Przegraj z Bogiem

12 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
47min

Odcinek dla tych, którzy czują się ciągle przegranymi i dla tych, którzy głoszą chrześcijańskie życie w wiecznym zwycięstwie. Co mówi Biblia o przegrywaniu i o zwycięstwie.

Dyskusja

Krzysztof
12 lat temu

"Przegraj z Bogiem" i wycinek z Martinem, który ma uśmiech od ucha do ucha.

Marcin J.
12 lat temu

Martin to dla mnie dzis krol strzelcow - niezaleznie od wyniku meczu. Jeszcze nie slyszalem nikogo, kto by z takim polotem i usmiechem o gownie opowiadal :D

@Alozjy, lojalnie uprzedzam Cie, ze w kadrze trzy razy pojawia sie czarny wilk... zrobisz z tym, co zechcesz :)

oscarr
12 lat temu

Moja 7 letnia córka siadła przed ekranem ... i po chwili oglądania powiedziała: Ten pan mądrze mówi :)

Ella
12 lat temu

Niepowetowana strata, której nie wynagrodzi mi żaden wynik meczu.

A teraz odcinek w pigułce. Bóg jest dobrym ojcem, a dobry ojciec to taki, który pozwala dziecku zbierać różne doświadczenia, bo one są mu potrzebne. Nadmierna ochrona i podawanie wszystkiego na tacy się w wychowaniu nie sprawdza tak samo, jak nie sprawdza się znęcanie nad dzieckiem. Czyli Martin ma rację. Martin ma też rację, choć mało dokładnie to sprecyzował, że w razie serii niepowodzeń zawsze można zwrócić się o pomoc do Boga-Ojca i On na taką prośbę zareaguje wprost proporcjonalnie do tej prośby.
I jeszcze jedno, to co dzisiaj wydaje nam się być strasznym nieszczęściem, po upływie odpowiednio długiego czasu może się okazać wyjątkowym fartem. Ocena nigdy nie jest obiektywna.

Krzysztof
12 lat temu

A co do odcinka, temat naświetlony tylko z dwóch stron, a można było z więcej. No i nadal nie jestem przekonany do tych prześladowań. Ja ten temat widzę zupełnie inaczej.

Mikesz
12 lat temu

"Shit happens" - Gówno się zdarza. Gratuluję bardzo dobry odcinek :)

Don Camilo
12 lat temu

„Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.”

A jak ktoś ma remis?

Damian
12 lat temu

Czyli w praktyce co?

Martin, wspominałeś kiedyś o czymś takim, że jest sobie taka strona internetowa, że to jest fundacja jakaś tam i oni fajne audycje mają. Kojarzysz może, co to było? Odwyki mi się skończyły i poza odcinkiem raz w tygodniu i wieczorami, nie mam co oglądać.

Martin
12 lat temu

Chodzi ci pewnie o to: www.gospel.pl

Dobre reportaże!

Grabix
12 lat temu

Ja naprawdę polecam jako uzupełnienie do tego odcinka obejrzeć ten filmik co go wrzucałem w komentarzu (#28) do poprzedniego odcinka - jak ktoś jeszcze nie oglądał. Trochę tam jest o postawie wobec cierpienia, może nie bezpośrednio, ale w tym kontekście powinno ty być dobrym uzupełnieniem.

@Don Camilo, jak ktoś ma remis, to się zalicza do tych co mają: ma remis. Czyli zostanie mu dodany kolejny tak, że nadmiar remisów mieć będzie. Np. jak ktoś ma remis z Grecją, to potem dostanie też remis z Rosją.

Mariusz
12 lat temu

dobre porownanie z tym gównem.
Ja pare miesiecy temu straciłem prace na etat....

ale teraz mam nowa ciekawesza prace, jest moze czasem trudniej ale sie rozwijam :) Mam wzrost jak roslinka na duzej ilosci nawozu z krówskiego łajna :D:D

Aneta
12 lat temu

Masz Martin ciekawe i trafne spostrzeżenia i myślę że warto Cię posłuchać. Poczucie humoru świetne. Nieraz się uśmieliśmy z mężem.
Odnośnie odcinka, to ja mam takie spostrzeżenia , że jeśli w życiu chrześcijanina dzieją się złe rzeczy, to dlatego, żeby człowieka doświadczyć, kształtować i tak jak Martin mówi, nie trzeba traktować tego jako przegraną, tylko wyciągać wnioski, bo to służy rozwojowi i w rezultacie wyjdzie na dobre.
Zgadzam się z Ella, ale coś mi się te kciuki nie wyświetlają i nie mogę dać plusa.
Myślę też,że życie zgodne z Bożymi prawami daje człowiekowi pewną ochronę. Np w przykazaniu- czcij ojca swego i matkę jest napisane- aby ci się dobrze wiodło i abyś długo żył... Ale jeśli Bóg doświadcza to z jakiegoś powodu i życie chrześcijanina nie jest pasmem przypadków, tylko te wydarzenia czemuś służą

Damian
12 lat temu

@Mertin
Chyba nie o to, bo mieli w nagłówku Fundacja coś tam, ale skoro tutaj też są rzeczy do odsłuchania, to ja nie narzekam.

Karolina
12 lat temu

Aaaaaaale dobry odcinek. Wszystko w nim dobre.Dobrze przemyślane, dobrze powiedziane, dobrze widać,dobrze słychać. :)
A patrząc od strony tej teorii gier, to na Odwyku chyba wszyscy mamy szansę być wygrani. Dlatego dobrze będzie,jak Martin będzie wciąż nagrywał, a my będziemy mu w tym pomagać. Dla nas się sumują dobre odcinki, a dla Martina .. jakąś sumą warto go wesprzeć,jak się samemu skorzystało:)

darmootrzymane
12 lat temu

Jak chcesz jeść - to weź się do uczciwej pracy - a nie naciągaj ludzi na tzw. "wsparcie" (finansowe). Kto nie pracuje - niech nie je.

Martin
12 lat temu

Dzięki, Karolina.

Ciekawe jaką Darmootrzymane ma definicję pracy. Pewnie ilość potu pomnożona przez ilość formularzy.

Definicja naciągania musi być jeszcze ciekawsza. Nie wiem jaka dokładnie jest, ale skoro ktoś, kto najpierw daje za darmo a potem proponuje zrewanżowanie się (bez żadnego przymusu) to naciągacz, to tym bardziej byłby nim ktoś, kto najpierw żąda zapłaty, a potem coś daje.

Ergo, wszyscy sprzedawcy są naciągaczami.

Więc właściwie wszyscy. Bo każda praca kończy się zawsze tym, że to nad czym się pracowało trzeba sprzedać.

No i jak tu nagrywać w takich warunkach? Do wyboru jest umrzeć z głodu, albo zostać naciągaczem. Wychodzi na to, że żeby być uczciwym człowiekiem nie wolny innych uczyć ani dzielić się wiedzą. Bo to nie praca.

A przy okazji, Matka z Kalkuty w ogóle nie pracowała. Przecież nie była zatrudniona na umowę o pracę. Bumelantka jedna.

Och, jakże ciąży mi, że mam mózg pofałdowany! Gdyby nie to, mógłbym mieć tak prostą wizję świata!

Michał W.
12 lat temu

Nie "kto nie pracuje - niech nie je", ale "kto nie chcę pracować...". Poza tym to, co robi Martin to, wydaje mi się, że jest kawał ciężkiej i niezwykle przydatnej roboty. Dzięki Martin za ten odcinek i za wszystkie inne też. Pomimo tego, że przyszedłem na Odwyk jako kilkuletni uczeń Jezusa, to bardzo dużo mi dało słuchanie tego, co gadasz i czytanie komentarzy. Świetne porównanie z tym gównem.

Marcin J.
12 lat temu

@Darmoutrzymanie... 2Kor 9,7: "Bog miluje radosnego dawce". I zanim zaczniesz przytaczac drugi list do Tesaloniczan, przypomnij sobie co wczesniej Pawel sadzi o korelacji Dobra Nowina-praca-zaplata, i o zbiorce mamony dla chlopakow z Jerozolimy, bo zenade siejesz czlowieku...

Damian
12 lat temu

Wybacz, Martin, miałem zaklejone oczy i nie widziałem dobrze, tak, to jest to, o co mi właśnie chodziło, dzięki! 8D

gerald1972
12 lat temu

Tak se zbieram tą czy tę kupę i zbieram i już mi tylko nozdrza wystają. Chce ktoś trochę?
Ale jak sobie pomyślę co na TAKIM gównie wyrośnie to ECH. Potęga. Eldorado normalnie.
A jak już wyrośnie to masz Pan Panie Martin strategicznego sponsora :P
A więc się pomódl, żebym w końcu wygrał w tego pieprzonego totka :)
A tak poważnie to kolejny udany odcinek. Z cyklu optymistyczny. Ważne chyba tylko, aby tym swoim gównem naokoło nie chlapać tylko zbierać je pod siebie. Najlepiej stanąć na tej kupie. To człowiek większy będzie. A jak się jest większym to i samopoczucie lepsze:)

Hal Bregg
12 lat temu

Temu stachanowcowi pod 15 na pewno rodzice płacą za pilnowanie komputera. Ciężka to praca i niebezpieczna, bez dwóch zdań zasługuje na chleb, który spożywa.
Ucz się Martin i bierz przykład, to może jeszcze na ludzi wyjdziesz.

Marcin J.
12 lat temu

@g00rol, byl... znajdziesz go pod ta data: 2008-01-24

Martin
12 lat temu

Był. Cztery lata temu co prawda.
A w kilku innych zahaczałem o temat. Tutaj spis:

www.odwyk.com

zbyszek
12 lat temu

@15: Jest też napisane I kor: 9:9 - Albowiem w zakonie Mojżeszowym napisano: Młócącemu MARTINOWI nie zawiązuj pyska. Czy Bóg to mówi ze względu na MARTINA?
9:10 - Czy nie mówi tego raczej ze względu na nas? Tak jest, ze względu na nas jest napisane, że oracz winien orać w nadziei, a młocarz młócić w nadziei, że będzie uczestniczył w plonach.

9:11 - Jeżeli MARTINOWIE dla was dobra duchowe posiali, to cóż wielkiego, jeżeli wasze ziemskie dobra żąć będą?
.
:-)

Ella
12 lat temu

Jeżeli się do tej pory nie wypowiadałam na temat tego, co powiedział @15, to tylko dlatego, że nie ma o czym mówić.
Martin robi bardzo dobrą robotę, a ta warta jest dużych pieniędzy. Dlaczego Martin nie domaga się tych pieniędzy? Bo on to nie dla pieniędzy robi, ale przecież żyć musi i rachunki popłacić też.
Czy ktoś jeszcze uważa, że jest coś wartego większych pieniędzy od odnalezienia Boga? Może jakiś nowiutki sprzęcik? A ja się dziwię, że w Starym Testamencie co rusz z nowymi bożkami ludzie wyskakują.

korsarz
12 lat temu

@15 prowadzący daje "donate" bo są ludzie którzy wpłacą kasę. Tak samo są McDonald'sy, bo są ludzie, którzy lubią jeść fast food. Podstawowe prawo gospodarki wolnorynkowej, która jest w Polsce już 23 lata jak byś nie zauważył :) Tylko nie wiem czemu narzekasz na prowadzącego ... (wtf?!)

Przemek
12 lat temu

Panu spod 15
Co prawda nie daję dużo, nie daję bo sam dużo nie mam. Jednak według mnie te złotówki które zdarza mi się przelewać do Martina są to najlepiej zainwestowane złotówki w moim życiu.

Dziękuję Panu ze udało mi się trafić na takiego człowieka Jak MARTIN.

Blaise
12 lat temu

Chyba najlepszy odcinek w historii odwyku.

gate.
12 lat temu

A ja mam takie pytanie nie związane z tym odcinkiem.
Czemu Bóg przykładowo zabija małe, niewinne dzieci [ skoro jest dobry] ?
Przykładowo, jest sobie para młodych ludzi, mają dziecko. I to dziecko umiera w wieku 2 lat. Przecież w takim wieku jest jeszcze niewinne, a jednak umiera. Kogo to wina ? [zapytany] Ksiądz twierdzi , że wina rodziców, bo to za ich grzechy się tak dzieje. A jak Ty myślisz ? Gdyby ktoś mógł odpowiedzieć.... :)

Ella
12 lat temu

To może ja zacznę. Tak stawiając sprawę wychodzisz z założenia, że życie tego dziecka powyżej drugiego roku życia aż do śmierci (na kiedy byś zaplanował mu śmierć, aby miało długie i udane życie?), jest wartością nie dającą się w żaden sposób wyrównać.
Przy założeniu, że życie pozagrobowe jest czymś lepszym od życia na ziemi, dziecku zostało oszczędzone to, co gorsze. Jeżeli czas istnieje w tym innym wymiarze, to ono spędzi go w lepszych warunkach. Ale prawdopodobnie czas poza naszym światem nie istnieje. To, że my tak bardzo kurczowo trzymamy się życia, nie znaczy, że mamy rację. Nie znaczy to też, że rację mają samobójcy, decydując się sami na przejście w inny stan istnienia. Wartość utraconych teoretycznie przez to dziecko lat, jest rzeczą bardzo nieokreśloną i teoretyczną, bo nigdy się nie dowiemy, czy zostało czegoś pozbawione, czy coś mu zostało oszczędzone. Śmierć jako taka jest konsekwencją zaistnienia, czyli czymś nieuniknionym. Dzieci generalnie bardzo dojrzale podchodzą do perspektywy swojej śmierci. Najbardziej cierpią ci, co zostają. Myślę, że trzeba patrzeć na sprawę ufając Bogu. Szczególnie trudno się na to zdobyć, kiedy się traci własne dziecko.

Kajetan
12 lat temu

Zaciekawiło mnie jak powiedziałeś "rozmowa z Bogiem" o co martin tobie chodziło? O rozmowe z własnym sumieniem czy co ?
za bardzo nie rozumien bo jestem tu nowy
pozdrawiam

Mariusz
12 lat temu

@ gate ty chyba u ksiedza z synagogi Szatana byles.....naprowadze cie

1. Kto jest zabójca i kłamca ....
www.biblia
Przez niego wszyscy umieraja predzej czy pozniej wiec co za roznica kiedy....on sprowadzil smierc.

2. Uwazaj kogo nazywasz bogiem.....to moze sie okazac nie nasz Bóg...
Tylko podróbka.....
download.jeszua.pl

3. Co do grzechu rodzicow i smierci, to przeciez jest ktos kto zwyciezyl i grzech i smierc.
Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże!
Źródło: Łk 9:60

kontrowersyjne pytanie , to kontrowersyjna odpowiedz;>
Gloszenie ewangeli cos kuleje w naszy. Kraju echhhhhhh

gate.
12 lat temu

@Ella; Nie. Nie zakładam tak - po prostu czemu tak Bóg robi ? Mógł dziecku zmienić plany na życie, i sprawić by miał lepsze.
To czemu Bóg nie postępuje tak z np. mordercami ? Przecież mógł ich zabić zanim by zaczęli zabijać. To by było dla nich lepsze, czyż nie ?. Oczywiście wiem, że trzeba ufać Bogu, i się Go zapytałem, czemu to tak jest... obym dostał odpowiedź : )

@Mariusz : Ksiądz na religii ^^. Nie chodziło konkretnie o zabijanie. Mam znajomego ateistę i po prostu się mnie zapytał czemu tak się dzieje, że dziecko, które nie jest niczemu winne ginie w tak młodym wieku, a np. ludzie którzy zabijają innych, okradają itp. żyją nadal. Nie chodzi tylko o dzieci - po prostu o niewinnych ludzi, często bezbronnych, którzy cierpią czy giną...
2. Jak to kogo nazywam Bogiem ? Nie rozumiem o co Ci chodzi...
3. No, tak jest. Ale czy to znaczy, że już nie ma grzechu ? Nie, nie znaczy.

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

gate wątpię aby Bóg siedział nad konsolą z guzikiem "Śmierć dziecka" więc po pierwsze radze zmienić podejście.
BÓG CHCIAŁ ABY CZŁOWIEK ŻYŁ W RAJU WIECZNIE gdzie wszystko dosłownie miał pod ręką jednak ludzie w składzie Adam i Ewa posłuchali szatana "no i masz babo" śmierć (tak samo jak choroby oraz inne niefajne akcje), która przyszła na ten świat jako kara za brak posłuszeństwa (grzech) i to, że umiera dziecko jak i każda inna osoba jest tego konsekwencja.
O ewentualny byt dziecka po śmierci nie ma się co martwić
"Lecz Jezus rzekł: Zostawcie dzieci w spokoju i nie zabraniajcie im przychodzić do mnie; albowiem do takich należy Królestwo Niebios.".
Bóg nie ingeruje aż tak w świat żeby zabijać każdego grzesznika, wiesz co by się stało gdyby Bóg miał na te chwile zabić każdego kto zgrzeszył, każdy z nas jest grzesznikiem więc domyśl się :) a tak każdy ma czas, szanse wybrać według własnej wolnej woli (pojadę Matrixem :P)
Niebieska pigułka (Jezus) = życie z Bogiem według jego zasad.
Czerwona pigułka (Szatan) = grzeszenie i zlew na Boga jak i jego zasady.
W odpowiednim czasie będzie sąd i sprawa zamknięta.
Morał z tego taki: za zło odpowiada szatan i człowiek do spółki.
Pozdrawiam

Hal Bregg
12 lat temu

Oglądacie to?
www.chntv.pl

Ella
12 lat temu

Obserwatorze, logicznie i prosto to wyjaśniłeś.
Ponadto w Biblii jest napisane, a ci co sobie lepiej z tym radzą umieją znaleźć nawet cytaty, że nie mamy co liczyć na to, że jesteśmy w stanie Boga zrozumieć.
W twojej postawie gate. widzę potrzebę sprawiedliwości ludzkiej. Ludzka sprawiedliwość nie istnieje i istnieć nie będzie, jak długo ludzie wybierając między dobrem a złem wybierać będą zło.
Jest jeszcze jeden aspekt. Jako dobry rodzic musisz dopuszczać, aby twoje dziecko nauczyło się przegrywać, a potem podnosić, doznało krzywdy, niesprawiedliwości itd. Pewnie, że rodzice chronią swoje dzieci, ale postawa nie dopuszczająca do negatywnych doświadczeń może okaleczyć dziecko bardziej, niż wypuszczenie go na szeroką wodę. Pamiętaj też, że taka ochrona zawsze wiąże się z ubezwłasnowolnieniem. Temu chronionemu dziecku nie wolno tego czy tamtego, lub wolno tylko do, z mamą lub tatą itd. Bóg to też ojciec.
A ten odcinek był o tym, że lepsze i gorsze nie istnieje. Wszytko jest potrzebne.
I nie można relacji z Bogiem tworzyć jednostronnie. To ja będę podejmować wszelkie ryzyko, a Ty mnie chroń. Wiara zobowiązuje. Polecam "Nienawiść niczego nie zmieni" www.gospel.pl

Mariusz
12 lat temu

@gate
Własciwie to dokładnie to samo miałem na mysli co "obserwator".

ad2. morderca i zabojca jest szatan...taki ma charakter taka jest jego istota... wiec nie warto nazywac go bogiem.....
To szatan skusił ewe a nie Bóg.....

Ale Boga posadza sie o najwieksze zbrodnie....morderstw itd.
nie widzac tego co tak i kto tak naprawde sprowadził smierc i grzech na ten swiat. Co jest skutkiem i konsekwencja....ze jest jak jest.
To tak samo jak bys osadzał producenta sokowirówki ze obcieło ci palce mimo ze pisało wintrukcji ze masz tam paluchow nie wsadzac...
Adam i ewa nie postepowali i zgodnie z intrukcja a my po nich odziedziczylismy ta zepsuta sokowirówke ;)

ad3.No ten swiat taki jest....
Tylko ze wpatrywac sie w ten swiat to tak samo jak pokładac nadzieje w Zusie. Cąłe zycie harował bedziesz potem pare lat emerytury.... jaki to ma sens..
Jezus oferuje lepsza emeryture :P

Grabix
12 lat temu

@gate, jeśli chodzi o zabijanie morderców - ludzie mają wolną wolę i mają taką mieć, Bóg po prostu tak chce, widać inaczej to nie są dla nie go ludzie. Choć zabranie wolnej woli jest jedynym sposobem na pozbycie się zła. Takiego typu ingerencja jaką proponujesz, jest rodzajem zabrania wolnej woli, jeśli jesteś w stanie zrealizować tylko te decyzji, których chce Bóg. To jak ten komunistyczny żart "Możesz mieć samochód w dowolnym kolorze jaki chcesz, pod warunkiem, że chcesz jedynie czarny" - i to nie bez powodu jest żart :) To jest po prostu durne :)

@Kajetan: Nie wiem w jakim kontekście teraz Martin to mówił, ale proponuję obejrzeć to archiwum z Wieczoru Odwykowego www.odwyk.com (uwaga, link bezpośredni do pliku mp4) od 90tej minuty.

@Hal, oglądam właśnie CHTV, a ty mi z CHNTV wyskakujesz :P

korsarz
12 lat temu

@Gate, Mariusz
Właśnie, gdyby śmierci w wyniku katastrof naturalnych przyporządkować Bogu, a różne przedawkowania narkotyków, wypadki na drogach, morderstwa itp. szatanowi, to Bóg jest naprawdę łagodny :p

gate.
12 lat temu

To nie jest moja postawa, tylko raczej znajomego. Starałem się oddać wiernie jak On by to napisał.
Ja to widzę tak, że Bóg może robić co chce, ale chyba dla każdego niewinnego chce jak najlepiej więc nie myślcie, że uważam Boga za sadystę, który zabija małe dzieci... I nie uważam, by istniała sprawiedliwość między-ludzka. Ale zanim się spytałem myślałem w ten sposób, że Bóg robi tak ,by jak najwięcej osób było zbawionych. Po prostu chciałby wszystkich wepchnąć na siłę do nieba no ale nie może bo ludzie tacy upierdliwi [głupi ?] są ^^. Problem jest ze znajomym, który nie wierzy i strasznie mi go szkoda ;/ Nie obchodzi Go co się z Nim będzie działo po śmierci - no to mu mówię - Ty idioto ! ale nie zmienia się... Na dodatek twierdzi, że Bóg nie jest mu w życiu potrzebny, no to mu tłumaczę, że jest - ale nadal zostaje przy swoim. Bardzo nie chcę by poszedł do piekła... Myślę, że po prostu wyobraża sobie Boga takiego jaki jest w Kościele ? Jak dla mnie to jest taki Bóg obcy, gdzieś tam daleko jest...
Dziękuję za odpowiedzi, i proszę o choćby krótkie wspomnienie w rozmowie z Jezusem.

korsarz
12 lat temu

@Gate
Nie wierzy, bo tak jest wygodniej. Nie musi przejmować się tym, co będzie po śmierci, ani czy robi dobrze, bo po co ...
Tyle że wygodniej nie zawsze znaczy lepiej, i to chyba trzeba Twojemu znajomemu uświadomić

Pozdrawiam

Mariusz
12 lat temu

@40. korsarz
kurde dałes mi do myslenia chłopie .....

Gen (9)
(11) Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię. (12)

z drugiej strony ktos pozwala szatanowi działac....ktos go stworzył. w sumie tez juz tego nie rozumiem :)
Zawiesiłem sie w swojej logice :P

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

No i w miarę dobrze oddałeś go gate, więc postanowiłem odpisać tak jakbyś to ty był tym znajomym :D
Oczywiście, że Bóg chce jak najlepiej dla nas, jednak mamy te wolną wole co czyni nas ludźmi-istotami świadomymi i dla tego mamy opcje wyboru odpowiedniego dla siebie "koloru pigułki".
Nie ma co się dziwić, jeśli znajomy ma uraz z powodu KK coraz więcej ludzi tak ma, tylko problem jest w tym, że z reguły ludzie zakładają iż to jest jedyna droga nie próbując poszukać tej prawidłowej biblijnej w ten sposób uderzają wygodnie w Ateizm (jak napisał Korsarz @42) bo tam można grzeszyć do woli (Imprezka!) w końcu mają tylko "jedno życie".
Mi osobiście zależy aby najbliższa rodzina dostrzegła pewne sprawy i odnalazła te biblijną drogę ale nikogo nie zmuszę, mogę prosić o wsparcie Boga, dawać przykład i głosić im Słowo Boże odpowiednio delikatnie bo ludzie szybko się uczulają jak czegoś jest za dużo za szybko i im wstępnie nie pasuje, dla tego spokojnie podchodź do kolegi staraj się nie nazywać go idiotą bo to ci nie pomoże jak mówił Jezus dawaj świadectwo swoją osobą, może wtedy się zastanowi i podaj mu namiar na jakiś ciekawy odcinek z odwyku albo obejrzyj z nim Live :P
Pozdrawiam :)

Ella
12 lat temu

Zwróciliście uwagę, że pytanie o którym rozmawiamy, jest typowym zarzutem ateistów pod adresem Boga. To jest coś takiego, jak ich własny argument na to, że mają rację. Coś, czego potrzebują, aby ich stanowisko się nie zachwiało.
Ludzie wierzący nie zadają takich pytań, w każdym razie jeszcze się nie spotkałam.
Ponieważ zostało mi jeszcze sporo znaków, to poruszę inny temat. Wszyscy mamy kontakt z komputerem i każdy miał już problemy z wirusami. Jeszcze nie słyszałam, żeby kiedykolwiek w komputerze powstał samodzielnie jakiś nowy program, który spełniałby jakąś sensowną funkcję. Niszczenie-tak, ale rozwój-nie. To takie porównanie do ewolucji.

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

No dokładnie Ellu to jest taki standard ze strony ateistów :)
W kwestii takich pojęć porównawczo-zaprzeczających ewolucji to ja lubię te dosyć znane pytanie odnośnie teorii magicznej kropeczki (wielkiego wybuchu)
Wrzucenie granatu do pokoju spowoduje, że wszystko się pięknie ułoży czy też wszystko będzie rozwalone w chaosie?
Osobiście nie spotkałem się z wybuchem który umeblował komuś pokój lub takim co układa 1500 puzzli w idealny obrazek ale znając ewolucjonistów padło by stwierdzenie że do tego trzeba milionów miliardów lat :D
Atheism shatterpoint.files.wordpress.com
Na koniec ciekawostka :) kolejny raz okazuje się, że Bóg ma racje miłość, wdzięczność to uczucia które są najlepsze dla człowieka-->www.proroctwa.com
Pozdrawiam

Mariusz
12 lat temu

Pytanie co było PRZED WIELKIM WYBUCHEM pozostaje bez odpowiedzi, wiec teoria srednio cos tłumaczy.

Koncepcja bytu niezaleznego od czasu jest o tyle spojna ze odcina problem co było przed nia.
kwestia taka ze nie wszystkioe koncepcje "Boga" spełaniaja ten warunek.

@45 Ella
a wirusy pisza programisci....program moze sie sam modyfikowac ale musi ktos to zaplanowac. Wirusy nie powstaja same z siebie.
Co wiecej ostatnio słyszałem o wirusie ktory powstał na zmowienie rzedu nieniec, wczrsniej o wirusie ktory powstał na zamowienie USA......
SAm z siebie to sie blue screen w WIndowsie pokazuje :) zwłaszcza jak sa takie upały :P

Grabix
12 lat temu

@Mariusz, koncepcja Wielkiego Wybuchu jest spójna w ten sam sposób. Wielki Wybuch to nie tylko początek wszechświata, ale i początek czasu. Więc tak samo, to co byłe przed, było poza czasem, a tak naprawdę to w ogóle nie było żadnego "przed".

@Obserwator Thomas, porównywanie Wielkiego Wybuchu z wybuchem jest bez sensu. To nie był żaden wybuch, tylko rozszerzanie się przestrzeni, więc de facto spowodował ochładzanie się wszechświata a nie jego rozgrzanie.

Hm... a jak już o porządku mowa, to polecam: www.youtube.com

Obserwator Thomas :)
12 lat temu

@Grabix chyba jednak ma sens skoro skrócona definicja tej teorii brzmi tak "Według tego modelu ok. 13,75 (±0,11) mld lat temu dokonał się Wielki Wybuch – z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej wyłonił się Wszechświat (przestrzeń, czas, materia, energia i oddziaływania)."
No i ostatecznie też sama nazwa teorii coś sugeruje :)
Pozdrawiam

Marcin J.
12 lat temu

Wlasnie! to ciekawe, ze ateisci jakos nie obwieszczaja Hiroszimy, czy nawet Prypeci, nowym Edenem, czy cos w tym stylu :) Ach, no taaak... miliardy lat milordzie, zapomnialem!

Mam do Was wszystkich pytanko! Zwlaszcza do tych, co maja jakies udrowienie siebie lub kogos na koncie (oczywiscie tylko te w imieniu Jezusa - reszty nie uznaje) - czy zdarzylo sie Wam podejsc do kogos na ulicy i zaproponowac modlitwe o uzdrowienie, nalozenie rak etc.? Pytam w kontekscie doswiadczenia raczej, zeby zasiegnac jakichs porad ewentualnie i sprawdzic jak sie maja "statystyki" w tym temacie wsrod chrzescijan.

Drugie pytanie: czy wie ktos, gdzie mozna dostac/zamowic ksiazke "Piekna strona zla"? Nienawidze czytac e-bookow, wiec prosze o namiary na wersje papierowa jesli ktos cos wie - wujaszek Google jest dla mnie bardzo wredny i nie chce nic powiedziec... :)

Pozdrawiam Odwykowiczow, Kwejkowiczow, Nawalonych i Martina przede wszystkim!

Mariusz
12 lat temu

48. Grabix

Aporopo tego co było prze dwielkim wybychem to jak narazie naukowcy czesciej dochodza do wniosku ze cos musiało byc.
....Bo im obliczenia ciagle nie pasuja.

ale na moje w koncu wymysla jakais nowy stały parametr pasujacy do obliczen ktory umozliwi im to powierdzic :D:D nawet ktos za to doktorat dostanie :)

Nike
12 lat temu

Ja zwrócę uwagę na jedno. WSZYSTKIE te duchy nieczyste są złe i mają taki stosunek do człowieka, że chcą mu wyrządzić krzywdę.
Gdyby było inaczej Bóg tak stanowczo nie zabroniłby czarów, wróżbiarstwa, zaklęć, gusłów, wróżenia, zwracanie się do umarłych.
WSZYSTKIE TE RZECZY SĄ OBRZYDLIWOŚCIAMI DLA BOGA.
"Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni"- Powtórzonego Prawa 18.
Ten problem, że ludzie często bali się przyszłości, Bóg rozwiązał dając im proroków, którym ważne przyszłe sprawy objawiał Duch Święty.
"Pan, Bóg twój, wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie.(Mojżesz) Jego będziesz słuchał. Właśnie o to prosiłeś Pana, Boga swego, na Horebie, w dniu zgromadzenia: "Niech więcej nie słucham głosu Pana, Boga mojego, i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł". 17 I odrzekł mi Pan: "Dobrze powiedzieli

Kacper
12 lat temu

A ja mam inną interpretację "Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.”

Otóż moim zdaniem chodzi tutaj o nastawienie. Każdy coś ma (zdrowie, nogę, oko, czas!), każdy też z nas czegoś nie ma (skrzydeł, dziewczyny, kasy, oka).

Problem w tym na czym się skupiasz! Czy jesteś marudą, która coś by zrobiła, ale przecież nie masz czegoś tam, czy jesteś osobą zorientowaną na możliwości (zastanawiasz się co masz i co możesz z tym zrobić!). Tak więc ja to rozumiem tak: "kto patrzy na to co ma i co może z tym zrobić, ten będzie mieć więcej. Kto skupia się na brakach, ten nie osiągnie nic, a nawet straci to co ma."

Ot całkiem proste, u mnie się sprawdza.

Co jeszcze?