Przypadek Jana Pawła

9 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
56min

O Wielkich Nauczycielach i ich Wielkich Naukach. A przykładem będzie Jan Paweł. Z USA.

Dyskusja

Lukszmar
9 lat temu

Teoria Portali 2.0 - LOL rozwaliło mnie to :D. Nie no Martinie, szczerze to się mocno uśmiałem momentami, ale zarazem też współczuję tym ludziom, którzy dali się zwieść takim niby uzdrowicielom.
Swoją drogą, jak zyskasz większą sławę i ten filmik się rozejdzie to coś mi się widzi, że będziesz okrzyknięty jednym z większych heretyków niszczącym podstawy prawdziwej wiary i modlitwy :P.

wstydzesiepowiedziec
9 lat temu

Dzień dobry, tutaj kościelnik. Świetny odcinek, daje dużo do myślenia. Jeśli spotkałeś kościelnych tylko z "takich klimatów" jak to powiedziałeś to naprawdę jestem w stanie zrozumieć twoją lekką odrazę, nie tylko ciebie takie osoby drażnią :)

Mateusz100
9 lat temu

Odnośnie krytyki panów John Piper i Paul Washer. Zamieszczę tutaj różne linki i niech każdy sam zobaczy.

John Piper:
nalezecdojezusa.pl (polecam artykuł "nie zmarnuj raka", po polsku)
Krytyka ewangelii sukcesu:
www.youtube.com (pl)
Fajny filmik:
www.youtube.com (pl)
www i yt:
www.desiringgod.org
www.youtube.com

Paul Washer:
Ewangelizacja w Peru:
www.youtube.com (angielskie napisy)
Nauczanie w kościele:
www.youtube.com (eng)
Twoja słabość powinna prowadzić Cię do Boga:
www.youtube.com (polecam zobaczyć)
www i yt:
www.heartcrymissionary.com
www.youtube.com
Amazing story :)
www.youtube.com
O facebooku :)
www.youtube.com

Dla Martina:
www.youtube.com

Martin
9 lat temu

No nie wiem czy to już spam czy jeszcze nie, ale niezła kopalnia linków w każdym razie. Może się przyda komuś.

Ale poważnie myślisz, że ktoś znajdzie czas żeby to wszystko posłuchać? Jak jest taki, niech da znać. I niech to jakoś podsumuje tym, co nie mają tyle czasu.

Ja tylko zwrócę uwagę, że nie krytykuję tego co ci panowie mówią - krytykuję przede wszystkim to, w jakiej roli się stawiają. To, że aż tak zwracają uwagę na siebie, chcący czy nie chcący.

I fakt, że w ramach polemiki zwracasz jeszcze bardziej na nich naszą uwagę, ilustruje najlepiej, że problem, o którym mówiłem naprawdę istnieje: problem koncentrowania się na Wielkich Nauczycielach, dyskutowaniu o tym czy mówią coś prawidłowo czy nieprawidłowo i słuchaniu setek godzin z nimi w roli głównej.

Ja się zresztą boję, żeby nie stało się nigdy to samo ze mną. Dlatego też cieszę się z tego, że się ubieram jak łajza i że nie czeszę się u specjalisty, bo dzięki temu mam większą nadzieję, że jak coś ludziom pokażę palcem, to się ludzie popatrzą na to, co pokazuję.

Zamiast się gapić na mój palec.

Bo naprawdę nie ma na co patrzeć.

Kto więc chętny na patrzenie na palce, niech klika i ogląda. Ja chyba raczej sobie odpuszczę

Mateusz100
9 lat temu

Większość to krótkie filmiki. Wrzuciłem po to, żeby sobie ludzie poklikali i jak coś im się spodoba to posłuchają. Odnośnie pana Washera, to powiedziałeś, że jest to udawanie (10:50) i ten fragment z "are you clothed with power from on high". Skąd widz ma wiedzieć, że Paul Washer np krytykuje charyzmatyczne chrześćijaństwo, skoro widzi tylko 30 sekund, a wcześniej był jakiś dziwny koleś co machał ręką i wszyscy upadali.

Właśnie, że krytykujesz. Gdybym ja zrobił godzinny program i 20 minut było by o Gracjanie, 20 minut o Joli Rutowicz i poszukałbym ciekawego 30-sekundowego fragmentu z tobą, to samo takie zestawienie już jest świadomą, bądź nie, ale manipulacją.
Jeżeli chodzi o listę tych panów, to akurat 3 z nich, którzy nie mają w nazwie ministry są ok wg mnie.
Odnośnie wrzucania linków to starałem się  też szukać kogoś innego niż Paul Washer, ale bardzo mało jest materiałów po polsku.
To nie jest tak, że ja słucham tylko jednej osoby. Słucham wielu różnych osób, o różnym ubiorze, wieku, stylu itp. Generalnie, to lubię ten kanał: www.youtube.com Ostatnio słucham np pastora Leonard Ravenhill.

Staram się skupić na treści, a nie wyglądzie itp.

Grainyday
9 lat temu

Lubie Cie Martin za to ze palcem ktorym cos wskazujesz nie starasz sie rownoczesnie wydlubac oka tym ktorzy niedowidza . Swietny odcinek ! powrot do wilekiego stylu. swoja droga szkoda ze nie mozna byc Cie na probe wymarketingowac na kilka miesiecy i zobaczyc co sie stanie :)) Trzymaj sie .

ŁukaszSZ
9 lat temu

Hi,
Każdy się wkręca w te marketingowe sztuczki tacy już jesteśmy : (
Jakiś czas temu grubo słuchałem tych nauczycieli z US co to Bóg chce żebym miał dużo kabzy
, żyło się mega cacy, wręcz hedonistycznie (teologia sukcesu), zaklinanie rzeczywistości etc.
Kościoły charyzmatyczne żywią się tymi nauczycielami , jak Rick Warren , Osteen etc.
Tam się strasznie podniecają nimi i chcą być tacy jak Ci nauczyciele , wszystko na wzór tych amerykańskich nabożeństw.
Jak umarł ten prorok byłem właśnie w takim kościele i pastor mówił jakiż to mąż boży był bo tyle przepowiedział i to nawet o Polsce
a przepowiedział tyle co każdy zdrowo rozsądkowy człowiek , czyli bez żadnych szczegółów.
Ale i tak jak zobaczyłem tego gościa - jak on wyglądał jak anioł albo jakiś mojrzesz w niebie.
Napisane jest że nauki na chłopski rozum nie zdzierżą , no i tak jest ! Jesteśmy tak wy-stymulowani od tych realityshow w TV i gier komputerowych
że musi się dziać , nie można na nic poczekać, spokojnie przemyśleć musi się dziać.
Z drugiej strony jak ten temat rozgrzebywałem to bardzo łatwo wpaść w drugą pułapkę czyli wszędzie widzieć fałszywych nauczycieli.

Dobry temat "Marcinie Śmiechowiczu" :)

KarolinaH.
9 lat temu

Aaaale ciekawy odcinek! Co to się na świecie dzieje. I czemuż,ach,czemuż tak się dzieje?Widać ludzie wolą słuchać innych ludzi niż Ducha Św.,bo chyba bardziej potrafią im uwierzyć, niestety. Poza tym fajnie i łatwiej jest dostać prostą receptę na "sukces" chrześcijańskiego życia od jakiegoś mądrali, niż codziennie wysilać się samemu. A przypadek Jana Pawła Dż.,to hmm...no cóż - przypadki chodzą po ludziach, ale aż taki, jak na jego finiszu, to by nie przeszedł. I nie przejdzie. Chyba, że do historii, jako przykład ku zastanowieniu.

Jonasz
9 lat temu

Cześć :) Mam pewne pytanie nie do końca w temacie filmu i chciałbym znać twoją opinię na ten temat ;) Przyjmijmy dwa założenia: 1. Człowiek i tylko człowiek ma duszę. 2. Człowiek ewoluował od czegoś małpo-podobnego. Z drugiego założenia wynika, że każde kolejne pokolenie istot było już trochę bliższe finalnej istocie ludzkiej i trochę dalsze od przodka ewolucyjnego człowieka. Każde pokolenie ma jeden mały plusik. Na którym etapie ewolucji zatem człowiek zyskał duszę, którą zakładamy, że ma, na podstawie punktu 1?
I jak na to pytanie odpowiedzieć, uwzględniając możliwość, że na niektórych terenach, niektóre "rody" czegoś małpo-podobnego mogły bliższe Homo Sapiens, niż inne "rody" na innych terenach. Czy można jeszcze, twoim zdaniem, zakończyć rozważania z dość dziwnym wnioskiem, że dusza też ulega ewolucji? Czy to nie byłoby zaprzeczeniem punktu 1? Mam nadzieję, że ogarniesz, o co pytam ;)

Andrzej J Mroz
9 lat temu

No to modlitwy zostaly wysluchane JPJ umarl a znim dziela szatana jakie glosil .

megg
9 lat temu

Martin....DZIĘKI.. za prawie godzinę dobrego ubawu...i to z morałem :)
Nigdy nie "kupiłam" tej paranoi...i nadziwić się nie mogłam, że tylu ludzi wierzy w te bzdury...może dlatego, że ja nie zawsze szłam za tłumem...co nie oznacza, że byłam mądrzejsza :)
Zresztą różne senniki wertowałam codziennie...dopóki nie przeczytałam jak to jest w Biblii - i natychmiast ..z dnia na dzień...przestałam to robić...bo zrozumiałam swoją głupotę...przynajmniej w tej kwestii ..i przypomniałam sobie także, to stare przysłowie:
Sen mara, Bóg wiara ! :)
Martin - 100% poparcia - myślę podobnie...
hmm... to wygląda, że jestem "zwiedzioną" i buntowniczką...dla niektórych, ale to i tak dobrze, że nie jestem zwiedzioną buntowniczką :P

i jakie to fantastyczne, że Jezus uwolnił nas od tych wszystkich guseł, czarów... no pierdół po prostu.

Martin
9 lat temu

Jonasz, nie wiem czy jest sens zastanawiać się nad tym, bo oba założenia są nieprawdziwe.

To by była taka sama analiza jak zastanawianiem się czy aparat do oddychania Lorda Vadera jest na prąd i gdzie ma baterie. Według wiedzy jaką mamy, człowiek nie pochodzi od małpy ani od małpoluda. Człowiek pochodzi od człowieka a małpa pochodzi od małpy. O czym się łatwo przekonać - sprawdź kto był przodkami dowolnego człowieka i w 100% okaże się, że to też był człowiek. Żaden rodowód człowieka nie wykazuje w historii nikogo poza człowiekiem. Nawet w laboratorium, w kontrolowanych warunkach, nie udało się nigdy człowieka zmienić w coś innego niż człowieka a małpę w coś innego niż małpa.

Dusza z kolei to według Biblii nie to samo do duch. Zwierzęta nie mają ducha, tylko człowiek jest istotą duchową. No, chyba, że jest gdzieś akurat jakaś świnia, co ją demon opętał, to wtedy na chwilę ma tam ducha. Ale nie znam takiej świni, sorry.

Ja się tu wolę skupić na czymś realniejszym jednak. Pytanie od kiedy ewoluujący człowiek miał duszę to kompletna fikcja. Tak jakby gadać o Marsjanach, z której strony mają tyłek jakiego koloru.

No niby fajnie się gada, ale są ciekawsze problemy.

Sławka
9 lat temu

Nie oceniam ludzi,dlatego nie będę komentować tego odcinka.Być może,nie wiem tego-być może JPJ mając świadomość,że jest wzorem,naśladuje go wiele osób, chciał pokazać,że najpierw należy wykorzystać wszystkie możliwości medycyny konwencjonalnej.Jak często chorzy w stanach terminalnych rezygnuje z takowej i korzysta z ''leczenia'' znachorów ,szarlatanów i zwykłych oszustów naciągajacych na pieniądze.Czasem przez takie postępowanie chorzy tracą bezpowrotnie szansę na wyleczenie.Fragment z filmu ''Testosteron''-super-znam film na pamięć:):)

Eliszeba
9 lat temu

Super odcinek Martin, oby takich więcej :) Dzięki!

marek
9 lat temu

Pytanie: czy sa dzisiaj uczeni w pismie i faryzeusze? Jezeli tak,to Jezus powiedzial jak mamy ich traktowac.Tu niestety (jestem niepoprawny) przytocze pismo:
,,wszysto wiec,cokolwiek by wam powiedzieli,czyncie i zachowujcie, ale wedlug uczynkow ich nie postepujcie, mowia bowiem, ale nie czynia"Mat.23,3
Co do zwrotu ,,tylko pismo" Jezus powiedzial( to z pamieci) studiujecie pisma myslac ,ze tam jest zycie wieczne, tam go nie ma, ja jestem droga,prawda, i zyciem.

Mateusz100
9 lat temu

My właśnie mamy opierać się na piśmie i podporządkowywać temu całe nasze życie. Ten cytat, który napisałeś, to wygląda tak:

"Badacie Pisma, bo sądzicie, że macie w nich żywot wieczny; a one składają świadectwo o mnie. Ale mimo to do mnie przyjść nie chcecie, aby mieć żywot."

Odnośnie pisma, to mamy też:

"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany." (2 Tm 3:16-17)

Słowo to nasz oręż: "Weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże." (Ef. 6:17)

"Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca; I nie ma stworzenia, które by się mogło ukryć przed nim, przeciwnie, wszystko jest obnażone i odsłonięte przed oczami tego, przed którym musimy zdać sprawę." (Hebr 4:12-13)

"Oddaję pokłon przybytkowi twemu świętemu I wysławiam imię twoje Za łaskę i za wierność twoją, Bo nad wszystko wywyższyłeś imię i słowo swoje." (Psalm 138)

marek
9 lat temu

Biblia nie jest slowem Bozym,jest napisana przez ludzi, ktorzy mieli bezposredni, albo posredni kontakt z Bogiem, byli natchnieni Duchem Swietym.Jezus Chrystus jest slowem Bozym, mysle,ze o tym mowi ten fragment.
Polecam tez poczatek ewangieli Jana.

Mateusz100
9 lat temu

Owszem Jezus jest słowem Bożym, ale to wcale nie wyklucza tego, że Biblia jest słowem bożym. Jezus jest światłem, skałą, chlebem, odpoczynkiem, wodą życia, barankiem paschalnym itd. Jedno nie wyklucza drugiego.

To tak jakby wziąć maszynistkę, która pisała to, co jej dyktował autor książki i powiedzieć, że książka pt.: "..." nie jest słowem pana X, gdyż została napisana przez maszynistkę.

Biblia została napisana przez Boga, który zapisał ją palcem człowieka. Jest to 100% autorstwa Boga, 0% autorstwa człowieka.

Samo cytowanie Biblii ma moc, która pochodzi od Boga.
"Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy..." (Rzym 1:16) Czyli, że my mówimy słowa, a Bóg czyni cud i stwarza kogoś na nowo. Zobacz na 37 rozdział Ezechiela. Bóg mówi do proroka, aby mówił/prorokował do kości, aby one ożyły. "Prorokowałem więc, jak mi nakazano. A gdy prorokowałem, rozległ się głos, a oto powstał szum; i zbliżyły się kości, jedna kość do drugiej."

Tak z ciekawości. Czy nie oglądałeś może "dziwnych" filmików na yt, albo nie czytałeś "dziwnych" artykułów?

Beata
9 lat temu

Świetne to było :)

marek
9 lat temu

Czy mozesz mi podac, ktora z Biblii jest 100% autorstwem Boga, moze to Biblia tysialecia,warszawska, gdanska, nowego swiata, a moze to Biblia przetlumaczona na niemiecki przez Martina Luthra w ktorej nie ma slow niesprawiedliwosc i niesprawiedliwy.
Wszystkie roznia sie miedzy soba,ktora jest ta wlasciwa?
Co do dziwnych filmikow oczywiscie,ze ogladam dla mnie dziwne sa ciekawe np: Odwyk jest bardzo dziwny,chyba,ze masz na mysli niepoprawnosc biblijna ktora jest oceniana
przez ciebie.

Mateusz100
9 lat temu

No w zależności od tłumaczenia mogą występować różnice. Jeżeli już tak bardzo chcesz, to możesz czytać biblię interlinearną.
Jak dla mnie to Duch Święty pomaga chrześcijanom zrozumieć znaczenie Biblii. W średniowieczu niektórzy mnisi znali Biblię na pamięć i jakoś zbyt wiele im to nie dało. Oczywiście są różne wyrazy, których znaczenie ciężko uczynić. Chociażby bardzo ważne upamiętanie. Wyraz upamiętanie dosłownie znaczy zmienić zdanie. Tłumaczony w kontekście Biblii, zmiana zdania oznacza całkowity sposób myślenia, emocji i woli. Czyli taka bardzo radykalna zmiana poglądów. Jak dla mnie to polskie przekłady w zupełności wystarczą, chyba że ktoś naprawdę chce bardzo dobrze znać pismo. Zobacz sobie np na:
biblia.oblubienica.eu
Dziwne jest też dla mnie, że krytykujesz różnice w przekładach, a piszesz przekręcony cytat, który zupełnie ma inne znaczenie, gdybyś go poprawnie napisał (komentarz #15). Takie szukanie dziury w całym.

Odnośnie wiarygodności Biblii to można poczytać na ten temat:
carm.org
www.kazdystudent.pl
www.gotquestions.org

marek
9 lat temu

Ja nie kwestionuje wiarygodnosci Biblii, tylko Biblia nie jest slowem Bozym i ,,tylko pismo"
nie daje zycia wiecznego, ,,tylko Jezus Chrystus" jest droga do wiecznosci.
To by bylo na tyle, dzieki za uwage.

Katol1
9 lat temu

Martin, potrafisz robić ten program. Przyznaje, uśmiać to się przy tym można. Jednak sprawa jest poważna. Dotyczy przecież tego, czy John został zbawiony. No, ale tego chyba nikt z nas nie wie...
Ja z tymi Wielkimi Nauczycielami nie miałem za bardzo kontaktu (i dobrze). Poznawałem bardziej nauczanie tego raczej lepiej znanego w Polsce św. JPII. A jest też przecież nauczanie Franciszka czyli... F1 :).

A co do Słowa, to oczywiście Jest Nim Jezus, ale Słowem Bożym w innym znaczeniu jest też Biblia, zawierająca przecież słowa Jezusa. I jak ktoś ma z tym Jezusem relację, to czemu nie mógłby poprosić Go o pomoc w zrozumieniu Jego nauki? Przecież ,,Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe." (J16:13).

Kingu
9 lat temu

Bardzo dobry odcinek systemowy. Szczególnie ważny dla ludzi poszukujących lub dopiero budujących swoją wiarę, bo zaszczepia potrzebę weryfikowania tego co się słyszy. A zaczynający przygodę z Bogiem słuchają naprawdę wielu rzeczy i łatwo mogą przyjąć czyjś punkt widzenia, niekonieczne zgodny z tym co mówi Biblia.

Ale stare konie też mogą skorzystać. Sam się dziwię, jak niektórzy ludzie dobrze zaczynają, są zachętą i przykładem, a po kilku latach łapie ich jedno lub więcej G.
G, czyli: Girls, Gold, Glory

mr_cysio
9 lat temu

ale styl mówienia tego janka pawełka mi od razu skojarzył się z crash course astronomy :) ciekawe czy się phil plait wzorował na nim :D

Janusz
7 lat temu

Super ! :-)

Co jeszcze?