Niecierpliwość

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
54min

Ważne co Biblia mówi, ale ważne też to, czego nie mówi. Zwłaszcza, że tego czego nie mówi jest więcej. Ale dla naszego życia to może być bardzo istotne. Odcinek o cierpliwości i niecierpliwości.

Dyskusja

Piotrek
9 lat temu

To samo zauważyłem pod koniec studiów. Na ostatnim semestrze miałem 2-3 dni w tygodniu zajęć, a potem poszedłem do pracy na 8-12h dziennie. Gdybym się do tego nie przygotował, to bym od razu poległ.

Domarael
9 lat temu

Dzięki, dzięki, dzięki. Wielkie dzięki. Pomagasz w tym odcinku zrozumieć jak wielce ważna jest cierpliwość. Dzięki :)

Ella
9 lat temu

U mnie nie działa. Stare i nowe odcinki zaczynają się odtwarzać, a potem pisze coś po angielsku i nie działa. Audio i video. Może to znów dlatego, że u Niemców nic nie działa? Wieczory nie działają, Radio Enklawa daje coś innego, no trudno, pewnie na mnie już czas.

Pytajmierz
9 lat temu

@Martin
Bardzo praktyczny odcinek, dający wiele do myślenia.

PS. Bardzo często nie zgadzam się z Twoimi wywodami... po czym następuje u mnie tygodniowa refleksja i zaczynam badać temat od zupełnie innych stron. Nie chcę tego przyznawać (bo łatwiej jest dla mnie zgnoić człowieka niż mu słodzić), ale z biegiem czasu zaczynam dostrzegać, że w wielu kwestiach miewałeś rację (OCZYWIŚCIE NIE WE WSZYSTKICH!!!!1jeden). Zniekształcasz mój światopogląd i siejesz w nim wątpliwości, co nie jest przyjemne... ale chyba pomocne.

Co nie zmienia faktu, że teraz do Twoich wypowiedzi będę podchodził bardziej sceptycznie niż do tej pory - dla zasady!

Tomek R
9 lat temu

Świetny odcinek Martin, brawa dla Ciebie :)

Ella
9 lat temu

Coś takiego: A network error caused the video download to fair part-way

Wojtek3
9 lat temu

Martin, co Ty się tak zawsze tłumaczysz z długości tych odcinków ? Ja mogę słuchać nawet 3 godziny. Jak ktoś nie będzie chciał słuchać to nie będzie słuchał nawet 15 minutowych odcinków, a jak ktoś jest spragniony informacji i trafnych spostrzeżeń to mu godzinny odcinek będzie za krótki. Głosujemy, jestem za odcinkami minimum 2 godzinki ';) Pozdro

Andrzej
9 lat temu

Mądry odcinek Odwyku.

megg
9 lat temu

Cierpliwość... to nie hasło na obecne czasy, ale jakie ważne! dzięki Martin ! :)
To też nie jest moja główna cecha, ale raczej coś nad czy codziennie pracuję....
z różnym skutkiem..
Syr1
22 Niesłuszny gniew nie może być usprawiedliwiony,
przebranie miary w gniewie jest jego7 upadkiem.
23 Cierpliwy do czasu dozna przykrości,
ale później radość dla niego zakwitnie.
24 Do czasu będzie ukrywać swoje słowa,
a wargi wielu wychwalać będą jego rozum
Syr5,
1 Nie polegaj na swoich bogactwach
i nie mów: «Jestem samowystarczalny»1.
2 Nie daj się uwieść żądzom i sile,
by iść za zachciankami swego serca.
3 Nie mów: «Któż mi ma coś do rozkazywania?»
Albowiem Pan z całą pewnością wymierzy ci sprawiedliwość.
4 Nie mów: «Zgrzeszyłem i cóż mi się stało?»
Albowiem Pan jest cierpliwy.

5 Nie bądź tak pewny darowania ci win,
byś miał dodawać grzech do grzechu.
6 Nie mów: «Jego miłosierdzie
zgładzi mnóstwo moich grzechów».

i pasuje tu nasze przysłowie
Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy
czyli
Pan Bóg cierpliwy, ale sprawiedliwy

Łatwy wniosek - Nasz Pan jest cierpliwy,
czyli ludzie cierpliwi pewnie są mu szczególnie mili ...

Oj...muszę sobie to zakodować :)

Augustyn
9 lat temu

Za przedmówcami: Dobry odcinek.
Świat kusi nas różnymi rzeczami, które cierpliwości nie kształtują. To jest to, co Martin kiedyś w jednym z odcinków mówił o potrzebie nowych bodźców. Ci wszyscy "motiwspikerzy" też gdzieś się pogubili z tym wizualizowaniem celów. Bo co będziemy robić, po osiągnięciu celów? Ja bym raczej tu zacytował Młynarskiego: "Róbmy swoje, póki nam się jeszcze chce".

KarolinaH.
9 lat temu

Ostatnio też się zastanawiałam nad swoją wiernością cierpliwości, bo odkryłam w jednej z biblijnych historii szczegół, którego wcześniej nie dostrzegłam (z Ks.Rodzaju 25, 20-26). Izaak ożenił się z Rebeką, no i okazało się, że ona nie może mieć dzieci. Więc się modlili do Boga, żeby jednak mogła i On ich wysłuchał. Informacja jest podana jedna po drugiej, jakby efekt był natychmiastowy.Dalej jest kilka wersetów o ciąży i porodzie, przez co umyka to, co jest na początku fragmentu i na jego końcu: Izaak miał czterdzieści lat, gdy poślubił Rebekę, a sześćdziesiąt lat, gdy urodziła Jakuba i Ezawa. Po prostu mnie zatkało, że 2 0 l a t modlili się o dziecko. Taka wytrwałość jest wyznacznikiem nie tylko siły charakteru, ale przede wszystkim siły wiary.

Nightjar
9 lat temu

Nawiazujac do tego co napisal Wojtek3, popieram!!! Odwyk odkrylem calkiem niedawno i musze nadrobic wszystkie odcinki, jestem przy sto ktoryms... Jak pracuje na noc to mam mozliwosc sluchania i cala noc leci mi Odwyk :)

Maciej3
9 lat temu

Rzeczowy do bólu. Brawo.

Kingu
9 lat temu

Kiedyś też wpadłem na to czytając o Mojżeszu, że wszedł na górę a tam stało się to i tamto. Ale przecież na tą górę nie było wyciągu linowego, nawet mogło nie być szlaku bo turystyka wtedy nie istniała. Czyli wchodził na górę dłuuuugo, mogła się wtedy zmienić pogoda, zastać go noc, itp. A w Biblii to jedno zdanie: wszedł na górę.

Andrzej Dubiel (Ondrii)
9 lat temu

(Nie)cierpliwość... świetny odcinek!
Od 3-4 lat cierpliwie słucham odwyku, po to, żeby dotrwać do tego odcinka i zrozumieć wreszcie jak istotna jest cierpliwość.
I pomimo tego, że nierzadko narzekam, że czegoś nie udało się jeszcze zrobić/skończyć albo Bóg jeszcze nie spełnił jakiejś prośby, to z dotychczasowych doświadczeń potwierdzam - cierpliwość jest ważna. Bez niej ani rusz. I potwierdzam, że przynosi pozytywne efekty.
Nie gonić, nic na szybko - tylko cierpliwie.
Dzięki za odcinek!

Grainyday
9 lat temu

Dzieki Martin - JAk to sie ma jednak do : Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy ? .... i calej reszty Mat 6 ? dla mnie wszyscy ci biedacy uganiajacy sie za w pocie czola za tym zeby cos dobudowac, poprawic, ulepszyc sprzedac drozej niz kupili .... sa poczciwi. nic im z tego nie przjdzie i mowil to Jezus uczniom setki razy --- wyluzujcie sie , nie robcie rzeczy ktorych nie lubicie a dokladnie -- Nie kłamcie, nie czyńcie tego, czego nienawidzicie ... i juz. Enjoy your life !

Martin
9 lat temu

Cierpliwość to nie jest przeciwieństwo beztroski.
Gdyby Jezus rozumiał nie przejmowanie się jutrem i jego potrzebami w ten sposób, że nie należy być cierpliwym i wytrwałym, to ile by mu zajęło, żeby zostawić tych swoich uczniów?

A miał do nich przecież mnóstwo cierpliwości. I uczył ich przez długie miesiące, wytrwale, długo i z dalekosiężnym planem.

Grainyday
9 lat temu

@Martin LOL -- nie dosluchalem dokonca kiedy komentowalem :)) a dzisja buduje zaawansowany jak na mnie projekt Ikei i odsluchalem od pocztku do konca - podoba mi sie ogromnie koncowka - ta czesc o spokojnym pracowaniu, taka praca moze byc rodzajem medytacji, poswieceniu sie innym itd. pokornym sluzeniu .... szkoda ze odcinek skonczyl sie na dlugo przed koncem mojej walki z pomocnikiem MALM w kolorze bialym ::) Pozdrawiam !
PS mialem przyjemnosc pracowac z Niemcami - wielu z nich ma taki wlasnie religijny stosunek do obowiazkow - sa wykonowyne bo taki jest etos , pracuje sie dla pracy (w tym rowniez nad soba. )

SylwekB
9 lat temu

Fenomenalny odcinek. Niby sobie intuicyjnie zdawałem sobie z tego wszystkiego sprawę, ale dopiero jak mi to powiedziałeś, uporządkowałem swoje myśli w tym temacie.

Dzięki za to. Absolutna czołówka wszystkich dotychczasowych odcinków Odwyku.

megg
9 lat temu

Trochę nie w temacie...ale i w temacie..gdyż, cierpliwość też tu jest..i... ..Jezus..i "podkop"..i jakże odmienne krajobrazy od tych za oknem ;)
pixel.wp.tv

Wojciech1
9 lat temu

Mnie przede wszystkim cierpliwością zaraził... "Shogun" J.Clavella. Jak ktoś nie czytał, to warto. Tak naprawdę, to cała książka jest napisana wokół cierpliwości właśnie.
Tak więc temat świetny w tym odcinku jak dla mnie. Jest to cecha, nad którą pracuję obecnie najbardziej.

Sunny
9 lat temu

Oglądałem w ratach ponieważ nie mam cierpliwości. Nie dlatego. Znalazłem na liście odwykowych odcinków i godzinek: inne, nowsze i według mnie ciekawsze tematy.

Cierpliwość nie jest nudna i nie musi wiązać się z bezczynnością i pomyślunkiem. Jednak jest tak odbierana (najczęściej) przez nadpobudliwe osoby i takie, które nie mają poukładanego życia i jego istotnych wartości.

Kto z tych osób jest cierpliwy?

Przykładem może być oszczędzanie. Mój kuzyn nie zapłacił w swoim życiu ani jednej raty za sprzęt i ani jednej opłaty za czynsz. Według mnie jest na tyle bezczelnie cierpliwy, że do tej pory babcie, ojciec (jego), ciocie, wujkowie płacą za niego. Czy jest cierpliwy licząc, że mu firmy, banki i miasto umorzy zaległe opłaty? Czy może bliskie mu osoby nie są na tyle cierpliwe, że swoją dobrodusznością robią to za niego? Czy też kredytobiorcy są na tyle zabezpieczeni finansowo, że mogą poczekać?

Przypadek dotyczy każdej zadłużonej osoby, więc jest dość ogólnoświatowy. Całe państwa (kraje) żyją na kredycie, więc dlaczego ich mieszkańcy mieliby nie brać przykładu z głów państw (prezydentów, książąt i monarchów).

PiotrekT
9 lat temu

Martin, mistrzowski odcinek. Rób dalej swoje i życzę cierpliwości!!

Sunny
9 lat temu

W poprzedniej wypowiedzi wdał mi się skrót myślowy. (...) Czy też jako kredytobiorca jest na tyle zabezpieczony finansowo, że może poczekać ze swoimi płatnościami? Licząc na innych. (Jednak można) np. banki i urzędy skarbowe zawieszają spłatę rat, miasto dofinansowuje czynsz przy niskich zarobkach, a prywatne firmy rozkładają raty na dłuższy okres spłaty długu. Czy kredytodawcy są cierpliwi względem swoich klientów?

Nawet nie otrzymując całości, a jedynie drobne, czas obsługi kredytu jest minimalny, a kredytodawcy powiększają swoje zaplecze socjalne umieszczając w nich kolejnych zadłużonych klientów. Identyczna sytuacja jak z grzechem pierworodnym (zadłużony wraz z narodzinami) i chrzcinami (możliwość spłaty po wstąpieniu do danego sektora wyznaniowego). Żydowska zachłanność w biznesie, religii i codziennym życiu. Nigdy nie wystarczyło tylko wierzyć? W każdej religii, wiara jednostki jest tylko początkiem w obranym kierunku i zależy od wiary większości. Ale czy aby na pewno?

Co jeszcze?