Hubert: Kobiety...

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
84min

W wywiadzie z moim przyjacielem Bogdanem rozmawiamy sobie o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Poruszamy też temat nauczania kobiet.

Dyskusja

Skalagrim
9 lat temu

fajny odcinek, kiedy ostatnio się jeszcze trochę nad tematem zastanawiałem to mi podobnie wyszło - chodź sprawę dużo głębiej przedstawiliście.

Podkop
9 lat temu

Napisałam już pod nieszporami Hubert, że jesteś nieprzygotowany do tematu.
Jestem na 44 minucie. Wystarczy mi.
Znajomość kobiet przez gościa...ręce opadają. Same stereotypy.
Obraz mężczyzny, który rysuje gość - nieodpowiedzialny chłopczyk.
Dalej bez merytorycznego przygotowania o nauczaniu w kościele - Biblia, historia kościoła, itp. kiedy, dlaczego i kto wprowadził deprecjonowanie kobiet w kościele.
No i Bogusiu nikt mi nie płaci za odcinki na Odwyku.
Sprawdź nim coś powiesz.
Nie jestem współprowadzącą Odwyk, a jedynie moje odcinki są tu umieszczane "gościnnie".
Do odcinka trzeba się jednak przygotować. To wymaga czasu no i trzeba sięgnąć do innych źródeł niż "bo mi się tak wydaje i to mi pasuje".

Hubert Sebesta
9 lat temu

A konkretnie, bez emocji co się nie zgadza z Biblią?

Podkop
9 lat temu

A gdzie tam były argumenty z Biblii, że się zgadza, poza waszymi emocjami, ups odczuciami, ups widzimisię stereotypami?

Łukasz
9 lat temu

Nie słuchałem, ale chciałbym napisać, że już samo stawianie sprawy w ten sposób, co wynika z opisu, jest dla mnie czymś odrzucającym.

Gal 3,28
"Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie."

Poza tym, trzy z pięciu ostatnich audycji, które widać po prawej, o tym samym. Wszystkie trzy wyżej od najbardziej wartościowej z nich wszystkich.

Hubert Sebesta
9 lat temu

Nie ma to jak powiedzieć, że ktoś nie podał argumentów wyłączając w połowie...

Ja myślałem, że Odwyk jest wyjątkowym miejscem w, którym można swobodnie dyskutować o tym co mówi Biblia, gdzie wspólnie dochodzimy do prawdy.
Miejscem gdzie można się zastanowić i zmienić zdanie, lub utwierdzić się w swoich poglądach.

Ja jako nadający chcę żeby takim miejscem był i naprawdę mam w dupie kto ma rację, bo moim celem nie jest przekonanie kogoś do swoich poglądów, ale odszukanie prawdy i zmuszenie do myślenia!
Ja naprawdę się ucieszę jak ktoś mi udowodni, że się mylę i dzięki temu poznam lepiej Boga. Wyżej cenie sobie poznanie Boga od swojej dumy i tego co sobie ktoś o mnie pomyśli. Pytanie co jest dla was ważniejsze? Żeby wasze było na górze czy lepsze poznanie Boga?

Orish fragment, który podałeś jest zawarty w tym nagraniu. Przesłuchaj jak chcesz i wtedy się wypowiedz, bo jestem ciekaw twojej opinii.

Zapraszam do KONSTRUKTYWNEJ krytyki bez emocji i personalnych docinek. Potraficie?

Nemo
9 lat temu

Przesłuchałem całość! Uff ...
Beata ma rację - prawdziwe mięso biblijne jest dopiero od 58 minuty. Prawdziwa wołowinka - nie jakiś wieprzek jak wcześniej. Chociaż wcześniej też jest kilka niezłych kęsów. Zabawne jest to, że w 43 minucie on zaczyna wyjaśniać DLACZEGO kobiety chcą nauczać facetów i Podkop rezygnuje ze słuchania. Dlaczego?

Podkop ma rację! Za dużo TYCH STEREOTYPÓW ze strony Boga. Czy jemu się wydaje, że wystarczy raz stworzyć człowieka i on przez te tysiące lat od Adasia i Ewy nie potrzebujemy upgrade? Psycholodzy już tyle wiedzą o naszych różnicach, teolodzy wiedzą o tym co wolno i nie, naukowcy nie mają co badać :(

Jeśli coś działało wtedy nie musi dzisiaj - ile razy Microsoft już poprawiał kod? Czy ktoś jeszcze pamięta? Może czas poprawić Biblię by pasowały do nowych czasów.
Proponuję aby Podkop poprowadziła KOMISJĘ ODWYKOWĄ ODSTEREOPIZOWANIA BIBLII.

A jeśli chodzi o KASĘ to Beato w audycji ten gość nie mówi, że ktoś Ci płaci za Odwyk, mówi: jeżeli Beata bierze pieniądze to...
Bądź uczciwa :)

Chociaż mam wrażenie, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy były wpłaty na Podkop na Odwyku. Martin były?

I dzięki za historię predystynacji w pigułce :)

Podkop
9 lat temu

Nemo :
"A jeśli chodzi o KASĘ to Beato w audycji ten gość nie mówi, że ktoś Ci płaci za Odwyk, mówi:jeżeli Beata bierze pieniądze to...
Bądź uczciwa :)"
Jestem, ty też bądź uczciwy
Zacytuję: "Jeżeli Martin, Beata, Hubert, prowadzą Odwyk i ludzie im płacą to są nauczycielami. Biorą pieniądze za to, że są." i dalej o kasie.
Tekst jest jasny od 42,16
Nie prowadzę Odwyku. Nikt mi nie płaci za odcinki które tu udostępniam.
Co ja mówię o tych, sorry ale sekciarskich - inaczej tego nie da się nazwać, pomysłach, jakie są głoszone w trzech ostatnich audycjach Huberta usłyszysz na ostatnich Nieszporach od 24,12.
Przesłuchałam jeszcze 10 minut, po tych magicznych 58,gdzie miało być "mięso". Słyszę dalej te same bajdurzenia. Nie mam ochoty tu dalej strzępić języka. Niedługo dam na kwadranszpodkopem.com odcinek w tym temacie.

Dora 1
9 lat temu

He. A podobno to ja podejmuje głupie decyzje. Cała ta sytuacja (której uczestnikiem poniekąd jestem) dała super temat do audycji. Nie bójcie się, nie będzie ani o deprecjonowaniu kobiet, ani o nauczycielach, ani o kasie czy czymkolwiek co znajduje się w tej chwili na stronie. Tak wiem, powiedziałem że nie chcę już nagrywać i mówiąc szczerze moje wątpliwości rosną z audycji na audycje i z komentarza na komentarz. Do nagrania ostatniego odcinka serii przekonało mnie pytanie : dla kogo to robimy???
Wzajemna krytyka i oskarżenia służą tylko panu/pani "ja". Jako najkrócej nagrywający, ten najmniej douczony, najmniejszy, najgłupszy, z najbardziej miękkim kręgosłupem, najszybciej poddający się i zostawiający drużynę zwracam się do wszystkich większych, gotowych na wszystko by tylko moja racja była mojsza....
Dajcie se siana. Proszę.
Ten komentarz napisałem żeby zrobić sobie z was jaja. Wy poprzednie napisaliście by sobie coś udowadniać. Powraca pytanie... Dla kogo to robimy??? Podobno dla ludzi bo dla boga się nic nie da zrobić. Jeżeli jest choć jeden słuchacz który czerpie z tej sytuacji korzyści to bardzo proszę o jego komentarz.

Owsky
9 lat temu

Naprawdę świetny odcinek więcej takich wywiadów/rozmów proszę.:)

megg
9 lat temu

łysy - ja jestem "za", nie jesteś radykalny...i mam nadzieję, że kobiet nie poniżasz...ja tego nigdzie nie zauważyłam. Nagrywaj:) ..już zresztą to kiedyś powiedziałam/napisałam.

"Może czas poprawić Biblie by pasowały do nowych czasów" - nie wiem co na to Bóg, ale ja jestem "za".

"Bajdurzeń" - nie dam rady słuchać...bo pewnie zareaguje jak Beata, a nie mam siły na emocje...dzisiaj już wyczerpałam limit...życie mnie nie rozpieszcza...więc.....sorry

Ella
9 lat temu

Takiego steku bzdur dawno nie słyszałam. Szkoda. Nawet nie ma z czym dyskutować, bo to żenada. Panowie cały czas próbują udowodnić, że są czymś lepszym, ale argumentów nie mają.
Nauczyciel to ktoś, kto mówi innym o czymś, o słuszności czego jest przekonany w sposób narzucający jego wiedzę jako prawdziwą. Może też dawać zadania, z których uczeń powinien wyciągać własne wnioski i je koryguje.
Co ze szkołą? Dlaczego pozwalacie, aby panie nauczycielki uczyły nasze dzieci?

Don Camilo
9 lat temu

"Uczyć" ma się do "nauczać" podobnie, jak "pożyczać" do "wypożyczać" czy "najmować" do "wynajmować".

Andrzej Dubiel (Ondrii)
9 lat temu

Wczoraj przesłuchałem pierwsze 15 minut. Zagotowało się we mnie. Ale postanowiłem ochłonąć. Kolejne 20 minut przesłuchałem w drodze do pracy - już emocji nie było, ale głupoty nadal wiele usłyszałem.

Po pierwsze. Owszem kobiety i mężczyźni różnią się.
Tylko kto powiedział, że różnica jest tak duża jak pomiędzy talerzem a kieliszkiem? Proszę o jakieś dowody porównawcze.
Ja prędzej porównałbym jak kieliszek do białego wina (czy musującego) i do czerwonego winda - i wcale nie chodzi mi o gruby i cienki :P

Po drugie - ostatnio te różnice się zacierają. Dlaczego? Ponieważ tak duża różnica w emocjach czy chłodnym/analitycznym podchodzeniu bierze się z wychowania, a nie z czystej biologii. Owszem, różnice są, ale nie są tak wielkie. To właśnie wychowanie sprawia, że te różnice są zdecydowanie bardziej nasilone.
Tak jak kiedyś 95% kobiet było kobiecych, a 5% bardziej męskich i u mężczyzn odwrotnie, to dzisiaj raczej zauważam proporcje 75% i 25%.
Kiedyś do przetrwania była potrzebna siła (stąd faceci), potem wymyślono broń palną i dzisiaj byle mięczak czy słaba kobieta ma podobne szanse w spotkaniu z osiłkiem.

Jeszcze chętnie dopisałbym dwa akapity, ale kończy się limit. Dopiszę później.

Robert B
9 lat temu

Ella niestety ma rację, stek bzdur i uprzedzeń.
Przytaczacie, że kobiety to kobiety tamto. Wszystko fajnie, ale to tylko statystyka.
Znajdziemy kobiety które są super na stanowiskach typowo męskich. Tak jak znajdziemy facetów, którzy się nie potrafią przybić gwoździa.
Jednostce nic po statystyce, są ludzie którzy wychodzą bez szwanku z choroby o współczynniku przeżywalności 10%, a są tacy co umierają po wycięciu wyrostka robaczkowego.

Tak bardzo się skupiliście na brandzlowaniu jacy to super nie jesteście, że nie zauważyliście jak bardzo jesteście podobni do kościoła katolickiego.
Oni zamykają Boga w tabernakulum, wy zamykacie go w ramach swoich uprzedzeń i przekonań.
Baba ma siedzieć w kuchni i nie ma prawa uczyć.
Całe szczęście, że Bóg tego nie wie.

Sdz 4
4 W tym czasie sprawowała sądy nad Izraelem Debora, prorokini, żona Lappidota.
9 "...albowiem przez ręce kobiety Pan wyda Siserę.."
Łk 2, 36-37
Była tam również prorokini Anna ... Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą.

c.d.n.

Robert B
9 lat temu

część 2
1 Kor 12,11
Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.

1 Kor 2, 28
I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami.

Gdzie w tym liście jest zawężenie do posiadania penisa?
Gdyby tak było to Paweł by napisał. Dary duchowe dostaje każdy, ale te kilka zależą tylko od posiadania pisiora między nogami.
Czyli co, dary duchowe są tylko dla mężczyzn? Biblia mówi coś innego.
Dlaczego dzielicie ludzi? Dzisiaj podział na płęć, jutro na kolor skóry?

Widzę, że macie spory problem ze sobą.

Nauczyciel to nie ktoś kto wkłada Ci wiedzę do głowy. Nauczyciel to ktoś kto potrafi Cię pokierować w ten sposób, że nawet o tym nie wiesz.
Płeć tu nie ma nic do znaczenia.
Skoro Bóg kogoś powołał do bycia nauczycielem kobietę to nic wam do tego.

c.d.n

Robert B
9 lat temu

cześć 3

42:20 Nikt Beacie nie płaci za bycie nauczycielem. D
43:46 Pytanie nie powinno brzmieć dlaczego chcą być nauczycielami, tylko dlaczego wy im tego zakazujecie!
51:00 Acha, czyli to wojna. Złe kobiety chcą zdobyć władzę w kościele. Serio!
52:50 Chcecie powiedzieć, że kobiety nie będą zbawione? Skoro nie był uczniami (uczennicami) to znaczy że nie będą. Należy naśladować Jezusa, a skoro nie były uczniami to go nie naśladowały!
Do tego cała masa facetów łażąca za Nim, nie była uczniami Jezusa.
59:50 Rozumiem, że modlisz się "podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu." i twierdzisz że kobiety bez dzietne nie zostaną zbawione. "Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci" jak czytamy dosłownie to dosłownie.
od 67:00 Poziom rzenady i braku argumentów mnie powalił.
Dziewczyny bez dzieci, sorry zbawienia nie będzie. Idźcie do domu.

Całą dyskusje można sprowadzić do. Wszystkie owce są równe, ale niektóre są równiejsze.

PS.
1. Hubert w nawiązaniu do nieszporów, wojsko nie myśli tylko o zabijaniu. Tak do twojej informacji.
2. Programistą może zostaniesz za kilka lat, teraz to jesteś klepaczem kodu. Trochę pokory.
3. Strasznie mały limit na komentarze.

EOF

Hubert Sebesta
9 lat temu

1. Gdzie w tym nagraniu jest powiedziane, że kobiety są gorsze?
Wręcz przeciwnie mówimy, że są równie wartościowe jak mężczyźni, ale mają inne predyspozycje.
Takie są fakty, facet będzie lepiej wykonywał prace np. Strażaka, a kobieta sprawdzi się lepiej w roli opiekunki do dzieci i co w tym złego? Jak wam się to nie podoba to idźcie z pretensjami do Boga.

2. Prorok i Sędzia to nie to samo co nauczyciel.
3. Co do darów duchowych, kiedy w nagraniu powiedzieliśmy, że kobieta nie może być nauczycielem? W nagraniu jest powiedziane, że może i co teraz?
Co z tłumaczeniem fragmentu o nie nauczaniu "mężczyzny" wywalamy i uwspółcześniamy Biblię tak jak tu już wcześniej propozycja padła?

A o moim stosunku do kobiet może się wypowiedzieć moja Natalia ewentualnie Loony i Becia bo wiedzą jak traktuję kobiety, bo spędziły ze mną trochę czasu.

Podsumowując odnoszę wrażenie, że nie wszyscy tutaj potrafią słuchać, a bez tego nie da się rozmawiać.

Robert B
9 lat temu

" Gdzie w tym nagraniu jest powiedziane, że kobiety są gorsze?" właściwie to całe nagranie o tym mówi. Jesteście równe, ale czegoś nie możesz robić. Masz bawić dzieci a my dzielni mężczyźni będziemy walczyć dla Pana, a jak wrócę to dasz nam obiad.

"Takie są fakty, facet będzie lepiej wykonywał prace np. Strażaka, a kobieta sprawdzi się lepiej w roli opiekunki do dzieci i co w tym złego? " Nic dopóki nie powiesz, że kobieta nie może być strażakiem. O tym czy ktoś powinien wykonywać dany zawód powinny decydować jego umiejętności a nie obecność penisa lub jego brak.

"Prorok i Sędzia to nie to samo co nauczyciel." Sędzia i prorok to ciut więcej niż nauczyciel i często też nauczali. To jakbyś powiedział, że kobieta może mieć doktorat z IT, ale magistra już nie.

"W nagraniu jest powiedziane, że może i co teraz?" Powiedzieliście, że nie może uczyć mężczyzn, czyli ograniczasz człowiek za sam fakt braku jednej gonady. Wiesz co, trochę mi to stary testament, gdzie litera prawa była ważniejsza niż duch.

"Podsumowując odnoszę wrażenie, że nie wszyscy tutaj potrafią słuchać, a bez tego nie da się rozmawiać." Wiesz co też tak uważam, jedno zdanie i reszta Biblii dla was jest nie ważna.

Hubert Sebesta
9 lat temu

Co do klepacza kodu, to ty nie umiesz się zmieścić z wyrażeniem myśli w 3 komentarzach i brakuje ci znaków. :)

Kiedy komuś czegoś zabraniałem, czy to w tym czy w poprzednich nagraniach?
Decyzja należy do kobiety i nigdzie nie powiedziałem inaczej. Facet co najwyżej może nie słuchać. I co teraz?
Bo wynika z tego, że wciskacie mi do ust stwierdzenia, których nigdy nie powiedziałem.

A co jeżeli strasz pożarna jest prywatna i jej właściciel mówi, że strażakiem może być tylko facet. Zabronisz mu?

Hubert Sebesta
9 lat temu

*straż

Dawid3
9 lat temu

fajny odcinek, dzięki Bogdan!

Marek3
9 lat temu

No dobrze panowie... Ślicznie wam wyszło to wzajemne głaskanie się po jajkach. Tylko błagam. Nie wmawiajcie mi że to było głoszenie ewangelii, a tym bardziej nauczanie zgodne z Z słowami Jezusa. Hubert myślę, że powinieneś częściej sięgać do ewangelii a rzadziej do listów Pawła. W żadnej z czterech nie ma słowa o zakazie nauczania przez kobiety. Wydawało mi się że jesteś Chrześcijaninem a nie "Pawlikaninem"czy jak to tam nazwać... Po pierwsze słowa Pawła nie są tożsame ze słowami Jezusa. Po drugie Paweł zakazywał konkretnej grupie chrześcijan w konkretnej sytuacji i z konkretnych powodów a nie wprowadzał erraty do słowa Boga. Każdy z jego listów miał adresata i nie były nim wszystkie pokolenia po wszystkie czasy. Tak kończy się literalne traktowanie Biblii zapominając o tym że nie cały jej tekst to słowo Boga a tylko ono jest kierowane do wszystkich pokoleń.

Ella
9 lat temu

Hubert, robisz dużo dobrej roboty i lubię słuchać Twoich odcinków. Mam nadzieję, że nie zniechęcisz się i pozostaniesz w odwykowym teamie. Na Nieszporach Twoja obecność podnosi poziom (to komplement dla Huberta, nie krytyka dla Martina). Myślę sobie, że temat kobiet powinieneś zostawić sobie na jakieś "później". Owszem, masz prawo do swojego zdania, ale jako prowadzący nie byłeś w stanie zachować dystansu i bezstronności. Nie zrobiłeś materiału, który daje do myślenia. Narzucając swoje zdanie nie tylko wystąpiłeś jako nauczyciel, ale zmusiłeś słuchacza do opowiedzenia się za lub przeciw. Zmusiłeś mnie, która jestem przeciw feminizmowi, do opowiedzenia się za.
Prawdziwy szacunek do kobiet to uznanie, że są takimi samymi ludźmi jak mężczyźni i mają takie same prawa. Jakiekolwiek "ale" w tym zakresie jest dyskryminacją. Potknięcia i niedoskonałości zdarzają się każdemu, bez względu na płeć. Mądrego zawsze warto posłuchać, obojętnie samiec, czy samica.
Natomiast pomiędzy męża i żonę ma prawo się wpieprzać tylko Bóg, bo On to robi dla ich dobra, ale nikt trzeci.
Wybacz moje emocjonalne podejście do tematu.

Hubert Sebesta
9 lat temu

Ella gdyby każdy pisał tak jak ty, to nie byłoby problemu. Tak jak powiedziałem już wielokrotnie mogę się mylić. Argumentacja Bogdana mnie przekonuje, ale jak ktoś mi to lepiej wyjaśni to zmienię zdanie. Tak jak już to robiłem wielokrotnie, lubię rewidować swoje poglądy i nie boję się tego.

Jedyne o co mam żal to o formę w jakiej niektórzy starają się przekonać mnie do swojej racji.

Pamiętacie pierwotne założenie odwyku? Nie musimy się ze sobą zgadzać, ale mamy się szanować. Smutne, że niektórzy o tym zapomnieli :(

Robert B
9 lat temu

"Nie musimy się ze sobą zgadzać, ale mamy się szanować. Smutne, że niektórzy o tym zapomnieli :( "
Historyjka z 67 minuty, szacunek jak się patrzy.
74:40 "Gdyby przyjąć taką interpretacje tego fragmentu, to również powinniśmy wsłuchać się co osły mają do powiedzenia, bo osioł pouczył o rzeczywistości proroka Bileama."
I Wy mówicie o szacunku, po porównaniu słuchania nauki kobiet do słuchania osła.

"Argumentacja Bogdana mnie przekonuje, ale jak ktoś mi to lepiej wyjaśni to zmienię zdanie."
Nie zmienisz, ta audycja to nie rozmowa i zastanawianie się. Ta rozmowa to przedstawienie stanowiska i nauczanie.

Hubert Sebesta
9 lat temu

Nikt nie porównywał kobiety do osła, naucz się słuchać!
Jest porównanie sytuacji. Maria Magdalena i oślica były posłańcami zakładając, że posłaniec to nauczyciel musiałbyś słuchać osła.
Zobacz ile razy zakładając czyjąś złą wolę usłyszałeś coś czego nikt nie powiedział. Robert ani razu cię nie obraziłem i tego nie zrobię. Spójrz na swoje komentarze i zastanów się do czego one prowadzą.

Nemo
9 lat temu

Przepraszam, że spytam głupio, bo się zgubiłem.
Czy chodzi o to co ma do powiedzenia jakiś Bogan, Hubert, Martinczy też o to o co chodzi Bogu?
Bo mam wrażenie, że to co powiedział Bóg właściwie nikogo z nas nie obchodzi.
Jeśli ten gościu od Huberta się myli i w Biblii tak nie pisze to dlaczego nikt nie pisze: ten facet nie przeczytał dokładnie tego fragmentu bo: , tylko dyskutujemy o tym co NAM się wydaje jak powinno być. Miało być o Bogu po ludzku a jest o ludziach po polsku (czyt.: kto więcej błota w drugiego).
Olejcie gościa i jego opinie pozabiblijne. Co myślicie o tym 1 Tm 2. Tam naprawdę tak pisze, że kobieta ma nie uczyć mężczyzny? To co mamy z tym zrobić?

Krawiec
9 lat temu

Upieram się przy tym, że Biblię można różnorako interpretować np. kładąc nacisk na różne jej fragmenty. Mimo to kwestia kobiet jest dość klarowna. Niewiasta ma być posłuszna, skromna, powinna być - jak to mówi Biblia - OZDOBĄ mężczyzny), zajmować się konkretnymi, "kobiecymi" sprawami, decydujące zdanie ma mąż itd. Jaki jest sens spierać się o detale, np. czy wolno białogłowie uczyć mężczyzn, czy tylko kobiety, czy wolno jej pouczać męża, czy tylko zwracać mu delikatnie uwagę? Ja patrzę na ogólny wizerunek i rolę kobiety, na to do ilu kobiet ten Bóg w ogóle przemówił, ilu z nich dał jakąś rolę... Nawet mimo silnego "babowstrętu", który mam aktualnie nie mogę zaakceptować tego co na temat kobiety mówi Biblia, kobiety zasługują na znacznie więcej. Moim zdaniem to co oferuje kobietom chrześcijaństwo to jakiś groteskowy zlepek archaizmów i stereotypów. O wiele bardziej podoba mi się współczesna wizja kobiety a nawet wartości, które w tym temacie promuje UE i feministki. To są mądre i wartościowe rzeczy, dzięki którym możemy tworzyć trochę lepszy świat, a nie jakieś plemienne zalecenia dla pasterki kóz, która jak nie będzie miała silnego męża z pałą to ją zgwałcą i zabiją.

Grainyday
9 lat temu

Hubert, mam wrazenie ze dla ciebie chistoria Chrzescijanstwa ma 20 lat - i z przejeciem przyjmujesz ciekawy punkt widzenia ze przez 2000 lat to nikogo nie interesowalo :))) zobacz w Wiki rada w Nicei i poczytaj co dzielilo Chrzescijan na grupy ktore na wzajem sie wyklinaly okladaly ekskomunika i stemplowali heretykami, na poczatek Synod w Coyaca i glosowanie czy kobieta ma dusze -- sprawdz wynik :)) ! ? a prosze synod A wasz odcinek ? -- to dywagacje poboznych mullow -- ..bo ich smak sie zmienia w trakcie miesiaca `` ja pierdziele ale to jest obrzydliwe. co to moze miec na serio wspolnego z czyms transcendentnym i czystym ? mentalnie poziom pastwiska w dawnej Galilei 500 BC. Wole jak robisz odcinki z Martinem bo jego zelana logika i matematyczna precyzja dziala jak kostki lodu na rozmowcow w tym Ciebie. Pozdrawiam Cie serdecznie bo jednak robisz fajne rzeczy a ja komentuje z sofy.

Ella
9 lat temu

Nemo, dobrze postawiona sprawa. Znów jesteśmy przy temacie: co autor miał na myśli? Będzie trudno, bo ani nasz język, ani nam współczesny, ani my jesteśmy adresatami. Dlaczego dzisiaj nikt nie wymaga od kobiet chodzenia w chuście, a niektórzy uważają, że kobieta nie powinna nauczać? Mniej zdecydowani, że nie powinna nauczać mężczyzn?
Tłumaczyłam sobie zawsze tak, że Jezus przyszedł do ludzi przesiąkniętych pewną kulturą i jeśli chciał do nich dotrzeć, to musiał znać najlepsze techniki sprzedaży oparte na badaniach psychologów i pomocy innych nauk. Wypośrodkować to ze swoim celem i w ten sposób go "sprzedać". Czyli musiał mówić to, co miało szansę zostać przyjęte, inaczej nie dożyłby do tych swoich 33 lat i nie byłoby komu go słuchać, nikt by tego nie spisał, nic by dla nas nie zostało.
A Paweł to jednak nie Jezus. Miał Ducha Świętego, ale działał w swoich czasach dla swoich grup Chrześcijan.
Wersja Martina, że w tym fragmencie chodzi o relację między mężem i żoną jest bardzo prawdopodobna i tu zależy jak sobie postawisz przecinek i zrozumiesz słowo mąż.
Pozostaje nam zwrócić się bezpośrednio do Boga, jeśli ktoś ma wątpliwości. Najlepiej zanim zajmie się stanowisko.

Renata70
9 lat temu

I Księga Mojżesza 1:27 NBG

I Bóg stworzył człowieka na Swój obraz, na obraz Boga go stworzył; stworzył ich mężczyzną i niewiastą.

I Księga Mojżesza 3:16 NB

Zaś do niewiasty powiedział: Wielce, wielce pomnożę męki twej brzemienności; w bólach będziesz rodziła dzieci i do twojego męża będzie się skłaniać twoja żądza, a on lbędzie panował nad tobą.

Galacjan 3:28 PUBG

Nie ma Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety; wszyscy bowiem jedno jesteście w Chrystusie Jezusie.

Dzieje Apostolskie/Dokonania apostołów 2:18 PSZ

Ześlę mojego Ducha na wszystkie moje sługi, na mężczyzn i kobiety, i będą prorokować.

Dla Boga wszyscy jesteśmy równi, ale i inni, i do czego czego innego stworzeni.
A jedynie On wie do czego.
Fajnie się Was słucha, nagrywajcie dalej.

Hubert Sebesta
9 lat temu

Nemo Ella wystarczy zajrzeć do tłumaczenie interlinearnego, skopiować słowo tam użyte i sprawdzić gdzie i w jakim kontekście występuje i co oznacza. Mało skomplikowanie.

Link do takiego tłumaczenia interlinearnego:
bibliaapologety.com

A tu jest dobra wyszukiwarka grecka i polska:
www.biblia

Sprawdźcie sami i powiedzcie co o tym myślicie.

Ella
9 lat temu

Oczywiście Hubert, w ten sposób będziesz bliżej, ale w dalszym ciągu nie dosyć blisko. Mieszkając w Niemczech i mówiąc w tym języku wiem, jak często słowa nie oddają myśli.
Dla mnie przyjęcie fragmentu 1 Tym.2:12 za zakaz nauczania dla kobiet oznacza, że te całe dyskusje, czy kobieta ma duszę, oraz zwalanie na kobiety wszelkiego zła tego świata mają podstawy w Biblii. Jeżeli aby móc dostać się do nieba, musiałabym być zabrana i przerobiona na faceta, to ... taka wiara niewiele się różni od wiary w reinkarnację... Tu przynajmniej wierzy się w doskonalenie na drabince wcieleń. Twoja interpretacja Biblii nie daje mi żadnych szans.
W tym wypadku jestem czymś gorszym od mężczyzny i muszę uznać wyższość każdego osobnika płci męskiej nad sobą. Mam wyznawać boskość tego, który wyprodukował mnie jako odpad, pokarał cierpieniem i po co? Żebyście mieli służące? To dowiedź mi, że mężczyźni są tego warci. Jakoś tego nie widzę. Nie widzę tej przewagi mężczyzny nad kobietą.
I co z nakryciem głowy? Przechodzimy na Muzułmanizm? Przecież też stoi wyraźnie napisane, że kobiety nosić nakrycie! Więc bądź konsekwentny! Czy Natalka chodzi w chuście?

Hubert Sebesta
9 lat temu

Ja już szczerze powiedziawszy się gubię w tym rozumowaniu. Nie rozumiem z tego nic. Nie mam pojęcia skąd takie wnioski Ella bierzesz.

Uściślijmy coś.
1. Jesteś zbawiona dzięki temu co zrobił Jezus i nie możesz zasłużyć na zbawienie. - Tu się zgadzamy?
2. Teraz jedyne co możesz robić na świecie, to dowiedzieć się z wdzięczności nie bojaźni co podoba się Bogu. - Zgadzasz się?
3. Jak już wiesz co podoba się Bogu, a jednak robisz po swojemu to czy możesz Boga nazwać swoim panem?
4. Czy Bóg otoczył drzewo poznania dobra i zła drutem kolczastym, czy poinformował o konsekwencjach zjedzenia owocu?

I teraz zapytam na koniec. Czy ktoś Ci czegokolwiek jako kobiecie zakazuje?

Ella
9 lat temu

Zacznę od końca, Ty Hubert mi zakazujesz nauczania wyciągając takie wnioski, że kobiecie nie wolno. Ponieważ ja jako kobieta mam się za równą mężczyźnie w społeczeństwie, wszelkie pomysły na ustanowienie panowania mężczyzn nad kobietami godzą we mnie osobiście. Z tego wychodzi właśnie taki szacunek, jaki w odcinku okazałeś. To nie szacunek, a zdanie się na łaskę i niełaskę przy założeniu niedoskonałości kobiet. Skoro jako mąż Natalii jesteś głową rodziny i Natalia ma się Tobie podporządkować, to zapytam jeszcze raz, czy nosi chustę? Bo inaczej, to o czym my tutaj dyskutujemy? Albo bierzemy wszystko dosłownie, albo sobie wybieramy.
4. Mnie tam nie było!
Pozostałych punktów nie ruszam, bo się pogubimy w tej dyskusji.

Hubert Sebesta
9 lat temu

Hubert niczego nikomu nie zakazuje. Pomijam już fakt, że tu rozmawiamy o tym co mówi Biblia, a nie o tym co my byśmy chcieli. :)
Ja bym chciał np. aby wszystkie obietnice za życie z Bogiem skierowane do Żydów dotyczyły też mnie. Kiedyś może wrócimy do tematu.

Robert B
9 lat temu

"posłaniec to nauczyciel musiałbyś słuchać osła."
Ap 1,1 Jezus jest posłańcem wiadomości od Boga. Każdy prorok to posłaniec. Anioł zwiastujący Maryi poczęcie Jezusa to posłaniec.

"1. Jesteś zbawiona dzięki temu co zrobił Jezus i nie możesz zasłużyć na zbawienie. - Tu się zgadzamy? "
Hubercie skąd takie poglądy? Przecież fragment na który się powołujecie mówi dokładnie kiedy kobieta będzie zbawiona.
1 Tm 2,15 (UBG)
Lecz będzie zbawiona przez rodzenie dzieci, jeśli zostaną w wierze, miłości i świętości z umiarem.

"2. Teraz jedyne co możesz robić na świecie, to dowiedzieć się z wdzięczności nie bojaźni co podoba się Bogu. - Zgadzasz się?"
Oczywiście, masz rację musimy szukać tego, czego chce od nas Pan.
Ga 3, 28
Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.
1 Kor 2, 28 - Ani słowa o płci.
Przy opisie darów duchowych, ani słowa o ograniczeniach ze względu na płeć.

1 Kor 12,11
Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.

Bóg może powołać kogo chce do nauczania.

Ella
9 lat temu

Hubert, prawda, nie zakazujesz, ale nie chcesz słuchać, bo uważasz, że według tego co czytasz, kobieta nie może nauczać mężczyzn. Nie wiele jednak to zmienia, bo na podstawie Twoich poglądów zaraz znajdą się tacy, którzy zakażą.
Jeśli rzeczywiście rozmawiamy o tym, co mówi Biblia, to dlaczego w tym odcinku rozmawialiście o porcelanie, miesiączce i wszystkim, tylko nie cytowaliście Biblii? I w dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego z tego fragmentu trzymasz się kurczowo, a o chuście nie? Chyba by Cię Natalia pognała.:-)

megg
9 lat temu

XXI wiek - wierzyć się nie chce.....
trzeba się tłumaczyć .....z takich rzeczy....
Wiadomo, że kulturowo faceci chcą dominować.....
wszystko znajdą i zinterpretują....aby im pasowało....

ale gdzie tu nauczanie Jezusa, który traktował wszystkich równo...naprawdę WSZYSTKICH!!!...równo, z szacunkiem i z wielką Miłością...
gdzie to jest?!
bo tutaj tego nie znajduję i bardzo....ale to bardzo mnie to smuci...

"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" (J 13,34-35).

Bo miłość wzajemna - to Dar Boży!

Krawiec
9 lat temu

Fajnie, że są tutaj kobiety, które ani nie czują się gorsze od mężczyzn, ani nie nakładają na siebie jakiegoś głupiego, dogmatycznego obowiązku bycia posłuszną i uległą, bez względu na okoliczności... Obawiam się jednak, że to Hubert może być bliższy temu co ta księga nakazuje. Jest napisane: "Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu", jest napisane: "bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim". Bycie posłusznym bez względu na wszystko to nie uczenie...

Jest konkretnie określona hierarchia, skala i rola. Nad czym tu dumać? "To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny." - przypomina Biblia. - "Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny".

Są też różne fragmenty zalecające aby kobieta była skromna, cicha, że powinna być "ozdobą mężczyzny". Biblia zaleca nawet ubieranie się stosownie do płci, tylko podkreślając podział - "Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny ani mężczyzna ubioru kobiety; gdyż każdy, kto tak postępuje, obrzydły jest dla Pana Boga". Nie oszukujmy siebie sami, że Bóg jest kimś innym niż jest :

Ella
9 lat temu

Widzisz Krawiec, Twoje podejście jest takie, że zamiast szukać odpowiedzi, szukasz rozdźwięku i to Cię kręci. Widocznie jest po Twojej myśli. Ja i Hubert szukamy Boga. Czasem się nie zgadzamy, czasem mamy zupełnie różne poglądy, ale generalnie Bóg jest dla nas najważniejszy.
W świetle przedstawionych przez Ciebie cytatów, a jest ich więcej, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Jak Bóg traktuje kobietę?
Czy będziemy się trzymali tego, że kobieta taki sam człowiek jak mężczyzna, czy będziemy chcieli zrobić z niej coś gorszego. Stwórcę poznać po jego dziele, więc może przyjrzyjmy się pod tym kątem. Nikt dzisiaj nie wpada na pomysł, aby powrócić do biblijnego wielożeństwa, a jeszcze co chwilę ktoś próbuje podporządkować sobie kobietę poprzez nadinterpretację wersetów z Biblii. Relacje małżeńskie to inna sprawa, jeśli Bóg podpowiada w jaki sposób je dobrze układać, to mądrego zawsze warto posłuchać. Natomiast społeczeństwo idzie na przód, kultura się zmienia i nie można nawracać do tego, co było kiedyś, bo narobi się tym więcej szkody, niż pożytku. Zawsze kiedy się gubimy, to wracajmy do podstaw, a podstawa to MIŁOŚĆ. Miłość nie ogranicza.

Krawiec
9 lat temu

Ella: Zawsze tak jest, że co nie napiszę, to zarzuty, że cytuję złośliwie, nie to co trzeba a tak w ogóle wyrywam z kontekstu i brak mi miłości... Fani 7 gęstości i różnych hokus pokus zarzucają mi z kolei że "złe wibracje" generuję zadając trudne pytania ;) Ateistę chrześcijanin może ząłatwić podobnie: "-Ty nie masz Boga w sercu i nie szukasz Jezusa! Ty szukasz Szatana!". Hmm... nieaktualne rzeczy z Biblii?. Tyle, że ta księga miała być jakaś ponadczasową "instrukcją życia"... Może ktoś pokusi się o zrobienie listy tego co nieaktualne i wszyscy tą listę zatwierdzimy? ;)

Eliszeba
9 lat temu

O, Krawiec, dobre, ja bym chciała taką listę nieaktualnych rzeczy przeczytać (jak dotąd to tylko z zakopywaniem kupy poza obozowiskiem raczej się wszyscy zgadzają)

megg
9 lat temu

Krawiec ...no niestety to nie jest 2000 lat p.n.e.
nie ma rady...nie ten czas....no i nie jesteśmy Żydami, no przynajmniej ja nie jestem....
Jezus mi wyznacza ramy świata...nie "stare przymierza" i " nieaktualne prawa"

i
Biblia Warszawska: Pierwsza Księga Mojżeszowa 1,1
"...
Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
1:27 I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.
1:28 I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi!
1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!
..."
A potem...to dodatki kulturowe....może ....bo ja tu nie odnajduję innego podziału jak na płeć i ludzi równych sobie....a nie ma gorszych ludzi i lepszych ludzi.
Zaczęło się dobrze.

Matiahu
9 lat temu

Tak jak mówiłeś Hubert, bardzo merytoryczny odcinek. Bogdan ma predyspozycję na porządnego "nauczyciela". Super by było gdyby w następnej serii pojawiał się częściej.

Podobne odcinki:

Co jest najważniejsze? 74

11 lat temu

47min

O tematach-obsesjach: końcu świata, świętowaniu szabatu, jedynie słusznych kościołach, chrzcie i innych. O tym jak zachować równowagę i nie wpaść niechcący w oszołomstwo. To dość proste wbrew pozorom. Bardzo praktyczny odcinek.

Co jeszcze?