Koniec świata - część 1 - kiedy?

13 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
45min

Pierwsza część odcinka o końcu świata. O tym gdzie o tym jest w Biblii, co o tym jest i jaka jest data. Część druga jutro...

Dyskusja

Szałot
13 lat temu

Pamiętam, że zahaczyłeś juz gdzieś tam o koniec świata, niemniej dzięki za odcinek, za pewne będzie dobry. Już zabieram sie do słuchania.

burbun
13 lat temu

Ożeż kurwa mać ja też zacząłem czytanie biblii od Apokalipsy! O_o

Sensamanti
13 lat temu

"Koniec świata - kiedy?
dziś "

Tak to wyglada na stronie - hehe ale sie usmialem XD

Szałot
13 lat temu
Martin
13 lat temu

No tekst pod tym linkiem pisał człowiek, który albo nie umie czytać, albo ma problemy z prostym dodawaniem...

Zacytuję ze strony:
"7 B.C.—Urodził się Pan Jezus (11,006 lat po stworzeniu).
33 A.D.—Rok ukrzyżowania Chrystusa i początek Ery Kościoła (11,045 lat po stworzeniu i 5023 kalendarzowe lata po potopie)"

A teraz cytat z Biblii:
"A Jezus rozpoczynając działalność, miał lat około trzydziestu, a był jak mniemano, synem Józefa, syna Helego (...)" [Luk 3:23]

I właśnie o takich ludziach mówię w odcinku...

Szymon
13 lat temu

No biorąc pod uwagę że mam 5771 rok :D Problem pierwszy:
Kiedy wyjechali ile byli w Egipcie ? Ile ? nie wiadomo plus dwa lata które Herod dowiedział się od magów .
Okres od rzezi niewinnych do śmierci Heroda Wielkiego jest nieznany podobnie jak nie wiemy ile lat miał Jeszua kiedy wrócił miał około 30 lat gdy zaczął nauczać bo wcześniej by nie byłby nawet słuchany (bo tradycja itd)
Ile lat miał w chwili ukrzyżowania ? Nie wiadomo , czy 33 lata nie wiadomo ? :]
Ile było pasch podczas działalności ? Nie wiadomo ewangelie opisuje 3 ale to tylko założenie że tylko 3 lata posługi niektórzy mówią że to tylko rok..
Któryś chyba z ,,ojców kościoła'' Ireneusz opisuje 50 letniego niemal człowieka.
Co np co jak zauważyłem Jan. 8:57
Wtedy Żydzi rzekli do niego: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?
Czyli co? Miała więcej niż 40 ci ?
Jasne inaczej by mu powiedzieli że nie ma jeszcze 40 lat a ... itd:D

Jan. 2:20-21
Na to rzekli Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty w trzy dni chcesz ją odbudować?
Ale On mówił o świątyni ciała swego.


Ta czterdzieści mnie tak przykuło uwagę , ale nie ważne nie wiem kiedy się naradził bo Żydzi nie obchodzili urodzin a co dopiero kiedy będzie koniec świata my też nie wiemy.

Z tym końcem to dobry byłby argument dla ŚJ .

A to jest dobry też argument że Syn nie jest Bogiem bo Bóg wie wszytko a syn nie :]

Osoba różna , wola osobna , inna osoba Bóg duchem a Syn ciałem :]

Chyba że założymy że Bóg jest schizofrenikiem czyli to bluźnierstwo by było.

Sam się posyła sama się modli do siebie i sam się wzbudza z martwych :]
I jeszcze twierdzi Syn.

Jan. 7:16-17
Na to odpowiedział im Jezus, mówiąc: Nauka moja nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał.

Jan. 5:30-32
Nie mogę sam z siebie nic uczynić. Jak słyszę, tak sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy, bo staram się pełnić nie moją wolę, lecz wolę tego, który mnie posłał.
Jeżelibym Ja wydawał o sobie świadectwo, świadectwo moje nie byłoby wiarogodne;
Jest inny, który wydaje o mnie świadectwo, i wiem, że świadectwo, które On o mnie wydaje, jest wiarogodne.

Jan. 8:16-17
. A jeśli już sądzę, to sąd mój jest prawdziwy, bo nie jestem sam, lecz jestem Ja i Ten, który mnie posłał.
. A przecież w zakonie waszym jest napisane, że świadectwu dwóch ludzi jest wiarygodne.

Definitywnie Bóg nie jest synem człowieczym Syn człowieczy nie jest Bogiem.

4 Moj. 23:19
Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował. Czy On powiada, a nie czyni, I mówi, a nie spełnia?

Mat. 24:42-44
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, którego dnia Pan wasz przyjdzie.
. A to zważcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której porze złodziej przyjdzie, czuwałby i nie pozwoliłby podkopać domu swego.
. Dlatego i wy bądźcie gotowi, gdyż Syn Człowieczy przyjdzie o godzinie, której się nie domyślacie.

Sebeq
13 lat temu

Jeszcze nie przesłuchałem ale...

www.odwyk.com ;)

Mariusz
13 lat temu

SUPER !!! Uwielbiam klimaty Apokaliptyuczne :)
MArtin wrocił niczym Feniks z Popiołow z swietnym tematem.
Warto było czekac :)

A jesli chpodzi o koniec swiata to czasem kładac sie spac zasypiam z nastawieniem ze byc moze obudze sie gdzie inddziej, z dala od codzienych problemow i kłopotow.Ludzie mysla ze tojest jakis objaw depresji czy cus. ... ale nie mnie to akurat nastawia pozytywnie. Fajne wtym ze nie ma daty jest to ze to daje nadzieje i dystans do spraw codziennych. Nie wiem jak innych ale mnie ti napawa raczej nadzieja niz strachem czy cus ;)

Koras
13 lat temu

@Szymon
"A to jest dobry też argument że Syn nie jest Bogiem bo Bóg wie wszytko a syn nie :] "

Niedawno wymyśliłem ciekawą koncepcje ( nie wiem czy taka już istnieje, aczkolwiek na pewno ktoś już myślał podobnie).

Jezus często modlił się do Ojca np. w ogrodzie oliwnym, co też może świadczyć o tym że nie do końca byli jednością.

A wiec wydaje mi się że po prostu Bóg(Ojciec) wstępował w ciało Jezusa, ale także wychodził z Niego i nie zawsze był obecny w tym ciele. Ale Jezus jako Syn zawsze miał świadomość że jest Synem i że Bóg przez niego przemawia.


Potwierdza to też werset

A o godzinie dziewiątej zawołał Jezus głosem wielkim, mówiąc: Eloi! Eloi! Lamma sabachtani, co się wykłada: Boże mój! Boże mój! czemuś mię opuścił?
[Mar 15:34]

Jezus mówi jasno Bóg go opuścił. Ale w jakim sensie ? Może chodzi właśnie o ciało.

Aneta
13 lat temu

1.Krolestwo moze oznaczac panstwo po prostu.Biblia jest pisana takim jezykiem,ze jakby nie pasuje tam slowo demokracja.Mozliwe ze za jakis czas powstana same krolestwa na ziemi,ale moze nie trzeba tego brac doslownie i wnioskowac,ze aby nastapil koniec swiata,musza byc krolestwa na ziemi,a nie panstwa.
2.Bedzie gloszona ewangelia nie oznacza–dostep do Biblii dla wszystkich.Dostep mozna miec i nie korzystac z niego.Napisane jest ze bedzie gloszona ewangelia wszystkim narodom i jest to potwierdzone w ewangelii Marka13,9.Jak bedzie gloszona to tego jeszcze nie wiemy,moze przez dwoch swiadkow,o ktorych jest mowa,ze Bog ich zesle aby glosili swiadectwo,a potem zostana zbici i po3,5 dniach ozyja i caly swiat bedzie to widzial(w tv pewnie).
3.Swiadkowie Jehowy nie czytaja Biblii ze zrozumieniem,tylko tak jak naucza Towarzystwo Straznica.Maja zamkniete umysly na prawdę,bo wmowiono im ze znaja juz prawde ostateczna.

urcour
13 lat temu

Witam

Czy ten odcinek jest cały? Bo tak dziwnie w sumie ucięty...

Aneta
13 lat temu

Sprostowanie odnosnie tekstu,ze bedzie gloszona ewangelia.Jest on w Ew. Marka 13,10 oraz w Ew. Mateusza 24,14

Gotujący bigos
13 lat temu

Też mnie zdziwiło to nagłe zakończenie odcinka. Ale potem pomyślałem, że Martin odcinek apokaliptyczny celowo urwał tak nagle, tak że nikt się nie spodziewał.

Ciekawe, czy dobrze myślę. Martin, rzeknij proszę coś w tym temacie...

tomek
13 lat temu

W księdze Daniela znajduje się jeszcze jedno niezwykłe proroctwo o którym też warto by wspomnieć.Księga Daniela Rdz 2 mówi o śnie jaki miał król Nabuchodonozor.Król ten widział posąg ,którego głowa była ze złota pierś jego i ramiona ze srebra, brzuch i biodra z miedzi, 33 golenie z żelaza, stopy zaś jego częściowo z żelaza, częściowo z gliny.Potem król patrzył a a oto odłączył się kamień, mimo że nie dotknęła go ręka ludzka, i ugodził posąg w jego stopy z żelaza i gliny, i połamał je. Wtedy natychmiast uległy skruszeniu żelazo i glina, miedź, srebro i złoto.Daniel objaśnił sen w ten sposób,że król Nabuchodonozor symbolizuje głowę ze złota ,w owym czasie był on władcą Babilonu .Po nim zaś miało nastąpić mniejsze królestwo ,w Biblii tysiąclecia przypis mówi iż chodzi o państwa medyjskie i perskie.Trzecie królestwo miedziane miało panować nad całą ziemią przypis w Biblii tysiąclecia mówi o imperium Aleksandra Wielkiego współczesne Danielowi.Czwarte królestwo trwałe jak żelazo najprawdopodobniej symbolizuje Cesarstwo Rzymskie ,które zresztą uległo podziałowi.Dalej mamy w księdze Daniela ciekawe zdanie:W czasach tych królów Bóg nieba wzbudzi królestwo ,które nigdy nie ulegnie zniszczeniu , a którego władza królewska nie będzie oddana żadnemu innemu narodowi.Zetrze i zniweczy ono wszystkie królestwa samo zaś będzie trwało na wieki!Ciekawe jest to ,iż w proroctwie wymienione są 4 królestwa a ostatnim z nich biorąc pod uwagę kontekst historyczny najprawdopodobniej jest Cesarstwo Rzymskie

K.
13 lat temu

Starałam się słuchać, co mówisz, jednak całą moją uwagę pochłonęła niebieska łuna wokół Twoich włosów :x Fascynujące ;) Zważywszy na mądrość powyższych komentarzy, więcej swoich trzech groszy tutaj wrzucać lepiej nie będę ;)

gww15
13 lat temu

@10. Aneta

Ad 3
Odnośnie Świadków Jehowy
Szkoda, że powtarzasz opinie szerzone głównie przez ich zawziętych przeciwników.

ŚJ bardzo dobrze rozumieją Biblię, bardzo logicznie. Spróbuj kiedyś zrozumieć ich sposób myślenia to zobaczysz, że to co o nich się mówi to przeważnie zwykłe brednie.

@6. Szymon
"Ile lat miał w chwili ukrzyżowania ? Nie wiadomo , czy 33 lata nie wiadomo ? :]"

Na podstawie księgi Daniela 9? rozdz o 70 tygodniach można wnioskować, że od chwili chrztu Jezusa do śmierci mogło minąć ok 3,5 roku ( połowa tygodnia).

----------
Świadkowie Jehowy i koniec świata.
Oni od początku mówili, że koniec będzie blisko, w rzeczywistości nie podawali konkretnych dat z wyjątkiem 1914 r a i to nie jest pewne. Ich przeciwnicy religijni stworzyli o nich wręcz legendy ileż to razy podawano daty końca. Ostatnia data jaką wskazują anty świadkowie to 1975r. ale ja miałem okazję rozmawiać z osobami które wtedy żyły i o niczym takim nie mówiły również w ich publikacjach nie ma o tym mowy wprost, ale została podana data 1975 jako rocznica stworzenia Adama i koniec odpoczynku Bożego, na tej podstawie niektórzy ze ŚJ zaczęli nawet głosić, że wtedy nadejdzie koniec.

Przeczytałem wiele ich publikacji i jedno co mogę powiedzieć to przebija z nich wielkie oczekiwanie i gotowość na zakończenie tego świata (systemu rzeczy) (tak jak uczył Jezus)
Uważny czytelnik Biblii w tym również ŚJ doskonale wie, że o "dniu owym" nie można wiedzieć naprzód. Autorzy tych publikacji również zdają sobie z tego sprawę i dlatego nie sądzę, aby mieli jakieś złe intencje i żeby podawali konkretną datę.

Pomyślcie logicznie oni -sami ŚJ, inaczej muszą rozumieją te daty, które inni biorą za podawanie koniec świata, inaczej przecież już, by ich religia nie istniała. Oni rozumieli te daty jako okresy na które szczególnie trzeba uważać i zachować czujność, ja tak to odbieram.
To momenty kiedy szczególnie nie można pozwolić sobie na sen, gdy się czeka na "złodzieja, który ma nadejść w nocy"

Sławek
13 lat temu

Ja to się nie zgadzam z tym co Martin mówi o królestwach... Po prostu prościej jest napisać o wszystkich królestwach na ziemi niż wymieniać królestwa, republiki, demokracje, dyktatury i inne takie... Poza tym kiedy to było pisane? Czy królestwo nie było wtedy najlepszym znanym ustrojem i czy nie było czymś naturalnym dla piszącego? ;)

Filip
13 lat temu

Królestwo jest generalnie naturalnym ustrojem, nie tylko dla piszącego ;) co nie zmienia faktu że Martin trochę nad interpretuje, bo że by powstało królestwo przeciw królestwu, wystarczy że na ziemi będą co najmniej 2 królestwa, co chyba już jest spełnione :)

Aneta
13 lat temu

Ztego co mi wiadomo,dzis ma byc druga czesc wywodow o koncu swiata.
@16.gww15
Szkoda,czy nie szkoda,jakie to ma wlasciwie znaczenie,licza sie fakty przeciez.Jednakze to moja osobista opinia na temat SJ.Znam to srodowisko i wielokrotnie mialam z nimi do czynienia,wiec moj wniosek wynika z autopsji.Sama rowniez czytam Pismo i widze wiele bledow w ich nauce,a najwazniejszy jest ten,ze nie uznaja Jezusa za Boga i zabraniaja sie do Niego modlic pod grozba wykluczenia z ich organizacji.Biblia naucza zgola czego innego i jesli SJ tego nie widza,to znaczy ze maja zamkniete umysly z powodu,ktory podalam wczesniej.Wiem ze SJ maja zakaz korzystania z internetu w celu poszukiwania na wlasna reke Prawdy o Bogu i Biblii ,oraz zagladania na strony w ktorych wypowiadaja sie byli czlonkowie ich organizacji. Zeby przypadkiem nie poznali prawdy.No bo czemu niby ten zakaz?
Maja z gory narzucone zasady nauczania,pomimo ze posluguja sie Pismem Swietym.To tylko kolejna religia,ktora zwodzi ludzi na manowce,ktorzy sami zostali zwiedzeni.
Mozna zapoznac sie z opinia kogos,kto przez wiele lat byl czlonkiem owej organizacji i zna ja od wewnatrz.Jakby kogos to interesowalo to prosze www.zbawienie.com
www.zbawienie.com
www.zbawienie.com
gww15,polecam Ci te lekture.Mysle ze aby wyciagnac wnioski na jakis temat,warto sie nim zainteresowac z roznych punktow widzenia,a nie tylko z jednego jakim sa publikacje SJ i nie kierowac sie emocjami,tylko faktami:–)

Crzszmannn
13 lat temu

A ja mam w dupie, kiedy będzie koniec. Kiedy będzie to będzie, byle tylk obyć blisko z Jezusem :)

Aneta
13 lat temu

Zdaje sie ze podalam 2 razy ten sam link.Oto brakujacy www.zbawienie.com

gww15
13 lat temu

@Aneta
Tak się składa, że ja z większością tego typu materiałów już się zapoznałem i dlatego w ogóle odniosłem się do Twojej wypowiedzi - nie jako ktoś, kto zna tylko jedną stronę medalu - znam również tą drugą. A z poglądami tego pana zapoznałem się już kilka m-cy temu.
Czy wiedziałaś, że ten pan uważa, że ziemia leży w centrum wszechświata?

Czy wiedziałaś, że ten pan przejął od ŚJ wierzenia na temat (nie istnienia) piekła? Natomiast reszta tzw chrześcijaństwa uważa inaczej niż on i oni? Czy wiesz że atakujący ŚJ czepiają się PNŚ, że dodano w NT imię Boga w ok 200 miejscach, chociaż nie znaleziono oryginałów i nie można na 100% powiedzieć, że ŚJ nie mają racji. Natomiast jednocześnie w ogóle nie przeszkadza im (anty świadkom) że z ich Biblii usunięto to imię z ok 7000 miejsc o których na 100% wiadomo, że imię tam było. Biblia ŚJ (PNS) zła fałszywa biblia protestancka i wiele katolickich (Bw, BT III+)super cacuśna Już samo to powinno budzić pewne podejrzenia w stosunku do atakujących ŚJ

Aneta
13 lat temu

@gww15
Pominales najwazniejsze,a mianowicie,ze SJ nie uznaja Jezusa jako Boga i zabraniaja sie do niego modlic,co jest kompletnie sprzeczne z Pismem Swietym ,w jakimkolwiek tlumaczeniu by ono nie bylo.Dyskfalifikuje to ich jako religie,ktora warto sobie zawracac glowe, i nie ma znaczenia w tym swietle,czy imie Boga dodawano,czy odejmowano kiedykolwiek i ile razy to zrobiono.Jak sam zauwazyles oryginalow nie znaleziono,wiec nie mozna tez na 100% powiedziec,ze SJ maja racje.Wiec nie jest to dla mnie zaden dowod.Zreszta jakie to ma znaczenie,skoro najwazniejszym przeslaniem Biblii jest Krolestwo Boze i zbawienie,a mowienie o tym ile razy powinno byc imie Boga w Biblii,albo czy powinno sie swiecic sobote,a nie niedziele, to malo wazne sprawy,ktore maja odwrocic uwage od spraw istotnych i spory na te tematy prowadza do nikad.
Co do pogladow autora witryny Zbawienie.com,wiem iz uwaza ze ziemia lezy w centrum wszechswiata i wiem ze uwaza ze pieklo jako miejsce wiecznych mąk nie istnieje,a pieklo w sensie spalenia w ogniu i popiera to solidnymi dowodami.
Akurat wierzenia wiekszosci nie sa miara slusznosci danego pogladu.Przykladem KRK.Licza sie fakty poparte Pismem Swietym.
Jesli te materialy do Ciebie nie przemawiaja o tym ze nauki SJ sa bledne,to ja juz nic tu nie poradze,Widocznie fakty i dowody do Ciebie nie przemawiaja.
Zycze Ci tylko zeby Bog otworzyl Ci oczy na prawdę.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Przedstawie może pare uwag do dyskusji.Uważam że imię Boga jest ważne i tutaj ŚJ swoimi publikacjami wpływają na ożywienie tego tematu.Skoro dyskfalifikujesz Aneto ŚJ jako religię z powodu :...nie uznaja Jezusa jako Boga .... to zapewne jesteś w stanie logocznie i na podstawie Pisma wytłumaczyć między innymi nie wiedze Chrystusa , modlity do Ojca itp.
Nie istnienie wiecznego potępienia dusz nie wymyślili ŚJ.W Torze nie ma słowa na temat wiecznego potępienia.Chrystus również nie mówił o takowym.Więc przypisywanie autorstwa ŚJ jest troche przesadne.
"Wiem ze SJ maja zakaz korzystania z internetu w celu poszukiwania na wlasna reke Prawdy o Bogu i Biblii ,oraz zagladania na strony w ktorych wypowiadaja sie byli czlonkowie ich organizacji. Zeby przypadkiem nie poznali prawdy.No bo czemu niby ten zakaz? "-zadajesz pytanie i sama sobie odpowiadasz.To moje pytanie na jakiej podstawie dochodzisz do takich wniosków.Może chodzi bardziej o to: Kroczyć będę drogą nieskalaną: Kiedyż do mnie przybędziesz? Będę postępował według niewinności mego serca pośrodku mojego domu. Nie będę zwracał oczu ku sprawie niegodziwej; w nienawiści mam przestępstwa: nie przylgną one do mnie.Serce przewrotne będzie ode mnie z daleka; tego, co jest złe, nawet znać nie chcę.Psalm 101:2-4 BT. Możemy się chyba zgodzić że w internecie są rzeczy na które Chrystianin nie powinien spoglądać.
...a mowienie o tym ile razy powinno byc imie Boga w Biblii,albo czy powinno sie swiecic sobote,a nie niedziele, to malo wazne sprawy...-Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mat 7:21 .Po tych słowach uważam że mam podstawe sądzić że jednak jest ważne prawidłowe zrozumienie Bożych przykazań.
9. Koras -Jezus mówi jasno Bóg go opuścił. Ale w jakim sensie ? Może chodzi właśnie o ciało.
Ja rozumiem to tak:Jezus żył bez grzechu a na krzyżu poniósł karę przeznaczoną dla niesprawiedliwego.W tym momencie został przeklęty przez swego Ojca.Zamiast obiecanych błogosławieństw dla sprawiedliwego cierpiał przekłeństwo.Sam ten fakt rozłączenia Syna z Ojcem musiał być nie opisanie bolesny dla Chrystusa który od zawsze był w jedności z Bogiem.
Pozdrawiam

Szymon
13 lat temu

Oczywiście że Duch Abba opuszczał Chrystusa to miał być tak jak umiera zwykła przeklęty, powieszony na drzewie grzesznik. Eli Eli lamach sabachtani a teraz jakbyśmy posłuchali tych co tak tłumaczyli tekst na grekę to mieli byśmy takie bzdury o jakich wygadują niektórzy że ,, Jezus jest Bogiem '' lub,, Chrystus to Bóg ''. Dosłowne tłumaczenie było by takie.
Bóg mój ! Bóg mój ! Opuściłeś mnie ! Ty wykrzykniki
Psalm 22 tym mówi .
A okrzyk Tomasz na ujrzenie żywego Jeszua powinien być tak samo zachowany w aramejskim ale ktoś go fałszywie tłumaczy nie jak powinno być ale do doktryny a priori.
Pan mój ! Boże Mój ! tak wykrzyknął Tomasz.
A ktoś to tłumaczy Pan mój i Bóg Mój . (Kontekst całego rozdziały wcale nie twierdzi że on jest Bogiem )

W naszych bibliach ten błąd jest stale powielany
aramejski Mari ve Elahi ! Lub hebrajkie Adoni ve Eli !

(przykład pasji Gibsona nawet tam uczniowie mówią do Jeszua adoni a nie Adonai (które odnosi się tylko do BOGA) podobnie jak Mari nie oznacza Boga ale pana w sensie szacunku po aramejsku .

Wulgata miesza tytuły , tam nie ma tam odróżnienia gdzie jest Panie z dużej lub panie z małej .

Dlaczego Bóg zatroszczył się o zachowanie hebrajskich pism a aramejskie i hebrajski kopie Ewangelii zniknęły , choć pozostałości tego istniały są Rabboni (mistrzu) , Eli ! Eli ! Lamach Sabahtani ! lub ABBA (Tatusiu) Marana tha ( Pan nasz wraca) i to jest punktem wyjścia nie greka.

Twierdzenie że Jeszua to nie jest Bóg jest do udowodnia pod warunkiem że ktoś nie jest uprzedzony teologią i nie powtarza głupot o sektach i rzekomym niezrozumieniu ja też byłem trynitarzem i też głupoty mówiłem.

Teza że Bóg ochronił pisma( NT) jest też wybrakowana.

Dlaczego ? Z tego co wiem był sobie pewien cesarz który po prześladowaniu chrześcijan wybił monetę jak pali pisma święte i że wymazał plemię chrześcijan .(znajdę o tym kiedyś szczegóły)

Potem nieprawowierne kopie niszczył Rzym papieski stąd nie ma żadnych oryginalnych pism.( Po hebrajski ma jak ewangelia Mateusza oraz po aramejsku) a jest pewne że taka była.

Ja na miejscu diabła zaatakował bym pisma, by być może nie zniszczyć całkiem bo to był niemożliwe w całości ale wykorzystując ludzi zasiać tam kąkol. ( i tak się stało)

Rzym papieski dopisywał co chciał do pism co wiele razy mówiłem i podałem kilka przykładów gloss redaktorskich lub testów skażonych.

Jeszua to nie awatar to Syn Boga Żywego to jest ,,skała'' wyznania Kefasa

Syn Boga to nie Bóg . To inne osoby.(podobne z charakteru ale inne) wola inna , poddanie się jedne drugiej , i nie wyobrażam już sobie Boga który się przestawiał i przebiera kłamliwie podaje że jest kim innym.

Mieszanie osób i ról jest antychrystem.

Bóg wie , Syn nie wie. No chyba że Bóg im powie że to koniec.

I będą mówić pokój i bezpieczeństwo.

Dzień ten przyjdzie jak złodziej( po skuter) w nocy jak sidło na mieszkanców ziemi i spali ich ten dzień.

Obj. 6:16-17
. I mówili do gór i skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie,
. I przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać?

Pytanie za co Baranek jest zagniewany na świat?

Obudzicie z ręka w nocniku każdy może.
A więc czuwajcie bo ziemia jest okrągła a o której straży przyjdzie Pan nasz nie wiecie.

Jeszua nie powróci sam ale z Chwałą ABBA oraz bene Elohim
Marana tha !

Aneta
13 lat temu

O,widze ze regulamin nie zabrania pisac komentarzy po pijaku :–d

Łukasz Kotowski
13 lat temu

26. Aneta
O,widze ze regulamin nie zabrania pisac komentarzy po pijaku :–d

Kto? gdzie? jak?
Jakieś konkrety?
Pozdrawiam

Aneta
13 lat temu

@27 Łukasz
O prosze,wystarczy uderzyc w stol,a nozyce...... :–d

W
13 lat temu

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że już od kilku godzin na serwerze jest druga część odcinka o końcu świata, tylko Martin zapomniał zaktualizować stronę :-)

Oto link:
www.odwyk.com

Łukasz Kotowski
13 lat temu

28. Aneta (2011-01-05) (0)

O prosze,wystarczy uderzyc w stol,a nozyce...... :–d

Fantastyczna argumentacja-taka rzeczowa.

Sel
13 lat temu

Widzę, że problem końca świata przeszedł na postać Jezusa.
Niech też się wypowiem.

Na wstępie muszę powiedzieć ważną sprawę. Tylko Duch Święty może objawić wam to, że Jezus jest "Ja jestem", nie ciało i krew. Sprawy cielesne rozsądza się cieleśnie sprawy duchowe duchowo.

Jeśli czasem czytamy, że Jezus zwraca się do Boga (2 osoby) a potem czytamy, że Jezus mówi, że jest Bogiem (1 osoba) to nie znaczy, że musimy usuwać niewygodne fragmenty z pisma. Może po prostu Bóg taki po prostu jest a my jako Jego stworzenie mamy za małe mózgi żeby to pojąć. Trochę głupio by było gdyby stworzenie mogło pojąć Stwórcę. Co to był by za kiepski stwórca gdyby tak było?

Dobra ale do rzeczy. Po pierwsze jeśli ktoś uważa, że Jezus nie jest Bogiem to umrze w grzechach bo oko za oko, ząb za ząb, życie za życie. Czyli jeżeli ja zgrzeszyłem to muszę umrzeć i teraz jeśli Jezus chce oddać za mnie życie to super ale jako "nie bóg" mógł by oddać życie tylko za jedną osobę (życie za życie). To jest sprawiedliwość.
Dlatego Jezus powiedział:
Przetomci wam powiedział, iż pomrzecie w grzechach waszych; bo jeźli nie wierzycie, żem ja jest, pomrzecie w grzechach waszych.
[Jan 8:24]

Bóg w którego wy wierzycie to jakiś inny dziwny bóg. Ja wierze w Boga, który stworzył niebo, ziemie i człowieka a potem umarł za swoje stworzenie - takiemu Bogu będę głosił chwałę na wieki.

Wydaję mi się, że nie prosicie o Ducha Świętego albo nie uznajecie Jego jako Boga i dlatego On nie może wam tego powiedzieć. Najczęstsze słowa, które słyszę od Boga to "nie bój się" oraz "Ja Jestem" kiedy się zwracam do Jezusa. Oczywiście to żaden dowód ale moje subiektywne odczucie - polecam poprosić o Ducha Świętego i będziecie wiedzieć o czym mówię.

Mówicie, że Bóg jest jeden tak? To czemu Bóg sam miesza liczbę pojedyncza z liczbą mnogą?

Zatem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na wyobrażenie nasze, według podobieństwa naszego;
[1Moj 1:26]

Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt. Gdy Pawła nazwano Bogiem (chyba w Efezie jeśli dobrze pamiętam) to rozdarł szaty i krzyczał wniebogłosy, że nim nie jest. Czemu Jezus tak nie zrobił gdy go tak nazywano?

Skoro wolno kłaniać / czcić tylko Boga to dlaczego mamy wywyższyć Jezusa i wszelkie kolano na Jego imię ma się zgiąć?
Nawet anioł w Objawieniu mówi Janowi żeby kłaniał się TYLKO Bogu gdy ten mu się pokłonił. Dlaczego Jezus tego nie mówił gdy mu się kłaniali (a robili to bardzo często).

No i na koniec parę fragmentów z biblii jasno i wprost mówiących o tym, że Jezus jest Bogiem:
Iz 9, 5-6
Dz 10,28
Jan 20, 28
Mar 14, 62
Mat 1, 23
Jan 17, 5
Jan 10, 30
Obj 1, 8
Tyt 1, 3
Tyt 2, 10
Jan 8, 24
Jan 18, 5-6
Mar 2, 5-7
Jan 20, 28
Kol 1, 19
Kol 2, 9
1 Jana 5, 20
Fil 2, 5-11
Obj 11, 17
Obj 4, 8
Jan 1, 1-3.14
Hebr 1, 8
Iz 44, 6
Tyt 2, 13

To tylko przykładowe fragmenty. Prześledźcie je bo jesteście w wielkim błędzie. Nie znacie ani Ojca ani Syna.
Proście o Ducha Świętego i przestańcie głosić szatańskie nauki!

Aha co do trójcy to dzisiaj natknąłem się na ciekawy fragment:

Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są.
[1Jn 5:7]
Nadal twierdzicie, że nauka o trójcy nie jest z pisma? Chyba tylko z waszego zakłamanego pisma!

Łukasz Kotowski
13 lat temu

31. Sel
...Może po prostu Bóg taki po prostu jest a my jako Jego stworzenie mamy za małe mózgi żeby to pojąć. Trochę głupio by było gdyby stworzenie mogło pojąć Stwórcę...
...To tylko przykładowe fragmenty. Prześledźcie je bo jesteście w wielkim błędzie. Nie znacie ani Ojca ani Syna.
Proście o Ducha Świętego i przestańcie głosić szatańskie nauki!...
Widze że Ty jako stworzenie pojąłeś Stwórcę.
...Nadal twierdzicie, że nauka o trójcy nie jest z pisma? Chyba tylko z waszego zakłamanego pisma!...
Nie wiem do kogo kierujesz te słowa więc może wyjaśnisz to i czym jest te zakłamane pismo?

Dokładna relacja pomiędzy Bogiem i Synem Bożym jest na pewno tajemnicą dla Mnie. Słowo w pewnym sensie mówi o niej :
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.Mat 11:27 BT
Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi.Mat 28:18 BT

Wykazał On je, gdy wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich, ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym. I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła.Efez 1:20-22
Patrzałem w nocnych widzeniach: a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. (14) Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie. Daniel 7:13-14

Chrystus wyjaśnia swoją jedność z Ojcem:Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Jan 10:30
Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca.Jan 10:17-18

W temacie równości, Jezus powiedział: "Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie Jan 14:28
Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył. A Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną: nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba. Jan 8 :28-29
W dwóch słowach jak Ja to widzę.
Jezus Chrystus określa swoją relacje z Bogiem jako Ojciec i Syn.
Chrystus jest odbiciem Boga który przekazał Mu pełnie władzy w niebie i na ziemi.Jezus jest jednością z Bogiem pod względem woli.Jego wola jest całkowicie zgodna z Bożą-czyni i mówi to samo ale jest mniejszy od Ojca.
Gdy patrzysz i słuchasz Syna widzisz Ojca ale Ojciec jest Ojcem a Syn Synem.
Pozdrawiam

Sel
13 lat temu

32. Łukasz
Nie twierdze, że znam Stwórcę. Twierdze, że tylko Duch który bada głębokości Boże może go znać więc trzeba prosić o Niego.

...Gdy patrzysz i słuchasz Syna widzisz Ojca ale Ojciec jest Ojcem a Syn Synem. ...
Dokładnie tak jest, pismo tak naucza ale pismo też naucza, że zarówno Ojciec to Bóg jak i Syn to też ten sam Bóg (bo Bóg jest jeden i poza nim niema innego: Iz 45, 5). Dlatego jest to problem bo dla nas jest to nie do zrozumienia. Jednak pismo tak naucza i myślę, że to wykazałem w poprzednim poście. Nie można odrzucać czegoś ponieważ jest to cieleśnie niezrozumiałe - TYLKO DUCH BOŻY ZNA GŁĘBOKOŚCI BOŻE(1 Kor 2, 10) nie człowiek.

...Nie wiem do kogo kierujesz te słowa więc może wyjaśnisz to i czym jest te zakłamane pismo? ...
Kieruję do ludzi którzy mimo nauki pisma próbują zrozumieć Stwórcę na swój ziemski cielesny sposób tłumacząc to tym, że niby w jakimś ich nieomylnym tłumaczeniu jest inaczej to ujętę.

Proszę o odniesienie się do fragmentów które podałem powyżej. Mówią one wprost o tym, że Jezus to Bóg. Nie chodzi mi o to żebyście wykazywali, że Syn to nie Ojciec bo to jest oczywiste. Odnieście się do fragmentów które podałem.

Dawid
13 lat temu

Dzięki Martin za sprostowanie,bo myślałem,że skoro Chrystus przyjdzie sądzić ludzi to myślałem że wie On kiedy to nastąpi.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Dobrze spróbuję się odnieść do podanych przez Ciebie wersetów.
Postaram się nie wklejać całych wersetów żeby wiadomość była w miare czytelna:
Bóg objawia przekazanie władzy Synowi:
Iz 9, 5-6 "Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza.Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokona."Tutaj jest odniesienie wprost do Łukasza 1:32 "Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida."
Dz 10,28 "Lecz Bóg mi pokazał, że nie wolno żadnego człowieka uważać za skażonego lub nieczystego."-"A głos znowu po raz drugi do niego: Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił. "Dz 10:15 .
Bóg wprowadził do nowego przymierza ludzi z narodów.Nie za bardzo widzę tu jakiś argument na to że Syn jest Ojcem.

Jan 20:28 Jedność z Ojcem o czym pisałem w poście 32
Mar 14, 62 .Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego? Jezus odpowiedział: Ja jestem. Ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego z obłokami niebieskimi." Chrystus nie zajmie miejsca na tronie Boga-siądzie po prawicy i przyznaje że jest Mesjaszem Synem Boga.
Mat 1, 23 "...nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami."Bardzo ważne symboliczne imię.Tak jak na przykład Jan to :Bóg (Jahwe) jest łaskaw.
Jan 17, 5 "A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał."Nie za bardzo widzę tu jakiś argument na to że Syn jest Ojcem.
Jan 10, 30 Patrz post 32
Obj 1, 8 Bóg ma przyjść poprzez Swojego Syna któremu przekazał władzę sądzenia-co wiemy z reszty tekstów.
Tyt 1, 3 Tyt 2, 10 Bóg zbawił Nas przez Zbawiciela Jezusa Chrystusa.
Jan 8, 24 odpowiedz jest (w co mają uwierzyć)w 28 "Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył."
Jan 18, 5-6 Domyślam się że twierdzisz że Chrystus mówi że jest Ojcem tylko że w 11 wersecie mówi tak:Na to rzekł Jezus do Piotra: Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?
Mar 2, 5-7 odpowiedz w 10 "Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów "Ojciec przekazał władzę Synowi jak było powiedziane wielokrotnie.
Kol 1, 19 Kol 2, 9 Patrz poprzednie zdanie
1 Jana 5, 20 "Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."Porzez Syna poznajemy Boga.Patrząc na Syna widzimy i mamy kontakt z Bogiem.
Fil 2, 5-11 Doskonały tekst.Chrystus nie upierał się aby być równym Bogu.Sam mówił że jest mniejszy od Boga Ojca.Przez to Bóg go wywyższył." I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca."
Obj 11, 17" ...mówiąc: Dzięki czynimy Tobie, Panie, Boże wszechmogący, Który jesteś i Który byłeś, żeś objął wielką Twą władzę i zaczął królować." odpowiedz w 15 "...Nastało nad światem królowanie Pana naszego i Jego Pomazańca i będzie królować na wieki wieków!"
Obj 4, 8 Mowa jest o Bogu Ojcu i dalej czytamy o Baranku w 5:6 "I ujrzałem między tronem z czworgiem Zwierząt a kręgiem Starców stojącego Baranka, jakby zabitego, a miał siedem rogów i siedmioro oczu, którymi jest siedem Duchów Boga wysłanych na całą ziemię. "Po między Tronem Ojca a czterema postaciami był Baranek Chrystus.
Jan 1, 1-3.14 Odnosi się to do Kolosan 1 :15-17 "On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie." " I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. "Bóg stworzył wszystko dla ,przez i w Synu.
Hebrajczyków 1:4-8
"On o tyle stał się wyższym od aniołów, o ile odziedziczył wyższe od nich imię.Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem.Skoro zaś znowu wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży!Do aniołów zaś powie: Aniołów swych czyni wichrami, sługi swe płomieniami ognia.Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego."
Bóg wywyższa Chrystusa od aniołów ale wciąż "...będzie Mi Synem..."
Iz 44, 6 "Tak mówi Pan, Król Izraela i Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną boga. Któż jest do Mnie podobny?"To jeszcze raz :Chrystus mówił o sobie że nie jest równy Bogu Ojcu.
Tyt 2, 13 chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa. odpowiedz werset 11 "Ukazała się bowiem łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom"Ukazała się w postaci Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Odp dla Sel
Nie twierdzę że wszystko jest cieleśnie zrozumiałe.
Sel...Syn to też ten sam Bóg ... -ale pismo wskazuje że tak nie jest.
Sel...że niby w jakimś ich nieomylnym tłumaczeniu jest inaczej to ujętę. -cały powyższy wywód przedstawiłem za pomocą Biblii tysiąclecia.Jeżeli Biblie tysiąclecia uważasz za i tutaj cytat z Twojego postu 31 "zakłamanego pisma" to moge specjalnie dla Ciebie użyć np Biblii warszawskiej ,poznańskiej,gdańskiej czy nowego świata.Tylko daj znać które dla Ciebie jest zakłamane tłumaczenie.
Sel :Proszę o odniesienie się do fragmentów które podałem powyżej. Mówią one wprost o tym, że Jezus to Bóg. Nie chodzi mi o to żebyście wykazywali, że Syn to nie Ojciec bo to jest oczywiste.
Ja piszę całkowicie za siebie.Tak jak wykazałem na tekstach Chrystus nigdy nie twierdził że jest Bogiem Ojcem a wręcz przeciwnie.Przy podkreślaniu swojej jedności i zgody we wszystkim z Ojcem mówił wyrażnie że został posłany ,nie mówi nic od siebie ,nie wie wszystkiego a wszystko co posiada jest od Ojca. Tak samo Bóg Ojciec nie mówił że Jezus Chrystus jest tą samą osobą co On.

Sorry że taki długi post ale nie dałem rady inaczej.
Pozdrawiam

Jerzy
13 lat temu

@10. Aneta
Masz rację. Ewangelia ma być głoszona z mocą i znakami i cudami a na końcu ma być wiele fałszywych więc ewangelia powinna być poparta większymi. Dużo zależy od nas po której stronie staniemy - nie będzie na końcu niezdecydowanych ze względu na te znaki i cuda prawdziwe i zwiedzione.

@14. tomek
Zauważ, że w czasach tych królów powstało Królestwo Niebieskie: Łuk 11:20 bw "Jeżeli natomiast Ja palcem Bożym wypędzam demony, zaiste przyszło już do was Królestwo Boże."

@17. slawko
Też się zgadzam, ze teraz też bym nazwał to co jest teraz królstwo. Spróbujcie nie płacić podatków np. bo mamy wolność hehe... jest tylko inna elekcja władzy i nic więcej.

@20. Crzszman
A jezus nie ma w d... czy będziesz gotowy na przyjście czy nie. Łatwo odpadniesz gdy nie przygotujesz się na ucisk jakiego nie było od początku świata. Przypowieść o siedmiu pannach.

@23. Aneta
Strona www.zbawienie.com ma wiele cennych informacji ale nie mam zaufania do tonu, który wygląda na antysemityzm. Sorry.

@24. Łukasz
mam kolegę ŚJ i musiałem się go pytać czy uznaje ew. Jan, list Jana i objawienie Jana bo masz tam, że jeśli uznasz Jezusa za Kyrios a w wersji ST greckiej masz zamiast JHWH Kyrios. Nie uznają piekła odrzucając to co Jezus mówi w apokalipsie. Sorry.
@24. Łukasz
jeśli uważasz, że wolą Boga jest spełnianie przykazań a nie spełnianie jego woli chodząc w Duchu Świętym, który został nam dany to bardzo odszedłeś od zbawienia z wiary a zaczynasz uczyć o zbawieniu z uczynków. przemek

@25. Szymon
O Trzech osobach boskich gadamy tu: www.nieprofesjonalisci.com
Tak tylko dodam, że: Rzym 10:9 bw "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz."
W oryginale masz Kyrios. Weź wersję grecką ST i przeczytaj miejsca gdzie występuje Bóg w ST a zrozumiesz więcej. To , że Bóg Ojciec jest Bogiem Jezusa nie oznacza, że Jezus nie może być Kyrios gdyż: Dz 2:36 bw "Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście."
@Szymon przepraszałem Jezusa za to, że go nie uznawałem za Kyrios i nie zamierzam coś odrzucać bo nie muszę ogarniać Boga samego.

@Martin
Jest wyraźnie napisane, że wszyscy co przyjęli znamię nie zostaną zbawieni więc jest bardzo ważne czy chipy to jest te znamię. Nie uważasz ?

@31 Sel
Super :)

A dla przypomnienia mamy forum: www.nieprofesjonalisci.com

Sel
13 lat temu

@35. Łukasz : "Nie za bardzo widzę tu jakiś argument na to że Syn jest Ojcem. "
No przecież trąbie o tym od początku, że Syn to nie Ojciec. Wykaż, że Syn to nie Bóg a nie, że to nie Ojciec. To, że Syn to nie Ojciec i nie Duch to jest oczywiste.

Według mnie z bibli jasno wynika, że:
Ojciec != Syn
Ojciec != Duch
Syn != Duch

Oraz, że:
Bóg = Ojciec
Bóg = Syn
Bóg = Duch

No i jasno wynika, że Bóg jest jeden. Wiem, że to dziwne ale tak jest napisane we fragmentach które podałem.

"tutaj jest odniesienie wprost do Łukasza 1:32" Może i jest tam odniesienie ale cały wersjet brzmi tak:
Albowiem dziecię narodziło się nam, a syn dany jest nam; i będzie panowanie na ramieniu jego, a nazwią imię jego: Dziwny, Radny, Bóg mocny, Ojciec wieczności, Książę pokoju;
[Izaj 9:6]

"Bóg mocny"

gww15
13 lat temu

@Aneta i inni
Do wszystkich którzy uważają, że należy uznać Jezusa za Boga:

1. Pokażcie mi miejsce w Biblii, gdzie jest to wymagane
Biblia w listach apostołów każe uznawać nam Jezusa za Pana, ale w którym miejscu za Boga?

2. W którym miejscu Biblia nazywa Jezusa "Bogiem bogów"?

"Panem panów" tak owszem.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Sel
...No przecież trąbie o tym od początku, że Syn to nie Ojciec.... - a zaraz piszesz Ojciec != Syn więc ?
...To, że Syn to nie Ojciec i nie Duch to jest oczywiste. ...- a zaraz piszesz :Ojciec != Duch / Syn != Duch
...Wiem, że to dziwne ale tak jest napisane we fragmentach które podałem. ... -czy jest to dziwne?!?Na pewno Twoja interpretacja Tak , jest dziwna.

Wytłumacz jak możesz różnice pomiędzy Bogiem Ojcem a Bogiem według Ciebie?

Sorry ale dla mnie :Ojciec != Syn Ojciec != Duch Syn != Duch Bóg = Ojciec Bóg = Syn Bóg = Duch
nie wynika z tego że Bóg jest jeden.Dla mnie wynika z Twojej wypowiedzi że wszyscy są sobie równi o czym Chrystus i Pismo mówi wyrażnie że tak nie jest.

Jaka jest Twoja odpowiedz na wersety mówiące o tym że Chrystus mówi wyrażnie że został posłany,nie mówi nic od siebie ,nie wie wszystkiego a wszystko co posiada jest od Ojca.
Jezus w takim razie jest według Ciebie (pół)Bogiem?Jeżeli jest Bogiem to jak ktoś może Go posłać,jak może czegoś nie wiedzieć,jak może mówić że wszystko ktoś Mu przekazał no i jest mniejszy od kogoś?Czy to są atrybuty Boga zależność i nie wiedza ?

36. Jerzy
Co mogę powiedzieć, ciesze się że masz kolegę ŚJ.Co do reszty to proszę abyś jak możesz napisał na temat powyższy w tym poście.
...jeśli uważasz, że wolą Boga jest spełnianie przykazań a nie spełnianie jego woli chodząc w Duchu Świętym, który został nam dany to bardzo odszedłeś od zbawienia z wiary a zaczynasz uczyć o zbawieniu z uczynków...-jaka jest różnica pomiędzy spełnianiem woli Boga a spełnianiem przykazań (czy przykazania nie wynikają z woli Boga oraz w czym ta wola się objawia jeżeli nie w przykazaniach?).
Czy chcesz mi powiedzieć że jest wiara bez uczynków?
Gdzie uczę o zbawieniu z uczynków?
Moja odpowiedz dotyczyła tej wypowiedzi Anety:...albo czy powinno sie swiecic sobote,a nie niedziele, to malo wazne sprawy...
Dla kogoś to "mało ważne sprawy" jednak nie dla Boga,Chrystusa i apostołów więc wnioskuję że również dla wierzących nie jest bez znaczenia prawidłowe poznanie i pełnienie Bożej a tym samym Chrystusa woli.

Aha zapomniałbym :...Nie uznają piekła odrzucając to co Jezus mówi w apokalipsie. Sorry....W Torze ,Prorokach,Pismach,Ewangeliach,Dziejach,Listach nie ma nic na temat piekła (w znaczeniu wiecznych cierpień nie wierzących)i nagle Chrystus mówi o nim(piekle) w Apokalipsie-polecam wyciąganie wniosków z całości Pisma.Wątpię aby Jezus w Apokalipsie przeczył wszystkiemu co zostało powiedziane wcześniej.

Pozdrawiam

Sel
13 lat temu

...No przecież trąbie o tym od początku, że Syn to nie Ojciec.... - a zaraz piszesz Ojciec != Syn więc ?
Znaczek "!=" znaczy: "różny od". więc jeszcze raz:
Syn to nie Ojciec to nie Duch
Ojciec to nie Syn to nie Duch
Duch to nie Ojciec to nie Syn
Więc proszę nie udowadniaj tego co napisałem powyżej bo to dla trynitarian jest oczywiste.
Syn * Ojciec * Duch = Bóg

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Sel sorry ale nie rozgryzłem twojego pisma "znaczkowego".
Mnie nauczono że rozmawia się i argumentuje słowami więc pogubiłem się jeżeli chodzi o to : "!=" , "*".Pewnie jestem za mało rozgarnięty i nie wiem co oznaczają a tym bardziej nie są dla Mnie żadnym argumentem na cokolwiek (może oprócz tego że Twoja interpretacja Tak , jest dziwna).

Szkoda też że nie odnosisz się do żadnych zagadnień poruszonych nie tylko przez moją osobę.
Potrafisz tylko rzucać hasełka w stylu : szatańskie nauki , zakłamane pismo i najlepsze że twierdzisz tak :Sel...to nie znaczy, że musimy usuwać niewygodne fragmenty z pisma.... A sam ignorujesz te które tam(w Biblii) są.

Z tego co widzę nie jesteś w staniu uargumentować na podstawie Pisma tych "oczywistych" dla trynitarian spraw.

Pozdrawiam

Sel
13 lat temu

Nie wiem czemu ale poprzednie moje wiadomości były ucinane do 1/3!
@41. Łukasz
Przykro mi, że nie chcesz się troche wysilić i spróbować zrozumieć trynitaryzmu. To co ja głosze to nie moja koncepcja a dokładnie trynitaryzm którego ty nie rozumiesz.
Nie odrzucam argumentów, że Ojciec to nie Syn bo i trynitaryzm tego nie odrzuca.
Dałem wystarczająco dużo argumentów (cytatów) które dowodzą tego, że to iż Syn to nie Ojciec to nie oznacza, że Syn to nie Bóg. Wiem, że ciężko ci to zrozumieć bo bez ducha świętego to w sumie jest niemożliwe. Wcale nie odparłeś tych cytatów dałeś swoją interpretacje, która muszę powiedzieć jest mocno naciągana. Sam Bóg mówi o sobie, że jest zarówno jeden jak i wielu:
Zatem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na wyobrażenie nasze, według podobieństwa naszego; ...
[1Moj 1:26]
Dlaczego odrzucasz ten fragment a mnie krytykujesz, że niby nie wiem tego, że Ojciec to nie Syn. WIEM DOKŁADNIE, że Ojciec to nie Syn bo tak naucza pismo. Przestań mi to udowadniać bo niema poco - w tym się zgadzamy.

Wydaje mi się jednak, że wierzono w trójce. Przykład:

Azaż nie wiecie, iż kościołem Bożym jesteście, a Duch Boży mieszka w was?
[1Kor 3:16]
Lecz wy nie jesteście w ciele, ale w duchu, gdyż Duch Boży mieszka w was: a jeźli kto Ducha Chrystusowego nie ma, ten nie jest jego.
[Rz 8:9]
Z Chrystusem jestem ukrzyżowany, a żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus;...
[Gal 2:20]

"kościołem BOŻYM jesteście"

Kto mieszka w Pawle?

@38. gww15:
oto to miejsce:
Przetomci wam powiedział, iż pomrzecie w grzechach waszych; bo jeźli nie wierzycie, żem ja jest, pomrzecie w grzechach waszych.
[Jan 8:24]

@39. Łukasz:
"Jaka jest Twoja odpowiedz na wersety mówiące o tym że Chrystus mówi wyrażnie że został posłany"
taka:
Jezus miał przeżyć życie na ziemi tak jak my. Nie korzystając ze swojej mocy w walce z grzechem i ze światem a z mocy Ojca (żeby dać nam przykład i aby szatan nie zarzucił Chrystusowi, że miał łatwiej w walce z pokusami na ziemi bo był Bogiem - jedynie w ten sposób mógł nas odkupić) dlatego właśnie będąc w postaci Bożej nie upierał się aby być równym Bogu (Filip 2:6-8). Uniżył samego siebie i stał się człowiekiem.
Trzeba dobrze rozumieć ofiarę Chrystusa bez tego ani rusz.

Oto na dłoniach swoich wyrysowałem cię; ...
[Izaj 49:16]

@39. Łukasz: "Dla mnie wynika z Twojej wypowiedzi że wszyscy są sobie równi o czym Chrystus i Pismo mówi wyrażnie że tak nie jest. " Na ziemi chrystus nie był równy Ojcu bo uniżył się do postaci ludzkiej.

@39. Łukasz: "Jezus w takim razie jest według Ciebie (pół)Bogiem?"
Nie, był w pełni Bogiem:
Kol 2,9 Gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości (BW)

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Sel...że to iż Syn to nie Ojciec to nie oznacza, że Syn to nie Bóg...-Ponownie proszę o różnice pomiędzy Bogiem Ojcem a Bogiem?

Sel...Wiem, że ciężko ci to zrozumieć bo bez ducha świętego to w sumie jest niemożliwe. ...-Kto dał Tobie prawo i na jakiej podstawie sądzisz że nie mam ducha świętego?

Sel
13 lat temu

@43. Łukasz
Nie chce Cię urazić w żaden sposób i nie chce Cię osądzać bo do tego nie mam prawa. Przepraszam.

Widzisz ja tego nie potrafię wyjaśnić dlaczego tak jest w piśmie a nie inaczej.

"Ponownie proszę o różnice pomiędzy Bogiem Ojcem a Bogiem? "
Nie znam tej różnicy.
Zdaje sobie sprawę, że trynitaryzm to dziwna nauka i totalnie nie logiczna jednak tylko to pasuje w pełni do wszystkich fragmentów pisma, zarówno tych które mówią, że Syn to nie Ojciec jak i do tych, które mówią, że Syn to Bóg i Ojciec to też Bóg i, że Bóg jest jeden. Dziwne to jest bardzo i podejrzane ale jedynie to się klei ze wszystkim. Musiałbym naginać niektóre, fragmenty pisma żeby uważać inaczej. Duch jednak wyraźnie mówi, że mam w to po prostu uwierzyć.

Wiele dni spędziłem nad zmaganiem się ze sobą, bo jak to się ma do pierwszego przykazania? O wiele bardziej bym wolał stać po stronie anty-trynitarzy: koncepcja po prostu jednego Boga Ojca jest dla ludzi zrozumiała i idzie ją łatwo wyjaśnić jednak nie dawały mi spokoju te wszystkie inne fragmenty. Dopiero gorliwa modlitwa, wręcz błaganie (z wiarą w to że Bóg chce mi się objawić) sprawiły, że przyjąłem pismo tak jak jest i uznałem Ducha, Syna i Ojca za jednego Boga. Było to tak, że po tej gorliwej modlitwie Bóg sprawił, że zachciało mi się spać. Po pół godzinie snu obudziłem się i nagle wszystko po prostu pasowało.

Wydaje mi się, że problem bóstwa Jezusa jest dość ważny ale nie wiem tego na pewno. Co wiem na pewno to:

A szukając mię, znajdziecie; gdy mię szukać będziecie ze wszystkiego serca swego,
[Jer 29:13]

I wierzę, że gorliwych poszukujących (a myślę, że do takich się zaliczamy po tych długich debatach:) ) Bóg osądzi do życia.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Dziękuje za Twoje słowa ,rozmowę ,wymianę poglądów i argumentów.
W pełni Cię rozumiem (może nie jeżeli chodzi o pewne szczegóły-hehe).
Najczęściej powołujemy się na te same wersety inaczej je interpretując.Ja mam poznanie takie a ty inne.

Modlę się i proszę Boga o poznanie ale również o otwartość i pokorę w stosunku do innych ludzi.Jeżeli uraziłem Ciebie w jakiś sposób to nie zrobiłem tego celowo.

Wierze że Chrystus jest Bogiem lecz zapewne rozumiem i tłumacze to sobie w nieco odmienny sposób niż Ty.

Pan powiedział:
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.
Polecam Tobie jak i sobie poczytać z Księgi Joba rozdziały 38 i 39.
Jeszcze raz wielkie dzięki

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.Jan 3:16

gww15
13 lat temu

@42. Sel
{"oto to miejsce:" }
Z kontekstu tego miejsca wynika, że należy uznać Jezusa za syna "ja jestem" Tak to ja jestem tym synem potomstwem, mesjaszem, na którego czekaliście, a wy mnie odrzucacie. Chyba nie spodziewasz się, że z powodu zbieżności językowej mam uznać Jezusa za Boga.
Tym bardziej, że nawiązanie w tym miejscu do słów Jestem który Jestem ze ST nie ma uzasadnienia, gdyż Bóg słowa te są niedokładnie przetłumaczone Bóg nie mówi o sobie: Jestem, który Jestem. ale "STANĘ SIĘ, kimkolwiek zechcę"
Więcej na stronie:
www.biblia.wortale.net

Zatem moje pytanie nadal zostaje bez odpowiedzi.

Aneta
13 lat temu

@38. gww15
Przeciez sel w odp.31 podal cala liste wersetow mowiacych o tym ze Jezus jest Bogiem. Moze tez to warto przeczytac :

Pytanie: Czy Biblia mówi o tym, że Chrystus jest Bogiem?

Odpowiedź: Poza konkretnym wyznaniem Chrystusa, że jest Bogiem, Jego uczniowie również twierdzili, że Nim jest. Uczniowie byli przekonani, że Jezus miał prawo przebaczać grzechy, czyli robić to, do czego ma prawo jedynie Bóg, nienawidzący grzechu (Dzieje Apostolskie 5:31; List św. Pawła do Kolosan 3:13; Psalm 130:4; Księga Jeremiasza 31:34). Z tym bardzo łączy się kolejna funkcja Jezusa, który będzie „sądził żywych i umarłych” (2 List św. Pawła do Tymoteusza 4:1). Tomasz zwrócił się do Jezusa: „Pan mój i Bóg mój!” (Ewangelia wg św. Jana 20:28). Paweł opisał Jezusa słowami: „...wielki Bóg i Zbawiciel nasz, Jezus Chrystus” (List św. Pawła do Tytusa 2:13) i wskazywał na to, że Jezus, zanim stał się człowiekiem, istniał „w postaci Bożej” (List św. Pawła do Filipian 2:5-8). Autor listu do Hebrajczyków mówi o Jezusie: „Tron Twój, Boże na wieki wieków” (List do Hebrajczyków 1:8). Jan pisze, że: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo (Jezus)” (Ewangelia wg św. Jana 1:1). Przykłady o boskości Chrystusa w Piśmie Świętym można mnożyć (zobacz Apokalipsa 1:17; 2:8; 22:13; 1 List św. Pawła do Koryntian 10:4; 1 List św. Piotra 2:6-8; Psalm 18:2; 95:1; 1 List św. Piotra 5:4; List do Hebrajczyków 13:20), ale te, które już przytoczyliśmy i tak wystarczą, by udowodnić, że Jezus był uważany za Boga przez swoich naśladowców.

Jezusowi nadawano też imiona, które w Starym Testamencie nosił jedynie Jahwe (imię Boga). Starotestamentowy tytuł „Pana” (Psalm 130:7; Księga Ozeasza 13:14) określa w Nowym Testamencie Jezusa (List św. Pawła do Tytusa 2:13; Apokalipsa 5:9). Jezus nosi też imię Emmanuel „Bóg z nami” (w Ewangelii wg św. Mateusza 1). W Księdze Zachariasza 12:10, Jahwe mówi: „Na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalem wyleję Ducha pobożności. Będą patrzeć na tego, którego przebili, i boleć będą nad nim, jak się boleje nad jedynakiem, i płakać będą nad nim, jak się płacze nad pierworodnym.” Nowy Testament używa tych słów w odniesieniu do ukrzyżowania Jezusa (Ewangelia wg św. Jana 19:37; Apokalipsa 1:7). Jeżeli to Jahwe został przebity i opłakuje się Go, a Jezus przeżył dokładnie to samo, więc Jezus jest Jahwe. Apostoł Paweł interpretuje Księgę Izajasza 45:22-23 w odniesieniu do Jezusa (w Liście do Filipian 2:10-11). Ponadto, imię Jezusa zostało użyte obok imienia Jahwe w modlitwie „Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa” (List św. Pawła do Galatów 1:3; jego List do Efezjan 1:2). Słowa te byłyby bluźnierstwem, gdyby Chrystus nie był Bogiem. Imię Jezusa pojawia się też przy imieniu Jahwe w przykazaniu Jezusa, by dawać się chrzcić „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Ewangelia wg św. Mateusza 28:19; zob. także 2 List św. Pawła do Koryntian 13:14). W Apokalipsie św. Jan mówi, że całe stworzenie wywyższa Chrystusa (Baranka) - więc Jezus nie stanowi części stworzenia (5:13), ale jest ponad nie.

Moc, do której miał prawo tylko Bóg, została powierzona Jezusowi. Jezus nie tylko zmartwychwzbudzał (Ewangelia wg św. Jana 1:2; 11:38-44) i przebaczał grzechy, On także stworzył wszechświat i kieruje nim (Ewangelia wg św. Jana 1:2, List św. Pawła do Kolosan 1:16-17)! Ta prawda staje się jeszcze bardziej dobitna kiedy dowiadujemy się, że Jahwe powiedział, iż sam stwarzał świat (Księga Izajasza 44:24). Ponadto Jezus posiada cechy, które może mieć jedynie Bóg: żyje wiecznie (Ewangelia wg św. Jana 8:58), jest wszędzie (Ewangelia wg św. Mateusza 18:20, 28:20), wie wszystko (Ewangelia wg św. Mateusza 16:21), może wszystko (Ewangelia wg św. Jana 11:38-44).

Zauważmy, że łatwo jest twierdzić, że jest się Bogiem, czy oszukiwać kogoś, że się Nim jest, a trudniej jest to udowodnić. Wiele cudów dokonanych przez Jezusa, przede wszystkim Jego zmartwychwstanie, potwierdziło Jego Boskie pochodzenie. Wymieńmy dla przykładu także parę innych cudów: przemienienie wody w wino (Ewangelia wg św. Jana 2:7), chodzenie po wodzie (Ewangelia wg św. Mateusza 14:25), pomnożenie żywności (Ewangelia wg św. Jana 6:11), uzdrowienie ślepego (Ewangelia wg św. Jana 9:7), człowieka sparaliżowanego (Ewangelia wg św. Marka 2:3), wszystkich innych chorych (Ewangelia wg św. Mateusza 9:35; Ewangelia wg św. Marka 1:40-42), a nawet zmartwychwzbudzanie (Ewangelia wg św. Jana 11:43-44; Ewangelia wg św. Łukasza 7:11-15; Ewangelia wg św. Marka 5:35). Ponadto Jezus sam zmartwychwstał. Poza tak zwanymi umierającymi i budzącymi się ze snu śmierci bogami mitologii pogańskiej, w żadnej innej religii nie ma mowy o zmartwychwstaniu. Podobnie żadne inne zmartwychwstanie nie jest tak często potwierdzane przez źródła spoza Pisma Świętego. Według dr Garego Habermasa, jest przynajmniej 12 historycznie potwierdzonych faktów, którym nie mogą zaprzeczyć nawet niewierzący uczeni:

Aneta
13 lat temu

@36.Jerzy
Wyglada,jak sam zauwazyles,ale to nie znaczy ze jest.
Zgadzam sie co do czipow,bo jesli to wlasnie bedzie znamieniem bestii,to w Biblii jest wyrazny zakaz przyjmowania znaku i nie wolno tego bagatelizowac.

longin
13 lat temu

Wieść o tej zagorzałej dyskusji rozeszła się już szerokim echem więc i ja postanowiłem wypowiedzieć swoje zdanie ;)

Podkreślam, że jest to moje osobiste zdanie.

Zacznę od imienia Boga, bo taki spór zauważyłem na początku. Jedni twierdzą, że jest ważne, inni że nie jest. No wiec ja uważam, że imię Boga dla nas nie ma znaczenia, ponieważ jest tylko jeden prawdziwy Bóg, Stwórca wszechświata. Jako Jego dzieci nie potrzebujemy odróżniać go od innych, bo jest TYLKO ON. Uważam, że nasz Ojciec jest świadomy tego, że nie ma sobie równych i właśnie dlatego "pozwolił" aby jego imię zostało usunięte z NT, gdyby przywiązywał wagę do swojego imienia to na pewno by nie dopuścił do jego przekręcenia, bądź wykreślenia z kart Biblii. Jestem natomiast zdania, że nie należy wymawiać błędnego imienia, jest to niestosowne i obraźliwe. Każdy z tu wypowiadających się na pewno się ze mną zgodzi, że nie lubi gdy ktoś inny przekręca jego imię, bądź. Jeżeli prawdziwe imię Boga zostało zapomniane, lub zaginęło to nie powinniśmy nazywać go błędnie. Jest naszym Stwórcą, mówmy do niego Ojcze.

Druga kwestia, Ojciec - Syn - Duch, jest bardziej zawiła :)
Uważam, że nie powinniśmy przesadnie kombinować. Zacznijmy od początku. Jest jeden Bóg, który stworzył ziemię i nas, jest naszym Ojcem - logiczne. Bóg jest duchem, jest wszechmocny i wszechobecny. Ma taką moc, że tego nawet nie ogarniamy. Skoro Bóg jest duchem i Duch święty jest duchem pochodzącym od Boga, wiec najprawdopodobniej Duch święty to Bóg, jeden i ten sam, tylko pod inna nazwa. Stwórca ma nieograniczone możliwości i nie ma dla Niego żadnych barier, może być w kilku miejscach jednocześnie, może jednocześnie wysłuchiwać modlitwy jednego człowieka, a drugiemu udzielać daru mądrości, a trzeciemu pomagać zdać egzamin na prawo jazdy bo Go o to poprosił.
Przejdźmy do Jezusa, Bóg tchnął w matkę Jezusa swojego ducha żywego i tak zrodził się nasz Zbawiciel. Był człowiekiem, ale miał w sobie Boga w postaci ducha, lub innymi słowy to był Bóg pod postacią człowieka, który umarł za nas. Po śmierci zmartwychwstał i wstąpił na Niebiosa.

Z moich rozważań wynika, że Ojciec, Syn i Duch święty to ten sam Duch Boży, a Jezus jest ludzką postacią tego Ducha, dlatego Jezus mógł powiedzieć, że jest Bogiem. Dlaczego mówił, że Ojciec jest większy od Niego? Dlatego, że na ziemi był tylko człowiekiem, miał boską moc, ale był też człowiekiem jak ja i TY, a po 30 latach widać się przyzwyczaił do ludzkiej postaci i nie bardzo chciał umierać jednak był posłuszny swojemu Stwórcy, Ojcu, Bogu i wypełnił jego wole, która była także jego wolą z racji, że miał w sobie Bożego ducha.

Tak ja to rozumiem, aczkolwiek mogę się mylić. Tak naprawdę nasze zdolności poznawcze są mizerne w porównaniu z tym czego jest w stanie dokonać Bóg, jakby nie było stworzył wszystko, moim zdaniem imponujące dokonanie :)

Nawiązując do końca świata, ważne jest aby w miarę możliwości śledzić co się aktualnie dzieje na świecie. Mówi o tym Biblia. Dla tych którzy nie są świadomi dodam, że czasy końca są blisko, wszystko na to wskazuje. Wzmaga się walka z chrześcijaństwem i jeżeli chcemy przetrwać musimy być silni wiarą.

p.s. Przepraszam za ewentualne błędy w pisowni ;)

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Hej longin
Mój punkt widzenia jest nieco inny.Oczywiście w pełni subiektywny i nie będe go nikomu narzucał.Nie zgadzam się z tym że nie należy używać Bożego Imienia.
Przedstawiam się imieniem po to aby ktoś się zwracał nim(tym imieniem) do Mnie.A czy miałbym nie poprawną wymowę uznać za ...jest to niestosowne i obraźliwe....-raczej nie jeżeli błąd wymowy nie wynika ze złych zamiarów.Jeżeli mam poznanie że imię to wymawia się Jehowa lub Jahwe nie widzę nic w tym obrażliwego.
Nie mówię tutaj o przypadkach kiedy Imię Boże wymawia się w sytuacjach w których się nie powinno je wymawiać np w złości ,w magii ,w żartach we wszystkich sytuacjach kiedy wymawianie Imienia Bożego nie oddaje Mu należnej chwały.

Takie jest Moje zdanie.
Pozdrawiam

longin
13 lat temu

Faktycznie może użyłem niewłaściwego słowa pisząc "obraźliwe".

Wychodzę z założenia, że imieniem lub nazwą operujemy aby odróżnić dwie rzeczy/ludzi od siebie. Na przykład jeżeli byłby tylko jeden model samochodu to bez znaczenia byłoby jakiej jest marki i jak się nazywa. Podobnie w przypadku Boga, jest tylko jeden Bóg - Bóg Ojciec i nie ma sensu wołać do Niego po imieniu, odróżniać Go od innych skoro nie ma innego Boga, zwłaszcza, że sprawa imienia nie jest klarowna. Uważam, że lepiej jest nie używać imienia Boga, niż używać błędnego.

Aneta
13 lat temu

No wlasnie.A jeszcze lepiej go nie naduzywac.
@ 39.Łukasz
A propos swietowania soboty–przykazanie to zostalo zniesione wraz ze starym przymierzem. Nowe przymierze nie nakazuje czcic sabatu.
Kolosan 2: 6 Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! 17 Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.
Istnieje wiele materiałów na ten temat i problem trwa od niemal 2000 lat, niemniej Słowo Boże jest zdecydowanie jasne i przejrzyste w tym temacie.
Musimy zdać sobie sprawę z tego, że Biblia obejmuje dwa Przymierza, czyli Stare Przymierze i Nowe Przymierze. Zasadnicza różnica pomiędzy przymierzami to fakt, że Stary Testament (Stare Przymierze) dotyczyło WYŁĄCZNIE Izraelitów. Tymczasem Nowe Przymierze (tzw, Nowy Testament) dotyczy tak Izraelitów jak i chrześcijan pogańskiego pochodzenia, którzy odziedziczyli po cielesnych Izraelitach tytuł Narodu Wybranego Przez Boga

Tak więc ponownie narodzony chrześcijanin ma łaskę od Boga aby wypełniać przykazania Nowego Przymierza.

Jana 1:17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Ja-szua Chrystusa.

Ezechiela 20:12 Dałem im także szabaty, aby były znakiem między Mną a nimi, aby poznano, że Ja jestem Pan, który ich uświęca.

Sabat był znakiem przymierza pomiędzy Bogiem a Izraelem.

Czy Nowy Testament mówi nam cokolwiek o przestrzeganiu sabatu? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Jakie są przepisy obchodów sabatu? Najpierw zacytujmy opinię Ja-szua na temat przykazań, które należy przestrzegać.

Mateusza 19:16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Ja-szua odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego! 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Ja-szua mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.;

Ja-szua wybrał 6 przykazań, które uznał za fundamentalne do zbawienia. Widzimy niezwykle wyraźnie, że Ja-szua celowo pominął przykazanie o sabacie. Ponieważ sabat dotyczył jedynie Izraelitów i był znakiem przymierza pomiędzy Bogiem a narodem Izraelskim.

Ale w powyższym wersecie mamy przykazanie, które nie jest częścią... Dekalogu! miłuj swego bliźniego, jak siebie samego

Przykazanie - 'miłuj bliźniego', nie jest zawarte w 10 Przykazaniach. Z przykazań z Księgi Wyjścia Pan nasz zacytował jedynie 5 przykazań oraz dodał... SWOJE PRZYKAZANIE.

Wynika z tego jasno, że termin - przestrzeganie przykazań nie oznacza specyficznie JEDYNIE 10 Przykazań z Księgi Wyjścia. (Powtórzonych w V-tej Mojżeszowej)

Ja-szua podał nam swoje przykazania, jak to:

Jana 13:34 Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.

Obydwa przykazania są przykazaniami Nowego Przymierza, które obowiązuje dopiero po przypieczętowaniu owego Przymierza krwią ofiarną Ja-szua.

Jeszcze inny przykład:

Mateusza 22:36 Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? 37. On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. 38. To jest największe i pierwsze przykazanie. 39. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. 40. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Ponownie Ja-szua cytuje pierwsze przykazanie z wybranych dziesięciu, ale drugie jest przykazaniem... Chrystusa i w tzw. Dekalogu nie występuje!

Aczkolwiek Ja-szua wyjaśnia, że na OBU tych przykazaniach opiera się... "całe Prawo i Prorocy". Jego przykazanie o miłości do bliźniego nie występuje w 10 Przykazaniach, ale jest Jego zdaniem NAJWAŻNIEJSZE!

Powyższe przykazania Ja-szua świadczą wymownie o tym, że mówiąc o przestrzeganiu przykazań nie miał On na myśli tzw. Dekalogu.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Jeżeli nie chcecie to nie używajcie Bożego Imienia ale nie zabraniajcie tego ludziom którzy chcą.

...Istnieje wiele materiałów na ten temat i problem trwa od niemal 2000 lat, niemniej Słowo Boże jest zdecydowanie jasne i przejrzyste w tym temacie. ...-zgadzam się ,tylko że moja
jasność i przejrzystość zapewne jest inna niż Twoja-hehe

Mat 19:16 Czy mam rozumiec że według Ciebie Chrystus powiedział do Izraelity który był pod zakonem aby przestrzegał tylko 6 przykazań?I nikt na tym miejscu czy to z uczniów czy wszystkich innych ludzi nie był nawet zdziwiony.
...Ja-szua wybrał 6 przykazań, które uznał za fundamentalne do zbawienia.... ja wierzę że fundamentem zbawienia jest wiara w to co uczynił Bóg przez swojego Syna.
Czy wierzysz że obecnie wierzący z narodów zastąpili Izraelitów?(A tak z ciekawości czy uważasz że wierzący w Chrystusa Żydzi dalej mają przestrzegać nakazów Tory?)

Ciekawe jest stwierdzenie że Jezus dodał SWOJE przykazanie ,skoro mówił to co Ojciec (który co "zapomniał" czegoś dodać do Tory?)Czy może jednak i te "dodane" przez Chrystusa przyjazanie było w Torze a nawet całe Pismo opiera się na nim?

...Wynika z tego jasno, że termin - przestrzeganie przykazań nie oznacza specyficznie JEDYNIE 10 Przykazań z Księgi Wyjścia....-tutaj się zgadzam Chrystus i apostołowie nigdy nie mowili tylko o 10 przykazaniach ale o wielu innych.
Dla mnie jest dosyć jasne że 10przykazań (i nie tylko) są rozwinięciem dwóch przykazań miłości.-Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.
Wierzący z narodów w pierwszych spolecznościach uczyli się tego co jest sprawiedliwe od Żydów o czym wyrażnie mówią dzieje jak i listy apostołów.Izrael nigdy nie miał porzucić Tory ponieważ jest to wieczne przymierze.Przymierza się nie wykluczają i nie kasują.
Oczywiście wierzący z narodów nie muszą przestrzegać w taki sam sposób soboty jak Izrael ponieważ wszystkie te nakazy obowiązują jedynie Izrael.Jednak nie są zwolnieni ze święcenia soboty.
Tak poza tym przy stwarzaniu świata Bóg oddzielił sobote od innych dni.
Aneto czy uważasz że istniały jakieś przykazania przed górą Synaj?
Przepraszam za tak dużo pytań ale za bardzo nie rozumiem Twojego podejścia Aneto (i nie wiem czy jest to dobre miejsce żeby znowu zbaczać z tematu końca świata).

Pozdrawiam

Aneta
13 lat temu

@36.Jerzy
Doktryna o piekle w sensie wiecznych meczarni w ogniu jest niebiblijna.Zaplata za grzech jest smierc w ogniu. Podaje link w ktorym ktos to dobrze wyjasnil i nie ma w nim nic z antysemityzmu,p
www.zbawienie.com
@53.Łukasz
Nie zabraniam,Jesli to wazne dla Ciebie to moze poczytaj tutaj
www.zbawienie.com
Napisales ze SJ wplywaja na ozywienie tematu imienia Boga,wiec moze to Cie zainteresuje:

Najmniej zrozumiała jest postawa Towarzystwa Strażnica do imienia Boga.

Wydaje się, że w tym tkwi cały klucz do zrozumienia celu istnienia tej organizacji.

Według TS Bóg ma na imię Jehowa. Po angielsku pisze się Jehovah, a czyta się Dżehowa.

(Więcej na temat prawidłowego Imienia Stwórcy w tym linku... www.zbawienie.com

Co jest niezwykłe to prosty fakt, że w hebrajskim nie ma słowa "Dże". Nie ma to niczego współnego z Yah, (czytaj: Ja) jak np: JeremaYAH, IzaYAH czy znana nam wszystkim forma AlleluJAH. Natomiast znaczenie słowa hovah jest szczególnie niepokojące.

Otóż według Strong Concordance hebrajskie słowo 'hovah" oznacza - ruin, mischief.

Ruin - zburzyć, zniszczyć, zrujnować; doprowadzić do ruiny

hwww.dict.pl

Mischief - szkoda, intryga, figlarność, psota, mąciwoda, podżegacz, krzywda

www.dict.pl

Forma - Jehowa oznacza - niszczycielskiego mąciwodę, podżegacza i krzywdziciela!

Szczególnie istotny jest niepokojący fakt, że imię Yahweh jest imieniem hebrajskim.

W tym przypadku wymowa hebrajskiego imienia Boga, utożsamiająca Go z mąciwodą, podżegaczem i krzywdzicielem jest najwyraźniej świadomym celem przywódców tej organizacji.

Co najciekawsze, TS uważa zgodnie z prawdą, że imię Yahweh jest najbardziej prawidłową formą imienia Boga (Pomoc w Zrozumieniu Biblii) ale ze względu na to, że świat błędnie nazywa Boga - Jehowa, TS postanowiło także Go w ten sposób nazywać.

The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, - (Świadkowie Jehowy), - Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc. Strona 23: " While inclining to view the pronunciation "Yahweh" as the more correct way, we have retained the form "Jehovah" because of peoples familiarity with it since 14 th Century". -

W języku polskim:

" Podczas przychylnego przeglądu wymowy "Yahweh"jako bardziej prawidłowej, my pozostajemy przy formie "Jehowa" dlatego że ludzie są zaznajomieni z tym od 14 wieku".

Trudno się zgodzić z taką dziwną argumentacją.

Czy ktokolwiek na ziemi ma prawo do zmiany Imienia Boga?

Ktoś może zarzucić, że niektórzy zbytnio czepiają się szczegółów, które nie maja większego znaczenia. Dla tych, którzy myślą w taki sposób mam złą wiadomość!

Dlaczego Bóg zadał sobie trud dodania dwóch liter do imienia Abrama!? Dlaczego zamienił imię Abram na Abraham?

Ponieważ Jego zdaniem imię jest niezwykle ważne. Dlatego też zmienił On imię Jakuba na Izrael i taką nazwę nadal osobiście Narodowi Wybranemu. Czy w tym świetle ktokolwiek ma prawo do zmiany chociaż jednej litery w Jego imieniu czy imieniu Jego Syna? Wielu krytyków uważa, że nie znamy prawidłowej wymowy obu imion. Jest to nieprawdą i jest pozbawione sensu. Czyżby Bóg miał wystarczającą moc, aby zachować Swoje Słowo, ale na zachowanie Swego imienia to Bogu zabrakło już siły i mocy?

Na domiar złego ŚJ używają nagminnie niezwykle uwłaczającą formę tego świętego imienia, tym samym łamiąc pierwsze przykazanie.

W takiej właśnie formie używają jej Amerykanie (Watchtower Society) oraz cały świat anglojęzyczny. W tej formie używają jej także do czarów sataniści, czarownicy, kabaliści oraz... Masoni.

W ślad za pierwszym błędem podąża błąd drugi. Towarzystwo Strażnica nie uznaje Jezus za Boga i praktycznie odrzuca Go jako Króla Królestwa Bożego.

Według TS Królestwo Boże to jest Królestwem Jehowy, pomimo oczywistych wersetów wskazujących Jezusa jako Króla i Sędziego oraz głównodowodzącego w finałowej bitwie Armagedonu.

Niewielu ŚJ zdaje sobie sprawę z tego, że termin - Królestwo Jehowy nie jest terminem biblijnym i nigdzie w Biblii nie występuje.

ŚJ zwiastują Królestwo Jehowy czyli... królestwo złośnika, niszczyciela!

Znalazlam to w tym linku
www.zbawienie.com

Odnosnie sabatu chodzi o to co jest zreszta jasno napisane w Biblii i ta jasnosc nie powinna byc dla nas rozna,ze sabat byl wymagany w starym przymierzu Boga z Izraelem,natomiast od momentu smierci Jezusa juz nas nie obowiazuje.W Biblii jest mnostwo o tym wersetow.Zamiast sie rozpisywac,podaje Ci link. Tu masz na ten temat www.zbawienie.com
Na inne pytania sprobuje w innym czasie odpisac Łukaszu,duzo tego jest.
Pozdrawiam rowniez

Sel
13 lat temu

Aneto... uważaj bo stąpasz bo śliskim gruncie

Kto by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w królestwie niebieskiem;...
[Mat 5:19]

Wiemy, że przykazania nie przeminą chyba, że się wypełnią:

Zaprawdę bowiem powiadam wam: Aż przeminie niebo i ziemia, jedna jota albo jedna kreska nie przeminie z zakonu, ażby się wszystko stało.
[Mat 5:18]

Czyli musimy zobaczyć, które przykazania się wypełniły a które nie i będzie wszystko jasne. Nic prostszego.

Aha, żeby zaraz ktoś mi nie zarzucił, że nauczam legalizmu: Przestrzeganie przykazań nie daje nam zbawienia. Zbawienie jest darem łaski przez Jezusa Chrystusa. Wyrazem wdzięczności i miłości do Boga jest przestrzeganie przykazań.
A wiemy, że Bóg nie chce abyśmy grzeszyli. Czym więc jest grzech?

Każdy, co czyni grzech, ten i zakon przestępuje; albowiem grzech jest przestępstwo zakonu.
[1Jn 3:4]

No to już wiemy, że grzech jest wtedy gdy nie przestrzegamy przykazań. Tylko teraz których bo całkiem ich sporo?
Bardzo fajny fragment był przytoczony z Kolosan jednak trzeba sprawdzić cały kontekst i dobrze rozumieć pięcioksiąg Mojżeszowy co jest rzadkością z uwagi na jego trudny język i ...(no generalnie ciężko się to czyta).
Tutaj jest wskazówka jakie przykazania się "wypełniły":

wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża
[Kol 2:14]

Mojżesz miał spisać inne ustawy i położyć je obok arki, tak te ustawy są nazwane:
"Weźmijcie księgi zakonu tego i włóżcie je przy stronie do skrzyni przymierza Pana, Boga waszego, aby tam były przeciwko tobie na świadectwo;"
[5Moj 31:26]

To już wiemy, które to są te przykazania "przeciwko nam". Te ułożone obok arki.

10 przykazań zostało spisane przez samego Boga na tablicach kamiennych i zostały ułożone w arce. Są nazwane Kompletne, Święte, doskonałe, sprawiedliwe (5 Mojż 5,22; Ps 19, , Rzym 7,11) Oraz wieczne (Ps 11, 7-8). Trzeba wiedzieć zawsze o których jest mowa przykazaniach (niestety często wiemy to z kontekstu) dlatego trzeba znać pięcioksiąg Mojżeszowy.

Dekalog istniał od zawsze bo:
Kto czyni grzech, z dyjabła jest; gdyż od początku dyjabeł grzeszy...
[1Jn 3:8]
Od początku był diabeł i przestępował przykazania więc przykazania były od początku.

W liście do kolosan dalej czytamy o tym właśnie prawie świadczącym przeciwko izraelitom.

Czytamy o sabatach które są "cieniem rzeczy PRZYSZŁYCH". Tu już trzeba się troche domyślać o co chodzi ale skoro mowa cały czas jest o prawie ułożonym koło arki to tu pewnie też.

Czym są cienie rzeczy przyszłych? Może proroctwem na przyszłość? Wiemy, że Izraelici oprócz co tygodniowego sabatu (liczba poj.) Mieli też inne święta - sabaty. Np. Pascha była symbolem na śmierć Baranka. Święto Tygodni - Pięćdziesiątnica i tak dalej.

Dlaczego jest tu użyta forma mnoga? ("nie sądzi z powodu ... bądź sabatów...." Kol 2,16 )

Cały ten fragment mówi o wymazaniu prawa położonego obok arki. Prawo to zostało dodane Z POWODU GRZECHU - jako lekarstwo na grzech. Teraz tym lekarstwem jest Jezus.

Gdyby Bóg mógł unieważnić prawo to z pewnością by to zrobił przed posłaniem Chrystusa i pozwoleniem mu na śmierć za grzech (przestępstwo zakonu). Problem w tym, że Bóg nie mógł unieważnić prawa bo wszechświat by się rozleciał i dlatego musielibyśmy umrzeć. Chwała niech będzie Jezusowi Chrystusowi, że nie musimy umierać.

Rzym 3, 31:
Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy.

Teraz gdy wiemy jak olbrzymia jest cena grzechu, gdy wiemy ile za nas Bóg musiał wycierpieć to zakon powinniśmy utwierdzać - z miłości i wdzięczności.

Sabat był przestrzegany od założenia świata. Dany był Adamowi i Ewie a jak wiemy nie byli żydami. Wiemy też, że sabat będzie przestrzegany po powtórnym przyjściu Chrystusa. Więc dlaczego niby teraz mamy łamać to przykazanie? To jakiś specjalny czas dla grzechu? Szczególne 2 tys lat w których Bóg pozwolił grzeszyć (przestępować zakon)? Coś tu nie gra w tej koncepcji.

Niektórzy mówią, że to bez znaczenia który dzień. W sumie to i mają rację to nie robi, dzień to dzień ale Bóg wyraźnie powiedział, że ten dzień ma być znakiem więc tak, też powinniśmy go traktować jako znak posłuszeństwa Bogu a nie Rzymowi bo może nie wszyscy wiedzą ale znakeim posłuszeństwa Rzymowi jest:

“Sunday is our mark or authority...the church is above the Bible, and this transference of Sabbath observance is proof of that fact.” Catholic Record of London, Ontario, September 1, 1923.

Przykazanie czwarte mówi też o tym, że trzeba uznać Boga za Stwórce który w 6 dni uczynił świat. Jest to wyraz uznania tego (wydaje mi się istotnego) faktu.

Żeby nie było już niedomówień:
A zatem pozostaje odpoczynek sabatu dla ludu Bożego" (Hbr.4:9).

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Sel ,ciekawy tekst ale zobacz może na to zagadnienie z innej strony.

Paweł mówi o Izraelitach już po zmartychwstaniu Chrystusa że: którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała/rzymian 9:3-5
Jak zostało zauważone:Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.Mat 5:18-19
Przymierza są wieczne to znaczy między innymi nie kasują się.
Werset 20 mówi:Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Chrystus przez całe życie nigdy nie podważał Tory i Proroków wskazywał na obłudę powierzchowność i jedynie literalne wypełnianie nakazów bez miłości i miłosiedzia.
Pewien problem pojawił się po przyjęciu wierzących z narodów.Czytamy w Dziejach (15:6-21) że wierzący z faryzeuszów chcieli nakazać przestrzeganie zakonu wierzącym z narodów.Po długiej rozprawie doszli do wniosku że nie należy tego czynić ale dali pewne polecenia w liście.Na końcu mowa jest o tym że Mojżesz bowiem od dawien dawna jest opowiadany i czytany w synagogach w sabat.W 18:4 autor mówi o tym że Paweł w każdy sabat rozprawiał w synagodze i staral się przekonać zarówno Żydów ,jak i Greków.W innych miejscach jest mowa o poborznych Grekach.Wskazuje to że również owi pobożni Grecy znali Mojżesza dlatego list ze zboru w Jeruzalemie dotyczył paru spraw.
Paweł wielokrotnie bronił się przed oskarżeniami o to że nie przestrzega Zakonu i tak nauczał innych Żydów.(21:21)Werset wcześniej mowa jest o tysiącach Żydów którzy uwierzyli i gorliwie trzymają się zakonu.
Moim zdaniem bardzo ważne są te wersety:Zrób więc to, co ci mówimy: Jest między nami czterech mężów, którzy uczynili ślub; weź ich, poddaj się wraz z nimi oczyszczeniu i pokryj za nich koszty, aby mogli ostrzyc głowy; wtedy wszyscy poznają, że to, co im o tobie powiedziano, nie odpowiada prawdzie, lecz że i ty sam przestrzegasz zakonu. Co się zaś tyczy pogan, którzy uwierzyli, wysłaliśmy na piśmie nasze zalecenie, aby się wystrzegali rzeczy ofiarowanych bałwanom i krwi, i tego, co zadławione, i nierządu. Wówczas Paweł, wziąwszy owych mężów, poddał się wraz z nimi oczyszczeniu następnego dnia i wszedł do świątyni, zgłaszając zakończenie dni oczyszczenia i czas złożenia ofiary za każdego z nich. /dzieje 21:23-26
Paweł wyrażnie potwierdził że przestrzega Zakonu i zwyczajów i że poganie którzy uwierzyli otrzymali list wyjaśniajacy ich sytuację.
Moje zrozumienie jest takie że wierzący z Żydów nadal przestrzegają Mojżesza-oczywiście zbawienie jest jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa a nie z uczynków.A wierzący z narodów ucząs się sprawiedliwości z Tory która jest sprawiedliwością Boga i nie mówię o tylko literalnym rozumieniu chodzi mi o to co mówił Zbawiciel-miłość na tym opiera się Zakon i Prorocy.Nie jesteśmy pod Zakonem tak jak Żydzi ale poznanie sprawiedliwości oraz tego co się podoba Panu czerpiemy z Tory Proroków i Pism.

Ciekaw jestem jak Ty się odnosisz do Tego/

Pozdrawiam

Aneta
13 lat temu

@56.Łukasz
Mysle ze idziesz dobrym tokiem myslenia.
@ 55.Sel
Pismo samo mowi o zmianie zakonu–Hb.7,12.Wiec to nie ja probuje cokolwiek zmieniac.
W ogole tematem Listu do Hebrajczykow jest wyzszosc Nowego przymierza ponad Starym,w ktorym sabat zostal przemieniony i jestesmy zwolnieni z przestrzegania go.
W linku ktory podalam jest wszystko na ten temat,ale najpierw trzeba go przeczytac,wiec podaje go raz jeszcze www.zbawienie.com
Musimy zdać sobie sprawę z tego, że Biblia obejmuje dwa Przymierza, czyli Stare Przymierze i Nowe Przymierze. Zasadnicza różnica pomiędzy przymierzami to fakt, że Stary Testament (Stare Przymierze) dotyczyło WYŁĄCZNIE Izraelitów. Tymczasem Nowe Przymierze (tzw, Nowy Testament) dotyczy tak Izraelitów jak i chrześcijan pogańskiego pochodzenia, którzy odziedziczyli po cielesnych Izraelitach tytuł Narodu Wybranego Przez Boga

Tak więc ponownie narodzony chrześcijanin ma łaskę od Boga aby wypełniać przykazania Nowego Przymierza.

Jana 1:17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Ja-szua Chrystusa.

Wielu używa argumentu, że sabat obowiązuje od stworzenia świata, ponieważ Bóg odpoczął po sześciu dniach stwarzania. Jednakże nie ma w Słowie Bożym ani jednej wzmianki, że Bóg nakazał obchodzenie sabatu przez pierwsze 2500 lat, po stworzeniu świata. Przykazania były dane Mojżeszowi dopiero w roku 1425 p.n.e. czyli ponad 2500 lat od stworzenia świata. Dopiero wtedy Izrael miał obowiązek przestrzegania sabatu jako znaku przymierza pomiędzy Bogiem.
Tak więc Noe, Adam, Abraham, Józef czy inni patriarchowie nie obchodzili sabatu.
Sel,co to znaczy ze musimy zobaczyc ktore przykazania sie wypelnily,a ktore nie? Bo dla mnie to nie proste. I na jakiej podstawie twierdzisz,ze sabat byl przestrzegany od zalozenia swiata?

Sel
13 lat temu

Czyli jak to jest, można teraz zabijać, kraść, czcić obrazy, wrzucać rodzicom, pożądać, cudzołożyć, brać imię Boga, i mieć wielu bogów?
Eeee no to świetnie, nie wiedziałem, że wystarczy wstrzymywać się od ofiar bałwochwalczych.

-----------------------------------------------------
Dobra teraz na serio. Sabat nie jest zniesiony nigdzie w NT.

@Aneta prawie całe prawo (chodzi mi o list gończy) mojżeszowe było dodane Z POWODU grzechu i miało wskazywać na Chrystusa (wszystkie baranki, cała świątynia - każdy jej element, święta itd.). To prawo było ewangelią Żydów. Wierzyli oni, że te wszystkie rzeczy które oni robią są proroctwem na Chrystusa. Oni wierzyli w przód (oczekując Mesjasza) my wierzymy wstecz.

Izraelita gdy zgrzeszył musiał wyznać swoje grzechy na baranka a potem go zabić. Dokładnie tak samo teraz robimy - to nasze grzechy ukrzyżowały Chrystusa a my musimy przerzucić winę na niego - jest to wyjątkowo nieprzyjemny proces. Nic się nie zmieniło oprócz tego, że ów proroctwa wskazujące w przód (cienie rzeczy przyszłych) zostały wypełnione.

Teraz gdybyśmy chcieli przestrzegać to całe prawo ceremoniałów to tym samym byśmy dawali znać o tym, że nie uznajemy ofiary Chrystusa. O tym właśnie przestrzegał Paweł i dlatego tak dużo jest o tym napisane.

Skąd możemy wiedzieć, że zgrzeszyliśmy nie mając prawa? Paweł nie wiedziałby, że zgrzeszył gdyby nie prawo:

Cóż tedy rzeczemy? Iż zakon jest grzechem? Nie daj tego Boże! I owszemem grzechu nie poznał, tylko przez zakon; bo i o pożądliwości bym był nie wiedział, by był zakon nie rzekł: Nie będziesz pożądał.
[Rz 7:7]

Ciekawe, że Paweł cytuje (nie pożądaj) tutaj część z prawa zapisanego na kamiennych tablicach. Te inne prawa umieszczone obok arki nie mówią o grzechu a o lekarstwie na grzech (o Baranku Bożym).

Prawo z tablic mówi CO JEST GRZECHEM. Musi istnieć żebyśmy wiedzieli czego nie robić.
Jest jeszcze inne prawo. To spisane przez Mojżesza i umieszczone obok arki. Zostało ono dodane Z POWODU grzechu.

Tylko dzięki temu, że istnieje prawo wiemy o tym co jest grzechem.
@Aneta tekst, który podałaś jest dość długi a dzień już się kończy, przeczytam w całości jutro i wypowiem się. Na chwilę obecną już na samym początku widzę parę błędów. Po pierwsze: niema zbawienia poza Izraelem! Musisz stać się Żydem aby być zbawiona. Trzeba być Izraelem z obietnicy. Sabat będzie Twoim znakiem.
Jest tam użyty fragment:
Jana 1:17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Ja-szua Chrystusa.
Zgadza się łaska i prawda przyszła przez Jezusa ale prawo nie daje Ci łaski tyko mówi o tym, że masz grzech i potrzebujesz tej łaski. Poco łaska kiedy niema grzechu? Poza tym mowa tutaj jest wyraźnie o prawie przepisów i ceremoniałów (to obok arki) bo jest napisane, że zostało nadane przez Mojżesza a nie przez Boga. Bóg swoje prawo powiedział Izraelitom a potem je OSOBIŚCIE spisał. Nie powierzył tego zadania nikomu nawet Jego najwierniejszemu słudze Mojżeszowi.
Jak coś się wypisuje na kamiennych tablicach to chyba po to żeby zostało na wieki.

Rzym 4,15: Prawo bowiem rozpala karzący gniew. Tam zaś, gdzie nie ma Prawa, nie ma wykroczenia.

Czyli jeśli prawo zostało zniesione to niema grzechu tak? Gdy włączam telewizor na wiadomości to coś mi się nie wydaje, że grzechu niema.

Ciekawe jest jeszcze, że w objawieniu mowa jest o kościele Bożym, który:
I rozgniewał się smok na niewiastę, i poszedł, aby walczył z drugimi z nasienia jej, którzy zachowują przykazania Boże i mają świadectwo Jezusa Chrystusa.
[Obj 12:17]
Tuć jest cierpliwość świętych, tuć są ci, którzy chowają przykazania Boże i wiarę Jezusową.
[Obj 14:12]
Mało który kościół naucza, że trzeba przestrzegać przykazań Bożych. Przykre.

W Heb 7, 12 (cały kontekst) jest mowa o prawie ceremonialnym (kapłaństwo lewickie, ołtarz całopalenia itp, itd).

Rzeczywiście nie znalazłem dowodów na to, że sabat był święcony przed ukazaniem prawa Izraelitom. Poszukam jeszcze. Co jest pewne to to, że Bóg pobłogosławił ten dzień i poświęcił (1 Mojż 2, 1-3) więc przestrzegając go ma się jakieś specjalne plusy:) jakie? sprawdź:P

Dobra, idę spać. Jutro coś może więcej napisze.

Aneta
13 lat temu

@58.Sel
W ogole mnie nie sluchasz.Mozemy tak sobie w nieskonczonosc dyskutowac i nic z tego nie wyniknie.
Prawie nie rozumiem tez co piszesz,ani Twojego toku myslenia.Chaos.Chyba dyskusja jest niemozliwa tutaj.
Nie twierdze ze nie mamy przestrzegac przykazan,wrecz przeciwnie,przykazan jest zreszta mnostwo w Nowym Testamencieale.
Nowe przymierze mowi o tym,ze nie musimy czcic sabatu,ze jest to sprawa sumienia w jaki dzien chcemy czcic naszego Boga.Nie przeczytales artykulu z linku.
Nie ma zbawienia poza Izraelem?,a gdzie to jest napisane? Ijak mam sie stac Zydem skoro nim nie jestem? Jakies herezje tu widze.
Nie odpowiedziales na pytanie co to znaczy ze musimy zobaczyc ktore przykazania sie wypelnily,a ktore nie i co bedzie wtedy jasne bo nie rozumiem.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Hb.7:12
Doskonałość czyli rozumiem przez to Zbawienie nie było osiągalne przez kapłaństwo lewickie dlatego zaprowadzony jest inny kapłan Jezus Chrystus.7:24 kapłaństwo nie przechodne ponieważ trwa na wieki.Dlatego może Zbawić którzy przez niego przystępują do Boga.
Mowa jest o kapłaństwie i zmianie:niedoskonałość kapłaństwa lewickiego na Zbawienne kapłaństwo Chrystusa.
"pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój"Efezjan 2:15

Cała zamina zakonu polega na:Łaską bowiem jesteście
zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga:nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił./Efezjan 2:8-9
Nie uczynki ale wiara ,nie kapłaństwo lewickie ale wieczne doskonałe kapłaństwo według porządku Melchisedeka.Pozbawienie mocy Prawa czyli zbawienia przez uczynki.Nie widzę żadnych podstaw aby twierdzić że Izraelici nie mają przestrzegać nakazów Tory.Pisałem o tym w poście 56.
Aneto dałem rade przeczytać pierwszą część Twojego linka i za bardzo nie widzę sensu czytać reszty.Jest on pisany pod tezę moim zdaniem czyli dosyć popularne w takich przypadkach wyrywanie wersetów z kontekstu bliższego czy dalszego oraz wyciąganie wniosków bez jakiego kolwiek podparcia w Piśmie.

Piszesz o odziedziczeniu tytułu Narodu wybranego przez Boga.
Ze słów Pawła wnioskuję coś innego:Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.Rzymian 11:17-18

Aneta....ponieważ Bóg odpoczął po sześciu dniach stwarzania....-Nie tylko odpoczął ale i Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym -czyli między innymi oddzielił go od reszty dni.Uświęcił sobotę dla kogo?Czy zrobił to dla siebie?Na podstawie pisma można powiedzieć że Bóg nie potrzebuje odpoczynku więc nie dla siebie.
2 Mojżeszowa 16:22-26 występuje szabat przed zawarciem przymierza na Synaju.
Aneta...Tak więc Noe, Adam, Abraham, Józef czy inni patriarchowie nie obchodzili sabatu. ...nie jest napisane że nie obchodzili ale z góry tak przyjmujesz.
Nie jest napisane aby Bóg zabraniał zabijać a jednak karze Kaina za zabójstwo.Jeżeli Bóg nie wymagał przestrzegania przykazań czemu karze całą ludzkość potopem.
Jakim prawem Noe przeklą Chama?Kolejny przykład 20:3-4 cudzołóstwo jest karane przez Boga śmiercią.Abilemech ma poczucie że jest sprawiedliwy.itp itd

To że przykazania nie są spisane w tym okresie Biblijnym nie oznacza że ich nie było.Jeżeli popatrzeć na charakter 10 przykazań(wypowiedziane przez Boga,napisane palcem Bożym, złorzone oddzielnie) widzimy ich związek z okresem przed Przymierzem.
Paweł mówi :Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające.rzymian 2:14-15.

Nie posiadanie litery prawa nie oznacza jego nie posiadanie jak mówi Paweł :treść prawa wypisana jest w ich sercach.Wynika z tego że szabat został dany Izraelowi ponieważ pamięć w sercu zatarła się u ludzi.Nie oznacza to że szabat jako taki nie istniał ponieważ Bóg go połogosławił i uczynił świętym przy stworzeniu świata.

Powtórzę za wcześniejszym postem:
Nie jesteśmy pod Zakonem tak jak Żydzi ale poznanie sprawiedliwości oraz tego co się podoba Panu czerpiemy z Tory Proroków i Pism zgodnie z nauką apostołów i widoczną praktyką Greków między innymi w Dziejach Apostolskich.

10 przykazań jest rozwinięciem przykazania miłości do Boga i ludzi.

Pozdrawiam

Sel
13 lat temu

Słucham Cię Aneto. Może po prostu moje słowa są niezrozumiałe. Przepraszam, staram się jak mogę napisać to zrozumiale.

Spróbuje całość ubrać w krótką wypowiedź: Przymierza się zmieniły ale plan zbawienia nie. 1 przymierze było zbiorem zasad (proroctw) mówiących o Chrystusie ale jako Baranku Bożym. Drugie już nie mówi o barankach a o Chrystusie bo on przyszedł. Co się wypełniło to nie musi być przestrzegane. Jaśniej się nie da.

Jako dowód, że Cię słucham odpowiem Twoimi cytatami:)

Aneta: "Pismo samo mowi o zmianie zakonu–Hb.7,12.Wiec to nie ja probuje cokolwiek zmieniac.
W ogole tematem Listu do Hebrajczykow jest wyzszosc Nowego przymierza ponad Starym,w ktorym sabat zostal przemieniony i jestesmy zwolnieni z przestrzegania go. "
Odp: Zmieniona została forma wierzenia w Chrystusa. Teraz nie trzeba składać baranków bo Baranek Boży jest Arcykapłanem. W którym miejscu sabat został zmieniony bo nie mogę tego znaleźć w NT?

Aneta: "Musimy zdać sobie sprawę z tego, że Biblia obejmuje dwa Przymierza, czyli Stare Przymierze i Nowe Przymierze. Zasadnicza różnica pomiędzy przymierzami to fakt, że Stary Testament (Stare Przymierze) dotyczyło WYŁĄCZNIE Izraelitów. Tymczasem Nowe Przymierze (tzw, Nowy Testament) dotyczy tak Izraelitów jak i chrześcijan pogańskiego pochodzenia, którzy odziedziczyli po cielesnych Izraelitach tytuł Narodu Wybranego Przez Boga "
Odp: Czyli trzeba się zastanowić na czym polega nowe przymierze. Czy na grzeszeniu? (przestępowaniu przykazań?).

Aneta: "Tak więc ponownie narodzony chrześcijanin ma łaskę od Boga aby wypełniać przykazania Nowego Przymierza. "
Odp: Czyli ma łaskę aby grzeszyć? Przenigdy! Ma łaskę Z UWAGI NA TO, ŻE ZGRZESZYŁ. Ma nie grzeszyć a jeśliby zgrzeszył to Bóg okazał już mu łaskę poprzez swoją śmierć.

Aneta: "Jana 1:17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Ja-szua Chrystusa. "
Odp: Dokładnie tak jest, popieram tę wypowiedź. PRAWO MÓWI O GRZECHU i potrzebie zbawiciela. Z grzechami - nieczystym sumieniem - nie wejdziemy do Królestwa Bożego ale Bóg okazał nam łaskę dzięki czemu mimo przewinień możemy prosić Chrystusa o wybaczenie i On nam wybaczy - weźmie winę na siebie i oczyści sumienie. Tylko bez grzechu wejdziemy do Królestwa Bożego więc lepiej szybko grzechy wyznawać.

Aneta: "Jednakże nie ma w Słowie Bożym ani jednej wzmianki, że Bóg nakazał obchodzenie sabatu przez pierwsze 2500 lat, po stworzeniu świata."
Odp: Zadałem sobie trud żeby poszukać i oczywiście znalazłem. II Mojż 16, 23

Aneta
13 lat temu

@61.Sel
Chy moglbys mi odpowiedziec wreszcie na pytania,ktore zadalam?
Powtarzam je:
Nie ma zbawienia poza Izraelem?,a gdzie to jest napisane? Ijak mam sie stac Zydem skoro nim nie jestem? Jakies herezje tu widze.
Nie odpowiedziales na pytanie co to znaczy ze musimy zobaczyc ktore przykazania sie wypelnily,a ktore nie i co bedzie wtedy jasne bo nie rozumiem.
@60.Łukasz
Napisales:
Aneto dałem rade przeczytać pierwszą część Twojego linka i za bardzo nie widzę sensu czytać reszty.Jest on pisany pod tezę moim zdaniem czyli dosyć popularne w takich przypadkach wyrywanie wersetów z kontekstu bliższego czy dalszego oraz wyciąganie wniosków bez jakiego kolwiek podparcia w Piśmie

Odp.Moim zdaniem caly artykul z linka poparty jest Pismem.Jesli wersety sa podane pojedynczo,to nie znaczy ze sa wyrwane z kontekstu.Idac Twoim tokiem myslenia,autor musialby wklejac cale rozdzialy z Biblii,a po co,skoro kazdy moze sam zajrzec do Biblii i sprawdzic czy cos jest wyrwane z kontekstu.Poza tym napisal to czlowiek,ktory od ponad 30 lat studiuje Biblie i raczej wie wiecej od nas.Widze ze zaczales to czytac z uprzedzeniem i stad Twoja opinia,a gdybys przeczytal do konca,znalazlbys odpowiedzi na swoje pytania.
Jeszcze raz powtarzam,nie twierdze ze nie mamy stosowac przykazan,tylko ze sabat w sensie–sobota,nie jest od nas wymagany,a jakikolwiek dzien,w ktorym mamy odpoczac i poswiecic czas Bogu,ale i tak nie jest to wymogiem do tego aby dostapic zbawienia.
I tylko to.I jest to poparte Pismem w artykule ktory podalam,ale skoro jest taki problem z przeczytaniem go to wkleje fragment.

Kiedy żydowscy Chrześcijanie spostrzegli, że poganie także przyjmowali chrzest, nastąpił spory rozłam pomiędzy pierwszymi chrześcijanami, ponieważ żydowscy chrześcijanie uważali, że pogańscy chrześcijanie powinni obchodzić wszystkie przepisy Prawa włącznie z sabatem oraz obrzezaniem.

Zebrali się więc apostołowie i po zebraniu oświadczyli: "Mamy więc w tym miejscu decyzję Ducha Bożego odnośnie nie żydowskich chrześcijan." Mamy więc poniżej werset starannie unikany przez sabatystów.

Dzieje 15:28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Najwyraźniej Duch Boży nie wspomniał o sabacie, ponieważ postanowił... nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.

Aby sabat nie był dla nas zbyt wielkim ciężarem, Duch Boży oraz kierowani Nim apostołowie zadecydowali, aby nie nakładać na nas... "żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne."

Ponieważ świat pracujący w soboty a nie pracujący w niedzielę jest ciężarem dla tych, którzy chcieliby uczynić odwrotnie, nie pracować w sobotę a pójść do pracy w niedzielę.

Inny problem, obchodzenie sabatu w sposób ściśle biblijny byłby dla większości chrześcijan jeszcze większym ciężarem.


Większość chrześcijan nie rozumie podstawowej doktryny, którą Jezu propagował. Wiele kościołów chrześcijańskich propaguje literalny sabat odpocznienia. Tymczasem poprzez swoją ofiarną śmierć, Ja-szua stał się dla nas tak Sabatem jak i Prawem.

Sabat nie został zniesiony ale został on przemieniony. Nie został on oczywiście zamieniony na niedzielę czyli Sunday.

Zmuszanie kogokolwiek do obchodzenia sabatu w sobotę, kiedy cały świat ma wolną Niedzielę byłoby ponad siły wielu chrześcijan. Żydzi zawsze mieli wolną od pracy sobotę czyli sabat. Nie było to więc dla nich żadnym utrudnieniem.

Dzisiaj, dla nas, chrześcijan pochodzenia pogańskiego byłoby wielkim ciężarem. Dlatego Duch Boży zalecił, aby nie nakładać na nasze barki żadnego dodatkowego ciężaru, poza rzeczami niezbędnymi do zbawienia.

Cytowanie Starego Testamentu odnośnie sabatu wskazuje nam kierunek oraz dalsze plany Boga w stosunku do ludzkości. Sabat ST był materialnym, karnalnym świętem, symbolizującym duchową rzeczywistość Nowego Testamentu. W tym świetle maszerowanie w ciele może nam uniemożliwić duchowe wejście do "duchowego sabatu bożego odpocznienia"

Rozważmy dwa pojęcia - Dziesięć Przykazań oraz Dekalog.

Żadne z tych pojęć nie występuje w Biblii. Nie ma tam słowa - Dekalog czy Dziesięć Przykazań!

Separacja Dekalogu od reszty Tory, czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego, jest manipulacją Słowa Bożego. Biblia nigdzie nie rozróżnia Dekalogu, nie wymienia go i nie rozróżnia przykazań moralnych od przykazań ceremonialnych.

Twierdzenie sabatystów, że sabat jest prawem moralnym nie posiada żadnego poważnego meritum i z moralnością nie ma ono nic wspólnego.

Prawo posiada 513 przykazań i kiedykolwiek pisarz biblijny mówi o Prawie starotestamentowym, mówi o owych 513 przykazaniach a nie o jedynie 10 przykazaniach.

Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do... szabatu

Werset starannie unikany przez sabatystów.

Analizując uważniej na ten werset widać wyraźnie proroczą zapowiedź Pawła, że taki problem będzie istniał i że pojawiać się będą tacy, którzy będą wywierali wielką presję na drugich, aby przestrzegać (lub nie) pewne przepisy Tory, zwłaszcza przepisy odnoszące się do szabatu.

W tym właśnie momencie możemy zaobserwować niezwykle interesująca postawę Pawła . Pobieżnie wygląda na to, że Paweł miał doskonałą okazję, aby problem sabatu jednoznacznie rozwiązać i usunąć wszelkie nieporozumienia w tej materii, podobnie jak uczynili to apostołowie odnośnie obrzezania. Mógł on napisać jasno i wyraźnie - "obchodźcie sabat" lub - "nie obchodźcie sabatu."

Jednakże Paweł napisał jedynie... "Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu..." najwyraźniej pozostawiając owe sprawy naszym sumieniom. Z tego wersetu wyraźnie widać, że jest to kwestia naszego sumienia i nikt nie ma prawa do osądu naszego postępowania w tej sprawie.

Drugim istotnym elementem jest fakt, że Paweł nie postawił kwestii święcenia sabatu jako kwestii istotnej dla naszego zbawienia, tylko zabronił wydawania sądu nad drugimi, wstrzymawszy się całkowicie od wskazania, która droga jest bardziej prawidłowa!

Autor uważa, że dla ponownie narodzonych chrześcijan sabat jest celebrowany każdego dnia poprzez stosowanie się do przykazań Nowego Testamentu. Apostoł Paweł wyjaśnia nam to bardzo jasno i dobitnie.

Rzymian 7:1 Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? 2 Podobnie też i kobieta zamężna, na mocy Prawa, związana jest ze swoim mężem, jak długo on żyje. Gdy jednak mąż umrze, traci nad nią moc prawo męża. 3 Dlatego to uchodzić będzie za cudzołożną, jeśli za życia swego męża współżyje z innym mężczyzną. Jeśli jednak umrze jej mąż, wolna jest od tego prawa, tak iż nie jest cudzołożną, współżyjąc z innym mężczyzną.

I druga część:

Rzymian 7:4 Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. 5 Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. 6 Teraz zaś straciło moc nad nami Prawo, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.

Czyli możemy powiedzieć, że będąc umarłymi względem Prawa, zostaliśmy ożywieni ofiarą Ja-szua i jedynie Jego ofiara i łaska prowadzi nas ku życiu wiecznemu, do którego Prawo nie było w stanie nas doprowadzić.

Sabat, jako część Prawa, nie może nas doprowadzić do życia wiecznego.

Prawo było Izraelitom Panem. Prawo to poprzedzało Nowe Przymierze w krwi Chrystusa i jedynie Nowe Przymierze może nas doprowadzić do doskonałości oraz daje nam życie wieczne na mocy Jego ofiarnej śmierci!

Nie oznacza to, że możemy swobodnie łamać wszystkie przykazania, ale oznacza to, że większość przykazań Prawa to jedynie 'cienie rzeczy przyszłych' czyli Nowego Przymierza. Nowe Prawo, oparte głównie na miłości jest prawem doskonalszym i co najważniejsze, daje nam życie wieczne, czego Stare Prawo nam nie dawało.

Nowy Pan, Jego doskonała ofiara, Nowe Przymierze w Jego krwi. Stare Przymierze (Prawo Mojżeszowe) zostało zastąpione Nowym Przymierzem. Stare więc nie obowiązuje pogańskich chrześcijan, pomimo pewnych zbieżności czy nawet powtórzeń!

Sel
13 lat temu

Ten artykuł aż roi się od błędów i wyrwanych z kontekstu wersetów. Przeczytaj

kontekst a będziesz to wiedziała.

Dobra, od początku:
Co do zbawienia tylko w Izraelu to nie będę się rozpisywał bo Martin już na

ten temat odpowiedział: www.odwyk.com
Jak byś chciała rozszerzyć temat to przeczytaj list do rzymian jak zostaliśmy

wszczepieni w Izraela. Nie wszyscy są Izraelem którzy się za niego podają.

Dlaczego? Ponieważ Izrael ZAWSZE był TYLKO z obietnicy danej praojcom.

"ponad 30 lat studiuje Biblie"

Aneta
13 lat temu

@63.Sel
To wytknij chociaz jeden blad.
Wiem ze nie wszyscy sa Izraelem,ktorzy sie podaja.
Ty ponad 30 lat studiujesz Biblie?
Twierdzisz ,ze musimy czcic sobote?
Nie odpowiedziales na pytanie co to znaczy ze musimy zobaczyc ktore przykazania sie wypelnily,a ktore nie i co bedzie wtedy jasne bo nie rozumiem.
Piszesz stanowczo za duzo i zbaczasz z tematu,przyjmujac niektore tezy za oczywiste,choc nimi nie sa.Chaos

Sel
13 lat temu

Moje wypowiedzi są ucinane przez tę stronkę więc w razie gdyby ten komentarz był znowu ucięty to wrzucam go tutaj: blog.selecton.net
Chaos? No nie wydaje mi się. To co piszę to prosta nauka pisma świętego. To czego próbuje ten człowiek (autor linku który podałaś) nauczać to chaos oparty na swoim rozumieniu.


"Twierdzisz ,ze musimy czcic sobote? "

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Hej Sel
Mam do Ciebie pytanie takiej treści: Czy wierzysz że wierzący z Izraela (cielesnego)obecnie dalej powinni przestrzegać Tory?
Czy po śmierci i zmartwychwzbudzeniu Chrystusa apostołowie nadal żyli według nakazów Tory?(nie mam na myśli wierzących z pogan i nie insynuuje jakoby szukali zbawienia w uczynkach Zakonu)
Pozdrawiam

Aneta
13 lat temu

@65.Sel
Widze jak jest dla Ciebie Pismo Swiete wazne,skoro piszesz z malej litery.
Powodzenia w dyskusjach z kims innym,bo ja juz wymieklam.

Sel
13 lat temu

@66. Łukasz
Jeśli przestrzegają Tory to tym samym dają znać o tym, że ciągle czekają na Baranka Bożego i nie uznają Chrystusa. Kto nie czci Syna ten nie czci Ojca. Na początku chrześcijaństwa był to problem bo nie wszyscy wiedzieli co przestrzegać a co nie. Dlatego Paweł tak dużo pisał o obrzezce i innych przykazaniach Tory. Nie wiem co oni robili dokładnie ale nie było konieczności składania baranków itp itd i apostołowie nie powinni tego robić. Wszystko co się wypełniło nie powinno być przestrzegane zgodnie z Mat. 5:18
@67. Aneta
Pewnie jestem antychrystem bo nie wcisnąłem shift:P

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Sel jeżeli moge polecić to zwróć uwagę na sprawe przestrzegania przez wierzących Żydów nakazów Tory szczególnie w Dziejach.
Pare wersów:
Słysząc to, wielbili Boga, ale powiedzieli mu: Widzisz, bracie, ile tysięcy Żydów uwierzyło,a wszyscy trzymają się gorliwie Prawa. O tobie jednak słyszeli, że wszystkich Żydów, mieszkających wśród pogan, nauczasz odstępstwa od Mojżesza, mówisz, że nie mają obrzezywać swych synów ani zachowywać zwyczajów.
-Paweł był wielokrotnie oskarżany o to że nauczał wierzących Żydów aby nie trzymali Zakonu ale swoimi czynami i słowami zawsze potwierdzał że jest to nie prawda.

weź ich, poddaj się wraz z nimi oczyszczeniu i pokryj za nich koszty, aby mogli ostrzyc głowy; wtedy wszyscy poznają, że to, co im o tobie powiedziano, nie odpowiada prawdzie, lecz że i ty sam przestrzegasz zakonu.- z kontekstu wynika dla mnie jasno że mowa jest o Prawie Mojżeszowym a nie o 10 Przykazaniach.
21:26 zgłaszając zakończenie dni oczyszczenia i czas złożenia ofiary za każdego z nich.
18:18 A Paweł przebywał tam jeszcze dłuższy czas, po czym pożegnawszy się z braćmi, odpłynął do Syrii, a wraz z nim Pryscylla i Akwila; w Kenchreach dał ostrzyc głowę, bo uczynił ślub.
Apostołowie rozumieli że ofiary nie mogą zgładzić grzechów.Są one obrazem i cieniem tego co dokonał Chrystus(doskonała wystarczająca ofiara za grzechy).
Nic nie wiadomo żeby zaniechali tych ofiar-wiemy za to że rozumieli ich prawdziwe znaczenie.

Sel
13 lat temu

Gdyby ucięło tę wiadomość to tutaj jest kopia: blog.selecton.net
@69. Łukasz rzeczywiście, wyraźnie złożył Paweł ofiarę. Ciężko mi coś na ten temat powiedzieć tym bardziej w świetle jego słów z listów. Nawet w liście do Hebrajczyków piszę o wyższości ofiary Chrystusa (Heb 9). Dziwna sprawa. Chyba chciał pozyskać w ten sposób Żydów bo w (1Kor 9, 20) się z tego tłumaczy:

"I stałem się Żydom jako Żyd, abym Żydów pozyskał; a tym, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, abym tych, którzy są pod zakonem, pozyskał;"

Może nie chciał od razu Paweł z grubej rury im mówić, że muszą zmienić totalnie swoje rytuały. Na początek mleko, potem pokarm stały. To chyba była jedyna możliwość żeby w ogóle zaczeli z nim gadać. Niestety i tak się to nie udało jak wiemy.

Łukasz Kotowski
13 lat temu

Hej Sel

Zwróć uwagę że przestrzeganie Tory wśród wierzących Żydów było normalne.21:20

Paweł był z sekty faryzeuszów i znał Prawo bardzo dobrze tak samo jak zapewne Jakub i WSZYSCY STARSI (czyli nie byle kto)21:18 .Była to ich decyzją aby Paweł dał wyraz temu że przestrzega nakazów Tory i nie uczy inaczej.
Rozumiem przez to że ta sprawa(przestrzeganie Zakonu przez wierzących z Izraela)NIE była w jakikolwiek sposób podważana.(tutaj chcę zaznaczyć że wierzący z pogan nie byli pod Zakonem a sprawa czy ich "wciągnąć"została rozwiązana przez apostołów i starszych 15:6 w Jerozolimie.Podjęto decyzje że Bóg nie zrobił różnicy między wierzącymi Żydami a wierzącymi poganami i nie należy ich wprowadzać pod Zakon Mojżeszowy)
...Chyba chciał pozyskać w ten sposób Żydów ....Sądzę że nie można wszystkich wierzących Żydów podejrzewać o taką obłudę.
(1Kor 9, 20) dla mnie jest to bardzo Ciekawey tekst
-Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów -Paweł oczywiście był Żydem więc jak się "mógł"stać Żydem aby pozyskać Żydów (jakich?).Paweł mówi że: aby pozyskać czyli chodzi o niewierzących Żydów.
-Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem.-o jakim Prawie tutaj Paweł mówi.Ci niewierzący Żydzi są pod tym Prawem a wierzący Paweł Żyd pod nim nie jest.Wyjaśnia to w następnym wersecie 21
9:21 Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. -nie podlegający pod Prawo w tym przypadku to Poganie niewierzący.
Bardzo ważne myśle jest to:
-nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu .-nie będąc wolnym od Prawa Bożego czyli Prawa Mojżesza ale podlegając prawu Chrystusowemu czyli Zabwieniu z Łaski przez wiarę.
Paweł mówi o Żydach którzy są pod Prawem Mojżesza że dla nich jest jakby też pod tym samym Prawem chodz w rzeczywistości jest już pod Prawem Chrystusowym-dalej przestrzega Zakonu ale nadzieja Jego w Zbawienie jest w Chrystusie.Wie że nie z uczynków Prawa .

To samo tyczy się pogan-sam mówi że nie jest wolnym od Prawa Bożego (Mojżeszowego) ale równocześnie jest pod Prawem Chrystusowym.

Moim zdaniem problem wynika gdy myśli się że Prawo dla wierzących Żydów i wierzącym pogan jest takie samo.Żydzi są zobowiązani aby przestrzegać nakazów Tory ale poganie nie.Bóg w Chrystusie połączył ich w jedno.Mają jedną nadzieje Zbawienia przez wiarę w Jezusa.
...Niestety i tak się to nie udało jak wiemy....Sel zwróć uwagę na teksty Dziejów i listów.Jest w nich mowa że tysiące Żydów przyjmuje Chrystusa .W każdym mieście gdzie pojawiają się Apostołowie i głoszą Żydzi przyjmują Zbawiciela.
Większość Żydów wie że Tora jest im dana do końca świata więc jak zaczęto głosić im błędną(moim zdaniem)naukę że mają Tore porzucić zaczeli słusznie się odsuwać od wierzących z pogan.Po przez tą nauke również nie przyjmowali Chrystusa który właśnie przyszedł aby ich Zbawić i pokazać sposób przestrzegania Tory który się podoba Bogu.

Sel spróbuj podejść do tego właśnie w taki sposób i zobacz czy to jest zgodne z Pismem i ma sens.
Pozdrawiam

Sel
13 lat temu

Gdyby wiadomość ucięłó to kopia jest tutaj: blog.selecton.net
Czyli sugerujesz, że Judeochrześcijanin żyje z wiary ale aby się podobać Bogu musi wypełnić Torę?
Szukałem sporo w piśmie i rzeczywiście niema zdania tego typu: "Nie należy wypełniać Tory" powiedzianego bezpośrednio Żydom. Fakt jest taki, że przy śmierci Chrystusa zasłona w świątyni rozerwała się od góry do dołu co wydaje mi się było symbolem wypełnienia zakonu. Skoro zakon się wypełnił po co jeszcze go wypełniać? Zobacz Galacja 2/Gal 4/Gal 4.W Hebrajczyków 9 i Heb 10 też jest o tym sporo ale bezpośrednio niema, że nie należy wypełniać Tory. Owszem jest, że nie trzeba, niema konieczności. W Gal 5, 3 czytamy: "A oświadczam się zasię przed każdym człowiekiem, który się obrzezuje, iż powinien wszystek zakon pełnić." [Gal 5:3] Wiemy, że jedynie Jezus tego dokonał.

Zwrot "pod prawem" dla mnie jest równoznaczy z "zbawiony z uczynków", zwrot pod łaską to "zbawienie z wiary".

Zauważ, że zarówno w Dz 16, 20.29 jak i w Dz 21,23-26 paweł dokonuje obrzędu Nazyreatu. W 4Mojż 6,17 jest napisane, że składana na końcu Nazyreatu ofiara jest ofiarą pojednania a nie za grzech. Gdyby Paweł złożył ofiarę za grzech to był by to problem i Bóg mógł by się wkurzyć. Jednak to był zwykły obrządek pojednania. Paweł tak często o tym piszę, że na prawdę nie wydaje mi się aby przestrzegał zakonu. Mógł w tych fragmentach dziejów Ap. zrobić to co zrobił bo wiedział, że to bez znaczenia: Gal 5,6. Złożenie ofiary za grzech by już znaczyło, że nie uznaje ofiary Chrystusa. Uważam, że dla żydów żyjących w tamtych czasach nagłe odrzucenie wszystkich rytuałów było na prawdę trudną rzeczą i jedynie dla tego Paweł poddał się obrzędowi Nazyreatu (poświecenia Bogu). Zasłona rozerwała się czyli służba świątynna przestała mieć sens. Jezus pokazał jak nie grzeszyć a nie jak wypełniać Torę. Jezus pokazał jak przestrzegać dekalogu (mówiącego o tym co jest grzechem ) a nie jak wypełniać ceremoniały i obrzędy.

"nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - nie będąc wolnym od Prawa Bożego czyli Prawa Mojżesza "
Prawa Bożego znaczy Prawa Bożego. Może tu chodzi o prawo Boże po prostu? Czyli dekalog który można spełnić jedynie wierząc w Chrystusa ("lecz będąc pod zakonem Chrystusowym..")? Bo przecież inaczej nieda się nie grzeszyć. Wiemy, że można nie grzeszyć jedynie będąc z Chrystusem I Jana 3, 6; Rzym 6, 14 i chyba o to tu chodzi. Ciężko coś w Piśmie znaleźć mówiącego bezpośrenio o tym z tego jednak jak rozumiem nowy testament wydaje mi się jasno wynika, że niema Żyda ani Greka wszyscy jesteśmy jedno w Chrystusie i, że ofiara za grzech została już złożona i nikt nie powinien NIKOGO (czyli również Żydów) sądzić za nie przestrzeganie listu gońćzego - obrzędów i ceremoniałów.

gww15
13 lat temu

@47. Aneta
"Uczniowie byli przekonani, że Jezus miał prawo przebaczać grzechy, czyli robić to, do czego ma prawo jedynie Bóg, nienawidzący grzechu "

Tą władzę otrzymał od Boga co niejednokrotnie podkreślał. Argument pada gdyby był Bogiem nie musiałby takiej władzy od nikogo otrzymywać.

"Moc, do której miał prawo tylko Bóg, została powierzona Jezusowi. Jezus nie tylko z martwych wzbudza"

Właśnie o to mi chodzi patrz wyżej. Waga logiki. Są mocniejsze i słabsze argumenty Logika logika i jeszcze raz logika.

@54. Aneta
Może wymyśl coś sama zamiast cytować jakiegoś czopa, któremu najwyraźniej ŚJ stanęli ością w gardle i teraz się mści. Może przestańmy używać wszystkich imion bo źle je wymawiamy i w innych językach może oznaczają coś brzydkiego. Bez przesady

Marta2
11 lat temu

Od 0:14:00, w ktorym mowisz (zreszta cale Twoje przemowienie to jedno wielkie dziwactwo) to powiem krotko... przeczytaj co sie obecnie dzieje na swiecie i nie badz w koncu ty i inni- niewierzacy w majacy nadejsc niebawem koniec...
oto link, ktory poecam...:
dzieckonmp.wordpress.com

23letniastudentkamedycyny
10 lat temu

ELO ELO 3 2 0

Frodo_Paweł
8 lat temu

Hahaha też zacząłem Biblie od Apokalipsy xD

Co jeszcze?