Martin miażdży Pawlukiewicza...

13 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
55min

Czyli ostateczne (mam nadzieję) spojrzenie na problem kultu maryjnego przez Biblię. Sprowokował mnie podcast "7-me niebo", gdzie przedstawiono argumentację, że kult Marii i Biblia idą w parze. No nie idą. I o tym odcinek.

Dyskusja

Krzysztof
13 lat temu

Panie Martinie, pan tu sobie Odwyk nagrywasz... A ja gorę!

Pierwszy Gorę!

Martin
13 lat temu

Pan se gorzesz - a ja moknę!

Damian
13 lat temu

Jezus - jedyne rozwiązanie;)

Tomek
13 lat temu

Psalm 115:4-9
4. Ich bożki to srebro i złoto, robota rąk ludzkich.
5. Mają usta, ale nie mówią; oczy mają, ale nie widzą.
6. Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu.
7. Mają ręce, lecz nie dotykają; nogi mają, ale nie chodzą; gardłem swoim nie wydają głosu.
8. Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa.
9. Dom Izraela pokłada ufność w Panu, On ich pomocą i tarczą.
(BT)

Powała
13 lat temu

Tak rozemocjonowanego Martina to jeszcze nie słyszałem :-)
Ale faktem jest, że kult maryjny to największe i najgroźniejsze odstępstwo kk od czystej wiary.
Ale taka analogia mi się nasuwa do obecnego świata. Urzędnicy wychodzą z siebie żeby tylko jakiś nowy paragraf po sobie zostawić; i tak samo taki teolog: uczył się latami tej filozofii, teologi, itp. No i po tym wszystkim za wszelką cenę chce coś po sobie zostawiać.
No i wychodzą różne kwiatki i zaczynają żyć w umysłach owieczek własnym życiem.

Łukasz
13 lat temu

Byłem na pielgrzymce w te wakacje (szedłem do domu, nie do obrazu!) i próbowałem pogadać z ludźmi troszkę na tematy Biblijne. Kończyło się wszystko "słuchaj, ja się tak nie znam, idź do księdza". No dobra, w końcu poszedłem do księdza... mijając te kapliczki z Maryją i po codziennym różańcu (który tak na prawdę wszyscy odmawiali "z odruchu", bo jak za rogiem pojawił się kompot dla pielgrzymów, to różaniec szedł na drugi plan), pierwsze co spytałem po co te wszystkie Maryje.

Dostałem odpowiedź, że Maryja nie jest pośrednikiem, że my się do niej nie modlimy, tylko ją prosimy, by ona się za nas wstawiła. Że jak mamy prośbę do Boga, to większe prawdopodobieństwo, że trafi do Boga przez Maryję niż przez Chrystusa. Ksiądz mówił, że podstawą tego jest to, że ludzie poprosili Maryję by Jezus zamienił wodę w wino. Że wcześniej ludzie prosili bezpośrednio Jezusa i nie zamienił, a jak przez Maryję to zamienił.

Powała
13 lat temu

@6.

Z tym winem to trochę durne tłumaczenie. Ksiądz podał może źródło takich informacji? W Biblii cud z winem jest pierwszym (publicznym/opisanym) cudem Jezusa. Więc skąd ludzie mogli wiedzieć że On robi cuda i że poszli do niego i "zrób no trochę wina"?

dawidd
13 lat temu

Martin! Jedna mała uwaga :). Mówisz, że jest jeden pośrednik do Boga Jezus prawda?. A potem mówisz, po co Ci inni pośrednicy, jeśli masz bezpośredni kontakt do Boga :D. Twój błąd, nielogicznie to ująłeś i parę razy podkreślałeś, że mam bezpośredni kontakt, a przecież JEZUS JEST POŚREDNIKIEM.

Poza tym, nie wziąłeś pod uwagę kilku fragmentów z początku ew. Łukasza. Powiedziałeś, że o Marii nic już więcej nie ma, a przecież tam jest chyba największa jej rola i mowa o jej błogosławieństwie i świętości.

No i mówisz, że kapłaństwo już jest niepotrzebne bo Jezus jest jedynym pośrednikiem, ale sam chyba Jezus gdzieś powiedział, że miną wszystkie dni, minie ziemia itp ale żadne słowo z prawa nie przeminie!!. Coś takiego było tzn, że nadal jest aktualne.

Musiałem być głosem krytyki, parę rzeczy mi nie pasowało w tym co powiedziałeś i Ci je tu spisałem, może się mylę.

Marius
13 lat temu

DOBRE!!!
Jak przyjdą do mnie Świadkowie Jehowy i zechcą gadać o Bogu to ja im odpowiem:
"A ja się na tym nie znam. Idźcie pogadać z Martinem." :D

Mateusz
13 lat temu

@dawidd: Ale Jezus to Bóg, więc kontakt i tak jest bezpośredni ;)

Tomek
13 lat temu

Dzieje Apostolskie 19:24-28
24. Pewien złotnik, imieniem Demetriusz, dawał niemały zarobek rzemieślnikom przy wyrobie srebrnych świątyniek Artemidy.
25. Zebrał ich razem z innymi pracownikami tego rzemiosła i powiedział: Mężowie, wiecie, że nasz dobrobyt płynie z tego rzemiosła.
26. Widzicie też i słyszycie, że nie tylko w Efezie, ale prawie w całej Azji ten Paweł przekonał i uwiódł wielką liczbę ludzi gadaniem, że ci, którzy są ręką uczynieni, nie są bogami.
27. Grozi niebezpieczeństwo, że nie tylko rzemiosło nasze upadnie, ale i świątynia wielkiej bogini Artemidy będzie za nic miana, a ona sama, której cześć oddaje cała Azja i świat cały, zostanie odarta z majestatu.
28. Gdy to usłyszeli, ogarnął ich gniew i zaczęli krzyczeć: Wielka Artemida Efeska!
(BT)

Don Camilo
13 lat temu

15:35 Bóg nie ma kształtu ani postaci?
No to otwórzmy biblię - 1 Moj. 1:27: "I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich" (BW).

26:00
1 Tym. 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, C Z Ł O W I E K Chrystus Jezus, (BW).
A więc: Jezus Chrystus umierając - przestając być człowiekiem (choć nadal istniejąc), przestał być pośrednikiem.

Chce ktoś powalczyć z tym argumentem???

neo
13 lat temu

Tomek, to są slowa Boga ktore tacy ludzie jak ks. P i inni fani Maryji powinni znac. Nie znają bo KK nie chce zeby znali (wiadomo, bardzo mało katolików czyta Biblie albo czyta tylko to co ich kościół uważa ze powinni)
Ks. P wie ze jego "...dobrobyt płynie z tego rzemiosła" i dlatego próbuje znaleźć uzasadnienie nieszkodliwości zjawiska kultu maryjnego za wszelką cenę. Nie wiem czy zdaje sobie sprawe ze to samo Słowo Boze które fałszuje bedzie go sądzić. To smutne. trochę pokory ks. P!

gww15
13 lat temu

@12. Don Camilo (2010-09-07)

"Chce ktoś powalczyć z tym argumentem??? "

Ja powalczę.

-----------
Ad "15:35 Bóg nie ma kształtu ani postaci? "
-----------

Martin cytuje Biblię, z której wyraźnie to, o czym mówi, wynika.
Rzucasz się na Biblię - nie na Martina.

Ad. 1 Moj. 1:27
Czy tu chodzi o wygląd fizyczny, o kształt?
Po czym wnioskujesz, że tak jest?
"Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę." (BT)

Czy Bóg jest kobietą i mężczyzną?
Czy chodzi o przymioty?
Miłość, poczucie piękna, poczucie dobra, możliwość wyboru (wolna wola).

-----------------
Ad. "Jezus Chrystus umierając - przestając być człowiekiem"
-----------------

Jezus nie przestał być człowiekiem. Otrzymał tylko nowe niezniszczalne ciało. Poczytaj sobie, gdzie Paweł wykłada na temat ciał jakie będą mieli po śmierci chrześcijanie.

===========
@8. dawidd


-----------------
"
jest jeden pośrednik do Boga Jezus prawda?. A potem mówisz, po co Ci inni pośrednicy, jeśli masz bezpośredni kontakt do Boga :D. Twój błąd, nielogicznie to ująłeś i parę razy podkreślałeś, że mam bezpośredni kontakt, a przecież JEZUS JEST POŚREDNIKIEM.
"
-----------------
Posłuchaj jeszcze raz przykład z telefonem.


-----------------
"
nie wziąłeś pod uwagę kilku fragmentów z początku ew. Łukasza. Powiedziałeś, że o Marii nic już więcej nie ma, a przecież tam jest chyba największa jej rola i mowa o jej błogosławieństwie i świętości.
"
-----------------
A o czym tam jest? Że mamy się modlić do Marii?, Że za jej pośrednictwem? Że jest zawsze dziewicą?
Że błogosławiona? A czemu katolicy nie czczą Rut?
Też jest o niej powiedziane:
"Powiedział: «Błogosławiona bądź, moja córko, przez Pana!" Rut 3:10, BT

----------------
"
No i mówisz, że kapłaństwo już jest niepotrzebne bo Jezus jest jedynym pośrednikiem, ale sam chyba Jezus gdzieś powiedział, że miną wszystkie dni, minie ziemia itp ale żadne słowo z prawa nie przeminie!!. Coś takiego było tzn, że nadal jest aktualne.
"
----------------

Jezus wypełnił prawo. Przez wypełnienie tego prawa, nie przemija ono ponieważ to czego zapowiedzią, było będzie ważne wiecznie. Poczytaj odpowiednie fragmenty np w liście do Hebrajczyków i inne listy.

Don Camilo
13 lat temu

Ad 14
Gww15
Nie rzucam sie ani na Biblię ani na Martina. Podnoszę kwestie w celu zbliżenia sie do prawdy.
Idę za radą Martina i tam gdzie to możliwe odczytuję Biblię dosłownie. Zarówno w Biblii Warszawskiej jak i Tysiąclecia występuje słowo OBRAZ, w gdańskiej - wyobrażenie. Słowo "obraz" odnosi się raczej do wyglądu fizycznego.
Co więcej - werset 26 wymienia oddzielnie: NA OBRAZ i PODOBIEŃSTWO. Obraz - cechy fizyczne, podobieństwo - przymioty, które wymieniasz (miłość, poczucie dobra...).
Jeszcze dobitniej widać to w przekładzie anglojęzycznym: "And God said, Let us make man in our IMAGE, after our LIKENESS".

Pytasz czy Bóg to jednocześnie mężczyzna i kobieta?
Nie wiem, natomiast rzuć okiem jeszcze raz na ten sam 26 werset 1ego rodziału ks. rodzaju:
1 Moj. 1:26
26. Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz NASZ (sic!), podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
(BW)

Bóg urzył 1 os. liczby mnogiej !!! To coś musi znaczyć.

Don Camilo
13 lat temu

Ad 14
Gww15

Co do kwestii człowieczeństwa Jezusa. Nie raczyłeś/aś podać konkretnego wersetu. Mniemam więc, że chodzi o:
1 Kor. 15:44-46
44. Sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone CIAŁO DUCHOWE. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe.
45. Tak też napisano: Pierwszy człowiek (sic!) Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam (już nie ma słowa "człowiek"! - przyp. mój) stał się DUCHEM ożywiającym.
46. Wszakże nie to, co duchowe, jest pierwsze, lecz to, co cielesne, potem dopiero duchowe.
(BW)

człowiek =/= duch.
Nie chcę tym umniejszać roli Jezusa - przeciwnie! Z Biblii wychodzi mi jak na dłoni, że jest on teraz CZYMŚ ZNACZNIE WIĘCEJ niż człowiekiem.
Może Martin mimochodem stwierdził słusznie, że nie potrzebuje już ŻADNEGO pośrednika??? Może jesteśmy w stanie nawiązać bezpośrednią relację z Bogiem a pośrednictwo Jezusa to poprostu jego ofiara niezbędna dla naszego zbawienia?

Dariusz
13 lat temu

Wyrwę się z kontekstu:
dziękuję Martin za wspaniałą pracę jaką wkładasz w tworzenie Odwyku, to dzięki tobie zacząłem czytać Biblię i uświadamiać sobie jak bardzo zakłamany mamy ten świat. Odcinek przez emocje którymi aż kipisz wyszedł idealnie, a to nasuwa pewien pomysł: wkurzajcie Martina a będą nowe elektryzujące nagrania.

Dodając troszkę do tematu spójrzcie na 2 księgę królewską od 22 wersetu; kiedy Jozjasz znajduje Księgę Zakonu, po jej przeczytaniu upewnia się u wyroczni Pana, że jej treść jest prawdziwa, widzi że jego poprzednicy i cały naród popełniał wobec Pana grzechy czcząc bożki. Uświadamia sobie jak wielkie to były błędy i natychmiast usuwa kapłanów tych bóstw, burzy świątynki, pali święte gaje, usuwa figurki i inne rzeczy najróżniejszych kultów, odnawia przymierze z Panem, oraz przypomina ludowi o sabatach, a najważniejsze: wykonuje wszystko co było spisane w Księdze Zakonu. Tu powstaje prośba do Martina: jak możesz wspomnij w którymś z odcinków co to była Księga Zakonu, nie chciałbym czegoś pomylić, ale dla nas obecnie można powiedzieć, że nią jest Biblia, a raczej, że treść Księgi Zakonu znajduje się w Biblii.

Na koniec powiem, że bardzo chciałbym, aby za naszych czasów znalazł się taki Jozjasz co by zrobił porządek.

Mariusz
13 lat temu

jestem tu na www
7meniebo.blogspot.com
i teraz czy moglby mi ktos powiedziec ktory to jest odcinek.
Bo chcialbym poisluchac oba zanim sobie wyrobie zdanie :)

Lukasz
13 lat temu

@Dariusz - komentarz 17. Bez przesady, nie chciałbym aby Odwyk zmienił się w walkę z tymi, albo tamtymi. Zacząłby przypominać rzeczywistość znaną z TV. Wolę Martina spokojnie omawiającego Biblię. Co nie oznacza że mam coś do zarzucenia temu odcinkowi. Wręcz przeciwnie - podobają mi się odpowiedzi poparte faktami z Biblii. Super to wyszło! No i podoba mi się że dostało się cwaniaczkom-mądralom księżom, co zawsze mają coś do powiedzenia, jak się okazało niekoniecznie na temat. Wątek gdzie ksiądz powołuje sie na 1Tm2,5 i na żywca mówi "jest jeden pośrednik", ale Maryja to inny pośrednik jest na prawdę śmiesznie przezabawny, i (dzięki Martinowi) widać jak sobie księża interpretują wszystko ładnie po swojemu tłumaczą.
Najistotniejsze było pod koniec - jeśli zaczynam się koncentrować na Maryji, Jezusie plus święci jak np. św Franciszek, św. Krzysztof itd. to stracę główny wątek jakim jest sam Jezus. "Rozdrobnię się". I to jest bardzo istotne, bo sam kult Maryji nikomu nic złego nie robi.
Martin, a jak skomentujesz objawienia w Fatimie? – z pierwszej tajemnicy fatimskiej
"Czego sobie Pani życzy?

– Chcę, abyście przyszli tutaj 13 następnego miesiąca, abyście codziennie odmawiali różaniec i nauczyli się czytać. Później powiem wam, czego chcę.
– Bardzo chciałabym, żeby nas Pani zabrała do Nieba.
– Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak tu pozostaniesz przez jakiś czas. Jezus chce się posłużyć tobą, by ludzie mnie poznali i pokochali (...).
– Zostanę tu sama?
– Nie moje dziecko, zbytnio byś cierpiała. Nie trać odwagi, nigdy cię nie opuszczę! Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga."

Mariusz
13 lat temu

Zamiescilem Pytanie do Pawlukiewicza w 1 poscie.
7meniebo.blogspot.com

"Prosze Ksiedza mam pytaie.
Czy skoro skladamy ludzka czesc "Marii Zawsze Dziewicy", matce Jezusa....
To czy tak samo nie powinniszmy skladac takiej samej czci "Swietemu Józef Zawsze Prawiczkowi"

Z kad ta dysproporcja ze Maria ma pelno sanktuariow a Józef kilka :( Dlaczego nie ma tylu pielgrzymek do sanktuariow Józefowych.
Taka sama czesc nalezy sie ojcu jak i matce czy nie ?

Józef i Maria to równowazne osoby wg Biblii.
POdane sa rodowody Jezusa od Mari i od Józefa.
Jako ojca rodziny mnie ta dyskryminacja ojcow i Józefa. Chce tez wiedziec co mam powiedziec synkowi jak mie spta... "

Ciekawe czy mi odpowie, czy mnie zbanuja i oleja i pozwola tkwic w newiedzy.

janas515
13 lat temu

Jesli chodzi o tozsamosc Jezusa to biblia objawia ze nie jest On Bogiem tylko czlowiekiem mowi o tym m.in wspomniany werset tym.2.5 jeden jest Bog[ a nie dwoch] jeden tez posrednik czlowiek [a nie Bog] Chrystus .Jezus jest wyjatkowym czlowiekiem [ale czlowiekiem] pierworodnym synem Boga gdyz jako pierwszy zrodzony zostal z nasienia bozego [ducha sw.] jest tez nazywany pirworodnym posrod braci tym wieksza chwala dla Niego za to co zrobil dla nas jako czlowiek.slowa ktre powiedzial ojcze umilowales mnie zanim powstal swiat oznaczaly ze byl On obecny w umysle w sercu w planach Boga zanim wszystko powstalo.To samo biblia mowi o wierzacych ze w Nim [Jezusie ] zostalismy wybrani przed zalozeniem swiata co nie znaczy przeciez ze istnielismy realnie zanim powstal swiat ale istnielismy w umysle Boga tak jak kobieta ktora pragnie dziecka nosi je juz w swoim sercu umysle wizji zanim to dziecko realnie zaistnieje w jej lonie.Tak przedstawione fakty sprawiaja ze dobra nowina dobry news staje sie prosta i czytelna bez zanej gmatwaniny o trojcy dwojcy itp.bo biblia slowo Boga nie jest napisana dla magistrow teologow papiezy intelektualistow ale dla kazdego prostego czleka jesli tylko odrzuci sie jakiekolwiek uprzedzenia religijne doktryny i dogmaty i uzna sie ze jedynym iterpretatorem jest sam autor duch sw.

Mariusz
13 lat temu

Ale moze mnie ktos tu z ta kwestia oswieci, A jak tez was to zastanawia to zaplusujcie posta 20 to moze ktos mady da odpowiedz.

janas515
13 lat temu

Jest jeszce jeden argument bardzo realistyczny potwierdzajacym jedyne posrednictwo Jeszuy abstrachujac od tego ze przysluguje ono Mu za to co zrobil a mianowicie kancelaria p[osrednikow nie ma racji bytu gdyz biblia mowi ze ci co pomarli poprostu spia nie majac zadnej swiadomosci czekajac na pobudke a wiec nie grasuja gdzies w zaswiatach i nie maja zadnej mozliwosci dzialania bo puki co jeden tylko wstapil do ieba ten ktory zmartwychwstal Jezus takze nawet gdyby chcial zalozyc ministerstwo lub biuro posrednikow z podzialem na branze z wyzej wym.powodow nie moglby tego zrobic.Pozdrawiam cala mafie odwykowcow i wodza M tina

janas515
13 lat temu

Polecam bardzo ciekawe tematy i artykuly na stronach w.w.w.truth or tradition

Don Camilo
13 lat temu

Właśnie skończyłem konsumować dzienną porcję Słowa Bożego i akurat zauważyłem, że zaznaczyłem kiedyś baaaardzo ważny i ciekawy werset odnoszący się właśnie do tego czym będziemy po dostąpieniu zpawienia:
1 Jan. 3:2
2. Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest.
(BW)

No - więc nie wiadomo czy nadal będziemy ludźmi, czy Bóg przekształci nas w inne byty. Tak samo jest z Jezusem - stąd tyle dyskusji na temat boskości Jezusa, trójcy, itp.
Można sę różnić w rozumieniu Biblii jadnak dążąc do poznania prawdy konieczna jest faktyczna chęć jej poznania, a nie np. chęć dowodzenia na siłę, że ta czy inna interpretacja jest najsłuszniejsza.

janas515
13 lat temu

Mozna smialo powiedziec ze ministerstwo zajmujace sie falszowaniem prawdziwych newsow ktore wysylane sa z redakcji gdzie naczelnym redaktorem jest Jeszua znajduje sie pietro nizej pod redakcja lucjana czyt.lucyfera gdzie redaguje sie spreparowane wiadomosci i drukuje sie je pod logo prawda .Przypomina mi to pewna ruska gazete w czasach komuny pt. prawda a jaka byla jej zawartosc to latwo sobie mozna dospiewac.Lucjanowi i jego bandzie bardzo zalezy zeby znieksztalcic dzelo Jezusa dlatego wymysla tak zabawne aneksy i przedziwne dodatki do tego prostego przekazu o dobrej nowinie darmowemu zbawieniu przez wiare w Jezusa pewnosci tego zbawienia i zyciu wiecznym.Dlatego sciemnia ja jak tylko sie da gmatwa i chce ja uczynic tak niezrozumiala jak kazda umowa bankowa ktorej nawet czesto eksperci nie potrafia rozszyfrowac Oskar w kategori mistrz manipulacji przyznaje luckowi i jego kolesiom

wojte
13 lat temu

Dlaczego Jan wziął matkę Jezusa do siebie? Przecież, jak mówi Martin, Jezus miał braci i siostry. Czy te osoby nie mogły zajmować się swoją matką?

Szałot
13 lat temu

Śliczny odcinek, ale o takich oczywistościach, to już dawno wiedzą Ci co chcieli wiedzieć, a po drugie ten odcinek już był, Kylu go zrobił. Myślałem, że zmiażdżysz bardziej godnego Ciebie przeciwnika Martin, to było dziecinnie proste.

Powała
13 lat temu

@27
Jedno z tłumaczeń problemu głosi, że Jezus oddał matkę Janowi ponieważ jego bracia nie uwierzyli w Niego. A wiemy z ewangelii że Jezus przedkładał tych co pełnią wolę Ojca nad rodzinę.

Szałot
13 lat temu

prawda2.info - Martin, lepiej ratuj tych ludzi, bo zmierzają prosto do piekła, jakiś tam plejadian uważają za bogów. Zmiażdż Davida Icka proszę.

Sebastian
13 lat temu

Martin na koniec powiedziałeś: "Ja wam mówię co mówi Biblia". Moim zdaniem nie powinieneś używać takiego zwrotu. Nie chcę tutaj mówić czy się zgadzam z tobą czy nie, tylko chodzi mi oto, że nie jesteś jedynym prawdziwym orędownikiem tego co tak naprawdę jest tam napisane, a poza tym bazujemy na tłumaczeniu a nie na oryginale więc nie możesz czytać wszystkiego dosłownie. :)

Macjej przez duże Z
13 lat temu

CO DO OBRAZÓW RZEAŻB itp. W Starym Testamencie Bóg mówił o swojej postaci ,że nie można jej przedstawiać! Nie mówił tutaj o postaci Jezysa czy Abrachama.

Pozatym protestanci też odprawiają nabożeństwo przed rzeżbą tzn. przed krzyżem. A w kościele Luterańskim widziałem nawet nieraz więcej obrazów przedstawiających sceny biblijne niż w nowoczesnych kościołach katolickich.

A pozatym czy filmu o Jezusie też mamy uznać za grzeszne bo też przedstawiają obraz Jezusa? i do tego ruchomy.

I jeszcze jedno Jak byłem jakiś czas temu w górach to doszło do cudu związanego z nawracaniem się jadnej naszej koleżanki. I pewna PROTESTANTKA co tam była po tym wydarzeniu zaproponowała żebyśmy zrobili pomnik Chrystusa.

wojte
13 lat temu

@29
czy Jakub - jeden z apostołów nie jest uważany za brata Pańskiego - w związku z tym jak dobrze rozumiem rodzonego brata Jezusa?
a co z przykazaniem "Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie." Czy rodzeni bracia Jezusa, Żydzi przestrzegający prawa jak mniemam, zostawili by swą matkę pod opieką obcej osoby?

Mateusz
13 lat temu

@Sebastian: W razie czego ja też potwierdzam, że tak jest napisane, więc już masz dwóch "orędowników" :) Sam przeczytaj to będziesz trzecim :)

Jak potrzebujesz porównać z oryginałem, to w sieci łatwo znaleźć tekst interlinearny (oryginalny tekst hebrajski i grecki + tłumaczenie poszczególnych słów ze słownika + tłumaczenie wersetu w kilkunastu przekładach na różne języki). Nawet wersje z komentarzami biblistów widziałem :)

Powała
13 lat temu

@33.

Bratem Jezusa był Jakub Starszy (bo był też jakiś Młodszy) przywódca kościoła w Jerozolimie który uwierzył dopiero po zmartwychwstaniu.

Swoją drogą Jakub Starszy miał taką pozycję wśród ówczesnych chrześcijan, że mógł opieprzać samego Piotra (Tego Piotra) o czym zdaje się kiedyś Martin wspominał a na pewno wspomina o tym biblia w Dziejach Apostolskich (nie pamiętam rozdziału).

Powała
13 lat temu

@35

Ha, jednak nie Dzieje tylko List do Galatów 2:11-12

wojte
13 lat temu

ok, bratem Jezusa jest Jakub Sprawiedliwy - ten co uwierzył, że Jezus jest mesjaszem dopiero po zmartwychwstaniu.

Jednak dla mnie nie zmienia to faktu, zakładając, że Jezus ma rodzeństwo, a Maryja ma więcej niż jednego syna to obowiązek opieki nad nią przechodzi na dzieci - chociażby dla zachowania ówczesnych tradycji - rodziny wielopokoleniowe, teściowa mieszka z zięciem w Kafarnaum, syn jest jedynym opiekunem owdowiałej matki itp. W związku z powyższym dlaczego ma miejsce taki akt oddania swej matki pod opiekę ucznia - bo tak?
Bo akurat konającemu na krzyżu Jezusowi się przypomniało?
A może ma to znaczenie inne???

Piszesz, że " Jezus przedkładał tych co pełnią wolę Ojca nad rodzinę" - ale czy to Maryja - Jego matka nie jest tą, która najdobitniej pokazuje co to znaczy wypełnić wolę Ojca - " Niech mi się stanie wola Twoja"?

Powała
13 lat temu

Napiszę jeszcze raz ale trochę inaczej: Jezus oddał Marię pod opiekę Jana bo uważał, że Jan który w niego wierzył jest jego bratem a nie bracia którzy w niego nie wierzyli. Taka teoria.

Celem wyjaśnienia: dla mnie nie ma najmniejszego znaczenia czy Maria miała inne dzieci czy nie miała. I dla autora Biblii też raczej nie ma to znaczenie bo w przeciwnym wypadku coś by o tym wspomniał (w jedna albo w druga stronę).

Fatalistka
13 lat temu

No wiec nie rozumiem skąd bierze sie u Martina tyle zacietrzewienia przeciwko Marji, matce Chrystusa. przecież to właśnie ona a nikt inny została wybrana przez Boga, wiec musiała mu być nadzwyczaj umiłowaną, a jeśli tak jest ,dlaczego ludzie nie powinni jej miłować?KK nie robi z matki Boskiej bogini.Uznaje ja za człowieka , tylko za niezwykłego człowieka i czy my nie oddajemy czci niezwykłym ludziom?Kościół katolicki poprzez wywyzszenie Marji odgrywa rolę b. pozytywną, bo prez to samo nobilituje kobiety, których rola w życiu społecznym była do naszych czasów b. ograniczona. Dlaczego Maria a nie Jozef? Cóż, Jozef nie byl ojcem, najwyżej ojczymem.Każde dziecko chyba częściej garnie się do matki niż do ojca i u niej szuka pocieszenia.Macierzyństwo niezaprzeczalnie ma większą wartośc niż ojcostwo.I takie potępianie kultu Mari wyglada mi na
zakłocenia relacji z matką własnego dzieciństwa.A co do obrazow , to liczą sie w naszej sztuce szczegolnie przedstawienia Chrystusa, Marji i świętych.O ile uboższa byłaby nasza kultura gdybysmy sie musieli ograniczac tylko do motywow
floralnych.Emocje jakie budzą we mnie n.p.Pieta awignonska,czy ta watykańska czy tez fresk Michala Aniola z kaplicy sykstynskiej, gdzie Bog wyciąga do Adama swoją dłon są warte każdego grzechu.

Jerzy
13 lat temu

Martin mocne i prawdziwe. Ratujesz wiele dusz katolickich :)

@7. Powała z Taczewa
Przecież w @6. Łukasz pisze tak, że komentować nie trzeba pokazując jaką bzdurę ksiądz chlapnął. Przecież jest oczywiste, że teza tego księdza powala każdy umysł :o
@8 dawidd
Martin wyraźnie zaznaczył, że biorąc pod uwagę listy bez ewangelii. Słuchaj uważniej.
@12. Don Camilo Bóg jest Duchem więc kształt ciała jest na wzór kształtu człowieka ? Czy podobieństwo jest z kształtu ? Czy Bogu Duchowi jajka dyndają jak Adamowi i z jaką Ewą machnął Jezusa ? Idąc twoim tokiem myślenia można tak zagalopować.
Co do drugiego zdania. Skąd wnioskujesz, że Jezus przestał być człowiekiem skoro przyszedł po zmartwychwstaniu w ciele - wprawdzie mającym nowe własności ale ciele co zjadło rybkę jak się patrzy.

@19 Łukasz Kult Maryji pobudza zazdrość Boga samego. Uważasz to za niegroźne wkurzać wszechmocnego ? :o

Powała
13 lat temu

@41 Fatalistka
Ale Ci fatalnie wyszło. Podaj proszę podstawy biblijne twoich wywodów maryjnych. Nie znajdziesz takich. Wszystko co jest związane z kultem maryjnym jest wynikiem ludzkiego chciejstwa a nie jakichkolwiek prawd. Marii należy się chwała nie mniejsza i nie większa niż Mojżeszowi, Eliaszowi, Dawidowi i wielu wielu innych umiłowanych przez Boga.

I jak słusznie zauważył (@42) Jeży: to bardzo ryzykowne wzbudzać zazdrość wszechmocnego.
Pięknie powiedziane. Pozwól że zawłaszczę sobie na użytek ekumeniczny :-)

Lukasz
13 lat temu

@40 Jerzy, Przezornie wolałbym nie wkurzać ;)A jak skomentujesz objawienia Maryji w Fatimie, Licheniu itp?

Marciu
13 lat temu

Bardzo dobry odcinek, przede wszystkim rzeczowy, no i widać, że Martin się autentycznie wkurzył. Używając argumentacji księdza Pawlukiewicza (Biblia mówi że jest tylko jeden pośrednik, Jezus, to prawda, ale jest jeszcze jeden...), można sobie wytłumaczyć dosłownie wszystko. Np. że pierwszy człowiek miał na imię Wojtek. Biblia mówi co prawda, że Adam, ale... i tu jakiś odpowiednio pokrętny wywód.
Kiedyś powiedziałem sobie, tak dla żartu, "O Matko Boska!", a pewna pani, która to słyszała, pouczyła mnie, że przecież napisane jest, aby nie wzywać imienia Pana Boga nadaremno. Dobre, nie? Normalnie ręce opadają.
Pewnie już to widzieliście, ale mnie to zawsze bawi:
www.youtube.com

Filozofus
13 lat temu

Etam, głupoty gadacie. Oto właściwa hierarchia pośrednictwa:

BÓG
|
JEZUS
|
MARYJA
|
PAPIEŻ
|
PRYMAS
|
ARCYBISKUP
|
BISKUP
|
PROBOSZCZ
|
KSIĄDZ
|
DIAKON
|
KOŚCIELNY
|
MINISTRANT
|
WIERNI

Macjej przez duże Z
13 lat temu

Co do braci Jezusa to podobno w tamtych czasach słowo brat czy siostra oznaczać mogło również pokrewieństwo tzn. bracia cioteczni, stryjeczni

Macjej przez duże Z
13 lat temu

A pozatym kto mi minusa postawił Przyznać sie!

blacky
13 lat temu

Przepraszam bardzo, proszę mi pokazać w którym miejscu w Piśmie Św jest napisane o tym, że tylko Pismo Św i nic więcej? I gdzie Pismo Św mówi wyraźnie, które Księgi są Święte, a które nie?

Ramidas
13 lat temu

filozofus, czyli, że co? Żeby się dostać z jakąś sprawą gdzieś wyżej to musisz przejść przez wszystkie stopnie niżej? Jak chcesz się pomodlić w intencji zdrowia matki przykładowo to idziesz z tym do ministranta, który zanosi sprawę kościelnemu, który.... Argh... to dopiero biurokracja...

Blacky
13 lat temu

Przepraszam bardzo, proszę mi pokazać w którym miejscu w Piśmie Św jest napisane o tym, że tylko Pismo Św i nic więcej? I gdzie Pismo Św mówi wyraźnie, które Księgi są Święte, a które nie?

Martin ale pierdoł nagadałeś tym razem. Opierasz się na Biblii? Przekręcasz Jej sens!!

Blacky
13 lat temu

Z Jezusa normalnie chama robisz! No Martin, weź się zastanów.

kloee
13 lat temu

jak dla mnie - Maria to nie jest mało znaczący epizod. Jej dezyzja była dla nas wszystkich kluczowa. Pozdrawiam odwykowiczów.

Piotr
13 lat temu

@29 Powała z Tczewa
Według ewangelii Mateusza Jezus miał czterech braci. A dwaj z nich są autorami listów nowotestamentowych: Jakub i Juda, więc nie pisz że bracia nie uwierzyli. Myślenie ahistoryczne - początkowo ludzie z Nazaretu nie uwierzyli, ale po zmartwychstaniu wszystko się zmieniło.

@30 Szałot
Tam plejadian nie uważa się za Boga. Sytuacja wygląda tak: istnieją jakieś byty określane terminem plejadanie, które same definiują się jako istoty z 5,6 i 7 wymiaru (człowiek dla nich jest istotą z czwartego wymiaru). Ich nazwijmy to kanałem/prorokiem jest Alex Collier. I w wywiadzie z nim zadano mu pytanie czy plejadianie wiedzą skąd się biorą dusze i czy wiedzą kim jest człowiek. Odpowiedź od nich była taka: wedlug nich dusze pochodzą od istoty z conajmniej 11 wymiaru o nazwie Paa Taal (pisownia ze słuchu) z tym, że nie mają zielonego pojęcia jak to się wszystko odbywa. Czyli jeżeli ci plejadianie naprawdę istnieją to wiedzą o tych sprawach niewiele więcej. A po drugie NIGDY nie żądali jakiejkolwiek czci, tylko podkreślają, że nie można nikogo potępiać za stan jego aktualnej wiedzy i jedyne co chcą zrobić to pomóc się ludziom upamiętać. A sama fascynacja nimi bierze się z opisu ich cywilizacji. Na przykład nie mogą się nadziwić dlaczego ludzie między sobą walczą zamiast współpracować.

Odnośnie samej audycji:
Jedno proste pytanie: czy członkowie kościołów protestanckich tak naprawdę różnią się od katolików ze swoją tradycją i kultem świętych (Luter, Kalwin , Ellen White), których traktuje się bezkrytycznie i de facto uznaje za fundament kościoła.

Mariusz
13 lat temu

Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym jest daleko ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji" (Mar.7:6-8).

....
zawsze jak czytam ten fragment to zadziwia mnie z kad Jezus to wiedzial :) a takich fragmentow jest wiecej.
poprostu WOW. Jezus RULEZ 4 ever !!!!

michał
13 lat temu

@48 Blacky
Pamiętaj że Pismo Święte zostało spisane na przestrzeni wieków przez różnych autorów a nie jest dyrektywą UE więc notarialnie poświadczonego spisu treści się nie spodziewaj.

Stary Testament
Jezus kilka razy powołuje się na autorytet ST, np:
- przy kuszeniu przez szatana odpowiada cytatami z Pisma
- przypowieść o Łazarzu i bogaczu (mają Mojżesza i proroków).
Nie przypominam sobie natomiast, żeby Jezus powoływał się na autorytet żydowskich tradycji. Nie przypominam sobie też, żeby Chrystus kwestionował gdzieś obowiązujący wtedy w Izraelu kanon Pisma (np. powołując się na księgi księgi z poza niego), więc jego się trzymajmy.

Nowy Testament
Tutaj chyba najlepszy będzie przytoczony kiedyś przez Martina argument
o tym że "koszerne" księgi różnią się znacznie od apokryfów, które to często nie trzymają się kupy, zarówno pod względem treści jak i formy. Stąd dobór ksiąg to sprawa używania rozumu a nie tzw Tradycji.

Poza tym, nie uważasz, że zupełnie inną rzeczą jest używanie rozumu do prób sprecyzowania spraw nie wyjaśnionych jednoznacznie w Biblii (np. szabat/niedziela) a czym innym tworzenie nowych bytów (czyściec), praktyk (kult świętych) czy idei (nieomylny papież) ?

7me Niebo Podkast
13 lat temu

Martin:
Można dyskutować na wiele tematów.
Ale skąd tyle w tobie agresji, także w stosunku do Maryi.

Odpowiedź może być bardzo prosta:
Największym wrogiem szatana jest Maryja, można to wyczytać z kart Apokalipsy. Być może stad te agresywne ataki.

A co do miażdżenia ludzi:
Radzę się trochę dokształcić.
Wchodzisz w polemikę z doktorem teologii, a nie jesteś nawet magistrem.

Wystarczy się douczyć i sięgnąć po dowolną monografię z apologetyki. Znajdziesz tam wyczerpujące wyjaśnienie podstaw tzw. kultu maryjnego.

Dla przypomnienia: Apologetyka (łac. apologeticum, z gr. ἀπολογία) — dział teologii (teologia fundamentalna, której apologetyka jest wymiarem praktycznym) lub literatury zajmujący się obroną wiary – najczęściej chrześcijańskiej – przed zarzutami przeciwników oraz uzasadniający podstawowe prawdy wiary.

Miłej nauki i nie mąć ludziom w głowach, bo mogą pobłądzić.

Powała
13 lat temu

Ale prowokacja!
Lecę po popcorn i cole...

Szałot
13 lat temu

@Piotr prowadzisz jakiś podcast? chętnie bym posłuchał, albo masz jakąś swoja stronkę? od Ciebie można sporo się dowiedzieć w szybkim czasie, bardzo konkretnym człowiekiem jesteś

neo
13 lat temu

ja nie moge skumać tej ludzkiej pychy, która wywyższa sie ponad Słowo Boże. Miejcie Jezusa w sercu, zacznijcie byc tak pokorni jak On był przed swoim Ojcem i tak uniżeni jak Maryja pzred swoim Synem a prawda bedzie wam objawiona...

sewcio
13 lat temu

@48.blacky
Wikipedia podaje kilka trafnych wersetów:
* 1 Kor 4,6: „A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano”.
lub za Biblią Poznańską: „To wszystko zastosowałem do siebie i do Apollosa ze względu na was, abyście na naszym przykładzie nauczyli się następującej zasady: «Nic ponad to, co zostało napisane»”.
* Prz 30,6: „Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę”.
* Ap 22,18. 19: „Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze; a jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze”.

blacky
13 lat temu

@sewcio
Podajesz przykłady z listu, który na tamten moment NIE BYŁ Pismem Świętym. To tyle

@53. michał
"stąd dobór ksiąg to sprawa używania rozumu a nie tzw Tradycji."
Nie no ludzie kochani, na prawdę wszystko można sobie wytłumaczyć tak jak się chce. Wszystkie tzw apokryfy był bezsensu?

54. 7n
Dokładnie też o tym dziś pomyślałem. Jak nic widać w tym rękę Włochatego. Maryja to znienawidzona przez niego postać i proszę, ataki na kult maryjny i na Jej osobę to nic innego jak kolejny front walk, może i najważniejszy. Już tyle o tym napisano i wyjaśniono, że to co Martin w tej audycji nagadał można dokładnie sprawdzić i obalić na podstawie starych tekstów. Polecam forum pewnego Polaka mieszkającego w USA: katolik.us. On chętnie z każdym z was pogada na ten temat. Wiele wam może wyjaśnić. Zresztą jest nauka teologiczna zwana mariologią. Jak ktoś chce to się wczyta i zrozumie zamiast pierniczyć bezsensu że Jezus wydając ostatnie tchnienie rzekł do Jana :"weź se tą niewiastę" Ohydne nadużycie!

Kris
13 lat temu

Pawlukiewicz niestety może być autorytetem dla niedouczonej młodzieży z KTSM ów i innych pielgrzymowiczów młodzieżowych. Po dwóch jego audycjach na Yutube stwierdzam że koleś jest agentem Watykanu na terytorium Polski (to nie żart)

Kris
13 lat temu

Brawo Martin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kościół Katolicki zakłamuje prawdę, zabija wiarę młodych ludzi , zabija myślenie - SEKTA

- nienawidzę KK-

Macjej przez duże Z
13 lat temu

@ 62 Kris dziwne żeczy mówisz. Agent Watykanu?

Piotr
13 lat temu

@ Blacky, 7n
Spójrzmy na chłodno jak przebiegają objawienia Maryjne. Objawia się istota, zawsze dzieciom, która się przedstawia jako Maryja. I na początek ma prośbę o kierowanie do niej prósb lub postawienie jakiegoś miejsca kultu. Następnie miejscowi ludzie to robią sciągając tym samym na siebie gniew Boży. Ten mechanizm szczegółowo opisał apostoł Paweł w 1 rozdziale listu do Rzymian - ponieważ nie oddali Stworzycielowi chwały, czci i dziękczynienia, dlatego wydał ON ich na łup chyba wszelkiego diabelstwa jakie istnieje. Obrazek, figurka, różaniec czy też medalik tej istoty nie kosztuje majątku więc niech każdy kto ma jakiekolwiek wątpliwości spróbuje to bez żalu zniszczyć i przeprosić. A jak nie zobaczy różnicy, to niech sobie wróci do bałwochwalstwa.
Zgodnie ze słowami Jozuego:
Oddajcie tedy Panu zbożną cześć i służcie mu szczerze i wiernie; usuńcie bogów, którym służyli wasi ojcowie za Rzeką i w Egipcie, a służcie Panu. A jeśliby się wam wydawało, że źle jest służyć Panu, to wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć: czy bogom, którym służyli wasi ojcowie, gdy byli za Rzeką, czy też bogom amorejskim, w których ziemi teraz mieszkacie. Lecz ja i dom mój służyć będziemy Panu.

gww15
13 lat temu

@15 @16. Don Camilo

Rozważania tego typu są bez celowe. Bóg jest duchem. Jest ponad wymiarowy. Wykracza poza nasze 4 wymiary nie może zatem przedstawić się nam, ludziom, gdyż każde przedstawienie się byłoby zafałszowanym obrazem. Natomiast zetknięcie z prawdziwym obrazem spowodowałoby nasze zniknięcie.

Potwierdzają to teksty:

"Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, 17 podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, 18 podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią." 5 Moj 4:15-18 ,BT

I znowu rzekł: «Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu».
Wyj 33:20, BT

"Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». J 4:25, BT

Co interesujące z kontekstu słów Jezusa wynika, że miała nastąpić degradacja gadżetów wizualnych stosowanych do czczenia Boga typu świątynia, ołtarz w Jerozolimie, itp.

Podsumowując: Człowiek nie jest wstanie nawet sobie wyobrazić Boga. Co najwyżej zaledwie drobną cząstkę Jego chwały i mocy. Sporządzenie zatem jakiejkolwiek podobizny, czy kształtu nie ma nam pomóc jak zapewniają czciciele figurek Matki i krucyfiksów, lecz właśnie przeszkodzić, oszukać, odwrócić naszą uwagę od rzeczywistego Boga.

Stwórcę miliardów gwiazd, setki razy większych od Słońca, miliardów galaktyk, potężnych sił natury, ma wyobrazić jakaś rzeźba? Jakiś człowieczek na drzewie? Jakaś pani na obrazie? To ma pomóc? W czym w oddawaniu czci Prawdziwemu Bogu JHWH, czy odwróceniu uwagi od Niego?

Kwestia relacji:

Kilka wersetów nam pomoże.
Co mówił Jezus o modlitwie:

"aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje."
J 15:16, BT

"Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie(...)"
Mat 6:8,9, BT

Jak rozumieli to pierwsi uczniowie - do kogo się modlili?:

"Na samym początku składam dzięki Bogu mojemu przez Jezusa Chrystusa za was wszystkich; ponieważ o wierze waszej mówi się po całym świecie."
Rz 1:8, BT

"Wszechwładny Stwórco nieba i ziemi, i morza, i wszystkiego, co w nich istnieje"
Dz 4:24, BT

"Bogu mojemu dziękuję wciąż za was, za łaskę daną wam w Chrystusie Jezusie"
1Kor 1:4, BT.

Wynika stąd, że kontakt z Bogiem winien być bezpośredni przy czym, należy powołać się na imię Jezusa.
Mniej więcej:

'Boże to ja, Twój sługa, wysłuchaj mnie, bo znam Twego syna Jezusa, wiem że umarł za mnie i chociaż grzeszny jestem, mam śmiałość zwracać się do Ciebie dzięki odkupieniu moich grzechów'


=============

@54. 7n

"Ale skąd tyle w tobie agresji, także w stosunku do Maryi."

Ja nie zauważyłem.

"Być może stad te agresywne ataki. "

Agresywne ataki?
A od kiedy to stawianie Marii na równi z dzielnymi, wspaniałymi, wiernymi, bogobojnymi osobami, opisanymi w Biblii, jest atakiem?

Problem polega na tym, że ktoś przypisał Maryi właściwości, które nie nigdy nie zaistniały. W którym to miejscu, apostołowie wychwalają Maryję, uważają za pośredniczkę? Apostołowie nie znali takiej tradycji. Apostołowie znali tylko taką tradycję, że jest jeden pośrednik. W każdym sensie, zarówno w zbawieniu jak i w modlitwach. Wprowadzenie nowej tradycji i do tego jeszcze sprzecznej z pierwotną. Jesteśmy przed tym wyraźnie ostrzeżeni:

"Ale choćbyśmy sami czy nawet anioł z nieba głosił wam coś innego, niż myśmy wam głosili, niech będzie wyklęty!
Gal 1:8 BP

"A co do miażdżenia ludzi:
Radzę się trochę dokształcić.
Wchodzisz w polemikę z doktorem teologii, a nie jesteś nawet magistrem. "

Jakbyś czytał Biblię zamiast słuchać doktorów teologii, to wiedziałbyś, że Martin ma rację. A Bóg obraca mądrość uczonych w głupotę:

"Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata?"
1Kor 1:20 ,BT

Wystarczy się douczyć i sięgnąć po dowolną monografię z apologetyki. Znajdziesz tam wyczerpujące wyjaśnienie podstaw tzw. kultu maryjnego.

Podstawą kultu Maryjnego jest prawdopodobnie pogańska królowa niebios.
Podobieństwa są szokujące.
www.youtube.com

"Wystarczy się douczyć i sięgnąć po dowolną monografię z apologetyki.
Znajdziesz tam wyczerpujące wyjaśnienie podstaw tzw. kultu maryjnego."

Jedyna wyczerpująca apologetyka wiary chrześcijańskiej znajduje się w Biblii. Jeżeli istnieje jakaś, inna to nie jest ona chrześcijańska.

"Miłej nauki i nie mąć ludziom w głowach, bo mogą pobłądzić."

Od kiedy stawianie sprawy krótko, jasno, rzeczowo i prosto tak że prościej się nie da, nazywa się "mąceniem ludziom w głowach"?
Zdaje się że wspomniałeś coś o obszernej, wyczerpującej apologetyce. :-)

Swego czasu zajmowałem się katolicką apologetyką i muszę przyznać, że chyba nikt tak skutecznie nie potrafi mieszać ludziom w głowach jak katoliccy obrońcy wiary.

Dotknąłem też kwestii pośrednictwa Marii:

Tutaj mamy przykład takiego mieszania:
katolicka.apologetyka.info

Autor usiłuje przekonać nas, że dla katolików pośrednictwo Marii różni się od pośrednictwa Jezusa.

Napisano tam:


Następnie autor przytacza:


I dalej już skupia się na ofierze Jezusa, przytacza też stosowne wersety.
I niby faktycznie wychodzi na to, że "bliższy i dalszy kontekst" wskazuje, że Jezus jest jedynym pośrednikiem od zbawienia, a Maria od zanoszenia próśb i modlitw. Katolik może spać spokojnie.
STOP!!! STOP!!! STOP!!! FAŁSZ!!! MANIPULACJA!!!

PRZECZYTAJMY cały rozdział 2 1Tym o czym tam jest?
O modlitwie o prośbach o błaganiach. I to właśnie w tych okolicznościach, w tym kontekście Paweł mówi o jednym pośredniku.
A co z dalszym kontekstem?

Co na to sam Jezus?
J 15:16, BP "Ojciec da wam wszystko, o co Go tylko poprosicie w imię moje."

Co na to apostoł Paweł?
"Na samym początku składam dzięki Bogu mojemu przez Jezusa Chrystusa za was wszystkich; ponieważ o wierze waszej mówi się po całym świecie."
Rz 1:8, BT

Jeśli Pawlukiewicz, czy inny "uczony w piśmie" i "faryzeusz" będzie mówił, że w tym wypadku chodzi o dwa znaczenia pośrednictwa KŁAMIE. Jeśli będzie twierdził, że Maria jest innym pośrednikiem niż Jezus - KŁAMIE. Jeśli będzie twierdził, że stwierdzenie "jeden pośrednik między Bogiem a ludźmi - Jezus" nie zadaje kłam katolickiej doktrynie o pośrednictwie Marii - KŁAMIE.

Yonn Dreck
13 lat temu

Przepraszam, pomimo tego, że sam chwilowo mam dystans do świętych, Maryji itp., to jednak nie jestem w stu procentach pewny, jak jest. Dlaczego? Ponieważ czytając np. na forach biblijnych wypowiedzi jednych i drugich zauważyłem, że katolicy zawsze odwołują się do Tradycji. Gdzieś coś czytałem jakieś fragmenty Ojców Kościoła, gdzie np. było całkiem sporo o Maryji (coś, że uwłaczałoby to Chrystusowi, gdyby miał braci itp.). Także dogmaty, jak się okazuje, wcale nie są wyssane znowu z palca.

Poza tym ktoś tu słusznie wspomniał o pytaniu: " Czy Biblia jest ostatecznym słowem Boga?"

Raz w nocach na odwyku zadałem to pytanie Martinowi, to powiedział, że to dobry pomysł na odcinek, ale na razie ani widu, ani słychu...

Powołałem się na to, że Biblia nie została tak o - zapisana, tylko była przekazywana ustnie przez wiele lat! To tak, jakby po np. Księgach Mojżeszowych ktoś powiedział 'Wiesz co, Salomon? Te Twoje objawienia są kija warte! Tora mówi co innego!'

Wspomniałem także, że Bóg MOŻE mieć coś jeszcze do powiedzenia! I śmieszne mi się wydaje to, że ktoś pisze, że "Maryja to szatan, bo szatan nawet podaje się za anioła światłości", jeśli chodzi o to, że ta istota w objawieniach (prawdziwych, czy nieprawdziwych, nieważne!) nawołuje do pokoju i co najważniejsze, podkreśla rolę Jezusa! Naprawdę można zwariować, jak się czyta, że np. katoliccy duchowni nawrócili się na protestantyzm, a potem czytam (chyba ze 2 tygodnie temu czytałem), że Scott Hahn (kaznodzieja protestancki) uznał, że Kościół Katolicki jest właśnie tym Kościołem. Mętlik niesamowity.

cytat z wikipedii:

"Pod wpływem lektury i analizy dzieł Ojców Kościoła oraz Pisma świętego doszedł do wniosku, że naukę Chrystusa w pełni głosi Kościół katolicki, do którego przystąpił na Wielkanoc 1986 roku. Później katoliczką została także jego żona Kimberly."

Czytałem jego świadectwo w jakimś wywiadzie z nim. Muszę poczytać coś więcej, jak to dokładnie u niego przebiegało, bo interesujące.

Ciekawa w tym wywiadzie była krótka analiza dot. kluczy, które Jezus dał Piotrowi (tu było powołanie na Stary Testament! Chodziło bodaj o proroctwa Izajasza, ale mogę się mylić).

tomigraj
13 lat temu

Yonn,
ja mam dość podobne odczucia, ale widzę, że Pan Bóg działa wszędzie. W KRK widzę jedną super rzecz: trzymają się mocno wielu Bożych zasad - ochrona życia, małżeństwa itp. co nie znaczy że wszystko jest OK. Polecam książki Petera Kreeft'a - protestanta, który przeszedł na KRK i jest jednym z najlepszych teologów - naucza na uczelniach protestanckich.

Martin kiedyś mówił o gościach których spotkał w Krakowie, - RED LETTER KIDS redletterkids.150m.com - jak poczytałem, protestanccy misjonarze przeszli na katolicyzm . My tu w PL mamy trochę 'zboczony' katolicyzm, bo myślimy że to 90% ludzi...

7me Niebo Podkast
13 lat temu

Szukających prawdy zapraszam do słuchania:
7meniebo.blogspot.com

Jeszcze ciepły odcinek.

Więcej na ten temat można znaleźć w opracowaniach Włodzimierza Bednarskiego pod adresem: watchtower.org.pl

Pełny tekst książki Włodzimierza Bednarskiego p.t. "W obronie wiary. Pismo Święte a nauka Świadków Jehowy, innych sekt i wyznań niekatolickich" dostępny jest pod adresem: watchtower.org.pl

Piotr
13 lat temu

@ Szałot
Nie prowadzę niczego. Bo niczego specjalnego nie pisałem. Po prostu wszystko czytam i jak do tej pory nie znalazłem niczego co by podważało precyzyjność zapisu starotestamentowego. Jeśli ktokolwiek byłby w stanie wiarygodnie umieścić na skali czasu legendy Lemurii, Mu i Atlantydy to byłbym bardzo wdzięczny.

@ 7n
Ty chyba jesteś niereformowalny. Wynajdujesz sobie nauczycieli, byle tylko potwierdzić twoje założenia, zamiast przyjąć prostą jak drut ewangelię. Jakie znaczenie ma to czy Jezus miał braci, czy Maryja była dziewicą po urodzeniu Jezusa. Kazuistyka teologów katolickich jest niemal żywcem wzięta od rabinów talmudycznych. I tak jak talmud zastąpił torę, tak nauka ojców kościoła zastępuje nauczanie biblijne.To Duch Święty został dany ludziom po wniebowstąpieniu Jezusa, a nie jego matka. Na jakiej podstawie ktokolwiek twierdzi, że matka Jezusa, Piotr, Paweł, Jan i inne osoby są w niebie świętymi, żeby ich prosić o modlitwę wstawienniczą, jedyną osobą, która miała zagwarantowane zbawienie był łotr na krzyżu.

Szymonie, Szymonie, oto szatan wyprosił sobie, żeby was przesiać jak pszenicę. Ja zaś prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty, gdy się kiedyś nawrócisz, utwierdzaj braci swoich. On zaś rzekł do niego: Panie, z tobą gotów jestem iść i do więzienia, i na śmierć. A On rzekł: Powiadam ci, Piotrze, nie zapieje dzisiaj kur, a ty się trzykroć zaprzesz, że mnie znasz. (Łuk. 22:31-34 BW)

Twierdzenia o nieutracalności zbawienia są taką samą głupotą głoszoną przez protestantów, jak to, że osoba będąca w stanie łaski uświecającej w momencie śmierci przeskakuje przez czyściec, czy też to, że zapisując się do Świadków Jehowy uniknie się gniewu Bożego.

Sebeq
13 lat temu

Pawlukiewicz ogólnie sporo dobrej roboty robi, mówiąc do młodzieży w sposób taki jaki do niej dobrze trafia.

Musimy spojrzeć na to, że jest księdzem katolickim. Jeśli by nauczał czegoś nie zgodnego z doktryną to zapewne "życzliwi" zaraz by mu zrobili pod górkę. A wywalenie z instytucji dającej ci profity i w której siedzisz od lat, dla księdza jest czymś wręcz tragicznym. :/

Henry
13 lat temu

Pomimo tych wszystich sporow na prawo i lewo jest jedno proste pytanie do katolikow..?

Czy ktos grzeszy jezeli nie modli sie do MARYJI --- ODPOWIEDZ prosta oczywiscie ze nie ...

CZY ktos zgrzeszy jezeli modli sie do Maryji o posrednictwo ?
Wedlug Bibli Tak .. Oczywiscie Ojcowie kosciola i wypatrzona tradycja powiedza Ci inaczej ale komu wierzysz ?

Wedlug mnie to proste jezeli Biblia caly czas mowi zeby prosic w Imieniu Jezusa a ludzie robia inaczej to po prostu NIE WIERZA BOGU - BO JAK INACZEJ TO NAZWAC...
NIE MA w BIbli ani jednego przypadku aby polecano prosic Boga czy Jezusa przez Maryje..

I Bardzo prosze nie przytaczac mi tego dziecinego wersetu z Kana Galilejska ..
A jezeli dalej sie upierasz ze z tad sie wzielo posrednictwo do Maryji to przedewszystkim....

1.. TO BYL PIERWSZY COD JEZUSA
Ludzie jeszcze nie wiedzieli o Mocy Jezusa i ze moze dokonac cudu...
2.. Co Jezus Powiedzial do Matki gdy zabraklo wina ?
"Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?

3. Prosze tych wielkich uczonych w pismie ksiezy i ich adoratorow aby znalezli mi chociaz jeden werset gdzie po CUDZIE W KANIE GALILEJSKIEJ kto kolwiek poszedl do MARYJI i poprosil o wstawienictwo , w uzdrowieniu czy w czym kolwiek..
LUDZIE ZAWSZE SZLI PROSTO DO JEZUSA ..

Ale prosze Mi znalesc chociaz Jeden raz gdzie to jest ze
Ktos Prosi Maryje aby porozmawiala z Synem aby uzdrowil ich dziecko//

Henry
13 lat temu

Pomimo tych wszystich sporow na prawo i lewo jest jedno proste pytanie do katolikow..?

Czy ktos grzeszy jezeli nie modli sie do MARYJI --- ODPOWIEDZ prosta oczywiscie ze nie ...

CZY ktos zgrzeszy jezeli modli sie do Maryji o posrednictwo ?
Wedlug Bibli Tak .. Oczywiscie Ojcowie kosciola i wypatrzona tradycja powiedza Ci inaczej ale komu wierzysz ?

Wedlug mnie to proste jezeli Biblia caly czas mowi zeby prosic w Imieniu Jezusa a ludzie robia inaczej to po prostu NIE WIERZA BOGU - BO JAK INACZEJ TO NAZWAC...
NIE MA w BIbli ani jednego przypadku aby polecano prosic Boga czy Jezusa przez Maryje..

I Bardzo prosze nie przytaczac mi tego dziecinego wersetu z Kana Galilejska ..
A jezeli dalej sie upierasz ze z tad sie wzielo posrednictwo do Maryji to przedewszystkim....

1.. TO BYL PIERWSZY COD JEZUSA
Ludzie jeszcze nie wiedzieli o Mocy Jezusa i ze moze dokonac cudu...
2.. Co Jezus Powiedzial do Matki gdy zabraklo wina ?
"Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?

3. Prosze tych wielkich uczonych w pismie ksiezy i ich adoratorow aby znalezli mi chociaz jeden werset gdzie po CUDZIE W KANIE GALILEJSKIEJ kto kolwiek poszedl do MARYJI i poprosil o wstawienictwo , w uzdrowieniu czy w czym kolwiek..
LUDZIE ZAWSZE SZLI PROSTO DO JEZUSA ..

Ale prosze Mi znalesc chociaz Jeden raz gdzie to jest ze
Ktos Prosi Maryje aby porozmawiala z Synem aby uzdrowil ich dziecko//

www.SzukajBoga.com

Sebeq
13 lat temu

Dokładnie, nikt Mari w Kanie nie prosił o to by Jezus uczynił cud, bo tak jak piszesz nikt nie wiedział jeszcze, że On to potrafi. To ona sama wyszła z inicjatywą by mu o tym powiedzieć.

gww15
13 lat temu

===========
@ 68. 7n
Ta jasne, po co myśleć, skoro istnieje Włodek Bednarski.

To jest jeden z największych ściemniaczy katolickich.
Tu masz kilka wypowiedzi osób, które pragnąc walczyć ze ŚJ, chcieli znaleźć sprzymierzeńca w osobie Włodzia i innych tego typu i srogo się zawiedli.
biblia.webd.pl

Sam znalazłem kilka oczywistych - jawnych kłamstw, na stronach, którymi się tak podniecasz.
Na przykład tu
watchtower.org.pl
W 3.1 odpowiedź 5 czytamy:
-=-
Hbr 7:3 mówi nam o Chrystusie, który "nie ma ani początku dni", więc nieprawdą jest, że istniał kiedyś czas bez obecności Pana.
-==-

Tą wypowiedzią pan Bednarski strzela sobie samobója, gdyż
zaglądając do Hebr odkrywamy jednak, że słowa, o których pan B. mówi nie odnoszą się bezpośrednio do Jezusa, lecz do Melchizedeka z księgi Rodzaju.

Czytamy w tym wersecie bowiem:

"Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku dni, ani też końca życia, upodobniony zaś do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze."
Hbr 7:3, BT
Zatem więc, według rozumowania pana B. Jezus też nie miał ojca ani matki, czyli prosty wniosek: Bednarski sam obalił tu dogmat o Maryi.

=============
Co do Wronki i podkastu, który zapodałeś

Wiesz na czym polega problem?
Że ani ŚJ, ani protestanci nie mają żadnego problemu: Czy Maria miała dzieci? Czy nie miała? To jest dla nich nieistotne. Problem jest dla katolików, bo wymyślili jakąś bzdurną teorię i teraz muszą jej bronić.

Wiesz dlaczego Maria nie mogła być zawsze dziewicą? Jak to sugerują katoliccy apologeci?
Bo Biblia NIGDZIE tego nawet nie sugeruje!
Ale gdyby nawet była dziewicą, czyli nie miała potomstwa* to ani dla mnie - ani podejrzewam - dla większości czytelników Biblii, nie ma to ŻADNEGO znaczenia.

Ja osobiście jednak uważam, że Maria miała inne dzieci i to niezłą gromadkę ponieważ dzieci były w Izraelu jawnym dowodem błogosławieństwa Bożego. Nie rozumiem dlaczego Maria, jako wspaniała bogobojna, kobieta nie miałaby cieszyć się tego typu błogosławieństwem wobec swoich sąsiadów.
Stąd też werset: Mat 13:54,55 jest oczywistą konsekwencją:

" Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam*, a Jego braciom* Jakub, Józef, Szymon i Juda? 56 Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?»" (Mat 13: 54,55, BT)
________
* Bo nie mówimy tu o błonie dziewiczej, która raczej i tak została przerwana z chwilą narodzin Jezusa.
________

I Wronka, kiedy mówi w tym podkaście, że słówko "aż do" nie sugeruje zmiany sytuacji KŁAMIE. W każdym z przykładów, który podaje na potwierdzenie, że to słówko nie mówi o zmianie sytuacji dosł. w KAŻDYM - chodzi właśnie o zmianę sytuacji. I to TOTALNĄ zmianę sytuacji.

Konkrety:

Wronka:
-2 Sam 6:23 "Mikal, córka Saula, była bezdzietna aż do czasu swej śmierci."

=--- Tu zmieniła się sytuacja panie Wronka, Mikal umarła. I od tego momentu było jej zupełnie obojętne, czy ma, czy nie ma,dzieci. Do tej pory była to dla niej hańba i swego rodzaju kara (ponieważ - jak wynika z kontekstu - wzgardziła Dawidem). Wiadomo, że Mikal nie miała więcej dzieci. Sytuacja i jej zmiana nie polegała na dzieciach tylko na jej cierpieniu wynikającego ze wzgardy jaką była otaczana kobieta w Izraelu, której Bóg zamknął łono. ---=

Wronka:

"Może być zmiana ale nie musi. (...) Mat 24:18 A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»
Czyli co po końcu świata Jezus nie będzie z nami, z apostołami?"

=---- Musi oznaczać zmianę sytuacji! Wbrew temu co kłamliwie sugeruje A. Wronka.
Tu nastąpi zmiana sytuacji: Jezus nie będzie z uczniami, tylko uczniowie będą z nim. ----=

Wronka:
-'Przykładaj się w gorliwości,(...) aż przybędę'
Co to jak już przybędę to ty jako biskup masz już (...)

=-----Tu pan Wronka cytuje prawdopodobnie 1 Tym 4:13:
"Do czasu, aż przyjdę, przykładaj się do czytania, zachęcania, nauki." BT

Zerknięcie werset wcześniej wskazuje, że również chodzi o zmianę sytuacji.
"Niechaj nikt nie lekceważy twego młodego wieku"
(w 12) Po przybyciu Pawła miała więc nastąpić zmiana sytuacji. Tymoteuszowi miało być łatwiej. -----=

-------
Poszukiwaczy odsyłam do obszernej dyskusji:
biblia.webd.pl
Ze szczególnym naciskiem na posty usera "EMET"


======
@66. Yonn Dreck
@67. tomigraj

Moi drodzy.

Jeśli dla Was to, że jakiś ksiądz został ŚJ, albo kaznodzieja protestancki katolikiem i vice versa jest jakimś argumentem, na to, że jakieś wyznanie jest bliżej prawdy, a inne nie, to zastanówcie się nad słowami z Mar 13:22, BT

" Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą znaki i cuda, żeby wprowadzić w błąd, jeśli to możliwe wybranych."

W tej kwestii musicie kierować się innymi wskaźnikami.

Gutek18ds
13 lat temu

Zaraz obejrzę...chce powiedzieć, że Pawlukiewicz to legenda.

Jerzy
13 lat temu

@42. Lukasz
Sprawa jest poważniejsza niż mogło by się wydawać ponieważ:
Mar 13:22 br "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i będą okazywać znaki i czynić rzeczy niezwykłe, aby uwieść, jeśliby to było możliwe nawet wybranych." Nawet wybranych !!!

@44. Filozofus
Jeśli takie jest twoje pośrednictwo to znaczy, ze nie masz szans aby do ciebie łaska Boga dotarła. Jezus jest gwarantem a ty masz pasmo porażek.

@45. Macjej przez duże Z
Zgadza się. Dlatego w ST mamy pojęcie takie jak syn mojego ojca znaczyło tyle co mój brat
a brat było pojęciem o wiele szerszym. Dlatego fakt , że Jakub brat Jezusa, który przewodził pierwszym synodom nie był synem Józefa najprawdopodobniej.

@47. blacky
Ważne pytanie więc odpowiadam:
@59. sewcio
+
"Gal 3:15 bt Bracia, użyję przykładu ze stosunków między
ludźmi. Nikt nie obala ani zmienia testamentu prawnie sporządzonego,
choć jest on jedynie dziełem ludzkim."
Mat 5:37 bt "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."
J 14:24 bt "Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca."
Mar 13:22 br "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i będą okazywać znaki i czynić rzeczy niezwykłe, aby uwieść, jeśliby to było możliwe nawet wybranych." Zważ na to, że będą. Fałszywi nauczyciele pojawili się tuż po apostołach i głoszą naukę inną niż św Piotr i św Pawła.

@55 7n
W Apokalipsie nie Maryja występuje bo ona na pustyni nie była ukrywana 1260 lat tylko prawdziwy Kościół, który po tych 1260 latach wyszedł z ukrycia w postaci reformatorów (Luter nie był pierwszym reformatorem ale pierwszym nie zabitym przez "Nierządnicę".

@59. sewcio dzięki za cytaty.

@66 Yonn Dreck w proroctwach ST jest o oddaniu Mesjaszowi władzy i chwały dlatego Jezusowi możemy oddawać cześć i chwałę jak Bogu bo Bóg mu jej udzielił o czym mówi Jezus i proroctwa (znalazłem raczej w Ezechielu bardziej niż innych proroków).

@67 tomigraj a 1/3 protestantów to byli katolicy. Śmieszą mnie takie świadectwa bo marginalne a masówka pomijana. Ps.: będę w tej 1/3 :D

@69 Piotr skąd pewność zbawienia ? Zaprzeczasz teraz Jezusowi i apostołów. Zacytuję tylko Jezusa - powinno wystarczyć: Mar 16:16 br (16) [b]"Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony"[/b], kto
zaś nie uwierzy, będzie potępiony."
Mar 16:19 br (19) "Powiedziawszy to Pan Jezus został wzięty do nieba i
zasiadł po prawicy Boga. "
To nie Luter głosił pewność zbawienia a Jezus i apostołowie !!! Tak na marginesie Luter był doktorem kościoła katolickiego i zakonnikiem Augustiańskim i pierwszym który przetłumaczył w całości w pojedynkę całą Biblię, jego poprzednicy byli spaloni na stosie za głoszenie Biblii. Wyobraźcie sobie, że na forum wiara.pl wycinają moje wpisy nawet te złożone z samych cytatów z Biblii bo zaprzeczają papiestwu, chrztowi bez wyznania wiary itp.

exam
13 lat temu

Kult Marii jest niebiblijny i nie tu co więcej pokrętnie bronić fałszywych podkreślam: niebiblijnych nauk katolicyzmu.

Kris
13 lat temu

Macjej przez duże Z - sprawdź znaczenie słowa "agent", potem poczytaj poczynania władzy watykańskiej w dziejach historii, potem prowadź dyskusje z poważnymi historykami, potem pół roku zagłębiaj zasady teologi KK, potem jak stwierdzisz że Kk wali centralnie w ch...ja to zobaczymy młodzieńcze jaki będziesz miał stosunek do pewnych spraw. Mam nadzieję że witrynę tą odwiedzają również poważni Polacy a ci co nie mają wiedzy w dziecinie i temacie w którym zabierają głos niech zamilkną i słuchają starszych i mądrzejszych. Dla niewtajemniczonych - inteligencja i wiedza to dwa różne słowa obrazujące całkiem inne stany. Bez wiedzy nie włączajcie się do dyskusji!!!!!! KK ma gdzieś niepodległość Polski i Martin i inni to doskonale wiedzą ale 80 % społeczeństwa jest za tępych aby w prost to przekazać.

( w solidarności było 1800 agentów SB), agent to osoba jawna , agenci są wszędzie i się tego nie wstydzą, agent to "status jawny" ) wiec mniej filmów z 007 więcej literatury fachowej.

Jerzy
13 lat temu

Inne cytaty usunięte z forum.wiara.pl za niezgodne z magisterium KRK (sporą część Biblii odrzucają ?):
A św. Piotr jeszcze pisze:
[quote] 2P 3:16-18 br (16) oraz w pozostałych swoich listach zajmujących się tą sprawą. Są tam - przyznać trzeba - również rzeczy trudne do zrozumienia.[b] Ludzie niedostatecznie przygotowani i nie utwierdzeni w wierze, pojmując je - podobnie zresztą jak inne pisma - w sposób niewłaściwy, tym samym ściągają na siebie wieczną zagładę.[/b] (17) Wy, najmilsi, wiedząc już wcześniej o tym, dokładajcie wszelkich starań, by nie dać uwieść się błędom bezbożników i doprowadzić ze stałości do upadku. (18) Wzrastajcie przeto w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Jemu chwała zarówno teraz, jak i na wieki. Amen. [/quote]
Z cenzury tego cytatu wynikałoby, że najpierw trzeba przyjąć bezkrytycznie naukę poza Biblią zamiast wpierw utwierdzić się w wierze, która pochodzi z czytania Biblii ? Jeśli ktoś czyta więcej dokumenty częściowo niezgodne z Biblią a nie samą Biblię to może mieć problem ze zrozumieniem gdzie haczyk.

Macjej przez duże Z
13 lat temu

@ 78 Kris No to mi pojechałeś młodzieńcze. Nie wykluczam ,że kościół ma w różnych swerach tzw. agentów. Ale co do Pawlukiewicza to rozumiem ,że to tylko przypuszczenia bo dowodów na jego "agenckość"to chyba nie masz.
Pozatym w kościołach protestanckich też są ludzie ,którzy kręcą , kłamią i oszukują oraz zioną nienawiścią do innych.
Tak na przykład za Hitlera Landy protestanckie ;Saksonia Branderburgia Prusy poparły go a Katolicka Bawaria nie! Więc opowiadanie ,że KK jest jedyną organizacją kościelną o harakterze mafijnym jest niewpożadku.

Macjej przez duże Z
13 lat temu

Martinie!!!!!!
A możę by tak kiedyś Poruszyć w ,którymś odcinku temat zbawienia dzieci nienarodzonych lub zmarłych tuż po porodzie. Co z ich zbawieniem

Piotr
13 lat temu

@ Jerzy
Gwoli ścisłości. Nie pisałem o pewności, tylko o nieutracalności zbawienia. Bo nie Luter głosił takie rzeczy tylko współczesni protestanci, zadają pytanie: czy masz pewność gdzie będziesz po śmierci? Załóżmy, że ktoś ma 20 lat i przed sobą np. 60 lat życia. Czy jeżeli wyzna, że wierzy w zastępczą smierć Jezusa i się ochrzci w imię Ojca, Syna i Ducha Św., a następnie sobie będzie kpił ze słów Jezusa, żyjąc tak jak mu się podoba, to gdzie się taki osobnik znajdzie.

Ku rozwadze dobrze znane fragmenty pisma:

Dzieci, ostatnia to już godzina. A słyszeliście, że ma przyjść antychryst, lecz oto już teraz wielu antychrystów powstało. Stąd poznajemy, że to już ostatnia godzina. Wyszli spośród nas, lecz nie byli z nas. Gdyby bowiem byli z nas, byliby pozostali z nami. Lecz miało się okazać, że nie wszyscy są z nas. (1 Jan. 2:18-19 BW)

Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów? A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie. (Mat. 7:21-23 BW)

Wyszedł siewca rozsiewać ziarno swoje. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało zdeptane, a ptaki niebieskie zjadły je. A drugie padło na opokę, a gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. A inne padło między ciernie, a ciernie razem z nim wzrosły i zadusiły je. A jeszcze inne padło na ziemię dobrą i, gdy wzrosło, wydało plon stokrotny. To mówiąc, wołał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha. (Łuk. 8:5-8 BW)


Może byśmy podyskutowali nad 95 tezami Lutra www.luteranie.pl Bo odnoszę wrażenie, że traktuje się go bezkrytycznie, mimo tego, że on sam na pewno tego nie chciał. To jest taka sama legenda jak 21 postulatów Solidarności.

Odnośnie wiara.pl. Kłamstwo bez terroru długo się nie może ostać, więc się nie dziw.

@ 81 Maciej przez Duże Z

Droga zbawienia oferowana przez Jezusa zawiera w sobie element świadomy. A ze zrozumiałych względów dzieci takie nie są.

Więc chyba pozostaje to:

I widziałem, wielki biały tron i tego, który na nim siedzi, przed którego obliczem pierzchła ziemia i niebo, i miejsca dla nich nie było. I widziałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem; i księgi zostały otwarte; również inna księga, księga żywota została otwarta; i osądzeni zostali umarli na podstawie tego, co zgodnie z ich uczynkami było napisane w księgach.I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.(Obj. 20:11-13 BW)

albo potępienie.

Henry
13 lat temu

To polecam ogladnac ..
www.youtube.com

To jest wlasnie ruznica pomiedzy wiara w zywego Boga ktory nie wisi na krzyzu lecz zmartwywstal i uzdrawia ludzi a wiara w Bozki ..
Pozdrawiam...
www.SzukajBoga.com

Jerzy
13 lat temu

@82. Piotr
Zauważ że pewność wynika z głębokiej wiary w Jezusa. Widzę po sobie, że po głębokim wyznaniu Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela jest procesem nie do zatrzymania przez siły zewnętrzne. W pewnym momencie gdy diabeł mnie nadal atakował a jego atak mnie tylko wzmacniał to w pewnym momencie go najzwyklej w świecie wyśmiałem i powiedziałem mu "spierdalaj" od tego czasu atakuje mnie tylko i wyłącznie przez ludzi, którzy są odporni na nawracanie więc nie grozi im , że ich nawrócę (wszyscy uważający się za nawróconych a działających nieświadomie dla diabła). Tak po prostu jest, że wszechmocny Bóg tylko wobec jednego jest bezsilny lecz gdy my całą swoją wolę w głębi serca skierujemy na Boga to już nie ma żadnych przeszkód absolutnie. Nikt nie jest w stanie ocenić czy twoja wiara jest głęboka i tu jest źródło prawdziwej wątpliwości. Nie zaprzeczaj słowom Jezusa. On miał pewność zbawienia takich ludzi i to na dodatek mówił, że jeśli wyznasz a nie jak będziesz wyznawał...
Piotr nie znam postulatów Lutra. Słyszałem i czytałem powierzchownie. Wgryzam się w Biblię i Martin także i rozmawiamy o odkłamaniu Biblii i wszystkiego co z Biblią zgodne nie jest a nie o Lutrze. Luter to nie mój ani Martina guru. Luter to tylko gość co rzetelnie do Biblii podszedł dlatego sięz nim zgadzamy ale nie we wszystkim np. Luter palił na stosie czarownice (czarowników nie kazał palić) oraz kazał palić synagogi żydowskie. Potępiam to i się z Lutrem tu absolutnie nie zgadzam.

@Piotrze czyż też nie jest napisane, że wiara bez uczynków jest martwa ? gdyż brak uczynków świadczy o braku wiary ale to nie implikuje zbawienia z samych uczynków ! Hymn o miłości przeczytaj. Nawet miłość do ludzi cię nie zbawi bo to Bóg Cię zbawi nie uczynki. Humaniści z samego humanizmu się nie zbawią, altruiści też nie będą zbawieni przez swój altruizm ale łotr na krzyżu dostał obietnicę zbawienia a co on zrobił ? Został ukrzyżowany bo był przykładnym obywatelem ???!!! Uwierzył w Jezusa i wyznał to ustami przez swoją prośbę na krzyżu !
Czyż nie uczy nas to, że podstawowym uczynkiem, który nas zbawia jest wyznanie z naszej głębokiej wiary a reszta już z tego wynika ?
Czyż kolejnym kłamstwem nie jest waga na której ważą nasze dusze ???!!!

-------------------------------------------------
Martin zajmij się tematem bo najwyraźniej nadal funkconuje nieistniejąca waga dusz na Sądzie Ostatecznym ! :(
-------------------------------------------------

Dlaczego próbujesz zaprzeczyć naukom św Pawła ?
Rz 10:9 br "(9) Tak więc jeśli ustami twoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i całym sercem uwierzysz, że Bóg Go wskrzesil, będziesz zbawiony."
Piotr co dla ciebie jest uczynkiem zasługującym na zbawienie ? Czy wyznanie ustami Jezusa jako Pana i Zbawiciela nie jest uczynkiem ?
Wiesz jak poznałem prawdziwe działanie Ducha Św ? Napisane jest, że bez Jego pomocy nie możemy powiedzieć, że Jezus jest Panem. Raz na modlitwie wstawienniczej kazali mi wyzna, że Jezus jest Panem. Myślałem, że już to wyznałem na Oazie i że głęboka wiara mi towarzyszyła. Nic bardziej błędnego. Chyba pół godziny próbowałem to powiedzieć. Nawet tak jako ćwiczenie i nic - grzęzło mi w gardle dopóki nie uwierzyłem, że tak jest. Uczynki są świadectwem głębokiej wiary a nie źródłem zbawienia a źródłem zapłaty ale co do zbawienia to każdy niezależnie ile się natrudzi ma po zbawieniu (po denarze za pracę w winnicy niezależnie od której godziny - chyba nie muszę cytować ?)
Piotr i najważniejsze: znajdź mi skąd możemy mieć pewność, że spalenie w piekle będzie niedokonane tzn., że ktoś wiecznie będzie się smażył a nie tam zostanie unicestwiony ?
Co do zbawienie np. nienarodzonych to nawet Jezus się nie wypowiadał więc nie zmuszał do wymyślania (wypowiadał się tylko o tych co uwierzyli bądź nie a nie wypowiadał się nawet o tych co nie zostali ochrzczeni a uwierzyli).

Piotr
13 lat temu

@84 Jerzy
Nie wiem kiedy i czy się nawróciłeś. Gdybyś zobaczył jak nędzny i brudny jesteś nie pisał byś, że istnieje coś takiego jak twoja wola. Czy ci się to podoba czy nie, chcesz pozostawić coś dla siebie - twoją wolę. I tu mam żal do nauczania protestanckiego. To, że żyjesz, wiesz to co wiesz, masz takie talenty jakie masz jest w 100% z łaski Bożej i nic Bogu dać nie możesz bo to nie jest twoje. To brutalne, ale stawia rzeczy we właściwej kolejności. W domu ma się taką sytuację, że rzeczy użyteczne się używa, a bezuzyteczne wyrzuca i niszczy. I tak samo jest w sprawach Bożych - wszystko co nie głosi chwały i wielkosci Stworzyciela jest bezużyteczne. Nie po to jest łaska upamiętania, aby ktoś został nababem w raju z przybocznym haremem ku swej uciesze, ale po to by dać świadectwo jak wielki i miłosierny jest Bóg, właśnie On.

Możemy się przerzucać wersetami biblijnymi, ale nie mam wątpliwości, że nikt nie jest obiektywnym sędzią we własnej sprawie.

Mateusz
13 lat temu

Ja myślę, że mój brud właśnie udowadnia, że istnieje wolna wola. Gdyby ludzie w ogrodzie Eden nie mieli wolnej woli, to by przecież tego jabłka nie zjedli i nie byłoby tego problemu.

Poza tym to strasznie długi i zazwyczaj bezsensowny temat.

Jerzy
13 lat temu

Dla mnie interpretacja cytatu: www.cytatybiblijne.pl
jest klasycznym przykładem pomylenia pojęcia dania komuś większego wyboru lub mniejszego z odebraniem mu "wolnej woli". Bez "Wolnej woli" grzech i odstępstwo nie istnieje itd. Biblia sensu wtedy nie ma - możemy ją spalić a my jesteśmy kukiełkami ... Użyj mózgu bo tracisz w moich oczach.

Jerzy
13 lat temu

@85 Piotr Dla mnie interpretacja cytatu: www.cytatybiblijne.pl
jest klasycznym przykładem pomylenia pojęcia dania komuś większego wyboru lub mniejszego z odebraniem mu "wolnej woli". Bez "Wolnej woli" grzech i odstępstwo nie istnieje itd. Biblia sensu wtedy nie ma - możemy ją spalić a my jesteśmy kukiełkami ... Użyj mózgu bo tracisz w moich oczach.

Powała
13 lat temu

Zgoda za Jerzym i plk. Jedyne co mamy naprawdę swoje to nasza wola. Reszta jest Boga. Gdyby nasza wola nie była _nasza_ to nie była by _wolną_wolą_.

Ale pozostaje pewno "ale". Bóg może naszą wolę ograniczyć/zabrać. Z Biblii wiadomo, że faraon chciał spękać po 3 czy 4 pladze, ale Bóg ograniczył jego wolę (utwardził serce) tak żeby mógł zrobić wszystko co sobie umyślił do końca.
I tu można się spierać gdzie się kończy wolność naszej wolnej woli.

Macjej przez duże Z
13 lat temu

A może odcinek o sprzecznościach w biblii czy też o fragmentach ,które wydają się być sprzecznościami?

Marciu
13 lat temu

Niestety, król Jan Kazimierz w 1656 roku oficjalnie ogłosił Marię Królową Polski, trzysta lat później, w roku 1956 z inicjatywy prymasa Wyszyńskiego dokonano "zawierzenia całego kraju Maryji" i odnowienie ślubów (tzw. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego).
Nasza historia to pasmo klęsk. Cały XVII wiek toczyliśmy wojny. Wiek XVIII to okres słabości, chaosu, korupcji, w końcu zaborów. Warto dodać, że jeszcze przed zaborami Sejm Rzeczypospolitej w swoich ustawach nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Nie uchroniło nas to przed zaborami, później przed światowymi wojnami, rzezią na Ukrainie, wojną z sowietami, okupacją hitlerowców, potem nieszczęściami komunizmu. W 1962 papież Jan XXIII dodatkowo ogłosił Marię główną patronką Polski.
Otóż ja chciałbym serdecznie podziękować za takie królowanie i za taką opiekę. Nie zgadzam się. Koniec!
Bo co u Izajasza czytamy o takich bożkach? Ano to:
"Oto wy zgoła niczym jesteście i wasze działanie nic nie znaczy, obrzydliwy jest ten, kto was sobie obiera" (41.24)

tomigraj
13 lat temu

Mam apel o skrócenie komentarzy. Niektórzy walą tak długie, że nie chce się tego czytać. Np. Jerzy czy gww.
Ludzie- piszcie blogi a nie komentarze! :)

Mariusz
13 lat temu

Spoko ja skroce.

Bibia mowi jak z tym kultem powinno byc
Martin mowil jak jest
Pawlukiewicz mowil jak by chcial zeby bylo

Nikt sie z nikim nie zgadza :P
"A bedzie i tak dalej tak jak jest :) "
lovehandel.wrzuta.pl

IdaS
13 lat temu

Co do rzeźb i 2 przykazania - co z Wężem miedzianym? Cherubinami w świątyni Jerozolimskiej czy na arce przymierza?

Mateusz
13 lat temu

Węża król kazał rozbić kiedy nadgorliwi zaczęli przed nim palić kadzidła i się modlić.

Jerzy
13 lat temu

Wąż i cheruby kazał Bóg wyrzeźbić dając dokładny przepis a wszelkie przejawy kultu dla tych rzeźb zostały w Biblii potępione.
I jak do tej pory niewiele się zmieniło w mentalności ludzkiej i tak mimo oświecenia modlą się do konkretnych obrazów, rzeźb - sam na sobie to przerabiałem ... znając Biblię :( Pomogło ale moje życie od tego czasu zaczęło się rozpadać (moje małżeństwo a sprawa dotyczyła mojego życia rodzinnego - obrazek mi pomógł w jednym temacie a resztę mi wyniszcza i nie wiem jak tą "Matkę Boską Mleczną" powstrzymać przed całkowitym zniszczeniem mojego życia). Może te publiczne wyznanie grzechu powstrzyma skutki tego grzechu ?

Ps.: Uważacie, że obraz "Jezus ufam Tobie." jest wg przepisu od Jezusa ? Bo nie wiem. Mam pozytywne doświadczenie lecz nie wiem czy to efekt elastyczności Boga, który jest ponad naszym grzechem czy zwiedzenia ? (w najtrudniejszym moim momencie obrazek zaświecił a ja nagle zasnąłem w pełni pokoju).

Kris
13 lat temu

Osoby z postu 55 i 56 niech sobie o Świętej Inkwizycji ( Świętym Oficjim) poczytają i nie bronią Pawlukiewicza, Fakt wg Teologią Kościoła Katolickiego Pawlukiewicz ma racje i kochani my wszyscy się z tym zgadzamy, dopuki stos nie zapłonie.

Więc won z porządnego fora. ! Szlak mnie trafia jak słucham takich tradycjonalistów.

Kris
13 lat temu

"Wolna Wola " zgadzam się z dalszym przedmówcom, że temat nie do obejścia pod względem filozoficznym!!! (człowiek nie ma wolnej woli)

Ale biorąc biblie za dzieło Prawdziwe problemu nie ma - człowiek ma wolna wole. i BANIA hehe

Kris
13 lat temu

Odnośnie Lutra - w tych swoich tezach nie ma najważniejszego jak np ( handlowaniem odpustami), ale on nie był święty wcale bo potem tak się zapętlił że już nie wiedział czy trzeba zabijać tych Turków czy nie, w końcu stwierdził że tak ( wojna sprawiedliwa) obronna, ale nie wolno zabijać w wojnach religijnych. Ale dobrze że był taki.

Hus był lepszy , miał list żelazny od Watykanu i pojechał na sobór , a tam go księżule spalili na stosiku. I od tego czasu władza watykańska zaczęła topnieć.
Hus jeden z największych myślicieli tamtej epoki. Więc tak honorowo pozbyli się Husa że nasz Zawisza Czarny staną w obronie (praktycznie husytów). (odbiegając od wątku)

Jerzy
13 lat temu

"wolna wola" zostaje "wolną wolą" gdy nasz wybór jest nawet ograniczony nawet w skrajnym przypadku do wyboru żyć lub umrzeć. Bóg daje nam wybór: życie lub śmierć. Trzeciej drogi nie ma. Czy to oznacza brak wolnej woli czy ograniczony wybór ?
Tyle się mówi dlaczego Bóg dopószcza tyle zła po czym , że wolnej woli nie ma. To się zdecydujcie. Jest wolna wola i ze złem Bóg nie ma nic wspólnego albo jej nie ma i wtedy Bóg jest wszystkiemu winien. Chyba znam takiego jednego co tak myśli - zdaje się Lucyfer czy jakoś tak... coś tam bredził Ewie, że niby nie pomrzecie i takie tam, że Bóg nie chce abyśmy coś tam - wiedzieli co dobre a co złe czy jakoś tak ...

Kris
13 lat temu

wg filozofii człowiek nie ma własnej woli cza się
trochę poduczyć. Nie wszyscy wiedzą na czym polega filozofia chyba z tego forum.

Mariusz
13 lat temu

pl.wikipedia.org

wg wikipedi to rozwazanie na temat wolnej woli nie ma sensu :)

Ja tam sie nie znam , ale bym raczej postawil pytanie czy potrafe dokonywac dobrych wyborow. Bo kazdy przedzej czy pozniej stanie w takiej sytuacji ze bedzie musial jakas decyzje podjac, zapplanowac zaprojektowac, i wprowadzic w zycie.
Kazdy kto byl w takiej sytuacji to wie jakie to jest trudne nieraz.


Mysle ze wszyscy Tworcy artysci, itd szczegolnie beda wiedziec o czym mowie. Bez tej takiej pewnej wolnosci nie da sie nic dobrego stworzyc.

gww15
13 lat temu

@101. Kris

Dlatego Biblia stawia sprawę filozofii dość jasno.

"Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata*, a nie na Chrystusie." (Kol 2:8, BT)

Jerzy
13 lat temu

@101 Kris to mnie rozwaliłeś. A co filozofia mówi na temat rozumu ? Mamy rozum czy jest wg zasady:
Poiwedział filozof: myślę więc jestem i zniknął ? :P
Umiem oddać życie, umiem pościć - mam wolną wolę. A jak ktoś oddaje się w niewolę z własnej woli to nie ma wolnej woli przez wybór swojej woli. :D
Jeśli byśmy nie mieli wolnej woli to by znaczyło, że apokalipsa mówiąca o byciu "Bogiem z nimi" nie ma sensu nie mówiąc o reszcie. No cóż współczuję ludziom tak zniewolonym, że nawet nie wiedzą, że może być inaczej.

Magdalena Izabela Agata
13 lat temu

piękne fragmenty

Waldemar
13 lat temu

"Po owocach ich poznacie".
"Wszystko badajcie, a co dobre-zachowujcie".
Jakie złe owoce daje w Polsce kultywowanie czci Maryji od wieków?

Waldemar
13 lat temu

Jeśli wg ciebie KK błądzi, to w jakich zborach jest sukcesja apostolska?
Wszak Jezus obiecał, że założy Kościół na Piotrze-skale, a bramy piekielne go nie przemogą.

Mariusz
13 lat temu

@ waldemar
dzis juz nie jestem taki pewien.
czy te bramy piekielne go nie przemogly....

looknij tu:
www.dekalog.pl
teraz tak
1950 - Pius XII ogłosił dogmat o wniebowzięciu Maryi
i zaczolem czytac dalej otym Piusie
imges.webpark.pl
www.racjonalista.pl
(patrzaj co jest na zjeciu ze sprzaczka)
www.racjonalista.pl

I tam i na necie masa artykolow jest mniej lub bardziej udokumentowanych historycznie.

teraz trzeba by sie zastanowic o co w tym wszystkim chodzi tak naprawde.
ALbo komus zalezy na szkalownaiu KK...(tylko poco) albo cos wtym jest.
.....

problem ze nikt od KK niechce naswietlic sytuacji tylko sie obraza i ucieka. albo odsyla do skaplikowanych apologetyk
i czlek mysli ze jest durniem bo matme kumal na studiach a tego nie ;).....echhh ;)


"Wszak Jezus obiecał, że założy Kościół na Piotrze-skale, a bramy piekielne go nie przemogą. "

Proste to staje sie dopiero gdy ze przyjmiemy zalozenie ze jezus mial na mysli to ze kazdy z nas jest Kosciolem i ze poprostu da dar wiary Piotrowi i ze w jego sercu zbuduje kosciol taki ze bedzie wstanie zyc po Bozemu, i da rade odeprzec kazdy atak szatana w swoim zyciu.

( nie jestem pewien czy moja interpretacja jest ok, tylko tak sobie mysle ze to by mialo sens)

Abelard
13 lat temu

Martin, a czy Ty prosiłeś kiedyś kogoś o modlitwę? Albo ktoś może prosił o nią Ciebie? Kim jest ten (jak nazwać kogoś), który modli się w czyjejś intencji i wstawia się za kimś? Czy ktoś taki nie jest właśnie pośrednikiem?

Nie Pośrednikiem (przez duże P) jak Jezus, którego pośrednictwo polega na pojednaniu człowieka z Bogiem, a więc na zbawieniu; ale pośrednikiem, który za mnie zanosi do Boga modlitwy czy prośby? Więc ten ktoś nie zbawia mnie jak Jezus, ale po prostu się za mnie modli. I na tym polega jego pośrednictwo.

Skoro Maryja nie powinna być czczona to czemu będąc z wizytą u Elżbiety, wypowiada następujące słowa: "Odtąd mnie bowiem błogosławić będą wszystkie pokolenia..." (Łk 1, 48). Błogosławisz Maryję? Bo wszystkie pokolenia zgodnie z Pismem Świętym winny to czynić?

Maryję błogosławi sama Elżbieta (por. Łk 1, 42 i Łk 1, 45) i anioł, który mówi również, że Maryja jest "pełna łaski" (Łk 1, 28).

Pozatym scena pod krzyżem i ustanowienie Maryi matką Jana, wcale nie jest wyparciem się przez Jezusa swej matki (jak w ogóle można to tak odczytywać), ale pięknym momentem oddania Jana pod opiekę Maryi, a Maryi pod opiekę Jana. W ten sposób Matka Boga, stała sie również Matką człowieka, a Matkę (jeśli ktoś jest normalny) szanuje się, czci i wspomina w sposób wyjątkowy.

Pozdrawiam, z Bogiem!

janas515
13 lat temu

Mariusz gdy przeczytalem twoja interpretaje co Jezus mial na mysli mowiac do Piotrka jak zbuduje swoj kosciol to poczulem w sercu ze idealnie uchwyciles o co chodzilo Jezusowi.Duch sw.z pewnoscia cie zainspirowal odebralem to dokladnie tak samo jak ty ze Jezus zbuduje swoj kosciol na wyznaniu wiary piotrka ktory chwile wczesniej wyznal Jezusowi Ty jestes mesjasz syn Boga zywego.Dokladnie tak kazdy kto wyzna Jezusa jako zbawiciela staje sie zywa czastka Jego kosciola staje sie zywym czlonkiem duchowej wspolnoty ktorej szefem jest Jezus i wcale nie chodzilo mu o instytucje gdzie dyrektorem jest papiez z kancelaria biskupow i reszta stada ktore im podlega.pozdro.

Piotr
13 lat temu

@109 Abelard
1. W Łukasza 1:48 jest napisane: "Oto bowiem odtąd błogosławioną zwać mnie będą wszystkie pokolenia", a nie jak napisałeś "Odtąd mnie bowiem błogosławić będą wszystkie pokolenia..." - chyba jest różnica.
2. Słowo błogosławieństwo oznacza to co oznacza czyli obdarzona szczęściem, z podkreśleniem słowa obdarzona.
3. jest pewna hierarchia wartości. Szacunek dla rodziców, przełożonych jest tylko w pewnym zakresie. A całe to zjawisko kultu Maryjnego przekroczyło pewne granice.

5 Moj. 13:1-4
1. Wszystko, co ja wam powiedziałem, starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał ani niczego od tego nie ujmiesz.
2. Jeśliby powstał pośród ciebie prorok albo ten, kto ma sny, i zapowiedziałby ci znak albo cud,
3. I potem nastąpiłby ten znak albo cud, o którym ci powiedział, i namawiałby cię: Pójdźmy za innymi bogami, których nie znasz, i służmy im,
4. To nie usłuchasz słów tego proroka ani tego, kto ma sny, gdyż to Pan, wasz Bóg, wystawia was na próbę, aby poznać, czy miłujecie Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej.
(BW)

Po tym jak napisałem, że łaska Boża jest do zbawienia niezbędna i bez niej nikt nie może być zbawiony, pojawiły się teorie o wolnej woli w formie uwzględniającej każdą osobę. Może to przykre, ale nie każdy będzie zbawiony i tyle.

Odnośnie całej dyskusji na temat pewności zbawienia - sprawa jest chyba oczywista, wszelki sąd po prostu został przekazany Synowi. I to przed nim się teraz odpowiada, więc niech nikt nie pisze, że Jezus musi zbawić każdego kto do niego przyjdzie. Wcale nie musi i jest to chyba jasno napisane.

Waldemar
13 lat temu

@ Mariusz
Ależ to są dowody, że Bóg nie robi za nas wszystkiego, ale jak dobry rodzic pozwala nam czasem upadać. Taka postawa jest o wiele bardziej pedagogiczna niż robienie za nas wszystkiego.
Tak czy owak ufam, że mimo różnych błędów KK niesie sukcesję Piotrową.
A że wdziera się weń swąd szatana...

Mariusz
13 lat temu

tam....o czym my tu wogle mowimy.
Jakas Kroilowa Niebios, Krolowa Polski, Pani z Fatimy, Czarna madonna co to wogle ma byc!!! ludzie siedza łąza do miejsc gdzie jest jakis obraz lub figurka.... bo co gdzie inndziej to ta moc tejmicza inaczej dziala ;) OPczywisciw wsszedzie ta MAria mimo ze powinna miec z 40 -50 lat jak 3ma jezusa zmeczona zyciem, to wyglada jak modelka z TV ...zupelnie jak by bylo cos w tym wstydliwego w byciu startm zmeczonym rodzicem.
Dlaczego nie mozna jej docenic poprostu takiej jaka ja znamy z Biblii.


nie bylo by problrmu gdybysmy poprostu dziekowali Bogu na nasza kochana Marie , Kobiete matke jezusa !!!! Napawde podziwiam ja ona jest wzorem posluszenstwa i tego jak dac sie wypelnic duchem swietym..Ona byla wspaniala jako zwykla kobieta.

Wtedy moze zaczeto by doceniac w Kosciele Katolickim kobiety w ciazy i ustepowanoi by im miejsca w ławkach....

Bo Maria byla taka walsnie zwykla kobieta ktora z musiala rodzic w stajni bo nie bylo dla neij prawdziwej miejsca w domach ludzi i ich sercach.

Mariusz
13 lat temu

@ Waldemar Ten post powyzej to nie dociebie pisalismy w tym samym momencie :)

Qoocku
13 lat temu

Cześć oddawana Maryi (Marii) ma źródło w Tradycji (duże T). Negując Tradycję zanegujesz wszystko co na niej bazuje łącznie z KK i prawosławiem. Wydaje mi się, iż stąd pochodzi ten rozdźwięk pomiędzy KK a innymi denominacjami lub tez ludźmi wyznającymi zasadę "sola scriptura". Nie sposób się dogadać bez rozważenia sprawy Tradycji+Bilia (lub Biblia+Tradycja). Tradycja nie jest autonomicznym tworem niezależnym od Słowa Bożego, gdyż powstawała w pod wpływem owego Słowa, a jego interpetacja odbywała się (o zgrozo!) w świetle Tradycji (dla automatyków: coś w rodzaju sprzężenia zwrotnego). W 1 Tm 3, 15 stoi "Gdybym zaś się opóźniał, [piszę], byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy". Tzn. Kościół jest filarem i podporą prawdy. Kropka. Porównując to autorytatywne twierdzenie z fragmentami uzasadniającymi "sola scriptura" (pl.wikipedia.org daję odnośnik, bo tam jest wyczerpująco to opisane) otwiera się przed nami szerokie pole do brejniactwa:
a) co to jest właściwie Kościół
b) jeżeli jest jeden, to który z istniejących jest TYM właśnie prawdziwym (zagadnienie ciekawe zwłaszcza w świetle różnorakich wniosków do jakich doszły kościoły wywodzące się z t(T)radycji protestanckiej a dotyczących aborcji i czynów homoseksualnych - wniosków sprzecznych, ale wszystkie jakoby mające oparcie na Słowie Bożym), który jest i filarem i podporą prawdy (a nie Biblia jakby się chciało)
c) jeżeli nie można go (kościoła) właściwie określić, to na cholerę te słowa Pawła przetrwały i co mamy z tym zrobić, skoro można sobie Słowo Boże zinterpretować tak, aby wierzyć, że ono jest JEDYNM filarem i podporą prawdy
d) itd.

Mariusz
13 lat temu

„Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować."
„Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie."
„Znosicie słowo Boże przez waszą tradycję”

itd itd.
to sa fragmenty gdzie Jezus w biblii jest cytowany.... a nie jakis tam ktos.
dzis by pewnie faryzeuszom tez sie nie podobaly jego slowa ;)
Bo ludzka nauka wazniejsza.....

Mariusz
13 lat temu

Ja mysle ze jak by ludzie zamiast oddawac czesc figura i obraza,
skupili sie na tym co mowil jezus.

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,
Mnieście uczynili" (Mt 25, 40)

i zaczeli w taki sposob oddawac czesc to poprostu swiat bylby lepszy. Bo prosciej odmiamiac zdrowaski pod figurka niz zobaczyc ze twoj sasiad tez jest dzieckiem Bozym..

Mariusz
13 lat temu

i pomoc mu niesc jego krzyz jak juz on nie ma sily.

Henry
13 lat temu

Do Abeladrda .. odpowiem CI na to pytanie

Skoro Maryja nie powinna być czczona to czemu będąc z wizytą u Elżbiety, wypowiada następujące słowa: "Odtąd mnie bowiem błogosławić będą wszystkie pokolenia..." (Łk 1, 48). Błogosławisz Maryję? Bo wszystkie pokolenia zgodnie z Pismem Świętym winny to czynić? ...


A wiec Abraham byl nazwany jako Jedyny Przyjacielem Boga to dlaczego nie modlic sie do niego bo wedlug mnie przyjaciel Boga jest blizej niz "Sluzebnica Panska Maryja"

Taka argumentacja wszystko mozna sobie wywnioskowac z Bilbli to ze slowa takie czy inne sie rzekly to nie znaczy ze sie adoruje tego czlowieka .. Moze wymyslmy sobie nowy rozaniec i cytujmy slowa Boga do Abrahama bo dla mnie on byl duzo blizszy Bogu . .

Waldemar
13 lat temu

Witaj Martinie,

Wg ciebie, św. Paweł dopuszcza się bluźnierstwa w liście do Kolosan:
"ROZDZIAŁ 4

1Panowie, traktujcie sługi sprawiedliwie i bezstronnie, świadomi,
że i wy macie Pana w niebie.

Apel o wytrwałość w modlitwie
2Trwajcie w modlitwie, czuwając w niej z dziękczynieniem.
3Módlcie się przy tym i za nas, aby Bóg otworzył nam bramy
Słowa dla rozgłoszenia tajemnicy Chrystusa — z powodu której
jestem też więźniem —
4abym ujawnił ją tak, jak powinienem.",
gdyż prosi swoich braci w wierze o modlitwę za siebie i innych, pomijając JEDYNEGO wg ciebie POŚREDNIKA?

Pozdrawiam ciebie, jako autora bardzo ciekawych audycji,

WS

Waldemar
13 lat temu

I jeszcze w Liście Św. Pawła do Efezjan (6:18) pokazuje on, że mogą być inni pośrednicy, oprócz JEDYNEGO, według ciebie, Martin, pośrednika, JEZUSA):

"18 W KAŻDEJ MODLITWIE I BŁAGANIU MÓDLCIE SIĘ w Duchu o każdym czasie i na to czuwajcie z całą uporczywością i błaganiem za wszystkich świętych
19 I ZA MNIE, aby mi dane było słowo, gdy otworzę moje usta, by z odwagą oznajmić tajemnicę ewangelii,
20 ze względu na którą poselstwo sprawuję w więzach,
abym ją śmiało ogłosił, tak jak powiedzieć mi trzeba."

Mariusz
13 lat temu

@Waldemar

a co to za posrednictwo jak ja sie modle za mojego Kolege Waldemara ? ...sam z wlasnej woli he ?

posrednictwo by bylo jak by Waldemar modlil sie tak"
"o drogi Mariuszu zaprowadz mnie i o boski do krainy mlekiem i miodem plynacej gdzie piwo zimne zimne jest bezliku, i wypros mi by moj komputer sie nei wieszal a moja kobieta shudla 10 kg i miala wieksze cycki, zeby nie byla nerwowa i mnie nie krytykowala " AMEN :P

Przydalo by sie jescze co bys z pielgrzymka do mnie wpadl i jakas ofiare zlozyl co by modlitwa byla skutecnziejsza :P

a jak wychodze z kibla to kwiatki moglby ktos rzucac pod stopy bo troche smierdzi ...


widzisz roznice ?

(...z gory .sory za ten komentaz :) nie moglem sie powstrzymac)

jachoo
13 lat temu
Mateusz z Rzeszowa
13 lat temu
nawrócona
13 lat temu

Martin, robisz kawał dobrej roboty :) Niech Cię Bóg błogosławi ! pozdrawiam :)

Apfelbaum
13 lat temu

1. Nie oddaje się czci należnej Bogu Marii, gdyż nie jest ona Bogiem. Bez twierdzenia „Maria jest Bogiem” nie można stwierdzić, iż Maria jest obiektem kultu boskiego.
2. Skoro Maria nie jest Bogiem, nie można odnosić do niej słów:

Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

Wszystkie zdania po zdaniu „Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.” Są rozwinięciem tego zdania. W innym wypadku samodzielne zdanie („Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.”) również jest przykazaniem i wszyscy rzeźbiarze są skazani na wieczne potępienie.
3. Maria nie jest pośredniczką między człowiekiem, a Bogiem Ojcem. Maria pośredniczy, jako człowiek między człowiekiem, a Jezusem. Kontakt Jezus – Bóg Ojciec nadal jest wyłączny i nie ma innej drogi. Dokładnie to samo dotyczy wszystkich świętych. Oczywiście nie ma w Biblii tego poglądu, ale nie są one sprzeczne z przesłaniem Biblii. Nawet Luter odnosił się przychylnie do oddawania czci Marii, ba zielonoświątkowcy również ostatnio w dialogu z katolikami przyznali Marii większą i to znacznie rolę niż ty.

ewa
13 lat temu

Jeśli chodzi o rodzinę Jezusa to widać, ze mało wiecie.
Przypominam, ze Józef zanim wziął sobie Maryję za żonę wcześniej miał juz zonę. SALOMEA jej było .
Józef w tym związku z SALOMEĄ miał potomstwo. mn Jakuba zwanego sprawiedliwym.
Salomea umarła na 11 lat przed narodzeniem Jezusa. A więc JEZUS MIAŁ BRACI PRZYRODNICH!!
To, że Matkę swoją oddał Janowi to jest kwestia tradycji żydowskiej. Jak wiadomo Jan był ciotecznym bratem Jezusa. Ponieważ po smierci Jezusa najbliżsi rodzina Maryji była ta po kądzieli czyli jej siostra i synowie siostry. JAN.
A więc Jan jak najbardziej był odpowiednim do zaopiekowania się Maryją. W biblii jest mowa o tym, np IZAJASZ- ze Jezus narodzi się z PANNY DZIEWICY.

GdzieToKino
12 lat temu

Cały problem z Martinem, z Wami, którzy mu przyklaskujecie i innymi protestantami jest taki, że czytacie Biblię i głęboko nad nią myślicie (mam nadzieję). Natomiast w ogóle Biblią się nie modlicie. Słowo Boże wymaga "kontaktu" z Bogiem, Słowo Boże nie może być właściwie zrozumiane bez Boga.
Doceniająć trud Martina i część jego słów, nie mogę jednak inaczej powiedzieć, jak za Piotrem: "Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę." (2 P 3,16b)

A tym, którzy rzeczywiście poszukują, polecam bardzo trafne wyjaśnienie m.in. o Maryi:
www.youtube.com
www.youtube.com

Darekn
12 lat temu

Cały czas mówisz o kulcie Maryi w KK. Nauka Kościoła w tej kwestii wynika z Biblii i Tradycji. Jeśli bierzesz za źródło tylko Biblię to nie masz pełnego obrazu sytuacji. Postawa deisty jest sprzeczna z Biblią, Bóg wciąż działa w swoim Kościele i nie przestał wspierać nas w drodze do zbawienia. Dał nam Maryję za matkę, by nas chroniła i prowadziła do Niego. Przypomnij sobie jak wielcy święci wzrastali, przez pomoc Maryi. Ona; wniebowzięta i otoczona chwałą wstawia się za nami do swego Syna-Boga.

Sebastian4
10 lat temu

Witaj Martinie.
Jaki masz pogląd na temat egzorcyzmów? Egzorcyści w KK czasem mówią, że kiedy wzywają imię Maryii, matki Jezusa, Syna Bożego i/oraz modlą się na różańcu następuje uwolnienie osoby opętanej lub zniewolonej przez Złego Ducha. Wzywając imienia Jezusa i modląc się modlitwami z rytuału nie dochodziło do uwolnienia.
Dlaczego akurat czasem przez modlitwę do Maryii dochodzi również do uzdrowień niewiarygodnych udokumentowanych przez lekarzy?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

vimeo.com
w97.wrzuta.pl
www.youtube.com
www.youtube.com
www.opoka.org.pl

Petro
9 lat temu

Z tego podkastu stworzyłem krótszy 13-sto minutowy filmik.
Mówi on tylko o kwestii kultu rzeźb, powycinałem nieistotne dla zwykłego widza wstawki.

Pomyślałem, że wyślę link do niego do ks. Pawlukiewicza, by miał szansę obrony.
Po jednym dniu, ks. Pawlukiewicz mi odpisał.
Tak wyglądała wymiana maili:


Mój mail:
"
Szczęść Boże księdzu,

Chciałby się może ksiądz odnieść do tego filmiku, komentującego księdza wypowiedź z podkastu 7-me niebo?
Link: www.youtube.com

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku,
Piotr Proc
"


Odpowiedź:
"
dosłuchałem do momentu kiedy on mówi że kult musi być związany osobą boską świętą pozaziemskie a przecież w języku polskim mówimy "on był wychowany w kulcie mickiewicza"
facet nagina znaczenia pojęć a to wyklucza dialog

Wysłane z telefonu Samsung
"

luc7
8 lat temu

"A tym, którzy rzeczywiście poszukują, polecam bardzo trafne wyjaśnienie m.in. o Maryi:"

"kłamstw"? to video nie przedstawia absolutnie żadnych dowodów na czyjekolwiek kłamstwo... a to co obrazuje to czysta filozofia religijna oparta na SKRAWKACH rzeczy z Pisma Św, umiecie sprytnie swoją naukę zachowywać....

Tylko to pośrednictwo w ST wskazuje właśnie na przyszłe pośrednictwo Chrystusa.

porządna apologetyka - może odniesiecie się do konkretów hmm?www.ulicaprosta.lap.pl

lepiej wierzyć błogosławionej Marii czy watykanowi? -www.moriel.org

Łukasz6
8 lat temu

Załóżmy, że Kościół katolicki i Kościół Prawosławny myli się co do kultu rzeźb, jest w błędzie, co do niektórych kwestii wynikających z wiary.
Skąd wiesz, że nie mylisz się Ty? Czy na podstawie Pisma Świętego?
Skoro tak to dlaczego powstało setki odłamów chrześcijańskich różnie interpretujących jedno i to samo Pismo Święte?
Powiesz ale jest napisane.
A ja odpowiem, czy myślisz, że jesteś mądrzejszy od tych setek tysięcy, naukowców, osób duchownych, księży studiujących Pismo Święte? Czy uważasz, że oni nie szukają prawdy? Wielu z nich oddało całe swoje życie Bogu i ludziom. Myślisz, że nie widzą potwierdzenia tego o czym mówią w Piśmie Świętym? Z pewnością odczytują to potwierdzenie i wierzą w to co głoszą.
Skąd biorą się te wszystkie dobre dzieła Kościoła Katolickiego?
Obrona rodziny, życia nienarodzonego, godności ludzkiej, nieakceptowanie wszelkiego rodzaju dewiacji, homoseksualizmu, potępienie wojny, przemocy. Pomoc ludziom poprzez tysiące ośrodków pomocy na całym świecie.
Proszę nie odpowiadaj mi co ludzie w Kościele Katolickim zrobili przez ostatnie stulecia. Ponieważ wszyscy wiemy do czego zdolny jest człowiek, czego się dopuściły inne religie i róże odłamy chrześcijańskie.
Niech was Bóg Błogosławi i prowadzi nas wszystkich do poznania prawdy.

c.s.levis
6 lat temu

To może symbole zostanie ciecz nieniutonowska?

Co jeszcze?