Niedzielna świętość

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
35min

O sacrum i profanum - o dwóch strefach życia: powszedniej i odświętnej. Co Biblia mówi na temat podziału na święte i nieświęte w tym krótkim, acz treściwym odcinku posłuchać można.

Dyskusja

Grabix
12 lat temu

Dopiero zacząłem, ale... woow... ale masz kolory!! :)

Powała
12 lat temu

Ta laska w arce to była Aarona a nie Mojżesza.

Martin
12 lat temu

A podkolorowałem się, żeby świat był weselszy.

frog
12 lat temu

a więc skoro Jezus nas odkupił i już jesteśmy święci i wszystko, to dlaczego nadal musimy się męczyć na tym świecie pełnym chorób, śmierci, nieszczęść i zła?

Martin
12 lat temu

Aarona?
A racja, Aarona laska.
Pomyłka moja z rozpędu. Errata będzie w komentarzach.

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

Kolejny dobry odcinek dzięki ci za to :)
W sumie podziękowania też dla Crzszmana :D bo bez wpisu na blogu i szukania "pałera" (echo) kto wie kiedy ta kwestia byłaby poruszona.

Kazimierz
12 lat temu

zajeb... dobry odcinek, strzał między oczy...trup

Waldek
12 lat temu

Fajny Odcinek i niestety do ostatecznego wniosku doszedłem sam tak jakoś po 4 min... Ale Fajny odc

Chris
12 lat temu

Jeden z lepszych odcinków
taki na podium, rzekłbym

i kolor nieba ładny
i nie wiem co jeszcze
i miałem na coś tu ponarzekać a propos tego tematu, ale już nie wiem na co
poprawiło mi humor ogólnie
gracias

to czarne na dupie po prawej wygląda jak kabura... na ile słuszne jest moje skojarzenie? :P

dzik8118
12 lat temu

Frog ja wiem że masz pretensje bo ktoś
ci powiedział że tego nie będzie:)
Odpowiadając na pytanie bo Bogu się tak podoba jak pragniesz wiedzieć dlaczego to zapytaj go:)

zbyszek
12 lat temu

właśnie oglądnołem odcinek i jestem tak wzruszony że powiem tylko AMEN!

Ella
12 lat temu

@4 frog "a więc skoro Jezus nas odkupił i już jesteśmy święci i wszystko, to dlaczego nadal musimy się męczyć na tym świecie pełnym chorób, śmierci, nieszczęść i zła? "
A jak chciałbyś zrealizować prawo do wolnej woli?
Błędne założenie. Nie jesteśmy tu po to, żeby się męczyć. Moim zdaniem z wiary wynika radość życia, a to jest coś zupełnie innego niż worek pokutny i umartwianie się. Skoro dar życia pochodzi od Boga, to należy się z niego cieszyć. Czyżbyś otrzymał niewłaściwy prezent? A prosić potrafisz, czy tylko narzekać?

Powała
12 lat temu

Dosłuchałem dopiero teraz do końca i cieszę się, że w końcu powiedziałeś w Odwyku o tej rozdartej zasłonie w Świątyni. Ja, czytając Biblię, gdy zrozumiałem o co chodzi w tym fragmencie, zrozumiałem co naprawdę zrobił Jezus.
I miałem wtedy takie fajne wrażenie unoszenie się w powietrze :-) Taki szok.

Martin
12 lat temu

To czarne po prawej to nie kabura.
To nóż.

zbyszek
12 lat temu

Frog zadał bardzo dobre pytanie! Myślę że odpowiedzią może być ten tekst:
,,14:2 - W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce.

14:3 - A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.

Końcem tego paradoksu o którym mówi Frog jest powtórne przyjście. Myślę że w niebie dzieją się teraz ważne rzeczy, jakie? polecam lekturę listu Pawła do hebrajczyków. Warto by kiedyś o tym pogadać. Pozdrawiam

frog
12 lat temu

@dzik8118
jak mi powiesz, kozacze, gdzie najbliżej same z siebie goreją krzaki, to natychmiast lecę.

@Ella
to w niebie nie będzie "realizowania wolnej woli"? czy po prostu nie będzie pokus do zbłądzenia? wiem, że w końcu szatan ma przegrać. ale jaka jest gwarancja, że nie znajdzie się ktoś następny, kto się zbuntuje?

poza tym, jak to nie jesteśmy tu po to, żeby się męczyć? może nie wiesz w jakich męczarniach mama cię wydała na świat.
a manna z nieba spada tylko w absolutnie wyjątkowych sytuacjach. zazwyczaj trzeba się zaharować na chleb. rodzenie, praca to są wszystko starotestamentowe kary, które trzeba znieść. wiara może w nich być ewentualnie p o c i e c h ą.

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

@frog
Mt 24:
(13) A kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

I tego powinniśmy się trzymać :)
Nikt nie powiedział, że jak uwierzysz to teraz już wszystko będzie cacy i nastanie raj czy zostaniesz nagle wniebowzięty, mało tego jest powiedziane, że momentami będzie ciężej aby każdy został sprawdzony.
I też to co napisał zbyszek jest pewien plan Boży :)

Mariusz
12 lat temu

@ frog
Tez wolalbym sie juz na tej zieminiemeczyc, skoro niebo itd....

Ale pytasz dlaczego tujestesmy.... Jezus wspominal cos o tym zeby gromadzoc sobie skarby w niebie. Grzees skab twoj tam serce twoje itd.
Teraz poprostu warto sie zastanowic co mial na mysli :) a mysle ze mogl miec duuuuzo namysli.

Jeden ksiadz mowil ze jedni nagromadza spbie skarbow na duuuuza wille z basenem a inni na wygodny hamak miedzy palmami ;)... Mysle ze cos w tym jest hihi

Ella
12 lat temu

Martin, jeden komentarz do wielu tematów i czekam, aż się ktoś wypowie, to bardzo niewygodna opcja. Może dałoby się coś zmienić?

@frog, wyciągasz jakieś dziwne wnioski z mojej wypowiedzi. To, że mamy prawo wyboru i możemy pójść za Jezusem, albo nie to prawda odnosząca się do tego, co mamy, a nie mająca odniesienia do tego, co będzie. Tego dowiedzą się tylko ci, co tak wybrali w odpowiednim czasie. Gwarancji chcesz? To idź do sklepu. Życie nie daje gwarancji. Wiara tak, ale tylko wierzącym, a nie wątpiącym.
Wiem co to są bóle porodowe, mam trzy córki. Urodziłam je bez znieczulenia. Niczego nie żałuję. A Bożą opiekę czuję, również w postaci manny, chociaż nie koniecznie chcę ci o tym opowiedzieć. I chyba tym się różnimy, że ja wiem, że radość życia też darmo nie przychodzi. W każdej sytuacji można znaleźć dobre i złe strony. To jakie jest twoje życie, zależy od ciebie. Zwalanie odpowiedzialności na innych nie służy poprawie sytuacji. I nie mów o rzeczach, o których nie masz pojęcia. Czasem lepiej jest słuchać.

Martin
12 lat temu

Mogę spróbować ją wyłączyć.

Ona się pojawiła dlatego, bo niektórzy nie potrafili się opanować językowo i pisali po 4 komentarze po kolej, a w nich elaboraty ciągnące się jak Boże Narodzenie u babci z Ciechocinka, których i tak mało kto czytał, bo zbyt męczące i nudne.

I po jakimś czasie z rozmów się robiły monologi uczonych w Piśmie, a normalni ludzie czuli się zniechęceni i nie pisali nic.

Ale, że ci, o których mowa albo wylecieli albo sami poszli, to myślę, że mogę spróbować wyłączyć to zabezpieczenie. To w niedzielę, jak nie zapomnę. Bo nie pamiętam jak się to robi...

zbyszek
12 lat temu

Nie wyłączaj!!! Niektórzy tylko na to czekają, i se nie pogadamy:-)

Ella
12 lat temu

Ja miałam na myśli rozdzielenie strony z odcinkiem od strony z wieczorem. Czasem toczą się niezależne dyskusje, a głos można zabrać tylko w jednej.

Maurycy
12 lat temu

Dzięki Martin ; ) Powodzenia w następnych odcinkach ! Super, że jesteś ; )

gerald1972
12 lat temu

Brawo Ella:)Dobra uwaga. Ale moim zdaniem wyłączanie zabezpieczenia jako takiego nie będzie dobre (uczeni w piśmie czyhają aby nas zapitolić:) . Ale rozdzielenie odcinków od audycji radiowej:P dobre będzie

Martin
12 lat temu

Ok.
No to zmieniłem.

alessandra
11 lat temu

hej Martin:)
Jestem bardzo podbudowana Twoją audycją. Super, że mówisz normalnym językiem o tym, co chrześcijańskie.
Mała uwaga z racji tego, że jestem wzrokowcem. Fajnie byłoby gdybyś umieścił więcej wizualizacji jak poruszasz temat kultury żydowskiej w starym Testamencie, ale to może nie w samej audycji, ale może pod nią:) Chętnie zobaczyłabym w jaki sposób jest skonstruowana świątynia wybudowana za Dawida.

waldek1
11 lat temu

frog bardzo dobrze pyta i sensownie , co do buntu to w przyszlosci zadne zdrowo myslace stworzenie czy to aniol czy czlowiek nie zbuntuje sie przeciwko Bogu ,On daje zycie radosc WOLNOSC , do czego doprowadzil bunt widzimy obecnie obserwujac dzieje ludzkosci , jedna wielka tragedia pod kazdym wzgledem , te cale dzieje ludzkosci beda w przyszlosci koronnym dowodem co sie dzieje kiedy odstepujemy od wytycznych Bozych , dzieje ludzkie w praktyce ukazaly to , nie jest to juz w swerze przypuszczen czy sporow , koronny niezbity dowod , na tej podstawie Bog zainterweniuje , usunie zlo we wszelkiej postaci , w tym wielu wielu ludzi , bedzie mial do tego PELNE prawo, kto sie sprzeciwi Bogu automatycznie pokazuje , ze opowiada sie za zlem i pokazuje swoje zle pobudki , dlaczego Bog na poczatku dziejow od razu nie usunal buntownikow?, On jest wszechmocny , ale uzywa swojej mocy w sposob prawy , gdyby z miejsca ich zgladzil , co byscie pomysleli o nim?, jak silny to sie zadzi , nie Bog dal ludziom wolna reke na jakis czas , prosze zadzcie sie , ale i ponoscie skutki i pelna odpowiedzalnosc , wiec ludze tworza sobie rozne systemy zadow i z niczym nie daja sobie rady ale to juz final .

Co jeszcze?