Godzinki: Martin ma kryzys

10 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
150min

O sądach, o kozach, o epilepsji, ale przede wszystkim Martin znów się irytuje. Kryzys jakiś, czy co?

Dyskusja

Grabix
10 lat temu

zanim obejrzę:
Dawno, dawno temu, żył Ramzes i jego brat - Kryzys. I ten Ramzes umarł... A Kryzys żyje do dziś ;)

Karolina
10 lat temu

Jak to jest, że człowiek z taką wiedzą (nie tylko biblijną, historyczną, ale ekonomiczną, polityczną, programistyczną, muzyczno-medialno-literacką,itp.), "posiadający" nadto języki obce, naprawdę umiejący zrobić z tego użytek dla ludzi w sposób twórczy, praktyczny, dostępny i zabawny, a jednocześnie mądry, kompetentny i jest nadto w tym wszystkim uczciwy, ledwo może wyżyć....!! Taki kraj, czy tacy ludzie? A jacy ludzie, taki kraj. Martin ma rację,aż się głupio robi. Ale z drugiej strony wielu ludzi może zazdrościć takiego....hmm...prawdziwego życia:)

Grabix
10 lat temu

Co do gry, to mógłbym ci pomóc w programowaniu, ale jak chcesz robić tylko przygodówkę, to to by tylko przeszkadzało. Tym bardziej jak masz już engine.
Rysowników o pomoc nie proś - są strasznie leniwi i nierzetelni - musisz ich zatrudnić, a najlepiej przykuć do kaloryfera aż narysują co mają.
Osobiście mam wątpliwości czy ci ta gra wyjdzie, bo z reguły w grach, które mają coś przekazać, albo cierpi gameplay albo fabuła albo tak naprawdę niczego nie przekazują.
Za ile byśmy kupili? Nikt dziś normalnie nie kupi przygodówki. Może zrób wersję demo - jakaś tam część gry. Tylko zaznacz oczywiście, że to demo, ale to też odstrasza. Ja zawsze unikałem dem, bo się "bałem", że mi się spodoba i będę musiał kupić :)
Ta koncepcja mi się trochę kojarzy z "Assassin's creed", zobacz jak tam ciekawie połączyli współczesność z "przeszłością".

Co do Pawła, który nie widział Jezusa (tak jak my) a najwięcej zrobił - o czym mówiła Karolina - to kojarzą mi się tu słowa Jezusa, że ostatni będą pierwszymi.

Martin
10 lat temu

Ja piszę grę jak książkę. Jak książki mam fajne, to gra też będzie.

Grafikom przewiduję płacić, of course, ale fakt, że trudno znaleźć takiego co robi na czas i mu się chce. Zobaczymy. Może znajdę jakichś z Ukrainy?...

Krzysztof
10 lat temu

Cześć Martin!

Jest taki kurs z matematyki e-trapez Krystiana Karczyńskiego. Jeden temat zawiera filmik instruktażowy, na którego początku jest wypunktowane, co trzeba już umieć by zrozumieć obecny dział, czego się będziemy uczyć i do czego będzie to potrzebne. Do każdego filmiku o długości od 30 minut do 2h są pdfy ze wzorami, zadaniem domowym i odpowiedziami do zadania domowego. Całość jest zrobiona tak, by kompletny laik zrozumiał.


Gość sprzedaje to na płytach lub przez internet. Sądzę, że więcej kasy zarobiłby na abonamencie comiesięcznym.

Zrób coś podobnego. Opublikuj na Kontestacji kurs podstaw programowania w danym języku, później zajmij się kolejnym językiem itd. Myślę, że musi to być tylko i wyłącznie online, żeby nie można było pobrać i wrzucić na np. chomika. Kody programu muszą być do skopiowania, by nie trzeba było ich przepisywać z ekranu. Wydaje mi się, że to ma ręce i nogi oraz nie obciąża w jakimś wielkim stopniu Twojego czasu. W ogóle musisz wszystko zaplanować.

Dam Ci 200zł jeżeli właśnie tak nauczysz mnie podstaw programowani w języku C. Nie umiem programować, a bardzo chcę się nauczyć, ale jak biorę książkę, to się zastanawiam, czy autor miał chociaż minimalne pojęcie, że są osoby, których wiedza kończy się na html.

Jeżeli się zgodzisz to 200zł (jako szczątkowe pokrycie czasu - z braku laku dobry kit) wpłacam jako darowiznę na Odwyk - stosownie podpisaną, a Ty masz do półtora miesiąca wypuścić taki kurs. Pomogę Ci w tym, czego sam nie zrobisz, czyli pod każdym instruktażem napiszę, co wytłumaczyłeś w sposób, którego nie rozumiem lub co pominąłeś. W zamian chcę dostęp do nauki wszystkich języków programowania przez najbliższe 3 lata jakie opracujesz w postaci kursów.

Jak się zgodzisz to daj znać, czy to na mojego maila (ktm12@op.pl) czy na kom. 694915566

Krzysztof
10 lat temu

Telefonicznie po godzinie 16,00.

Andrzej Dubiel (Ondrii)
10 lat temu

Ech... napisałem taki długi tekst i serwer tymczasowo padł :/
Krzysztofie, jeśli chodzi o naukę C/C++ to polecam Ci bardzo mocno książkę Jerzego Grębosza "Symfonia C++". Bardzo prosto napisana książka, wręcz dla laika. Bardzo liczne porównania do życia codziennego, wytłumaczone na prostych przykładach (stacje metra, pociągi, balonik dla dziecka na sznurku, samochody, jedzenie i wiele innych porównań/projekcji). Nie spotkałem się z prostszą książką na temat programowania.
Zaraz po przeczytaniu symfonii napisałem pierwszą swoją grę (tekstową, na konsolę ms-dos :P).
Dzisiaj pracuję jako programista, a przed przeczytaniem symfonii nie miałem zielonego pojęcia o programowaniu, ani o htmlu (nie wiedziałem nawet co to div, body, span czy cokolwiek innego), więc myślę, że książka może Ci spokojnie pomóc ;)

Karolina
10 lat temu

O ironio! Taka gra może być hitem prezentów komunijnych,hihi :):)

Grabix
10 lat temu

Krzysztof, a wiesz, że są ludzie, których programować się nie da nauczyć? :) Ja kiedyś z jednym takim miałem do czynienia. On w zasadzie nie pisał programów, bardziej wiersze :)

Nie wiem czy jest sens pisać książki uczące programowania w kilku językach, one są do siebie podobne. Po nauczeniu jednego korzysta się głównie z Cheet Sheetów, czyli tabelek pokazujących jak to co się robiło w jednym języku, zrobić w drugim.
Chyba, że miałoby to uczyć sposobu używania zaawansowanych klas obecnych w standardowej bibliotece standardowej języka (czyli dodawanych z językiem).
Po nauczeniu się programowania jako-takiego (coś w stylu: jak mazać pędzlem po płótnie), należałoby zacząć kurs algorytmiki albo projektowania aplikacji (coś w stylu: konkretne techniki malarskie, anatomia człowieka itp.)

Grabix
10 lat temu

@Karolino, była kiedyś taka afera, że w czasie pierwszych komunii Empik sprzedawał PS3, wraz z Biblią. Ludzie w komentarzach zaczęli mówić, że to taka gra.
Polecam: tech.wp.pl -- olać tekst w sumie, przejść do komentarzy, najlepiej wyszukać (ctrl+F) słowa "grałem" i gdzieś tam zacząć :)

Grabix
10 lat temu

agrh, tylko trzeba wchodzić w "ukryte odpowiedzi", bo tam dopiero się fajnie zaczyna... w sumie to trzeba chcieć żeby znaleźć perełki :(

Krzysztof
10 lat temu

@ Grabix, ale ja nie pisałem, by Martin wydał kolejną z wielu książek traktujących o programowaniu! Słuchaj uchem, a nie brzuchem. Nawet podałem konkretny przykład, gdyby ktoś nie załapał o co dokładnie chodzi. Jak znowu coś przekręcisz to...

@ Ondrii - dziękuję i już jej szukam.

Weronika
10 lat temu

Martin, to jest super pomysł z tą grą! Już sobie wyobrażam ją dla mojego nastoletniego syna, który uwielbia gry komputerowe. A taka by była pożyteczna, i mógłby być zachęcony do Biblii...

Loony
10 lat temu

Krzysztof - używałam tego kursu z matmy. Ale to genialne! Dzięki temu zaliczyłam matmę na studiach. :D

Loony
10 lat temu

Also: chcesz dostęp do nauki wszystkich języków programowania przez najbliższe 3 lata jakie Martin (teoretycznie) opracuje w postaci kursów za 200 zł? Serio?

Krzysztof
10 lat temu

A ile on może stworzyć kursów? Trzy? 66 zł za kurs. Plus mój czas w którym napiszę co powiedział w sposób niezrozumiały.

Serio to się umowę spisuje, a ja luźno oferuję.

Krzysztof
10 lat temu

Na słowo honoru.

Martin
10 lat temu

Kurs?
Hm.
Może. Myślałem kiedyś o tym.
Programowanie nie polega na "uczeniu się języka", zwłaszcza w tych czasach. Ba, są przykładowo systemy do tworzenia gier, gdzie w ogóle nie ma języka i w ogóle niczego nie piszesz! A to dalej programowanie.

Kiedy się przyjmuje do pracy programistę nie pyta się o znajomość języka - bo to tak jakby pytać kierowcę TIR-a czy umie jeździć jakąś konkretną marką samochodu. "A jaka to różnica?" - zapyta. I to samo powie programista jak go zapytasz o język.

Ale w najbliższym czasie nie zrobię kursu. To więcej roboty niż się wydaje. Tym trudniejsze do zrobienia, im łatwiejsze potem do nauczenia się.

Chcę najpierw inne projekty dokończyć. Na przykład zrobić grę właśnie. W zasadzie to kilka, jak dobrze pójdzie.

Ale dałeś mi dobry pomysł teraz to pomyślenia. Myślałem ostatnio o tym co mógłbym kogoś nauczyć i zupełnie zapomniałem o programowaniu. Ale jaja. Chyba to było zbyt oczywiste, żeby zauważyć...

Jakbym po myśleniu postanowił się tym zająć to dam ci znać. Bo by się przydał ktoś do testowania na początek. Ale nie w najbliższym czasie, jak mówię. Chyba.

Robert B
10 lat temu

@Krzysztof
Mnie ostatnio ciągnie do szkoleń. Nawet myślałem czy nie przygotować kursu z inżynierii oprogramowania.
Jak Martin wspominał sam język to rzecz wtórna. Umiesz programować, to język nie ma znaczenia.
Może zrobimy taki układ.
Ja przygotuję kurs, ty będziesz królikiem doświadczalnym :) a obiecane pieniądze przelejesz Martinowi.
Wszyscy będą zadowoleni.
Jeśli preferujesz na taki układ daj mi znać rb9(małpa)o2.pl

Filip
10 lat temu

"Kiedy się przyjmuje do pracy programistę nie pyta się o znajomość języka - bo to tak jakby pytać kierowcę TIR-a czy umie jeździć jakąś konkretną marką samochodu."

Szczególnie jak się szuka np. programisty C#, Javy albo PHP? To na pewno się pyta czy umie i jakie projekty w nim zrobił. Nie będziesz w stanie nauczyć się programować w .NET w 3 dni. Jest to niewykonalne. Nie chodzi mi o składnie, składnia to najmniejszy pikuś. Chodzi o samą ideę. Są różne języki, należące do różnych grup i o ile w obrębie jednej możesz się poruszać, o tyle w innych już nie bardzo.

Tworzenie DOBREGO kursu wymaga olbrzymiego nakładu pracy. Takiego kursu od A do Z.
Odnośnie gry to najlepiej skorzystać właśnie z jakiegoś gotowego silnika, bo w innym wypadku można by się zesrać zanim się skończy. Szczególnie samemu.

Krzysztof
10 lat temu

@ Robot_

Zajebiście. Na wieczór napiszę do Ciebie.

Krzysztof
10 lat temu

A co do gry, to coś na wzór Majesty 2?

Marcin J.
10 lat temu

Rob gre Martin, rob. Bardzo fajny pomysl.
Za darmowy egzemplarz, pomoge Ci ja rozprowadzic po Olsztynie (w-m) :)

Marcin J.
10 lat temu

@1, To o tym Ramzesie i Kryzysie bylo z kabaretu Tey, Grabix, nie?

Krzysztof
10 lat temu

@ Robot, odpisz na mail, jeżeli oferta aktualna.

Grabix
10 lat temu

@24, tak - dawne dzieje... a Kryzys żyje do dziś :P
To było chyba w "s tyłu sklepu" czy jak to dokładnie się nazywało. To wstąpienie jest (było) na YT. Polecam piosenkę "co to będzie kiedy zgaśnie nasze słońce", dalej aktualna.

Grabix
10 lat temu

@26: tutaj: www.youtube.com

Martin
10 lat temu

Jak ktoś zna Javę, nauczy się C# w 3 dni. Jak zna C#, nauczy się Javy w 3 dni. Ja pisałem o programiście z doświadczeniem - wiadomo, że taki jakieś już języki zna, bo w nich programował.

Z drugiej strony ja zaczynałem pracę w firmie, to nie znałem ani C# ani Javy ani nic podobnego. A w tym miałem pisać. No i fakt, nie zajęło to 3 dni. Dobre 2 tygodnie zajęło. Ale nawet choćby i miesiąc, to naprawdę nie jest problem, kiedy się szuka kogoś dobrego do dłuższych projektów.

No ale mniejsza z tym. Wróćmy lepiej do tej gry.

Filip
10 lat temu

No ja w sumie znam C++, C# i PHP i teraz mam zlecenia na Jave i strasznie topornie mi wchodzi. Ale w sumie to nie mam za dużo czasu na naukę, bo mam studia na głowie i projekt projektem pogania, więc na 2 tygodniach może się nie skończyć.

Co do gry to mogę oczywiście służyć pomocą, szczególnie w luźniejszych okresach o ile przyda Ci się programista. Podejrzewam, że nie, ale jeśli będziesz korzystał z jakiegoś środowiska, to też mogę się poduczyć. Bo nie podejrzewam, że jest sens pisania gry w jakiejś bibliotece graficznej.

Krzysztof
10 lat temu

Jak się ktoś zbierze i będzie potrzebował królika doświadczalnego wraz z sprawozdaniami w temacie zrobionej części kursu to ja się zgłaszam na darmowego testera. Na razie chętnych brak.

Co jeszcze?