ło rany mgrabas, ileż złości. A co ci Żydzi Ci zrobili chłopie? Napletek Ci ściągnęli, że się tak wydzierasz? Głowę Ci ogolili w imię Boga? Ty nawet nie mów o Jezusie takim tonem bo to jest, jakoś tak nie na miejscu. Rozumiem, hmm, staram się zrozumieć oburzenie niby święte jakim pałasz, ale weź sobie tabletkę. Albo coś. Znasz jakiegoś Zyda osobiście? Zrobił CI coś? Że się tak wyżywasz? Przerażająca nienawiść.

zulalu
12 lat temu

po prostu problem polega na tym, że od dwóch tysięcy lat nic się nie zdarzyło.
Boga nie widać nigdzie.
ważkie i niepoparte dowodami twierdzenia pt. "Jezus znalazł mi pracę i dziewczynę, nawet niezbyt brzydką!" to trochę mało, nie sądzicie?

Żydom się nie dziwcie, że nie uwierzyli. niby przyszedł jakiś Mesjasz. niby odkupił winy.
ale nadal trzeba żyć na tym padole i de facto nic się nie zmieniło.

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

Ciekawe komentarze... Pobrałam dziś odcinek i wieczorek i jak sobie przeglądać zaczęłam odcinek-nie obejrzałam w całości, bo oglądałam we wtorek na wieczorku, ale mi obraz cięło-to zauważyłam, że moja imienniczka, dziewczyna Martina, trzyma w rękach dokładnie to samo Pismo Święte, które ja mam do własnego użytku...-pomijając, że kiedyś musiałam pożyczać bratu do szkoły, ale teraz tylko ja go tykam :P
Ciekawe skąd Loony (Agnieszka) ma milenijne Pismo Święte Tysiąclecia ? :P
Ja dostałam je chyba właśnie w 2000 r. na imieniny, bo prosiłam o Pismo Święte dla siebie-mama mi je kupiła :)

oscarr
12 lat temu

Ja już natomiast wiem, że Pesach spędzę z żoną i dziećmi. Teściowa byłaby skłonna się stawić, ale teść zaprotestował i to niestety nie z powodów religijnych które byłbym w stanie zrozumieć, lecz z powodów antysemickich. Powiedział, że nienawidzi żydów i nie będzie świętował żadnego święta żydowskiego i tyle.
Szkoda.
Niestety w tym roku Pesach wypada w Wielki Piątek czyli w dzień ścisłego postu. To jest niestety spory problem, bo żaden katolik nie będzie żarł pełnego posiłku do północy więc nie dziwię się, że nikt nie przyjmie zamówienia.

Co do sederu to postanowiłem nie trzymać się ściśle reguł judaistycznych.
Założenia Pesach w moim domu będą takie:
1. Święto ma być na upamiętnienie ofiary Chrystusa.
2. Podczas święta chcę zachować wszystkie elementy które były ujęte w opisie ostatniej wieczerzy:
- tzw, dziękczynienie.
- mycie rąk,
- jedzenie macy i nie tylko
- picie wina
3. Oczywiście dzieciom też muszę wytłumaczyć o co w tym chodzi, w tym celu przeczytam fragmenty ewangelii.

Czego nie będzie na mojej wieczerzy paschalnej ?
Nie będzie baranka i krwi, nie będzie warzyw i gorzkich sosów.
Nie będzie kielicha dla Eliasza i nikt nie będzie sprawdzał czy przyszedł.

Łukasz Kotowski
12 lat temu

Oskar

Mam takie pytanko ze względu na to, że chcesz obchodzić Paschę z uwzględnieniem ofiary Chrystusa.
Przytoczę fragment z ewangelii Jana.
„W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.” 13:2-5
„Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.” 13:14-15

Czy będziesz również ten zwyczaj praktykował?

Pozdrawiam / Łukasz’ryf

AgnessaLoveJesus
12 lat temu

Łukasz, hm... Ja o takiej tradycji żydowskiej nie słyszałam, żebym była, tylko chyba Jezus tak jako pierwszy zrobił...
W każdym razie w KK jest to rozumiane jako to, że kapłani (księża) winni służyć ludziom i taka jest ich misja-i Bogu i ludziom, o :)
Nawet w TV było mówione, jak co roku o tym, a i pewnie w necie jest o tym...
Ja bym to poszerzyła, że każdy powinien służyć i Bogu i innym :)

No to czekam na dalsze informacje o zwyczaju przytoczonym przez Łukasza, który to poniekąd jest praktykowany w Wielki Czwartek w różnych kościołach, gdzie ksiądz obmywa nogi 12 starszym panom zazwyczaj :P

Karol Selak
12 lat temu

Martin, czemu nie przedstawiłeś widzom swojej asystentki? Teraz nikt nie wie, jak ma na imię, i wszyscy będą ją kojarzyć tylko jako "tę laskę Martina z dużym biustem". Nieładnie...

Grabix
12 lat temu

Agnessa, a kto mówił, że to żydowski zwyczaj?

oscarr
12 lat temu

Umywanie nóg to nic niezwykłego, była to czynność rutynowa (coś jak zdjęcie butów i założenie kapci). W zależności od bogactwa domu była wykonywana przez sługów lub kobiety czy dzieci. Ogólnie była to czynność uważana może nie za upokarzającą ale na pewno nie odpowiednią dla ojca rodziny, pana domu itd.

Oczywiście w przypadku przedstawionym przez Jana nie chodziło o samo obmycie nóg, ale o symbol poziomu na jakim Bóg chce tworzyć z ludźmi relację.

Czy zwyczaj ten zaadoptuję podczas dzisiejszej (a właściwie jutrzejszej) wieczerzy ?
Sam nie wiem. Z jednej strony zwyczaj ten jest dość mocno związany z lokacją geograficzną, jednak z drugiej strony niezależnie od lokalizacji symbolika nadana przez Chrystusa jest ta sama i sensowna.

Więc tak, obmywanie będzie. Zrobię jednak odstępstwo (z przyczyn praktycznych) - nie będzie to w trakcie wieczerzy tylko przed rozpoczęciem.

pawelooss
12 lat temu

A tutaj na sederowym talerzu pojawia się jednak jakieś jajko "wielkanocne", nazywane Beitzah: upload.wikimedia.org

OT: kwejk.pl - Nie bądź pan Żyd, daj pan gryza. :)

Henry
12 lat temu

Z okazji świąt nic nikomu nie życzę nic poza refleksja co się stało 2tys lat temu .

www.youtube.com

Hal Bregg
12 lat temu

Ciekawa koncepcja.:>
www.youtube.com

Waluś
12 lat temu

fajnie, lubie twoje filmiki ale mam wrazenie, że czasem nie stosujesz się do kor4,6 "nie wychodźcie ponad to co spisano"

mgrabas
12 lat temu

Jezus w żaden sposób nie identyfikował się ze środowiskiem, w którym żył, wielokrotnie akcentował swoją tożsamość ze swym Ojcem; nawet do swej ludzkiej "matki" mówił niewiasto

powstaje pytanie: ile, a nawet czy cokolwiek żydowskie święta mają wspólnego z Jezusem? a nie ile Jezus ma wspólnego z judaistycznym światopoglądem, który - jak wiemy - jest w opozycji do chrześcijańskiego! to, że papiestwo coraz bardziej idzie w stronę judaizmu, a docelowo w stronę ogólnoświatowej religii New Age, to już zupełnie inna sprawa, chociaż nawet i to wymusza pytania o naszą tożsamość

chrześcijaństwo nie polega na upodobnianiu się do środowisk, w których żył Jezus, ale wręcz przeciwnie, na własnej tożsamości, chrześcijańskiej, czyli opartej na światopoglądzie Jezusa

Martin
12 lat temu

Ja się ciągle nie mogę zdecydować czy mgrabas poważnie pisze, czy sobie jaja robi.

Jak doszedłem do "wciskasz nam kit, że Jezus był żydem" to byłem przekonany, że to dla jaj...

Ale poczytałem dalej, i teraz to już niczego pewny nie jestem.

Z ludźmi to tak łatwo stracić orientację. Może lepiej było być programistą? Tam nie ma takich problemów.

Krzysztof
12 lat temu

@40 On to na poważnie pisze. (Wiem, brzmi jakby coś miał z pani Gauss...)

Aneta
12 lat temu

Wcale mnie nie dziwią komentarze dotyczące biustu Loony, po prostu jest on na wpół nagi i wzrok chcąc nie chcąc sam się nań kieruje. Oczywiście każdy się ubiera jak chce, a ja tylko stwierdzam fakt. Wątpię żeby ktokolwiek półnagi biust traktował obojętnie,więc jego właścicielka albo jest nieświadoma albo prowokuje.
@23.Odnośnie czerwonej kabalistycznej nitki na ręku radtrap.wordpress.com
Odnośnie pochodzenia Jezusa
,,Jezus nie był Żydem ale teoretycznie był On Izraelitą z pokolenia Judy. Nie był On czystym Izraelitą, ponieważ jego Ojcem był sam Bóg. Aby być czystym Izraelitą musiałby mieć i ojca i matkę z plemion Izraela.
Używa się także argumentu, że Żydzi liczą pochodzenie od matki.
Nas jednak interesuje biblijna terminologia a nie żydowska. Według Biblii Adam zrodził Abla, Kaina czy Seta, czyli pochodzenie człowieka Biblia głównie uzależnia od ojca a nie od matki. Wszelkie rodowody biblijne ukazują nam pochodzenie od ojca.,,
Co do tematu Żydów, to proponuję poczytać i obejrzeć www.youtube.com www.youtube.com www.zbawienie.com

Martin
12 lat temu

A mnie zdziwiło. Widocznie jestem jednym z tych nielicznych, którzy jak z kimś rozmawiają to patrzą w oczy. Jakoś mi tam wzrok sam ucieka.

A zresztą co za różnica, nikomu krzywda się nie dzieje. A wręcz przeciwnie.

Jeżeli Jezus nie był Żydem to nie był Mesjaszem - i co tu więcej mówić? Proroctwa nie pozostawiają wątpliwości, że Mesjasz miał być z tego narodu. Jeżeli ktoś chce wykazać, że nie należał do tego narodu, albo należał "w połowie" to wykazuje jednocześnie, że nie był Mesjaszem albo był nim też "w połowie".

Zresztą skoro jego liczni przeciwnicy nie mieli nigdy wątpliwości w tej kwestii, to nie wiem dlaczego my mielibyśmy się nad tym zastanawiać.

No, chyba, że ktoś ma obsesję na punkcie Żydów, to wtedy w ogóle nie ma sensu gadać. Żydoholizm - uzależnienie od ustawicznego koncentrowania się na Żydach. W takim wypadku przyda się odwyk.

mgrabas
12 lat temu

"Ponieważ termin “Żyd” (Jew, Jude) należy się wyłącznie plemieniu Judy, tylko on jest prawdziwym ludem “żydowskim”. Pozostałe plemiona Izraela, nazywając się Żydami, zawłaszczają sobie dziedzictwo nie należące do nich, zwłaszcza że mesjasz miał wywodzić się właśnie z rodu Judy. W Objawieniach 2: 9-10 czytamy o synagodze Szatana: “nazywają się Żydami lecz nimi nie są.” W swojej wiadomości dla kościoła w Smyrnie Jezus mówi o nieżydowskiej synagodze:

Znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana. Nie lękaj się cierpień, które mają przyjść na cię. Oto diabeł wtrąci niektórych z was do więzienia, abyście byli poddani próbie, i będziecie w udręce przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota."

źródło: radtrap.wordpress.com

"Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom."

1Tes2,15 (Biblia Tysiąclecia)

na całym świecie młode pokolenie budzi się, nawet w Izraelu

7777777blog.wordpress.com

Aneta
12 lat temu

Czemu mielibyśmy obchodzić Paschę skoro Bóg dał nam Nowe Przymierze.
Żadne święta ze Starego Przymierza nas nie obowiązują, i święto Paschy nie jest także wyjątkiem. Z tej właśnie przyczyny Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa nie jest świętem.Pamiątka jest po prostu chrześcijańskim zwyczajem.
Dlatego, że nie jest świętem, nie posiada żadnej daty, która byłaby obowiązująca.Każdy może obchodzić Pamiątkę Jego śmierci, każdego dnia i przy każdej okazji.
Kiedy żydowscy Chrześcijanie spostrzegli, że poganie także przyjmowali chrzest, nastąpił spory rozłam pomiędzy pierwszymi chrześcijanami, ponieważ żydowscy chrześcijanie uważali, że pogańscy chrześcijanie powinni obchodzić wszystkie przepisy Prawa włącznie z sabatem oraz obrzezaniem.Zebrali się więc apostołowie i po zebraniu oświadczyli: "Mamy więc w tym miejscu decyzję Ducha Bożego odnośnie nie żydowskich chrześcijan.,,Dzieje 15:28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
Tylko tyle nas obowiązuje z całego S.T.

Ella
12 lat temu

A ja sobie na koniec pozwolę być trochę kontrowersyjna.
Po pierwsze wydaje mi się koszmarną pomyłką, że ktokolwiek nazywający się wierzącym w Boga może mieć jakieś nacjonalistyczne poglądy. A wierzący w Jezusa już absolutnie.
Po drugie jestem zdania, że tak ważnego wydarzenia jak zmartwychwstanie nie sposób nie świętować. Możliwe, że ludziska przeginają i skupiają się nie na tym, co trzeba, ale dla mnie Wielkanoc kiedyś może mniej, a teraz więcej jest obchodzeniem rocznicy największej wskazówki od Boga o Jego istnieniu i relacji z człowiekiem. Z jednej strony Jezus umierając na krzyżu "załatwił" nam przepustkę do Nieba, a Zmartwychwstając dał najlepszy dowód prawdy, którą głosił. Mam pozostać na to wszystko obojętna tylko dlatego, że przyplątało się do obchodów tych świąt wiele tradycji pogańskich?

Piotr
12 lat temu

może się mylę, ale według mnie z czystego tekstu wynika, że słowa "to jest krew moja nowego przymierza, która się za wielu wylewa na odpuszczenie grzechów" dotyczą trzeciego kubka, bo zaraz później Jezus powiedział "nie będę pił odtąd z tego owocu winorośli aż do owego dnia, gdy go będę pił z wami na nowo w Królestwie Ojca mego", a samo proroctwo brzmi: "uwolnię was od ciężarów nałożonych przez Egipcjan", "wybawię was z ich niewoli", "wyzwolę was wyciągniętym ramieniem", "przyjmę was za swój lud i będe wam Bogiem".

mgrabas
12 lat temu

do 20. Palestyńczycy to resztki pokolenia Judy

do 21. zbadaj - skąd pochodzi Twoje czucie?

do 22. zdejmij okulary, a zobaczysz że nie ma we mnie nienawiści

do 23. staram się tłumaczyć - na swoim blogu - to co już wiem
oczywiście wciąż szukam prawdy

do 41. z ostatniego linku coś zjadło ostatni znak jakim jest m
powinno być: www.zbawienie.com

do 43. z ostatniego linku również coś odgryzło ostatni znak jakim jest 6
powinno być: 7777777blog.wordpress.com

do 45. tradycje mogą być czymś bardzo dobrym, mogą też być czymś bardzo złym, trzeba żyć przede wszystkim w prawdzie

do 46. zrozum, Jezus nie o piciu i jedzeniu mówi
Jezus mówi o sprawach duchowych

do Martina: zamiast wpadać w pułapki własnego umysłu lepiej starać się rozumieć boże zamysły i trzymać się ich
Bóg naprawdę wie lepiej niż my

pozdrawiam wszystkich :) w Chrystusie

Martin
12 lat temu

Do mgrabas: zamiast wpadać w pułapki własnego czucia bożych zamysłów, lepiej starać się używać własnego umysłu.

Samozwańczy prorocy działają mi na nerwy, podobnie jak nauczyciele bez dystansu i bez wątpliwości.

Przypominam co jakiś czas i znów przypomnę: komentarze to jest miejsce na rozmowy, nie na propagandę. Dłuższe wywody mile widziane na forum - tam się dużo rozmów toczy.

Ella mówi: jak tu nie świętować zmartwychwstania, to przecież kluczowe i fundamentalne. No jest tu racji sporo, ale dwie rzeczy mi do głowy przychodzą.

1. Świętowanie czegoś sugeruje, że zwykle, na co dzień się o tym nie pamięta. Np. Dzień Matki - docenia się wtedy coś, co ważne, ale w codziennym życiu zapominamy o tym. Czy bycie chrześcijaninem powinno do takich rzeczy należeć? Nie wydaje mi się, to przecież raczej życie codzienne, ze świadomością przyjaznego oka Jezusa. Da się zapomnieć o tym co zrobił?

2. Skoro istnieje już gotowe święto, które ustanowił Bóg, w którym cała symbolika mówi o tym co Jezus zrobił, to po co wymyślać własne zamiast tego? Pesach jest świętem zmartwychwstania Jezusa - wystarczy tylko na to spojrzeć z tej strony.

Taka alternatywa - dobrze wiedzieć, że jest. Dobrze mieć wybór.

Krzysztof
12 lat temu

@ 41 A gdzie Ty biust widzisz?!

mgrabas
12 lat temu

można świętować tylko z sercem, inaczej to nie jest świętowanie
jak ktoś chce świętować, niech świętuje, a jak ktoś nie chce, nie trzeba go zmuszać, ani potępiać za to, bo Bóg nikogo do niczego nie zmusza

Aneta
12 lat temu

Pesach czyli Pascha to święto żydowskie obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów. Ma tylko tyle wspólnego ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa, że podczas tego święta Pan Jezus został zabity. To nie jest "gotowe" święto ustanowione dla chrześcijan przez Boga, tylko dla Izraelitów. Pascha to nie Pamiątka śmieci i zmartwychwstania!
Świętowanie Zmartwychwstania naszego Pana to Pamiątka Jego śmierci, czyli tzw. Wieczerza Pańska, i nie jest to święto, tylko zwyczaj. Każdy może obchodzić Pamiątkę Jego śmierci, każdego dnia i przy każdej okazji. Po prostu Jezus łamał chleb i powiedział - "Czyńcie to na moją pamiątkę, ILEKROĆ będziecie jeść i pić." Apostołowie robili to bardzo często i nazywali to... łamaniem chleba.
Jest więc oczywiste, że Jezus ustanowił ZWYCZAJ a nie święto, bez jakiejkolwiek daty.
Wystarczy więc połamać chleb, rozdać rodzinie, a podczas połamania 'pobłogosławić' go, czyli poprosić o błogosławieństwo Jezusa - króciutka modlitwa. Zjeść normalnie wieczerzę, a po wieczerzy zrobić dokładnie to samo z winem.
To jest Pamiątka tego najważniejszego wydarzenia, nie obrzędy. Tak uczył Jezus i tak robili uczniowie oraz pierwsi Chrześcijanie i po tym byli rozpoznawani.

Krzysztof
12 lat temu

Zazdrościsz czy jak?

Karol
12 lat temu

Mógłbyś wrzucić odcinek jeszcze raz? Wyświetla mi się 404 a chętnie bym obejrzał.

Pozdrawiam!

tomq
11 lat temu

bardzo ładny dekolt tej Pani, piersi też pewnie ładnie wyglądają:) no i Pani jak najbardziej piękna:)

Co jeszcze?